HRVAŠKA

Hrvaška za dialog s Slovenijo
06. 09. 2003 00.00
Namestnik hrvaškega zunanjega ministra Šimonović je za hrvaški časnik Vjesnik dejal, da bo Hrvaška v zvezi z vprašanjem izključne ekonomske cone vztrajala na dialogu s Slovenijo. Podpredsednik hrvaške vlade Granić pa meni, da je odpoklic veleposlanika doslej najbolj agresivna poteza Ljubljane.

Rupel o sporu s Hrvaško
05. 09. 2003 00.00
V italijanskem letovišču Riva del Garda se je začelo dvodnevno srečanje zunanjih ministrov EU in desetih držav pristopnic. Udeležuje se ga tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je kolege seznanil z napetimi odnosi med Zagrebom in Ljubljano zaradi hrvaških načrtov o gospodarskem pasu na Jadranu.

Rupel: Ne verjamem v razglasitev EEZ
04. 09. 2003 00.00
Slovenija, po besedah zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ne verjame, da bo Hrvaška razglasila izključno ekonomsko cono, saj tovrstne enostranske odločitve niso evropska metoda reševanj sporov med različnimi politikami. Tuji diplomati v Sloveniji so se sestali na MZZ, kjer so se med drugim pogovarjali tudi o slovensko-hrvaškem sporu.

OZP podprl stališča vlade
03. 09. 2003 00.00
Odbor DZ za zunanjo politiko je na nujni seji za zaprtimi vrati razpravljal o hrvaški nameri o razglasitvi izključne ekonomske cone na Jadranu in podprli stališča vlade, ki jih je sprejela na zadnji seji. Odnosi s Hrvaško so bili tudi tema pogovorov premiera Ropa s predsedniki koalicijskih strank in vodij poslanskih skupin.

Sestanek meddržavne komisije o NEK
03. 09. 2003 00.00
V jedrski elektrarni Krško se je sestala slovensko-hrvaška komisija, ki spremlja izvajanje meddržavnega sporazuma o nuklearki. Hrvaška stran je na sestanku načela tudi vprašanje odškodnine za nedobavljeno energijo iz nuklearke.

Tisk o slovensko-hrvaških odnosih
03. 09. 2003 00.00
Hrvaški mediji tudi danes namenjajo veliko prostora hrvaško-slovenskim odnosom. Il Piccolo pa piše, da napetost med Slovenijo in Hrvaško glede morske meje opozarja na hudo krizo, ki je ne gre podcenjevati.

Milan Brglez: EU praviloma ne posega v dvostranske spore
02. 09. 2003 00.00
V zvezi z vse bolj zaostrenimi odnosi med Slovenijo in Hrvaško smo se v oddaji 24 ur pogovarjali z Milanom Brglezom, strokovnjakom za mednarodne odnose na Fakulteti za družbene vede.

Rupel znova pisal EU
02. 09. 2003 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v zvezi s hrvaško namero po razglasitvi izključne ekonomske cone v Jadranskem morju znova obrnil na EU. Namestnik hrvaškega zunanjega ministra Šimonović pa je v Zagrebu sprejel predstavnike diplomatskega zbora in jim pojasnil hrvaška stališča o sporu s Slovenijo.

Rupel in Janša: Prevzeti pobudo v odnosih s Hrvaško
01. 09. 2003 00.00
O novi zaostritvi odnosov med Slovenijo in Hrvaško smo se v studiu 24ur pogovarjali z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom in predsednikom opozicijske socialdemokratske stranke Janezom Janšo.

Izjave zaostrile odnose
01. 09. 2003 00.00
Slovensko zunanje ministrstvo je včeraj zaradi izjav hrvaškega zunanjega ministra Picule veleposlanika v Zagrebu Petra Bekeša poklicalo na posvet v Ljubljano. Slovenski politiki so odločitev pozdravili, predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić pa je dejal, da gre za še eno nepotrebno in izjemno živčno potezo slovenske diplomacije.

Tomčić kritizira slovensko diplomacijo
01. 09. 2003 00.00
Slovenska odločitev, da na posvetovanja v domovino pokliče veleposlanika na Hrvaškem Petra Bekeša, je "še ena nepotrebna in izjemno živčna poteza slovenske diplomacije", je danes na Brionih dejal predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić.

Bekeš na posvet v Ljubljano
31. 08. 2003 00.00
Zunanje ministrstvo je sporočilo, da so slovenskega veleposlanika na Hrvaškem Petra Bekeša poklicali na posvetovanje v Ljubljano. Vzrok za to so izjave hrvaškega zunanjega ministra Tonina Picule, ki je za časnik <em>Slobodna Dalmacija</em> izjavil, da Hrvaška Sloveniji ne priznava stika z odprtim morjem.

Pogovori so edina rešitev
30. 08. 2003 00.00
Predsednik države Janez Drnovšek je ob prihodu iz Ohrida, kjer se je ob robu foruma o <em>Dialogu med civilizacijami</em> sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, komentiral napovedi in zadnje poteze Zagreba glede razglasitve izključne gospodarske cone na Jadranu.

Srečanje slovenskih in hrvaških katoličanov
30. 08. 2003 00.00
V okviru priprav na Srednjeevropski katoliški shod maja 2004 v Avstriji so se v hrvaškem romarskem središču Marija Bistrica na prvem skupnem shodu srečali slovenski in hrvaški katoliški verniki. Srečanja se je udeležilo nekaj tisoč vernikov, osrednjo mašo pa je vodil ljubljanski nadškof in slovenski metropolit Franc Rode.

Privatizacija hrvaških hotelov
30. 08. 2003 00.00
September bo znova oživil privatizacijo hrvaških hotelsko-turističnih družb. Prvega in drugega septembra se bodo namreč iztekli roki za oddajo ponudb za nakup večinskih paketov delnic šestih hotelskih družb z dubrovniškega območja in ene družbe s splitskega območja.

Hrvaška največji vlagatelj v BiH
30. 08. 2003 00.00
Hrvaška podjetja so bila od leta 1994 do 2002 največji vlagatelj v BiH, saj so tja vložila 298 milijonov konvertibilnih mark oz. 15,7 odstotka vseh tujih naložb.

MZZ spet o gospodarskem pasu
29. 08. 2003 00.00
Ministrstvo za zunanje zadeve je na pogovor poklicalo odpravnika poslov hrvaškega veleposlaništva v Ljubljani Željka Vukosava. Na ministrstvu se ne strinjajo z nekaterimi trditvami Hrvaške v zvezi z namero razglasitve izključne ekonomske cone v Jadranskem morju.

Fischler pisal Butu in Ruplu
29. 08. 2003 00.00
Evropski komisar za kmetijstvo in ribištvo Franz Fischler je pisno odgovoril slovenskemu zunanjemu in kmetijskemu ministru Ruplu in Butu. Kot je poudaril, Evropska komisija teži k vzpostavitvi ribiških zaščitnih con, obenem pa izključuje razpravo o konceptu izključnih ekonomskih con.

Vlada o razglasitvi gospodarskega pasu
28. 08. 2003 00.00
Slovenska vlada se je na zaprti seji seznanila z informacijo o nameri Hrvaške, da razglasi izključno ekonomsko cono na Jadranu, ter v zvezi s tem sprejela nekatere sklepe. Vlada je zadolžila zunanje ministrstvo in službo vlade za evropske zadeve, da nadaljujeta vse potrebne aktivnosti z namenom zaščititi interese Slovenije, še posebej v Evropski uniji.

Picula: Slovenci reagirali preveč živčno
28. 08. 2003 00.00
Hrvaški zunanji minister Tonino Picula je za <em>Večernji list</em> poudaril, da sta hrvaško pobudo za razglasitev izključne ekonomske cone slovenska javnost in politika sprejeli z neustrezno politično in diplomatsko živčnostjo.

Poziv Foruma za levico
28. 08. 2003 00.00
V zvezi z naraščajočo napetostjo med Slovenijo in Hrvaško zaradi politično nerešenih dvostranskih vprašanj je Forum za levico pozval vlado, politične stranke in javnost, naj pri svojih nastopih upoštevajo pomen in nepogrešljivost dobrih odnosov in sodelovanja s sosedi.

Odzivi tiska o razglasitvi EEZ
27. 08. 2003 00.00
Hrvaški tisk tudi danes namenja precej prostora razglasitvi EEZ. Tudi nemški dnevnik <em>Frankfurter Allgemeine Zeitung </em> ugotavlja, da želi Hrvaška skupaj z Italijo na Jadranu vzpostaviti izključno ekonomsko cono.

Kacin: Hrvaška izgublja čas
27. 08. 2003 00.00
Napoved razglasitve izključne gospodarske cone v Jadranu je, kot je v pogovoru za današnji <em>Vjesnik</em> dejal predsednik zunanjepolitičnega odbora v DZ Jelko Kacin, mednarodno kontraproduktivna in v funkciji hrvaških predvolilnih potreb.

Ina: Prodaja Beopetrola je nelegalna
27. 08. 2003 00.00
Po trditvah vodstva hrvaške naftne družbe Ina je nedavna prodaja drugega največjega trgovca naftnih derivatov v Srbiji, družbe Beopetrol, ruskemu Lukoilu nelegalna, saj naj bi šlo za nezakonito prisvajanje njene lastnine.

Italija podpira namero Hrvaške
26. 08. 2003 00.00
Italija podpira namero Hrvaške, da polovico Jadranskega morja razglasi za izključni gospodarski pas, je izjavil predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić po srečanju z italijanskim veleposlanikom v Zagrebu Alessandrom Grafinijem. Slovensko in zagrebško zunanje ministrstvo pa sta 16. september določili kot datum prvih uradnih pogovorov.

Bo Hrvaška zahtevala arbitražo?
25. 08. 2003 00.00
Po besedah nekdanjega hrvaškega zunanjega ministra Granića morajo v skladu s Helsinško sklepno listino vse države, ki vstopajo v EU in ki imajo kakršenkoli spor glede meje, to prijaviti Meddržavnemu sodišču v Haagu. Slovenija tega ni storila, Hrvaška pa je ni prisilila k obvezujoči mednarodni arbitraži.

Slovenski politiki na počitnicah na Hrvaškem
24. 08. 2003 00.00
Tudi letošnje poletje je minilo v znamenju zapletov v odnosih s Hrvaško. Po tem, ko smo se prerekali zaradi ribiških incidentov, je letos sporna tema gospodarski pas v Jadranskem morju. Ne glede na to, da naši odnosi z južnimi sosedni niso ravno ljubeči, pa si Slovenci ne pustimo vzeti ljubezni do hrvaškega morja. To velja tudi za najbolj vidne slovenske politike.

Zagreb: Sporazum o meji ni argument
24. 08. 2003 00.00
Po besedah predstavnice hrvaškega zunanjega ministrstva sporazum o slovensko-hrvaški meji, na katerega se sklicuje slovenski premier Anton Rop, nima nobene mednarodne pravne vrednosti, ker ni bil nikoli podpisan niti ratificiran.

Posebna nagrada žirije za Rezervne dele
24. 08. 2003 00.00
S podelitvijo nagrad se je v soboto zvečer v Sarajevu končal 9. mednarodni filmski festival. Največ nagrad je prejel film bosansko-hercegovskega režiserja Pjera Žalice Gori ogenj (Gori vatra), slovenski Rezervni deli Damjana Kozoleta (Emotionfilm) pa so prejeli posebno nagrado žirije.

Slovenija se mora ustrezno odzvati
23. 08. 2003 00.00
Strokovnjak za mednarodno pravo Miha Pogačnik pravi, da bo morala slovenska oblast v primeru, da Hrvaška v Jadranu razglasi izključno ekonomsko območje, ustrezno ukrepati. Hrvaški pravni strokovnjak Budislav Vukas pa je za splitski dnevnik <em>Slobodna Dalmacija</em> povedal, da Slovenija priznava pravico do razglasitve takšnega pasu.