Generalna

Vsako sekundo se degradira za štiri nogometna igrišča zdrave zemlje

17. 06. 2024 06.38

Letošnji svetovni dan boja proti širjenju puščav in degradaciji tal je osredotočen na prihodnost upravljanja zemljišč. Vsako sekundo se degradira za štiri nogometna igrišča zdrave zemlje oz. 100 milijonov hektarjev na leto, opozarjajo Združeni narodi (ZN).

Na Kubo prispela tudi ameriška podmornica: 'Nenapovedana in nezaželena'

15. 06. 2024 16.20

Dan po tem, ko sta se jedrska podmornica Kazan in fregata Admiral Gorškov zasidrala v havanskem pristanišču in dočakala sprejem množic in topniške salve, je v ameriško oporišče v Guantanamu nenapovedano vplula jedrska podmornica USS Helena. Kubanske oblasti nad tem niso navdušene.

Prva naravovarstvena nagrada Društvu za opazovanje in proučevanje ptic

14. 06. 2024 18.10

V Parku Škocjanske jame so prvič v zgodovini podelili Nagrado Rada Smerduja, ki je najvišje državno priznanje za prizadevanja na področju ohranjanja narave. Med 10 finalisti, posamezniki in organizacijami je nagrado za izjemen prispevek k varstvu narave prejelo Društvo za opazovanje in proučevanje ptic. Posebno zahvalo za prispevek k ohranjanju narave v Sloveniji sta prejeli tudi Javni zavod Kozjanski park in LUTRA, Inštitut za ohranjanje naravne dediščine.

Butara izvoljen v upravni odbor Hokejske lige prvakov

14. 06. 2024 10.26

Predsednik hokejskega kluba Olimpija Ljubljana Miha Butara je bil na generalni skupščini CHL AG v Pragi izvoljen za člana upravnega odbora (Board of Directors) Hokejske lige prvakov (CHL). Butara bo v upravnem odboru odgovoren za rast in razvoj tekmovanja. Ljubljanski klub ima v v novi tekmovalni sezoni ambiciozne načrte.

Vlada na pomoč ribičem z nadomestilom za izpad dohodka in pravno pomočjo

13. 06. 2024 13.53

Vlada je na seji sprejela predlog novele zakona o ureditvi določenih vprašanj zaradi končne razsodbe arbitražnega sodišča na podlagi arbitražnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško, je povedala generalna direktorica direktorata za hrano in ribištvo Ana Le Marechal Kolar. Pojasnila je, da je vlada sprejela dva člena – prvi ribičem omogoča nadomestilo za izpad dohodka, drugi pa jim omogoča pravno pomoč. Ob tem je ponovila, da je za Slovenijo meja jasna in da slovenski ribiči lahko ribarijo v slovenskem morju.

Ministrstvo po očitkih: Vloga je bila ustrezna, znesek sredstev bo celo višji

12. 06. 2024 11.30

Po očitkih, da je Evropska komisija na prošnjo za finančno pomoč iz solidarnostnega sklada EU, ki jo je Slovenija vložila po lanskih avgustovskih poplavah podala vrsto pripomb ter opozorila na nezadostne podatke o obsegu poplav in uporabo nezanesljive metodologije, se je odzvalo ministrstvo za kohezijo. Državni sekretar na ministrstvu Srečko Đurov je zagotovil, da je Slovenija v Bruselj poslala ustrezno vlogo za sredstva iz solidarnostnega sklada EU. Komisija bo Svetu EU in Evropskemu parlamentu predlagala izplačilo Sloveniji v višini 428 milijonov, dokončno odločitev pa pričakujejo do jeseni.

Začetek uporabe novega sistema omrežnine prestavljen na 1. oktober

12. 06. 2024 10.56

Svet agencije za energijo se je na predlog vodstva odločil, da začetek uporabe novega sistema obračuna omrežnine za električno energijo s 1. julija prestavi na 1. oktober. Gre že za tretjo prestavitev tega koraka, zanj so se odločili, "da bi se izognili morebitnim napakam pri izdaji računov in za odpravo zadnjih težav". Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je ob podpori gospodarstva sicer predlagalo zamik začetka uporabe za dve leti.

V Nemčijo 40.000 do 50.000 navijačev, 10.000 jih pričakujejo na Pogačarjevem trgu

11. 06. 2024 09.17

Evropsko prvenstvo v nogometu je pred vrati. Tokrat je napetost pred začetkom največjega turnirja na stari celini še toliko večja, saj na njem po 24 letih sodeluje tudi Slovenija. Tekme reprezentance bodo navijači lahko spremljali na velikih (in malih) zaslonih po slovenskih mestih, med drugim tudi na velikem LED zaslonu na ljubljanskem Pogačarjevem trgu, kjer pričakujejo do 10.000 obiskovalcev. Mestne oblasti, Policija in NZS ob tem navijače pozivajo k strpnosti in sodelovanju pri podpori naših igralcev na prvenstvu.

Slovenija zaradi blokade volitev na pogovor poklicala odpravnico poslov BiH v Sloveniji

04. 06. 2024 08.09

Vlada BiH v ponedeljek znova ni dosegla potrebnega konsenza, ki bi omogočil, da bi državljani Slovenije, pa tudi Poljske in Romunije, na evropskih volitvah 9. junija lahko glasovali na veleposlaništvih svojih držav. Svet ministrov predloga na prvem glasovanju prejšnji teden ni podprl, ker so mu nasprotovali ministri iz Republike Srbske. Blokada je nesprejemljiva, je zadevo komentirala zunanja ministrica Tanja Fajon. Dodala je, da je ministrstvo danes na pogovor poklicalo začasno odpravnico poslov BiH v Sloveniji in ji izrazilo protest. Za glasovanje na evropskih volitvah in posvetovalnih referendumih na veleposlaništvu v Sarajevu je služba Državne volilne komisije (DVK) doslej dobila vloge 13 slovenskih volivcev, je povedal direktor službe Igor Zorčič. Izrazil je upanje, da bodo zanje našli rešitev, potem ko vlada BiH ni dovolila izvedbe glasovanja na veleposlaništvu.

Dejstva: 'Ali Golobova vlada starejšim ponuja smrt, mladim pa, da se zadevajo'?

03. 06. 2024 19.23

Osrednje soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami na POP TV smo podrobno analizirali tudi v Dejstvih. Verodostojnost izjav devetih kandidatov za evropske poslance, ki jih je soočila voditeljica Petra Kerčmar, sta z nami v živo preverjala strokovna sodelavca - docent na Fakulteti za družbene vede doc. dr. Jure Požgan in magistrica razvojnih študij Lara Bandi. Oba pravita, da morajo biti izjave kandidatov za evroposlance točne in preverljive. Preverite, ali so kandidati za evropske poslance, govorili resnico in ali so operirali s pravimi podatki.

Strokovnjaki ZN pozivajo k priznanju Palestine

03. 06. 2024 16.19

Vse države morajo slediti zgledu 146 držav članic ZN in priznati Palestino ter uporabiti vsa razpoložljiva politična in diplomatska sredstva za takojšnjo prekinitev ognja v Gazi, poudarjajo strokovnjaki ZN s področja človekovih pravic.

Ministrstvo: Politizacija izvedbe evropskih volitev je nesprejemljiva

30. 05. 2024 14.52

Slovensko ministrstvo za zunanje zadeve se je odzvalo na odločitev vlade BiH, ki ni odobrila, da bi državljani Slovenije, Poljske in Romunije na evropskih volitvah lahko glasovali na veleposlaništvih svojih držav. Kot poudarjajo, je politizacija vprašanja izvedbe evropskih volitev s strani države, ki je nedavno dobila zeleno luč za začetek pristopnih pogajanj za članstvo v EU, nesprejemljiva.

Slovenci v BiH ne bodo mogli glasovati na evropskih volitvah

29. 05. 2024 17.58

Vlada BiH ni odobrila, da bi državljani Slovenije, Poljske in Romunije na evropskih volitvah 9. junija lahko glasovali na veleposlaništvih svojih držav v BiH. Svet ministrov predloga ni podprl, ker so mu nasprotovali ministri iz Republike Srbske zaradi podpore omenjenih držav resoluciji ZN o genocidu v Srebrenici.

Slovenija poslabšala transparentnost proračunskega procesa

29. 05. 2024 07.36

Slovenija se je lani po transparentnosti proračunskega procesa, ki upošteva transparentnost, možnost sodelovanja javnosti in nadzor, uvrstila na 27. mesto med 125 državami. Ocene so se v primerjavi z letom 2021 poslabšale v vseh treh kategorijah, kaže raziskava Open Budget Survey nevladne organizacije International Budget Partnership.

Stoletne skrivnosti z istrskega dna, solze milijonov in raztreščen bankomat

25. 05. 2024 18.31

Nad maturanti v Ljubljani se je zjokalo nebo, v Teheranu so jokale milijonske množice. Na notranjepolitičnem prizorišču tokrat brez večjih pretresov, je pa močno streslo Mercatorjevo poslovalnico v Mostah. Tresle so se tudi tribune v Dallasu, kjer so si Dončićevi Mavericksi zagotovili preboj v konferenčni finale lige NBA. V Združenih narodih so sprejeli resolucijo o Srebrenici, česar pa niso najbolje sprejeli v srbski delegaciji. Enigma v Pivki je prejela prestižno nagrado.

Dodik napovedal predlog sporazuma o razdružitvi BiH, EU kritična

24. 05. 2024 14.05

Predsednik entitete BiH Republike Srbske Milorad Dodik je v četrtek po sprejetju resolucije o Srebrenici v Generalni skupščini ZN napovedal, da bodo Federaciji BiH predlagali sporazum o mirni razdružitvi, ker da srbski narod ne more več živeti v BiH. V Srbiji in Republiki Srbski so resolucijo označili za neuspešno, saj je ni podprla niti polovica članic ZN. Na Dodikove napovedi pa se je ostro odzvala EU.

Incident: s srbsko zastavo vdrli v dvorano, ogrnil si jo je tudi Vučić

23. 05. 2024 19.38

Po glasovanju o resoluciji o Srebrenici se je v Generalni skupščini zgodil incident, potem ko je v dvorano vdrlo več ljudi s srbsko zastavo. S srbsko zastavo se je po sprejetju resolucije ogrnil tudi Vučić. Medtem sprejetje resolucije odmeva.

Resolucija o mednarodnem dnevu spomina na genocid sprejeta

23. 05. 2024 06.44

Generalna skupščina Združenih narodov je sprejela Resolucijo o mednarodnem dnevu spomina na genocid v Srebrenici leta 1995. Slovenija je bila med predlagateljicami resolucije. Pri tem so izhajali iz mednarodnih načel priznanja, spomina ter spoštovanja žrtev in preživelih v genocidu.

Bo Slovenija podpisala nov sporazum glede pandemije, ki ga akademiki kritizirajo?

23. 05. 2024 09.58

Generalna skupščina Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) bi na zasedanju, ki se bo začelo prihodnji teden, lahko odločala tudi o novem sporazumu glede preprečevanja pandemij in spremembah mednarodnega zdravstvenega pravilnika. Na ministrstvu za zdravje ob tem poudarjajo, da dokumenta ne bosta posegla v suverenost držav članic.

Kupil koče na Veliki planini in jih legaliziral

20. 05. 2024 06.16

Investitor Urban Bergant je na Veliki planini kupil pet koč, uredil manjkajočo gradbeno dokumentacijo, jih legaliziral in obnovil. Koče so propadla podjetja prodala v zasebne roke, dokumentacija pa se je zato večinoma izgubila. Za legalizacijo posamezne koče je Bergant potreboval od šest do 12 mesecev. Kakšne pasti pa čakajo kupce, ki kupujejo črne gradnje?

'Da bi prijeli kriminalce, moramo slediti denarju'

18. 05. 2024 08.19

Prepričana je, da naši domovi postajajo nevarnejši od naših ulic, saj se kriminal seli na splet. Pa tudi, da moraš, ko sprožiš preiskavo, slediti denarju in ga vzeti kriminalcem, saj bodo v nasprotnem primeru nadaljevali s svojim poslom. Kriminalne združbe so iznajdljive, hitro prilagodljive in ne poznajo meja, a tudi mi v njihovem pregonu postajamo vse boljši, je za 24ur.com povedala izvršna direktorica Europola Catherine De Bolle. Razkrila nam je največje dosežke svojega mandata in tudi izzive, s katerimi se agencija trenutno sooča.

Gradbena inšpekcija lani porušila le eno črno gradnjo

17. 05. 2024 06.40

Gradbena inšpekcija je od leta 2013 do danes porušila 56 črnih gradenj – v letu 2022 in 2023 šest nevarnih gradenj. Lani je padla samo ena. Zakaj gradbeni inšpektorji ne uspejo porušiti več črnih gradenj? "Ljudje se vedno lahko na odločitev inšpektorja pritožijo," pravi Andreja Troha, direktorica Gradbene in geodetske inšpekcije. Prioriteta so nevarne gradnje. In zakaj še vedno stojijo nelegalne luksuzne vile, ki bodejo v oči že več let? Na seznamu je nekaj manj kot 3000 kršitev, del seznama pa predstavljajo gradnje, ki čakajo na rušitev.

Nepravilnosti v Cankarjevem domu? Čerin zatrjuje, da zavod posluje dobro

16. 05. 2024 16.07

Po ponedeljkovem odzivu generalne direktorice Cankarjevega doma (CD) Uršule Cetinski na očitke o domnevnih nepravilnostih v zavodu, je svoje stališče javnosti v pisni izjavi predstavil še predsednik Sveta CD Aleš Čerin. Po njegovih besedah izkrivljene informacije v nekaterih medijih "ne odražajo resničnega stanja te ugledne institucije".

Afera dieselgate: italijanskim kupcem volkswagnov 50-milijonska odškodnina

15. 05. 2024 20.27

Nemški proizvajalec avtomobilov Volkswagen bo italijanskim kupcem vozil, opremljenih z nezakonito odklopno napravo za zniževanje stopnje vračanja izpušnih plinov ob nižjih temperaturah, izplačal odškodnino. 60.000 potrošnikov bo prejelo odškodnino v skupnem znesku 50 milijonov evrov, je sporočila Evropska potrošniška organizacija (BEUC).

Dvorane Cankarjevega doma oddajali brez plačila, so si kupovali politične točke?

15. 05. 2024 19.37

Si je vodstvo Cankarjevega doma, pod taktirko generalne direktorice Uršule Cetinski, kupovalo politične točke in političen vpliv tudi z ugodnim oddajanjem dvoran Cankarjevega doma našim najvidnejšim politikom? Razkrivamo vsaj dva takšna primera. Založbi Beletrina in Primus sta za predstavitvi knjig dveh najbolj vidnih politikov – nekdanjega predsednika države Boruta Pahorja in sedanje predsednice Državnega zbora Urške Klakočar Zupančič – stroške za najem dvorane poravnali kar s knjigami. Tak način oddajanja dvoran, brez plačila po ceniku, je najmanj nenavaden, nas opozarjajo viri. Kako pa odgovarjata nekdanji predsednik države in prva dama državnega zbora?

Se vse črnograditelje preganja enako?

15. 05. 2024 06.23

Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

ZDA: To, kar se dogaja v Gazi, ni genocid

14. 05. 2024 06.42

Svetovalec za nacionalno varnost ZDA Jake Sullivan je dejal, da to, kar se dogaja v Gazi, po mnenju ameriške vlade ni genocid. Dodal je, da so ZDA stališče do tega vprašanja predstavile tudi pred Meddržavnim sodiščem v Haagu.

Direktorica Cankarjevega doma obtožbe zavrača, kaj pa razkrivajo dokumenti in pogodbe?

14. 05. 2024 20.44

Po hudih obtožbah o nezakonitem in nepravilnem delovanju, kar naj bi pripeljalo do sistematičnega razkroja in razpada Cankarjevega doma, največje kulturne institucije pri nas, je za nas končno spregovorila generalna direktorica Uršula Cetinski. Vse očitke zavrača. Kaj pa razkrivajo dokumenti in pogodbe? Zakaj se je prenova dvorane Alme Karlin, ki jo je v Cankarjevem domu prenavljalo podjetje Riko v lasti znanega podjetnika Janeza Škrabca, podražila za polovico? In zakaj se podatki o finančnih poročilih ne ujemajo?

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'

14. 05. 2024 06.00

"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Oddajanje stanovanja prek Airbnb največ 30 dni na leto

13. 05. 2024 12.14

V skladu s predlogom novega zakona o gostinstvu bi lahko lastniki svoje nepremičnine na platformah, kot sta Booking in Airbnb, kratkoročno oddajali največ 30 dni na leto. Vlada ob tem občinam daje možnost, da te omejitve omilijo, če je to smiselno. V primeru, da se stanovanje s spremembo namembnosti spremeni v poslovni prostor, oddajanje časovno ni omejeno.