Gradbeništvo

V BiH rekordno število novih okužb, med žrtvami tudi 53-letni minister

29. 07. 2020 12.47

Salko Bukvarević, ki je od leta 2015 vodil Ministrstvo za pravice veteranov v vladi Federacije Bosne in Hercegovine, je umrl za posledicami bolezni covid-19. Bris na novi koronavirus so mu vzeli prejšnjo sredo. Stanje se mu je naglo poslabšalo v ponedeljek. Naslednji dan so ga zaradi stopnjujočih se težav z dihanjem priklopili na respirator, danes zjutraj pa je umrl v Kliniki za pljučne bolezni. V BiH so sicer potrdili rekordno število dnevnih okužb, medtem pa se razmere v Srbiji nekoliko umirjajo.

V hrvaško vlado, ki bo imela 16 ministrstev, prihajajo štirje novi obrazi

20. 07. 2020 18.41

Hrvaški premier Andrej Plenković je objavil imena ministric in ministrov, ki jih bo predlagal novemu sklicu hrvaškega parlamenta za člane svoje druge zaporedne vlade. Nova vlada bo imela 16 ministrstev. Med štirimi novimi obrazi je tudi Boris Milošević iz vrst srbske manjšine, ki je tudi kandidat za podpredsednika hrvaške vlade. Morda je največje presenečenje imenovanje dosedanjega ministra za državno premoženje Marija Banožića na čelo ministrstva za obrambo.

Nova hrvaška vlada bo imela 16 ministrstev, štiri manj kot prejšnja

16. 07. 2020 13.20

Hrvaški predsednik Zoran Milanović je na podlagi izidov parlamentarnih volitev, ki so potekale 5. julija, podelil mandat za sestavo nove vlade dosedanjemu hrvaškemu premierju Andreju Plenkoviću. Ustanovna seja novega sklica sabora je napovedana za 22. julij. Dan zatem naj bi poslanci potrdili tudi novo hrvaško vlado.

'Namesto zaščite pitne vode Vizjak ukinja okoljske varovalke'

15. 07. 2020 12.29

Minister Vizjak je pred kratkim v javno obravnavo poslal predlog sprememb Uredbe o odpadkih, ki se nanašajo na prenehanje statusa odpadka in s katerimi bi vse dosedanje nezakonitosti elegantno rešil z novimi, za kapital ugodnejšimi pogoji. Po novem bi lahko gospodarstvo kar samo sebi predpisovalo nabor onesnaževal in mejne vrednosti za produkte iz odpadkov. Vgrajevali bi jih tudi v tla in za njimi bi se izgubila vsaka sled, opozarjajo nevladne organizacije in dodajajo, da so podzemne vode glavni vir pitne vode v Sloveniji, zato bi ohranjanje okoljskega nadzora nad vsemi materiali, ki se jih vnaša v tla, morala biti prioritetna naloga ministra za okolje.

Nova hrvaška vlada z manj ministrstvi

08. 07. 2020 14.08

Po zanesljivi zmagi vladne HDZ na parlamentarnih volitvah je predsednik hrvaške vlade in HDZ Andrej Plenković začel pogovore o oblikovanju vlade. Zaenkrat je znano, da bo druga Plenkovićeva vlada imela manj kot 20 ministrstev, kolikor jih ima sedanja. Začela so se tudi ugibanja, kateri od sedanjih ministrov bodo dobili nov mandat.

Dobra zgodba iz epidemije: moč tehnologije in povezovanja

05. 07. 2020 07.00

Čas koronavirusa je ob vsem slabem, kar je prinesel, tudi čas nekaterih dobrih zgodb, zgodb, ki so združile ljudi.  V najhujših tednih prvega vala epidemije so se tako recimo združili, povezali tisti, ki se ukvarjajo s 3D tiskanjem. S 3D tiskalniki so printali maske, nekateri tudi držala za maske, ki pridejo prav, da ne trpijo ušesa. 3D tehnologija, ki se marsikomu zdi kot znanstvena fantastika, že nekaj časa osvaja svet - uporabljajo jo že na zelo različnih področjih - od gradbeništva do kulinarike, od medicine do mode.

Umar ublažil pričakovani padec BDP v letu 2020

24. 06. 2020 16.42

Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je malenkost ublažil pričakovani padec obsega bruto domačega proizvoda (BDP) v letu 2020. Namesto za 8,1 odstotka, kot je predvideval v začetku maja, v danes objavljeni poletni napovedi predvideva upad za 7,6 odstotka. Leta 2021 naj bi sledila 4,5-odstotna rast.

Drugi tir: posli v roke domačih gradbincev?

16. 06. 2020 19.01

Bo slovenski drugi tir obtičal na drugem tiru? Vlada vztraja pri spoštovanju interventne zakonodaje, v katero je vključila tudi smernice Evropske komisije, ki članicam unije predlagajo oddajo večjih infrastrukturnih poslov v roke domačih gradbincev. To bi lahko pomenilo prekinitev razpisa za največja gradbena dela na 1,2 milijarde evrov vrednem drugem tiru in s tem podaljšanje projekta. To pa lahko ogrozi tudi četrt milijarde evropskih sredstev. Odprto ostaja tudi vprašanje, ali bo nova vlada projekt nadaljevala pod okriljem družbe 2TDK.

V Braziliji za covidom-19 umre najmanj en človek na minuto

05. 06. 2020 10.12

V ZDA je za covid-19 umrlo že več kot 108.000 ljudi, za zdaj pa še ni podatkov, da bi množočni protesti proti policijskemu nasilju poslabšali pandemijo. V Braziliji pa je število žrtev preseglo 34.000, že tretji dan zapored pa so zabeležili rekordno dnevno število žrtev.

Zelena luč DZ zakonu za zagon investicij po epidemiji

29. 05. 2020 21.02

DZ je na izredni seji s 53 glasovi za in 14 proti sprejel zakon, s katerim bo vlada določila nabor pomembnih investicij ter zagotovila, da čim prej stečejo in pomagajo zagnati gospodarstvo. V delu opozicije, predvsem SD in Levici, so bili do zakona kritični, ker naj bi bil lahko škodljiv za okolje in vsebinsko prazen.

Hotelirji o novih standardih v turizmu: Z razkuževanjem bomo 'pretiravali'

19. 05. 2020 12.27

Turistična panoga po epidemiji ne bo več enaka kot do zdaj. Veljali bodo poostreni higienski standardi. Glede odziva potrošnikov na novo realnost predsednik Združenja hotelirjev Slovenije Gregor Jamnik pričakuje dve struji potrošnikov: eno, ki bo raje izbirala manjše zasebne namestitve, in drugo, ki bo zaupala velikim institucijam z vzpostavljenim nadzorom in standardi. V OZS pa medtem opozarjajo, da bi morala država ukrep čakanja na delo podaljšati do konca leta.

Cepivo bi lahko bili pripravljeno v letu dni, toda 'virus morda nikoli ne bo povsem izginil'

14. 05. 2020 07.14

Ameriške zvezne države nadaljujejo z odpravljanjem ukrepov proti širjenju pandemije, predsednik Donald Trump pa je pozval k odpiranju šol po ZDA. Strokovnjaki pri WHO opozarjajo, da se bo človeštvo moralo sprijazniti z dejstvom, da gre za virus, ki morda tudi po iznajdbi cepiva nikoli ne bo povsem izginil. Medtem pa je Evropska agencija za zdravila sporočila, da bi bilo lahko cepivo proti novemu koronavirusu pripravljeno v letu dni.

Salonit Anhovo in Alpina delata s polno paro, Revoz prehaja na dvoizmensko delo

04. 05. 2020 15.10

V Salonitu Anhovo in žirovski Alpini je stekla proizvodnja s polno paro. Medtem v novomeškem Revozu, kjer so 17. marca za šest tednov zaustavili stroje, prehajajo na dvoizmensko delo. Proizvodnjo v ustaljenih dveh in pol izmenah načrtujejo v prihodnjih dneh.

Srečni Španci po sprostitvi karantene zavzeli sprehajalne poti

02. 05. 2020 12.54

Dan D za Špance. Prvič po 14. marcu so namreč lahko vsi prebivalci zapustili svoje domove in se za kratek čas odpravili na sprehod. Obalno promenado v Barceloni so zavzeli številni tekači in kolesarji, sproščanja ukrepov pa so bili veseli tudi v prestolnici, ki jo je koronavirus najhuje prizadel. Podatki zadnjih dni sicer kažejo, da se epidemija v Španiji počasi umirja. Ameriški mediji medtem poročajo o newyorškem domu za ostarele, kjer je po okužbi s koronavirusom umrlo 98 stanovalcev. Ameriška Uprava za hrano in zdravila pa je odobrila uporabo zdravila remdesivir za zdravljenje covida-19.

Škoda po potresu v Zagrebu ocenjena na neverjetnih 5 milijard evrov

22. 04. 2020 09.50

Pred mesecem dni je Zagreb stresel močan potres, ki je terjal življenje 15-letnega dekleta, hkrati pa je povzročil ogromno gmotno škodo. Številni so morali zapustiti svoje domove, saj ti niso bili več bivalni. Zdaj je minister za gradbeništvo razkril, da ocenjujejo, da bo škoda znašala neverjetnih pet milijard evrov.

Vrtovec: Čim prej moramo zagnati infrastrukturne projekte, ki so pripravljeni

15. 04. 2020 13.53

Bo država skorajda prazne ceste v času koronavirusa izkoristila za njihovo obnovo, kot je napovedal infrastrukturni minister Jernej Vrtovec? Kaj vse naj bi obnovili in kako nameravajo v čim večji meri zagnati gradbeništvo, ki bi po koncu epidemije pospešilo gospodarsko rast? Vrtovec pravi, da je projekte, ki so pripravljeni, treba čim prej zagnati.

Glavna železniška postaja v Mariboru bo do jeseni obnovljena

10. 04. 2020 16.28

Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec si je v družbi državnega sekretarja Aleša Miheliča ter v. d. direktorice Direkcije RS za infrastrukturo Monike Pintar Mesarič ogledal gradbišče nadgradnje železniške postaje Maribor ter gradbena dela nadgradnje železniške proge Zidani Most–Celje. Celoten projekt, ocenjen na 55 milijonov evrov, bo končan septembra.

Toliko novih gradbenih projektov, a kdo bo gradil?

31. 01. 2020 12.21

Kljub rekordno nizki brezposelnosti se gradbeni sektor še vedno sooča s pomanjkanjem kadra in vajencev, dodatne težave pa gradbincem povzročajo tudi predolgi postopki pridobivanja dovoljenj za tuje delavce.

'Ko prideš do bombe, se čas ustavi'

09. 11. 2019 11.07

"Popolnoma se predaš delu. Komunikacija poteka samo s pogledi, vsak ve, kaj mora narediti. V mislih imaš samo to, da je vse v redu in da se bo vse dobro izšlo." Tako ključne trenutke svojega dela opisuje Sašo Turnšek, eden od pirotehnikov, ki je onesposobil mariborski bombi. Že od majhnih nog ga je privlačilo tisto, česar ni smel, na fakulteti pa ga je bolj kot gradnja zanimalo rušenje stavb.

Drugi tir: 2TDK zahteva izločitev gradbenih izvedencev

04. 11. 2019 17.31

2TDK, podjetje, ki bdi nad gradnjo drugega tira, po naših informacijah zahteva izločitev strokovnjakov mariborske fakultete za gradbeništvo, ki jih je Državna revizijska komisija aktivirala za merjenje spornega zidu v Občini Pesnica.

Drugi tir: zid je visok skoraj devet metrov, 2TDK ni imel prav?

19. 10. 2019 07.00

Še preden se bosta strokovnjaka mariborske fakultete za gradbeništvo odpravila v občino Pesnico, kjer bosta na zahtevo Državne revizijske komisije izmerila višino opornega zidu, je to na terenu preveril in izmeril zavrnjeni najcenejši gradbinec, in sicer konzorcij pod vodstvom Markomark Nivala. Kaj je pri meritvah ugotovil? "Glede na izvedene meritve so pričakovane globine zidu na merjenih lokacijah od 4,6 do 8,9 metra," piše v poročilu.

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi

15. 10. 2019 05.00

36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Termit: opravljena analiza Arsa je nestrokovna, Balažic: Ne verjamem jim niti besede

25. 07. 2019 14.35

Opravljena analiza tal in vode na območju Drtije, ki jo je opravil Arso, je po oceni Termita nestrokovna. Sicer se večinoma strinjajo z načinom vzročenja in kemičnimi analizami, a interpretacija Arsa po njihovem mnenju ne upošteva pravnih uredb. Na odziv Arsa še čakajo. Moravški župan pa medtem odgovarja, da njihovim navedbam ne verjame.

'Gradbeni delavec bi moral zaslužiti vsaj 1000 do 1200 evrov'

25. 01. 2019 13.51

Gradbeništvo je po zadnji gospodarski krizi okrevalo, ogromno je gradbenih projektov, so se strinjali sogovorniki strokovnega srečanja gradbincev. Težava pa je pomanjkanje usposobljenega kadra.

Zagorelo ostrešje fakultete za gradbeništvo v Ljubljani

03. 12. 2018 18.33

Popoldne je zagorelo ostrešje fakultete za gradbeništvo v Ljubljani. Zaradi kratkega stika v električni omarici je prišlo do tlenja lesenih nosilcev strešne konstrukcije. Požar so pogasili gasilci, ki so tudi izžagali ogorele lesene dele ter podprli oslabljeni del ostrešja.

Še vedno veliko delodajalcev, ki pozabljajo, da je regres 'neodtujljiva pravica delavcev'

25. 07. 2018 10.31

Navkljub pozitivnim gospodarskim trendom v državi na inšpektoratu za delo še vedno zaznavajo veliko število slovenskih delodajalcev, ki ne izplačujejo regresa ter 'pozabljajo', da gre za neodtujljivo pravico delavcev. Največ kršitev so v preteklem letu ugotovili v gradbeništvu.

V gradbeništvu in gostinstvu primanjkuje delavcev, a Slovenci za točilni pult oziroma na gradbeni oder nočejo

04. 07. 2018 19.00

Gostince in gradbince trenutno pesti pomanjkanje delovne sile. Gradbince še posebej jezijo večmesečni birokratski postopki za pridobivanje dovoljenj za delo tujcev v Sloveniji, ki jih je treba vsako leto obnavljati. Razočarani so tudi nad slovenskimi iskalci zaposlitve, saj kljub nadpovprečnim plačam mnogi niso pripravljeni delati.

Poletna šola gradbeništva in geodezije

03. 07. 2018 20.07

Če je včasih veljalo, da morajo poleti v šolo tisti učenci, ki čez leto niso bili dovolj marljivi, se je danes to postavilo na glavo. V šolo poleti hodijo najbolj marljivi in sposobni. Fakultete med počitnicami pripravljajo programe za osnovnošolce. Poletne šole so namreč vse bolj priljubljen način, kako preživeti kak teden počitnic.

Nevarno delo na vročini: rešitev za delavce na prostem obstaja, a zanjo delodajalci nimajo veliko posluha

20. 06. 2018 18.33

Pred poletjem opozarjamo na neprimerne pogoje za delo, saj je delo na vročini nevarno za zdravje. V pisarnah težavo rešujejo s klimami, za gradbince in delavce na prostem pa razen sence in vode ni veliko pametnih rešitev. Ena izmed možnih rešitev je prerazporeditev delovnega časa. To je ukrep, ki ga delodajalec lahko uvede, a posluha zanj ni veliko.

ANALIZA: Nasvidenje v naslednji krizi

17. 05. 2018 06.00

Leta 2017, ob močni gospodarski rasti, je bilo po še nepopolnih podatkih Banke Slovenije tujih investicij za 13,4 milijarde evrov, kar je le dobrih 500 milijonov ali slabe štiri odstotke več kot leto prej.