Gospodarstveniki

Landaburu z gospodarstveniki

06. 02. 2001 00.00

V okviru uradnega obiska v Sloveniji je generalni direktor Generalnega direktorata za širitev Eneka Landaburu obiskal tudi Gospodarsko zbornico Slovenije. Vodstvo GZS ga je skupaj z nekaterimi slovenskimi direktorji sprejelo na delovnem zajtrku. S strani slovenskih podjetij so se zajtrka udeležili udeležili predsednica Uprave Zavarovalnice Triglav, Nada Klemenčič, predsednik Uprave Nove Ljubljanske banke, Marko Voljč, predsednik Uprave Poslovnega sistema Mercator, Zoran Janković, direktor Unitecha, Anton Papežin direktor razvojnega oddelka Krke, Peter Jerman. Predsednik GZS, Jožko Čuk je gostom predstavil delovanje zbornice ter makroekonomsko sliko slovenskega gospodarstva.

Landaburu na obisku v Sloveniji

05. 02. 2001 00.00

Na vabilo ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja je na delovni obisk v Slovenijo prispel vodja pogajalske ekipe Evropske unije s kandidatkami za članstvo Eneko Landaburu. Takoj po prihodu si je iz zraka ogledal nekatere projekte, ki se v okviru programa pomoči Phare izvajajo v Sloveniji, srečal pa se je tudi s predsednikom vlade Janezom Drnovškom.

Landaburu v Sloveniji

05. 02. 2001 00.00

Na vabilo ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja bo na dvodnevni delovni obisk v Slovenijo danes prispel vodja pogajalske ekipe Evropske unije s kandidatkami za članstvo Eneko Landaburu. S predstavniki slovenske vlade, parlamenta in gospodarstva se bo pogovarjal o slovenskih pripravah na članstvo v uniji ter trenutnem stanju v pristopnih pogajanjih, v tem okviru torej tudi o vseh odprtih vprašanjih.

Zaupanje v slovenske izdelke

04. 02. 2001 00.00

Javnomnenjska raziskava, ki jo je izvedla beograjska agencija Partner, je pokazala, da je pred razpadom SFRJ 85,8 odstotka vprašanih imelo navado kupovati izdelke slovenskih podjetij, 80 odstotkov pa jih je izrecno poudarilo, da so jih pripravljeni kupovati tudi v prihodnje. Izsledke te raziskave je objavil beograjski dnevnik Blic v komentarju z naslovom Dobrega imena ni mogoče nikoli pozabiti.

Veleposlanik Turčije v GZS

02. 02. 2001 00.00

Po nedavnem uspešnem obisku slovenske gospodarske delegacije v Beogradu, kažejo zanimanje za sodelovanje in skupne nastope na trgu ZRJ tudi druge države. Danes je na svojo pobudo Gospodarsko zbornico Slovenije (GZS) obiskal veleposlanik Turčije. S predsednikom GZS, Jožkom Čukom, sta se pogovarjala o možnostih sodelovanja slovenskih in turških podjetij na trgu ZRJ in širše na trgu držav Pakta stabilnosti.

Znižanje obrestne mere v ZDA

02. 02. 2001 00.00

Odbor ameriške centralne banke Zveznih rezerv za odprti trg (FOMC) je na čelu s predsednikom Alanom Greenspanom po pričakovanju sprejel odločitev o znižanju ključne obrestne mere, po kateri si banke med seboj čez noč posojajo denar, za 50 bazičnih točk, oziroma pol odstotka, na 5,5 odstotka. Odbor petih guvernerjev Zveznih rezerv pa je na prošnjo regionalnih bank obenem znižal diskontno obrestno mero, po kateri Zvezne rezerve posojajo denar komercialnim bankam, prav tako za pol odstotka, na 5 odstotkov. Bela hiša ni posebej komentirala odločitve Feda, gospodarstveniki pa so poudarili, da je bila taka poteza dobrodošla. Vrednosti delnic na borzi se medtem niso bistveno spremenile, saj je bilo znižanje obrestnih mer pričakovano in vlagatelji so poslovne poteze povlekli že pred odločitvijo Feda.

Gospodarstveniki ponovno v Beograd

29. 01. 2001 00.00

V organizaciji Gospodarske zbornice Slovenije je danes v Beograd odpotovala številčna delegacija pod vodstvom predsednika GZS Jožka Čuka, ki jo sestavlja 40 predstavnikov večjih slovenskih podjetij. V okviru obiska naj bi predstavniki slovenske in jugoslovanske gospodarske zbornice podpisali tudi sporazum o medsebojnem sodelovanju. V Beograd pa se danes prav tako, v organizaciji dveh zasebnih podjetij, odpravlja 70-članska gospodarska delegacija 32 slovenskih podjetij.

Gospodarstveniki ponovno v Beograd

28. 01. 2001 00.00

V organizaciji Gospodarske zbornice Slovenije bo jutri v Beograd odpotovala številčna delegacija pod vodstvom predsednika GZS Jožka Čuka, ki jo sestavlja 40 predstavnikov večjih slovenskih podjetij. V okviru obiska naj bi predstavniki slovenske in jugoslovanske gospodarske zbornice podpisali tudi sporazum o medsebojnem sodelovanju. V Beograd pa se prav tako jutri v organizaciji dveh zasebnih podjetij odpravlja 70-članska gospodarska delegacija 32 slovenskih podjetij.

Seleznjov prispel v Slovenijo

28. 01. 2001 00.00

Na povabilo predsednika državnega zbora Boruta Pahorja je na tridnevni obisk v Slovenijo pripotoval predsednik ruske dume Genadij Seleznjov s 40-člansko delegacijo. Namen obiska je krepitev političnega in predvsem gospodarskega sodelovanja med državama. Seleznjov se bo srečal z vsemi vodilnimi slovenskimi politiki in gospodarstveniki, saj gre za najvišji obisk kakega ruskega politika v samostojni Sloveniji. Med drugimi se bo sešel s predsednikom države Milanom Kučanom, zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom, gospodarsko ministrico Teo Petrin, županjo slovenske prestolnice Viko Potočnik, pred odhodom pa bo v državnem zboru nagovoril tudi slovenske poslanke in poslance.

Slovenci se vračajo v Vojvodino

27. 01. 2001 00.00

Slovenski izvozniki se vse bolj zanimajo za vrnitev na vojvodinsko in srbsko tržišče, kar potrjujejo tudi številne njihove delegacije, ki obiskujejo tukajšnja podjetja in iščejo poslovne partnerje. Za ponovno vzpostavitev sodelovanja se v enaki meri zanimajo tudi srbski gospodarstveniki, ki so 10. januarja pod pokroviteljstvom jugoslovanske gospodarske zbornice (PKJ) obiskali Slovenijo in tam sklenili dve poslovni pogodbi

Ameriški zunanjetrgovinski primanjkljaj

21. 01. 2001 00.00

Ameriški zunanjetrgovinski primanjkljaj je novembra lani dosegel 33 milijard dolarjev, kar je na približno enaki ravni kot mesec poprej. ZDA so v novembru uvozile za 123,3 milijarde dolarjev izdelkov, izvozile pa za nekaj manj kot 90,4 milijarde dolarjev blaga. Izvoz se je v primerjavi z mesecem poprej znižal za 1,1 odstotka, uvoz pa za 0,8 odstotka.

Rast industrijske proizvodnje

20. 01. 2001 00.00

Rast ruske industrijske proizvodnje je lani znašala devet odstotkov, kar je nekaj manj od napovedi, ki so se gibale okrog 10 odstotkov, so sporočili iz ruskega osrednjega statističnega urada. Rusija, ki je od razpada Sovjetske zveze doživela močan padec vseh gospodarskih kazalcev, beleži rast industrijske proizvodnje že drugo leto zapored, potem ko jo je leta 1998 hudo prizadela finančna kriza.

Slovenski gospodarstveniki odhajajo v Beograd

19. 01. 2001 00.00

Potem ko so na GZS v začetku tedna pripravili zelo odmevno poslovno srečanje slovenskih in jugoslovanskih gospodarstvenikov, bodo konec januarja v Beograd znova odpotovali slovenski gospodarstveniki, ki se bodo udeležili podobnega srečanja v organizaciji jugoslovanske gospodarske zbornice (Privredne komore Jugoslavije). Na srečanju naj bi predvidoma podpisali tudi sporazum o sodelovanju med zbornicama.

Prihaja gospodarska delegacija iz ZRJ

14. 01. 2001 00.00

V Slovenijo bo jutri prispela gospodarska delegacija iz Jugoslavije, ki jo sestavljajo predstavniki 31 srbskih podjetij tekstilne, pohištvene, gradbene in kemično-farmacevtske industrije ter bančništva. V torek bo na Gospodarski zbornici Slovenije potekala tudi poslovna konferenca.

Navdušenje nad Plešasto pevko

12. 01. 2001 00.00

Z ovacijami in burnim aplavzom je publika v Santiagu pozdravila prvo predstavitev Ionescove Plešaste pevke v izvedbi Primorskega dramskega gledališča in režiji Vita Tauferja na mednarodnem gledaliskem festivalu Teatro a Mil, ki do konca meseca poteka v Čilu. Gledališče iz Nove Gorice je že na premieri napolnilo dvorano gledalisca San Gines in tudi obe naslednji predstavitvi sta razprodani.

Slovensko-hrvaško srečanje

07. 01. 2001 00.00

Neuradnega prijateljskega srečanja, ki ga danes opoldan v Seči pri Portorožu organizira Društvo istrskega prijateljstva (DIP), se s slovenske strani udeležuje državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Magdalena Tovornik, s hrvaške pa namestnik hrvaškega zunanjega ministra Joško Paro. Srečanja se udeležujejo tudi podpisniki javnega pisma DIP, župani, poslanci, gospodarstveniki in kulturniki Slovenske in Hrvaške Istre.

Upočasnjevanje gospodarske rasti v ZDA

01. 12. 2000 00.00

Ameriško ministrstvo za trgovino (Commerce Department) je sporočilo, da je potrošniška poraba v mesecu oktobru v primerjavi s septembrom porasla le za 0,2 odstotka, kar predstavlja najnižjo mesečno stopnjo rasti v zadnjih šestih mesecih. Povprečni osebni dohodki so oktobra padli za 0,2 odstotka in gospodarstveniki se bojijo, da bo slika v mesecu novembru še slabša predvsem zaradi padanja vrednosti delnic na Wall Streetu, kar je posledica slabših zaslužkov in politične nestabilnosti zaradi povolilnega zapleta pri predsedniških volitvah na Floridi.

Direktorji o težavah pri poslovanju z ZRJ

22. 11. 2000 00.00

Gospodarska zbornica Slovenije (GSZ) je danes pripravila delovni pogovor z direktorji slovenskih podjetij, ki že poslujejo in ki želijo poslovati z ZRJ. Trenutne aktivnosti Slovenije na področju vzpostavljanja odnosov z ZRJ sta predstavila minister za zunanje zadeve Lojze Peterle ter državni podsekretar na ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Bojan Škoda, podpredsednica GZS Marta Kos pa je pojasnila, kaj trenutno na tem področju počne GZS.

Vzpostavitev odnosov z ZRJ

21. 11. 2000 00.00

Potem, ko je jugoslovanska vlada v ponedeljek sprejela sklep o vzpostavitvi diplomatskih odnosov s Slovenijo, je njihovo udejanjanje vprašanje dni, saj Ljubljana nima več zadržkov glede tega vprašanja. Potrebno se je dogovoriti le še o tehničnem delu izvedbe sklepa in se odločiti, ali bosta Slovenija in ZRJ sklenili nov sporazum ali pa zadostujeta formalno že izmenjani noti o vzpostavitvi diplomatskih odnosov, pri čemer je verjetnejša prva različica. Vzpostavitev diplomatskih odnosov bo olajšala tudi razvoj dvostranskega gospodarskega sodelovanja, za katerega obstaja veliko zanimanje. V ponedeljek je GZS v Beogradu že odprla začasno pisarno z nalogo, da vzpostavi stike med gospodarstveniki iz obeh držav, jutri pa bo na uradnem obisku v Beogradu državni sekretar na ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj Anton Grabeljšek. V kratkem, morda že prihodnji teden, naj bi že prišlo tudi do srečanja zunanjih ministrov Slovenije in ZRJ.

Bled znova gosti najvišje vodilne

20. 10. 2000 00.00

Po besedah predsednika republike Milana Kučana najpomembnejša valuta prihodnosti ni niti ameriški dolar niti evropski evro, temveč je to, tako v Sloveniji kot tudi v Evropi, ideja. Produkcija idej je tudi po besedah osrednje osebnosti letošnjega Foruma najvišjih vodilnih, ki ga je pripravila blejska Poslovna šola, svetovno znanega profesorja managementa Pedra Nuena, priložnost za male države in podjetja, da lahko uspešno konkurirajo na svetovnem trgu. Sicer pa Nueno poudarja, da se podjetja danes nahajajo v obdobju prevlade kapitalskih trgov, ki med drugim cenijo inovacije, velik obseg prodaje ter racionalizacijo poslovanja podjetij. Kučan je v uvodnem nagovoru foruma - letos je njegova osrednja tema inovativnost podjetij v času prevlade kapitalskih trgov - poudaril tudi, da mora biti Slovenija prihodnosti novo "slovensko podjetje", v katerem bodo upravljalci razvoja Slovenije probleme znali spreminjati v razvojne izzive, kot jih znajo gospodarstveniki v najuspešnejših podjetjih. Politika bo namreč morala po Kučanovih besedah odgovoriti na vprašanje, kako razume državo in upravljanje z njo. Nueno poudarja, da danes večino industrijskih panog obvladuje nekaj podjetij, ki imajo večinske lastniške deleže na trgu. Navaja primer podjetij, ki izdelujejo razne dodatke za okus in konzervanse za živilsko industrijo in poudarja, da danes šest podjetij obvladuje približno 60 odstotkov svetovnega trga, medtem ko se približno 500 podjetij, ki se ukvarjajo z enako dejavnostjo, bori za preživetje z lokalnim delovanjem. Enaki trendi združevanja in prevzemanja podjetij so prisotni tudi v drugih indstrijah, kar je po Nuenovem mnenju med drugim posledica konkuriranja podjetij na globalnem trgu, zmanjševanja vseh oblik stroškov, zahtev po ekonomijah obsega ter nujnosti ustvarjanja vrednosti tako za lastnike podjetij, kot tudi za potrošnike. Potrošniki so namreč danes vse bolj obveščeni in s svojimi zahtevami pritiskajo na vodilne v podjetjih. Hkrati pa na vodilne delavce pritiskajo tudi lastniki. Podjetja se, da bi zadovoljila potrebe lastnikov in potrošnikov in povečala učinkovitost svojega poslovanja odločajo za racionalizacijo, ki po Nuenovih besedah pritegne kapital. Pri pridobivanju kapitalskih sredstev imajo sicer danes prednost velika podjetja, poudarja Nueno in dodaja, da imajo lažji dostop do kapitala tudi podjetja, ki imajo dobro vodstvo - Noeno poudarja, da mora biti vodstvo podjetja izjemno motivirano ter dobro plačano -, racionalen globalni razvoj, trdno bilanco stanja, ustrezno rast ter transparentno delovanje. Sicer pa Nueno poudarja še, da so današnji svetovni gospodarski temelji trdni, zato v bližnji prihodnosti ne pričakuje kakšnih večjih gospodarskih kriz. Letošnjega foruma Poslovna šola Bled, ki bo prihodnje leto praznovala 15. obletnico obstoja, se udeležuje približno 90 udeležencev iz desetih držav. Med njimi so po besedah direktorice šole Danice Purg vodilni managerji slovenskih in tujih podjetij, predstavniki ambasad in člani vlade, pridružili pa so se jim tudi managerji bolnišnic. Poleg predsednika države Kučana in profesorja Nuena, ki je hkrati tudi predsednik Mednarodne akademije za management, bosta na forumu inovativno politiko svojih podjetij predstavila tudi predsednik uprave Plive Željko Čovič in direktor razvoja v Krki Aleš Rotar. Sicer pa se bo danes popoldan v blejski Poslovni šoli končal tudi pettedenski seminar iz splošnega managementa Vodenje poslovnih procesov. Purgova bo tako diplome podelila 26 udeležencem seminarja iz šestih držav. Doslej je omenjeni seminar, ki je namenjen hitro napredujočim managerjem, ki prevzemajo strateške odgovornosti v podjetjih, končalo že 481 udeležencev iz 19 držav Evrope, Severne Amerike in Azije.

Peterle in Korač za čimprejšnjo ureditev odnosov med Slovenijo in ZRJ

12. 10. 2000 00.00

Zunanji minister Lojze Peterle se je danes na Mokricah srečal s predstavnikom Demokratične opozicije Srbije (DOS) in predsednikom Socialdemokratske unije Žarkom Koračem, ki skupaj s podpredsednikom Nove demokracije Svetozarjem Krstićem včeraj prispel na obisk v Zagreb. Minister Peterle je Koraču čestital za zmago demokratične opozicije na nedavnih volitvah v ZRJ. Korač pa je izčrpno orisal sedanje politične razmere v ZRJ in izrazil pričakovanje, da bo nova jugoslovanska vlada oblikovana v sedmih do desetih dneh. Sogovornika sta tudi ugotovila velik interes tako Slovenije kot ZRJ za čimprejšnjo normalizacijo odnosov med državama in vzpostavitev diplomatskih odnosov, je v pogovoru za STA dejal minister Peterle. Po besedah ministra Peterleta sta s sogovornikom tudi ugotovila, da med Slovenijo in ZRJ ni resnih odprtih vprašanj ter da sta državi v preteklosti sodelovali in gojili prijateljske odnose. Glede vprašanja nasledstva nekdanje SFRJ kot "posebnem vprašanju" pa je Korač po besedah ministra Peterleta izrazil stališča, ki so v skladu s tem, kar je že večkrat povedal novi predsednik ZRJ Vojislav Koštunica, in sicer, da ZRJ ne bo vztrajala na konceptu kontinuitete, temveč se bo zavzemala za enakopraven dogovor glede tega vprašanja med vsemi naslednicami nekdanje SFRJ. Tudi za rešitev tega vprašanja je treba počakati na oblikovanje nove jugoslovanske vlade, je poudaril Peterle. Peterle in Korač sta se zavzela tudi za pripravo temeljev za močnejše gospodarsko sodelovanje med državama. Po besedah Peterleta blagovna menjava že sedaj obsega približno 120 milijonov dolarjev. Sogovornika sta izrazila željo obeh držav za razvoj sodelovanja tudi na drugih področij, še zlasti v kulturi ter znanosti in tehniki. Minister Peterle je predstavniku DOS izročil tudi kopije predlogov družbe Adria Airways o čimprejšnji vzpostavitvi letalskih linij med Ljubljano ter Beogradom in Podgorico. Glede jutrišnjega obiska posebnega odposlanca slovenskega premiera Andreja Bajuka, državnega sekretarja na zunanjem ministrstvu Mitje Drobniča v Beogradu, je minister Peterle dejal, da gre za zelo pomemben obisk. Po ministrovih besedah bo jutri obenem potekal usklajevalni sestanek treh kabinetov v Ljubljani, in sicer predsednika države, predsednika vlade in zunanjega ministra. Državni sekretar Drobnič se bo jutri v Beogradu srečal z novim jugoslovanskim predsednikom Koštunico, pa tudi predstavniki tamkajšnjih strank in gospodarstveniki. Med glavnimi temami pogovorov bo vzpostavitev diplomatskih odnosov med Slovenijo in ZRJ ter vprašanje nasledstva nekdanje SFRJ. Z demokratičnimi spremembami v ZRJ se namreč odpirajo tudi možnosti za vzpostavitev diplomatskih odnosov med državama, ki zaradi nesoglasij o nasledstvu v desetih letih po osamosvojitvi Slovenije niso zaživeli.

Slovenija si želi vzpostaviti stike z ZRJ

06. 10. 2000 00.00

Slovenska vlada je na današnjem nadaljevanju seje govorila o razmerah v Jugoslaviji. Minister Peterle je vlado seznanil z aktivnostmi naše diplomacije, vlada pa je podprla predlog, da skuša Slovenija z Jugoslavijo čimprej vzpostaviti diplomatske odnose.

Gospodarstveniki iz Indonezije v Sloveniji

02. 10. 2000 00.00

Pretekli konec tedna je Slovenijo obiskala delegacija gospodarstvenikov (predstavnikov malih in srednjih podjetij) iz Indonezije, ki so jo vodili predstavniki Ministrstva za kooperative ter mala in srednja podjetja Republike Indonezije.

Slovenski gospodarstveniki v Španiji

02. 10. 2000 00.00

Skupina slovenskih gospodarstvenikov bo v organizaciji Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) jutri odpotovala na petdnevni obisk v Španijo, kjer bo obiskala Katalonijo in Baskijo. V Barceloni in San Sebastianu bo delegacija, v kateri je največ predstavnikov iz celjske regije, pod vodstvom podpredsednice GZS Marte Kos sodelovala na poslovni konferenci in opravila več pogovorov s predstavniki španskih podjetij.

Zagožen v ponedeljek v Makedoniji

30. 09. 2000 00.00

Minister za gospodarske dejavnosti Jože Zagožen bo na povabilo makedonskega ministra za ekonomijo Borka Andreeva v ponedeljek obiskal Makedonijo. Ministru Zagožnu se bodo pridružili slovenski gospodarstveniki in delegacija ministrstva za gospodarske dejavnosti (MGD) ter ministrstva za ekonomske odnose in razvoj. Z makedonskimi kolegi se bodo med drugim pogovarjali o bodočem sodelovanju na energetskem področju ter sodelovanju slovenskega gospodarstva v privatizacijskih procesih infrastrukturnih podjetij v Makedoniji. V delegaciji bodo tudi predstavniki Telekoma Slovenije.

Blair bo novembra obiskal Rusijo

20. 09. 2000 00.00

Britanski premier Tony Blair bo novembra obiskal Rusijo, je napovedal ruski premier Mihail Kasjanov, ki je na tridnevnem obisku v Veliki Britaniji. Natančen datum obiska še ni znan, Blair pa naj bi se v Rusiji srečal s predsednikom Vladimirjem Putinom.

Slovenski gospodarstveniki v Avstraliji

14. 09. 2000 00.00

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je danes v Sydneyju pripravila drugo poslovno konferenco, na kateri so se slovenska podjetja predstavila tamkajšnjemu gospodarstvu. Konference so se udeležili predstavniki 19 slovenskih podjetij in približno sto avstralskih predstavnikov, od tega približno 50 poslovnežev, ki jih zanima sodelovanje s slovenskim gospodarstvom. Na srečanju je sodeloval tudi predsednik republike Milan Kučan. V pozdravnem govoru udeležencem je med drugim dejal, da je Avstralija za Slovenijo dežela velikih potencialov in moči, visoke tehnologije ter velikih izzivov in priložnosti in da je od obeh držav odvisno, kako jih bosta izkoristili.

Gospodarstveniki potujejo v Turčijo

02. 09. 2000 00.00

Predstavniki Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) in 15 slovenskih

Promocija Slovenije na OI

29. 08. 2000 00.00

Jutri bo v Sydney odpotovala operativna skupina, ki bo od 10. septembra dalje skrbela za celostno promocijo Slovenije na olimpijskih igrah. Projekt "Slovenija v Sydneyu 2000" bo tako po večmesečnih pripravah čez slaba dva tedna končno ugledal luč. Slovenci bodo prvič olimpijsko dogajanje izkoristili tudi v gospodarske namene. Slovenija se bo letos v Sydneyu predstavila na treh informacijskih stojnicah, v Slovenski hiši pa bo na ogled tudi razstava o življenju Leona Štuklja. V tem času bodo slovenski gospodarstveniki organizirali tudi dve poslovni konferenci, ki naj bi se jih udeležilo okoli 100 avstralskih podjetij. Od 10. septembra dalje bo v samem olimpijskem središču na voljo tudi prava tipična slovenska gostilna. Celoten promocijski projekt bo letos znašal okoli 58 milijonov tolarjev.

Guru managementa v Sloveniji

28. 08. 2000 00.00

Slovenijo bo 18. septembra obiskal Robert. S. Kaplan, avtor ene najvplivnejših poslovnih idej v zadnjih 75 letih. Na predavanju, ki ga organizirata Activa Group in založniška skupina Gospodarski vestnik, se bo srečal s slovenskimi managerji in gospodarstveniki ter jim predstavil metodo merjenja poslovne odličnosti ''Balanced Scorecard'', uravnoteženi sistem