Generalna

Ne samo zdravstveni inšpektorat, osebne podatke objavljala tudi CSD in Policija

17. 12. 2020 12.27

Iz urada informacijske pooblaščenke so sporočili, da zdravstveni inšpektorat ni edini organ, ki je na oglasni deski državnega portala e-Uprava prekomerno objavil osebne podatke državljanov. Postopek inšpekcijskega nadzora so uvedli tudi zoper nekatere centre za socialno delo, ki so objavljali celotne odločbe, pa tudi zoper Policijo, ki je v sporočilih o vročanju navajala tudi EMŠO. Vse organe so pozvali, naj nemudoma preverijo svoje vročanje dokumentov z javnim naznanilom in poskrbijo, da se takšne napake ne dogajajo več.

Imenovanja kot podreditev institucij?

16. 12. 2020 14.59

Vojska, Policija, Sova, OVS so tradicionalno med prvimi na šahovnici političnih menjav vsakokratne oblasti. In to sta storili tako Janševa kot tudi Šarčeva vlada, ki nista mogli skriti kadrovskih apetitov z nameščanjem svojih. Če so Šarčevi poskrbeli za politični pritisk z zaposlovanjem Igorja Šoltesa na Uradnem listu, vrstile so se seje Knovsa zaradi zaposlitve Šarčeve znanke na Sovi, pa skrbi v Janševi vladi še posebej vzbuja zbir nestrokovnjakov. Sovo vodi odvetnik, človek brez obveščevalnih izkušenj. Skrb vzbujajoče so menjave na mestih, ki terjajo apolitične ljudi, ker bdijo tudi nad političnimi veljaki, tako je direktorja Finančne uprave zamenjala direktorica z izkaznico SDS. Sila nenavadne so zamenjave strokovnjakov, prvič v zgodovini je namreč moral oditi direktor Statističnega urada. Posledice čistke strokovnjakov na NIJZ pa že danes v epidemiji neslutenih razsežnosti občuti slehernik.

Janša v povprečju na mesec postavil 124 ljudi, Šarec 88

16. 12. 2020 06.04

Janšev kadrovski števec se je v devetih mesecih zavrtel za 1117 imenovanj in 395 razrešitev. Šarčev v 18 mesecih, kolikor je trajal mandat njegove vlade, 1599-krat zaradi imenovanj in 440-krat zaradi razrešitev. To je epilog analize Dejstev o kadrovanju aktualne in prejšnje vlade strank SDS, LMŠ, SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS. Številke bomo v prihodnjih dneh dali v kontekst ter jim nadeli imena in priimke. Če je oblikovanje ekip legitimna pravica vsake vlade, menjava direktorjev prve politične linije pričakovana, pa je poseg v strokovna delovna mesta celo s spremembo aktov nedopusten, saj z nameščanjem političnih izbrancev, ki večinoma niso strokovnjaki, dopušča demontažo osrednjih nacionalnih institucij. S konkretnim primerom bomo podkrepili, kako moč pozicij nevarno zažira pore družbe, ki si jih podjarmi politika. Od gospodarstva, Policije, do kulture. Povsod so številke menjav izjemno visoke, za temi številkami so zgodbe in je denar.

S torkom omilitev nekaterih ukrepov: odpirajo se frizerski saloni, avtopralnice ...

13. 12. 2020 06.58

Vlada je dopolnila besedila odlokov, s katerimi bo – kot je sporočil vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin – s torkom, 15. decembrom, omilila nekatere ukrepe za čas do božiča, do vključno 23. decembra. Nekaj sprostitev bo v celotni Sloveniji (na primer javni promet), del pa le v štirih statističnih regijah z boljšimi epidemiološkimi razmerami.

Dvig minimalne plače: na seji ESS brez dogovora

11. 12. 2020 06.19

Bodo delavci zavzeli ulice in bomo sredi epidemije doživeli splošno stavko zaradi ideje, da se zamrzne minimalno plačo, ki bi se morala po zakonu zvišati s prvim januarjem? Sindikati in delodajalci ostajajo vsak na svojem bregu, dogovora tudi na seji ESS niso dosegli. "Ugotovili smo, da sporazuma med socialnimi partnerji o tem ne bo in nimamo enotne rešitve," pravi Jerkičeva.

Damjana Seme: Od edinega intervjuja s Kamenikom do nepozabnega požigalca in 'afere Seme'

10. 12. 2020 07.00

Težko je strniti 25 let spominov v en članek, četrt stoletja dogodkov, ki so zaznamovali mojo novinarsko kariero, in izpostaviti zgodbe, ki so vplivale na moje življenje. V arhivu imam zagotovo več kot šest tisoč različnih prispevkov, prevladujejo kriminalne zgodbe in afere. Srečala sem ogromno ljudi, eni so mi zagrenili življenje, drugi so mi ga polepšali. Če bi morala izpostaviti en dogodek, o katerem sem največ poročala in kateremu sem se najbolj posvetila, je to zagotovo štirikratni umor v Tekačevem. Doletel me je eno leto po tem, ko sem začela delati na Pop TV. Ekipi informativnega programa sem se namreč pridružila marca 1996, tri mesece po naši prvi oddaji 24 UR.

Demokratična družba in kibernetske grožnje

05. 12. 2020 06.55

Ko začnemo govoriti o kibernetski varnosti, pogosto pomislimo na računalnik in varnost tega računalnika. V zadnjih nekaj letih, ko se je družba začela močno digitalizirati, pa smo začeli kibernetsko varnost povezovati s kontekstom širše družbe. Ljudje smo nagnjeni k temu, da poskrbimo za svojo varnost. Ko zapustimo svoje stanovanje oz. hišo, večkrat preverimo, ali smo zaklenili vhodna vrata, prav tako smo zelo previdni pri zaklepanju našega avta. Kako pa je s kibernetsko varnostjo oz. varnostjo na spletu? Smo ljudje prav toliko previdni, kot smo na ostalih področjih? Se kot družba, država, lokalna skupnost in posamezniki zavedamo novih izzivov?

Sindikati in GZS s svojimi predlogi za sedmi protikoronski zakon

03. 12. 2020 11.40

Iz sindikalnih vrst prihajajo novi pozivi in predlogi vladi ob pripravi predloga sedmega protikoronskega zakona. Kritični so, ker da niso vključeni v pripravo protikoronske zakonodaje, dosedanji ukrepi pa da niso zadostni. Sindikati ministrstvu za delo očitajo pomanjkanje socialnega dialoga, slišati je tudi napovedi splošne stavke. Minister za delo očitke zavrača.

V primežu krize: 10.000 brezposelnim bi se lahko pridružilo še 10.000 novih

02. 12. 2020 08.40

Na zavodu za zaposlovanje se je od začetka epidemije covida-19 do konca oktobra prijavilo 9537 novih brezposelnih iz panoge gostinstva in turizma. V sektorju ob tem ocenjujejo, da je brez dela ostalo vsaj še enkrat toliko zaposlenih za določen čas, študentov in drugih. "Zgodbe delavcev, ki se obračajo na sindikat, so žalostne, velikokrat pretresljive, predvsem pa se v njih izraža potreba po finančni pomoči," je ob tem pojasnila generalna sekretarka. Vlado zato poziva, naj jim nameni pomoč v obliki kriznega dodatka.

Obseg nasilja nad ženskami lahko zmanjša samo ozaveščena družba

25. 11. 2020 08.30

V tem obdobju, ko so naša življenja zaradi epidemije koronavirusa zelo drugačna ter moramo upoštevati številne omejitve in priporočila, je vse več ljudi v stiski, žal pa se pojavlja tudi veliko nasilja v družinah.

Ljubljanski UKC odprl še preostale cone za covidne bolnike

18. 11. 2020 14.16

V ljubljanskem univerzitetnem kliničnem centru so zdravljenju covidnih bolnikov namenili vse prostore diagnostično-terapevtskega servisa (DTS). Odpirajo tako coni C in D kot tudi E in F. Tukaj bodo lahko namestili dodatnih 100 bolnikov, v izrednih razmerah pa tudi do 200, je povedal generalni direktor UKC Janez Poklukar. "Vsi skupaj zmoremo samo toliko, kolikor imamo podpore med ljudmi, sami ne bomo mogli premagati epidemije," je pozval.

'Otroku moramo dati vedeti, da ni sam kriv za zlorabo, ki se mu je zgodila'

18. 11. 2020 08.22

"Dom in družina bi morala biti za vse otroke varno zavetje; sodeč po podatkih različnih raziskav, ki so pokazale, da je vsak peti otrok žrtev ene izmed oblik spolnega nasilja, to za marsikaterega otroka ne drži – žrtve večinoma zlorabijo njihovi domači, ki naj bi jih imeli najraje. Otroci pa se zaradi groženj storilca, sramu, krivde ali strahu bojijo spregovoriti o stvareh, ki se jim dogajajo," je ob evropskem dnevu za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo poudarila pravosodna ministrica.

Otroci se ob deljenju svojih eksplicitnih fotografij slabo zavedajo tveganj

17. 11. 2020 17.30

Svet Evrope je ob evropskem dnevu za zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in spolno zlorabo, ki ga obeležujemo v sredo, posebej opozoril na tveganja pri fotografiranju in snemanju. Četrtino eksplicitnih slik naredijo otroci sami. Generalna sekretarka Sveta Evrope Marija Pejčinović Burić je ob tem opozorila, da otroci slabo poznajo tveganja.

31. Liffe: Naredite, da bo svet spet Greta

16. 11. 2020 08.00

Švedski dokumentarec Nathana Grossmana z naslovom Greta nam predstavi razvpito najstniško aktivistko Greto Thunberg. Ta je postala znana po tem, da že nekaj let opozarja na preteče podnebne spremembe in odgovornost zanje. Film pa pokaže, da tudi njeno življenje ni ravno popolno.

Začetek ženskega svetovnega pokala januarja na Ljubnem?

12. 11. 2020 19.23

Še preden se je zimska sezona v nordijskih športih začela, Mednarodna smučarska zveza (Fis) poroča o novih odpovedih tekem. Norveški organizatorji so se v dogovoru z mednarodno zvezo odločili, da bodo odpovedali za december napovedane tekme svetovnih pokalov v ženskih smučarskih skokih, nordijski kombinaciji in smučarskih tekih v Lillehammerju.

Janša Trumpa že razglasil za zmagovalca: sprožil val kritik in neodobravanja

04. 11. 2020 13.15

Štetje glasovnic v ZDA še poteka in do uradnega rezultata nas loči še nekaj časa. Evropski voditelji so pri komentiranju ameriških volitev previdni in pozivajo k potrpljenju, medtem ko je slovenski predsednik vlade že izrazil prepričanje, da je Donald Trump znova postal predsednik ZDA. S tem je Janša spet postal tarča kritik. Njegove besede tako odmevajo tudi v tujih medijih, Evropska komisija pa pravi, da vsem priporočajo, da počakajo na uradno obvestilo ameriških oblasti in da se volilnega procesa ne komentira.

Namesto jesenskega tabora ogrevanje za družine v stiski

23. 10. 2020 10.39

Že dvanajsto leto zapored bi morali otroci iz družin v stiski v času jesenskih počitnic oditi v Kranjsko Goro na jesenski tabor. A letos jim je to preprečil koronavirus. Zaradi vladnih ukrepov bodo morali ostati doma. Sredstva, ki bi jih OMV namenil počitniškemu taboru, pa bodo namenili za pomoč družinam, ki so vključene v program Veriga dobrih ljudi.

Turistična panoga se spopada z največjo krizo do zdaj, vrstijo se odpuščanja

14. 10. 2020 11.22

Težo koronakrize je na lastnih plečih občutila tudi turistična agencija Kompas, kjer se letos spoprijemajo "z zelo zahtevnimi poslovnimi razmerami", zato so se posvetili reorganizaciji poslovanja, ki, kot pojasnjujejo, "vključuje tudi zaprtje neprofitnih segmentov". O skrb vzbujajoči finančni izgubi v turizmu in stiski ljudi opozarja tudi sindikat turističnih delavcev.

Kacin: Strokovna skupina zahteva, da ukrepi začnejo veljati takoj

07. 10. 2020 07.39

Ukrepi bodo začeli veljati v noči iz srede na četrtek, je povedal vladni govorec Jelko Kacin in pojasnil, da se je vlada tako odločila po nasvetu strokovne skupine za covid-19. Sonja Šmuc iz Gospodarske zbornice Slovenija poziva, da se držimo trenutnih ukrepov, saj bi bil ’rdeč scenarij’, ko bi se morala zapirati podjetja, ’že povsem druga zgodba’. To bi prineslo nove izgube delovnih mest, je prepričana Šmucova. Gostinci pa se medtem sprašujejo: Koliko ljudi se je dejansko okužilo v lokalih, da prav za nas veljajo najstrožji ukrepi?

8,5-milijardni sklad socialnim partnerjem predstavil kar Janša

05. 10. 2020 15.25

Vlada je sprejela predlog zakona o nacionalnem demografskem skladu. Kar 8,5 milijarde evrov težek sklad je socialnim partnerjem prišel predstavit sam predsednik vlade Janez Janša. Z njim se bo vse naložbe države združilo pod eno streho, prihodke od njih pa namenilo predvsem za sedanje in prihodnje generacije upokojencev ter za izvajanje ukrepov družinske politike. Minister Šircelj sporoča: vse dobre predloge bomo upoštevali.

'Domačo, slovensko hrano naj kot vrednoto sprejmejo naši otroci in odločevalci'  

29. 09. 2020 11.12

Deležniki iz celotne prehranske verige – od države, gospodarskih in podjetniških zbornic do potrošniške organizacije – so podpisali izjavo o sodelovanju za zmanjševanje izgub in odpadne hrane. S tem je narejen korak "v smer, ki bo pripeljala do spoštovanja hrane in tistih, ki to hrano pridelujejo", je poudarila ministrica Aleksandra Pivec.

Odpadna hrana: povprečno gospodinjstvo v koš na leto 'odvrže' 336 evrov

29. 09. 2020 06.00

Na globalni ravni zavržemo okoli 1,3 milijarde ton hrane, po drugi strani pa je vsak osmi prebivalec planeta lačen, vsak tretji pa trpi zaradi pomanjkanja hrane. V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva, vsak Slovenec je leta 2018 namreč v povprečju zavrgel kar 24 kilogramov še užitne hrane. Več hrane pomeni tudi več toplogrednih plinov in s tem veliko obremenitev okolja. Kaj lahko ukrenemo sami? Zbrali smo nekaj nasvetov. Na mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane, ki ga obeležujemo prvič, imate tako edinstveno priložnost, da spremenite svoje navade in prispevate k bolj trajnostni družbi.

Suareza sumijo goljufije na izpitu iz italijanščine

22. 09. 2020 14.15

Urugvajskega napadalca Barcelone Luisa Suareza sumijo goljufanja na izpitu iz italijanskega jezika. Nogometaš, na katerega pri Barceloni ne računajo več, je moral izpit opraviti, da bi lahko začel postopek pridobitve italijanskega potnega lista.

Za preiskovanje Snežiča ustanovljena Specializirana preiskovalna skupina strokovnjakov štirih institucij

11. 09. 2020 05.11

Dvakratnega doktorja prava Roka Snežiča v Bosni in Hercegovini obravnavajo tako na tožilstvu in sodišču kot v dveh agencijah, v Sloveniji pa v več postopkih na tožilstvu in NPU, posebej zanj naj bi ustanovili Specializirano preiskovalno skupino s strokovnjaki štirih institucij, ob tožilstvu in NPU še Furs in Urad za preprečevanje pranja denarja. Ali ga preiskujejo zaradi suma 2,4 milijona evrov utaje davkov v BiH, ne izdajo, bosanska agencija SIPA ga ni ovadila, je pa z njim povezane ljudi. Da bi ga preiskoval kdorkoli v Bosni, Snežič zanika, ne zanika pa dolga do Okrožnega sodišča v Ljubljani, ki od Snežiča skupaj terja pol milijona evrov iz dveh pravnomočnih sodb.

'Tuje konkurence se ne bojimo, a moramo biti postavljeni na isti imenovalec'

07. 09. 2020 12.49

Domača gradbena podjetja še naprej razburjajo besede prvega moža 2TDK Dušana Zorka, da slovenski gradbinci sami ne zmorejo zgraditi drugega tira. Poudarjajo, da se tuje konkurence ne bojijo, a morajo biti postavljeni na isti imenovalec. Država bi se morala bistveno bolj opreti na svoje kapacitete, da bi dosegli nadaljnjo rast panoge, so prepričani.

Preprečiti je treba, da zdravstvena kriza ne bo prešla v globoko socialno

02. 09. 2020 13.05

Eno ključnih vprašanj, ki se postavlja zadnje mesece, je, kako preprečiti širjenje covid-19. Tokrat so strokovnjaki spregovorili o pomenu in načinih preprečevanja širjenja okužbe na delovnem mestu. Kot so izpostavili, si vnovičnega zapiranja gospodarstva ne moremo več privoščiti. Ne v Sloveniji ne v Evropi.

(Ne)varen svet: Evropska unija mora prevzeti več odgovornosti za lastno varnost

31. 08. 2020 17.22

Blejski strateški forum je letos pod drobnogled vzel tudi varnostne izzive. Varnostni vidiki so namreč v času pandemije še posebej prišli do izraza – tudi v obliki novih, kibernetskih nevarnosti – hkrati pa se spreminjajo globalna zavezništva in odpirajo nova žarišča, tudi tisto v Belorusiji.

Izredni nadzor inšpekcije na OVS pokazal, da nepravilnosti ni bilo

25. 08. 2020 15.46

Nadzor Žana Mahniča na čelu Knovsa na OVS v zadevi Škerbinc je bil le politična predstava za javnost. Postopki Obveščevalno varnostne službe, s katerimi so preiskovali govorice o zdravstvenem stanju takratne načelnice Generalštaba, so bili zakoniti in niso odstopali od ustaljenih metod dela. Da je bilo delo Dejana Matijevića zakonito, so ugotovili inšpektorji, bolj naklonjeni stranki SDS.

Sekretar ZN: Humanitarni delavci so neprepoznavni junaki odziva na pandemijo

19. 08. 2020 12.12

Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres se je danes ob svetovnem dnevu humanitarnosti poklonil delu humanitarcev, ki premagujejo ogromne izzive, da lahko rešijo in izboljšajo življenja milijonov ljudi. Opozoril je, da so letos humanitarni delavci obremenjeni kot še nikoli prej.

Ameriški kongres zaradi predvolilnih zapletov okrog pošte na izredno zasedanje

17. 08. 2020 09.58

Demokrati si prizadevajo preprečiti Trumpov poizkus spreminjanja delovanja pošte pred novembrskimi volitvami. Predsednica predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi je zato v nedeljo zvečer prekinila kongresne počitnice in poslance poklicala nazaj v Washington. Številne države medtem razmišljajo o pravih ukrepih zoper Trumpove vlade.