IRAK

Na iraških raketnih konicah dokazan živčni plin

27. 10. 1998 10.05

Preverjanje laboratorijskih testov ameriških, švicarskih in francoskih kemikov je ovrglo trditve Bagdada, češ da Irak nikoli ni opremljal raketnih konic s smrtonosnim živčnim plinom VX, piše v poročilu posebne komisije Združenih narodov Varnostnemu svetu.

Visok porast iraškega izvoza nafte v ZDA

20. 10. 1998 07.48

Ameriški uvoz nafte iz Iraka se je v avgustu letos v primerjavi s predhodnim mesecem povečal za 136 odstotkov, je sporočila ameriška administracija za energetske informacije (EIA). Irak je v avgustu v ZDA izvozil 20,28 milijona sodčkov nafte, medtem ko jih je v juliju izvozil le 8,59 milijona. Po začasnih podatkih EIA za pretekli mesec je bil Irak v septembru po velikosti šesti izvoznik nafte v ZDA. Od začetka leta do konca avgusta je Irak v ZDA izvozil skupno 53,27 milijona sodčkov nafte.

Deset držav izgubilo pravico glasu v Generalni skupščini OZN

09. 10. 1998 09.41

V Generalni skupščini OZN do nadaljnjega, oziroma dokler ne bodo plačale dolgov v proračun svetovne organizacije, ne bodo imeli pravice do glasovanja Bosna in Hercegovina, Kambodža, Republika Kongo, Dominikanska Republika, Ekvatorialna Gvineja, Irak, Liberija, Sao Tome in Principe, Somalija in ZR Jugoslavija, ki tako ali tako zaradi zamrznjenega statusa nima pravice do glasu.

Irak zahteva preiskavo o vezeh med UNSCOM, ZDA in Izraelom

02. 10. 1998 10.25

Irak je v pismu generalnemu sekretarju Združenih narodov Kofiju Annanu zahteval uvedbo uradne preiskave o domnevnih povezavah med posebno komisijo ZN za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM) ter ameriškimi in izraelskimi obveščevalnimi službami.

Irak je imel implozijsko opremo za štiri atomske bombe

30. 09. 1998 09.53

Inšpektorji Združenih narodov so Washington v letih 1996 in 1997 obvestili, da je Irak izdelal štiri implozijske bombe, ki jim je manjkal le obogateni uran, da bi bile atomske bombe, piše v sredini izdaji časnik The Washington Post.

IAEA obsoja Irak in Severno Korejo

25. 09. 1998 16.27

Generalna skupščina Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) je danes na Dunaju obsodila odločitev Iraka, da prekine sodelovanje z agencijo. Obenem je Severno Korejo pozvala, naj spoštuje sporazum o sodelovanju z IAEA.

V ameriškem napadu v Afganistanu 26 mrtvih, 40 ranjenih

21. 08. 1998 13.06

Iz virov bolnišnic v Pakistanu se je danes izvedelo, da je v sinočnjem ameriškem napadu na domnevno teroristično oporišče v sosednjem Afganistanu umrlo 26 ljudi, približno 40 pa jih je bilo ranjenih.

Odzivi na ameriški napad v Sudanu in Afganistanu

21. 08. 1998 11.07

V prvih odzivih na nocojšnji ameriški letalski napad na teroristična oporišča v Sudanu in Afganistanu večina držav izraža podporo ZDA; Moskva, ki sicer razmere še preučuje, pa je po poročanju ruske agencije Interfax poudarila, da ostro nasprotuje vsakršnemu vmešavanju v afganistanski konflikt.

Irak ne bo sodeloval, dokler ZN ne izpolnijo njegovih zahtev

20. 08. 1998 13.11

Podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz je danes izjavil, da Irak ne bo sodeloval s strokovnjaki za razorožitev, dokler Združeni narodi ne bodo izpolnili njegovih zahtev, med drugim odpravili prepovedi izvoza nafte.

Irak: Posebni odposlanec ZN Šah v Bagdadu

14. 08. 1998 08.04

Posebni odposlanec Združenih narodov za Irak Prakaš Šah se je včeraj zvečer v Bagdadu srečal s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom. Šah naj bi Azizu izročil sporočilo generalnega sekretarja ZN Kofija Annana s pozivom iraškim oblastem, naj prekličejo svojo odločitev o prekinitvi sodelovanja s posebno komisijo ZN za nadzor razoroževanja Iraka (Unscom).

Butler v New Yorku, poročilo o Iraku danes v VS

06. 08. 1998 15.02

Vodja inšpektorjev posebne komisije ZN za razorožitev Iraka (Unscom), Avstralec Richard Butler, se je v sredo popoldne po ameriškem času vrnil v New York na sedež OZN. Po pogovoru z generalnim sekretarjem Kofijem Annanom je položaj po zaostritvi odnosov z Irakom predstavil tudi predsedniku Varnostnega sveta, slovenskemu veleposlaniku ZN Danilu Tuerku.

Varnostni svet sprejel program dela za avgust

05. 08. 1998 08.30

Varnostni svet ZN je sprejel okvirni program dela v avgustu, ko mu predseduje slovenski veleposlanik Danilo Tuerk. Načrt dela se v Varnostnem svetu sprejema vsak mesec, ko se zamenja predsedujoči, in ni dokončen, saj se sproti prilagaja razvoju dogodkov v svetu.

Irak izigrava ZN?

04. 08. 1998 17.01

Vodja inšpektorjev Združenih narodov za nadzor nad orožjem Richard Butler je po predčasni vrnitvi s pogajanj o razorožitvi Iraka izjavil, da je razočaran nad nepripravljenostjo iraške strani za sprejetje predlogov Združenih narodov o pospeševanju reševanja problemov oborožitve. Povedal je, da je Aziz od njega zahteva, naj Varnostnemu svetu poroča o končanem procesu razoroževanja, čeprav preiskava v zvezi s tem še ni zaključena. Jutri bo Butler o svojem neuspešnem poslanstvu poročal Varnostnemu svetu ZN, ki se bo nato odločil za nadaljnje ukrepanje.

Pogovori Aziz - Butler še brez rezultatov

03. 08. 1998 15.57

Podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz je po srečanju z vodjem inšpektorjev Združenih narodov Richardom Butlerjem dejal, da pogovori že po pričakovanjih niso prinesli nobenega napredka. Dejal je še, da delo, ki so ga opravljali strokovnjaki ZN za orožje v zadnjih dveh mesecih, ni bilo ''pošteno in hitro, ampak je bila to igra manevriranja, zavlačevanja in izsiljevanja''. Aziz je še obtožil Butlerja, da služi ameriški politiki.

Irak: ZDA ne spoštujejo sklenjenih sporazumov

01. 08. 1998 13.28

Irak je obtožil ameriško administracijo, da onemogoča izvajanje sklenjenega sporazuma ''nafto za hrano'' in tako onemogoča nakup hrane, zdravil in ostalih življenjsko pomembnih potrebščin. Iraški časopisi navajajo vsebino pisma, ki ga je urad premiera Tareka Aziza poslal generalnemu sekretarju Združenih narodov Kofiju Ananu, v pismu pa obsoja Washington za zavlačevanje ratifikacije 80 sporazumov, ki omogočajo nakupovanje hrane in zdravil.

Strokovnjaki ZN za nadzor orožja prispeli v Irak

13. 07. 1998 09.05

V Bagdad je včeraj prispela skupina strokovnjakov ZN za nadzor orožja, da bi zbrala in v evropske laboratorije poslala dele konic iraških raket, ki naj bi vsebovale živčni plin VX. V 15-članski skupini pod vodstvom Nemca Horsta Reepsa so med drugim trije francoski in trije švicarski strokovnjaki, je povedala Janet Sullivan, tiskovna predstavnica inšpektorjev ZN za nadzor iraškega orožja.

Irak zanika krivdo za raketni napad

01. 07. 1998 09.48

Irak je zanikal trditve, da so bili radarji na jugu države usmerjeni na štiri britanska patruljna letala, in včerajšnji ameriški raketni napad na radarski položaj označil kot "neupravičen akt agresije". Neki predstavnik iraškega ministrstva za kulturo in informiranje, ki ni želel biti imenovan, je ob tem poudaril, da v času napada niti en radar na jugu države ni bil vključen, in da v trenutku tik pred napadom nobena enota za protiletalsko obrambo na tem območju ni oddala elektronskih signalov.

Romunija prodaja dolgove držav v razvoju

30. 06. 1998 08.56

Romunska vlada je nedavno odobrila uredbo o prodaji dolgov drugih držav v višini 48 milijonov dolarjev. Romunija namerava po veljavni ceni za dolžniške papirje na sekundarnem trgu za dolgove prodati neporavnane dolgove Angole, Peruja in Zambije. Zainteresiranim tujim družbam želi prodati 18,66 milijona angolskega dolga, 13,75 milijona dolarjev perujskega in 15,4 milijona dolarjev zambijskega dolga. Plačilo se bo izvedlo v trdni valuti, 35 dni od izstavitve odgovarjajoče bančne dokumentacije. Za obračun in plačilo dolga se bo uporabil koeficient, ki odgovarja ceni suverenega dolga teh držav na mednarodnem tržišču dolga. Romunija je po podatkih vlade konec lanskega leta imela za skupno 2,2 milijarde dolarjev terjatev, pri čemer je z 1,73 milijarde dolarjev neporavnanih dolgov njen največji dolžnik Irak. Neporavnani dolgovi nerazvitih držav do Romunije izvirajo iz izvoznih poslov iz obdobja pred padcem komunizma v tej državi leta 1989.

Sankcije še ne bodo odpravljene

24. 06. 1998 12.14

Ameriški predsednik Bill Clinton je v torek izjavil, da sankcije proti Iraku ne bodo umaknjene tako dolgo, dokler Bagdad ne bo izpolnil zahtev iz resolucij ZN. Tako je Clinton komentiral navedbe ameriškega tiska, ki trdi, da so ameriški strokovnjaki v Iraku našli sledi kemičnega orožja, za katerega pa Bagdad trdi, da ga nima. Kot meni Clinton, morajo strokovnjaki ZN nadaljevati z nadzorovanjem razorožitve Iraka ter dodal, da bo, v primeru, da so poročila o tem, da Irak razpolaga s kemičnim orožjem, oziroma živčnim plinom VX resnične, to hkrati potrditev pravilne politike Washingtona, ki je vztrajal pri pregledu in nadzoru orožja v Iraku zaradi "varnosti ZDA in celega sveta". Sicer pa naj bi Varnostni svet ZN danes na za javnost zaprtem zasedanju razpravljal o najnovejšem poročilu posebne komisije ZN za nadzor razoroževanja v Iraku.

Srečanje Chirac - Aziz v Parizu

14. 05. 1998 16.06

Francoski predsednik Jacques Chirac je danes v Parizu sprejel podpredsednika iraške vlade Tarika Aziza, ki si prizadeva za ukinitev trgovinskih sankcij proti Iraku in skuša za to pridobiti francosko podporo.

Varnostni svet: Sankcije proti Iraku ostajajo

28. 04. 1998 19.19

Gospodarske sankcije proti Iraku, ki jih je Varnostni svet ZN uvedel leta 1990, ostajajo nespremenjene, je po enodnevnem zasedanju v New Yorku povedal predsedujoči VS ZN, Japonec Hisaši Ovada. "V Varnostnem svetu ni bilo konsenza za spreminjanje sankcij," je povedal Ovada v ponedeljek po krajevnem času, potem ko je VS preučil poročili komisije ZN za razorožitev Unscom in Mednarodne agencije za jedrsko energijo.

ZDA ostro proti ukinjanju sankcij proti Iraku

28. 04. 1998 09.36

Varnostni svet OZN je v ponedeljek začel razpravo o reviziji sankcij proti Iraku. Diplomatski viri pri Varnostnem svetu menijo, da bodo zaradi odločnega ameriškega stališča sankcije ostale, take kot so, kljub predlogom nekaterih članic, da bi jih vsaj omilili. Rusija in Francija si prizadevata delno omejiti sankcije, ker naj bi Irak dokazal voljo za sodelovanje z mednarodnimi inšpektorji in ker ni dokazov o nadaljevanju jedrskega programa. Omenjeni državi sta predlagali, da bi ukinili embargo na trgovino z nafto, ki je zdaj dovoljena le, ko gre za nakup hrane in zdravil. Rusija in Francija poleg tega želita še pridobiti soglasje za ukinitev omejitev potovanj za člane iraških oblasti. Ameriški veleposlanik Bill Richardson je ostro nastopil proti kakršnimkoli omilitvam sankcij, ker Irak po mnenju ZDA še zdaleč ni izpolnil zahtev mednarodne skupnosti. Richardson je dejal, da Iraške oblasti še vedno ne dajejo vseh informacij o oborožitvenih programih, čeprav je bil dosežen določen napredek pri dostopu do predsedniških palač. Po trditvah diplomatskih virov bodo ZDA vztrajale pri svojem stališču in celo uporabile pravico veta. Razprava se bo nadaljevala popoldne, ko pričakujejo govor britanskega veleposlanika. Velika Britanija je glede Iraka doslej stala na strani ZDA.

Irak bo zmanjšal količino živil za prebivalce

27. 04. 1998 12.00

Irak bo maja zmanjšal količine nekaterih živil, ki jih mesečno dobijo njegovi državljani. Kot trdi iraško ministrstvo za trgovino, je zmanjšanje posledica "ameriške in britanske blokade sporazuma nafta za hrano".

Komisija ZN obsodila kršitve pravic v Iraku

21. 04. 1998 16.06

Komisija Združenih narodov za človekove pravice je na današnjem glasovanju obsodila Irak zaradi "sistematičnega, razširjenega in izredno kritičnega kršenja človekovih pravic". Soglasje z resolucijo, ki jo je predlagala Velika Britanija, je na letnem zasedanju komisije izrazilo 32 od 53 držav. Proti resoluciji ni glasovala nobena država, 21 pa se jih je glasovanja vzdržalo.

Irak ni več sposoben izdelave jedrskega orožja

14. 04. 1998 09.42

Irak po mnenju Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) trenutno ni več sposoben izdelovati jedrskega orožja. Takšno mnenje je omenjena agencija vsaj zapisala v poročilu, ki ga je v ponedeljek predložila Varnostnemu svetu Združenih narodov. Sklepi slonijo na ugotovitvah strokovnjakov IAEA, do katerih so se dokopali v času od 1. oktobra lani do 1. aprila letos ob ogledu 93 naprav v Iraku. Večino inšpekcij so opravili brez predhodne napovedi. Med pregledi pa niso našli "nobene sledi o prepovedanem materialu, opremi ali dejavnosti" za izdelavo jedrskega orožja.

Irak po zaključku inšpekcij v predsedniških palačah zahteva ukinitev sankcij

06. 04. 1998 07.58

Iraško vodstvo je po zaključku inšpekcij za nadzor razorožitve Iraka v osmih predsedniških palačah zahtevalo odpravo sankcij proti državi. Kot navaja vladni časnik Al Thawra, naj bi Združeni narodi s tem izpolnili svoje obveznosti do Iraka, potem ko je država osem let trpela zaradi sankcij. V prvem delu zaključenih preiskav ni bilo odkritih nikakršnih znakov o orožju za množično uničevanje.

Iran izpustil 1800 iraških vojnih ujetnikov

05. 04. 1998 10.55

Iran je včeraj iz zaporov izpustil tisoč iraških vojnih ujetnikov oziroma skupno 1800 Iračanov v zadnjih 48 urah, je sporočila iraška tiskovna agencija INA.

Iran in Irak začela z izmenjavo ujetnikov

03. 04. 1998 11.00

Deset let po iransko-iraški Zalivski vojni sta obe državi ponovno začeli z izmenjavo vojnih ujetnikov. Zaenkrat so iz dolgoletnega ujetništva izpustili 800 Iračanov in 62 Irancev.

OPEC: Potrjen sporazum o manjši količini črpane nafte

01. 04. 1998 09.16

Na posebnem zasedanju Združenja držav izvoznic nafte (OPEC), ki je bil v torek na Dunaju, so članice združenja potrdile sporazum o nižji količini dnevno črpane nafte. Kot je povedal naftni minister Savdske Arabije Ali el Naimi, bo 10 članic združenja svojo proizvodnjo nafte znižalo za 1,24 milijona sodčkov dnevno oz. 2,3 odstotka dnevno proizvedene količine članic OPEC. Sporazumu pa se ni pridružil enajsti član združenja Irak. Države, ki niso včlanjene v omenjeno združenje, bodo količino dnevno črpane nafte zmanjšale za 270.000 sodčkov. Kot so zatrdili predstavniki OPEC, bodo v primeru, da omenjeni ukrep ne bo prinesel ustreznega povečanja cen nafte, znova omejili količino proizvedene nafte. Cena nafte se je od oktobra znižala za 40 odstotkov.

Annan zahteval, da mora Irak izpolnjevati vse resolucije ZN

30. 03. 1998 17.45

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v Moskvi izrazil zahtevo, da mora Irak izpolnjevati vse resolucije Varnostnega sveta ZN. Poudaril je, da bo šele potem moč odpraviti sankcije proti Bagdadu.