Hrvaško

VS izrazil zaskrbljenost zaradi položaja Srbov na Hrvaškem

07. 03. 1998 10.46

VS OZN je v petek popoldne sprejel predsedniško izjavo, v kateri je izrazil zaskrbljenost nad položajem srbskega prebivalstva v Vzhodni Slavoniji. Iz diplomatskih virov se je izvedelo, da je VS posebej zaskrbljen zaradi govora hrvaškega predsednika Franja Tuđmana o položaju v pokrajini. VS je pozval Hrvaško, naj zagotovi srbskemu prebivalstvu pravice, ki jih uživajo državljani Hrvaške.

Moskva, Zagreb in Atene o kosovski krizi

06. 03. 1998 17.27

Moskva je danes opozorila Zahod pred morebitnim vmešavanjem v jugoslovanske notranje zadeve v zvezi s kosovskim vprašanjem, je sporočilo rusko zunanje ministrstvo. Na dogodke na Kosovu se je danes odzval tudi uradni Zagreb, ki "podpira ozemeljsko celovitost vseh evropskih držav v duhu Pakta o stabilnosti v Evropi ter temeljnih načel OVSE." Tudi grški zunanji minister Teodoros Pangalos je v Beogradu danes izjavil, da se Grčija zavzema za ohranjanje nacionalnih držav na Balkanu in nasprotuje spremembam meja.

Hrvaški Srbi na Norveško

05. 03. 1998 09.44

Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi je sporočila, da je v zadnjih nekaj letih "tihega eksodusa" Hrvaško zapustilo najmanj 40.000 Srbov. Tiskovni predstavnik OVSE Mark Thompson je na sredini tiskovni konferenci povedal, da je v torek na Nroveško odpotovalo 60 Srbov. Največ Srbov odhaja v zahodnoevropske države, še posebej na Norveško.

OVSE poziva hrvaško vlado k ukrepom v Vzhodni Slavoniji

25. 02. 1998 16.35

Predstavniki Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) so danes hrvaško vlado pozvali, naj sprejme ukrepe, da bi ustavila odhod Srbov iz Vzhodne Slavonije in izboljšala položaj na tem napetem območju. Hrvaška vlada zavrača očitke in trdi, da Srbi zapuščajo Vzhodno Slavonijo zaradi slabega gospodarskega položaja. Po mnenju tiskovnega predstavnika OVSE Marka Thompsona pa je vzrok za to pomanjkanje zaupanja pri ljudeh, zato bi morala hrvaška vlada temu primerno ukrepati. Po Thompsonovih besedah na Norveško z ozemlja Vzhodne Slavonije dnevno prispe od 20 do 30 Srbov, od decembra pa je po podatkih ZN v tej državi za zatočišče zaprosilo skoraj 800 Srbov.

Izetbegović protestira proti Tuđmanovim izjavam

23. 02. 1998 18.08

Bosanski veleposlanik na Hrvaškem Kasim Trnka je danes vložil uradni protest predsednika bosanskega predsedstva Alije Izetbegovića, v katerem ta nedavne izjave hrvaškega predsednika Franja Tuđmana označuje za nesprejemljive. "Tuđmanove izjave so neprimerne in nesprejemljive, prav gotovo pa bodo vplivale na odnose med BiH in Hrvaško," je dejal Trnka.

OVSE: Na stotine Srbov zapušča vzhodno Slavonijo

19. 02. 1998 17.32

Vzhodno Slavonijo je zapustilo na stotine Srbov, ki nameravajo letos prositi za zatočišče v evropskih državah. To je danes v Zagrebu dejal predstavnik Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi, ki je "zaskrbljena zaradi t.i. ekonomske diskriminacije srbske manjšine v vzhodni Slavoniji".

Kreditni liniji s Hrvaško

17. 02. 1998 19.17

Nova Kreditna banka Maribor je včeraj, 16. februarja, prvič v zadnjih petih letih znova odobrila samostojno posojilo tujima bankama. S hrvaškima Gradsko banko Osijek in Glumina banko Zagreb je odprla kreditni liniji, ki bosta pomagali dvema slovenskima podjetjema pri izvedbi njunih izvoznih poslov, so danes sporočili iz Nove KBM. Kreditna linija s tujo banko je oblika podpiranja izvoznih poslov domačih podjetij. Izvoznik na ta način dobi plačilo za svoje blago takoj ob predaji blaga kupcu, kupec pa lahko izkoristi ugodne pogoje plačila z zamikom.

Srbi na Hrvaškem zagrozili, da bodo zapustili parlament

17. 02. 1998 18.09

Srbi na Hrvaškem so danes zagrozili, da bodo zapustili hrvaški parlament in vse ostale državne funkcije, če obljube hrvaškega predsednika Franja Tudjmana ne bodo izpolnjene, je za beograjsko tiskovno agencijo Tanjug pojasnil vodja Samostojne demokratske srbske stranke (SDSS) Vojislav Stanimirović. Srbi zahtevajo sočasno vračanje vseh beguncev v vzhodno Hrvaško in ne samo Hrvatov. Poleg tega zahtevajo tudi več zagotovil glede njihove varnosti na območju, kjer živijo. V primeru, da njihove zahteve do 15. marca ne bodo izpolnjene, bodo srbski predstavniki zapustili vse funkcije, je povedal Stanimirović.

Odbor za obrambo ni obravnaval končnega poročila o mejnem incidentu

13. 02. 1998 16.14

Odbor državnega zbora (DZ) za obrambo danes ni obravnaval poročila obrambnega ministrstva o ugotovitvah protiobveščevalne preiskave mejnega incidenta ob hrvaško-slovenski meji januarja letos, kot je bilo napovedano. Člani odbora so menili, da zaradi odsotnosti obrambnega ministrstva Tita Turnška, niso podani pogoji za sejo in s tem tudi ne za obravnavo poročila. Odbor bo sejo nadaljeval takoj, ko bo to mogoče.

Vjesnik: Razkrinkani Padalec

13. 02. 1998 12.42

Očitno se je Janez Drnovšek odločil iz defenzive preiti v ofenzivo, predvsem v odnosih s Hrvaško. V zadnjem času je namreč sovpadanje nekaterih dogodkov v hrvaško-slovenskih odnosih (mejni incident na slovensko-hrvaški meji, govorice o prodaji za molk Trdinovega vrha ter obisk Jelinčiča v Beogradu) povzročilo zmedo na slovenskem političnem prizorišču, premiera Drnovška, sicer izredno realnega in nadvse pragmatičnega politika, pa potisnilo v obrambni položaj. Vtis je, da se zadnje tedne najvišji slovenski politični organi ukvarjajo samo s Slovenijo, piše Mihailo Ničota. Drnovšek je, po krajšem molku, ponovno prevzel pobudo, poudarja Ničota in kot primer te pobude navaja premierovo izjavo, da bo poskušal doseči konsenz političnih strank o dogovorih s Hrvaško in "delovno kosilo" s prvaki opozicije. Posledica te pobude je oblikovanje skupine za prijateljstvo s Hrvaško in zahteva parlamentarnega odbora za mednarodne odnose po obravnavi protihrvaškega obnašanja Zmaga Jelinčiča. Jelinčič je sedaj povsem razkrinkan, poudarja Ničota ter na koncu sprašuje, če je to tudi začetek nove precej bolj učinkovite faze pospešenih pogajanj in dogovorov med Hrvaško in Slovenijo.

Cres - Potrošnik 0:4 (0:2)

13. 02. 1998 09.10

Nogometaši Potrošnika so v prijateljskem nogometnem srečaju premagali hrvaško ekipo Cresa s 4:0 (2:0). Za Beltinčane so zadeli Zemljič, Kotnik, Novak in Antolin.

Več kot sto dopolnil k proračunskim postavkam za ceste

12. 02. 1998 18.12

Odbor državnega zbora za infrastrukturo se je na popoldanski seji lotil obravnave obsežnega svežnja dopolnil, vloženih k predlogu letošnjega proračuna za področja ministrstev za okolje in prostor ter za infastrukturo in okolje.

Madžarske družbe povečujejo svoje naložbe na tujem

12. 02. 1998 08.17

Družbe, registrirane na Madžarskem, so povečale izvoz kapitala v druge države, so sporočili iz madžarske osrednje banke. Kapitalske naložbe madžarskih družb v tujino so se povečale za več kot trikrat, in sicer na 370 milijonov dolarjev v lanskem letu z 58 milijonov v letu 1996. Glede na višino kapitala ga je bilo največ, 228 milijonov dolarjev, usmerjenega na Nizozemsko, glede na število družb izvoznic pa v Romunijo. V tej državi deluje kar 185 madžarskih podjetij, lani pa so naložbe v to državo znašale 27 milijonov dolarjev. Poleg Nizozemske in Romunije madžarska podjetja usmerjajo svoje naložbe še v Avstrijo, Nemčijo, na Slovaško, v ZDA, Veliko Britanijo, Ukrajino, na Poljsko in Hrvaško.

Westendorp vzpostavlja pravosodni sistem v Mostarju

07. 02. 1998 12.36

Zakon o pravosodju v Hercegovsko-neretvanskem kantonu bo z arbitražno odločitvijo sprejel urad visokega predstavnika mednarodne skupnosti za BiH Carlosa Westendorpa, saj muslimanski in hrvaški predstavniki v minulih štirih mesecih niso uspeli doseči dogovora, je danes poročal hrvaški radio. V skladu z določili Bonske deklaracije bi morala skupščina Hercegovsko-neretvanskega kantona zakon sprejeti najkasneje do 31. decembra lani. Guverner kantona Željko Obradović je sinoči izjavil, da sta se hrvaška in muslimanska stran kljub nasprotjem dogovorili, da naj zakon o vzpostavitvi pravosodnega sistema najkasneje do 28. februarja letos sprejme urad visokega predstavnika. Pri obravnavi zakona se Hrvati in Muslimani ne morejo sporazumeti predvsem o številu sodišč v razdeljenem Mostarju, saj Muslimani zahtevajo, da se oblikuje samo eno večnacionalno mestno sodišče, hrvaška stran pa predlaga, da bi v vsaki od šestih mostarskih občin delovalo po eno občinsko sodišče. Zaradi številnih nerešenih vprašanj v hrvaško-muslimanskih odnosih je v Mostar sinoči dopotoval namestnik visokega predstavnika Hans Schumacher.

Hingisova in Davenportova v finalu Tokia

07. 02. 1998 09.50

Švicarka Martina Hingis in Američanka Lindsay Davenport sta finalistki mednarodnega ženskega teniškega turnirnja WTA v Tokiu z nagradnim skladom 926.250 ameriških dolarjev. Prva je s 6:0 in 6:2 odpravila hrvaško igralko Ivo Majoli, druga pa prav tako brez težav Južnoafričanko Amando Coetzer s 6:2 in 6:1. Zmaga je bila izredno pomembna za olimpijsko zmagovalko Davenportovo, ki se je z uvrstitvijo v finale že prebila na 2. mesto lestvice WTA, najvišje v njeni karieri.

Grumovo Gogo bo na zagrebškem odru režiral Damir Zlatar Frey

29. 01. 1998 15.38

Na pobudo direktorja in režiserja Zagrebškega gledališča mladih (ZeKaeM) Lea Katunarića bo v soprodukciji slovenske Koreodrame in zagrebškega ZeKaeM februarja začela nastajati predstava Goga, ki jo bo na podlagi besedila Slavka Gruma Dogodek v mestu Gogi režiral Damir Zlatar Frey. Premiera predstave bo 25. aprila, ob 50. obletnici ustanovitve Zagrebškega gledališča mladih.

Hrvaška je pripravljena Sloveniji ponuditi deklaracijo, ki bi šcitila pravice manjšin

28. 01. 1998 18.50

Hrvaški premier Zlatko Mateša meni, da se hrvaško-slovenski odnosi v casu po srecanju s slovenskim kolegom Janezom Drnovškom prejšnji mesec niso ponovno zaostrili in da ni razloga za pretirano zaskrbljenost. Ko je govoril o manjšinah, je Mateša dejal, da bi bilo potrebno to vprašanje rešiti s podpisom deklaracije o zašciti pravic manjšin med obema drzavama, ki bi bila v skladu z evropskimi standardi. Mateša je na novinarski konferenci izrazil pripravljenost Hrvaške, da ponudi takšno deklaracijo, saj meni, da je to sprejemljivo tudi za slovensko stran.

Srečanje Frleca in Granića na Otočcu

19. 01. 1998 07.50

Na gradu Otočec sta se dopoldne sestala zunanja ministra Slovenije in Hrvaške, Boris Frlec in Mate Granić. Vodja slovenske diplomacije je po sestanku povedal, da sta s kolegom Granićem govorila o vseh odprtih vprašanjih med državama, dogovorjenega "ni bilo nič dramatičnega", ocenila pa sta, da bi bilo mogoče do poletja rešiti precej odprtih vprašanj.

Croatia Airlines se posodablja

18. 01. 1998 10.28

Hrvaška letalska družba Croatia Airlines je konec tedna s skupino bank, ki jo vodi Bayerische Landesbank, podpisala dogovor o financiranju nakupa letal. To je doslej največja naložba v hrvaško zračno infrastrukturo. S tem dogovorom bodo financirali nakup letal airbus 319 ter izgradnjo hangarjev in nove upravne zgradbe na zagrebškem letališču. Za gradnjo bodo namenili 30 milijonov ameriških dolarjev, za nakup letal pa 283 milijonov dolarjev.

Krepitev sodelovanja med hrvaškimi in slovenskimi oboroženimi silami

14. 01. 1998 16.39

Na prvem uradnem obisku v Sloveniji je načelnik glavnega štaba hrvaške vojske, generalpolkovnik Pavao Miljavac, ki se je dopoldne srečal z načelnikom generalštaba Slovenske vojske generalpolkovnikom Albinom Gutmanom, sprejela pa sta ga tudi predsednik države Milan Kučan in obrambni minister Tit Turnšek. Generalpolkovnik Gutman je v izjavi za novinarje po srečanju izrazil upanje, da bo nadaljnje sodelovanje med Slovenijo in Hrvaško na obrambnem področju intenzivnejše ter pogostejše. Po njegovi oceni so pogovori potekali v zelo prijetnem vzdušju. Slovenska stran je hrvaški predstavila organizacijo in načrte razvoj Slovenske vojske ter sodelovanje Slovenske vojske v Partnerstvu za mir in mednarodnih operacijah, zlasti mirovnih. Pogovarjali so se tudi o možnostih za prihodnje sodelovanje med slovenskimi in hrvaškimi oboroženimi silami. Generalpolkovnik Miljavac je ocenil, da so bili današnji pogovori, tako s kolegom Gutmanom kot predsednikom Kučanom in ministrom Turnškom, koristni in plodni. Pojasnil je, da se je z Gutmanom pogovarjal tudi o nekaterih določnejših oblikah sodelovanja. Predvsem bi bilo potrebno pospešiti podpis splošnega sporazuma o sodelovanju na področju obrambe, ki bo okvir za prihodnje sodelovanje. Predsedniku Kučanu je generalpolkovnik Miljavac prenesel pozdrave hrvaškega predsednika Franja Tuđmana ter predsednika seznanil z organizacijo in temeljnimi usmeritvami za nadaljnji razvoj hrvaških oboroženih sil ter izrazil njihovo pripravljenost za okrepitev mednarodnega sodelovanja. Predsednik Kučan je gosta zaprosil, naj sporoči tudi njegove pozdrave predsedniku Tuđmanu. Zagotovil je, da se tudi sam zavzema za čim boljše odnose med državama in v tem okviru tudi za dobro sodelovanje na vojaškem in obrambnem področju.

Zadnja letošnja korespondenčna seja vlade

30. 12. 1997 16.20

Vlada je danes končala zadnjo korespondenčno sejo v letošnjem letu in na njej sprejela sklep o uvajajanju indeksa cen življenjskih potrebščin kot kazalca inflacije, je povedal generalni sekretar vlade Borut Šuklje. Za novega predsednika slovenskega dela diplomatske komisije za mejna vprašanja z republiko Hrvaško je imenovala Petra Toša, državnega podsekretarja na ministrstvu za zunanje zadeve. Sprejela je tudi sklep, da bo od 1. februarja 1998 subvencionirala mesečne vozovnice za prevoze dijakov in študentov, ki se šolajo izven kraja bivanja, v višini 17 odstotkov polne cene vozovnice.

Slovenija vzpostavila območje proste trgovine s tremi državami

28. 12. 1997 12.37

Slovenija je v letu 1997 območje proste trgovine vzpostavila s tremi državami: Hrvaško, Romunijo in Bolgarijo, sporazum o gospodarskem sodelovanju je podpisala s šestimi državami, medtem ko je sporazum o vzajemnem spodbujanju in zaščiti investicij sklenila s štirimi državami.

Avtocesta za reševanje odnosov med Slovenijo in Hrvaško?

27. 12. 1997 13.26

Sloveniji lahko skupaj s tujimi partnerji ponudimo koncesijo za trideset kilometrov dolg odsek Pyhrnske avtoceste, ki poteka skozi Slovenijo, če se to, glede na slovenske prioritete, ne vklaplja v skupno dinamiko izgradnje srednjeevropskih prometnic, je povedal podpredsednik hrvaške vlade in minister za razvoj in obnovo Jure Radić.

Mlade slovenske tenisačice zmagale na SP

20. 12. 1997 11.31

- Mlade slovenske teniške igralke do 18 let so v finalu svetovnega ekipnega prvenstva v Delray Beachu na Floridi premagale Rusijo z 2:1 in osvojile naslov svetovnih prvakinj. Tina Pisnik je premagala Jeleno Dementijevo s 6:3 in 7:5, Katarina Srebotnik pa Jekatarino Sisojevo s 3:6, 6:4 in 6:3. V igri dvojic, ki ni več odločala o končnem zmagovalcu, sta Maja Matevžič in Tina Pisnik izgubili z Dementijevo in Miškino s 4:6 in 1:6.

Davek na dodano vrednost vznemiril Hrvate

18. 12. 1997 08.19

Novi enotni davek na dodano vrednost v višini 22 odstotkov, ki naj bi v letu 1998 na Hrvaškem nadomestil in poenotil vse dosedanje dodatne davke, je zelo vznemiril hrvaško prebivalstvo in javnost. Kritikam se je pridružil tudi hrvaški tisk, ki je bil doslej vladnim ukrepom večinoma naklonjen, saj bodo z enotnim davkom obdavčeni tudi vsi časniki in revije. Ukrep bo prizadel tudi vse prebivalce Hrvaške, ki bodo želeli kupovati v tujini, saj bodo po novem letu poleg vseh običajnih carinskih obveznosti dolžni plačevati državi še 22-odstotni davek. Zadnje raziskave javnega mnenja kažejo, da je kar 66 odstotkov hrvaškega prebivalstva nenaklonjenega davku na dodano vrednost, kar pa hrvaškega finančnega ministra Borislava Škegra ni omajalo v prepričanju, da bo davek prinesel veliko finančnih olajšav in zato zavrača vsakršno možnost kompromisa.

Italijanski predsednik Scalfaro v Zagrebu

17. 12. 1997 09.56

Italijanski predsednik Oscar Luigi Scalfaro bo danes spregovoril v hrvaškem saboru. Sinoči je imel po prihodu v Zagreb pogovore na štiri oči s hrvaškim predsednikom Franjom Tuđmanom. Sestali sta se tudi delegaciji Hrvaške in Italije pod vodstvom obeh predsednikov. Hrvaška je poudarila, da kot srednjeevropska in sredozemska država pričakuje italijansko podporo pri vključevanju v evroatlanstske integracije, kar je druga stran potrdila.

Maloobmejni prehod med Hrvaško in ZRJ

14. 12. 1997 11.44

Danes je začel veljati sporazum o meloobmejnem prometu med Hrvaško in ZR Jugoslavijo, tako da prebivalci obmejnih območij obeh držav z ustreznimi propustnicami lahko brez potnih listov tri dni bivajo v obmejnem pasu sosedne države.

Slovenska delegacija na obisku na Hrvaškem

12. 12. 1997 09.25

Predsednik vlade Janez Drnovšek se bo med enodnevnim uradnim obiskom na Hrvaškem sestal z najvišjimi predstavniki: premierom Zlatkom Matešo, predsednikom sabora Vlatkom Pavletićem, predvidoma pa tudi s predsednikom države Franjem Tuđmanom. Premiera bo spremljala delegacija, v kateri bodo zunanji minister Boris Frlec, minister za gospodarske dejavnosti Metod Dragonja, finančni minister Mitja Gaspari, minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur ter več državnih sekretarjev. Ministri bodo imeli v Zagrebu srečanja s hrvaškimi kolegi. Premiera Drnovšek in Mateša bosta v Banskih dvorih podpisala sporazum o prosti trgovini med Slovenijo in Hrvaško, poleg tega pa še sporazum o vzajemni zaščiti in spodbujanju investicij ter sporazum o mednarodnem kombiniranem prometu. Predstavniki ministrstev za delo in socialo naj bi podpisali tudi administrativni sporazum o izvajanju sporazuma o socialnem zavarovanju.

Janez Drnovšek o zunanjepolitičnih aktivnostih

10. 12. 1997 14.23

Predsednik slovenske vlade je na današnji novinarski konferenci krajše spregovoril tudi o svojih zunanjepolitičnih aktivnostih. Napovedal je, da bo 12. decembra na obisku v Zagrebu, konec tega tedna pa se bo premier Drnovšek v Luxembourgu udeležil vrha Evropske unije. "Na tem srečanju pričakujemo, da bo Slovenija dobila vabilo za začetek pogajanj o polnopravnem članstvu v prvi najožji skupini kandidatk," je dejal.

Minister Porges o prostotrgovinskem sporazumu s Slovenijo

09. 12. 1997 15.16

Hrvaški minister za gospodarstvo Nenad Porges je poudaril, je za Hrvaško, ki ni niti članica Svetovne trgovinske organizacije niti Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini (CEFTA), uspešen konec pogajanj o sklenitvi prostotrgovinskega sporazuma s sosednjo Slovenijo še posebej pomemben.