IRAK

Uslužbenci ZN odpotovali iz Bagdada

19. 02. 1998 10.50

Devetindvajset uslužbencev Združenih narodov je davi zapustilo Irak. Z avtobusom so odpotovali v Aman, kjer naj bi počakali na morebiten ameriški napad, poročajo novinarji s kraja dogodka. Dva uslužbenca ZN pa sta odpotovala na sever Iraka, ki ni pod nadzorom centralnih oblasti in zato menda ne bi bil tarča ameriških bombardiranj. Uslužbenci Svetovne organizacije, ki so zapustili Irak, so 25 različnih narodnosti.

Iraški voditelji bodo prisluhnili Annanu

19. 02. 1998 10.43

Iraški zunanji minister Mohamed Said al-Sahaf je v sredo v Amanu izjavil, da se bo Irak "pozitivno odzval" na predloge, ki jih bo ob jutrišnjem obisku v Bagdadu predstavil generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan. Al-Sahaf je ob prihodu v Aman namreč dejal, da bodo iraški voditelji prisluhnili Annanu in da se bodo odzvali pozitivno. Njegov gostitelj, jordanski zunanji minister Jawad Anani pa je menil, da bodo "iraški bratje prav gotovo izkoristili priložnost", ki jo pomeni Annanov obisk v Bagdadu. Al-Sahaf je izrazil upanje Iraka, da bo sprejeta resolucija, ki bo "sprejemljiva za vse strani" v sporu.

Gadafi bi v Kuvajt poslal 60 000 vojakov

19. 02. 1998 09.35

V ameriški zvezni državi Georgia se več tisoč vojakov pripravlja na odhod v Kuvajt, kamor naj bi prispeli do nedelje. Med okoli 3000 vojaki so tudi člani oklepnega bataljona. Medtem pa je libijski voditelj Moamer Gadafi predlagal, da v Kuvajt pošlje 60.000 vojakov, ki bi pred Irakom zavarovali to državo in Saudsko Arabijo. Dejal je, da bi bili tako Američani ob izgovor za napad na Irak.

V primeru napada na Irak bo Češka sodelovala z zavezniki

19. 02. 1998 09.32

Češka vlada je ministrstvoma za zunanje zadeve in obrambo naložila, naj pripravita vse potrebno za češko sodelovanje v morebitni ameriški vojaški akciji v Iraku. Praga se zavzema za mirno rešitev krize, toda v primeru napada se je pripravljena pridružiti zaveznikom, je povedal vodja češke diplomacije Jaroslav Sedivy. Češka vojska naj bi dala na razpolago strokovnjake za odkrivanje kemičnega in rediološkega orožja ter zdravnike.

Med misijo generalnega sekretarja ZN ne bo popuščanj

18. 02. 1998 19.09

Britanski premier Tony Blair je danes poudaril, da generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan med misijo v Bagdadu, katere namen je doseči privolitev iraškega vodstva v nemoteno delo inšpektorjev komisije za razorožitev Iraka (UNSCOM), ne bo popuščal. "Naša odločnost je neomajna," je poudaril premier Blair ter poudaril, da Irak ne sme postavljati nobenih omejitev in predpogojev glede uresničevanja resolucij ZN o razorožitvi Iraka. Zunanji minister Robin Cook pa je pozdravil veliko mednarodno podporo pripravljenosti ZDA in Veliki Britaniji za vojaško posredovanje, če bodo diplomatska prizadevanja propadla.

Belgija bo v Perzijski zaliv poslala fregato

18. 02. 1998 12.23

Belgija se je danes odločila, da bo v Perzijski zaliv poslala fregato, ki bo na voljo vojaškemu zavezništvu pod vodstvom ZDA, so sporočili belgijski vladni viri.

Bi lahko Sadam popustil v zadnjem trenutku?

18. 02. 1998 11.52

Po mnenju Francije bi iraški predsednik Sadam Husein v sporu s komisijo ZN za razorožitev lahko popustil "v zadnjem trenutku". Kot je v pogovoru za radio RTL poudaril francoski zunanji minister Hubert Vedrine, je Sadam to v preteklosti že storil.

Annan optimističen pred odhodom v Irak

18. 02. 1998 11.21

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je izjavil, da ima "zmerne možnosti" za uspeh misije v Bagdadu, s katero bi lahko preprečili ameriško vojaško akcijo proti Iraku.

Annan v petek v Bagdad

18. 02. 1998 09.58

Generalni sekretar OZN Kofi Annan bo v petek dopotoval v Bagdad, kjer bo skušal prepričati iraške oblasti, da privolijo v nemoteno delo mednarodnih inšpektorjev za nadzor nad uničenjem orožja za množično uničevanje (UNSCOM). Annan se je v torek pozno popoldne v New Yorku še enkrat sestal s predstavniki držav petih stalnih članic Varnostnega sveta in tokrat dobil podporo za posredovanje v krizi. Ruski in francoski diplomati so v zadnjih dneh od generalnega sekretarja zahtevali, naj odpotuje v Irak in se pogovori s tamkajšnjim vodstvom, ki si Annanovega obiska prav tako zelo želi, saj pomeni zadnjo možnost za mirno rešitev krize.

Palestinci proti napadu na Irak

17. 02. 1998 15.39

Pripadniki skrajnega palestinskega gibanja Hamas so zagrozili z napadom na Izrael, če bodo ZDA napadle Irak. Na letakih, ki jih je Hamas raztrosil po Zahodnem bregu, je zapisano, da gibanje ne bo trpelo, da bi bil katerikoli arabski narod izpostavljen ameriškemu napadu. V Betlehemu pa so bile mirne demonstracije, na katerih so palestinski študentje izražali podporo Iraku in Sadama Huseina pozvali, naj udari proti Izraelu.

Danska parlamentarna delegacija pri Jelku Kacinu

17. 02. 1998 15.36

Predsednik odbora za mednarodne odnose DZ Jelko Kacin in člani odbora so danes sprejeli predsednico odbora za zunanjo politiko danskega parlamenta Hello Degn, ki so jo spremljali člana danskega parlamenta in veleposlanik Kraljevine Danske v Sloveniji s sedežem na Dunaju Henrik Woehlk. Sogovorniki so razpravljali o aktualnih vprašanjih širitve zveze Nato, Evropske unije, reševanju napetosti v posameznih kriznih žariščih v Evropi in svetu s posebnim poudarkom na Kosovo in Irak, so sporočili iz državnega zbora. Danske parlamentarce so zanimali zlasti status nacionalnih manjšin v Sloveniji, odnos med koalicijskimi in opozicijskimi strankami v parlamentu ter vloga stranke upokojencev.

Bahrejn nasprotuje napadu na Irak

17. 02. 1998 09.40

Bahrejn se je danes priključil ostalim državam v Perzijskem zalivu, ki nasprotujejo vojaškemu napadu na Irak ter se zavzemajo za diplomatsko rešitev iraške krize. Bahrejnski prestolonaslednik princ šejk Hamad bin Isa al-Halifa je za domačo tiskovno agencijo Gulf News Agency izjavil, da bi morali dati prednost diplomaciji in mirni rešitvi krize, ne glede na to, kako težko bo to doseči. Izrazil je bojazen, da bi druga alternativa pomenila katastrofo za to območje, arabski svet in Bližnji vzhod. Po njegovem mnenju so razmere zdaj drugačne kot so bile leta 1991 v času iraške invazije na Kuvajt.

Cohen: vojaški napada na Irak je samo še vprašanje tednov

17. 02. 1998 09.32

Ameriški obrambni sekretar William Cohen je ocenil, da bi moral generalni sekretar ZN Kofi Annan v primeru obiska v Bagdadu iraškim voditeljem posredovati odločno sporočilo z zahtevo, da se inšpektorjem ZN za nadzor iraške razorožitve omogoči dostop do vseh prepovedanih območij. Cohen je v sinočnjem pogovoru za CNN povedal, da so izčrpana vsa diplomatska sredstva za rešitev iraške krize in da gre v vojaškem napadu na Irak le še za vprašanje tednov.

Kofi Anan ne bo posredoval v iraški krizi

17. 02. 1998 09.27

Generalni sekretar OZN Kofi Anan se je ponovno sestal s predstavniki petih držav stalnih članic Varnostnega sveta, s katerimi je razpravljal o rešitvi iraške krize in svoji morebitni poti v Bagdad. Anan je po sestanku še enkrat izrazil svoje stališče, da bo v Bagdad odpotoval šele takrat, ko bo prepričan, da bo njegovo posredovanje prispevalo k mirni rešitvi krize.

Iraški parlament pozval Annana, naj prepreči ameriški napad

16. 02. 1998 16.58

Iraški parlament je v današnjem pismu pozval generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana, naj prepreči morebitni ameriški napad na Irak. Kot je navedeno v pismu, Irak ne razpolaga z orožjem za množično uničevanje, lažne obtožbe, da skriva tovrstno orožje, pa so po ocenah iraških poslancev le pretveza za uporabo sile proti Iraku.

Santer opozarja na zaskrbljenost bližnjevzhodnih voditeljev glede Iraka

16. 02. 1998 12.53

Predsednik Evropske komisije Jacques Santer, ki je konec minulega tedna sklenil prvi uradni obisk na Bližnjem vzhodu, je ob vrnitvi v Bruselj opozoril na mnenje bližnjevzhodnih voditeljev, da bi vojaška akcija proti Iraku morda lahko sprožila val mednarodnega terorizma in nestabilnost v tej regiji.

V morebitnem napadu na Irak 1500 civilnih žrtev?

16. 02. 1998 11.22

Po podatkih neimenovanih vojaških virov v Zalivu naj bi po pričakovanjih ameriških načrtovalcev vojaške operacije proti Iraku poseg zahteval približno 1500 civilnih žrtev.

Nova Zelandija podprla napad na Irak

16. 02. 1998 10.14

Podporo ameriškemu vojaškemu napadu na Irak je danes izrazila tudi Nova Zelandija. Kot je po seji vlade povedala ministrska predsednica Jenny Shipley, je Nova Zelandija v Zaliv pripravljena poslati dve reševalni letali Orion in elitno enoto 20 komandosov. Predsednico vlade Shipleyevo je ameriški predsednik Bill Clinton za podporo v napadu zaprosil v telefonskem pogovoru minuli petek. Sodelovanje v zavezniški koaliciji proti iraškemu predsedniku Saddamu Huseinu je obljubila tudi Avstralija. Avstralski vojaki, ki bodo sodelovali v morebitnem napadu na Irak, bodo jutri odpotovali v Zaliv, je danes napovedal avstralski premier John Howard. Pojasnil je, da je vladna komisija za nacionalno varnost odobrila napotitev enot v Zaliv in da so odločitev o tem sprejeli po posvetu z ZDA. Avstralija bo na območje poslala elitno letalsko enoto SAS in dva boeinga 707. Skupaj bo v Zaliv odšlo največ 250 Avstralcev, med njimi 110 pripadnikov SAS.

Strokovnjaka ZN prispela v Bagdad

15. 02. 1998 12.16

V Bagdad sta danes prispela strokovnjaka Združenih narodov, ki bosta pripravila seznam mest, na katerih po domnevah organizacije Irak skriva jedrsko orožje in jih iraško vodstvo ne dovoli pregledati strokovnjakom komisije za razorožitev. Po besedah generalnega sekretarja ZN Kofija Annana naj bi strokovnjaka avstrijske narodnosti svojo nalogo opravila v treh ali štirih dneh.

Nizozemska fregata v Zalivu

14. 02. 1998 11.10

Nizozemska bo v Zaliv poslala fregato Abraham van der Hulst. Odločitev nizozemske vlade je v pismu parlamentu v petek sporočil vodja diplomacije Hans van Mierlo, ki pa je ob tem poudaril, da bo fregata sodelovala v vojaških operacijah zoper Irak šele, ko bo vlada trdno prepričana, da so se dokončno izjalovile vse diplomatske rešitve.

ZDA bodo še naprej pritiskale na Irak

13. 02. 1998 17.50

ZDA bodo kljub ruskemu zavračanju uporabe sile proti Iraku še naprej pritiskale na iraško vodstvo, da začne spoštovati resolucije Združenih narodov v zvezi z razorožitvijo, je v današnji izjavi za tisk dejal ameriški predsednik Bill Clinton.

ZDA in Velika Britanija oskrbovale Irak

13. 02. 1998 09.40

Ameriški arhivi kažejo, da so ZDA in Velika Britanija Iraku pomagale, da se je oskrbel s snovmi za izdelavo kemičnega in biološkega orožja, trdi britanska televizijska družba Channel 4. Channel 4 trdi, da so ZDA med leti 1985 in 1989 Iraku dobavile precej materiala za biološko orožje, vključujoč bakterije in bacile. ZDA naj bi v Bagdad te snovi dobavljale tudi še potem, ko je ta že uporabil strupene pline proti Kurdom na severu države.

Iran Annana poziva, naj gre v Bagdad

12. 02. 1998 13.24

Iranski zunanji minister Kamal Harazi je od generalnega sekretarja ZN Kofija Annana zahteval, naj se odpravi v Irak in skuša preprečiti ameriško vojaško akcijo proti tej državi, poroča uradna iranska tiskovna agencija Irna.

Nemčija pri vojaškem posegu v Zalivu ne bo udeležena

11. 02. 1998 13.33

Pri morebitnem vojaškem napadu na Irak Nemčija ne bo udeležena - bodisi finančno, vojaško ali materialno. To je pred poslansko skupino nemških liberalcev v Bundestagu izjavil nemški zunanji minister Klaus Kinkel, je danes za novinarje v Bonnu povedal vodja omenjene skupine Hermann Otto Solms.

Kuvajt prepovedal dostop do območja na meji z Irakom

11. 02. 1998 11.52

Kuvajt je ob pričakovanju morebitnega napada na Irak prepovedal dostop na območja ob meji s to državo, je danes sporočilo kuvajtsko notranje ministrstvo.

Ruska pošiljka človekoljubne pomoči za Irak

11. 02. 1998 10.03

Odbor Združenih narodov za sankcije je odobril polet ruskega letala s človekoljubno pomočjo v Irak. S pošiljko bo v Irak odpotoval vodja ruske liberalne stranke Vladimir Žirinovski, ki je organiziral pomoč.

Britanci dobili nove podatke o iranskem kemičnem orožju

11. 02. 1998 09.12

Britanska misija pri OZN je posredovala sporočilo obrambnega ministra Georga Robertsona, ki trdi, da so nedavno prejeli poročilo obveščevalne sluzbe o velikih količinah kemičnega strupa "agent 15", ki naj bi ga Irak imel se iz časa zalivske vojne.

ZDA bodo počakale na zadostno podporo; Sadam Husein ne bo napadel Izraela

10. 02. 1998 19.27

Ameriški predsednik Bill Clinton je danes vnovič pozval iraškega predsednika Sadama Huseina, naj poišče mirno rešitev krize z Združenimi narodi in naj ne ovira njihovih inšpektorjev. Izbira je zdaj v rokah Sadama Huseina, je med slovesnostjo v Beli hiši, namenjeno gospodarstvu, izjavil ameriški predsednik, ki pa je v isti sapi ponovil, da morajo biti pripravljeni tudi na drugo možnost. Sadam Husein pa je na pritisk Moskve obljubil, da ne bo napadel Izraela. Kot je izjavil, tega ni sposoben in ne namerava storiti. Njegovo obljubo je Moskva v nedeljo posredovala izraelskim oblastem, je danes sporočil neimenovani zahodni diplomat v Amanu.

Moskva vnovič opozarja pred napadom na Irak

10. 02. 1998 17.38

Rusko zunanje ministrstvo je Washington danes opozorilo na morebitne posledice letalskih napadov na Irak, če bi zadeli skladišča orožja za množično uničevanje. Tiskovni predstavnik Genadij Tarasov je obenem ponovil, da Rusija kategorično zavrača uporabo sile proti Iraku.*** Iz vojaškega oporišča Incirlik na jugu Turčije pa medtem poročajo o povečani aktivnosti. Tam so nameščena ameriška in britanska letala v okviru misije za nadzor prepovedi letalskih poletov nad Irakom, ki je v veljavi od leta 1991. Iz oporišča je poletelo večje število bojnih letal, eno izvidniško letalo in letala za motenje radarskih sistemov. Južnoafriška republika pa je ZDA pozvala, naj pri reševanju iraške krize dajo prednost razumu in uporabi diplomacije. Kot je opozorilo južnoafriško zunanje ministrstvo, bodo v primeru bombnega napada žrtve civilisti in ne Sadam Husein.

250 avstralskih vojakov v Zalivu v primeru napada na Irak

10. 02. 1998 14.03

Avstralija je danes obljubila, da bo v primeru napada na Irak v Zaliv poslala svoje enote. Avstralski premier John Howard je v Canberri napovedal, da bo o odločitvi vlade po telefonu obvestil ameriškega predsednika Billa Clintona. Avstralija bo v Zaliv poslala 250 vojakov, predvsem medicinsko in telekomunikacijsko osebje.