Generalna

Ministrstvo županom predstavilo plačno reformo in novosti v volilni zakonodaji

09. 12. 2024 15.34

Predstavniki ministrstva za javno upravo so v Kongresnem centru Mons v Ljubljani županjam in županom ter direktoricam in direktorjem občinskih uprav predstavili plačno reformo v javnem sektorju ter novosti v volilni zakonodaji, ki se nanašajo na lokalne volitve.

'ZDA ne bodo dovolile, da Islamska država izkoristi vakuum oblasti v Siriji'

08. 12. 2024 14.04

Ameriški predsednik Joe Biden je v odzivu na padec Asadovega režima označil kot trenutek zgodovinske priložnosti, a tudi kot trenutek tveganja in negotovosti. Turški zunanji minister je dejal, da bi morali mednarodni in regionalni akterji zagotoviti miren prenos oblasti v državi, milijoni sirskih beguncev pa da se lahko vrnejo v domovino. K mirni spremembi oblasti med drugim pozivajo tudi Francija, Nemčija in Velika Britanija, ki hkrati svarijo pred možnostjo krepitve Islamske države (IS). Katarsko zunanje ministrstvo je opozorilo, da se ne sme pustiti, da bi Sirija potonila v kaos. Premier Robert Golob je padec Asadovega režima označil za dolgo pričakovan trenutek, ki je ljudem prinesel upanje.

'Prebijte ovire, odprite vrata: za vključujočo družbo in razvoj za vse'

06. 12. 2024 06.43

Ob mednarodnem dnevu invalidov bo na Brdu pri Kranju sprejem za predstavnike invalidskih organizacij, ki ga gostijo predsednica države Nataša Pirc Musar in predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič ter podpredsednik vlade Klemen Boštjančič. Pred sprejemom se bo s predstavniki invalidskih organizacij na delovnem pogovoru srečal tudi premier Robert Golob.

Za 7500 računalnikov na zadnjem pozivu prejeli več kot 16 tisoč vlog

03. 12. 2024 18.29

Kje smo torej dobro leto dni po nakupu 13 tisoč računalnikov? Večina jih je še vedno v skladišču, po tem, ko so razpis spremenili še tretjič, pa je zdaj tistih, ki bi jih imeli in so do njih upravičeni, več, kot je samih računalnikov. In preden bodo prišli do tistih, ki bi jim prišli prav, bo minilo še nekaj mesecev. Vmes pa bo treba podaljšati garancijo, ki je v vmesnem času že potekla. In še ena bizarnost, ki jo bo morala nova ministrica razrešiti ali pa vsaj pojasniti: da si je 15 zaposlenih na ministrstvu, kjer je bila torej generalna sekretarka, razdelilo 59 tisočakov za dodatno delo, in to tudi za pomoč pri razdeljevanju računalnikov.

Trump grozi s peklom na Bližnjem vzhodu, če Hamas ne izpusti vseh talcev

02. 12. 2024 21.22

Novoizvoljeni ameriški predsednik Trump je zagrozil, da bo Bližnji vzhod plačal s peklom, če do njegove inavguracije Hamas ne bo izpustil vseh talcev. Hamas pa je sporočil, da je bilo od začetka izraelskega obleganja v Gazi ubitih 33 talcev, večina v izraelskih zračnih napadih.

Družinski zdravniki in pediatri: Prenova obračunskih modelov povečuje obremenitve

02. 12. 2024 14.17

Družinski zdravniki in pediatri so v javnem pismu opozorili na posledice načrtovane prenove obračunskih modelov in glavarinskih količnikov za zdravnike in bolnike. Predlagane rešitve po njihovih besedah ne odražajo realnih potreb, povečujejo obremenitve zdravstvenih delavcev ter prinašajo tveganje za zmanjšanje časa, namenjenega bolnikom. Na ZZZS navedbe javnega pisma družinskih zdravnikov in pediatrov, ki so opozorili na posledice načrtovane prenove glavarinskih količnikov, odločno zavračajo kot neutemeljene in kot grobo zavajanje javnosti. Ob tem so pojasnili, da so nove količnike izračunali izključno na podlagi dostopnih podatkov.

Predlog za imenovanje Ksenije Klampfer za ministrico za digitalno preobrazbo v DZ

28. 11. 2024 11.21

Predsednik vlade Robert Golob je skladno z napovedmi v DZ poslal predlog, da nova ministrica za digitalno preobrazbo postane Ksenija Klampfer, je razvidno s spletne strani DZ. Na položaju bi nasledila Emilijo Stojmenovo Duh, ki je odstopila konec septembra.

Za novo ministrico za digitalno preobrazbo bo Golob predlagal Ksenijo Klampfer

26. 11. 2024 15.45

Za novo ministrico za digitalno preobrazbo bo premier Robert Golob predlagal Ksenijo Klampfer, je povedal podpredsednik vlade Matej Arčon. Klampferjeva je sicer trenutno generalna sekretarka na tem ministrstvu, v Šarčevi vladi pa je bila ministrica za delo.

70. obletnica Cerna: 'To bo kmalu tudi slovenski laboratorij'

26. 11. 2024 13.04

Ob 70. obletnici Cerna je minister Papič izrazil veselje, da bo prihodnje leto pred organizacijo zaplapolala tudi slovenska zastava. Polnopravno članstvo Slovenije v Cernu bo okrepilo njen prispevek k mednarodnim raziskavam in odprlo nove priložnosti za znanost in gospodarstvo, so izpostavili na GZS. Slovenija bo s tem imela dostop do vrhunske infrastrukture, Cern pa bo pridobil močnega partnerja z bogatimi raziskovalnimi zmogljivostmi, so poudarili.

Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

22. 11. 2024 06.00

Ministrstvo bi kavcijski sistem za plastenke pijač uvedlo v letu 2027. Takšni so načrti, a zakona še ni na mizi. Ocenjujejo, da bi za 50 milijonov evrov postavili okoli 1700 naprav za plastenke, predvsem v večjih trgovinah. Kavcija bi za eno vrnjeno plastenko znašala med 20 in 25 centov. Na drugi strani del gospodarstva opozarja, da kavcije ne potrebujemo, ker smo že zdaj zelo uspešni pri recikliranju, uvrščamo se v sam vrh Evropske unije. Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

Kavcija za plastenke pijač: kdo se bori za 'zlato' odpadne embalaže?

21. 11. 2024 06.09

Zakaj v Sloveniji za vrnjene plastenke ne dobimo nazaj denarja kot v 14 drugih državah Evropske unije? Kdo bi imel od kavcije največ koristi in kdo največjo izgubo? In ključno vprašanje: koliko bi plačali potrošniki? Smo v evropskem tednu zmanjševanja odpadkov in ravno zdaj je ministrstvo za okolje prvič razkrilo predlog kavcijskega sistema za embalažo pijač. Imajo politično podporo? Proizvajalci pijač bi kavcijo uvedli, trgovci so razdeljeni, komunale pa zagovarjajo, da je ne potrebujemo.

ZDA vložile veto na predlog resolucije za premirje v Gazi

20. 11. 2024 16.36

ZDA so v skladu z napovedmi vložile veto na predlog resolucije, ki zahteva takojšnje premirje in izpustitev talcev v Gazi. Za predlog je glasovalo 14 držav, ZDA pa so bile proti. Zunanja ministrica Tanja Fajon je izrazila obžalovanje. "Dokazali ste, da ste neposredno odgovorni za vse kar se dogaja v Gazi," pa je Američanom sporočil Rus.

Ukrajina prvič izstrelila ameriške rakete dolgega dosega v Rusijo

19. 11. 2024 14.34

Ukrajina je tisoči dan vojne ob zatrjevanju, da se ne bo podredila okupatorju, v Rusijo izstrelila prve ameriške rakete dolgega dosega. Predsednik Zelenski je ob okroglem mejniku pozval k dodatnemu pritisku na Moskvo. Putin je medtem podpisal odlok za širšo rabo jedrskega orožja. Ruski zunanji minister Lavrov pa je dejal, da je ukrajinski napad z ameriškimi raketami dolgega dosega atacms jasen znak, da si Zahod želi konflikt zaostriti. Napad po njegovem mnenju pomeni novo fazo vojne Zahoda proti Rusiji, na katerega se bo Moskva ustrezno odzvala. Že pred tem je Rusija z bombni napadi uničila cele soseske blizu frontne črte in zdesetkala energetske objekte po Ukrajini.

'Tisoč dni razpravljamo o žrtvah vojne in vsakič sledita molk in nekaznovanost'

19. 11. 2024 07.49

Članice Varnostnega sveta ZN so v ponedeljek na zasedanju o Ukrajini po tisoč dneh ruske agresije pozivale k pravičnemu miru, ameriška veleposlanica pa je zagotovila nadaljevanje ameriške vojaške pomoči vse do konca sedanje vlade Joeja Bidna. Državni sekretar Marko Štucin je skupaj z drugimi opozarjal na prihajajočo zimo. Evropski parlament pa se bo sešel na izrednem zasedanju v Bruslju, s katerim bodo obeležili tisoč dni ruske invazije. Evropske poslance bo ob tej priložnosti preko video povezave iz Ukrajine nagovoril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Ukrajina pa bo tudi osrednja tema zasedanja obrambnih ministrov EU.

Oba starša zaposlena, a po plačilu položnic ostane le še 250 evrov

14. 11. 2024 18.56

Približno 250 evrov na mesec po plačilu položnic v povprečju ostane štiričlanski družini, kjer sta oba starša na minimalni plači. Za hrano, obleko, obšolske dejavnosti otrok. Humanitarne organizacije opozarjajo, da se nanje zaradi nizkih plač in visokih stroškov najemnin, hrane in ogrevanja obrača vedno več revnih zaposlenih. V Sloveniji sicer pod pragom revščine živi več kot 260 tisoč ljudi, zato v poslanski skupini Nova Slovenija vlado pozivajo k takojšnjemu ukrepanju.

Golob: Napad na pravno državo je črta, ki je ne smemo nikoli prestopiti

13. 11. 2024 10.25

Objava fotomontaž in domnevnih domačih naslovov več sodnikov in tožilke je pretresla Slovensko sodniško društvo in stranke opozicije. Grožnje naj bi bile usmerjene na delavce v pravosodju, ki so povezani s postopki proti Janezu Janši. Po mnenju društva je nadlegovanje sodnikov in tožilcev zaradi preteklih odločitev v sodnih postopkih nesprejemljivo, grožnje pa obsojanja vredne. Predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević je dejal, da so šle stvari predaleč. Sodniki so sprožili postopke za odstranitev spornih zapisov na družbenih omrežjih.

Poletna sezona bi se lahko v petih letih izenačila z zimsko

12. 11. 2024 18.10

Zima je sicer še vedno glavna sezona, bi se pa lahko v petih letih izenačila s poletno, pravi predsednik Združenja žičničarjev Slovenije Boštjan Paradiž. Gorski centri so lani izvedli obsežne investicije, ta vlaganja pa so bila po njegovih besedah pomemben korak k nadaljnjemu razvoju celoletnega gorskega turizma po slabi lanski zimi, ki je bila predvsem zaradi visokih temperatur najslabša v zadnjih 20 letih.

GZS: Nekatera podjetja bodo imela trikrat višji račun za elektriko

12. 11. 2024 17.06

Odjemalci energije ta mesec prejemajo prve položnice, na katerih je omrežnina obračunana po novem sistemu. Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so zato znova opozorili, da bo nov sistem obračuna omrežnine delu gospodarstva močno povečal stroške za električno energijo. Po njihovih navedbah so prvi računi potrdili, da bodo nekatera podjetja imela celo za trikrat višji račun za električno energijo. Vlado pozivajo k rešitvam, ki bi ublažile negativne posledice novega sistema za gospodarstvo.

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi

07. 11. 2024 06.00

Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

Ves svet znova za konec embarga Kubi, proti le ZDA in Izrael

31. 10. 2024 13.14

Generalna skupščina ZN je s 187 glasovi proti dvema in vzdržanim glasom Moldavije znova izglasovala resolucijo, ki zahteva odpravo ameriškega embarga proti Kubi. Slovenija je glasovala za resolucijo, glas proti so prispevali le Izrael in Združene države Amerike.

Evropska komisija podprla Tajvan: 'Potrebujemo jasno razlago resolucije'

24. 10. 2024 15.07

Evropska komisija je ostro obsodila kitajske dejavnosti okoli Tajvana, ki "povečujejo napetosti med obema stranema". Ob tem so se pridružili stališču Washingtona in Tajpeja, da je treba jasno pojasniti resolucijo ZN 2758, na podlagi katere Kitajska zahteva suverenost nad Tajvanom.

Med prečkanjem grebena se je odlomila skala in zadela tri policiste

21. 10. 2024 16.04

V skalni grapi grebena Na možeh nad Zelenico se je med usposabljanjem policistov v okviru vaje gorske reševalne službe malo pred 13. uro zgodila gorska nesreča. Med prečkanjem grebena se je odlomila večja skala, ki je zgrmela 10 metrov v globino, kjer se je nahajala policistka, ki jo je skala zadela. Skala je nato poškodovala še dva policista, enega tudi na predelu obraza.

Zdravniki opozarjajo: Naša največja bolnišnica dobi premalo denarja

18. 10. 2024 06.09

"Gre za strokovno nesprejemljivo prakso Zavoda za zdravstveno zavarovanje pri postavljanju diagnoze in zdravljenju slabokrvnosti pri bolnikih z rakom," opozarjajo zdravniki na ljubljanskem UKC-ju na čelu s Samom Zverom. Sistem postavljanja diagnoz, na podlagi katerega Zavod plačuje storitve kliničnemu centru, je namreč po mnenju zdravnikov postavljen tako, da ne predvideva vseh stroškov bolnišnične oskrbe, kar posledično pomeni, da naša največja bolnišnica za zdravljenje bolnikov dobi premalo denarja.

Vodna kriza: bo do leta 2050 ogrožena več kot polovica proizvodnje hrane?

17. 10. 2024 13.35

Če svet v povezavi z vodno krizo ne bo ukrepal, bi bila lahko do leta 2050 ogrožena več kot polovica globalne proizvodnje hrane. Poleg tega bi lahko vodna kriza BDP bogatih držav v tem času oklestila za osem odstotkov, BDP revnih držav pa za 15 odstotkov, so v danes objavljenem poročilu opozorili v Mednarodni komisiji za ekonomiko vode (GCEW).

Izraelske sile v Libanonu zadele občinsko stavbo, kjer so imeli krizni sestanek

16. 10. 2024 07.54

Izraelska vojska je napadla mesto Nabatija na jugu Libanona, kjer je bilo po navedbah tamkajšnjega ministrstva za zdravje ubitih najmanj 16 ljudi. Med njimi je tudi župan mesta. Izrael trdi, da je v napadu na mesto ciljal položaje šiitskega gibanja Hezbolah. Libanonski premier Nadžib Mikati pa je obsodil neukrepanje mednarodne skupnosti.

Han po obisku podjetja Mahle: Težava je v razmerah na trgu v Evropi

14. 10. 2024 11.43

Kot smo že poročali, nameravajo v šempetrskem podjetju Mahle prihodnje leto ukiniti več kot 600 delovnih mest. Razlog naj bi bilo šibko povpraševanje v Evropi. Prav zato se je z upravo in sindikatom podjetja sestal gospodarski minister Matjaž Han, ki pa ugotavlja, da gre za širšo težavo avtomobilske industrije na ravni EU in da tudi uprava ni imela recepta za to, kaj lahko na tej točki stori država. "Ključno je, da brez dogovora med upravo in sindikati ne bo prišlo do odločitev, takšnih ali drugačnih," je poudaril Han.

V Sloveniji lani pod pragom tveganja revščine 264.000 ljudi

14. 10. 2024 11.56

V Sloveniji je lani v gospodinjstvih z dohodkom pod pragom tveganja revščine živelo 264.000 prebivalcev ali 12,7 odstotka vseh. V EU sta imeli najvišjo stopnjo tveganja revščine Latvija in Estonija, najnižjo pa Češka, so pred mednarodnim dnevom za izkoreninjenje revščine navedli statistiki.

Vrnitev k jedrski energiji: stranka Merklove bi pognala stare reaktorje, gradila nove

12. 10. 2024 13.38

Nemčija je 15. aprila 2023 zaprla svoj zadnji jedrski reaktor. Takratna kanclerka Angela Merkel je bila ključna zagovornica nemškega postopnega opuščanja jedrske energije, odločitev pa je dobila dodaten zagon po katastrofi v Fukušimi leta 2011. Vztrajala je, da jedrska energija ni trajnostna rešitev za prihodnost. In poudarjala, da se mora Nemčija osredotočiti na razvoj obnovljivih virov energije. Danes je situacija precej drugačna. CDU/CSU, politična sila Merklove, zahteva vrnitev jedrske energije, saj da je v nasprotnem primeru ogroženo nemško gospodarstvo in varnost energetske oskrbe.

O Putinu: 'S kom pa naj se pogovarjam?' O JEK2 pa: 'Potrebujete osnovo, kot je jedrska energija'

09. 10. 2024 06.47

Mož, ki se tudi ko je najbolj neprijetno, pogovarja tako z Vladimirjem Putinom kot Volodimirjem Zelenskim. Izkušen diplomat, ki bdi nad jedrsko varnostjo, in pravi, da se moramo pogovarjati z vsemi, uporabe jedrskega orožja pa nikoli, res nikoli normalizirati. Pogovarjali smo se z generalnim direktorjem IAEA, Rafaelom Marianom Grossijem. Tudi o JEK2. "Odločili boste Slovenci," pravi o projektu, ki se mu zdi smiseln. "Sem pristaš obnovljive energije, verjamem pa tudi, da potrebujete osnovo, kot je jedrska energija." Večja vloga jedrske energije v svetovni mešanici energetskih virov je realnost, pravi. Pa tudi: "Spoznali smo, da nam brez jedrske energije ne bo uspelo. Torej, od nas, vlad, finančnih institucij in industrije bo odvisno, ali bomo to dosegli."

Podnebni svet in finančno ministrstvo o ukinitvi subvencij za fosilna goriva

08. 10. 2024 12.56

Predstavniki podnebnega sveta in ministrstva za finance so na zadnji seji razpravljali o ukinitvi subvencij za fosilna goriva. Na ministrstvu menijo, da je davčna politika lahko le eden od vzvodov za razogljičenje in da je treba za uspešen prehod pred uvedbo davčnih ukrepov nujno omogočiti konkurenčnost gospodarstva in stabilnost javnih financ.