Izkopavanja

V Zgornji Bistrici našli človeška okostja
27. 02. 2002 00.00
Delavci zasebnega rudarskega podjetja iz Velenja so v drugem bunkerju na Zgornji Bistrici, kjer naj bi bile zakopane domnevne žrtve povojnih pobojev, našli nekaj človeških okostij.

Delovanje tožilstva v okviru zakonitih možnosti
25. 09. 2001 00.00
V Sloveniji se razkrivanja grobišč povojnih pobojev lotevajo različne komisije. V zadnjem času se največ govori o ostankih več kot 200 žrtev povojnih pobojev v zaklonišču na Zgornji Bistrici. O iskanju krivcev in delovanju sodstva smo se pogovarjali z generalno državno tožilko Zdenko Cerar.

V BiH izkopali 12.000 žrtev vojne
17. 10. 2001 00.00
Od začetka vojne v Bosni in Hercegovini leta 1995 so v tej državi iz več kot 250 množičnih grobišč izkopali več kot 12.000 trupel.

Odkrili ostanke največjega dinozavra
12. 10. 2001 00.00
Znanstveniki so potrdili, da so v Avstraliji odkrili fosilizirane ostanke velikega dinozavra, ki naj bi bil edini te vrste.

S pomočjo radarja odkrili ostanke iz rimskih časov
29. 09. 2001 00.00
V Avstriji so znanstveniki s pomočjo radarja in računalnika odkrili to, kar arheologom z izkopavanji ni uspelo - središče rimskega vojnega tabora iz 1. stoletja našega štetja.

Konec preiskave v Batajnici
28. 06. 2001 00.00
V množičnem grobišču na območju policijskega vadbišča v Batajnici, severno od Beograda, so danes končali izkopavanja. Po prvih podatkih je bilo v grobišču najmanj 36 trupel albanskih civilistov s Kosova različnih spolov in starosti. Kot je poročal radio B-92 so za zdaj potrdili, da so bila v grobišču zakopana trupla osmih otrok, starih približno pet let, osemmesečnega fetusa ter petih najstnikov. Ostale žrtve so ženske in moški, na podlagi najdenih osebnih dokumentov pa so ugotovili, da so vse žrtve v grobišču albanski civilisti iz iste ulice v kosovskem kraju Suva Reka pri Orahovcu.

Nova množična grobišča
25. 06. 2001 00.00
Ob množičnem grobišču v beograjskem obmestnem naselju Batajnica, v katerem so doslej našli približno 30 trupel, domnevnih žrtev zločinov na Kosovu, so še štiri podobna grobišča, poroča Glas javnosti. Ob koncu minulega tedna je preiskovalni sodnik iz Kladova potrdil, da so še eno množično grobišče odkrili tudi v Petrovem Selu. Obe množični grobišči v Petrovem selu ležita blizu centra za urjenje posebnih protiterorističnih enot (SAJ) srbskega ministrstva za notranje zadeve. V neposredni bližini podobnega centra za urjenje pripadnikov SAJ je tudi množično grobišče pri Batajnici, kjer naj bi danes ali jutri končali izkopavanja trupel.

Množično grobišče pri Beogradu
13. 06. 2001 00.00
Na policijskem vadišču v Batajnici, deset kilometrov severno od Beograda, so našli množično grobišče, v katerem so domnevno pokopana trupla albanskih civilistov s Kosova, je danes sporočil načelnik policije Dragan Karleuša. Povedal je, da se grobišče razteza na območju stotih kvadratnih metrov in da je globoko tri metre. Novinarjem so predvajali tudi posnetke izkopavanj na tem grobišču, po besedah srbskega notranjega ministra Dušana Mihajlovića pa so pri izkopavanjih navzoči preiskovalci haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki bodo nadzirali tako izkopavanja kot preiskavo. Dodal je še, da je na istem kraju verjetno še več množičnih grobišč.

Izkopavanja na pokopališču v Kninu
13. 04. 2001 00.00
Strokovnjaki haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji naj bi prihodnji torek začeli izkopavanja na pokopališču v Kninu, kjer naj bi bili posmrtni ostanki hrvaških Srbov, ubitih med ofenzivo hrvaške vojske na tem območju leta 1995. Hrvaški dnevnik Jutarnji list, ki navaja sporočilo hrvaške vlade, danes poroča, da bodo skušali strokovnjaki iz Haaga ugotoviti vzrok smrti Srbov, pokopanih v Kninu, in jih identificirati.

Nevidni zapisi odslej vidni
12. 03. 2001 00.00
Več kot 800 zvitkov papirusa iz antičnega mesta Herculaneum v Neapeljskem zalivu naj bi bilo po poročanju italijanskih medijev sedaj mogoče popolnoma razvozlati. Z novo tehniko ameriškega raziskovalca Stevena Boorasa naj bi nevidni zapisi na močno zoglenelem papirju postali vidni, je poročal italijanski dnevnik La Repubblica.

Odkrili mesto iz časa mikenske kulture
10. 03. 2001 00.00
Grški arheologi so na otočku Salamina, ki leži pred grško prestolnico, odkrili temelje mesta. Za zdaj še ne vedo, kako se je mesto, ki izhaja iz mikenske kulture, imenovalo ali kakšen je bil njegov pomen. Mesto so njegovi prebivalci iz še neznanih razlogov v 12. stoletju pred našim štetjem zapustili. Središče se razteza na štirih hektarih, dosedanja izkopavanja pa so odkrila pravilno mrežo cestnih povezav, dele cestnega tlakovanja in temelje vsaj 12 zgradb. Po besedah arheologov izvirajo vse najdbe iz časov vrhunca razcveta mikenske kulture v 13. stoletju pred našim štetjem. Pravo arheološko izkopavanje pa se bo na otočku, ki ga arheologi opisujejo kot zakladnico znanosti, začelo avgusta letos.

Dokazi o obstoju dinastije Ašemenidov
20. 09. 2000 00.00
Iranski arheologi so v mestu Hamadan na zahodu države odkrili kamen s klinopisom, ostanek palače perzijskih kraljev Ašemenidov, ki so vladali pred 2500 leti. Na tem območju izkopavanja potekajo že 11 let. Gre za prvi dokaz o obstoju dinastije Ašemenidov, ki je temu območju vladala med leti 553 in 330 pred našim štetjem.

Srbski arheologi odkrili keltsko mesto
21. 08. 2000 00.00
Srbski arheologi so na hribovitem območju na vzhodu Srbije odkrili ostanke keltske železarne, nekropole in utrdbe iz 1. stoletja, je poročala beograjska neodvisna agencija Beta. Ekipa pod vodstvom arheologa Dragana Jačanovića je na območju našla kakih 20 kovinskih peči. Vse imajo po šest metrov premera in so odlično ohranjene. Strokovnjaki so našli tudi ostanke rudnika železa, nedaleč stran pa tudi nekropolo z več sto kamnitimi grobovi. Strokovnjaki bodo nadaljevali izkopavanja na območju spomladi prihodnje leto.

Carla Del Ponte prispela v Prištino
20. 06. 2000 13.52
Glavna tožilka haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je prispela na dvodnevni obisk na Kosovo. Obiskala bo več krajev, kjer potekajo izkopavanja grobišč. Davi je Del Pontejeva obiskala Orahovac na zahodu pokrajine, kjer si bo ogledala mrtvašnico, ki jo je postavilo haaško sodišče, ter tri prizorišča izkopavanj. Med njimi je tudi grobišče v Brestovcu, kjer so našli več deset trupel, je sporočil tiskovni predstavnik haaškega sodišča. Popoldne se bo v Prištini sestala s civilnim upraviteljem Kosova Bernardom Kouchnerjem, v sredo pa bo pripravila novinarsko konferenco. Obisk glavne tožilke haaškega sodišča na Kosovu sodi v okvir turneje po državah nekdanje Jugoslavije, ki jo je začela v Makedoniji, vodila pa jo bo še v Dubrovnik na hrvaški obali ter Črno goro.

Stalna postavitev petega mitreja
16. 04. 2000 18.02
Pokrajinski muzej Ptuj je v pritličju nekdanje cerkve dominikanskega samostana danes pripravil nedeljsko matinejo, na kateri so predstavili stalno postavitev petega mitreja, rekonstruiranega v antičnem lapidariju. O mitreju je spregovoril arheolog Ivan Tušek, ki je vodil takratna izkopavanja, stalno postavitev pa je odprl ptujski župan Miroslav Luci. Do danes je bilo na Ptuju najdenih pet svetišč mitrejev, njihova odkritja dokazujejo, da je bil Ptuj v rimskem obdobju center mitraizma v srednjeevropskem prostoru.

Nova odkritja antičnega mesta Luksor
05. 04. 2000 17.09
Med izkopavanjem v arheološko bogatem egiptovskem mestu Luksor so odkrili nove jarke, v katerih so našli številne kipce s trupom leva in s človeško glavo, imenovane sfinge, je povedal vodja izkopavanja Mohamed el-Sagir.

V bližini pariškega letališča našli galsko nekropolo
17. 09. 1999 19.59
V bližini pariškega letališča Roissy so arheologi našli galsko grobišče, ki naj bi bilo staro več kot 2300 let. Najpomebnejša najdba je grob z ostanki moškega, ki leži na vozu z dvema kolesoma; najdbo dopolnjujejo številni okrasni bronasti predmeti in dve veliki glineni vazi. Izkopavanja so trajala tri leta in v tem času so pregledali skoraj 220 hektarov zemlje. Najdbe naj bi po mnenju arheologov spremenile dosedanje prepričanje, da so bili Kelti preprosto ljudstvo.

Odkrili lobanjo predzgodovinske opice
21. 07. 1999 08.01
Madžarski in kanadski arheologi so prejšnji teden na severu Madžarske v Rudabanya izkopali lobanjo predzgodovinske opice, imenovane tudi rudapitekus, ki je živela pred 10 milijoni leti, je povedal vodja izkopavanja prof. Laszlo Kordos. Lobanja pripada opici, ki je umrla mlada, in je po besedah vodje izkopavanja bolje ohranjena kot prejšnje izkopanine v opuščenem rudniku železove rude. Prvo lobanjo so na tem mestu našli že leta 1985, raziskava o lobanji pa je močno spremenila do takrat uveljavljene teorije o človekovi evoluciji.

Pomembna arheološka najdba na jugu Mehike
28. 04. 1999 11.57
V kraju Palenque v mehiški zvezni državi Chiapas so nedavno našli oltar, v katerem je tudi prestol iz 8. stoletja. Gre za pomembno odkritje, ki bo obogatilo poznavanje predšpanskega obdobja v Mehiki. Prestol, ki so ga arheologi našli po dveh letih izkopavanja, je okrašen s približno 150 napisi, ki opisujejo vladavino kralja Akula Ahnaba III. med letoma 736 in 764. Na 1,7 metra širokem in 2,8 metra dolgem prestolu je tudi sedem portretov majevskega plemstva. V bližini najdišča pa so strokovnjaki odkrili še mrliško vežico, v njej pa vaze in kose vulkanskega stekla.

V Srbiji od začetka napadov NATO umrlo več kot 400 ljudi
27. 04. 1999 18.43
Od začetka napadov zveze NATO na ZRJ 24. marca je v Srbiji umrlo več kot 400 ljudi, več kot 4000 civilnih oseb pa je bilo ranjenih, je danes v Beogradu sporočila republiška ministrica za zdravje Leposava Miličević.

Arheologi odkrili floto antičnih rimskih ladij
07. 04. 1999 21.09
Italijanski arheologi so pri Pisi odkrili celo floto antičnih rimskih ladij. Doslej so izkopali osem ladij, med njimi štiri tovorne in eno bojno ladjo. ''Gre za neverjetno najdbo,'' je danes v Pisi dejal arheolog Stefano Bruni, ki je odgovoren za izkopavanja. Po njegovih trditvah so do trideset metrov dolge ladje in njihov tovor izredno dobro ohranjene. Odkrili so jih pet metrov pod zemljo.

Slovenska stran začudena nad poročanjem Il Piccola
08. 03. 1999 16.56
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je danes izrazilo začudenje nad poročanjem tržaškega italijanskega dnevnika Il Piccolo, ki je v nedeljski izdaji objavil lokacije vojnih grobišč, na katerih se bodo začela izkopavanja posmrtnih ostankov italijanskih vojakov.

Skrivnostni krog na Floridi
28. 12. 1998 09.18
Pod nekdanjim sklopom stavb v Miamiju so arheologi našli skrivnostni niz lukenj v steni, ki so razporejene v obliki kroga. Krog premera 11,5 metra, ki ga sestavlja več deset lukenj, je bil izkopan v apnenčasto steno s preprostim orodjem, in sicer v neposredni bližini ustja reke Miami. Neki strokovnjak za kulturo Majev je ocenil, da krog izgleda kot Stonehenge v južni Angliji v negativu, le da so tu namesto kamenja luknje. Dosedanja odkritja arheologov, ki so izkopavanja v Miamiju začeli že avgusta, so sprožila vrsto vprašanj. Arheologi med drugim domnevajo, da je bilo v luknje v vzhodnih, zahodnih in južnih točkah kroga natančno postavljeno kamenje, zato po ocenah nekaterih krog predstavlja nekakšen koledar. Na najdišču so našli tudi velike količine orodja iz kremena, pa tudi sekiri iz bazalta. Zanimivo je, da na Floridi ni naravnih nahajališč nobene od teh dveh kamnin. Najbližja nahajališča vulkanske kamnine bazalta so na Apalačih na vzhodnih robovih Severne Amerike in v goratih predelih Gvatemale, kjer so odkrili številne naselbine kulture Majev, Indijancev, ki so v predkolumbijskem obdobju naselili Jukatan in Belize. Strokovnjake so ta odkritja napeljala na predpostavko, da je skupina Majev preko Floridskega prelaza prispela na severnoameriško kopno. Skrivnostni krog lukenj iz Miamija bi bil prvi izmed dokazov za omenjeno teorijo.