IRAK

Komisija ZN ovirana pri delu v Iraku

25. 11. 1997 09.58

Varnostni svet Združenih narodov bo danes nadaljeval včeraj prekinjeno posvetovanje o iraški krizi. Ameriška stran ostro kritizira Irak, češ da njegova vlada namenoma ne dovoljuje pristopa k posameznim krajem kjer naj bi bilo skrito prepovedano orožje. Varnostni svet ZN ni sprejel še nobene odločitve o tem, ali naj vodja misije za Irak Richard Butler potuje v Bagdad na pogovore s tamkajšnjim vodstvom o odpravi ovir za popolno svobodo gibanja inšpekcij ZN. Diplomatski viri v New Yorku pa so medtem povedali, da bo Butler odpotoval v Bagdad ob koncu tedna.

Komisija UNSCOM o reševanju iraške krize

21. 11. 1997 10.20

Vsi člani komisije za razoroževanje Iraka (UNSCOM), vključno z ameriškimi, so davi odpotovali v Bagdad. Kot je povedal predsedujoči Varnostnega sveta ZN Qin Huasu, je VS ZN danes sprejel odločitev o takojšnjem vnovičnem pričetku dela članov komisije UNSCOM. Zadovoljstvo nad rešitvijo konflikta je izrazil tudi vodja komisije za razoroževanje Iraka Richard Butler, ki je po koncu zasedanja VS ZN povedal, da njegova skupina sprejema povabilo iraške vlade, v skladu s katerim lahko člani komisije danes spet pričnejo opravljati svoje običajno delo. Ameriški obrambni minister William Cohen pa je generalnemu sekretarju Združenih narodov Kofiju Annanu sinoči zagotovil, da bodo ameriške oborožene sile ostale v Zalivu vse dotlej, dokler ne bo Irak brezpogojno in v celoti izpolnjeval vseh resolucij ZN.

Ameriško izvidniško letalo preletelo Irak

20. 11. 1997 10.20

Ameriško letalo U-2 je danes v okviru misije Združenih narodov (ZN) brez incidenta opravilo izvidniški prelet nad Irakom. Izvidniški preleti, katerih namen je nadzirati razorožitev Iraka, so bili prekinjeni, potem ko je iraško vodstvo minuli teden izgnalo ameriške strokovnjake, člane posebne komisije ZN za razorožitev Iraka.

Irak ne more izbirati, kdo bo v komisiji ZN

18. 11. 1997 00.00

Ameriški obrambni minister William Cohen je na novinarski konferenci izjavil, da Iraku ne bodo ponudili nobenega korenčka, dokler v Bagdadu strokovnjakom ZN ne bodo ponovno dovolili pregleda vojaških naprav.

Sadam Husein si ne želi spopada z ZDA

17. 11. 1997 00.00

Iraški predsednik Sadam Husein si v sporu okrog nadzora oborožitve z Združenimi narodi ne želi oboroženega spopada z Združenimi državami. Državna iraška tiskovna agencija INA je namreč poročala, da naj bi takšno stališče Sadam Husein v nedeljo zvečer zastopal na seji vlade. Visoki ameriški predstavnik, ki spremlja ameriško državno sekretarko Madeleine Albright na turneji po arabskih državah, pa je v Riadu sinoči izjavil, da ni sprejemljivo, da bi Irak sam določal, katere države ali koliko Američanov je lahko med inšpektorji posebne komisije Združenih narodov za iraško razorožitev (UNSCOM). To je prav želja Sadama Huseina, vendar mora omenjena komisija sama izbirati inšpektorje.

86 članov komisije zapustilo Irak, VS ostro obsodil njihov izgon

14. 11. 1997 00.00

Varnostni svet ZN je najostreje obsodil izgon ameriških članov komisije ZN za nadzor nad iraškim razoroževanjem (UNSCOM). V izjavi, ki jo je pozno včeraj podal predsedujoči VS ZN Qin Huasun (Kitajska), je Varnostni svet zahteval <i>takojšen in brezpogojen umik tega ukrepa, ki je posebni komisiji preprečil izpolnjevanje njenih nalog </i>. Varnostni svet je poleg tega izrazil zahtevo, da <i>se Irak nemudoma in v skladu s svojimi obveznostmi ukloni resolucijam ZN</i>; v nasprotnem primeru pa je opozoril pred resnimi posledicami. Najvišji organ ZN je izrazil popolno podporo vodji komisije UNSCOM Richardu Butlerju ter mednarodnim oblastem za jedrsko energijo pri izpolnjevanju njunih mandatov. VS je poudaril še, da iraška vlada prevzema polno odgovornost za varnost osebja in opremo komisije ZN ter njenega osebja. Irak je zapustilo 84 članov posebne komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka, 19 pa jih bo v tej državi še ostalo. Šest ameriških inšpektorjev, ki jih je Bagdad izgnal, je po kopnem odpotovalo v Jordanijo. Iraško-jordansko mejo so prečkali okoli 7. ure zjutraj.

Kofi Annan se bo sestal z podpredsednikom iraške vlade

13. 11. 1997 00.00

Generalni sekretar Združenih narodov (ZN) Kofi Annan naj bi se na sedežu ZN v New Yorku danes sestal s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom. Srečanje je zahteval Aziz, potem ko je Varnostni svet ZN včeraj soglasno izglasoval zaostritev sankcij zoper Irak. Z njimi naj bi Bagdad prisilili k preklicu izgona ameriških inšpektorjev posebne komisije ZN za razoroževanje Iraka (UNSCOM). Namestnik iraškega premiera je sinoči na televizijski postaji CNN obsodil <i>nepravično</i> odločitev Varnostnega sveta. Tarek Aziz je ponovil, da Bagdad vztraja pri izgonu ameriških inšpektorjev, ki da ga je treba zdaj uresničiti.

Clinton pozdravil zaostritev ukrepov zoper Irak

13. 11. 1997 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton je pozdravil včerajšnjo soglasno sprejetje resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov (ZN) o zaostritvi ukrepov zoper Irak. Vendar pa Clinton ni omenjal uporabe sile, če Irak ne bi preklical izgona ameriških inšpektorjev Posebne komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM). Kot ves čas od izbruha krize, se je Clinton tudi tokrat izognil razhajanjem med ZDA in nekaterimi partnerkami v ZN. Rusija je dopustila možnost dodatnih pritiskov, če se Irak ne bi uklonil ZN, a je odločno zavrnila kakršnokoli uporabo sile. Resolucijo Varnostnega sveta sta pozdravila tudi japonski premier Rjutaro Hašimoto in francoski predsednk Jacques Chirac.

Irak bo nemudoma izgnal ameriške strokovnjake

13. 11. 1997 00.00

Irak se je danes odločil nemudoma izgnati vse ameriške inšpektorje Posebne komisije Združenih narodov za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM). To je sporočila uradna iraška agencija INA po današnji seji Revolucionarnega sveta pod predsedstvom iraškega predsednika Sadama Huseina. Iraški zunanji minister Mohamad Said al Sahaf pa je v pismu predsedujočemu Varnostnega sveta Združenih narodov, Kitajcu Qinu Huasunu, ponovil, da je Irak pripravljen še naprej sodelovati s skupinami mednarodnih strokovnjakov, zadolženimi za nadzor razoroževanje Iraka, vendar brez Američanov.

Ameriško javno mnenje podpira bombardiranje Iraka

13. 11. 1997 00.00

Večina Američanov meni, da bi morale Združene države Amerike bombardirati Irak, če bo ta še naprej oviral delo ameriških državljanov v okviru komisije Združenih narodov. V javnomnenjski raziskavi, ki jo je v sredo zvečer objavila televizijska mreža NBC, je 54 odstotkov vprašanih odgovorilo, da se ZDA po zalivski vojni leta 1991 gibljejo v smeri novega vojaškega spopada z Irakom. Kar 84 odstotkov vprašanih pa jih je menilo, da bi moral Washington bombardirati Irak, če bi ta poskušal napasti ameriška vohunska letala na tem območju.

Irak tudi danes onemogočil delo ameriškim strokovnjakom

12. 11. 1997 00.00

Irak je tudi danes preprečil ameriškim strokovnjakom, da bi sodelovali pri delu posebne komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka. Komisija je zato ponovno prekinila inšpekcije, je povedal predstavnik komisije Alan Dacey. Iraško vodstvo je tako že devetič v zadnjih desetih dneh prepovedalo sodelovanje ameriških inšpektorjev v omenjeni misiji ZN.

Ameriški strokovnjaki ne morejo sodelovati pri razoroževanju Iraka

11. 11. 1997 00.00

Irak je ponovno preprečil ameriškim strokovnjakom, da bi sodelovali pri delu posebne komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM). Komisija je zato odpovedala inšpekcije. Po njegovih besedah strokovnjaki ne morejo delati v takšnih razmerah. Rusija nasprotuje temu, da bi bil Varnostni svet ZN krinka za uporabo sile proti Iraku, je danes dejal tiskovni predstavnik ruskega predsednika Borisa Jelcina, ki se mudi na obisku v mestu Harbin na severovzhodu Kitajske.

Irak ne bo dovolil preletov ameriških letal

07. 11. 1997 00.00

Podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz je na današnji novinarski konferenci izjavil, da so preleti ameriških izvidniških letal vrste U2 nad iraškim ozemljem v okviru operacije Združenih narodov popolnoma nesprejemljivi. Po njegovem mnenju jih je moč uporabiti za pripravo ameriških napadov na Irak. Letala vrste U2 so uporabili prav pred vsako ameriško vojaško operacijo v Iraku, je dodal Aziz- območja, ki so jih Američani napadli junija 1993 in septembra 1996, so poprej preletela tovrstna letala.

Odposlanci ZN prispeli v Irak

05. 11. 1997 00.00

Trije odposlanci Združenih narodov, ki naj bi poskušali rešiti spor z Irakom, so danes prispeli v Bagdad, kjer so že začeli pogovore. Vodja misije, Alžirec Lakhdar Brahimi, je ob prihodu v Bagdad novinarjem povedal, da prinaša sporočilo generalnega sekretarja ZN Kofija Annana iraški vladi, o katerem se bo pogovarjal s tamkajšnjimi predstavniki. Trije odposlanci so se takoj po prihodu sestali z iraško stranjo pod vodstvom podpredsednika vlade Tareka Aziza, ki je zadolžen za odnose z ZN. Kot je dejal omenjeni predstavnik, bo program pogovorov določen v luči prvega srečanja.