Izkopavanja

Našli najstarejši biser na svetu
21. 10. 2019 06.00
Arheologi so med izkopavanjem na neolitskem najdišču na otoku Maravah v Abu Dabiju našli zanimivo najdbo. Med razkrivanjem tisočletnih plasti so namreč našli majhen rožnat biser, ki je star približno 8000 let in je tako najstarejši biser na svetu. Najdba pa je razkrila, da so ljudje že več kot 5800 let pred našim štetjem nabirali bisere in najverjetneje z njimi tudi trgovali.

V Egiptu največje odkritje v zadnjem stoletju: 30 sarkofagov z mumijami
20. 10. 2019 16.23
Egipčanske oblasti so razkrile, da so našli 30 lesenih sarkofagov, v katerih so bile mumije. "Gre za največje tovrstno odkritje v zadnjem stoletju," so navdušeni, še posebej, ker je šlo za odkritje domačih arheologov. Sarkofagi bodo na ogled v Velikem egipčanskem muzeju, ki ga bodo leta 2020 odprli v Gizi, kjer se nahajajo tudi slovite piramide.

Iz Ljubljanskega barja potegnili zgodovinski ponos britanskega vojnega letalstva
11. 09. 2019 16.22
V Parku vojaške zgodovine Pivka so predstavili najdbo, ki je pritegnila pozornost mnogih ljubiteljev letalstva in zgodovine druge svetovne vojne. Avgusta so namreč na Ljubljanskem barju izkopali ikonično lovsko letalo Spitfire, ki so ga septembra 1944 nad Ljubljano sestrelili Nemci.

Od judovskega spomenika do rožnega venca, od obrambnih zidov do medaljona
08. 09. 2019 07.00
V poletnih mesecih, ko je sonce najbolj pripekalo, so po Sloveniji arheologi delali s polno paro. Ekipa 24ur Fokus je bila na štirih lokacijah, kjer so izkopavali, spremljala je njihovo delo. Na terenu so bili z njimi na Ptuju, v Črnomlju, na Bledu in v Ljubljani. Zdaj je že jasno, kaj vse so našli, najdbe se sestavljajo v znanje.

Na Japonskem odkrili novo vrsto dinozavra
06. 09. 2019 08.59
Pred 72 milijoni let je na območju današnje Japonske živel kamuysaurus japonicus - novoodkrita vrsta rastlinojedega dinozavra. Imel naj bi posebno oblikovano lobanjo oziroma t. i. račji kljun, živel pa je ob oceanu.

V Cerkljah na Gorenjskem odkrili ostanke protiturške obrambe in 20 slovanskih grobov
04. 07. 2019 13.24
V Cerkljah na Gorenjskem so ob gradbenih delih naleteli na presenetljivo odkritje. Sprva so odkrili ostanke zidu iz časa turških vpadov, zatem pa še 20 slovanskih grobov iz 11. stoletja. Gre za popolno presenečenje, saj na tem območju ni dokumentiranega slovanskega naselja iz tega obdobja.

V čezmejni Cesti gradov moči združuje 26 avstrijskih in devet slovenskih gradov
16. 06. 2019 07.00
Večji obisk in prepoznavnost – to sta osnovna cilja tri leta trajajočega in milijon evrov vrednega projekta 470 kilometrov dolge Ceste gradov, v sklopu katerega si je roke podalo skupno že 35 avstrijskih in slovenskih dvorcev in gradov. Prvi rezultati so že tukaj – slovenski partnerji beležijo več turistov, na murskosoboškem območju za kar 98 odstotkov. In kaj v projektu Slovenci sploh ponujamo?

Še ena zlata najdba: v Črnomlju nažličkali zlatnik
25. 05. 2019 07.00
Arheološka odkopavanja, ki že dlje časa potekajo v Beli krajini, so znova poskrbela za presenečenje. Po odkritem keltskem zlatniku v Podzemlju pred letom dni so tokrat pod eno od ulic v Črnomlju našli zlati kovanec. Preliminarna ocena s terena je, da gre za poznoantični kovanec tipa tremissis, ki naj bi bil v plačilnem prometu konec četrtega stoletja našega štetja.

Koncesijska pogodba za drugi tir podpisana: 'tudi formalno vstopamo v gradnjo proge'
09. 05. 2019 15.18
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek, generalni direktor 2TDK Dušan Zorko in direktor 2TDK Marko Brezigar so podpisali koncesijsko pogodbo za gradnjo in gospodarjenje z drugim tirom železniške proge Divača-Koper. Po besedah Bratuškove so s tem še korak bližje uspešni izvedbi projekta, Zorko pa je dodal, da 2TDK s tem dobiva vsebino.

V tovarni televizorjev v Velenju do 2023 predvidoma 1000 delovnih mest
18. 03. 2019 14.48
Skupina Gorenje, ki je od lani v lasti kitajskega Hisensa, za prihodnji dve leti načrtuje dve veliki naložbi. Z več deset milijonov evrov vredno investicijo v tovarno televizorjev znamke Hisense v Velenju naj bi delo do leta 2023 dobilo 1000 ljudi, s širitvijo proizvodnih zmogljivosti v srbskem Valjevu pa bo tam nastal center za hladilno tehniko.

Novo plenjenje encijana na Lovrencu
12. 03. 2019 12.14
Samo dan potem, ko je Planinska zveza Slovenije javnost opozorila na problem trganja in izkopavanja nekaterih zaščitenih rastlinski vrst, smo med snemanjem prispevka povsem slučajno odkrili čisto sveže sledi novega plenjenja encijana na Lovrencu. Na kraj odkritja je prišla policija, ki storilca še vedno išče.

Velikonočnica in encijan: ju bomo ljudje izropali?
06. 03. 2019 16.22
Kako brezbrižen in objesten je lahko človek, dokazujejo primeri načrtnega izkopavanja in ropanja zaščitenih rastlin. Med njimi sta velikonočnica v Boletini in na Boču, ki že cveti, in encijan na Lovrencu, ki bo začel kmalu. Gre za zadnja rastišča na teh mestih. Ker so cvetice tu posebej izpostavljene, jih prostovoljci zaščitijo z ograjo in stražijo. A kljub temu ljudje še vedno ropajo redke rastline.

Iz države pobegnili tudi zdravniki. Je pred vrati nova epidemija malarije?
25. 02. 2019 07.00
Strokovnjaki priznane revije Lancet so objavili študijo, v kateri opozarjajo na hitro širjenje bolezni, kot sta malarija in denga, potem ko je zdravstveni sistem v Venezueli zaradi krize popolnoma propadel. Med letoma 2010 in 2015 se je število primerov malarije v državi povečalo za kar 359 odstotkov, do leta 2017 pa še za 71.

Kdo je skrivnostna ženska?
16. 02. 2019 07.00
Kdo je skrivnostna ženska, katere okostje so našli na Gosposvetski cesti v Ljubljani in ki so ji v grob pridali izjemno modro skledo? To se zadnje tedne, potem ko je najdba pritegnila zanimanje svetovnega National Geographica, sprašuje ves svet. Grobnica neznane ženske je iz zgodnjekrščanske dobe, da je bila zelo posebna, pa priča tudi dejstvo, da je bilo okoli njenega groba zgrajeno celotno pokopališče.

EIB bo predvidoma z 250 milijoni sofinancirala drugi tir
15. 02. 2019 11.07
Evropska investicijska banka bo predvidoma z 250 milijoni evrov sofinancirala projekt drugi tir. Aprila naj bi EIB projekt dokončno ocenila in uvrstila v potrditev upravnemu odboru banke. Ministrica Bratušek je ob tem dejala, da uvrstitev na seznam pomeni, da je EIB prepoznala kakovost projekta.

Občina odgovarja na očitke o neustrezni umestitvi soboškega gibalnega parka
13. 02. 2019 16.30
Soboška občina se je v sporočilu za javnost odzvala na navedbe o neustrezni umestitvi gibalnega parka ob Soboškem jezeru zaradi obremenjenosti s hrupom in trdimi delci. Po njihovem mnenju gre za napačne interpretacije, občina pa se s številnimi ukrepi bori za revitalizacijo omenjenega območja in proti onesnaženju s trdimi delci.

Lepota lažnega sijaja: na trgu je od 30 do 60 odstotkov ponarejenih umetnin
07. 02. 2019 19.04
Avtorjem slovenskih moderne se pripisuje toliko del, da bi morali živeti 200 let, da bi naslikali vse, so poudarili na razstavi ponaredkov umetnin Lepota lažnega sijaja. Ponarejene umetnine so izjemno pogoste, vsako tretje umetniško delo naj bi bilo namreč ponaredek.

Civilni nadzorniki drugega tira za novo revizijo projekta
01. 02. 2019 16.34
Projektni svet za civilni nadzor nad projektom gradnje drugega železniškega tira med Divačo in Koprom ocenjuje, da je investicijski program za drugi tir v določenih točkah nepopoln in pomanjkljiv. Bratuškova je glede pomislekov ponovila, da je investicijski program živ dokument, ki se bo še spreminjal in dopolnjeval.

V Pompejih odkrili osedlano okostje plemenskega žrebca
24. 12. 2018 14.53
Arheologi so na arheološkem najdišču Pompeji našli okostje plemenskega žrebca s sedlom iz lesa in brona in bogatim okrasjem, ki je pripadal pomembnemu vojščaku, najverjetneje generalu. Konj je bil domnevno osedlan, da bi lastnik lahko oddirjal na pomoč prebivalcem mesta med izbruhom vulkana.

100 dni skozi oči vlade: Prioritete občine, sociala, plače, zdravstvo
18. 12. 2018 16.18
Vlada Marjana Šarca se je v prvih 100 dneh mandata dogovorila o zvišanju povprečnin za občine in plač v javnem sektorju, odpravila zadnje varčevalne ukrepe pri socialnih prejemkih in se lotila skrajševanja čakalnih dob v zdravstvu. Kot prioriteto zdaj izpostavlja pripravo rebalansa proračuna za leto 2019 in napoveduje spremembe davčne zakonodaje.

Izkopavanja za drugi tir na sedmih lokacijah
10. 12. 2018 19.31
Dela za drugi tir so se začela. Zaenkrat še pripravljajo trase, ampak so z deli začeli arheologi. Izkopavanja bodo potekala na sedmih lokacijah, kjer naj bi se skrivali ostanki rimskih objektov. Arheologi imajo na voljo dober milijon evrov in čas do septembra prihodnje leto, ko naj bi se končno začela dejanska gradnja železnice.

Izkopavanja, ki niso obetala, prinesla zaklad
04. 12. 2018 14.38
Arheologi so med izkopavanjem na Pezdirčevi njivi v Podzemlju odkrili zaklad. Veselje je bilo neverjetno, saj izkopavanja sprva niso obetala veliko, pozneje pa se je izkazalo, da je bil v enem od grobov, za katere domnevajo, da segajo v 4. stoletje pred Kristusom, pas z zlatnikom.

Morski konjički svetovno znana slovenska geološka dediščina
18. 10. 2018 15.15
Prirodoslovni muzej Slovenije se bo posvetil doslej najstarejšim znanim fosilom morskih konjičkov, ki so jih našli v Tunjiškem gričevju in so postali svetovno razpoznavna slovenska geološka dediščina. Ob tem bodo zavrteli dokumentarni film, ki je nastal na pobudo španskih raziskovalcev, pri projektu pa je sodelovala tudi Gimnazija Kranj.

V Italiji odkrili okostje 'vampirskega otroka'
13. 10. 2018 09.59
Arheologi so na starodavnem otroškem pokopališču v Italiji odkrili nenavadno najdbo. Izkopali so okostje desetletnega otroka, ki so ga predvidoma v petem stoletju pokopali s kamnom v ustih. Po mnenju arheologov so na že tako 'nenormalnem pokopališču' našli dokaz o starodavnih vampirskih pogrebih.

Arheologi na gradu Pembroke odkrili natančno mesto rojstva Henrika VII.
19. 09. 2018 07.03
Arheologi so med izkopavanji na gradu Pembroke v Walesu najverjetneje odkrili natančno mesto rojstva angleškega kralja Henrika VII. (1457-1509). Doslej je sicer veljalo, da se je rodil v grajskem stolpu iz 13. stoletja, ki se danes imenuje po njem.

Lefkada, grški otok neštetih lepot
26. 08. 2018 07.50
Lefkada, otok zelenja. Otok, na katerega so se nanašale pesnitve antičnega Homerja, ko je pisal o čudoviti Itaki. Otok, ki v svoji majhnosti združuje raznolikost goratega sveta in slikovitih nižin. Otok, na katerem ste lahko športno aktivni ali pa dopustniško ležerni. Vse to in še več so razlogi, zaradi katerih Lefkada zagotovo nikogar ne bo pustila na cedilu.

Promet po prenovljeni Gosposvetski cesti še ni stekel
10. 07. 2018 20.48
Čeprav so na ljubljanski občini napovedali, da bodo del prenovljene Gosposvetske ceste odprli do 8. julija, je ta še vedno zaprta za promet. Kriva naj bi bila slabo vreme in arheološka izkopavanja. Predvidoma do 31. avgusta pa bo odslej za ves promet zaprt dodaten odsek Dalmatinove ulice med Miklošičevo cesto in Malo ulico.

Kaj se je skrivalo pod Gosposvetsko cesto v Ljubljani: ostanki kapelice, mozaik in sarkofagi
08. 06. 2018 11.31
Arheologi končujejo dela na gradbišču v središču Ljubljane, kjer pa so naleteli na presenečenje. Našli so namreč ostanke stavbe iz 4. stoletja, najverjetneje kapelice, ki je bila bogato okrašena. Ohranil se je tudi del mozaika, ki je prekrival tla stavbe. Poleg tega pa so odkrili tudi več deset sarkofagov, ki nakazujejo, da so bili tukaj pokopani premožni Emonci iz zgodnjekrščanskega obdobja.

VIDEO: Razstrta skrivnost preteklosti: izjemna arheološka najdba pod rimsko podzemno železnico
11. 03. 2018 14.34
Italijanske arheologe navdušuje izjemna najdba. Na liniji C rimske podzemne železnice so namreč naleteli na izredno ohranjeno Hišo poveljnika bližnje vojašnice, ki pa so jo odkrili pred dvema letoma. Gre za prvo tovrstno najdbo v Rimu. Na istem območju so sicer že lani odkrili pravi 'zaklad' - hišo iz 2. stoletja, ki jo je zajel požar in je do izkopavanj ostala bolj ali manj nedotaknjena.

V središču Ljubljane našli sarkofag iz četrtega stoletja
20. 10. 2017 18.19
Arheologi so na Gosposvetski cesti v Ljubljani, kjer že od konca septembra potekajo arheološka izkopavanja, našli sarkofag iz četrtega stoletja. V sarkofagu so našli ostanke, najbrž moškega srednjih let.