IRAK

Osama bin Laden – najbolj iskani terorist na svetu

14. 09. 2001 00.00

Trenutno najhujši sovražnik Zahoda in eden glavnih osumljencev za teroristične napade v ZDA Osama bin Laden, je za družbo ABC NEWS leta 1996 privolil v enega redkih intervjujev.

Poostren nadzor tudi na meji

13. 09. 2001 00.00

Slovenski policisti so poleg varovanja diplomatsko konzularnih predstavništev, brniškega letališča in luke Koper poostrili nadzor tudi na mejnih prehodih.

Odzivi na napade

13. 09. 2001 00.00

Številni slovenski in svetovi politiki so se odzvali na torkove teroristične napade v ZDA

Svetovni odzivi na napade

13. 09. 2001 00.00

Medtem ko je večina svetovnih voditeljev Ameriki izrazila solidarnost in sožalje, je iranska televizija ob rušenju World Trade Centra predvajala patriotske pesmi, ki so se začele z Dol z Ameriko.

Iračani sestrelili še eno vohunsko letalo

11. 09. 2001 00.00

Irakška protiletalska obramba je v bližini mesta Basra na jugu države sestrelila ameriško vohunsko letalo. Predstavniki ameriške vojske v Perzijskem zalivu iraških poročil še niso komentirali.

Nov napad na iraške cilje

10. 09. 2001 00.00

Iraška vlada je sporočila, da je bilo zavezniških letalskih napadih ubitih osem ljudi, ranjeni pa trije.

Irak izgnal uradnike ZN

05. 09. 2001 00.00

Iraške oblasti so zaradi ogrožanja državne varnosti izgnale skupino petih uradnikov Združenih narodov, ki so v Iraku delovali v okviru programa "nafta za hrano". Uradniki naj bi Irak že zapustili.

Zavezniški napad na Irak

29. 08. 2001 00.00

V napadu ameriških in britanskih letal na jug Iraka sta bila ubita dva civilista.

Irak sestrelil ameriško letalo

28. 08. 2001 00.00

Irak trdi, da so včeraj nad prepovedanim zračnim prostorom sestrelili ameriško izvidniško letalo.

Irak sestrelil izvidniško letalo

27. 08. 2001 00.00

Iraška protizračna obramba je v pokrajini Bassorah na jugu države sestrelila ameriško izvidniško letalo.

Irak bo obnovil izvoz nafte

05. 07. 2001 00.00

Iraški veleposlanik pri Združenih narodih Mohamed Aldouri je z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom danes podpisal sporazum o podaljšanju programa "hrana za nafto" za nadaljnjih pet mesecev. Varnostni svet ZN je namreč v torek izglasoval resolucijo, s katero je za omenjeno obdobje podaljšal program, v skladu s katerim lahko Irak za prodano nafto kupuje hrano in zdravila. Iraški veleposlanik je po podpisu dejal, da bo Irak kmalu obnovil izvoz nafte.

Ameriški senatorji o smislu sankcij

05. 07. 2001 00.00

Ameriški senatorji v odboru za mednarodne odnose pod vodstvom demokrata Josepha Bidena so sprožili razpravo o učinkovitosti in smislu gospodarskih sankcij, ki jih ZDA uvajajo proti tujim državam, da bi jih na tak način prisilile v spremembo politike. Republikanski senator Richard Lugar je med razpravo priznal, da so skoraj vse sankcije neučinkovite, saj velikokrat škodijo tudi ameriškim proizvajalcem, ki ne morejo prodajati v države, za katere so razglasili sankcije. Lugar je zato pripravil predlog zakona, s katerim bi sankcije naredili bolj učinkovite.

Iraku podaljšali program nafta za hrano

04. 07. 2001 00.00

Varnostni svet Združenih narodov je soglasno za pet mesecev podaljšal program nafta za hrano, v skladu s katerim lahko Irak za prodano nafto kupuje hrano in zdravila. S tem je britansko-ameriški načrt o spremembah sankcijskega režima proti Bagdadu odložen. Po navedbah diplomatskih virov so tudi včeraj potekala pogajanja med Rusijo, ki si prizadeva odpraviti sankcije proti Iraku ter ZDA in Veliko Britanijo, ki sta skušali prodreti z načrtom "pametnih sankcij". Te bi zaostrile sankcije proti režimu Sadama Huseina in hkrati omilile ukrepe za iraško prebivalstvo.

Chirac v Rusiji

01. 07. 2001 00.00

Francoski predsednik Jacques Chirac je prispel v Sankt Peterburg, prvo postajo tridnevnega obiska v Rusiji, med katerim bo obiskal še Moskvo in vesoljski center v Samari. Na letališču v Sankt Peterburgu je predsednika Chiraca in njegovo soprogo Bernadette sprejel podpredsednik ruske vlade Ilja Klebanov. To je prvi obisk francoskega voditelja v Rusiji po prihodu ruskega predsednika Vladimirja Putina na oblast januarja lani. Spremljajo ga ministri za zunanje zadeve, promet, raziskave in industrijo, pa tudi številčna delegacija direktorjev francoskih podjetij.

Varnostni svet zopet o Iraku

27. 06. 2001 00.00

Varnostni svet OZN je včeraj začel odprto sejo o vprašanju politike do Iraka, pri čemer pa je postalo jasno, da do naslednjega tedna, ko se izteče enomesečna veljavnost programa nafta za hrano, verjetno ne bo dogovora o tem, kako naprej. Ruski veleposlanik Sergej Lavrov je med razpravo zavrnil britanski predlog resolucije o spremembah sankcijskega režima, ki ga podpirajo tudi ZDA, ter opozoril na ruski predlog resolucije, ki naj bi bil bolj sprejemljiv. VS že 1. junija ni mogel doseči dogovora o spremembi sankcijskega režima, zato je le za mesec dni podaljšal veljavnost programa nafta za hrano v upanju, da bo do izteka roka 3. julija mogoče najti rešitev.

Cena nafte OPEC-a spet višja

18. 06. 2001 00.00

Cena nafte članic Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) je prejšnji teden v povprečju dosegla 27,08 dolarja za sod (159 litrov), kar je ceno približalo zgornji meji 28 dolarjev za sod. Teden prej je bila cena nafte v povprečju 26,83 dolarja za sod, so sporočili iz sekretariata naftnega kartela na Dunaju.

ZN o ukinitvi sankcij proti Iraku

05. 06. 2001 00.00

Varnostni svet Združenih narodov naj bi do konca meseca prevetril sankcije proti Iraku. Če bo mogoče, upajo celo na popolno ukinitev sankcij. Sankcije je mednarodna skupnost uvedla leta avgusta 1990. Do konca meseca naj bi se tako petnajstčlanski svet sestal trikrat tedensko. Novica je prišla po tem, ko se je svet odločil za podaljšanje programa "nafta za hrano", po katerem lahko Irak prodaja nafto v zameno za hrano, medicinsko pomoč in druge civilne potrebščine. Tokratno enomesečno podaljšanje je sprememba glede na dosedanja šestmesečna podlajšanja. Tako je Varnostni svet dobil nekaj časa da pregleda predlog takoimenovanih "pametnih sankcij", ki jih predlagata Velika Britanija in ZDA. Ti državi predlagata, da naj bi povečali nadzor nad potencialno vojaško opremo, popolnoma pa prenehali nadzorovati civilno opremo. Irak je ob odločitvi le enomesečnega podaljšanja programa "nafta za hrano" včeraj ukinil izvoz nafte. Države članice OPEC so ta del izpada nafte na svetovnem trgu že prevzele na svoja ramena. Države OPEC so se danes sestale na Dunaju, kjer bo prisoten tudi iraški naftni minister Taha Humud Musa.

Program Nafta za hrano še en mesec

01. 06. 2001 00.00

Varnostni svet ZN je danes soglasno sprejel resolucijo, ki omogoča revizijo sankcij proti Iraku v roku enega meseca. Z resolucijo, ki so jo sprejeli tri dni pred iztekom veljavnosti tekočega dela programa, so izvajanje humanitarnega programa ZN nafta za hrano podaljšali le za mesec dni in ne za pol leta, kot je bilo v navadi doslej. Program nafta za hrano Iraku omogoča prodajo nafte pod nadzorom ZN, v zameno za to pa lahko kupuje hrano, zdravila ter nekatere druge civilne potrebščine.

Irak proti podaljšanju programa

01. 06. 2001 00.00

Irak je danes zavrnil podaljšanje izvajanja humanitarnega programa Združenih narodov nafta za hrano za mesec dni. Varnostni svet ZN je dogovor o tem dosegel sinoči, ustrezno resolucijo pa naj bi sprejeli danes, tri dni pred iztekom veljavnosti tekočega dela programa. VS ZN naj bi si tako zagotovil dodaten čas za razpravo o reformi sankcijskega režima proti Iraku. Kot je na današnjem srečanju z veleposlaniki Rusije, Kitajske in Tunizije v Bagdadu dejal podpredsednik iraške vlade in začasni zunanji minister Tarik Aziz, je takšen predlog nesprejemljiv zaradi zamisli o t.i. inteligentnih sankcijah, ki jih je Irak že zavrnil.

Irak zavrnil britanski predlog

22. 05. 2001 00.00

Irak je zavrnil britanski predlog o spremembi sankcijskega režima ZN proti Iraku. Kitajska in Rusija, ki veljata za glavni podpornici Iraka v Varnostnem svetu pa sta sporočili, da ni razlogov, da bi hiteli pri sprejemanju predloga, ki ga podpirajo tudi ZDA.

Rahljanje sankcij proti Iraku

17. 05. 2001 00.00

Velika Britanija naj bi pripravljala osnutek resolucije o spremembi sankcijskega režima Združenih narodov proti Iraku, ki ima tudi že podporo ZDA. Šlo naj bi za napovedano novo politiko do Iraka, glede katere je državni sekretar ZDA Colin Powell na svojem prvem tujem obisku prepričeval arabske in druge sogovornike. V bistvu gre za rahljanje sankcijskega režima glede vseh vrst civilnega blaga in hkrati zaostrovanje režima za orožje in tako imenovano blago za dvojno uporabo.

Različni odzivi na Bushev protiraketni ščit

03. 05. 2001 00.00

Pentagon bi moral razmisliti tudi o uporabi vesolja pri razvoju novih tehnologij protiletalske obrambe, ki doslej še niso bile ustrezno raziskane, je v sredo v Washingtonu menil ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld. Sicer ameriški predsednik George Bush v torkovi predstavitvi ameriškega načrta protiraketnega ščita ni omenil uporabe vesolja pri tej obrambi. Bush je poudaril, da gre za obrambo ZDA pred morebitnimi nenadzorovanimi napadi s strani držav, kot so Irak, Iran, Libija in Severna Koreja, obenem pa menil, da je potrebno nadomestiti sporazum o protiraketni obrambi, sklenjen med ZDA in Sovjetsko zvezo leta 1972. Omenjeni sporazum ne predvideva uporabe laserjev za prestrezanje raket, ki bi bili nameščeni v vesolju, vendar pa naj bi Pentagon že dobil zeleno luč za raziskovalni program, namenjen razvoju laserjev, nameščenih na satelitih.

Kim Jong-Il nezaupljiv do Busha

03. 05. 2001 00.00

Severnokorejski voditelj Kim Jong-Il je napovedal ohranitev moratorija na raketne poskuse vsaj do leta 2003, so po današnjem srečanju v Pjongjangu povedali člani delegacije Evropske unije. Sporočili so tudi, da je Kim izrazil pripravljenost, da odpotuje v Južno Korejo na vrhunsko srečanje, na katerem bi govorili o ameriški politiki do Severne Koreje.

Iran z raketami nad Irak

19. 04. 2001 00.00

Iranska vlada je potrdila, da so iranske sile včeraj napadle oporišča glavnega iranskega opozicijskega gibanja na ozemlju Iraka. Iranski predstavnik v ZN Hadi Nedžad Hosejnan je v pismu Varnostnemu svetu ZN pojasnil, da je šlo za omejene operacije iranskih sil proti poveljstvu mudžahedinov na iraškem ozemlju in odgovor na napade teroristov. Po iraških informacijah sta v napadu življenje izgubila dva civilista in en pripadnik iranskega opozicijskega gibanja.

Iraška reprezentanca bo igrala doma

11. 04. 2001 00.00

Nogometne reprezentance Kazahstana, Nepala in Macaa so danes pripotovale v Irak, kjer se bodo z domačo izbrano vrsto pomerile na turnirju šeste aziske skupine v kvalifikacijah za nastop na SP leta 2002. Tako bo Irak prvič po skoraj 11 letih spet gostil tako svojo, kot druge reprezentance. Mednarodna nogometna zveza (FIFA) je leta 1990, ko so Iračani vdrli v Kuvajt, namreč prepovedala tekme izbrane vrste v državi Sadama Huseina, od takrat pa so jih igrali v sosednji Jordaniji.

Arabska liga obsoja ZDA in Izrael

28. 03. 2001 00.00

Voditelji držav članic Arabske lige so ob koncu dvodnevnega vrhunskega zasedanja v jordanskem Amanu ostro kritizirali ZDA, ki so vložile veto na odhod opazovalne misije Združenih narodov na zasedena ozemlja, od Varnostnega sveta ZN pa so zahtevali varnostne ukrepe za Palestince. Arabske države so Izraelu obenem očitale, da želi uničiti bližnjevzhodni mirovni proces. V sklepni resoluciji so obsodile "agresijo" Izraela na Palestince ter izraelsko politiko zapor palestinskih ozemelj in naseljevanja.

Za rešitev iraško-kuvajtskega spora

26. 03. 2001 00.00

Arabski zunanji ministri so včeraj, po dveh dneh vročičnih posredniških dogovarjanj o formuli za rešitev iraško-kuvajtskega konflikta, zaključili uradna srečanja brez končne rešitve. Jordanski zunanji minister Abdul-Illah Khatib je dejal, da se bodo intenzivna dogovarjanja nadaljevala. Khatib je dejal, da so ministri oblikovali predlogo resolucije, poleg tega pa tudi predlogo za končno poročilo, v katerem pa so izpustili omembo iraško-kuvajtskega konflilkta. Po besedah egipčanskega zunanjega ministra Amra Mousse je za slednje še čas. Če dogovora ne bo, bodo morali jutri na vrhunskem srečanju arabskih držav voditelji sami oblikovati rešitve. Predlog je oblikovalo pet držav - Alžirija, Egipt, Jordanija, Katar in Jemen. Po izjavi članov komiteja teh držav je bistven element ukinitev sankcij, ki so jih ZN naložili Iraku. Prav tako poudarja potrebo za spoštovanje teritorialne suverenosti obeh držav. Kuvajtski zunanji minister šejk Mohammed Sabah Al Salem Al Sabah, je povedal, da je njegova država odprta za kakršen koli arabski predlog, ki bo zagotovil vsaj minimalno varnost in zagotovil rešitev problema vojnih ujetnikov. Obe državi trdita, da ima nasprotna stran še vedno vojne ujetnike. Kljub temu, da je palestinske teme zasenčilo vprašanje iraško-kuvajtskih odnosov, pa so vendarle ostale visoko na spisku. Zgodnja verzija predloga končne izjave vrhunskega srečanja kaže, da bodo arabski voditelji popolnoma podprli Palestince in obsodili izraelsko agresijo. Voditelji bodo odločali o načrtu, da Islamska razvojna banka priskrbi 40 milijonov dolarjev mesečno v naslednjih šestih mesecih za palestinsko vlado. Sirija predlaga obnovitev ekonomskega bojkota Izraela in sicer s pomočjo oživitve urada Arabske lige za bojkot Izraela, ki so ga ustanovili leta 1950. Arabska javnost je nezadovoljna s propadlimi pogajanji in šestimi meseci izraelsko-palestinskimi spopadi, v katerih je umrlo več kot 430 ljudi. V Egiptu je včeraj na tisoče študentov demonstriralo proti Izraelu in pozvalo arabski vrh za skupno podporo Palestincem. Ministri so se sestali na pripravljalnem dvodnevnem srečanju za predvideni odločilni vrh , ki naj bi obnovil vsakoletna srečanja, ki so se končala leta 1990, ko je Irak zasedel Kuvajt. Včeraj se je srečanja udeležil tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan, ki je poudaril, da obstaja velik mednarodni interes za nadaljevanje diskusij. Annan se bo prav tako udeležil jutrišnjega vrha.

Francija za hitrejšo širitev EU

16. 03. 2001 00.00

Francija se zavzema, da bi pogajanja za vstop kandidatk v Evropsko unijo napredovala čim hitreje. "Francija želi, da bi čimprej rešili vse probleme. Spodbujamo švedsko predsedstvo EU, naj deluje v tej smeri," je povedal francoski zunanji minister Hubert Vedrine po srečanju s poljskim kolegom Wladyslawom Bartoszewskim danes v Varšavi.

Naraščujoče nasilje nad ženskami

08. 03. 2001 00.00

Statistika držav Evropske unije kaže, da je vsaka druga umorjena ženska žrtev svojega partnerja, nasilje nad ženskami pa narašča. Zato je tudi visoka komisarka Združenih narodov Mary Robinson vse države pozvala k reviziji zakonov in svoje politike do žensk, saj večina držav žensk, ki želijo ubežati nasilju s strani zakonskega partnerja, ne zavarujejo ustrezno, temveč jim priporočajo spravo z nasilnim partnerjem. Po podatkih, ki jih je objavil Amnesty International, je na svetu še vedno psihično ali telesno zlorabljenih petina žensk. V Združenih državah Amerike je vsakih 15 sekund pretepena ženska, na leto jih je posiljenih več kot 700 tisoč. Še huje je v državah, kjer je diskriminacija žensk način življenja: Irak,&nbsp

Aretacija dveh iraških vohunov

02. 03. 2001 00.00

Dva Iračana so aretirali v Nemčiji, ker sta bila osumljena vohunjenja in sodelovanja z Iraško obveščevalno agencijo, so sporočili z vladnega tožilstva.