Generalna

Bosta zaradi suma zlorabe uradnega položaja ovadena Aleš Hojs in Žan Mahnič?
17. 08. 2020 08.05
Prejšnji teden je odmevalo naše razkritje, da notranji minister Aleš Hojs zahteva revizijo določenih kriminalističnih preiskav na Nacionalnem preiskovalnem uradu, čeprav po zakonu nima te možnosti. Ker se minister ne zmeni za pozive stroke in zaposlenih, niti za zahteve Policijskega sindikata Slovenije, kjer ga pozivajo, naj nemudoma umakne pravno nedopustne usmeritve in navodila generalnemu direktorju policije, ga bo po naših informacijah že ta teden doletela kazenska ovadba zaradi suma zlorabe uradnega položaja.

V Bejrutu kot na bojišču: v protestih odjeknili streli, umrl policist
09. 08. 2020 09.30
Po uničujoči eksploziji, v kateri je umrlo več kot 150 ljudi, več tisoč je bilo ranjenih, so v Bejrutu vzniknili protesti. Protestniki so vdrli v več vladnih poslopij. V sobotnem divjanju je bilo ranjenih več sto ljudi, umrla je najmanj ena oseba. Libanonski premier Hasan Diab je medtem napovedal, da bo vložil predlog za predčasne volitve, ministrica za informiranje Manal Abdel Samad in okoljski minister Damianos Kattarpa pa sta že odstopila.

Policija: Postopki s tujci odstopajo od ustaljene prakse, a so zakoniti
31. 07. 2020 18.38
Potem ko smo poročali o dokumentu, ki razkriva navodila policistom, kako naj postopajo s tujci, ki želijo zaprositi za mednarodno zaščito, se je odzvala policija. Ta priznava, da so trenutno postopki s tujci drugačni in odstopajo od ustaljene prakse, a so kljub temu zakoniti. Prosilcem so zagotovljene vse pravice, pravijo na policiji, ki namerava s tovrstnimi postopki nadaljevati tudi v prihodnje.

Slovenska policija prosilce za azil nelegalno vrača v 'pekel na Balkanu'?
29. 07. 2020 17.55
Pridobili smo dokument, ki razkriva jasna navodila policistom, kako naj postopajo s tujci, ki izrazijo namero zaprositi za mednarodno zaščito na naših policijskih postajah. Do negativnega odgovora jim morajo omejiti gibanje v centru za tujce, na tak način se jim odreče tudi pravna pomoč - priročen izgovor za vse to je postala koronakriza. Odvetnica opozarja, da je navodilo na več mestih v nasprotju z veljavno zakonodajo v Sloveniji, policija pa "očitno ne loči med pojmoma tujec in prosilec za mednarodno zaščito". Na policiji očitke zavračajo: Do dokončne rešitve postopka za mednarodno zaščito tujcev ne vračamo.

V Evropi kritični do poljske napovedi odstopa od istanbulske konvencije
26. 07. 2020 16.45
Potem ko je Poljska napovedala, da bo odstopila od istanbulske konvencije, so v Svetu Evrope izrazili razočaranje in poudarili, da bo to velik korak nazaj pri zaščiti žensk pred nasiljem. Kritični so tudi v Evropskem parlamentu.

Iz hiše na jugu Mehike so rešili triindvajset ugrabljenih otrok
22. 07. 2020 15.53
Iz hiše na jugu Mehike so rešili triindvajset ugrabljenih otrok, starih med 3 mesece in 15 let, po tem, ko so bili prisiljeni v prodajo ročnih izdelkov v turističnem mestu na jugu Mehike. Zaradi trgovine z ljudmi in prisilnega dela so aretirali tri ženske.

Svetovni voditelji ostro proti zanikanju srebreniškega genocida
11. 07. 2020 14.10
V spominskem centru v Potočarih so se zbrali svojci devetih žrtev genocida v Srebrenici, ki so jih pokopali v centru. S tem so se spomnili več kot 8000 bošnjaških žrtev genocida v tem kraju pred 25 leti. Tuji državniki so zaradi pandemije covida-19 poslali zgolj videosporočila, v katerih so poudarili pomen boja proti zanikanju genocida.

Janša zadovoljen, da se je Evropska komisija pripravljena pogovarjati o arhivih ECB
09. 07. 2020 15.11
Premier Janez Janša je po prejetju pisma predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen v povezavi s tožbo proti Sloveniji zaradi kršenja nedotakljivosti arhivov ECB zadovoljen, da se je komisija pripravljena pogovarjati o tem vprašanju. O rezultatu pred srečanjem ne more govoriti, je še dejal.

Von der Leynova odgovorila na Janševo pismo glede tožbe o arhivih ECB
07. 07. 2020 18.24
Premier Janša je prejšnji mesec pisal predsednici Evropske komisije in jo vprašal, pod katerimi pogoji bi se bila komisija pripravljena odpovedati tožbi proti Sloveniji zaradi arhivov ECB. Ta je zdaj odgovorila, da je komisija pripravljena na ohranitev odprtega dialoga s Slovenijo, in opomnila, da komisija pričakuje popolno spoštovanje neodvisnosti Banke Slovenije in njenega guvernerja.

Odbor SE: Slovenija krši pravico do enakega plačila ne glede na spol
29. 06. 2020 13.20
Odbor SE za socialne pravice 14 od 15 držav, ki so sprejele postopek kolektivnih pritožb po evropski socialni listini, očita kršitve pravic do enakega plačila in enakih možnosti na delovnem mestu brez razlikovanja po spolu. Med kršiteljicami je tudi Slovenija, kjer so se razlike v plačilu med spoloma bistveno povečale.

Amiens Luke Elsnerja dokončno izpadel iz francoske elite
26. 06. 2020 13.50
Francoska nogometna zveza (FFF) je z veliko večino odločila, da bo prva francoska liga tudi v prihodnji sezoni potekala z 20 ekipami. To pomeni, da sta Amiens našega Luke Elsnerja in Toulouse izpadla v nižji rang tekmovanja.

'Če ne želimo skupaj umirati v vojnah, se moramo naučiti živeti v miru'
26. 06. 2020 08.20
26. junija 1945 so predstavniki 50 držav v San Franciscu podpisali Ustanovno listino Združenih narodov. Organizacija je nastala na pogorišču Društva narodov, ki s svojim medlim in okrnjenim delovanjem ni uspelo preprečiti druge svetovne vojne. Med ustanovitelji OZN je bila tudi tedanja Jugoslavija, Slovenija pa je postala polnopravna članica 22. maja 1992. OZN sicer obeležuje več ustanovnih datumov, med njimi tudi 25. april 1945, ko je v San Franciscu začela konferenca ZN o mednarodni organizaciji ter 24. oktober 1945, ko je Ustanovna listina vstopila v veljavo.

Vlada za podaljšanje čakanja na delo vsaj do konca julija
24. 06. 2020 15.14
Vlada je na seji sprejela predlog novele tretjega protikoronskega zakona, s katerim podaljšuje ukrep čakanja na delo vsaj do konca julija, breme plačila karantene pa znova prelaga na državo. Gospodarstveniki so zadovoljni. "To je dobra novica za delodajalce, ki so še vedno v resni stiski, kar se tiče naročil in obsega dela," ocenjujejo v GZS.

Pošiljanje delavcev v karanteno: kdo bo poskrbel za njihovo ekonomsko varnost?
23. 06. 2020 16.08
Potem ko je država minuli teden na seznam držav, kjer je epidemiološka situacija zelo slaba, uvrstila še Srbijo, BiH in Kosovo, delodajalci pa sporočajo tistim, ki so in še bodo odhajali v te države, da bodo lahko ostali brez nadomestila v času izrečene karantene oziroma lahko sledijo sankcije z odpuščanjem, so se na stisko teh delavcev odzvali v Društvu Delavska svetovalnica, kjer sprašujejo vlado, kaj je z ekonomsko varnostjo teh oseb?

Konec upov za Elsnerja in Amiens? V Ligue 1 tudi v prihodnje 20 klubov
23. 06. 2020 13.39
Francoska nogometna kluba Amiens, ki ga vodi slovenski trener Luka Elsner, in Toulouse sta kot vse kaže izgubila bitko proti izpadu iz elitnega francoskega prvenstva Ligue 1.

Za Slovenijo obravnava tožbe zaradi arhivov ECB zelo pozitivna
22. 06. 2020 07.58
Sodišče EU je v Luksemburgu obravnavalo tožbo Evropske komisije proti Sloveniji zaradi kršenja nedotakljivosti arhivov ECB med kriminalistično preiskavo v Banki Slovenije v povezavi s sanacijo bank konec leta 2013. Slovenska zastopnica Katja Rejec Longar je obravnavo ocenila kot zelo pozitivno.

'Domov' se bodo lahko vrnili ljubitelji kulture in športni navdušenci
15. 06. 2020 19.36
Po novem sproščanju ukrepov se lahko na javnih mestih ponovno zbere do 500 ljudi. Rahljanje ukrepov je še posebej razveselilo vse zaposlene v kulturi, ki se tako po več kot treh mesecih vračajo v običajen delovni ritem, a še vedno morajo upoštevati varnostno razdaljo. V Gallusovi dvorani Cankarjevega doma, ki sicer sprejme več kot 1.500 ljudi, bodo tako lahko zapolnili le slabo tretjino sedišč.

Oboževalci skupine BTS izenačili znesek njihove donacije za boj proti rasizmu
08. 06. 2020 18.33
Oboževalci korejske pop senzacije BTS so v manj kot štiriindvajsetih urah zbrali enak znesek, kot ga je protirasističnemu gibanju namenila skupina. Na družbenih omrežjih so s pomočjo oznake, ki je pristaše skupine spodbudila k temu, da prispevajo po svojih najboljših močeh, dosegli neverjetni znesek 870 tisoč evrov.

'Varnost hrane – naša skupna odgovornost.' Kako varno hrano imamo v Sloveniji?
08. 06. 2020 16.46
Potrošniki varnost živil pogosto dojemamo kot samoumevno, čeprav smo se že nekajkrat srečali s prehranskimi aferami ali izvedeli, katere pekarne, mesnice, gostilne so ponujale oporečno hrano. Prav zato, da bi opominjali na ta problem, je Generalna skupščina Združenih narodov 7. junij razglasila za svetovni dan varnosti hrane. V času epidemije covid-19 so izzivi zagotavljanja varnosti hrane in soodgovornost vseh deležnikov v prehranski verigi postali še posebej pomembno vprašanje.

Renault bo moral ukiniti 15.000 delovnih mest, Revoza ni na seznamu
29. 05. 2020 08.45
Francoski avtomobilski proizvajalec Renault, pod katerega okrilje sodi tudi novomeški Revoz, je danes sporočil, da bo skladno z dve milijardi evrov vrednim varčevalnim programom v prihodnjih treh letih po svetu ukinil skoraj 15.000 delovnih mest, od tega 4600 v Franciji. Na seznamu držav, kjer naj bi odpuščali, ni Slovenije, pravijo v Revozu, kar jih veseli, opozarjajo pa, da bodo potrebni varčevalni ukrepi.

Guterres opozoril na zlorabo protipandemskih ukrepov za pritiske na LGBTI skupnost
17. 05. 2020 12.40
Pandemija je le še poglobila neenakosti, s katerimi so se neprivilegirane skupine soočale že prej, tako so osebe iz LGBT skupnosti zdaj izpostavljene še večjemu tveganju za sovražni govor in nasilje, so opozorili ob mednarodnem dnevu boja proti homofobiji. V Franciji, kjer se je število homofobnih napadov lani povečalo za več kot tretjino, pa so ta teden sprejeli zakon, ki prepoveduje sovražen govor na družbenih medijih.

Pivčeva: Končna odločitev o sodelovanju v Janševi vladi konec junija
12. 05. 2020 14.09
"V prihodnje bomo jasno dali vedeti, da se bo, če bodo vsebinska vprašanja ves čas motena z odpiranji ideoloških tem, pri katerih se razhajamo, na neki točki treba odločiti, ali ima smisel nadaljevati," napoveduje predsednica DeSUS Aleksandra Pivec. Dodaja, da bo končna odločitev sprejeta na seji sveta stranke, ki bo predvidoma konec junija. Že na seji sveta v tem tednu pa naj bi sprejeli določene meje sodelovanja v koaliciji, ki jo razdvajajo ideološke teme.

Napetosti znotraj stranke DeSUS, Židan predlaga projektno vlado do predčasnih volitev
11. 05. 2020 19.06
Koalicijske partnerice je, po vladni depeši o domnevno komunističnih medijih v Sloveniji, sedaj presenetil še spremni dopis zunanjega ministra Logarja. Predvsem v stranki DeSUS naj bi se ustvarile nove napetosti, govora je tudi o morebitni zamenjavi generalne sekretarke. Opozicija medtem stopnjuje pritisk na vlado, predsednik SD pa predlaga celo tehnično ali projektno vlado do predčasnih volitev.

Svetovni dan svobode medijev poziva k novinarstvu brez strahu in uslug
03. 05. 2020 12.12
Osrednji poudarek letošnjega svetovnega dneva svobode medijev, ki ga zaznamujemo danes, je novinarstvo brez strahu in uslug. Generalna sekretarka Sveta Evrope Marija Pejčinović Burić je opozorila na ključno vlogo novinarskega dela za demokracijo, še posebej v časih krize, kot je zdajšnja epidemija covida-19.

Vlada s protikoronskimi ukrepi odprla vrata projektom, ki ogrožajo naše okolje?
03. 05. 2020 07.00
Protikoronski ukrepi so s seboj, mimo javnosti, prinesli tudi velike spremembe gradbene zakonodaje. Z njimi so pospešili izdajo gradbenih dovoljenj in investitorjem omogočili gradnjo še pred pravnomočnostjo. Iz igre pa so izločili tudi večino nevladnih organizacij, ki v postopkih izdaje gradbenih dovoljenj zdaj zastopajo javni interes varstva narave. Okoljski minister Vizjak trdi, da bo to dalo pospešek gradbenim investicijam in s tem okrevanju gospodarstva, okoljevarstveniki pa opozarjajo, da bodo posledice za okolje katastrofalne.

Drugi protikorona paket: 'To ni novela, to so redakcijski popravki'
19. 04. 2020 19.21
Konec tedna so parlamentarne stranke proučevale dopolnila prvega protikriznega paketa in težko pričakovanega dve milijardi težkega poroštvenega zakona, ki naj bi omogočila ponoven zagon gospodarstva. A v teh dokumentih so še vedno pozabljeni brezposelni, ki so zaradi virusa izgubili delo, in tisti samozaposleni, ki so jih izpustili v prvem paketu. Opozicija besni in sporoča, da bodo podali pripombe.

Za delavce na čakanju naj bi država namenila dobrega pol milijona evrov
16. 04. 2020 08.27
Zavod RS za zaposlovanje je od 29. marca, ko je v veljavo stopil zakon o interventnih ukrepih na področju plač in prispevkov, pa do vključno torka prejel 303 vloge delodajalcev za povračilo nadomestila plače zaposlenim, ki ne morejo opravljati dela zaradi odrejene karantene po odločbi ministra za zdravje. Delavcem v karanteni pripada 80-odstotno nadomestilo plače, ki ga v celoti krije država. Interventni ukrep subvencioniranja karantene naj bi državo stal 520.000 evrov. Sindikat ob tem dodaja: V zakon je treba vključiti varovalko, da delodajalci, ki zaprosijo za državno subvencioniranje plač svojih zaposlenih, teh nato še vsaj tri mesece ne smejo odpustiti.

Na Otoku rekordnih 980 žrtev covida-19, v Italiji vedno več ozdravelih
10. 04. 2020 06.56
Število žrtev po svetu zaradi novega koronavirusa je preseglo 100.000, potrjenih je več kot 1,6 milijona okužb, kažejo podatki Univerze Johns Hopkins. Najtežji teden preživljajo v ZDA, kjer je virus zahteval 18.034 smrtnih žrtev, eden od desetih prebivalcev ZDA pa je ostal brez dela. Velika Britanija je zabeležila rekordnih 980 smrtnih žrtev, na Hrvaškem pa so vstopili v najbolj kritično fazo epidemije. Spobudne novice pa prihajajo iz Italije, kjer se povečuje število ozdravelih.

Humanitarci tudi sami v finančni stiski, a pomagajo še naprej in še večim
09. 04. 2020 19.56
V času epidemije se je število pomoči potrebnih povečalo, so opozorili v Karitasu in Rdečem križu. Kljub temu skušajo vsem zagotoviti tisto, kar potrebujejo - od hrane in higienskih pripomočkov do pogovora in svetovanja. Karitas je v tednih epidemije razdelil že 270 ton hrane in pomagal s položnicami v višini 53 tisoč evrov. Tudi mi smo v finančni stiski, pravijo humanitarci, a bomo kljub temu še naprej pomagali tistim, ki pomoč potrebujejo.

Omerzu razrešen s funkcije predsednika delovnega sodišča
04. 04. 2020 14.40
Sodni svet je sodnika Stanka Omerzuja z desetimi glasovi za in nobenim proti razrešil s funkcije predsednika mariborskega delovnega sodišča. Sklep o razrešitvi je sodni svet sprejel, ker je ugotovil, da Omerzu svoje funkcije ni opravljal pravilno in zakonito, so pojasnili v Sodnem svetu.