Izkopavanja

V Nürnbergu odkrili morda največje množično grobišče v Evropi

06. 03. 2024 16.52

Arheologi naj bi v južni Nemčiji odkrili morda celo največje množično grobišče, kar so jih kdaj koli izkopali v Evropi. V Nürnbergu so namreč našli približno 1000 okostij, strokovnjaki menijo, da naj bi šlo za žrtve kuge. Skupaj bi lahko bilo v grobišču tudi več kot 2000 okostij.

Dodaten milijon evrov za Velenjčane v stiski, 600.000 bo šlo za ogrevanje

30. 01. 2024 10.41

Komunalno podjetje Velenje je sporočilo, da je Termoelektrarna Šoštanj s 1. januarjem znižala nakupno ceno toplotne energije in da bo na februarskih položnicah upoštevana šest odstotkov nižja cena variabilnega dela cene toplote za gospodinjske odjemalce. Poleg tega bosta Mestna občina Velenje in Občina Šoštanj dodatno subvencionirali ceno toplote za ogrevanje prostorov in sanitarno toplo vodo, upravičencem energijskega toplotnega dodatka pa bosta občini pomagali še z znižanjem stroška toplote v višini 40 odstotkov v času kurilne sezone, namesto do zdaj fiksno določenega zneska.

Svoje hiše so morali podpirati s tramovi, pod nogami so se jim močno tresla tla

17. 01. 2024 16.41

Ste vedeli, da tri jezera v Šaleški dolini v svojih globinah že več desetletij skrivajo skrivnost? In sicer potopljene vasi, ki so jih morali zaradi izkopavanja v velenjskem Premogovniku ljudje zapustiti, da se jim ne bi zrušile na glavo. Po bregu smo kotalili lobanje in kosti, ki so zaradi posedanja zemlje prišle na plan, včasih držali kozarce, da se zaradi tresenja niso polili, zjutraj stresali rjuhe, ker so bile polne odpadlega ometa, pripovedujejo domačini.

Iz 300 let stare ladijske razbitine bodo poskušali dvigniti zlato in smaragde

24. 12. 2023 19.30

Kolumbijska vlada je napovedala, da bodo skušali dvigniti predmete s trijamborne galeje San José, ki je potonila leta 1708. Vsebovala naj bi zlate in srebrne kovance, smaragde in druge zaklade. Na njej pa naj bi se nahajali tudi bronasti topovi, keramične vaze in orožje.

Izkopavanja na območju Drame: ostanki Emone že na globini 70 centimetrov

22. 11. 2023 13.37

V ljubljanski Drami so predstavili potek arheoloških izkopavanj na njenem območju. Kot je povedala vodja arheoloških izkopavanj Maja Lavrič, so sicer pričakovali ostanke rimske Emone, jih je pa presenetilo, da so nanje naleteli že na globini 70 in 80 centimetrov, prav tako jih je presenetila dobra ohranjenost rimske arhitekture.

Vrag je odnesel šalo, Kazahstan je zdaj zares zadnja priložnost

19. 11. 2023 06.00

Optimizem pred tekmo na Danskem je bil na vrhuncu. Težko je bilo najti Slovenca, ki ni bil popolnoma prepričan v uvrstitev Slovenije na četrto veliko tekmovanje v svoji zgodovini. Zmaga na Danskem ni bila zagotovljena, tudi pričakovana ne. A Kazahstan bo zagotovo padel v polnih Stožicah. Če nič drugega, "bomo" dobili vsaj točko. Česa drugega si sploh nismo in si ne moremo predstavljati, a vendar ...

Na vzhodu BiH odkrili večje nahajališče litija

23. 10. 2023 12.12

Švicarska družba ArCore trdi, da je blizu občine Lopare na vzhodu Bosne in Hercegovine odkrila velike količine litija, zaradi česar bodo pristojno ministrstvo entitete Republike Srbske zaprosili za dovoljenje za izkopavanje. Nahajališče naj bi po prvih ocenah vsebovalo za okoli 10 milijard dolarjev oziroma 9,4 milijarde evrov litija, pišejo mediji v BiH.

Kosti pred zdravnikovo hišo odkrili po prijavi njegove nekdanje soproge

03. 10. 2023 16.48

"Pazi, kaj govoriš. Tudi ti boš končala v fontani." Tako je ortoped Nebojša Mraović zagrozil svoji ženi, ki se je nato začela spraševati, ali je na vrtu pred družinsko hišo v Brčkem res zakopal človeške kosti. Prav ona je sum o zakopanih kosteh pred hišo tudi prijavila državni preiskovalni agenciji. Konec septembra pa so, kot smo poročali, na vrtu pod betonsko fontano dejansko tudi našli kosti, ki naj bi pripadale žrtvi genocida v Srebrenici.

Leseno odkritje, staro pol milijona let, presenetilo priznane arheologe

21. 09. 2023 11.17

Arheologi so na severu Zambije blizu meje s Tanzanijo odkrili najstarejšo leseno konstrukcijo na svetu, staro skoraj pol milijona let. Hlodi, oblikovani z ostrim orodjem na bregu reke ob slapu Kalambo, so morda nekoč tvorili sprehajalno pot ali ploščad. Odkritje nakazuje, da so bili naši predniki bolj napredni, kot se domneva. Da so si olajšali življenje in ustvarili nekaj, česar še nikoli niso videli, so uporabili razum, domišljijo in spretnosti.

Arheologi v vili blizu Pompejev odkrili sobo, v kateri so bivali sužnji

20. 08. 2023 16.40

Arheologi so v rimski vili v bližini Pompejev odkrili majhno spalnico, ki so jo skoraj zagotovo uporabljali sužnji, je sporočilo italijansko ministrstvo za kulturo. Odkritje je po besedah arheologov znova osvetlilo nizek status sužnjev v antični družbi.

Izvlekli ladjo, ki je v zalivu Zambratija ležala več tisoč let

15. 07. 2023 11.05

Iz hrvaškega zaliva Zambratija so izvlekli najstarejšo šivano ladjo v Sredozemlju. V zalivu je ležala več tisoč let, zdaj pa se z njo ukvarja ekipa hrvaških in francoskih strokovnjakov. Takšna ladja je bila sicer za tisti čas pravi tehnološki dosežek.

Število žrtev kulta v Keniji vse večje. 'Še vedno se postijo in umirajo'

24. 04. 2023 14.23

V svetu še vedno odmeva grozljiva zgodba o kultu iz Kenije, katerega številni pripadniki naj bi se po naročilu voditelja Paula Mackenzieja Nthengeja izstradali do smrti. Število odkritih trupel narašča, zdaj so v plitkih grobovih v gozdu Shakahola odkrili že 58 smrtnih žrtev, med njimi so tudi številni otroci. "Čutim, da jih je v gozdu še več," pravi ena od lokalnih prebivalk, čemur pa prikimava tudi mrliški oglednik, ki se pripravlja na še večje število trupel. Oblasti so medtem uspele rešiti 28 oseb, a številne med njimi še vedno zavračajo hrano in pijačo. "Trdijo namreč, da je to njihova vera ter da si to želijo narediti," navaja član skupine za hitro odzivanje nevladne organizacije Haki Africa Walid Sketty.

V Italiji se skriva okostje ogromnega kita: zadnji sredozemski sinji kit?

17. 03. 2023 18.34

Na robu italijanske obale, globoko pod zemljo in le nekaj kilometrov od znamenitega stolpa v Pisi, leži starodavno okostje velikanskega kita. Ker gre za izredno redko, pa tudi nepričakovano najdbo, italijanski znanstveniki premišljujejo, da bi ga izkopali.

Psi in konji so bili zvesti sopotniki Vikingov na dolgih potovanjih v Anglijo

12. 02. 2023 18.12

Analize kostnih ostankov kažejo, da so Vikingi, ki so iz Skandinavije pluli v Anglijo, s seboj pripeljali konje, pse in morda celo prašiče. V preteklosti se je pojavil sum, da so Vikingi živali večinoma kradli iz britanskih vasi, a kot kaže, bi najnovejše analize to tezo lahko povsem spremenile. Na vikinškem pokopališču v Angliji so arheologi pričeli z izkopavanji ter ugotovili, da so bile poleg ljudi pokopane živali. Z analizo stroncija v njihovih kosteh so ugotovili, da so živali prišle iz Skandinavije.

Kakšne zaklade vse še skriva ptujska Panorama? Rimsko svetišče, terme, vojaški tabor ...

21. 01. 2023 12.45

Da se pod ptujskim mestnim gričem Panoramo skriva zakopan pravi rimski kolosej, se že desetletja šušlja med domačini. A resničnost je morda še bolj skrivnostna od legende – arheologi na podlagi zadnjih raziskav sklepajo, da se tam z gotovostjo skriva obsežno rimsko svetišče, le streljaj stran ostaline zgodnjekrščanske cerkve, pa napreden vodovodni sistem, ki je rimsko Petovio oskrboval z vodo iz kar pet kilometrov oddaljenega izvira. Našli so tudi ostanke vile, ki je imela celo svoje terme, z gotovostjo pa potrdili še lokacijo prvega vojaškega tabora, ki ga je obdajalo obzidje s stolpi. In možnosti, kaj vse bodo tam še našli, so skorajda neskončne – velik del Panorame je namreč še neraziskan.

Arheologi navdušeni: v Egiptu odkrili deset mumificiranih krokodilov

21. 01. 2023 08.30

Arheologi so v grobnici v kraju Qubbat al-Hawa na zahodnem bregu reke Nil odkrili deset mumificiranih krokodilov. Ocenjujejo, da so stari približno 2500 let. Verjetno so bili ohranjeni v obredu, s katerim so častili boginjo plodnosti, imenovano Sobek. "To odkritje ponuja nov vpogled v staroegipčansko religijo in obravnavanje teh živali kot daritev božanstvom," je dejal vodja raziskovalne skupine, egiptolog Alejandro Jiménez Serrano.

Cena prehoda: višji davki ali manj denarja za zdravstvo ali infrastrukturo

19. 01. 2023 12.18

Od klimatologov do politikov – že nekaj časa so opozorila o nujnosti hitrega zelenega prehoda del vsakdanjika. Svoje je dodala še vojna v Ukrajini, ki je Zahod potisnila v iskanje dodatnih virov energije. Hitra energetska, tehnološka in gospodarska transformacija je tako tisto, kar je trenutno postavljeno kot cilj. Pa je res realen? Vsekakor ne bo šlo brez žrtev, smo slišali na WEF v Davosu. Projekt potrebuje veliko denarja in pomenil bo ali višje davke ali manj denarja na drugih področjih. Vprašljiv pa je lahko tudi izkupiček. Ali povedano drugače – je mogoče, da le rešujemo eno težavo in ustvarjamo drugo? Nove tehnologije potrebujejo ogromno materialov, ki jih je treba pridobiti, to pa bo znova imelo hude okoljske in družbene posledice.

Podpora nemškim okoljskim aktivistom: 'Še pomnite Družmirja?'

13. 01. 2023 13.21

V podporo okoljskim aktivistom, ki so več mesecev branili vas Lützerath na zahodu Nemčije, da bi preprečili širjenje premogovnika, so se pred nemškim veleposlaništvom v Ljubljani zbrali Mladi za podnebno pravičnost in opozorili, da Nemčija, država z največjim ogljičnim odtisom v Evropi, ne jemlje resno podnebne krize. "Da bodo še naprej kopali premog, želijo uničiti vas, kot smo nekdaj bili priča tudi v Šaleški dolini. Še pomnite Družmirja?"

Začela so se dela za izgradnjo nove medicinske in veterinarske fakultete

11. 01. 2023 16.17

Predstavniki ljubljanske univerze so predstavili potek del za gradnjo novih stavb veterinarske in medicinske fakultete. Za slednjo so v teku pripravljalna dela, rušitve, premestitev montažnega objekta in predhodna arheološka izkopavanja. Na gradbišču nove veterinarske fakultete pa potekajo rušitvena dela in globoko temeljenje.

'Z detektorji kovin in lopatami 'oborožene' skupine tavajo po poljih'

07. 01. 2023 11.55

Mirna vasica na Nizozemskem je čez noč postala tarča lovcev na nacistični zaklad, ki naj bi bil tam zakopan pred skoraj 80 leti. Državni arhiv je namreč objavil zemljevid, ki naj bi razkrival njegovo lokacijo.

Skok v prazgodovino: na Ljubljanskem barju postavili koliščarsko vasico

18. 12. 2022 11.25

Kako dolga je pot do prazgodovine? Na Ljubljanskem barju je kratka, a zelo slikovita. Na Igu so namreč sredi mokrotnih travnikov postavili pravo koliščarsko vasico. Do nje se lahko sprehodimo le peš, po novi pohodni poti, ki ponuja razgledno panoramo, ki so jo opazovali že koliščarji. Mi smo si novo pridobitev ogledali, še preden bo odprla svoja vrata za širšo javnost.

V Peruju po enem stoletju odkrili davno izgubljeno stensko poslikavo

27. 11. 2022 07.00

Študenti arheologije so odkrili davno izgubljeno stensko poslikavo, imenovano Huaca Pintada, opisali pa so jo kot "najbolj vznemirljivo in pomembno najdbo zadnjih let".

Odkrili najstarejše sledi uporabe opija: uporabljali so ga pri pogrebih

20. 09. 2022 17.47

Izraelski raziskovalci so na okoli 3500 let starem pokopališču v kraju Tel Yehud blizu Tel Aviva v keramičnih posodah našli sledi opija, so sporočili strokovnjaki. Gre za najstarejše znane dokaze o uporabi opija pri ljudeh.

Skrivnostne linije lukenj globoko pod gladino Atlantskega oceana

28. 07. 2022 13.11

Več kot kilometer in pol pod gladino Atlantskega oceana je ameriške znanstvenike presenetil skrivnosten pojav. Raziskovalci Nacionalne uprave za oceane in ozračje so namreč posneli več linij lukenj v sedimentih. Gre za območje grebena sredi oceana, ki je del obsežnega podmorskega gorovja, kjer se stikata dve zemeljski tektonski plošči.

Na grajskem hribu v Gornji Radgoni našli prazgodovinski skelet

30. 05. 2022 12.13

Med gradnjo vodovoda v Gornji Radgoni so na grajskem hribu naleteli na okostje. Arheologinja Mojca Jančar je povedala, da gre za ostanke človeškega skeleta, za katerega domnevajo, da sodi v obdobje prazgodovine, morda celo v čas bronaste dobe.

Znanstveniki odkrili nove 'skrivnosti' nastanka raka

22. 04. 2022 08.47

Britanski znanstveniki so opravili veliko raziskavo o raku, pri čemer so analizirali celotno genetsko sestavo tumorjev pri približno 12.000 bolnikih. Z novimi namigi, ki jih je dalo 'arheološko preiskovanje' raka, kot so raziskavo ponazorili znanstveniki, upajo, da bodo v prihodnosti izboljšali diagnozo in zdravljenje te bolezni.

V Egiptu odkrili pet dobro ohranjenih grobnic izpred več kot 4000 let

20. 03. 2022 13.25

Arheologi so javnosti odkrili pet starodavnih grobnic s poslikavami na pokopališču v bližini Kaira. Grobnice naj bi pripadale višjim uradnikom in nadzornikom palače v starodavnem Egiptu. Posebnost odkritja so predvsem dobro ohranjene poslikave na grobnicah.

Banožić: V strmoglavljenem brezpilotnem letalniku našli dele bombe

13. 03. 2022 14.04

V ostankih brezpilotnega letalnika, ki je v četrtek strmoglavil na zagrebškem Jarunu, so našli dele letalske bombe, kakršne so uporabljali na letalnikih sovjetske izdelave, je sporočil hrvaški obrambni minister Mario Banožić. Kot je dodal, sledi kažejo, da ni šlo za izvidniško letalo, a da bodo natančne informacije znane šele po temeljiti analizi.

(Začasna) zmaga okoljevarstvenikov: umaknili prostorski načrt za sporni rudnik litija

16. 12. 2021 17.44

Skupščina srbskega mesta Loznica je po hitrem postopku razveljavila sklep o sprejemu prostorskega načrta, ki predvideva gradnjo rudnika litija. S tem je izpolnjena ena od zahtev udeležencev množičnih okoljskih protestov v Srbiji, ki so potekali zadnje tri konce tedna.

Ko novi lastniki prisluhnejo arheologom: odkritja v kleti stare ptujske vojašnice

19. 09. 2021 08.57

Prenova stare ptujske vojašnice je razodela številna arheološka odkritja. V kleti zgradbe na Vičavi, ki je nekoč služila kot oficirski paviljon, so se namreč več mesecev mudili arheologi. Pod prvotnim tlakom so našli mogočne, več kot dva metra debele zidove nekdanje rimske monumentalne zgradbe, ki je morda služila kot obrambni stolp, pa tudi številne ostanke lončenine, novce in nakit. Strokovnjaki ob tem hvalijo izreden posluh novih lastnikov, ki bodo najdeno – čeprav bodo tam poslovni prostori – skušali tudi primerno reprezentirati. Za oživitev nekoč propadajoče stavbe so sicer namenili dva milijona evrov. Arheologi so te dni ravno zaključili svoje delo, zdaj so na vrsti gradbinci.