IRAK

ZDA bodo povečale število vojaških sil v Perzijskem zalivu
31. 01. 1998 10.55
ZDA bodo na območje Perzijskega zaliva poslale dodatnih 50 bojnih letal, je poročala televizijska družba CNN. Hkrati naj bi se povečalo tudi število vojakov v kopenskih enotah, navaja isti vir, medtem ko v Pentagonu novice niso niti potrdili niti zanikali.

Vse možnosti za rešitev iraške krize so odprte
30. 01. 1998 09.51
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je v Parizu po sinočnjem pogovoru s francoskim kolegom Hubertom Vedrinom izjavila, da so vse možnosti za rešitev krize z Irakom odprte, zato bi bilo treba še okrepiti prizadevanja za diplomatsko rešitev. Kot je poudarila, se Pariz in Washington strinjata, da je za sedanji položaj odgovoren Irak, da je politika Sadama Huseina nesprejemljiva, in da bi morali doseči, da bo Irak spoštoval resolucije ZN. Albrightova bo danes najprej odpotovala v Madrid na pogovore z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom, nato pa še v London na srečanje z jordanskim kraljem Huseinom. Jutri se bo v britanski prestolnici sestala z vodjo britanske diplomacije Robinom Cookom.

Irak se bo branil z vsemi silami
29. 01. 1998 13.48
Iraški predsednik Sadam Husein je danes zagotovil, da se bo njegova država v primeru ameriškega napada "branila z vsemi silami in sredstvi". Kot je še poročala iraška tiskovna agencija INA, je Husein obenem izrazil upanje, da do spopada z Združenimi državami ne bo prišlo.

Albrightova na pogovorih o možnosti napada na Irak
29. 01. 1998 10.23
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright se bo danes popoldne v Parizu pogovarjala o morebitnem vojaškem napadu na Irak. Po napovedih naj bi se sestala s francoskim zunanjim ministrom Hubertom Vedrinom. V Washingtonu pa je Albrightova v sredo zvečer poudarila odločenost ZDA, da Irak, če bo treba, tudi z orožjem prisilijo v popuščanje v sporu glede nadzora iraškega orožja s strani Združenih narodov. Po njenih besedah ne sme biti dvoma o moči ameriških oboroženih sil. Obenem je poudarila, da sredstva diplomacije še niso povsem izrabljena.

Rusija opozarja pred vojaškim napadom na Irak
28. 01. 1998 18.45
Ruski obrambni minister Igor Sergejev je v Bonnu opozoril pred vojaškim napadom na Irak, s katerim so zagrozile ZDA. Po srecanju z nemškim kolegom Volkerjem Ruehejem je Sergejev izjavil, da obstaja še vrsta drugacnih moznosti, s katerimi bi bilo iraškega predsednika Sadama Huseina moc pripraviti do sodelovanja z ZN.

Zaskrbljenost in kritike glede Butlerjeve izjave
28. 01. 1998 09.46
Irak je v torek obtožil vodjo Posebne komisije za razorožitev Iraka (UNSCOM) Richarda Butlerja, da je odgovoren za povečanje napetosti med OZN in Irakom in da želi v napad na Irak vplesti tudi Izrael. Varnostni svet ZN pa je v torek izrazil nezadovoljstvo, potem ko je vodja UNSCOM Richard Butler izjavil, da ima Bagdad toliko bakteriološkega orožja, da bi z njim lahko uničil Tel Aviv. Zaradi te izjave so po besedah francoskega veleposlanika Alaina Dejammeta, ki ta mesec predseduje Varnostnemu svetu, številne delegacije izrazile zaskrbljenost. Dejammet je še dodal, da se bo o krizi v Iraku pogovarjal tudi z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom. Medtem pa sta delegaciji Rusije in Kitajske kritizirali Butlerjeve izjave, saj naj bi le-te predstavile nekatera nova dejstva, o katerih pa ZN niso bili predhodno obveščeni.

Tretjina iraških otrok je podhranjena
26. 01. 1998 09.43
Humanitarna situacija v Iraku se zaradi programa Združenih narodov "nafta za hrano" ni pomembneje popravila, najbolj so prizadeti otroci. V poročilu, pravkar objavljenem v Združenih narodih, je navedeno, da je tretjina iraških otrok podhranjena, izredno je povečana smrtnost otrok zaradi pljučnice in diareje. Predstavnik ZN, pristojen za Irak Eric Folt je v nedeljo izjavil, da so razmere skrajno alarmantne. Generalni sekretar ZN Kofi Anna naj bi v nekaj dneh Varnostnemu svetu predložil predloge za razširitev operacije "nafta za hrano".

Irak bo uporabil vsa sredstva za odpravo mednarodnega embarga
22. 01. 1998 09.32
Podpredesednik iraške vlade Tarek Aziz je sinoči na iraški televiziji poudaril, da bo Irak uporabil "vsa sredstva", da bo dosegel odpravo mednarodnega embarga, ki traja že sedem let. Aziz je dejal, da tujci "ne vedo, kaj pomeni beseda džihad (sveta vojna), toda mi, Arabci, to vemo; pomeni namreč, da bomo uporabili vsa sredstva, da si bomo zagotovili svoje pravice". Aziz je poleg tega zagotovil, da je Irak izpolnil vse obveznosti do ZN, Varnostni svet pa mora zdaj izpolniti svoje do Iraka.

Ameriški obrambni minister na dvodnevnem obisku v Južni Koreji
21. 01. 1998 09.38
Ameriški obrambni minister William Cohen je danes po obisku na Japonskem pripotoval v južnokorejsko prestolnico Seul. Pred odhodom iz Tokia je poudaril, da ZDA v sporu glede izvajanja nadzora razorožitve v Iraku še naprej računajo na diplomatsko rešitev tega vprašanja. Washington ob potekajočih pogajanjih z Bagdadom še ni sprejel odločitve o mogočem vojaškem napadu na Irak.

Butler se bo ponovno sestal s podpredsednikom iraške vlade
21. 01. 1998 09.35
Vodja inšpektorjev Združenih narodov za razorožitev Iraka Richard Butler se bo danes v Bagdadu ponovno na kratko srečal s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom, pred vrnitvijo v New York pa bo imel še tiskovno konferenco.

Richard Butler prispel v Bagdad
19. 01. 1998 09.40
Šef inšpektorjev posebne komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM) Richard Butler je danes prispel v Bagdad, kjer bo poskušal rešiti proces razorožitve Iraka, ki ga le-ta skuša zaustaviti. Butler je prispel v Irak iz Maname. V Bagdadu naj bi se srečal s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom, ki je odgovoren za odnose z Združenimi narodi. Butler je v nedeljo izjavil, da bi bilo za Bagdad bolje, če bi sodeloval s to komisijo ZN, ker bi na ta način lahko dosegel odpravo mednarodnih sankcij.

Inšpektorji ZN zapustili Irak
16. 01. 1998 10.11
Sporna skupina inšpektorjev Združenih narodov pod vodstvom Američana Scotta Ritterja je danes zapustila Irak. Predstavnik Združenih narodov Charles Duelfer je za ameriško tv-mrežo CNN povedal, da gre za "preprosto in praktično odločitev, ki sloni na logistiki". Ritterjevi skupini je Bagdad onemogočil delo in ji očital, da je v njej preveč Američanov in Britancev. Ritterju pa je očital, da je vohun.

Albrightova in Cook poudarjata, da mora Irak spoštovati resolucije ZN
16. 01. 1998 10.10
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in njen britanski kolega Robin Cook sta v četrtek v Washingtonu poudarila, da mora Irak dopustiti brezpogojni dostop do svojih naprav inšpektorjem komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM). Cook je na skupni tiskovni konferenci dejal, da "mora Sadam Husein sprejeti povratek inšpektorjev" in da njegovi pogoji niso sprejemljivi. Velika Britanija po Cookovih besedah podpira "vsa potrebna sredstva", s katerimi bi Irak pripravili do spoštovanja resolucij Združenih narodov. Cook pa je v okviru ministrskega srečanja ZDA in EU v četrtek obenem izključil "novo partnerstvo" z Washingtonom na področju politike do Iraka, vse dokler bo ameriška vlada grozila s sankcijami podjetjem tretjega sveta. Cook je po srečanju potrdil, da so se Združene države in EU dogovorile za sodelovanje pri prerečitvi Iranu, da bi pridobil orožje za množično uničevanje, kot so jedrsko in kemično orožje ter balistične rakete.

Irak ponovno začel izvažati nafto
15. 01. 1998 11.14
Irak je včeraj po približno enomesečni prekinitvi v okviru sporazuma "nafta za hrano" začel ponovno izvažati nafto, poroča današnje iraško časopisje.

Inšpektorji ZN že drugi dan ne morejo delati
14. 01. 1998 10.19
Irak skupini inšpektorjev ZN pod vodstvom Američana Scotta Ritterja vnovič ni dovolil pregleda svojih naprav. Omenjena skupina danes že drugi dan zapored ni mogla na delo. Ritter je povedal, da iraške oblasti njegovi skupini niso dodelile spremljevalcev, čeprav je skupina to v torek zahtevala. Bagdad preprečuje delo omenjene skupine inšpektorjev, ker je večina njenih članov Američanov.

O najnovejši iraški krizi danes razpravlja VS
13. 01. 1998 18.16
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je v Washingtonu izjavila, da ZDA ne izključujejo nobene možnosti, da bi Irak prepričale k brezpogojnemu sprejetju nove ekipe strokovnjakov za nadzor razoroževanja. Albrightova je povedala, da se je o iraškem vprašanju po telefonu pogovarjala tudi z ruskim kolegom Jevgenijem Primakovom. Tiskovni predstavnik Bele hiše Michael McCurry pa je izrazil upanje, da bodo Združeni narodi zavzeli odločno stališče do Bagdada v zadnjem zapletu. Obenem je povedal, da je Washington pripravljen ukrepati tudi enostransko, če bi bilo potrebno. Varnostni svet naj bi se še danes sestal in razpravljal o najnovejši iraški krizi.

Strokovnjaki ZN bodo nadaljevali delo v Iraku
13. 01. 1998 09.23
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je danes napovedal, da bodo strokovnjaki ZN kljub prepovedi Bagdada nadaljevali svoje delo v Iraku.

Irak prepovedal delovanje novi skupini UNSCOM-a
12. 01. 1998 18.28
Tiskovni predstavnik iraške vlade je napovedal, da bo Bagdad prepovedal delovanje novi skupini strokovnjakov Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM), dokler njena sestava ne bo spremenjena tako, da bo v njej manj Američanov. Prepoved delovanja začne veljati v torek. Po besedah omenjenega predstavnika je sestava skupine, v kateri je devet Američanov, pet Britancev ter po en Rus in Avstralec, vodi pa jo Američan Scott Ritter, očiten dokaz neuravnoteženosti, kar je za Bagdad nesprejemljivo. Odločitev o prepovedi delovanja UNSCOM bo veljala vse dotlej, dokler ne bo sestava skupine odražala ravnotežja med stalnimi članicami Varnostnega sveta ZN, je pojasnil tiskovni predstavnik.

Irak nadaljuje izvoz nafte po programu nafta za hrano
09. 01. 1998 09.42
Iraški predlog za določitev januarskih cen za njegovo surovo nafto so v četrtek potrdili in s tem odpravili še zadnjo oviro za nadaljevanje iraškega izvoza po programu ZN "nafta za hrano". Odobritev je bila sprejeta avtomatično, saj nobena od 15-ih članic odbora ZN za sankcije ni imela pripomb. V odboru so ZDA in še 14 drugih članic Varnostnega sveta. Minuli mesec je VS obnovil program, po katerem Irak lahko vsakih šest mesecev proda nafte v vrednosti do 2,14 milijarde dolarjev v zameno za hrano in zdravila.

Jiang Zemin izrazil sočutje z Irakom
07. 01. 1998 17.28
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes izrazil "globoko sočutje" z Iračani, ki trpijo zaradi sankcij Združenih narodov. V pogovoru s predsednikom iraškega parlamenta Saadounom Hammadijem v Pekingu pa je Jiang obenem izrazil upanje, da bo Irak še naprej sodeloval z Združenimi narodi. Hammadi pa je Jianga seznanil s položajem v Iraku.

Predsednik iraške nacionalne skupščine na obisku na Kitajskem
07. 01. 1998 09.35
Kitajski državni in partijski voditelj Jiang Zemin je danes v Pekingu sprejel predsednika nacionalne skupščine Iraka Saduna Hamadija. Hamadi se je poprej sestal tudi s kitajskim zunanjim ministrom Qian Qichenom. Slednji je ponovil kitajsko stališče, da morajo biti vsa vprašanja po Zalivski vojni rešena "kar se da hitro, pošteno in racionalno ter v skladu z resolucijami Združenih narodov". Qian je izrazil upanje, da bo Irak še naprej sodeloval s posebno komisijo ZN, da bi tako dosegel sprostitev sankcij.

Začetek ramadana
30. 12. 1997 09.29
V večini arabskih držav Bližnjega vzhoda se je danes začel muslimanski verski praznik ramadan, ki traja mesec dni, v tem času pa verniki od sončnega vzhoda do sončnega zahoda ne smejo jesti, piti, kaditi niti imeti spolnih odnosov. V Saudovi Arabiji so opozorili priseljence, ki niso muslimani, da utegnejo biti izgnani, če ne bodo spoštovali pravil ramadana. Irak in sultanat Oman pa sta sporočila, da se bo v teh dveh državah ramadan začel v sredo, ker ni videti nove lune, ki določa začetek meseca koledarja hedžre. Danes je prvi dan 1418. ramadana prav tako v Egiptu, Libiji, Sudanu, Jordaniji, Libanonu, Siriji, Palestinski avtonomni oblasti in vzhodnem Jeruzalemu ter petih zalivskih državah. Napoved je presenetila Egipčane, ki so začetek ramadana pričakovali jutri. Iran, šiitska dežela, ki pa sledi različnemu koledarju kot ostale muslimanske države, do danes še ni objavil nobene uradne napovedi, po prvotnih izračunih pa naj bi se ramadan začel 1. januarja.

Irak: Izvoz nafte se bo začel v tednu dni
29. 12. 1997 08.37
Irak bo predvidoma v tednu dni začel s ponovno prodajo nafte. Kot je konec minulega tedna povedal minister za nafto Amir Muhammad Rashid, sodi oživitev izvoza nafte v okvir programa "nafta za hrano". Varnostni svet Združenih narodov je zalivski državi v začetku decembra dovolil, da tudi v naslednjih šestih mesecih nadaljuje z izvozom nafte v vrednosti po dve milijardi dolarjev. Z izkupičkom od prodaje nafte naj bi Irak kupil zdravila in hrano.

Irak bo znova izvažal nafto
27. 12. 1997 11.30
Iraški minister za nafto Amer Rašid je danes izjavil, da namerava Irak prihodnji teden nadaljevati z izvozom svoje nafte, potem ko so Združeni narodi potrdili iraški načrt razdeljevanja hrane.

Annan obiskal enote ZN v Kuvajtu
12. 12. 1997 14.56
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je iz kuvajtske prestolnice s helikopterjem danes dopotoval v Camp Khor, kjer je vojaški glavni štab opazovalne misije ZN za Irak in Kuvajt.

Podaljšali sporazum nafta za hrano
05. 12. 1997 09.32
Varnostni svet Združenih narodov je v četrtek soglasno za šest mesecev podaljšal sporazum nafta za hrano, ki Iraku dovoljuje, da proda za dve milijardi dolarjev nafte, v zameno pa se oskrbi z osnovnimi življenjskimi potrebščinami. Britanski predstavnik v VS ZN Stephen Gomersall je za tisk povedal, da je bil VS zelo naklonjen obravnavi priporočila generalnega sekretarja ZN Kofija Annana, da naj bi, verjetno januarja, povečali vsoto, s katero razpolaga Irak.

Iran bo izpustil 500 vojnih ujetnikov
27. 11. 1997 14.35
Iransko vodstvo je danes, skoraj deset let po koncu iraško-iranske vojne, izdalo ukaz o izpustitvi 500 iraških vojnih ujetnikov. To naj bi bil izraz dobre volje pred decembrskim srečanjem Organizacije islamske konference, ki bo v Teheranu.

Neresni iraški predlogi?
27. 11. 1997 10.08
Irak je pozval Združene narode, naj zaključijo dosje o jedrski oborožitvi, češ da je Irak izpolnil svoje obveznosti. Bagdad je v pismu, namenjenem varnostnemu svetu, zatrdil, da je izpolnil zahteve resolucij Varnostnega sveta ZN o razorožitvi Iraka. Argumenti za nadaljnje preučevanje tega dosjeja, ki jih je navedel Varnostni svet, so po besedah iraške vlade sekundarni. ZDA pa so pozvale komisijo ZN za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM), naj sprejme ponudbo Bagdada, da ji bo odprl vrata predsedniških palač. Na sedežu ZN v New Yorku včeraj niso hoteli uradno komentirati iraškega predloga, vendar pa ga je nek prestavnik ZN označil za neresnega.

Irak ne bo dovolil pregleda predsedniške zgradbe
26. 11. 1997 13.31
Irak je danes inšpektorje ZN za nadzor razoroževanja Iraka posvaril, naj ne opravljajo dela v predsedniški zgradbi iraškega voditelja Sadama Huseina. <i>To bi pomenilo vojno napoved,</i> je povedal iraški zunanji minister Mohamed el Sahaf. V tem primeru <i>bi Irak inšpektorje izgnal in potem bi lahko ZDA bombardirale Irak,</i> je še dodal minister.

Varnostni svet spet o iraški krizi
26. 11. 1997 09.52
Varnostni svet Združenih narodov se bo morda danes sestal in razpravljal o iraški krizi, četudi sestanek uradno še ni potrjen. Seja VS je bila namreč včeraj odpovedana v pričakovanju napovedanih novih ruskih predlogov za razpravo o svoji uradni reakciji na petkovo poročilo komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM). Vendar pa tudi ruska delegacija čaka na navodila iz Moskve. Rusija v ponedeljek namreč ni sprejela kratkega besedila, ki ga je predlagala Velika Britanija, in je zahtevala daljše besedilo, v katerem naj bi poleg problemov omenili tudi napredek v procesu razoroževanja, ki ga je UNSCOM zabeležil v Iraku in omenil v svojem poročilu. Ameriški obrambni minister William Cohen pa je za CNN izjavil, da so Iračani v zadnjih šestih letih večkrat lahko uganili, kam bodo šli inšpektorji ZN za razoroževanje. Irak še vedno zavrača dostop inšpektorjev ZN do predsedniških palač.