HRVAŠKA

V Avditoriju drevi novoletni koncert
29. 12. 2000 00.00
V portoroškem Avditoriju bo drevi ob 20.30 že deseti zapovrstni novoletni koncert. Nastopili bodo simfoniki RTV Slovenija in komorni zbor RTV Slovenija z gosti pod taktirko dirigenta iz Zagreba Alana Bjelinskega. Solista bosta prav tako hrvaška gosta, sopranistka Sandra Bagarič in tenorist Hrid Matič. Prvič bodo na koncertu poleg zimzelenih Straussovih skladb zaigrali najlepša dela slovenske in evropske tradicije polk in valčkov.

Perutnina Ptuj uspešno na tuje trge
27. 12. 2000 00.00
Perutnina Ptuj je zaključila vse formalnosti, povezane z reorganizacijo podjetja Pipo Čakovec, ki je pred dnevi prešlo v večinsko, 59,45-odstotno lastništvo Perutnine Ptuj. Pričakovanja obeh podjetij in njihovih zadružnikov za prihodnost so velika, od združitve pa bodo gotovo največ imeli potrošniki perutninskega mesa in izdelkov na Hrvaškem. "Že v prihodnjem letu nameravamo v Čakovcu podvojiti obseg proizvodnje. Zadružnikom, ki redijo brojlerje, je uprava Perutnine Ptuj Pipo Čakovec, že poslala ponudbo za povečanje vzrejnih zmogljivosti. Za tiste, ki se bodo zanjo odločili, bomo priskrbeli še kapital za izvedbo načrtov," je med drugim na današnji novinarski konferenci povedal predsednik uprave in generalni direktor Perutnine Ptuj Roman Glaser.

Luksemburški račun za odškodnine optantom
20. 12. 2000 00.00
Italijanska vlada preučuje možnost, da bi odškodnine, ki jih mora plačati optantom iz Istre in Dalmacije, delno pokrila z denarjem, ki ga na fiduciarni račun pri Dresdenski banki v Luksemburgu polagata Slovenija in Hrvaška. To je danes potrdil Paolo Borioni iz urada državnega sekretarja na zunanjem ministrstvu Umberta Ranierija.

Norveška podvojila pomoč Hrvaški
20. 12. 2000 00.00
Norveška bo v naslednjem letu podvojila gospodarsko pomoč Hrvaški z zdajšnjih 12,2 milijona nemških mark na 24,4 milijona, je v Zagrebu po pogovorih s hrvaškim premierom Ivico Račanom napovedal norveški premier Jens Stoltenberg. Stoltenberg je dejal, da za gospodarsko sodelovanje obstajajo vsi pogoji, s poudarkom, da sta Hrvaška in Norveška pomorski državi z razvitim ribištvom in ladjedelništvom. Račan pa je dejal, da bo Hrvaška pomoč porabila za obnovo v vojni porušenih območij in za vrnitev beguncev. Stoltenberg se bo sestal še s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem.

Picula o odnosih s Slovenijo
20. 12. 2000 00.00
Po parlamentarnih volitvah, ki so letos potekale v obeh državah, sta Hrvaška in Slovenija dobili stabilni vladi, ki lahko brez strahu začneta odprto in iskreno reševati vrsto nerešenih vprašanj, ki predolgo obremenjujejo odnose med Zagrebom in Ljubljano, je za hrvaško televizijo ocenil hrvaški zunanji minister Tonino Picula. Picula je bil pozno sinoči skupaj z nekdanjima hrvaškima zunanjima ministroma Matejem Granićem in Zvonimirjem Šeparovićem ter nekdanjim hrvaškim veleposlanikom v Ljubljani Ivico Maštrukom gost v oddaji Forum, posvečeni hrvaški zunanji politiki in odnosom s sosednjimi državami.

Pliva kupila britanski Pharmascience
19. 12. 2000 00.00
Hrvaški farmacevtski gigant Pliva je za 3,4 milijone britanskih funtov (5,3 milijona dolarjev) kupila britansko farmacevtsko podjetje Pharmascience, ki ima v lasti farmacevtsko podjetje Dominion Pharma. Slednje je lani ustvarilo za 4,3 milijona funtov prometa. S prevzemom podjetja Dominion, ki zagotavlja neposredni dostop na britanski trg in izkušene strokovnjake, je hrvaška Pliva naredila prvi korak pri uresničevanju svoje strategije, da nastopa na pomembnih zahodnih trgih.

Del Pontejeva bo obiskala Hrvaško
19. 12. 2000 00.00
Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla del Ponte je sprejela povabilo hrvaškega premiera Ivice Račana in bo prihodnji mesec obiskala Hrvaško. Kot je danes v Haagu sporočila njena tiskovna predstavnica Florence Hartmann, bo obisk posvečen reševanju težav v odnosih med Hrvaško in haaškim sodiščem. Po poročanju hrvaških medijev naj bi haaško sodišče za zločine v operaciji Nevihta vložilo obtožnice proti upokojenim generalom Anteju Gotovini, Mirku Noracu, Ivanu Čermaku, Ivanu Koradeju in Damirju Krstičeviću, pa tudi proti aktivnima generaloma Milivoju Petkoviću in Petru Stipetiću, načelniku generalštaba hrvaške vojske.

Posredovana ponudba za prevzem
16. 12. 2000 00.00
Vodilna hrvaška banka, Zagrebačka banka, je tudi uradno posredovala svojo ponudbo za prevzem sarajevske Universal banke z namenom, da pridobi 50 do 100-odstotni delež v tej bosanskohercegovski banki.

Zagreb zavrača Blewittovo izjavo
13. 12. 2000 00.00
Hrvaška vlada ne pozna imen vojaških generalov in politikov, proti katerim bo Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije iz Haaga vložilo obtožnice zaradi zločinov, storjenih med operacijo Nevihta, ki je potekala od 4. do 7. avgusta 1995 v Kninski krajini, je danes v komentarju na izjavo namestnika glavne haaške tožilke Grahama Blewitta dejal namestnik hrvaškega premiera Goran Granič.

Nove različice meje v Piranskem zalivu
13. 12. 2000 00.00
Hrvaški dnevnik Večernji list je poročal, da je Slovenija Hrvaški septembra poslala nov predlog reševanja vprašanja Piranskega zaliva v treh različicah, ki predvidevajo, da bo Hrvaška zadržala svojo morsko mejo z Italijo, Slovenija pa bo svoje teritorialno morje povezala z mednarodnimi vodami v Jadranskem morju. Tako bosta obe državi uživali vse pravice in ugodnosti, ki sta jih že imeli v času nekdanje skupne države, ki na morju ni ustvarila republiške meje.

Deklaracija o trgovini z ljudmi
13. 12. 2000 00.00
Slovenski notranji minister Rado Bohinc je danes v Palermu ob robu konference ZN, posvečene boju proti mednarodnemu organiziranemu kriminalu, podpisal deklaracijo Pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo o preprečevanju trgovine z ljudmi na tem območju. Ob Sloveniji so jo podpisale še Albanija, Bosna in Hercegovina, Bolgarija, Grčija, Hrvaška, Madžarska, Makedonija in Romunija.

Rupel pisal Piculi
11. 12. 2000 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je ob koncu tedna pisal hrvaškemu kolegu Toninu Piculi, v katerem je izrazil prepričanje, da je treba nadaljevati dialog med državama tam, kjer se je končal ob obisku hrvaškega predsednika Stipeta Mesića v Sloveniji spomladi letos.

Ob prvi obletnici smrti Franja Tuđmana
10. 12. 2000 00.00
Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) je danes v Zagrebu obeležila prvo obletnico smrti prvega hrvaškega predsednika in ustanovitelja HDZ Franja Tuđmana. Predsednik HDZ Ivo Sanader je spomnil na Tuđmanovo politično delovanje od prvih demokratičnih volitev na Hrvaškem do osamosvojitve in vodenja hrvaške države. "Danes, ko zlonamerneži in kritiki poskušajo zmanjšati ali celo očrniti njegovo delo, so argumenti in resnica na njegovi in na naši strani," je poudaril Sanader. Komemoracije so se udeležili še člani Tuđmanove družine, člani predsedstva HDZ, podpredsednika sabora iz HDZ Vlatko Pavletič in Ivica Kostovič, pa tudi predsednica županijskega doma Katica Ivaniševič, člani bosansko-hercegovske HDZ in mnogi drugi podporniki te stranke.

Tuje agencije o vzpostavitvi odnosov
09. 12. 2000 00.00
Več tujih agencij je danes poročalo o vzpostavitvi diplomatskih odnosih med Slovenijo in ZRJ. Francoska tiskovna agencija AFP je ob tem dodala, da je do normalizacije odnosov med nekdanjima jugoslovanskimi republikama prišlo potem, ko je oktobra položaj prevzel reformistični predsednik ZRJ Vojislav Koštunica, ki se je zavezal izboljšanju odnosov ZRJ s sosedami. Agencija še dodaja, da bo v tem okviru ZRJ 15. decembra podpisala tudi sporazum o vzpostavitvi diplomatskih odnosov z BiH.

Prva obletnica Tuđmanove smrti
09. 12. 2000 00.00
Na Hrvaškem se bodo jutri ob prvi obletnici smrti spomnili prvega predsednika samostojne Hrvaške, Franja Tuđmana. Vlada ob tej priložnosti ne bo pripravila spominske slovesnosti, njegova Hrvaška demokratska skupnost (HDZ) pa je pozvala prebivalce, naj se mu poklonijo na grobu na zagrebškem pokopališču Mirogoj, napovedala pa je tudi pripravo spominskih slovesnosti v več mestih po državi in ljudi pozvala, naj na svojih oknih nocoj prižgejo sveče. Hrvaški poslanci so se spominu Tuđmana z minuto molka poklonili včeraj. Predsednik sabora Zlatko Tomčić je ob tem dejal, da je Tuđman kot prvi demokratično izvoljeni predsednik samostojne Hrvaške veliko prispeval k oblikovanju in vodenju samostojne hrvaške države. Po besedah Tomčića pa je nesporen tudi Tuđmanov prispevek k organizaciji hrvaške obrambe pred agresijo nekdanje SFRJ.

Hrvaška vlada prodaja delež
05. 12. 2000 00.00
Hrvaška vlada, ki naj bi v postopku privatizacije Hrvatskega Telekoma (HT) naslednje leto prodala še 21 odstotkov svojega deleža v HT, je zaradi svetovnega trenda padanja vrednosti telekomunikacijskih podjetij znižala napovedani prihodek od prodaje z 12,5 milijarde kun na 8,5 milijarde kun.

Srečanje Picule in Ivanova
05. 12. 2000 00.00
Hrvaški zunanji minister Tonino Picula, ki je prispel na dvodnevni delovni obisk v Rusijo, se je v Moskvi sestal z ruskim kolegom Igorjem Ivanovom. Osrednjo pozornost sta namenila povečanju političnega in gospodarskega sodelovanja med državama. Picula je v Moskvo prenesel tudi vabilo hrvaškega predsednika Stipeta Mesića ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, naj v prihodnosti obišče Hrvaško.

Hrvaška policija prijela sedem oseb
05. 12. 2000 00.00
Zagrebška policija je včeraj v povezavi z "medijsko afero", ki jo je razkril dnevnik Republika, prijela sedem oseb, je po zaslišanju na policiji novinarjem povedala odvetnica založniške hiše EPH Vesna Alaburić. Prijeti so osumljeni združevanja za storitev kaznivega dejanja, zlorabe v gospodarskem poslovanju ter zlorabe položaja in oblasti, ne pa tudi oblikovanja zločinske organizacije, kar sicer trdi Republika.

Hrvaški mediji so nadzirani
04. 12. 2000 00.00
Novi hrvaški dnevnik Republika v svoji prvi izdaji danes piše, da so hrvaška policija in sodni preiskovalci našli dokumente, ki dokazujejo, da na Hrvaškem obstaja skrivna zločinska organizacija, ki naj bi nadzirala in bila lastnica okoli 80 odstotkov vseh hrvaških časopisov, radia in televizije.

Mercator prodira na hrvaški trg
03. 12. 2000 00.00
Na Šijanski cesti, poldrugi kilometer od centra Pulja, je odprl vrata kupcem skoraj 10.000 kvadratnih metrov velik Mercatorjev trgovski center. Največji slovenski trgovec je s tem začel uresničevati svojo poslovno strategijo vstopa na hrvaški trg, kjer bo vzpostavil mrežo s petimi sodobnimi nakupovalnimi centri, že prihodnje leto najverjetneje na Reki in v Zagrebu, nato pa leta 2002 še v Splitu ter še enega v hrvaški prestolnici.

V Srbiji cenejši bencin
03. 12. 2000 00.00
Bencin in drugi naftni derivati so od 3. decembra na črpalkah Beopetrola cenejši za dva dinarja, tako da liter bencina stane poslej 36, namesto dosedanjih 38 dinarjev. Beopetrol ima v Srbiji okrog 200 črpalk, večino pa jih je zgradila hrvaška INA pred razpadom SFRJ. Zaenkrat še ni znano, kako se bo na ta korak Beopetrola odzvala Naftna industrija Srbije, ki ima večino črpalk v Srbiji.

Manolić o pobojih Srbov na Hrvaškem
02. 12. 2000 00.00
Nekdanji vodja hrvaške tajne službe Josip Manolić je kot priča v sodnem procesu proti petim nekdanjim hrvaškim vojakom in oficirjem povedal, da so bili umori več kot 50 hrvaških Srbov v Gospiću organizirani. 16. oktobra 1991 naj bi bilo v tem mestu srečanje, na katerem naj bi se udeleženci dogovorili o "likvidaciji" Srbov, je včeraj v Zagrebu izjavil Manolić, ki je bil kratek čas predsednik hrvaške vlade, pozneje pa tudi vodja urada za državno varnost. Manolić ni povedal imen udeležencev omenjenega sestanka, dejal je le, da so še živi.

Zlato SFRJ in Miloševićevi dolarji
02. 12. 2000 00.00
Odkar so objavili vest, da so mednarodne ustanove pripravljene sprostiti zlato nekdanje SFRJ v baselski banki, so posamezne države naslednice ponovno hitro načele vprašanje nasledstva, sočasno pa prišle na dan z novimi zahtevami. Tako so pristojni v BiH in Makedoniji nedvoumno povedali, da niso pretirano zadovoljni z merili Mednarodnega denarnega sklada (IMF) za razdelitev premoženja nekdanje SFRJ in da bi jih bilo treba spremeniti. Sprva je kazalo, da je samo Hrvaška nezainteresirana, toda po končanem zagrebškem srečanju na vrhu so pristojni na zunanjem ministrstvu povedali, da se je ta država od nekdaj zavzemala za reševanje vprašanja nasledstva nekdanje SFRJ "v skladu z mednarodnim pravom ter ob spoštovanju enakosti držav naslednic". Hrvaška stran poleg tega meni, da bi bilo treba čimprej obnoviti pogajanja o nasledstvu pod pokroviteljstvom Sveta za uresničevanje miru (PIC), zlasti zato, ker so rešena nekatera začetna politična vprašanja, kot je odrekanje ZRJ od kontinutete. Guverner Nacionalne banke Mladjan Dinkić pa je izjavil, da so zasledili okoli milijardo ameriških dolarjev, ki je izginila iz Srbije pod vladavino Miloševića. Mednarodna pisarna za nadzor tujih sredstev (International Bureau for Control of Foreign Assets), je našla izginuli denar na Cipru in v drugih državah. Ta organizacija naj bi tudi ponudila pomoč novim pro-demokratičnim oblastem v Jugoslaviji, da povrnejo denar iz tujih bančnih računov. V oktobru je bilo v poročilu nemške obveščevalne službe omenjeno, da so 

Izidi kvalifikacij za košarkarsko EP
30. 11. 2000 00.00
Favorizirana košarkarska moštva v kvalifikacijah za nastop na evropskem prvenstvu prihodnje leto v Turčiji še naprej zmagujejo, v ozadju pa se bije boj za preostala prosta mesta. V skupini D, v kateri igra tudi naša reprezentanca, so se Ukrajinci z zmago nad Belgijci zelo približali končnemu drugemu mestu. Nevarni so jim le še Makedonci, ki so bili tokrat v gosteh boljši od Portugalcev. Najbolj izenačeno je v skupini C, saj so se Nizozemci s tretjo zaporedno zmago prebili že na drugo mesto, v boju za nastop na EP pa so še prav vsa moštva z izjemo Švedske.

Hrvaška zavrnila protestno noto
30. 11. 2000 00.00
Hrvaško veleposlaništvo v Ljubljani danes ni hotelo sprejeti protestne note slovenskega zunanjega ministrstva, v kateri slovenska vlada naselji Mlini in Škrile na levem bregu Dragonje razglaša za slovensko ozemlje in protestira zaradi ravnanja hrvaških oblasti do Jožka Jorasa, ki stanuje na mejnem območju. Jožko Joras je pri pristojnih slovenskih organih dobil status zaščitene osebe, za katero ne veljajo predpisi države, na ozemlju katere se nahaja.

Hrvaška 140. članica WTO
30. 11. 2000 00.00
Hrvaška je danes uradno postala 140. članica Svetovne trgovinske organizacije (WTO), ki ureja pravila mednarodne trgovine. Zagreb je WTO že 31. oktobra obvestil, da je ratificiral sporazum z organizacijo, danes pa je dokument stopil v veljavo.

Slovenija bo pomagala Hrvaški
29. 11. 2000 00.00
Vodja slovenske ožje pogajalske skupine z Evropsko unijo Janez Potočnik se je danes v Zagrebu srečal s hrvaškim ministrom za evropske integracije Ivanom Jakovčičem. Potočnik je po srečanju izjavil, da je Slovenija pripravljena Hrvaški posredovati svoje izkušnje s pogajanj z EU, ker je v skupnem interesu obeh držav, da čimprej vstopita v unijo. Potočnik se je sestal tudi z glavnim hrvaškim pogajalcem za EU Nevenom Mimico, popoldne pa naj bi predaval še o tehniki pogajanj z EU.

Tretji mobilni operater na Hrvaškem
28. 11. 2000 00.00
Hrvaška naj bi v prvem četrtletju leta 2001 objavila razpis za tretjega hrvaškega mobilnega operaterja, v zadnjem četrtletju prihodnjega leta pa naj bi objavila tudi razpis za podelitev licenc za tretjo generacijo mobilne telefonije (UMTS), je povedal eden izmed višjih uslužbencev hrvaškega ministrstva za telekomunikacije, ki ni želel biti imenovan.

Izidi kvalifikacij za košarkarsko EP
26. 11. 2000 00.00
Nastop na EP 2001 v Turčiji so si že zagotovili košarkarji Slovenije, Hrvaške in Grčije, ki doslej še niso doživeli poraza v kvalifikacijah. Nekaj podobnega lahko v edinem nedeljskem srečanju proti BiH uspe tudi Izraelu, vodilni ekipi skupine C, kjer pa vse bolj napredujejo Nizozemci. Po presenetljivi zmagi nad Izraelci, so tokrat z 92:76 zanesljivo zmagali še na Švedskem, v središču pozornosti pa je bil z 22 točkami spet njihov nekdanji NBA zvezdnik Rik Smits. V skupini D, kjer nastopa tudi slovenska izbrana vrsta, je po zmagi nad Portugalsko najbližje drugemu mestu, ki še vodi na EP, trenutno Ukrajina.

ZRJ sprejeta v SEP
25. 11. 2000 00.00
ZR Jugoslavija je postala 17. članica Srednjeevropske pobude (SEP). V članstvo so jo danes v Budimpešti sprejeli predsedniki vlad držav članic SEP, ki so pozdravili demokratične spremembe v ZRJ. Obenem so se zavzeli za ureditev odnosov med Srbijo in Črno goro, pa tudi za dialog med Srbi in Albanci na Kosovu. Po spremembah na oblasti v Beogradu je ZRJ v dobrem mesecu tako postala članica še ene mednarodne organizacije, potem ko je bila sprejeta v Združene narode, Organizacijo za varnost in sodelovanje v Evropi in Jadransko-jonsko pobudo ter postala udeleženka Pakta stabilnosti za JV Evropo. Vrha SEP v Budimpešti sta se udeležila tudi jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović in črnogorski predsednik Milo Djukanović. Povabljen je bil sicer tudi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica, vendar se vrha ni udeležil zaradi napetih razmer na Kosovu in jugu Srbije.