Gradnja stanovanj

Razkrivamo: Izvajalec del najavil za 2,3 milijona evrov stroškov

14. 10. 2024 22.13

Dokument dokazuje nesposobnost ministrstva za zdravje pri širitvi mariborske onkologije, ki jo bodo drago plačali. Ker se niso bili sposobni dogovoriti za odkup stanovanj na Masarykovi, zdaj izvajalec del najavlja za 2,3 milijona evrov stroškov zaradi zamude pri gradnji. Po naših podatkih je že poslal zahtevek v višini 700.000 evrov. Kdo bo prevzel odgovornost?

Sajovic prevzel posle na ministrstvu za obrambo

08. 10. 2024 09.59

Dosedanji vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic je od premiera Roberta Goloba, ki je začasno vodil resor, prevzel posle na ministrstvu za obrambo. Golob je poudaril, da posle nasledniku Sajovicu predaja s ponosom, in ocenil, da na ministrstvu za obrambo "stvari tečejo tako, kot si želimo, da bi tekle tudi drugje v državi". Tudi dosedanji minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda je na sedežu ministrstva predal delo nasledniku Vinku Logaju. Državna sekretarka na ministrstvu ostaja Janja Zupančič.

Se bo gradnja mariborske onkologije podražila še za dva milijona?

05. 10. 2024 07.00

Kako zadovoljstvo predsednika vlade in zdravstvene ministrice ob ogledu gradnje onkologije v Mariboru, kjer bijejo plat zvona, kjer bolnike v verjetno najhujšem obdobju življenja zdravijo skorajda na gradbišču, gledajo bolniki z rakom? So tudi oni zadovoljni, pomirjeni? Ministrica je dejala, da so se z veseljem oglasili na lokaciji ter si ogledali, kako gradnja napreduje. Pa tudi, da "so postopki trajali, a dlje so trajali zaradi pritožb sosedov, lastnikov sosednjih zgradb na Masarykovi". Še vedno pa je v zraku vprašanje, ali bodo gradbinci zahtevali še plačilo pogodbenih kazni. Se bo gradnja mariborske onkologije podražila še za dva milijona? Na ministrstvu niso našli pol milijona za razliko ob cenitvi stanovanj, dva milijona bo pa šlo?

Kdo je kriv za zamudo pri začetku gradnje mariborske onkologije?

04. 10. 2024 06.00

Po mesecu dni, ko sta se predsednik vlade Robert Golob in ministrica Valentina Prevolnik Rupel vendarle pojavila na onkologiji v Mariboru, kjer onkološke bolnike zdravijo ob velikem hrupu in celo na hodnikih, je premier izjavil, da je zadovoljen. "Stroji so na gradbišču, spor s stanovalci ne vpliva več na gradnjo," pravi. V isti sapi pa dodaja, da bodo izgubljeni čas, ko je gradnja zaradi spora zastala, nadoknadili. A stroji bi na onkologiji lahko brneli že leto dni, če bi na ministrstvu za zdravje dosegli dogovor o ceni kvadratnega metra stanovanja s stanovalci Masarykove, ki so se ravno zaradi tega pritožili na gradbeno dovoljenje za gradnjo onkologije. Kaj na vse to pravi zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel?

Golob: Stroji so na gradbišču, spor s stanovalci ne vpliva več na gradnjo

03. 10. 2024 13.49

Več kot mesec dni po tem, ko so na onkologiji v Mariboru vodilne pozvali, da si ogledajo katastrofalne razmere, v katerih se zdravijo najbolj bolni, se je predsednik vlade le odzval povabilu. Skupaj z ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel je obiskal Maribor in si ogledal gradbišče. "Gradbeno dovoljenje je dokončno ne glede na odkup stavbe na Masarykovi, stroji so na gradbišču, zato to ne vpliva več na gradnjo onkologije. Prepričali smo se, da so vse možnosti za ustavitev gradnje izčrpane," je zagotovil Golob. Vlada pa obljublja še, da bodo izgubljeni čas, ko je gradnja zaradi spora zastala, nadoknadili in projekt še pospešili.

'Kupiti si moramo nov dom, kar pa s ponujenim denarjem ni možno'

03. 10. 2024 06.00

Kaj se dogaja z mariborsko onkologijo in kaj z odkupom stanovanj na Masarykovi ulici? Medtem ko direktor urada za investicije na ministrstvu za zdravje Tomaž Pliberšek vztraja, da so cenilci prebivalcem Masarykove postavili pošteno ceno, eden od stanovalcev Drago Fišer poudarja, da se s ponujenim denarjem na trenutnem nepremičninskem trgu ne da kupiti novega doma.

Stanovalci Masarykove: 'Smo na strani bolnikov. A da nas država izigrava, je višek'

01. 10. 2024 19.04

Bodo stanovalci stavbe na Masarykovi, ki stoji tik ob gradbišču novega onkološkega oddelka mariborskega kliničnega centra, in država vendarle našli skupni jezik? Za skupno mizo bodo sedli jutri zvečer. In neuradno naj bi država za odkup stanovanj ponudila 1700 evrov na kvadratni meter ter 36 odstotkov tako imenovane pravične cene. To je manj, kot pričakujejo stanovalci. A šef Urada za investicije v zdravstvu je pred srečanjem optimističen. Kako pa odgovarja stanovalcem, ki trdijo, da jih država izigrava in da je postopek tega odkupa – kot se je izrazil eden od njih – svinjarija?

Ministrica z Golobom v Maribor, pred tem pogajanja s stanovalci

01. 10. 2024 12.30

Predsednik vlade Robert Golob in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel ob vse glasnejših opozorilih o zaskrbljujočih razmerah v četrtek načrtujeta obisk oddelka za onkologijo UKC Maribor. Tako si bosta tudi na terenu ogledala dejansko stanje, je dejala ministrica.

'Vladajoči očitno živijo v milnem mehurčku in brez stika z resničnostjo'

01. 10. 2024 06.00

"Vladajoči očitno živijo v milnem mehurčku, brez stika z resničnostjo. Upam pa, da bo ta milni mehurček čim prej počil, ko se bo zaletel v vse večji kup gnoja, ki se dela iz praznih obljub v zvezi z onkologijo Maribor." To so besede Polone Selič Zupančič, ki je ena od pobudnic zbiranja denarja za odkup stanovanj na Masarykovi v Mariboru, da bi se gradnja oddelka za onkologijo nadaljevala. Selič Zupančičeva se je v stiski in želji pomagati obrnila celo na vse Slovenke in Slovence, da bi ob nesposobnosti ministrstva za zdravje donirali in tako zagotovili 500 tisoč evrov za odkup stanovanj v dobro vseh onkoloških bolnikov. Kdaj naj bi zaživele SMS-donacije, se je gradnja oddelka za onkologijo v Mariboru znova začela, kot je to pred tremi dnevi zagotovilo zdravstveno ministrstvo, do kdaj bodo najtežje terapije potekale sredi gradbišča?

Stanovalci: Z veseljem bi se odselili, če bi država odkupila naše nepremičnine

28. 09. 2024 19.28

Gradnja nove mariborske onkologije se je vendarle premaknila z mrtve točke. V nehvaležnem položaju pa so še naprej stanovalci tik ob gradbišču, ki že desetletje bijejo bitko za pošten odkup njihovih stanovanj. Dvakrat so se kolektivno pritožili na že pridobljeno gradbeno dovoljenje in s tem ustavili nadaljevanje gradnje. Z veseljem bi se odselili, če bi država po tržni vrednosti odkupila naše nepremičnine, pravijo. Onkološkim bolnikom pa sporočajo, da sočustvujejo z njimi, a država jim ni ponudila niti sestanka, kaj šele sporazum, zato se bodo borili dalje.

Potrdili gradbeno dovoljenje: gradnja onkologije Maribor se nadaljuje

27. 09. 2024 10.35

Potem ko so onkološki bolniki sporočili, da bodo sami začeli zbirati finančna sredstva za onkologijo Maribor, saj se kljub glasnim opozorilom nič ne premakne, gradnja nujno potrebnega novega stolpiča pa stoji, je le bil narejen prvi korak. Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu je izvajalca gradbenih del že napotil na gradbišče, da nadaljuje s širitvijo onkologije v Mariboru. Danes so namreč dobili potrdilo o dokončnosti gradbenega dovoljenja. A še vedno ostaja spor z lastniki stanovanj na Masarykovi, za katerega ni jasno, kako bo vplival na nadaljevanje gradnje. Od štirinajstih jim je doslej uspelo pridobiti le pet soglasij lastnikov. Ti naj zahtevali še okoli 500 tisočakov. Onkološki bolniki so tako sporočili, da bodo denar zbirali sami, na ministrstvu pa na to odgovarjajo, da je denar za širitev onkologije Maribor zagotovoljen.

'Onkološki bolniki nismo nacionalnega pomena, borili se bomo sami'

27. 09. 2024 06.00

Ker država ne uredi odkupa stanovanj na Masarykovi v Mariboru, bodo onkološki bolniki zdaj sami začeli zbirati denar za njihov odkup stanovanj, ki bi omogočil nadaljevanje gradnje. Gradnja sedemnadstropne onkološke stolpnice zamuja že več kot leto, bolniki pa trpijo v nevzdržnih razmerah. V odprtem pismu sta vse razkrili avtorici Klavdija Kokol in Polona Selič Zupančič, ki sta zdaj tudi pobudnici zbiranja denarja za odkup stanovanj. "Onkološki bolniki nimajo časa, da se pridela še eno leto zamude pri gradnji," je v oddaji 24UR ZVEČER poudarila Selič Zupančič.

Še vedno katastrofalno stanje: vodilne povabili na obisk, odzval se ni nihče

25. 09. 2024 15.40

Pred mesecem dni so onkološke bolnice, ker niso videle druge možnosti, same začele opozarjati na nevzdržne razmere na mariborski onkologiji. Stanje je katastrofalno, so pričevali tako bolniki kot vodilni v UKC Maribor. V tem času se je klicem na pomoč pridružil tudi OI Ljubljana, ki se sooča s hudo prostorsko stisko. Izkazalo se je, da je onkologija v Sloveniji podhranjena tako prostorsko kot kadrovsko. In kaj se je spremenilo? Prav nič, opozarjajo v UKC Maribor.

Koliko časa bodo bolnike z rakom v Mariboru še zdravili sredi gradbišča?

12. 09. 2024 19.32

Zaradi zapletov pri gradnji onkološkega oddelka v Mariboru bolnike z rakom še vedno zdravijo v nemogočih razmerah, sredi gradbišča. Koliko časa bo to še trajalo? Odgovora na to vprašanje ni, ob tem pa se redno kvarita še obsevalnika. Lahko se celo zgodi, da bodo morali oddelek zapreti.

'Odhaja tudi onkolog, rešitev je takojšnji konsenz s stanovalci'

06. 09. 2024 06.00

Strokovna direktorica UKC Maribor Nataša Marčun Varda poziva pristojne, naj ukrepajo in preprečijo kolaps onkologije v Mariboru. Ker se ne najde skupnega jezika za primerno ceno odkupa stanovanj na Masarykovi, zaostaja gradnja novega stolpiča. Rešitev je, da se v najkrajšem času ta stanovanja odkupijo po ceni, za katero stanovalci menijo, da so do nje upravičeni: "Gre za stare ljudi, ki tu živijo leta in si seveda ne želijo zapustiti svojih domov." Kot poudarja, iz UKC Maribor deloma zaradi slabih pogojev dela odhaja tudi onkolog: "Zaradi zaostanka v gradnji so se začeli tudi odhodi kadrov, upam, da se to ustavi."

Klic na pomoč: (pre)stari obsevalniki, kemoterapija v hrupu in na hodniku ...

05. 09. 2024 06.00

Mariborski onkološki bolniki kličejo na pomoč. Kot opisujejo, v zadušljivi smrdljivi kleti mariborske onkologije na obravnavo čakajo vse do večera, stojijo v dolgih kolonah, kemoterapije prejemajo na hodnikih, v hrupu. Bojijo pa se, da bodo ostali brez zdravljenja v Mariboru. In da se bodo morali v izredno ranljivem stanju v najpomembnejši bitki za življenje voziti v Ljubljano. "Iskrena bom. Bojazen je upravičena," opozarja namestnica predstojnice Oddelka za onkologijo v Mariboru Tamara Petrun.

Investitor hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja, za legalizacijo morajo stanovalci plačati 40.000 evrov

22. 07. 2024 06.01

Stanovalci s Ceste Cirila Kosmača v Ljubljani so šokirani. Investitor je večstanovanjsko hišo zgradil mimo gradbenega dovoljenja – naredil je šest stanovanj namesto štirih. To ugotavlja ljubljanska upravna enota, ki lastnikom zato ne more izdati uporabnega dovoljenja. Brez tega je hiša na trgu precej manj vredna. Edina možnost je legalizacija – zanjo bi morali tako lastniki stanovanj plačati 40.000 evrov oz. 7.000 evrov na posameznega lastnika. Eden izmed njih – Gregor Gajšek – se sprašuje, zakaj morajo breme nositi prav lastniki stanovanj, ne pa investitor, če je znano, kdo je stavbo zgradil, podjetje, ki jo je zgradilo, pa je še vedno aktivno. Je to pogosta praksa?

Po hitrem postopku sprejeli spremembe, opozicija protestno odšla

01. 07. 2024 21.52

Ljubljanski mestni svetniki so na seji po hitrem postopku sprejeli predlog sprememb in dopolnitev odloka o Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, ki izvedbo prireditev v njem omejuje na pet lokacij. Opozicijski svetniki so po razpravi o tem zapustili sejo, svetnica Jasminka Dedić pa je napovedala vložitev občinskega referenduma.

V Kopru odprli dva bloka, ki ponujata 91 neprofitnih stanovanj

19. 06. 2024 18.38

V Kopru so slovesno odprli prva dva stolpiča v soseski Nova Dolinska. 91 javnih najemnih stanovanj je s pomočjo sredstev iz načrta za okrevanje in odpornost zgradil Stanovanjski sklad RS, ki bo do konca septembra izbral najemnike. Po Sloveniji ima sklad v različnih fazah gradnje še 1500 stanovanj.

Lani dokončanih 15 odstotkov več stanovanj

13. 06. 2024 11.13

V Sloveniji je bilo lani v gradnji okoli 14.100 stanovanj, od tega jih je bilo do konca leta dokončanih okoli 4900 oz. 15 odstotkov več kot predlani. Pri tem je bilo v enostanovanjskih stavbah dokončanih šest odstotkov manj stanovanj, v večstanovanjskih pa 43 odstotkov več, je objavil državni statistični urad.

Maljevac: Sistemski vir financiranja bo prvič stabilen in predvidljiv

07. 06. 2024 10.50

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je predstavil vladna izhodišča za pripravo zakona o financiranju gradnje javnih najemnih stanovanj. Na ta način bodo uredili sistemski vir financiranja in v naslednjih 10 letih zagotovili do 100 milijonov evrov letno.

Denar za gradnjo javnih najemnih stanovanj bo zagotovljen v proračunu

06. 06. 2024 15.55

Vlada je potrdila izhodišča za zakon o sistemskem financiranju gradnje javnih najemnih stanovanj, ki v naslednjih desetih letih za ta namen predvidevajo do 100 milijonov evrov letno. Sistemski vir za gradnjo javnih najemnih stanovanj bo po načrtih opredeljen od leta 2025 dalje, in sicer v državnem proračunu. "Danes že pripravljamo proračuna za leti 2025 in 2026, sredstva za ta namen so že predvidena," je dejal premier Robert Golob.

Golob: Za gradnjo javnih stanovanj do 100 milijonov evrov na leto

05. 06. 2024 17.21

Premier Robert Golob je ob ogledu gradnje 87 novih neprofitnih stanovanj v Ljubljani napovedal ureditev sistemskega financiranja javne stanovanjske gradnje. Kot je dejal, bo vlada z novim zakonom v naslednjih 10 letih za gradnjo neprofitnih stanovanj letno zagotovila 100 milijonov evrov. Od kod bo država črpala denar, še ni znano.

Kupil koče na Veliki planini in jih legaliziral

20. 05. 2024 06.16

Investitor Urban Bergant je na Veliki planini kupil pet koč, uredil manjkajočo gradbeno dokumentacijo, jih legaliziral in obnovil. Koče so propadla podjetja prodala v zasebne roke, dokumentacija pa se je zato večinoma izgubila. Za legalizacijo posamezne koče je Bergant potreboval od šest do 12 mesecev. Kakšne pasti pa čakajo kupce, ki kupujejo črne gradnje?

Kličejo za gradnjo na kmetijskem zemljišču

16. 05. 2024 06.00

'Kličejo nas za gradnjo na kmetijskem zemljišču,' pravi arhitekt Janez Gaberščik, ki ponuja tudi legalizacije črnih gradenj. Nezakonitih gradenj naj bi bilo celo 90 odstotkov. V Ljubljani je samo na območju Tomačevega čez 100 črnih gradenj. V Krškem predvsem zidanice spreminjajo v stanovanjske hiše. Več nedovoljenih gradenj pa predstavljajo pomožni objekti ob stanovanjskih hišah in na kmetijah. V izolski občini investitorji legalizirajo v veliki meri stavbe na kmetijskih zemljiščih. Nekaterih stavb pa črnograditelji ne morejo legalizirati. Zakaj?

V občini Ruše vre: po zapletih sprejeli proračun, v preiskavi prodaja zemljišč na Pohorju

07. 05. 2024 16.54

Ruški občinski svet je pred dnevi ob odsotnosti županje Urške Repolusk potrdil predlog letošnjega proračuna občine, ne pa tudi letnega programa ravnanja s stvarnim premoženjem. Po domnevno spornem županjinem nakupu stanovanja je zdaj po poročanju medijev pod drobnogledom Policije še prodaja občinskih zemljišč na Pohorju.

Po denar za javna stanovanja tudi v gospodarstvo?

05. 05. 2024 21.18

Kje bo vlada dobila 100 milijonov evrov na leto, s katerimi bi lahko zgradila 3000 novih javnih stanovanj? Prav zdaj namreč potekajo usklajevanja med koalicijskimi strankami, kakšen naj bo nov zakon o zagotavljanju dostopnih stanovanj, in predvsem, kako zagotoviti finančna sredstva za gradnjo. Ena od idej, ki je ta hip na mizi, je uvedba nepremičninskega davka, pa tudi ideja, da bi za gradnjo teh stanovanj prispevalo kar gospodarstvo. Podjetja, ki presežejo milijon evrov prihodkov na leto, bi plačala 10.000 evrov prispevka. Kako realno je, da bi ministrstvo za finance takšni možnosti prižgalo zeleno luč?

Kdaj bo zgrajena Emonika?

04. 05. 2024 20.30

Na gradbišču Emonike dela že potekajo, a sama gradnja večnamenskega kompleksa, v katerem bo poleg pisarn, hotelov, trgovskega centra tudi stanovanjski del, se bo predvidoma začela konec letošnjega ali začetek prihodnjega leta. Trenutno poteka izbor glavnega izvajalca del, sam kompleks, ki je ocenjen na okoli 350-400 milijonov evrov, pa bi lahko bil zgrajen že čez dve leti.

Prebivalci Kanarskih otokov na ulice: Zaradi turizma si ne moremo več privoščiti življenja

20. 04. 2024 10.03

Španski prebivalci turistično obleganih regij kot po tekočem traku izražajo svoje nezadovoljstvo. Po Malagi in Ibizi zdaj proti množičnem turizmu protestirajo tudi na Kanarskih otokih. Tam so pripravili celo množične proteste proti visokemu številu turistov, ki se zgrinjajo na dih jemajoče otoke.

Stanovanjska problematika: 'Prva prepreka je, ker sem mama z otroki'

07. 03. 2024 06.00

"Oddam stanovanje prijetni in čisti zaposleni osebi, družine in živali nezaželene." To je oglas, ki na žalost ni tako neobičajen na našem tržnem najemnem trgu, kjer najemnine letijo v nebo. Streha nad glavo je za človeka s povprečno plačo vse težje uresničljiva pravica. Cene stanovanj so poskočile, kredita si marsikdo ne more privoščiti, čeprav za najemnino daje več, kot bi dajal za kreditni obrok. V najbolj nezavidljivem položaju pa so enostarševske družine, matere samohranilke, najemniki z minimalno plačo, ki so prisiljeni sprejeti najemodajalčeve pogoje. Nezaželena sta tako prijava bivališča kot uveljavljanje subvencije, pogosto so zneski najemnin na pogodbah nižji kot v resnici, stanovanja pa vse prevečkrat v slabem stanju z dotrajano in staro opremo. In ni neobičajno, da si marsikdo zaradi vlage in plesni pridela tudi bolezen.