Gradbeništvo

Odstavljeni prvi nadzornik 2TDK: Prihaja večstomilijonska podražitev

23. 09. 2022 08.41

Zgodila se je zamenjava članov nadzornega sveta državnega podjetja 2TDK, ki nadzoruje največji infrastrukturni projekt v Sloveniji - izgradnjo drugega železniškega tira Divača–Koper. Dosedanji predsednik nadzornega sveta Robert Rožič trdi, da gre za "politično zamenjavo". "Od tega tedna dalje projekt drugega tira namesto strokovnjakov nadzira aktualna politika in domnevno izvajalci sami. Vse to bo v prihodnje najverjetneje pomenilo, da se bo ta projekt s sedanje cca. milijarde evrov vredne investicije podražil za več sto milijonov evrov, in to v škodo davkoplačevalskega denarja," je opozoril. V družbi 2TDK sicer Rožičeve navedbe zavračajo.

Vlada zamenjala vodstvo direkcije za vode

22. 09. 2022 16.36

Vlada je z mesta direktorja Direkcije RS za vode razrešila Romana Kramerja in za vršilko dolžnosti direktorice direkcije imenovala Nežo Kodre. Položaj bo nastopila v petek, direkcijo pa bo vodila do imenovanja novega direktorja, a največ pol leta, torej do 22. marca 2023, so sporočili po seji vlade.

Strah pred visokimi stroški in težave s partnerji v Trbižu

22. 09. 2022 13.59

Priprave na svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju, ki bo med 22. februarjem in 5. marcem 2023 v Planici, potekajo po načrtih. Generalni sekretar organizacijskega odbora Tomaž Šušteršič je v pogovoru za STA vendarle priznal strah pred naraščanjem stroškov in težave, ki jih imajo s partnerji v Trbižu, ki naj bi gostili start nekaterih tekov.

Med 17 slovenskimi rekordi tudi matica rekorderka

15. 09. 2022 11.26

Slovensko podjetje Matica MB se je z največjo matico na svetu zapisalo v Guinnessovo knjigo rekordov. Matica je visoka 3,6 metra, široka pa 4,16. "Matica je postala simbol naše nenehne rasti in našega gesla: Kvaliteta, znanje, sanje," je ponosno naznanil direktor Matej Burger. V Guinnessovi knjigi rekordov pa je poleg matice še 17 drugih rekorderjev, med njimi tudi Janja Garnbret, Primož Roglič, Predjamski grad in še mnogi drugi.

Zaradi podkupovanja pri gradbenih storitvah kriminalisti ovadili več oseb

14. 09. 2022 13.07

Celjski kriminalisti so zaključili obsežno kriminalistično preiskavo sumov korupcijskih kaznivih dejanj pri izvajanju javne gospodarske dejavnosti v dveh občinah na Celjskem. Zaradi suma jemanja oz. dajanja podkupnin pri gradbenih storitvah so ovadili več oseb.

Na svetu že 50 milijonov sodobnih sužnjev: 'Šokantno je, da se razmere ne izboljšujejo'

13. 09. 2022 12.17

Po novih ocenah je že 50 milijonov ljudi potisnjenih v sodobne oblike suženjstva. Nekateri so prisiljeni delati proti svoji volji, drugi pa so prisiljeni v poroko. Število je še bolj skokovito naraslo v zadnjih petih letih. Nove ocene kažejo tudi, da se sodobno suženjstvo v velikem obsegu pojavlja po vsem svetu.

V Logatcu odprli nov požarni laboratorij, enega največjih v Evropi

03. 09. 2022 06.00

Po obsežnem požaru, ki je opustošil Kras, smo se na lastne oči prepričali, kakšna je moč ognja in kako ranljivi smo lahko ljudje, naselja in seveda narava. Morda bo k večji požarni varnosti vseh pripomogel tudi nov, največji požarni laboratorij v tem delu Evrope, ki so ga odprli v Logatcu. Laboratorij bo omogočal znanstveno preizkušanje požarnih lastnosti materialov in konstrukcij.

V Sloveniji kmalu največji požarni laboratorij v regiji

09. 08. 2022 10.51

Zavod za gradbeništvo Slovenije (ZAG) bo v začetku septembra v Logatcu odprl nov požarni laboratorij. Po navedbah zavoda bo šlo za največji in edini tovrstni objekt v tem delu Evrope, ki bo omogočil nadaljnji razvoj in znanstveno odličnost na področju preizkušanja požarnih lastnosti materialov in konstrukcij.

Babiča bo kot v. d. načelnice UE Ljubljana nadomestila Nataša Trček

04. 08. 2022 12.44

Bojan Babič se je odzval na svojo razrešitev z mesta načelnika Upravne enote Ljubljana. Kot je dejal, se na razrešitev ne bo pritožil, ker pritožba ne zadrži razrešitve, prepričan pa je, da brez nujnih sistemskih sprememb na upravni enoti, ki jo pesti pomanjkanje kadrov, razmer ne bo mogoče rešiti. Ministrica za notranje zadeve Sanja Ajanovič Hovnik je poudarila, da Babičeva razrešitev ni bila politično motivirana. Babiča bo kot v. d. načelnice ljubljanske upravne enote nadomestila generalna sekretarka na ministrstvu za javno upravo Nataša Trček.

Ivanc: Visoka inflacija bo vztrajala še vsaj dva meseca

01. 08. 2022 16.08

Cene življenjskih potrebščin so se v mesecu juliju zvišale za 11 odstotkov, v juniju pa za 10,4 odstotkov. Glavni ekonomist na GZD Bojan Ivanc pravi, da bo inflacija vztrajala še vsaj dva meseca. Po podatkih Statističnega urada so se najbolj zvišale cene uvoženih proizvodov v skupini oskrba z električno energijo, plinom in paro.

'Pelješki most je sprojektiral Slovenec, zgradil Kitajec in plačal Nemec'

26. 07. 2022 12.52

Pelješki most je mojstrovina slovenskega projektanta Marjana Pipenbaherja in kitajskega gradbenega podjetja China Road and Bridge Corporation. Poleg praktičnega vidika, ki bo odrešil marsikaterega domačina in olajšal potovanje mnogim obiskovalcem, most v javnosti žanje tudi izjemno občudovanje zaradi njegove vizualne podobe. Strokovnjaki pa Pelješki most že zdaj uvršajo med najzanimivejše tovrstne objekte v Evropi. Edinstvenost mostu vidijo v njegovi kompleksnosti, navdušeni pa so tudi nad hitrostjo, s katero je bil zgrajen.

Izjemen odziv: na Krasu v akciji čiščenja in sečnje gozdov 300 prostovoljcev

23. 07. 2022 18.30

Ob požaru na goriškem Krasu poteka obsežna prostovoljska akcija čiščenja in širjenja protipožarnih prometnic ter sečnje gozdov okoli vasi, v kateri sodeluje okoli 300 prostovoljcev. Vse usposobljene in primerno opremljene delavce k delu znova vabijo v nedeljo, ko bo zbor 7. uri pri osnovni šoli v Komnu, so sporočili z zavoda za gozdove.

Potrebujemo skoraj dva planeta: 'Težko je biti trajnosten v zelo netrajnostnem sistemu'

17. 07. 2022 11.39

Alessandro Galli, strokovnjak iz organizacije Global Footprint Network, kjer so razvili kalkulator ekološkega odtisa, poudarja, da je apetit družbe večji od hitrosti Zemljinega metabolizma in da človeštvo doslej še nikoli ni naredilo načrta, kako znižati svoj ekološki odtis. Vsako znižanje doslej je bilo kratkotrajno, kot posledica krize, kot je bila pandemija novega koronavirusa. Najverjetneje sledi tudi zaradi vojne v Ukrajini, a človeštvo se vedno znova vrne na stare tirnice pretirane potrošnje. Podnebne spremembe danes dobesedno občutimo na lastni koži, nujno je, da spremenimo svoj življenjski slog, opozarja. Več ko trošimo, bolj namreč obremenjujemo planet. A pri tem poudarja, da seveda vse odgovornosti ne gre prevaliti na potrošnika, saj je težko biti zelo trajnosten v sistemu, ki je zelo netrajnosten. Alarm, da je človeštvo letos porabilo vse razpoložljive narave vire, bo letos zazvonil 28.julija.

Kdaj bomo končno dokončali avtocestni križ?

16. 07. 2022 10.39

53 let je od ideje Staneta Kavčiča, tedanjega predsednika izvršnega sveta, o tem, kakšen bi moral biti slovenski avtocestni križ, 50 let se že vozimo po prvem, 32 kilometrov dolgem odseku med Vrhniko in Postojno. Danes imamo v Sloveniji 625 kilometrov avtocest in hitrih cest. Toda, zakaj avtocestni križ – kot si ga je zamislil Kavčič – še vedno ni povsem končan? Si kdo upa napovedati, kdaj bo? Kako so gradnjo slovenskih avtocest zaznamovale milijarde motivov, številne afere, interesna umeščanja, dolgotrajne spremembe tras in protesti?

Slovenija brez plinohramov in z 90-odstotno odvisnostjo od ruskega plina

07. 07. 2022 18.12

Gospodarska zbornica Slovenije je na srečanju z ministrom za infrastrukturo Bojanom Kumrom poudarila, da je slovensko gospodarstvo kar 90 odstotkov odvisno od ruskega plina. Ministrstvo so pozvali, naj v Bruselj sporoči, da je Slovenija na evropski ravni zelo specifična, ko govorimo o odvisnosti od plina. Kumer se zaveda, da dodatne težave predstavlja tudi dejstvo, da v Sloveniji nimamo plinohramov. Obe strani sta se strinjali, da je treba oblikovati nabor ukrepov, s katerimi bodo pomagali gospodarstvu.

Policija streljala na kmete: zaščita okolja ali slabo premišljene ideje?

06. 07. 2022 15.19

Nizozemska policija je na severu Nizozemske streljala na kmete, ki so protestirali proti načrtom za zmanjšanje emisij dušika. Policija je sporočila, da so se policisti odzvali na "nevarno situacijo", ko so kmetje, ki so se poskušali prebiti mimo blokade, da bi prišli na avtocesto v provinci Friesland, trčili v njihova vozila. V državi sicer že dlje časa vre med politiko in kmeti, prav tako ne manjka kritikov, ki se sprašujejo, ali ne bodo birokrati s slabo premišljenimi "zelenimi idejami" povzročili zgolj popoln prehranski kaos in nevzdržno visoke cene hrane.

Rekordna letna inflacija v območju evra

01. 07. 2022 11.21

Inflacija v evrskem območju je dosegla novo rekordno raven. Junija je po prvi oceni evropskega statističnega urada Eurostat v medletni primerjavi dosegla 8,6 odstotka, kar je 0,5 odstotne točke več kot maja. Daleč največji razlog za visoko inflacijo so cene energije.

Luka jezno: Ne da se mi več boriti za tvoje zaupanje

23. 06. 2022 21.28

Luki je po skupni aktivnosti z Nadio prekipelo, prekinil je snemanje, zvečer pa napovedal, da bo potegnil črto pod njunim razmerjem. Adam pa je na novice o Nikolininem domnevnem spogledovanju reagiral povsem mirno.

Skoraj dve tretjini delodajalcev napoveduje dvig plač

19. 06. 2022 08.10

Približno dve tretjini slovenskih delodajalcev napoveduje zvišanje plač za drugo polovico leta 2022, v najnovejši napovedi gibanja plač in ugodnosti ugotavlja skupina Manpower. Največ delodajalcev, ki napovedujejo dvig, prihaja s področja informacijskih tehnologij in turizma. Med razlogi za dvig sta zadrževanje zaposlenih in privabljanje novih.

Hrvaška v oddajo trgovin na atraktivnih lokacijah. Kakšne so cene?

18. 06. 2022 15.31

Naša južna soseda oddaja več trgovin na izjemno atraktivnih lokacijah v Zagrebu, Dubrovniku, Splitu, na Reki in še marsikje. Na razpisu se oglašuje 32 poslovnih prostorov, ki so v lasti države, vse do 8. julija pa je mogoče oddati svojo ponudbo, piše hrvaški časnik. Kakšne so cene? Vse od dobrih devet pa do vrtoglavih 130 evrov na kvadratni meter.

Evropski zeleni dogovor ali kako postati prva podnebno nevtralna celina

18. 06. 2022 14.18

Evropski zeleni dogovor je ena od šestih prednostnih nalog Evropske komisije v obdobju 2019–2024, saj podnebne spremembe in degradacija okolja življenjsko ogrožajo Evropo in ves svet. Zeleni dogovor, ki ga je 11. decembra 2019 predstavila Evropska komisija, določa ambiciozen časovni načrt za podnebno nevtralno, krožno gospodarstvo, v katerem je gospodarska rast ločena od rabe virov. Evropski zeleni dogovor bo financiran s tretjino od naložb v višini 1,8 bilijona evrov iz instrumenta za okrevanje NextGenerationEU in iz sedemletnega proračuna EU.

Čeprav cene drvijo v višave, Slovenci še kar gradimo

14. 06. 2022 19.43

Strma rast cen in pomanjkanje materialov je situacija, ki je v svet zarezala globalno. Sprva zaradi korone, zdaj svoje dodaja še vojna v Ukrajini. Ena izmed najbolj prizadetih panog pa – gradbeništvo. Kaj to pomeni za povprečnega človeka, družino, ki se je morda že spustila v gradnjo ali prenovo svojega doma, ali pa o tem še razmišlja? Je vredno počakati na stabilizacijo cen?

Pred črno luknjo v kamnitem breznu

13. 06. 2022 06.00

Po približno osmih kilometrih vožnje iz Lipce se zasliši glasen hrup, ko šofer odpre vrata avtobusa. Smo v kamniti luknji južno od Divače, za katero je bilo izkopanega približno 100.000 kubičnih metrov materiala. Znotraj nje zeva še ena velika črna luknja, pravzaprav dve. Gledamo vhod v dvocevni predor Lokve, ki bo najdaljši predor na trasi drugega tira, ki ga bodo pridodali obstoječi železniški progi Divača-Koper. Megalomanski gradbeni projekt je dvigoval prah že vrsto let prej, preden je sploh bila zasajena prva lopata, zato na ogled gradbišča niso povabili samo novinarjev, pač pa tudi zainteresirano javnost.

Napovedi delodajalcev: 42.900 novih zaposlitev do konca leta

26. 05. 2022 17.29

Obeti delodajalcev so glede gibanja zaposlenosti v drugi polovici letošnjega leta pozitivni. Ti napovedujejo 3,2-odstotno rast števila zaposlenih, največ po letu 2014, ter predvidevajo približno 42.900 zaposlitev. Po drugi strani pa se povečujejo neskladja na trgu dela in težave delodajalcev z iskanjem kadra.

Kostno-mišična obolenja: najpogostejša zdravstvena težava, povezana z delom

15. 05. 2022 11.24

Kostno-mišična obolenja, ki so velik javnozdravstveni problem in najpogostejša zdravstvena težava, povezana z delom, je z ustreznim ravnanjem mogoče preprečiti ali vsaj omiliti. To je eden glavnih poudarkov kampanje EU za preprečevanje kostno-mišičnih obolenj "Naredimo breme lažje za zdrava delovna mesta".

Prekopavati ali ne prekopavati? Glavno je vrtnariti

07. 05. 2022 09.18

Urbano vrtičkarstvo je znova v vzponu, nič čudnega, tako je ob vsaki krizi. Hkrati se zdaj tudi zaradi hitrega ritma življenja, odmaknjenosti od narave in stresa za vrtičke v mestih odloča vse več mladih in ljudi srednjih let, vseh spolov in poklicev. Eni prisegajo na klasične pristope, druge zanima permakultura. V Ljubljani se na vrsto za enega od več kot 1000 vrtičkov mestne občine čaka tudi po tri leta, čakalne vrste so tudi pri zasebnikih, cene pa do enega evra na kvadratni meter na leto. Hkrati se okoli vrtičkov ustvarjajo cele skupnosti, učni in javni vrtovi žanjejo v mestih vse več zanimanja. Je vrtičkarstvo v mestih ob visokih cenah hrane in veliki gospodarski negotovosti celo nuja?

Obnova: Koraki za prenovo hiše ali stanovanja (+ cene +izvajalci)

06. 05. 2022 12.14

Obnova hiše ali stanovanja je obsežen in kompleksen projekt tako s finančnega in časovnega vidika kot z vidika obsega del. Potrebe vas in vaše družine se z leti spreminjajo, stanovanjska oprema, talne in stenske obloge so z leti vse bolj odslužene in neprivlačne. Pride čas, ko si boste zaželeli moderne, nove opreme, več udobja in funkcionalnosti v vašem domu.

Prosta delovna mesta

06. 05. 2022 08.34

Državljani republike Slovenije po zaključenem izobraževanju na primarni, sekundarni ali terciarni ravni pričnemo z aktivnim iskanjem prve redne zaposlitve. V veliko pomoč pri iskanju ustreznega dela so spletni portali, na katerih lahko filtriramo dela glede na lastne želje in prosto izbiramo, na katero delovno mesto se bomo prijavili. Ker so v kapitalističnem družbenem sistemu značilnosti trga dela predvsem fleksibilnost, nestabilnost, visoka konkurenčnost in učinkovitost, se ta nenehno spreminja in prilagaja potrebam ter zahtevam družbenega sistema, kar posledično prinaša večjo cirkulacijo in pogostejše prehajanje med delovnimi mesti.

Pred volilnim molkom: samohvale, ostre kritike in puške v koruzi

22. 04. 2022 15.50

Na petem in tudi zadnjem soočenju na POP TV so predstavniki strank spregovorili o legitimnosti volitev, korupciji, neodvisnosti medijev in civilni družbi. V studio je Petra Kerčmar povabila Roberta Goloba (Gibanje Svoboda), Janeza Janšo (SDS), Tanjo Fajon (SD), Luko Mesca (Levica), Mateja Tonina (NSi), Zdravka Počivalška (Povežimo Slovenijo), Alenko Bratušek (SAB) in Marjana Šarca (LMŠ). Slišali smo lahko samohvale, ostre kritike, ne le eno omembo "puške v koruzi". Prav tako pa še o kulturi dialoga, korupciji, varnosti in svobodi. Kaj je Slovenijo postavilo na svetovni zemljevid? Predstavniki strank se tu ne strinjajo, eni so izpostavili pozitivne, drugi negativne točke.

Jubilejni 60. Sejem Dom

04. 04. 2022 00.15

Vas čakajo novi projekti? Gradite, načrtujete ali prenavljate?