IRAK

Ali je Nemčija v iraški krizi zavzela katastrofalno stališče?

10. 02. 1998 14.01

Irak je izrazil kritiko na ponudbo nemškega kanclerja Helmuta Kohla, da lahko Združene države za morebiten napad na Irak uporabljajo nemška zračna oporišča. Namestnik iraškega zunanjega ministra Riad el Kasi je sinoči dejal, da nemška vlada v iraški krizi s tem zavzema "katastrofalno stališče", Kohlova izjava pa je "enostranski politični ukrep, ki ni v interesu mednarodne skupnosti".

O uporabi Natovih oporišč na italijanskem ozemlju za napad na Irak bo odločila vlada

10. 02. 1998 13.59

Italijanski zunanji minister Lamberto Dini je v ponedeljek v Rimu pred pogovorom z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom izjavil, da morebitna uporaba oporišč zveze NATO v Italiji za napad proti Iraku ni urgentno vprašanje. Tovrstno odločitev bi morala po njegovih besedah sprejeti vlada. Italijanski premier Romano Prodi še ni natančno opredelil, kakšno bi bilo stališče njegove vlade v primeru ameriškega napada na Irak.

Jelcin prispel v Italijo; napovedal Annanov odhod v Bagdad

09. 02. 1998 16.32

Ruski predsednik Boris Jelcin je danes prispel na uradni obisk v Italijo. Takoj po prihodu na rimsko letališče, kjer ga je pričakal italijanski zunanji minister Lamberto Dini, je Jelcin izjavil, da bo generalni sekretar ZN Kofi Annan koordiniral reševanje iraške krize in bo odpotoval v Bagdad.

Kanada bo podprla ameriški napad na Irak

09. 02. 1998 12.43

Kanadska vlada podpira ameriške priprave na zračne napade na Irak in razmišlja o sodelovanju Kanade v omenjeni operaciji, je danes na mednarodni konferenci o varnosti v Muenchnu izjavil kanadski obrambni minister Arthur C. Eggleton.

ZDA ne potrebujejo letališč v Saudovi Arabiji

09. 02. 1998 12.41

Ameriški sekretar za obrambo William Cohen je po pogovoru s savdskim kraljem Fahdom izjavil, da ZDA ne bodo vztrajale pri uporabi letalskih oporišč v Saudovi Arabiji za morebitni napad na Irak. Savdski kralj je v strahu pred arabsko opozicijo namreč zavrnil sodelovanje pri kaznovanju Iraka zaradi nespoštovanja resolucij Varnostnega sveta.

Iran prosil ZN, naj letalu s človekoljubno pomočju dovolijo poleteti v Irak

09. 02. 1998 09.32

Iran je prosil Združene narode, naj ruskemu letalu s človekoljubno pomočju dovolijo poleteti v Irak nad iranskim ozemljem, v ponedeljek poroča uradna agencija IRNA. Tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Mahmud Mohamadi je pozval odbor za sankcije ZN, naj ne ovira tega človekoljubnega dejanja in izda dovoljenje za let. Rusko letalo, namenjeno v Irak, je v noči z nedelje na ponedeljek pristalo v armenskem Erevanu, potem ko je v Moskvi v nedeljo ves dan čakalo na dovoljenje za let. Organizatorji poleta, med njimi ruski nacionalist Vladimir Žirinovski, so nameravali v Bagdad leteti prek Azerbejdžana in Irana, česar pa jim odbor ZN za nadzor spoštovanja sankcij zoper Irak ni odobril.

Damask nasprotuje vojaškemu napadu na Irak

09. 02. 1998 09.32

Vodja sirske diplomacije Faruk al-Šareh je v ponedeljek ponovil, da Damask nasprotuje vojaškemu napadu na Irak, in pozval k diplomatski rešitvi krize z Združenimi narodi. V pogovoru za arabski časnik al-Hajat je al-Šareh potrdil, da v Damasku pričakujejo iraškega zunanjega ministra Mohamada Saida al-Šahafa, ki bo pojasnil iraško stališče. Al-Šahaf v Damasku v ponedeljek začenja arabsko turnejo, med katero naj bi obiskal še Egipt in Jordanijo, se je izvedelo v arabskih diplomatskih krogih v Amanu.

Več kot milijon iraških prostovoljcev se pripravlja na sveto vojno

09. 02. 1998 09.20

Več kot milijon iraških prostovoljcev se od začetka februarja uri v ravnanju z orožjem. Tako bodo pripravljeni na morebitni ameriški napad na Irak, so sporočili predstavniki vladajoče stranke Baas.

Saudova Arabija zavrača vojaški napad na Irak

08. 02. 1998 12.45

Saudova Arabija je dan pred obiskom ameriškega obrambnega sekretarja Williama Cohena v Zalivu zavrnila vojaški napad na Irak. Saudova Arabija nasprotuje vojaškemu udaru na iraško prebivalstvo in iraško državo; v to ne bomo privolili, je dnevnik Arab News danes navedel besede saudskega obrambnega ministrstva, ki pa je iraškega voditelja Sadama Huseina obenem pozval, naj spoštuje resolucije ZN, da bi zaščitil svoje državljane in tako končal njihovo sedemletno trpljenje.

Irak obsoja molčečnost Kofija Annana

08. 02. 1998 11.29

Uradni iraški časnik As-Saura je v svoji današnji izdaji obsodil molčečnost generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Anana spričo ameriških groženj in ga pozval, naj se zavzame za diplomatsko rešitev krize. As-Saura piše, da je prva naloga generalnega sekretarja ZN zavzemanje za mir in mirno reševanje mednarodnih problemov. Kofija Annana pa, kot piše As-Saura, niso slišali obsoditi morebitne uporabe sile ZDA, ampak žal nasprotno, omenjati člen št. 7 listine ZN, ki dovoljuje uporabo sile. To pa po mnenju časnika pomeni nekaj takega, kot da bi ameriške nasilne težnje dobile mednarodno legitimnost.

Clinton in Blair svarita Irak

08. 02. 1998 09.58

Ameriški predsednik Bill Clinton in britanski premier Tony Blair sta v skupnem radijskem nagovoru v soboto posvarila Irak pred odločnimi ukrepi. Blair je tudi napovedal, da bo Velika Britanija v Kuvajtu namestila osem bojnih letal tornado. Clinton je sinoči telefoniral tudi saudskemu kralju Fahdu. Kot je poročala saudska tiskovna agencija, sta sogovornika poudarila tesne odnose med državama, ostale podrobnosti pogovora pa niso znane. V Zaliv bo danes pripotoval ameriški obrambni sekretar William Cohen, ki bo obiskal Saudovo Arabijo in Kuvajt. Kuvajt je Združenim državam že obljubil pomoč pri morebitnem napadu na Irak, včeraj pa je sporočil, da je še 24.000 vojakov v stanju pripravljenosti pred morebitnim iraškim napadom. Že od četrtka je namreč v pripravljenosti 16.000 kuvajtskih vojakov. Iranski predsednik Mohamad Hatami in generalni sekretar Organizacije islamske konference Azedine Laraki pa sta na nedavnem srečanju v Iranu vse strani pozvala na mirno rešitev iraške krize, Irak pa pozvala, naj spoštuje resolucije ZN.

Clinton zaprosil za pomoč Avstralijo

07. 02. 1998 12.10

Ameriški predsednik Bill Clinton je avstralskega premiera Johna Howarda danes zaprosil za pomoč, če bi prišlo do vojaškega napada na Irak.*** Howard je v intervjuju za televizijo Channel Seven povedal, da ga je Clinton poklical neposredno po pogovoru z britanskim premierom Tonyjem Blairom v Camp Davidu. Pogovor obeh politikov je po besedah avstralskega premiera trajal 20 minut. Howard je ameriškemu predsedniku obljubil, da bo omenjeno vprašanje prihodnji teden obravnaval v svoji vladi.

Nesreča nad Perzijskim zalivom

07. 02. 1998 10.13

V petkovem trčenju dveh ameriški bojnih letal z letalonosilke George Washington nad Perzijskim zalivom je po zadnjih podatkih umrl eden od pilotov, drugega pa so po podatkih predstavnikov ameriške mornarice v Washingtonu rešili. Letali sta bili v trenutku nesreče približno 130 kilometrov vzhodno od mesta Kuvajt. Letalonosilka George Washington predstavlja še z dvema ameriškima in eno britansko letalonosilko glavno bojno silo pri možnem vojaškem napadu na Irak.

Anan: Uporaba sile poslednji izhod

06. 02. 1998 14.28

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v pogovoru za časnik al-Hayat opozoril, da mora biti uporaba sile "zadnji izhod in zadnje sredstvo," s katerim bi Irak prisilili k spoštovanju resolucij Varnostnega sveta ZN. Vodja britanske diplomacije Robin Cook pa je v pogovoru za televizijsko mrežo BBC ocenil, da zalivske države vse jasneje spoznavajo, da je treba ustaviti Sadama Huseina.

Duma sprejela povabilo v Bagdad

06. 02. 1998 11.41

Duma, spodnji dom ruskega parlamenta, je danes sprejela povabilo iraškega parlamenta, naj njena delegacija obišče Bagdad in tamkajšnje predsedniške palače. Predsednik dume Genadij Seleznjov je sporočil, da naj bi delegacija v Bagdad odpotovala v nedeljo z letalom s človekoljubnim tovorom. V delegaciji pod vodstvom podpredsednika dume Mihaila Gucerjeva bosta po dva predstavnika parlamentarnih skupin. V krizi z Irakom duma, v kateri ima večino komunistična in nacionalistična opozicija, v celoti podpira stališče ruskega vodstva, ki nasprotuje kakršnikoli vojaški akciji zoper Irak.

Cohen v Muenchnu

06. 02. 1998 10.43

Ameriški obrambni minister William Cohen je sinoči odpotoval v Muenchen, prvo postajo na turneji, ki ga bo vodila v Zaliv. William Cohen se bo v soboto in v nedeljo v Muenchnu udeležil konference o vprašanjih varnosti v Evropi in na njej govoril. Iz Muenchna bo ameriški obrambni minister v nedeljo odpotoval v Zaliv; turneja ga bo vodila v Kuvajt, Saudovo Arabijo, Oman, Združene arabske emirate, Katar in Bahrejn. Nek visok predstavnik Pentagona je sporočil, da naj bi se William Cohen z zalivskimi kolegi in tamkajšnji voditelji pogovarjal o iraški krizi in morebitnem vojaškem napadu ZDA na Irak.

Irak mora brezpogojno sodelovati z mednarodno skupnostjo

06. 02. 1998 09.12

Varnostni svet OZN še vedno vztraja pri brezpogojnem izpolnjevanju resolucije, ki je bila sprejeta ob koncu zalivske vojne, še posebej o delu, ki govori o nadzoru oborožitve. Formalne seje VS o Iraku še ni bilo na dnevnem redu, drevi pa bo moral vodja inšpektorjev OZN Richard Butler na zahtevo Rusije "opravičiti" svoje izjave novinarjem New York Timesa, ki jih ni bilo v njegovem poročilu VS o pogovoru z iraškimi oblastmi med obiskom v Bagdadu. Butler je namreč novinarjem govoril o obstoju orožja za množično uničevanje, česar pa ni bilo v poročilu VS. Slovenska diplomacija še naprej zavzema stališče, da je potrebno najprej izčrpati diplomatske možnosti, če pa Irak ne bo izpolnil vseh pogojev, pa ne bo nasprotovala vojaški akciji.

Dufourcq o premiku k diplomtski rešitvi iraške krize

05. 02. 1998 17.38

Odposlanec francoskega predsednika Bertrand Dufourcq je ob koncu dvodnevnega obiska v Bagdadu dejal, da so pogovori z visokimi iraškimi predstavniki prinesli določen napredek v diplomatskemu reševanju krize med Irakom in Združenimi narodi. Dufourcqa sta sprejela iraški voditelj Sadam Husein ter podpredsednik vlade Tarek Aziz. Husein je danes sprejel tudi turškega zunanjega ministra Ismaila Cema, ki se mudi na krajšem obisku v Bagdadu, da bi pripomogel k rešitvi krize. Cem je iraškemu predsedniku prenesel sporočilo turškega voditelja Sulejmana Demirela, v katerem slednji poziva Irak k spoštovanju resolucij ZN.

Iraški parlament pričakuje rezultate diplomatskih pobud

05. 02. 1998 11.53

Iraški parlament se je danes sestal na izrednem zasedanju, na katerem obravnava spor z Združenimi narodi o razorožitvi ter grožnje Združenih držav, da bodo napadle Irak. Poslanci so ob tem povedali, da 250-članski parlament zaenkrat ne namerava sprejeti nobene odločitve, saj poprej pričakuje rezultate mednarodnih diplomatskih pobud.

Kitajska ne podpira uporabe nasilja proti Iraku

05. 02. 1998 09.49

Kitajska odločno zavrača vojaški poseg proti Iraku. Kitajski zunanji minister Qian Qichen je v današnjem telefonskem pogovoru izrecno posvaril ameriško kolegico Madeleine Albright pred morebitnim vojaškim posegom proti Iraku. Qian Qichen je poudaril, "da Kitajska ne podpira uporabe nasilja proti Iraku". Po njegovih besedah je državni in partijski voditelj Jiang Zemin "globoko zaskrbljen nad sedanjo krizo glede inšpekcij orožja v Iraku".

Napad na Irak po koncu OI ali že prej?

05. 02. 1998 09.44

Letalski napadi na cilje v Iraku se bodo, če bodo vsi diplomatski poskusi za rešitev krize spodleteli, začeli 17. februarja, danes trdi britanski časnik The Independent, sklicujoč se na washingtonske vire. V Beli hiši pa pravijo, da bo predsednik Bill Clinton pri odločitvi o napadu upošteval zgolj nacionalne strateške interese, nikakor pa ne poteka zimskih olimpijskih iger. Poudarjajo, da so seznanjeni z izjavo Mednarodnega olimpijskega komiteja, ki vse države poziva, naj v skladu s tradicijo med igrami spoštujejo premirje, vendar pa so nacionalni interesi pred tem.

Jelcin: Clinton lahko izzove tretjo svetovno vojno

04. 02. 1998 12.18

Ruski predsednik Boris Jelcin je danes opozoril, da bi ameriški predsednik Bill Clinton z akcijami zoper Irak lahko izzval svetovno vojno, poroča agencija Interfax.

ZDA bodo iraško krizo reševale s silo

04. 02. 1998 09.45

Ameriški obrambni minister William Cohen je v torek v senatu za zaprtimi vrati pojasnil položaj v Iraku. Kot se je izvedelo, naj bi Cohen dejal, da bo ameriški napad na Irak resnejši od napadov, ki so bili izvedeni po zalivski vojni. Cilj napada bo Sadamu Huseinu preprečiti, da bi obnovil zaloge kemičnega in biološkega orožja, je pojasnil minister, ki sicer meni, da bi bilo krizo bolje rešiti z diplomatskimi sredstvi, a če to ne bo mogoče, se bodo ZDA zatekle k sili. Kongres naj bi že kmalu sprejel posebno izjavo podpore morebitni ameriški vojaški akciji v Iraku.

Moskva in Pariz v tesni navezi v krizi z Irakom

03. 02. 1998 17.52

Vodji francoske in ruske diplomacije, Hubert Vedrine in Jevgenij Primakov, sta se v današnjem telefonskem pogovoru dogovorila za tesno sodelovanje Moskve in Pariza v krizi z Irakom. Moskva je tudi opozorila, da sedanje resolucije Združenih narodov ZDA ne dovoljujejo uporabe sile zoper Irak. Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa je pozval rojake, naj ostanejo mirni, češ da je možnost iraškega napada na Izrael v resnici "neznatna".

Albrightova prepričana, da bodo zalivske države sodelovale v primeru napada na Irak

03. 02. 1998 13.20

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je danes v Manami izrazila prepričanje, da bodo zalivske države v primeru vojaške akcije proti Iraku sodelovale z ZDA.

Irak povabil ameriške kongresnike, naj obiščejo predsedniške palače

03. 02. 1998 13.17

Iraški parlament je povabil ameriški kongres, naj pošlje v Bagdad delegacijo, ki bi obiskala predsedniške palače, je danes sporočil nek iraški diplomat.

Kučan odpisal Clintonu

02. 02. 1998 17.38

Predsednik republike Milan Kučan je danes odgovoril na pismo ameriškega predsednika Billa Clintona, v katerem ga je Clinton seznanil z ameriškimi stališči do Iraka in iraških izpolnjevanj mednarodnih obveznosti. V svojem odgovoru Clintonu je Kučan zagotovil, da bo Slovenija kot članica Varnostnega sveta ZN vztrajala, da je Irak dolžan brezpogojno in v celoti izpolniti zahteve resolucij VS, ki zadevajo uničenje kemičnega, bakteriološkega in drugega orožja za množično uničevanja, kot tudi, da je dolžan dopustiti popolno svobodo delovanja Komisije ZN za nadzor razorožitve Iraka (UNSCOM).

Madeleine Albright na pogovorih v Saudovi Arabiji

02. 02. 1998 17.19

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright, ki se mudi na turneji po zalivskih državah, se je danes sestala s saudskim princem Abdalahom Ben Abdel Azizom. Albrightova bo Saudovo Arabijo poskušala pridobiti za morebitno vojaško posredovanje proti Iraku. Uradni viri v Riadu pa so medtem že sporočili, da Saudova Arabija ni naklonjena morebitnemu vojaškemu napadu na Irak.

Po zagotovilih Moskve naj bi bil Sadam pripravljen sprejeti vodjo misije ZN

02. 02. 1998 16.40

Po podatkih Kremlja je Irak pripravljen prepustiti osem predsedniških palač nadzoru misije Združenih narodov za razorožitev, poleg tega pa naj bi iraški predsednik Sadam Husein izrazil pripravljenost sprejeti vodjo misije ZN Richarda Butlerja. To je danes sporočila ruska tiskovna agencija Itar-Tass, ki se je sklicevala na tiskovnega predstavnika Kremlja Sergeja Jastržembskega. Poleg tega je Jastržembski znova odločno posvaril pred vojaško akcijo v Iraku, saj bi ta "imela nepredvidljive posledice za Bližnji vzhod in bi terjala številne žrtve med civilisti".

Chirac in Jelcin o krizi v Iraku

02. 02. 1998 15.42

Francoski predsednik Jacques Chirac in njegov ruski kolega Boris Jelcin sta se danes po telefonu pogovarjala o iraški krizi. Strinjala sta se, je pojasnila tiskovna predstavnica francoskega predsednika, da bi bilo potrebno Irak po diplomatski poti prepričati, da bi spoštoval resolucije Varnostnega sveta o razoroževanju.