HRVAŠKA

Predsedniškega srečanja ne bo

19. 07. 2000 20.05

Iz urada predsednika države so sporočili, da srečanja slovenskega in hrvaškega predsednika Milana Kučana in Stipeta Mesića na Trdinovem vrhu v nedeljo ne bo. Pobudo za srečanje naj bi po navedbah hrvaškega tiska dal žumberški župnik grško-katoliške cerkve, ki je oba predsednika pozval, naj se udeležita tradicionalnega praznovanja praznika Sv. Ilije. Trdinov vrh je sicer ena najbolj problematičnih točk pri določanju meje med državama.

Hrvaška deležna spodbudnih besed

18. 07. 2000 08.16

Na obisku na zvezi NATO in na Evropski komisiji se je včeraj mudil hrvaški predsednik Stipe Mesić, ki je bil ob tej priložnosti v Bruslju znova deležen pohval na račun svoje države.

Hrvaška 137. članica WTO

17. 07. 2000 18.53

S podpisom protokola o članstvu v Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) se je danes končal skoraj sedem let dolg postopek za sprejem Hrvaške v eno najpomembnejših svetovnih organizacij. Hrvaška je danes postala 137. članica WTO, organizacije, ki pokriva skoraj 90 odstotkov svetovne trgovinske menjave.

Rast industrijske proizvodnje na Hrvaškem

17. 07. 2000 15.35

Hrvaška je junija letos v primerjavi z enakim obdobjem lani zabeležila 9,6odstotno rast obsega industrijske proizvodnje. Junijska rast obsega industrijske proizvodnje je po mnenju hrvaškega statističnega urada pozitivno vplivala na polletne rezultate, saj je Hrvaška v prvi polovici letošnjega leta v primerjavi z enakim obdobjem lani zabeležila 2,9odstotno rast obsega industrijske proizvodnje.

Hrvaška bo spremenila ustavo

16. 07. 2000 15.39

Predstavniški dom hrvaškega sabora je sinoči na izrednem zasedanju z večino glasov sprejel odločitev za začetek postopka spremembe ustave Republike Hrvaške, kar pomeni prvi korak pri prehodu iz polpredsedniškega v parlamentarni politični sistem. Razprava o spremembi ustave in oblikovanju načrta za te spremembe bo sledila jeseni.

Slovenija in Hrvaška še ta mesec o NEK

16. 07. 2000 14.46

Minister za gospodarske dejavnosti Jože Zagožen se je odločil nadaljevati zastala pogajanja za sklenitev slovensko-hrvaškega sporazuma o Nuklearni elektrarni Krško (NEK). V prostorih ministrstva se bo jutri sestal z vodjo slovenske pogajalske skupine za sklenitev omenjenega sporazuma Urošem Koržetom, direktorjem NEK Stanetom Rožmanom in državnim sekretarjem za energetiko Severinom Maffijem. Kot so potrdili v kabinetu ministra, bodo s tem stekle operativne priprave za nadaljevanje pogajanj v zvezi s krško nuklearko, ta tema pa bo na dnevnem redu prvega srečanja ministra Zagožna s hrvaškim kolegom Gorankom Fižulićem, do katerega naj bi prišlo še ta mesec.

Hrvaška bo pristopila v WTO

16. 07. 2000 12.20

Po sedmih letih pogajanj bo Hrvaška jutri, 17. julija, podpisala protokol o pristopu v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Septembra lani je Hrvaška uspešno končala pogajanja o vstopu WTO, razen za področje avdio-vizualnih storitev. Zaradi dveh različnih pogledov, EU in ZDA, so pogajanja o tem področju vstop Hrvaške v WTO podaljšala za skoraj deset mesecev. Po več krogih pogajanj so v začetku junija letos dosegli dogovor, da bo Hrvaška v WTO sprejeta na osnovi t.i. Baltskega modela.

Zunanji ministri za rešitev krize v ZRJ

15. 07. 2000 10.46

Zunanji ministri držav JV Evrope so na konferenci na Ohridu danes oblikovali skupno izjavo, v kateri so opozorili, da bi najnovejša politična kriza v ZRJ lahko ogrozila stabilnost na območju, in pozvali k vrnitvi vseh beguncev na Kosovo ter vzpostavitvi visoke stopnje avtonomije v pokrajini. Podprli so tudi vse demokratične sile v ZRJ, ki jih zatira režim jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, in poudarili nujnost pospešitve in uresničitve Pakta stabilnosti za JV Evropo. V izjavi so poudarili, da čakajo trenutek, ko bo demokratična Jugoslavija sodelovala s sosednjimi državami in se vključila v mednarodno skupnost in njene strukture.

Notranja ministra o delovanju policij

14. 07. 2000 19.42

Minister za notranje zadeve Peter Jambrek se je danes v Opatiji prvič srečal s hrvaškim kolegom Šimetom Lučinom in njegovimi sodelavci. Delegaciji - v spremstvu slovenskega ministra sta bila tudi generalni direktor policije Marko Pogorevc in državni sekretar na MNZ Vinko Gorenak - sta se pogovarjali o dosedanjem sodelovanju in delovanju obeh policij v času turistične sezone. Srečanje je bilo tudi priložnost za pogovor o sodelovanju pri preprečevanju ilegalnih migracij in varovanju državne meje.

Hrvatje aprila slabše plačani

13. 07. 2000 14.16

Povprečna neto izplačana plača na zaposlenega pri pravnih osebah na Hrvaškem je aprila letos znašala 3207 kun, kar je nominalno za 2,9 odstotka, realno pa za 3,7 odstotka manj kot marca letos.

Vabilo na poroko poslano z balonom

13. 07. 2000 08.21

Hrvaška zakonca sta z balonom prejela vabilo na poroko dveh neznancev iz Švice. Zakonca Hanžeković sta na balonu, ki je pristal na njunem vrtu, našla pripeto vabilo na poroko Anne in Jimmyja iz Freibourgu v Švici, napisano v angleškem, francoskem, italijanskem in nemškem jeziku, je poročal hrvaški dnevnik Večernji list.

Hrvaška zabeležila rahlo rast zaposlenosti

12. 07. 2000 15.11

Na Hrvaškem je bilo maja letos zaposlenih 1.321.649 ljudi, kar je za 0,2 odstotka več kot mesec prej. Maja se je število brezposelnih v primerjavi z aprilom zmanjšalo za 1,5 odstotka ter s tem zmanjšalo tudi hrvaško stopnjo brezposelnosti, ki se je z aprilskih 21,3 odstotka maja zmanjšala na 21 odstotkov.

Srečanje Kučana, Mesića in Havla

11. 07. 2000 17.07

Predsednik države Milan Kučan je včeraj na povabilo hrvaškega kolega prispel na 24-urni obisk v Dubrovnik. Na letališču sta ga pričakala hrvaški in češki predsednik Stipe Mesić in Vaclav Havel, ki sta skupaj prispela iz Zagreba.

Annan za podaljšanje mandata UNMOP

08. 07. 2000 13.06

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je v zadnjem poročilu Varnostnemu svetu ZN glede delovanja Opazovalne misije ZN na Prevlaki (UNMOP) priporočil, da se njen mandat podaljša za šest mesecev. Annan meni, da je navzočnost mednarodnih opazovalcev še vedno potrebna, med drugim zato, ker so razmere natanko take, kot so bile pred šestimi meseci.

Nekdanja obveščevalca na sodišču

08. 07. 2000 11.32

Obtoženima nekdanjima slovenskima obveščevalcema, Antonu Slatinšku in Branku Bezgovšku, na varaždinskem sodišču zaradi kaznivega dejanja vohunjenja v zvezi z afero Zavrč ne bodo sodili v odsotnosti, saj sta včeraj oba izrazila zaupanje v hrvaški pravni sistem in pripravljenost za sodelovanje v sodni razpravi. Zunajsodni senat tamkajšnjega sodišča je, ker se obtoženca nista odzivala na sodne pozive, sicer pred mesecem dni sklenil, da jima bodo sodili v odsotnosti in da bosta obrambo zastopala dva hrvaška odvetnika, imenovana po uradni dolžnosti. Vendar pa je na razpravo prostovoljno prišel drugoobtoženi Bezgovšek v spremstvu dveh odvetnikov. Za prvoobtoženega Slatinška pa je njegov odvetnik predložil medicinsko dokumentacijo o upravičeni odsotnosti.

Turistično gospodarstvo v krizi

07. 07. 2000 15.53

Hrvaški turizem naj bi letos državi prinesel okoli 3,5 milijarde ameriških dolarjev deviznih prihodkov ter od 25 do 30 odstotkov večji turistični promet kot lani. Kljub temu, pa so razmere v hrvaških turističnih podjetjih še vedno težke, saj ima večina podjetij nerešene finančne težave in težave s poslovanjem.

Hrvaška za demokratizacijo Srbije

05. 07. 2000 19.10

Hrvaški minister za zunanje zadeve Tonino Picula je danes po srečanju s predsednikom odboradanskega parlamenta za evropske zadeve Klausom Larsnom Jensnom v Koebenhavnu povedal, da je Hrvaška pripravila načrte, s katerimi naj bi, predvsem na področju medijev, pomagala silam, ki so v ZRJ sposobne izvesti demokratične spremembe.

Sprejet predlog spremembe ustave

05. 07. 2000 10.28

Hrvaška vlada je soglasno sprejela predlog spremembe hrvaške ustave, ki sta ga uskladili delovna skupina hrvaškega predsednika Stipeta Mesića in vladna delovna skupina. Po sprejetih načelih ustavnih sprememb bodo omejili nekatere pristojnosti predsednika države ter povečali vlogo vlade in sabora. Predsedniške pristojnosti bodo omejili tako, da bodo pri vseh pomembnejših odločitvah potrebni sopodpis premiera in posvetovanja s predsednikom sabora. Položaj vlade pa se bo okrepil s tem, ko bo dobila večjo odgovornost v zunanji in notranji politiki ter pri razvoju gospodarstva in javnih služb. Vlada je sprejela tudi predlog Mesićeve delovne skupine, da nacionalnih manjšin, tudi slovenske, ki živijo na Hrvaškem, ne bodo posamično navajali v preambuli hrvaške ustave.

Hrvaški BDP večji za štiri odstotke

05. 07. 2000 10.02

Obseg hrvaškega bruto domačega proizvoda (BDP) se je v prvem četrtletju letos v primerjavi z enakim obdobjem lani povečal za štiri odstotke, je sporočil hrvaški statistični urad. V prvem letošnjem četrtletju se je tako na Hrvaškem nadaljevala realna rast BDP, ki jo je naša soseda zabeležila že v zadnjem četrtletju lanskega leta. Zadnji podatki o rasti BDP pa kažejo tudi, da hrvaško gospodarstvo počasi premaguje recesijo ter da bo Hrvaška letos, po lanskem 0,3-odstotnem padcu, zabeležila rast BDP. Hrvaška naj bi tako letos zabeležil okoli 2,6-odstotno rast BDP. Hrvaška je v zadnjih treh mesecih preteklega leta zabeležila 1,6-odstotno rast BDP, s čimer je zaustavila padanje obsega BDP iz prejšnjih štirih četrtletij. Sicer pa je Hrvaška po prvih trimesečnih ocenah lani prvič po letu 1993 zabeležila realni padec obsega BDP.

Hrvaška pod Tuđmanom ob milijardo evrov

30. 06. 2000 19.11

Po ocenah sedanje vlade v Zagrebu je Hrvaška zaradi kraj in zlorab državnih sredstev s strani administracije nekdanjega predsednika Franje Tuđmana, izgubila od osem do 20 milijard evrov, je danes na letnem srečanju Svetovnega gospodarskega foruma o Srednji in Vzhodni Evropi dejal namestnik hrvaškega finančnega ministra Josip Kardun.

Izredno zasedanje DZ za zaprtimi vrati

28. 06. 2000 10.53

Danes bo v DZ nadaljevanje izrednega zasedanja za zaprtimi vrati, in sicer z obravnavo dveh dokumentov z oznako ''strogo zaupno.''

Seminar o nadzoru oboroženih sil

26. 06. 2000 14.25

V okviru programa zveze NATO Partnerstvo za mir se je v Zagrebu začel dvodnevni seminar o demokratičnem nadzoru nad oboroženimi silami. Ta seminar predstavlja prvo dejavnost severnoatlantske zveze na Hrvaškem, potem ko je Hrvaška maja vstopila v Parnerstvo za mir. Hrvaški obrambni minister Jozo Radoš je v govoru ob otvoritvi dejal, da je demokratični nadzor nad oboroženimi silami izredno pomemben zaradi demokratične stabilnosti družbe in tudi za varnost celega območja. Po njegovih besedah težave v demokratičnem nadzoru izhajajo iz nacionalnih, zgodovinskih in kulturnih okoliščin. Seminar, na katerem sodelujejo predstavniki držav članic Partnerstva za mir in predstavniki zveze NATO, se bo končal jutri.

Kampanja za vrnitev beguncev na Hrvaško

22. 06. 2000 21.53

Tiskovna predstavnica urada Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) v Beogradu Maki Shinohara je danes dejala, da bo organizacija začela veliko informativno kampanjo za vrnitev beguncev na Hrvaško. UNHCR kampanjo organizira v sodelovanju s hrvaškim uradom za izgnance in razseljene osebe, je dejala Shinohara in dodala, da so pobudo omogočile politične spremembe na Hrvaškem.

Posojilo Hrvaški za zmanjšanje korupcije

16. 06. 2000 21.01

Regionalni direktor Svetovne banke Andrew Vorkink, pristojen za države jugovzhodne Evrope, je danes sporočil, da je Svetovna banka zadovoljna z ukrepi nove hrvaške vlade za zmanjšanje korupcije, zato bo Hrvaški odobrila posojilo v višini 500 milijonov dolarjev, 20 milijonov dolarjev pa ji bo podarila. Vorkink je še pojasnil da bo hrvaška vlada s to pomočjo lažje izvedla reforme na področju sodstva in carin lažje, ki so nujno potrebne za nadaljnje preprečevanje korupcije.

Ugibanja o Li Pengovem predčasnem odhodu

16. 06. 2000 19.42

Predsednik kitajskega narodnega kongresa Li Peng je iz Slovenije odpotoval na Hrvaško, kjer se je že sestal s predsednikom hrvaškega sabora Zlatkom Tomčićem. Medtem pa še vedno niso uradno sporočili vzrokov za včerajšnjo odpoved srečanja med Li Pengom in premierom Bajukom.

Mesić sprejel Li Penga in odšel v Albanijo

16. 06. 2000 11.29

Hrvaški predsednik Stipe Mesić in premier Ivica Račan sta danes ločeno sprejela predsednika stalnega odbora kitajskega ljudskega kongresa Li Penga, ki vodi kitajsko delegacijo na uradnem obisku na Hrvaškem. Li Peng se je s hrvaškima predstavnikoma pogovarjal o odnosih in sodelovanju med državama, pri čemer sta obe strani soglašali, da je treba okrepiti gospodarsko sodelovanje med Hrvaško in Kitajsko.

Skupščina SID sprejela predloge

12. 06. 2000 18.31

Delničarji Slovenske izvozne družbe (SID) - vseh je 84, največji pa je država z 91 odstotki kapitala - so na današnji skupščini sprejeli vse predloge, ki jih je predlagala uprava te družbe za zavarovanje in financiranje izvoza. Med drugim so sprejeli poročilo o poslovanju za leto 1999 in potrdili poslovne usmeritve za letošnje leto. SID je lansko leto sklenila s pozitivnim rezultatom v višini 125 milijonov tolarjev, ki so jih delničarji razporedili v rezerve družbe.

Solana v Zagrebu

09. 06. 2000 19.24

Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana se je danes v Zagrebu srečal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem, premierom Ivico Račanom in zunanjim ministrom Tonino Piculo.

Hrvaška hoče v NATO

09. 06. 2000 19.20

Hrvaški obrambni minister Jozo Radoš je danes v Bruslju povedal, da namerava Zagreb oktobra letos vložiti uradno prošnjo za članstvo v zvezi NATO. Kot je v pogovoru s hrvaškimi novinarji dejal Radoš, bo s to potezo Hrvaška jasno pokazala, kaj želi in kaj je njen strateški cilj. Radoš se je v Bruslju udeležil zasedanja obrambnih ministrov Evroatlantskega partnerskega sveta (EAPC), ki združuje zavezniške in partnerske države.

Poveljnik HVM v Sloveniji

08. 06. 2000 17.35

Predstavniki Slovenske vojske (SV) so dopoldne v vojašnici Ankaran z vojaškimi častmi sprejeli poveljnika Hrvaške vojne mornarice (HVM) Vida Stipetića in mu predstavili 430. mornariški divizijon SV. Njegov gostitelj brigadir Bojan Šuligoj, sicer poveljnik posebnega štabnega sektorja SV  G3, je poudaril pomen obiska poveljnika HVM v Sloveniji, saj gre za širitev in poglabljanje dvostranskih vojaških odnosov.