Hitro

Elektronska odisejada
29. 09. 2000 00.00
Pod tem naslovom je od 13. do 17. septembra v Istambulu potekal 37. letni kongres evropskega združenja kliping agencij FIBEP 2001. Kljub temu, da so

Nov proizvod podjetja Gambit Trade
28. 09. 2000 00.00
Ljubljansko podjetje za računalništvo in informatiko Gambit Trade je na današnji novinarski konferenci predstavilo svojo rešitev za elektronsko spremljanje medijev ClipAgent, ki je primeren predvsem za večja podjetja, ki spremljajo medije in imajo velik pritok raznih informacij iz različnih virov. Poslovna rešitev ClipAgent omogoča popolnoma elektronski kliping, ki vključuje vodenje multimedijske knjižnice, orodja za hitro iskanje po poljubnih ključih, dnevno dostavo poročil preko elektronske pošte, faksa, tiskanih ali drugih medijev ter uporabnikom omogoča dostop preko interneta.

Kolesarja Huptman in Murn solidna
27. 09. 2000 00.00
Nemški kolesar Jan Ullrich je osvojil še zadnji naslov, ki mu je manjkal v bogati karieri. Po naslovu svetovnega prvaka, zmagovalca dirke Po Franciji in dirke Po Španiji, je v Sydneyju osvojil še naslov olimpijskega prvaka. Kolesar nemškega Telekoma je imel v zadnjih kilometrih obilno pomoč klubskih kolegov, Kazahstanca Aleksandra Vinokurova in rojaka Andreasa Klödna, ki sta v zadnjih 30 kilometrih sodelovala pri njegovem napadu, na koncu pa sta imela od tega tudi veliko korist, saj sta si razdelila preostali medalji. Kolesarji so že od samega začetka začeli z močnim tempom in hitro dali vedeti, da to ni navadna dirka, ampak olimpijske igre. Prve kroge so prevozili s povprečno hitrostjo 42 kilometrov na uro, kar je v kolesarstvu prava redkost. Prvi so z napadi začeli nekateri manj znani tekmovalci, toda njihovi poskusi so bili obsojeni na neuspeh. V desetem od 14 krogov pa se je dirka začela razvijati. Povprečna hitrost je še narasla, v ospredju pa so začeli narekovati ritem nekateri favoriti, predvsem je bil presenetljivo aktiven trenutno najboljši poljski kolesar Piotr Wadecki, ki je bil zraven praktično pri vseh pobegih. V 12. krogu se je v ospredje prebila skupina 18 kolesarjev in strokovnjaki so že pravilno menili, da bo eden izmed njih zmagovalec 239,4 kilometra dolge dirke. Začeli so preštevati, katera država ima največ kolesarjev v tej skupini, kajti računali so, da bo za končni uspeh potrebna medsebojna pomoč. V sredini 13. kroga se je za napad odločil Ullrich, sledila pa sta mu le njegova klubska kolega Klöden in Vinokurov. Ko je vodilna trojica s složnostjo povečevala prednost, je bilo jasno, da bo zmagovalec Ullrich. Ne samo, ker je aktualni svetovni prvak v kronometru najmočnejši, ampak tudi zato, ker je v svojem moštvu najvplivnejši. Slovenski kolesarji po pričakovanju niso imeli večje vloge pri razpletu dirke. Držali so se glavnine, saj bi njihovi napadi verjetno pomenili "samomor". Prvi je zaradi slabega občutja v 11. krogu odstopil Martin Hvastija, nato pa se mu je krog pozneje v boksih zaradi padca pridružil še Tadej Valjavec. Tako sta v zadnjih dveh krogih v konkurenci ostala le Hauptman in Murn. V cilj sta prišla v času štirinajstega Nemca Erica Zabela, s svojima uvrstitvama pa sta izpolnila svoja in pričakovanja selektorja. "Če bi mi kdo pred štartom rekel, da bosta dva uvrščena tako visoko, mu ne bi verjel. Andrej, Uroš in Tadej so se dobro borili, nekoliko slabši je bil Martin, to pa verjetno zaradi naporov, ki je od njega zahtevala dirka Po Španiji. Moram reči, da je bilo naše moštvo eno od mlajših, kar je dober obet za prihodnost," je bil z dosežki svojih varovancev zadovoljen Penko.

Pogodba med Iskratelom in Si.mobilom
26. 09. 2000 00.00
Pogodba, ki opredeljuje še intenzivnejšo gradnjo Si.mobilovega omrežja GSM 040, in sicer četrto fazo, zagotavlja Si.mobilovemu omrežju povečanje kapacitet in pokritosti ter novo funkcionanost na ravni central. Sedanjo zmogljivost bo Si.mobil početveril z razširitvijo centrale in zmogljivejšo tehnologijo. Nadgradnja omrežja (radijskega podsistema) bo omogočila večje število hkratnih pogovorov na istem območju, saj telefonski promet pogovorov v Si.mobilovemu omrežju izjemno hitro narašča. Bogat seznam kakovostnih storitev za svoje naročnike in uporabnike predplačniških paketov bo Si.mobil še razširil. Novosti v Si.mobilovemu omrežju bodo navdušile dosedanje uporabnike, zagotovo pa priavabile tudi nove. Kot novost bodo uvedli GPRS-tehnologijo prenašanja podatkov, ki v slovenskem prostoru odpira povsem novo dimezijo uporabe mobilnih telefonov. Bistveno višje prenosne hitrosti, ki jih ta tehnologija omogoča, bodo uporabnikom nudile storitve z enako hitrostjo, kot jo danes poznajo na običajnem, stacionarnem internetu.

Iskratel in Simobil z roko v roki
22. 09. 2000 00.00
Družba Iskratel svoje več kot šestletno uspešno delo na področju mobilne telefonije GSM potrjuje tudi z novo pogodbo s Simobilom, slovenskim operaterjem mobilne telefonije GSM. Pogodba opredeljuje še intenzivnejšo gradnjo Simobilovega omrežja GSM 040, in sicer četrto fazo, so sporočili iz obeh družb.

Začetek zasedanja obrambnih ministrov EU
22. 09. 2000 00.00
V francoskem mestu Chateau d'Ecouen so danes obrambni ministri Evropske unije začeli neformalno zasedanje, na katerem naj bi po pričakovanjih unija storila enega najkonkretnejših korakov v smeri vzpostavljanja skupnih enot za hitro posredovanje v regionalnih krizah. Ministri bodo namreč po načrtih odobrili seznam vojakov in opreme, potrebnih za ustanovitev 60.000 članskih enot, ki naj bi bile v skladu s ciljem, zastavljenim decembra lani na vrhu v Helsinkih, vzpostavljene do leta 2003.

Medvešek in Mankoč državna rekorda
20. 09. 2000 00.00
Na olimpijskih igrah v Sydneyju sta nastopila še dva slovenska plavalca in v svojih nastopih postavila tudi nova državna rekorda. Peter Mankoč je na 200 m mešano z 2:03,45 osvojil 18. mesto in le za 12 stotink sekunde zgrešil popoldanski polfinale, Blaž Medvešek pa je bil z 2:01,67 na 200 m hrbtno 23. Polfinale se mu je izmuznil za 59 stotink. V slovenskem taboru z doseženim niso nezadovoljni, saj so v dosedanjih sedmih nastopih zabeležili pet novih državnih rekordov in enega osebnega, žal pa se je Mankoču izmuznil načrtovani polfinale.

V Evropskem parlamentu o Sloveniji
14. 09. 2000 00.00
Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve je danes na zasedanju v Bruslju izrazil zadovoljstvo, da je Slovenija po letu 1998 pospešila usklajevanje nacionalne zakonodaje s pravnim redom Evropske unije, vendar državo pri tem opozoril, da so za zagotavljanje učinkovitega uresničevanja skupne zakonodaje potrebne še precejšnje izboljšave na področju uprave. Slovenijo so poslanci opozorili tudi na potrebo po privatizaciji zavarovalnic in izvedbo pokojninske reforme.

Peterle o odpravi sankcij proti Avstriji
13. 09. 2000 00.00
Slovenski zunanji minister Lojze Peterle je po odpravi sankcij 14 držav Evropske unije proti Avstriji, ki so bile uvedene letos februarja

Nizozemska za hitro širitev EU
11. 09. 2000 00.00
Vodja slovenskih pogajalcev z EU in v. d. direktorja vladne službe za evropske zadeve Janez Potočnik je bil v okviru serije obiskov držav članic EU danes v Haagu, kjer so mu nizozemski sogovorniki zatrdili, da se njihova država zavzema za hitro in čimprejšnjo širitev povezave, saj se zavedajo, da ta ni le izziv, ampak tudi prednost.

American Express pospešuje spletno nakupovanje
11. 09. 2000 00.00
American Express je po mnenju strokovnjakov tista banka, ki največ naredi za popularizacijo spletnega trgovanja. Iz te banke namreč prihajajo tako inovativne ideje, da bo morala konkurenca močno napeti svojo kreativno možgansko poloblo ali pa jih bo morala posnemati. In to hitro.

Učbeniki iz druge roke
08. 09. 2000 00.00
Ta konec tedna se bo po državi zvrstilo kar nekaj sejmov rabljenih učbenikov, na katerih se marsikateri starši nadejajo, da bodo lahko za svoj naraščaj kupili ohranjene učbenike iz druge roke. Ne le učbeniki, ampak tudi ostale šolske potrebščine namreč predstavljajo strošek, ki se v družinah z več šolajočimi se otroki zelo hitro vrtoglavo dvigne. Prav iz tega razloga podpira ministrstvo za šolstvo in šport že nekaj let na osnovnih in srednjih šolah vzdrževanje učbeniških skladov. Kot kažejo podatki tega resorja, so se skladi že dobro uveljavili. Nekateri pa se še vedno odločajo za nakup novih učbenikov, ki so 

Ameriška vojska in internet
06. 09. 2000 00.00
Internet se dotika tudi ameriške vojske, ki se srečuje s težavami premajhnega števila novincev. Z novimi prijemi in s pomočjo interneta želi ameriška vojska pristopiti k t.i. generaciji Y, osebam mlajšim od 22 let. Načrti vojske so res smeli. Vsi novinci naj bi dobili prenosne računalnike, tako da bi med služenjem vojaškega roka lahko opravljali izpite na univerzi. Nove vojake pridobivajo tudi s pomočjo internet pogovornih sob (chat rooms), novi generaciji pa so dovolili tudi nošenje uhanov.

Milijonov dolarjev za dvoboj spolov
04. 09. 2000 00.00
Ameriški poslovnež Donald Trump je ponudil milijonov dolarjev za "dvoboj spolov" med Johnom McEnrojem in eno od sester Williams. S tem je hitro odgovoril na besede McEnroeja, ki je pred dnevi izjavil, da bi z lahkoto premagal katerokoli tenisačico, in nato Venus Williams, ki se ji je zamisel zdela dobra in je dejala, da bi se ji dvajset let starejši gospod kar smilil, ko bi se pehal za žogicami.

Proizvodnja v Gorenju se nadaljuje
04. 09. 2000 00.00
Po včerajšnjem požaru, v katerem je nastala precejšnja gmotna škoda, saj je zgorelo srce Gorenja - obrat Galvana, so že danes v večini obratov Gorenja, ki naj bi ta mesec praznovalo 50-letnico obstoja, nadaljevali s proizvodnjo. Ker bo zaloga izdelkov, s katero Gorenje trenutno razpolaga, hitro pošla, bo uprava družbe nadomestne dele skušala dobiti na domačem oziroma tujem trgu, predvsem na italijanskem. Davi se je že sestala uprava družbe, ki je napovedala, da bodo vse moči usmerjene v takojšnji začetek gradnje nove galvanske hale.

Zavrnjen izpust domnevnega vohuna
02. 09. 2000 00.00
Prizivno sodišče v Denverju je takoj po prejemu pritožbe tožilstva na odločitev sodnika Jamesa Parkerja v Albuquerqueju o izpustitvi iz pripora po plačilu varščine za jedrskega znanstvenika po rodu s tajvana Wen Ho Leeja, to odločitev zavrnilo in ukazalo, da mora Lee ostati v zaporu.

Baltske države kmalu v EU
31. 08. 2000 00.00
Visoki predstavnik EU za skupno varnostno in zunanjo politiko Javier Solana, ki se je udeležil srečanja zunanjih ministrov nordijskih in baltskih držav v danskem Middelfartu, je dejal, da bi se baltske države lahko že kmalu vključile v EU in zvezo NATO, ter izrazil prepričanje, da se bosta oba procesa širitve kmalu končala. Tudi danski zunanji minister Niels Helveg Petersen je menil, da se baltske države zelo hitro približujejo vstopu v EU in da so naredile velik napredek pri izpolnjevanju kriterijev polnopravno članstvo. Po njegovih besedah je bila odločitev na vrhu EU lani decembra v Helsinkih za pogajanja z vsemi desetimi vzhodnoevropskimi državami zelo modra. Petersen je poudaril, da je pomembno, da se Estonija, Litva in Latvija istočasno pogajajo za vstop. Zunanja ministra Estonije in Latvije ter pomočnik litvanskega zunanjega ministra so izrazili zadovoljstvo s potekom in hitrostjo pogajanj z EU. Zunanji ministri nordijskih in baltskih držav so se strinjali, da mora EU do konca leta dokončati reformo evropskih institucij. Danski zunanji minister meni, da je to uresničljiv cilj.

Kitajska ostro kaznuje cyber-squatterje
28. 08. 2000 00.00
Kitajske oblasti so izdale skupek odredb, ki vključujejo ostro kaznovanje cyber-squatterjev, t.j. tistih posameznikov ali podjetij, ki registrirajo spletne domene velikih podjetij in jim jih nato prodajo po močno zasoljeni ceni. V primeru kitajskih spletnih podjetnikov gre za registracije spletnih domen s končnico .cn, kar pomeni Kitajsko.

Italijani objavili seznam pedofilov
23. 08. 2000 00.00
Italijanski dnevnik Libero je v današnji številki objavil seznam imen pedofilov, ki so bili obsojeni zaradi spolnih deliktov zoper mladoletne osebe. Kot piše dnevnik, želijo s tem obvestiti ljudi, da bodo lahko zaščitili svoje otroke.

Okoli 150 neonacistov protestiralo
21. 08. 2000 00.00
Pred zgradbo hamburške medijske hiše Axel-Springer, ki med drugim izdaja dnevnik Bild, se je danes zbralo približno 150 neonacistov. Skrajneži so korakali med poslopjem in bližnjo železniško postajo ter vzklikali "novinarji lažejo" in "mi smo narodni odpor". Bild, ki je najbolj brani dnevnik v Nemčiji, je po zadnjih neonacističnih izgredih sprožil široko kampanjo proti skrajni desnici. Med drugim vsak dan objavlja izjave znanih in anonimnih tujcev, ki predstavljajo Nemčijo kot državo, ki jih je sprejela.

Doslej še brez groženj na OI
21. 08. 2000 00.00
Avstralski zunanji minister Alexander Downer pa je povedal, da doslej še niso prejeli nikakršnih groženj s terorističnimi napadi v času olimpijskih iger, ki se bodo v Sydneyju začele prihodnji mesec. Po njegovem mnenju so avstralski varnostni organi dovolj usposobljeni temeljito poskrbeti za varnost, zato kljub mnogim zahtevam niso pristali na to, da bi posamezne reprezentance pripeljale s seboj varnostnike in orožje. Zunanji minister je zavrnil govorice, ki so jih objavili domači mediji, da bodo predstavniki nekaterih držav v diplomatskih kovčkih skušali pretihotapiti orožje v Avstralijo, saj za to zaenkrat še ni nobenih dokazov. "S takšnimi dejanji bi lahko kršili Dunajsko konvencijo o diplomatskih odnosih, kar pa si verjetno ne želi privoščiti nobena država," meni Downer, ki je še povedal, da bodo še posebej pazljivi na športnike iz držav, ki so tradicionalno najbolj ogrožene pred terorizmom. Med takšnimi je še posebej izpostavil Izrael, vendar hkrati pristavil, da diplomati iz te države niso zahtevali spremstva lastnih oboroženih varnostnikov. Prireditelji olimpijskih iger v Sydneyju so javnosti predstavili doslej največji novinarski center v zgodovini OI. Na 40.000 kvadratnih metrih bo v času iger delalo kar 5500 akreditiranih novinarjev in fotografov z vsega sveta. Center, ki je v samo štirih mesecih zrasel na tleh nekdanje konjušnice, je stal 15 milijonov ameriških dolarjev, njegov vodja Rag Gratton pa je na projektu, kako novinarjem omogočiti najboljše možne delovne razmere, delal kar štiri leta. "Uspeh iger je odvisen od poročanja svetovnih medijev. Veliko smo se naučili od prejšnjih prirediteljev, zato vemo, kaj novinarji potrebujejo za čim bolj učinkovito in hitro poročanje," je povedal nekdanji direktor avstralskega oddelka tiskovne agencije Associated Press (AP). Glavni novinarski center je opremljen z več kot 500 televizijskimi sprejemniki, 2000 telefonskimi linijami, petimi velikimi dvoranami za novinarske konference, za udobje novinarjev pa bo skrbelo okoli 800 ljudi.

Potopitev Kurska povzročila močna eksplozija
19. 08. 2000 00.00
Potopitev ruske jedrske podmornice Kursk na dno Barentsovega morja je povzročila močna eksplozija, ki je poškodovala notranjost podmornice. Vzroki eksplozije še niso znani, je danes sporočil guverner Murmanska Jurij Evdokimov, ki je povzel uradno poročilo preiskovalne komisije. Iz poročila komisije je še razvidno, da morda ne bo mogoče ugotoviti vzrokov za nesrečo, saj naj bi bili vsi dokazi ob eksploziji uničeni. Preiskovalna komisija je sicer s tem prvič priznala, da ostaja povod za nesrečo še vedno neznan. Pred tem je namreč ruska stran zagovarjala domneve, da se je Kursk potopil zaradi trčenja z drugo podmornico ali ladjo, oziroma da je naletel na mino. Ruski predsednik Vladimir Putin se je o reševanju 118-članske posadke Kurska medtem v Kremlju pogovarjal s premierom Mihailom Kasjanovom, obrambnim ministrom Igorjem Sergejevom in sekretarjem varnostnega sveta Sergejem Ivanovom. Predstavniki Kremlja so sicer danes večkrat izrazili črnoglede napovedi glede usode posadke, s katerimi naj bi želeli rusko javnost pripraviti na najhujše. Zelo verjetno lahko pričakujemo najslabše, je poudaril poveljnik ruske severne flote Mihail Motsak, ki je še menil, da je nekaj članov posadke najbrž umrlo že v soboto, takoj po nesreči. Britanski reševalci bodo do ruske jedrske podmornice Kursk predvidoma prispeli ob 18.00 po srednjeevropskem času, je za rusko tiskovno agencijo Inerfax danes povedal predstavnik britanskega obrambnega ministrstva. Britanska reševalna podmornica naj bi najprej z robotom fotografirala rusko plovilo, uro kasneje pa naj bi 20 izurjenih britanskih reševalcev poskušalo odpreti lopute na ponesrečeni podmornici in iz nje rešiti posadko. Ruski tisk medtem piše o različnih možnih scenarijih, ki naj bi povzročili potopitev podmornice 108 metrov pod morsko gladino. Časnik Segodnja, ki se sklicuje na vire blizu poveljstva severne flote, tako v današnji izdaji navaja, da naj bi se podmornica potopila zaradi trčenja z neko britansko podmornico, ki je zaradi popravil na dnu ostala 24 ur in nato zaplula proti Norveški. Po pisanju Segodnje, ki povzema izjave pripadnikov ruske obveščevalne službe, naj bi bili Britanci tako hitro pripravljeni na pomoč pri reševanju zato, ker so bili sami vpleteni v nesrečo. Isti

Štorska Inexa z dobičkom
16. 08. 2000 00.00
Štorska jeklarna Inexa je v prvi polovici leta s prodajo 46.300 ton izdelkov ustvarila 3,7 milijona tolarjev prihodkov ter dobiček v višini 37,4 milijona tolarjev. Po besedah pomočnika glavnega direktorja Gorazda Tratnika, je bila prodana količina jeklenih izdelkov za 45 odstotkov višja kot v enakem lanskem obdobju. Obenem pa se je povečal tudi izvoz, ki znaša 53 odstotkov celotne proizvodnje, kar je za 15 odstotkov več kot v prvih šest mesecev lani.

V Kopru Oblak namesto Zupana
14. 08. 2000 00.00
Nogometni trener Branko Zupan ni več trener NK Koper, so sporočili iz primorskega kluba. Vodstvo kluba je predlagalo prekinitev pogodbe, na to pa je pristal tudi Zupan. V Kopru so hitro našli nadomestitev, saj bo že danes mesto glavnega trenerja zasedel Brane Oblak, ki je nazadnje treniral velenjski Rudar.

Začasno bodo odprli "četrt rdečih luči"
10. 08. 2000 00.00
Mestne oblasti madžarskega mesta Mogyorod, 20 kilometrov oddaljenega od Budimpešte, so sporočile, da bodo v času od 10. do 14. avgusta začasno odprli "četrt rdečih luči". V tem času pričakujejo na tisoče obiskovalcev, predvsem tujcev, saj je takrat v mestu dirka Formule 1.

Virus Life Stages tudi v Sloveniji
08. 08. 2000 00.00
Računalniški virus Life Stages, ki se je prejšnji teden širil na Japonskem in v ZDA, se je začel v teh dneh razmnoževati tudi po slovenskih računalnikih. Širi se z elektronsko pošto, vendar ne poškoduje arhivov na trdem disku in tudi sicer ne naredi večje škode, so sporočili iz podjetja Siol. Virus Stages oziroma Life Stages, kar v prevodu pomeni življenjska obdobja, se je prvič pojavil 19. junija v programu Microsoft Outlook v ZDA.

Schustrovo zdravljenje nepravilno
07. 08. 2000 00.00
Slovaško notranje ministrstvo je sprožilo preiskavo proti slovaškim zdravnikom, ki so junija slovaškega predsednika Rudolfa Schustra zaradi predrtega črevesja dvakrat operirali, je danes sporočil vodja preiskave Jaroslav Ivor. Povedal je še, da bo predsednik pričal o nepravilnostih med njegovim zdravljenjem v Bratislavi. Ivor meni, da skupina slovaških zdravnikov ni izpolnila svojih dolžnosti.

Primorje - CMC Publikum 2:2
06. 08. 2000 20.38
V 3. krogu lige Si.Mobil sta se v Ajdovščini Primorje in CMC Publikumom razšla z neodločenim izidom 2:2 (1:1).

Požar na Costa Bravi se bliža turističnim krajem
06. 08. 2000 00.00
Velik požar na Costa Bravi na severu Španije se zaradi močnega vetra hitro širi. V krajih severno od priljubljenega letovišča Rosas je moralo več sto ljudi zapustiti stanovanja. Požar se na nekaterih krajih približuje turističnim naseljem. Avtonomna vlada Katalonije je mobilizirala vse gasilce in zaprosila za okrepitve iz Zaragoze in Francije. Blokiranih je več železniških povezav in cest med Barcelono in francosko mejo, je poročal lokalni radio. Prebivalci mesta Rosas so povedali, da le slaba dva kilometra od mesta divja požar s šestmetrskimi plameni.

Primorje - CMC Publikum 2:2
06. 08. 2000 00.00
V 3. krogu lige Si.Mobil sta se v Ajdovščini Primorje in CMC Publikumom razšla z neodločenim izidom 2:2 (1:1).