Ficko

14-članski svet za obnovo po poplavah bo vodil Pipenbaher

24. 08. 2023 19.17

Vlada je imenovala člane novoustanovljenega sveta za obnovo po poplavah, ki so v začetku meseca prizadele dele države. Za predsednika 14-članskega strokovnega sveta so postavili priznanega gradbenega inženirja Marjana Pipenbaherja.

Obnovljena najvišje ležeča sončna elektrarna v Sloveniji

23. 08. 2023 19.10

Na Triglavskem domu na Kredarici so obnovili najviše ležečo sončno elektrarno v Sloveniji. Zaradi zamenjanih sončnih celic bodo odslej za približno 60.000 pohodnikov, kolikor jih dom obišče vsako leto, lažje kuhali, prali, se greli in vzdrževali bazne postaje. Na Kredarici, kjer se tudi te dni tre pohodnikov, so ponosni tudi na to, da so s prenovo celic zmanjšali uporabo ostalih virov energije in s tem obvarovali okolje.

'Država, ki nima razvite prometne infrastrukture, ne more računati na gospodarski razvoj'

05. 07. 2023 15.13

Država, ki nima razvite prometne infrastrukture, po besedah generalne direktorice GZS Vesne Nahtigal ne more računati na gospodarski razvoj. Predstavniki zbornice so opozorili na nevzdržne razmere v prometu, zaradi katerih nastaja tudi gospodarska škoda, na neizvajanje strategije razvoja logistike in predolgo umeščanje projektov v prostor.

Tina Šutej na mitingu v Novem mestu do zmage in rekorda stadiona

04. 07. 2023 22.39

Na 34. atletskem mitingu za mednarodno ligo AZS v Novem mestu je pričakovano v skoku s palico v ženski konkurenci zmagala slovenska rekorderka na prostem v tej disciplini Tina Šutej. Brez pretiranega napora je slavila tudi Lia Apostolovski v skoku v višino, uspešno pa se je z zmago na atletske steze vrnil Luka Janežič.

V hribe peš, v dolino s padalom

01. 07. 2023 12.00

Jadralno padalstvo postaja vse bolj priljubljen letalski šport, predvsem med ljubitelji gora. Slovenija je v zadnjem času postala prava Meka tudi za tuje padalce. In če je bilo nekoč padalstvo domena vojske, je danes dosegljivo skoraj vsem. Tudi ko je govora o padalskih skokih iz letala. Je to sploh varen in cenovno dosegljiv šport? Kdo in kje lahko leti? Zakaj si vsi želijo, da na mednarodnih tekmovanjih premagajo prav slovenske padalce? O tem v rubriki 24UR Inšpektor.

GZS: Čim prej v gradnjo šestpasovnic, tudi železnice v velikem zaostanku

21. 06. 2023 12.50

Čim prej je treba zgraditi tretje pasove na avtocestah, najprej okoli Ljubljane in na vpadnicah proti Štajerski in Primorski, do takrat pa za javni promet in vozila z več potniki v konicah uporabiti odstavne pasove, meni strateški svet GZS za investicije in gradbeništvo. Ob tem poziva k pospešitvi umeščanja železniške infrastrukture v prostor.

'Vinjeta je parkirnina na avtocesti, ko čakamo v zastojih'

16. 06. 2023 06.00

Kupujemo nove potniške vlake, da bi ljudje raje potovali z javnim prevozom. Kljub temu, da smo v času t. i. zelenega prehoda, so to dizelski vlaki. Res jih bo mogoče nadgraditi na električni pogon, a strokovnjaki vedo, da naše električno omrežje že zdaj ne zdrži niti polnjenja nekaj električnih avtomobilov v isti vasi, ker sistem pade. Torej bo treba prej vložiti še veliko milijard v električno infrastrukturo. Tudi premier Golob ugotavlja in pravi, da je stanje na cestah katastrofalno. Da je treba tovorni promet umakniti s cest. A kam, res na tire?

Vas, kjer elektriko plačujejo ceneje

06. 06. 2023 12.34

Si predstavljate, da bi živeli v kraju, kjer ne bi plačevali položnic za elektriko, pa bi kljub temu lahko kuhali, prali, likali, se greli in prižigali luči? Utopija ali realnost? Morda enkrat v prihodnosti celo realnost, ki pa se ji zaenkrat približujejo v vasi Luče, kjer so pred leti oblikovali prvo energetsko delno samooskrbno skupnost pri nas. Gre za pilotni projekt Compile, podprt tudi s strani evropskih sredstev. Ta sicer zahteva še precej izboljšav, predvsem z zmogljivejšim in bolj prožnim električnim omrežjem, kar pa je na splošno tudi eno glavnih ozkih grl zelenega prehoda pri nas.

V Avstriji polja res dišijo po kruhu?

30. 05. 2023 09.47

Šentjakob v Rožu, po domače tudi Podgrad, nemško Sankt Jakob im Rosental, je dvojezična občina. Ni znana le po zavednih Koroških Slovencih in da je tu v 15. stoletju živela ter bila ugrabljena v turško jetništvo resnična Miklova Zala, ampak tudi po tem, da je na tem območju posejanih razmeroma veliko kmetij, tudi ekoloških, in gospodarji, kar sicer na splošno velja tudi za preostalo Avstrijo, nimajo problema z mladim prevzemništvom. Je to le slika dobre agrarne politike na prvi pogled ali je dobra kmetijska praksa tudi resničnost in dobra računica tukaj živečih kmetov?

Grozljivka v Dravi

23. 05. 2023 13.26

Bilo je maja lani. V okolici Koroškega mostu v Mariboru je svoj voziček brezskrbno porivala mlada mamica. Bil je čas kosila, tako da na sprehajalni poti ob Dravi ni bilo prav nikogar. Z bližnjega brega se je slišalo le oddaljeno žaganje dreves delavcev, ki so čistili padlo drevje. Kako in zakaj, še zdaj ni jasno, a prav v tistem trenutku opoldanske idile se je zgodilo nekaj, kar je mamici na sprehajalni poti, njenemu 18-mesečnemu otroku in dvema mladima moškima spremenilo življenje oziroma jim je za trenutek od šoka ustavilo njihova srca.

Ko vratar Juventusa v solzah odide z igrišča

23. 05. 2023 11.03

Napad panike vsaj enkrat v življenju doživi vsak četrti Slovenec. Zaradi stresa, čustvenih stisk in prevelikih pričakovanj. Danes namreč svet ceni popolnost, storilnost, trdnost, večopravilnost in uspešno reševanje vsakršnih problemov. In če se v tem popolnem načrtu ne znamo znajti oziroma ustaviti, se lahko panični napadi razvijejo tudi v panično in anksiozno motnjo, depresijo in izgorelost.

Slovaški podjetnik Marian Kočner znova oproščen umora novinarja Jana Kuciaka

19. 05. 2023 18.33

Slovaškega podjetnika Mariana Kočnerja so v ponovnem sojenju znova oprostili obtožb sodelovanja pri umoru Jana Kuciaka. Te so namreč narekovale, da je Kočner eden od naročnikov umora slovaškega novinarja. So pa za krivo načrtovanja in naročila umora spoznali organizatorko umora Aleno Zsuzsovo.

S klikom do varuške

16. 05. 2023 12.53

V Sloveniji imamo dobro razvito mrežo javnih vrtcev, ki nudijo kakovostne programe, a včasih je prostora za vse otroke premalo, njihovi delovni časi pa so velikokrat prilagojeni službenim časom, ki jih je danes vse manj. Če so v takšnih primerih nekoč na pomoč priskočili babice in dedki, so danes še v službah ali na tretjih univerzah, sosedov ne poznamo več. Vedno več družin zato išče pomoč varušk za občasno in stalno varstvo.

Ponosni otroci v petkah in kravatah

25. 04. 2023 12.07

Ples je govorica telesa, je del kulturne izobrazbe in kulture naroda, je tudi pot do samega sebe, pa tudi pot do ... valete. Dobrih 21 tisoč devetošolcev že težko pričakuje ta slavnostni zaključek osnovne šole. Eni jo bodo doživeli v šolskih telovadnicah, na igriščih, s pecivom ali pico v roki, drugi na slavnostnih parketih plesnih dvoran. Slednjim nekateri očitajo elitizem, čeprav velikokrat druge izbire kot najemanje zunanjih izvajalcev zaradi prostorskih stisk nimajo. Pa vseeno. Je valeta res tako nujen ali pa bolj nepotreben strošek?

S kolesom v grmovje, z voljo na Mont Blanc

11. 04. 2023 21.27

Kaj imajo skupnega alkohol, prebiranje knjig, pretečeni maratoni in osvojeni Mont Blanc? Alkoholika, ki ne pije več. To je zgodba o kuharju, ki je rad stal ob točilnem pultu, ker je rad pil. Nekega dne pa je vseeno ugotovil, da nima mere, in s tem končal. To je zgodba o močni volji, predvsem pa o osebnostni rasti, o strogi palici dr. Andreja Perka, psihologa, ki že več desetletij nadaljuje delo dr. Janeza Ruglja, znanega po učinkovitosti zdravljenja alkoholikov oz. odvisnikov, pa tudi znanega po brezkompromisnosti in vojaški disciplini, s katero je nekoč razburjal slovensko javnost in stroko.

Ko se delavci ujamejo v past

15. 03. 2023 06.00

Imaš dobro plačano službo, v katero rad hodiš. Družinsko življenje ti teče umirjeno, brez večjih finančnih problemov, na poti je celo nov družinski član. Potem pa ti vse uniči en povsem nedolžen podpis. Tako je svojo nedavno zgodbo ekipi Preverjenega orisala mlada izobražena ženska, ki dela že od svojega 18. leta in ki se ji je po vrniti z druge porodniške življenje obrnilo na glavo. Ker je podpisala odpoved, ki je ne bi smela in zato izgubila vse.

Novopečena mamica nevede podpisala 'obsodbo na pomanjkanje'

14. 03. 2023 12.36

Imaš dobro plačano službo, v katero rad hodiš. Družinsko življenje ti teče umirjeno, brez večjih finančnih problemov, na poti je celo nov družinski član. Potem pa ti vse uniči en povsem nedolžen podpis.

Koliko stanovanj sploh potrebujemo, kdo jih bo gradil in kje?

20. 02. 2023 19.31

Velikopotezne vladne obljube in načrti za reševanje stanovanjske politike v državi so v začetku meseca poželi kar nekaj vzdihov olajšanja, a zdaj so vse glasnejši tudi pomisleki, predvsem med stroko. Nepremičninski strokovnjaki, arhitekti, tudi gradbinci napovedane spremembe sicer pozdravljajo, a se ob tem vse glasneje sprašujejo, ali si koalicija na področju stanovanjske politike v prihodnje morda le ni zadala preveč ambicioznih ciljev. S financiranjem stanovanjskih skladov naj bi v prihodnjih letih zgradili 20.000 novih stanovanj, nihče pa nima odgovora na vprašanje, kdo bo gradil in kje, jasno pa ni niti, koliko stanovanj po državi primanjkuje.

Slepo dekle, ki plava, smuča, kleklja in zmaguje

14. 02. 2023 15.25

"Vse se da, če se hoče, samo pravo pot je treba najti!" To je stavek, ki mi ga je mimogrede med intervjujem navrgla 12-letna deklica, medtem ko sem zrla vanjo in se čudila njenemu svetlemu pogledu na svet. Mila Vučko je namreč izjemno dekle, ki trenira plavanje, kleklja, smuča, poje v zboru, še posebej pa svoj talent izkazuje v igranju kljunaste flavte in posega po najvišjih mestih na državnih tekmovanjih. Kot marsikatero drugo nadarjeno mlado dekle, bi morda rekli mnogi. A Mila za razliko od ostalih deklet ne vidi.

Kadrovska kriza hromi Slovenijo

04. 02. 2023 12.00

Primanjkuje 1.000 zdravnikov, 3.600 delavcev v zdravstveni negi in rehabilitaciji, od 4.000 do 5.000 učiteljev v šolah, vzgojiteljev v vrtcih, skoraj 12.000 delavcev v gostinstvu in turizmu, 3.800 voznikov, 5.000 parov rok v gradbeništvu. Kdo bo torej gradil domove, socialna stanovanja, še zlasti pa bolnišnice, šole, vrtce? Predvsem pa, kdo bo tam delal? Bodo morala podjetja, tudi lokali, restavracije, hoteli – ker ni kadra – zapirati svoja vrata?

Padli stoletniki

31. 01. 2023 11.47

Krajinski park Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib so prostor sprostitve in rekreacije, navdiha in kulture, ne glede na letni čas. S svojo lego v srcu prestolnice so krasen primer simbioze med naravo in mestom. V zelenih pljučih prestolnice se namreč skriva več kot 2.800 vrst živih organizmov, vanj se zatekajo celo nekatere ogrožene živalske vrste in ohranjajo drevesni stoletniki. A nedavno je nekaj teh starih dreves moralo končati svoj življenjski cikel. Ker so bila bolna, nevarna za obiskovalce in tudi zato, da so dala prostor novemu mladju. A ljudem ni vseeno, ko pade drevo.

Gradbeništvo v velikih težavah, tuji delavci pa bežijo

23. 01. 2023 06.00

Kdo bo gradil tretjo razvojno os? Kdo bo gradil socialna stanovanja? Kdo bo posodobil železnice, kdo razširil avtoceste, ki se utapljajo v gneči? Kdo bo gradil domove, bolnišnice, šole, vrtce? Kdo bo izvedel energetsko sanacijo stavb, kdo nujno protipotresno obnovo osmine vseh zgradb v Sloveniji, v katerih živi 60.000 ljudi? V načrtih Gen-energije je gradnja desetih hidroelektrarn na srednji Savi, pa ključnega energetskega stebra, drugega bloka jedrske elektrarne. Slovenskemu gospodarstvu trenutno primanjkuje skoraj tretjina delovne sile, v gradbeništvu okoli 5000 parov rok, napovedi pa so še bolj črne, balkanski bazen in vir delovne sile je prazen.

Dopoldne nasmejane vzgojiteljice, popoldne utrujene čistilke in šivilje

17. 01. 2023 10.32

Vsako jutro po garderobah slovenskih vrtcev odzvanjata jok in smeh. Eni iz starševskih objemov nočejo, drugi otroci iz njih drvijo, večina pa že po prvih grižljajih zajtrka na vse pozabi. Tudi zato, ker se za pol dneva znajdejo v družbi ljudi, ki jih imajo radi, ki svoj poklic opravljajo s srcem in so v njem razmeroma dobro podkovani. Slovenija namreč sodi med države, ki imajo javne vrtce na visokem nivoju, nekateri jih celo postavljajo ob bok skandinavskim.

Vedno več ljudi dela za prazen hladilnik

11. 01. 2023 08.01

Zaposlitev in revščina. Pojma, ki ne bi smela hoditi z roko v roki, a v današnjem času na žalost vse bolj držita isti korak.To se mi je pletlo po glavi, medtem ko sem poslušala zgodbe tistih, ki vsak dan hodijo v službo, trdo delajo, zaslužijo svojo plačo, pa kljub temu ne morejo dostojno poskrbeti za svojo družino in morajo po pomoč k humanitarnim organizacijam. In takšnih uporabnikov je na primer pri Verigi dobrih ljudi na ZPM Ljubljana Moste-Polje že več kot 70 odstotkov.

V ljubljanskem koalicijskem sporazumu šest projektov mestno-državnega pomena

03. 01. 2023 14.17

Vodji svetniških skupin Liste Zorana Jankovića Aleš Čerin in Gibanja Svoboda Samo Logar sta svečano podpisala koalicijski sporazum. Ta med drugim vsebuje šest projektov mestno-državnega pomena, kot so izgradnja nove avtobusne in železniške postaje, izgradnja nove mestne negovalne bolnišnice, izgradnja NUK2 in obnova stavbe SNG Drama.

Koalicijski sporazum med Listo Zorana Jankoviča in stranko Gibanje Svoboda je parafiran

28. 12. 2022 14.13

Vodji svetniških skupin Liste Zorana Jankovića, Aleš Čerin, in Gibanje Svoboda, Samo Logar, sta prejšnji teden parafirala koalicijski sporazum o sodelovanju v ljubljanskem mestnem svetu. Logar je pojasnil, da o vsebini ne bodo govorili do podpisa sporazuma in novinarske konference prihodnji teden. Ob tem je potrdil, da bo nepoklicni podžupan.

Prostovoljka, ki s pesmijo zdravi bolne in ostarele

27. 12. 2022 14.09

Kjer je bolezen, se veselje le stežka prerine v njeno družbo. A obstaja ženska, ki je odkrila čudežno formulo in zna z njo odkleniti še tako težko zastražena vrata trpečega človeka. Glavne sestavine te formule so njena kitara, njen glas, predvsem pa njeno čuteče srce.

V mrazu in sandalih v svobodo

20. 12. 2022 12.55

Stojim na pobočju gole, kamnite in vetrovne pokrajine. Z ekipo Preverjenega sem se v spremstvu policijskih enot za nadzor državne meje odpravila na mejno območje žbevniško-konjiškega pogorja. Ledena burja me grize v lica, se zalezuje v vsak kotiček mojega telesa. Nekoč je tukaj potekala meja med Habsburžani in Benečani, trgovalo se je in tihotapilo, pomislim ob pogledu na trenutno neprizanesljivo naravo. Danes pa se tu, kjer v zavetju pogorja stoji mala vasica Rakitovec, skrivajo precej drugačne zgodbe od tistih s tihotapsko soljo.

Nekoč risal na platna, danes na kruh

13. 12. 2022 17.45

Zgodba Klemna Jančiča ni le zgodba o vedoželjnem in podjetnem mladem peku, ki je zaradi strasti do peke kruha in peciva ustvaril lastno pekarno in svoje izdelke na dom dostavljal kar s kolesom, niti ni le zgodba o mladem človeku, ki je padel in se spet pobral, potem ko mu je požar uničil prav vse, pekarno, opremo in dragoceno knjižico francoskih receptov.

Superman, ki rešuje koroška življenja

06. 12. 2022 11.25

Vsak dan pri nas vsaj desetim ljudem zastane srce, preživi jih le polovica. Tudi zato, ker jim nihče pravočasno ne pomaga. Ko se namreč ustavi srce, človeka od smrti loči le pičlih deset minut. "Najslabše, kar lahko človek naredi, je to, da ne naredi nič," na tečajih, kjer ljudi uči temeljnih postopkov oživljanja, opozarja Primož Krajnc, srčen reševalec s Koroške, ki je svojemu delu predan že vrsto let in je pred dobrimi tremi meseci sam izkusil čustveno stisko ob reševanju njemu ljube osebe.