Gospodarstveniki

Sporazum o Evropskem razvojnem forumu
20. 04. 2000 11.36
Predstavniki Združenja delodajalcev Slovenije, Gospodarske zbornice Slovenije, Združenja Manager, Slovenskega raziskovalnega inštutita za management in Inštituta za strateške študije so danes podpisali sporazum o sodelovanju v projektu Evropski razvojni forum (ERF). Ta forum, ki naj bi ga ustanovili najkasneje v mesecu dni po podpisu sporazuma, bo stalna nevladna oblika predstavljanja stališč in predlogov področja strategije gospodarske in razvojne politike Slovenije v procesu vključevanja v Evropsko unijo.

Borzni indeksi na Wall Streetu navzgor
18. 04. 2000 08.50
Ameriški borzni indeksi so po dramatičnem padcu v petek, napetem pričakovanju ter številnih ugibanjih prek vikenda v ponedeljek znova porasli in v povprečju nadoknadili polovico petkovih izgub. Industrijski indeks Dow Jones se je povzpel za 276,74 točke oz. 2,69 odstotka na vrednost 10.582,51, potem ko je v petek izgubil rekordnih 617 točk (5,66 odstotka). Še večje olajšanje med gospodarstveniki in vlagatelji pa je povzročilo ponedeljkovo gibanje tehnološkega indeksa Nasdaq, ki je z rekordnim enodnevnim porastom v zgodovini znova pridobil 217,68 točke, potem ko je v petek padel za 355,51 točke.

Slovenski gospodarstveniki v Lizboni
29. 03. 2000 21.28
Ob robu obiska predsednika Milana Kučana na Portugalskem je danes v Lizboni potekala poslovna konferenca, na kateri so bili predstavljeni pogoji poslovanja in gospodarske razmere v obeh državah. Slovensko skoraj 20-člansko delegacijo poslovnežev, ki so konferenco izkoristili za dvostranska srečanja z morebitnimi partnerji, je vodil predsednik GZS Jožko Čuk, udeležila pa se jo je tudi državna sekretarka na MEOR Vojka Ravbar. Poslovna konferenca naj bi bila korak k povečanju izredno skromne blagovne menjave. Lani je dosegla le okrog 25 milijonov dolarjev.

Nove možnosti za sodelovanje z BiH
29. 03. 2000 17.34
Slovenski veleposlanik v BiH Drago Mirošič s sodelavci se je v okviru obiska Mednarodnega sejma v Mostarju danes pogovarjal z vodstvom Hercegovsko-neretvanskega kantona in gospodarstveniki s tega območja. Beseda je tekla o možnostih za razširitev gospodarskega sodelovanja Slovenije s tem delom BiH.

Predsednik Kučan danes na Portugalsko
28. 03. 2000 08.45
Predsednik republike Milan Kučan s soprogo bo na povabilo portugalskega kolega Jorga Sampaia danes popoldne odpotoval na uradni obisk na Portugalsko, kjer se bo srečal z gostiteljem Sampaiem, predsednikom parlamenta Antoniem de Almeido Santosom in predsednikom vlade Antoniem Guterresom. Predsednika države bo na obisku spremljal zunanji minister Dimitrij Rupel, ki se bo ločeno srečal s kolegom Jaimejem Gamo. V delegaciji bo še minister za kulturo Jožef Školč, državna sekretarka na MEOR Vojka Ravbar in gospodarstveniki pod vodstvom predsednika GZS Jožka Čuka, ki se bodo na poslovni konferenci srečali s portugalskimi poslovneži.

Japonsko gospodarstvo zašlo v recesijo
13. 03. 2000 13.17
Japonsko gospodarstvo je zašlo v recesijo, vendar že kaže znake okrepitve, ugotavlja japonski urad za gospodarsko načrtovanje Epa. Obseg bruto domačega proizvoda (BDP) Japonske se je v zadnjem četrtletju preteklega leta v primerjavi s predhodnim četrtletjem zmanjšal za 1,4 odstotka. Pred tem se je obseg japonskega BDP že v lanskem tretjem četrtletju realno zmanjšal za odstotek. Ker je japonsko gospodarstvo v dveh zaporednih četrtletjih zabeležilo nazadovanje, gospodarstveniki govorijo o recesiji.

Minister Senjur odhaja v Monaco
09. 03. 2000 16.54
Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur bo jutri odpotoval v Monte Carlo, kjer se bo udeležil devetega vrhunskega srečanja, ki poteka v okviru Foruma iz Crans Montane. Na tradicionalnem tridnevnem forumu pod pokroviteljem monaškega kneza Rainiera, ki se ga udeležujejo predsedniki držav in vlad, ministri, finančniki in gospodarstveniki, bo nastopil na več okroglih mizah in plenarnih zasedanjih, na katerih bodo razpravljali o oblikovanju finančnih centrov v Srednji Evropi, mednarodnih vlaganjih in globalizaciji svetovne trgovine. V soboto se mu bo pridružil še generalni direktor Ljubljanske borze Draško Veselinovič.

Parlamentarci in gospodarstveniki na Japonskem
06. 03. 2000 08.32
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik, ki se skupaj s parlamentarno delegacijo na povabilo predsednika predstavniškega doma japonskega parlamenta Soičira Ita mudi na enotedenskem uradnem obisku na Japonskem, se bo danes najprej sešel s predstavniki slovenske skupnosti na Japonskem, popoldne pa skupaj z ministrico za gospodarske dejavnosti Teo Petrin še z guvernerjem Japonske banke za mednarodno sodelovanje in s predsednikom japonskega gospodarskega združenja Keidanren, Keiom Imaiujem.

Ravbarjeva v Kairu
01. 03. 2000 15.47
Ob obisku Kairskega sejma se je vodja slovensko vladne-gospodarske delegacije državna sekretarka na MEOR Vojka Ravbar srečala s prvo namestnico egiptovskega ministra za mednarodno ekonomsko sodelovanje Salwo Hamid. Govorili sta predvsem o pripravah na zasedanje meddržavne komisije za gospodarsko sodelovanje, na katero je slovenska stran povabila egiptovsko, beseda pa je tekla tudi o možnostih gospodarskega sodelovanja med državama, je povedala Ravbarjeva.

Neformalno srečanje slovenskih in hrvaških politikov
27. 02. 2000 20.39
Na Otočcu so se popoldne na neformalnem srečanju zbrali nekateri najvidnejši slovenski in hrvaški politiki. Cilj njihovega prihoda na Otočec je bil sicer turnir t.i. Srebrne teniške lige, vendar so se v neformalnih pogovorih dotaknili tudi odprtih dvostranskih vprašanj, med drugim Piranskega zaliva, NEK, Elana in Ljubljanske banke.

Sporazum s Tajsko o investicijah
18. 02. 2000 15.12
Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur ter podpredsednik tajske vlade in minister za gospodarstvo Supačaj Paničpakdi sta ob robu 10. zasedanja Konference ZN za trgovino in razvoj (UNCTAD) podpisala sporazum o spodbujanju in vzajemni zaščiti investicij med Slovenijo in Tajsko, ki sta ga državi parafirali oktobra 1997.

Clinton o vdorih na spletne strani
11. 02. 2000 10.05
Ameriški predsednik Bill Clinton se bo prihodnji teden sestal s strokovnjaki za računalniško varnost, s katerimi bo razpravljal tudi o zadnjih napadih ''hackerjev'', ki so onemogočili delovanje nekaterih največjih spletnih strežnikov. Neznanci so sredi tedna onemogočili delovanje spletnih portalov, kot so Yahoo.com, EBay.com, CNN.com, ETrade.com, Amazon.com, Buy.com in še nekatere druge, ko so jih zasuli s prevelikim številom informacij. Tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost David Leavy je zavrnil namigovanja, da je bil sestanek sklican le zaradi omenjenih primerov računalniškega vandalizma, temveč je bil predviden že prej.

Vujanović zaprosil za tujo pomoč
03. 02. 2000 20.18
Črnogorski premier Filip Vujanović je danes ob večdnevnem obisku v Washingtonu dejal, da Črna gora nujno potrebuje 62 milijonov dolarjev tuje pomoči.

Sklenjen dvodnevni obisk na Kosovu
31. 01. 2000 20.04
Delegacija Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) in slovenskih gospodarstvenikov je danes sklenila dvodnevni obisk na Kosovu. 74 - člansko delegacijo je vodila podpredsednica GZS Marta Kos, ki je z obiskom, namenjenim poglobitvi sodelovanja na področju agroživilstva, energetike, bančništva ter sodelovanja pri obnovi Kosova, zadovoljna. Po njenih besedah bodo možnosti za boljše sodelovanje po odpravi nekaterih ''porodnih krčev'' med Slovenijo in Kosovom neizmerne, zelo pa so, kot je dejala, z obiskom zadovoljni tudi slovenski gospodarstveniki.

Gospodarski forum v Davosu
29. 01. 2000 10.16
Prvi dan razprav na Svetovnem gospodarskem forumu v švicarskem Davosu so politiki in gospodarstveniki največ pozornosti namenili pozitivnim in negativnim posledicam svetovne gospodarske rasti. Na šestdnevnem forumu sicer sodeluje 2000 udeležencev. Med pomembnejšimi gosti je včeraj na zasedanju sodeloval britanski premier Blair, danes pa bo politikom in gospodarstvenikom spregovoril ameriški predsednik Bill Clinton. Udeleženci upajo, da jim bo Clinton nakazal pot za rešitev krize, v kateri je trenutno Svetovna trgovinska organizacija (WTO). To bo tudi prvi obisk kakega ameriškega predsednika v Davosu.

Ocenjevanje koristnosti politikov
23. 12. 1999 14.47
Pri ocenjevanju koristnosti politikov za gospodarstvo so slovenski direktorji prisodili predsedniku vlade Janezu Drnovšku največ glasov (35 odstotkov), politik, ki je deloval v škodo gospodarstvu pa je, kot je ocenilo 200 anketiranih menedžerjev, Marjan Podobnik, ki je dobil 12 odstotkov glasov, kažejo rezultati ankete Gospodarskega vestnika.

Milanska Scala odprla sezono z Beethovnovim Fideliom
12. 12. 1999 12.06
Milanska Scala je odprla letošnjo sezono z Beethovnovo opero Fidelio pod taktirko Riccarda Mutija. Medtem, ko je znotraj svetovno znane operne hiše potekala Beethovnova mojstrovina o pravicah in svobodi, so se pred Scalo zbrali tradicionalni protestniki, ki so protestirali proti uporabi krzna in proti vodstvu Svetovne trgovinske organizacije. Premiere se vsako leto udeležijo znani politiki, gospodarstveniki, igralci, finančniki in modni oblikovalci, ki za najboljše sedeže zapravijo tudi do dva milijona lir.

Podobnikovo srečanje z Zemanom
11. 12. 1999 10.16
Predsednik DZ Janez Podobnik se je pred koncem dvodnevnega delovnega obiska v Pragi srečal s češkim premierom Milošem Zemanom. Pozdravila sta pozitivne dvostranske gospodarske trende, obenem pa menila, da bi bilo potrebno poleg blagovne menjave pospešiti tudi kapitalske investicije - ne le češke v Sloveniji, ampak tudi slovenske na Češkem.

Podobnik pri češkem predsedniku Havlu
10. 12. 1999 17.37
Slovensko parlamentarno delegacijo pod vodstvom predsednika DZ Janeza Podobnika, ki se mudi na dvodnevnem delovnem obisku na Češkem, je danes na Praškem gradu sprejel češki predsednik Vaclav Havel. V krajšem pogovoru sta se Podobnik in Havel strinjala, da morajo države kandidatke za članstvo v EU sodelovati, in ne tekmovati med seboj.

Podobnik v Pragi
09. 12. 1999 17.34
Predsednik DZ Janez Podobnik se je v Pragi srečal s češkim kolegom Vaclavom Klausom. Kot je povedal Podobnik, sta največ pozornosti namenila širitvi EU in vlogi parlamentov v tem procesu ter sodelovanju med slovenskim in češkim parlamentom.

Podobnik na obisk v Prago
08. 12. 1999 18.41
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik z delegacijo bo jutri odpotoval na dvodnevni delovni obisk v Prago. Prvi dan se bo med drugim srečal s češkim kolegom Vaclavom Klausom in podpredsednikom stranke KDU-ČSL Cirilom Svobodo. V petek ga bo na Praškem gradu sprejel predsednik države Vaclav Havel, po kosilu s slovenskimi gospodarstveniki na Češkem pa se bo Podobnik sestal tudi s premierom Milošem Zemanom. Pred vrnitvijo v domovino se bo predsednik DZ v Plečnikovi cerkvi v Pragi udeležil koncerta Vox Magna.

Neurejeni lastniško-premoženjski odnosi
03. 12. 1999 18.27
Gospodarsko sodelovanje in blagovna menjava med BiH ter Slovenijo po osamosvojitvi obeh držav iz leta v leto narašča, lani pa je menjava dosegla 307 milijonov ameriških dolarjev, kar je desetkrat več kot leta 1993.

O dialogu med ekonomisti in politiko
02. 12. 1999 19.48
V portoroškem Avditoriju se je danes začela 1. slovenska poslovna konferenca, katere namen je oblikovanje dialoga med ekonomisti, gospodarstveniki in politiko. V uvodnem delu so strokovnjaki ekonomske fakultete predstavili rezultate raziskave v 130 velikih in srednjih slovenskih podjetij v obdobju 1996-1998, v kateri so hoteli pokazati, kako se slovenska podjetja obnašajo po tranziciji. Glavna ugotovitev je, da se obnašajo precej podobno, kot so se v preteklosti v obdobju samoupravljanja, problem pa se, kljub najboljši začetni poziciji, kaže tudi v prepočasnem nadaljnjem razvijanju.

Minister Bavčar in gospodarstveniki v Črni gori
15. 11. 1999 19.46
Na dvodnevni obisk v Črno goro bo jutri odpotovala slovenska vladna delegacija pod vodstvom ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja. Kot so sporočili z vladne službe za evropske zadeve, bo gostitelj ministra Bavčarja črnogorski zunanji minister Branko Perović, minister pa se bo v Podgorici sestal tudi s predsednikom republike Milom Đukanovićem ter predsednikom vlade Filipom Vujanovićem.

Prve posledice dvovalutnega stistema v Črni gori
12. 11. 1999 13.21
Črnogorska železarna v Nikšiču se je po uvedbi dvovalutnega sistema v Črni Gori znašla v izjemno hudem položaju. Prizadeta so tudi druga podjetja, ki poslujejo pretežno s Srbijo, neposredno pa je ogroženih približno 17 tisoč ljudi.

Slovenska delegacija na ekonomskem forumu SEP
02. 11. 1999 09.27
Pred srečanjem predsednikov vlad in zunanjih ministrov šestnajstih članic Srednjeevropske pobude, ki bo 5. in 6. novembra v Pragi, se bo v češki prestolnici jutri začel drugi ekonomski forum SEP. Potekalo bo osemnajst strokovnih delovnih omizij ter deset seminarjev oz. okroglih miz, na katerih bodo sodelovali predstavniki vseh 16 članic SEP. Slovensko delegacijo bo vodila državna sekretarka na MEOR Vojka Ravbar, na okroglih mizah pa bodo sodelovali predstavniki GZS, ministrstva za malo gospodarstvo in turizem, Centra za pospeševanje malega gospodarstva in Ekonomskega inštituta iz Maribora.

Odnosi med Črno goro in Slovenijo dobri
22. 10. 1999 07.51
Po slavnostni otvoritvi in uvodni plenarni razpravi na Regionalnem poslovnem stičišču se je slovenski premier Janez Drnovšek včeraj srečal s predsednikom vlade Črne gore Filipom Vujanovićem. Ta je slovenskega gostitelja seznanil z aktualnimi gospodarskimi in političnimi razmerami v Črni gori, z odnosi Črne gore z Beogradom ter s prizadevanji Črne gore za vključitev v atlantske povezave.

Regionalno poslovno stičišče na Bledu
22. 10. 1999 07.35
V blejskem Grand hotelu Toplice se je včeraj začelo letošnje, že sedmo Regionalno poslovno stičišče (Regional Business Meeting Point - RBMP), namenjeno predvsem soočenju ljudi iz poslovnega sveta s predstavniki vlad in političnega življenja. Forum, ki letos poteka predvsem v znamenju podpore paktu stabilnosti, je odprl predsednik vlade Janez Drnovšek, ki je v svojem nagovoru poudaril predvsem pomen dialoga in sodelovanja v evropskem prostoru, kar se je po njegovih besedah potrdilo predvsem v času balkanske krize.

Slovensko gospodarstvo si želi večje navzočnosti
15. 10. 1999 10.37
Slovenska gospodarska skupnost, ki jo sestavljajo predvsem predstavništva slovenskih podjetij v New Yorku, je na rednem mesečnem sestanku znova ugotovila, da se Slovenija premalo usmerja v ameriški trg, preveč pozornosti pa namenja območju nekdanjih jugoslovanskih republik. Gospodarstveniki v New Yorku so izrazili potrebo, da bi ZDA končno postale drugi najpomembnejši trg za slovenska podjetja, takoj za Evropsko unijo.

Veliki evropski trgovski distributerji v Sloveniji
07. 10. 1999 19.21
Veliki evropski in svetovni distributerji ter trgovske verige so priložnost za proizvodna podjetja, saj lahko prek njih povečajo svojo prodajo, vendar pa po drugi strani prinašajo tudi nevarnosti, kot sta med drugim pritisk na cene in odvisnost od kupca, so o svojih izkušnjah menili slovenski gospodarstveniki na današnjem posvetu o velikih evropskih distributerjih, ki je potekal v organizaciji <a href=http://www.gzs.si/ target=_new>Gospodarske zbornce Slovenije</a>. Ob tem je slovenskim trgovskim in proizvodnim podjetjem svoje poslovanje kot veliki ditributer predstavila francoska skupina E.Leclerc, ki bo svoj prvi hipermarket v Sloveniji odprla v začetku leta 2000.