Izkopavanja

V Pompejih našli ostanke sužnja, ki so najbolje ohranjeni doslej

18. 08. 2021 08.54

V Pompejih so našli delno mumificirane ostanke, vključno z lasmi in kostmi, nekdanjega sužnja, ki so najbolje ohranjeni ostanki, kar so jih kdaj našli v tem starodavnem rimskem mestu.

Arheološka izkopavanja v Metliki razkrila tudi dele prazgodovinskih statev

10. 08. 2021 15.05

Arheologi, ki v metliškem mestnem jedru pregledujejo teren pred položitvijo mestnega toplovoda, so na vogalu Trga svobode in Mestnega trga odkrili ostanke hiše, ki je pogorela v starejši železni dobi. Na ohranjenem pogorišču so našli ostanke peči, številnega lončenega posodja in keramične dele večjih statev, ki morda govorijo o obrti večjih razsežnosti.

V Beogradu se je v gradbeno jamo zrušila večstanovanjska stavba

16. 07. 2021 21.22

V nesreči ni bil poškodovan nihče, saj so oblasti prebivalce pravočasno izselile. V neposredni bližini so potekala gradbena dela in uradniki domnevajo, da so bila ravno izkopavanja vzrok rušenja. Podžupan Goran Vesić je sporočil, da bodo kazensko odgovarjali vsi, ki so odgovorni za nesrečo.

Kitajska gradi več kot 100 novih silosov za rakete z jedrskimi konicami

01. 07. 2021 08.55

Neodvisni inštituti so že nekaj časa spremljali nenavadne gradnje v puščavskem delu Ljudske republike Kitajske. Domnevali so, da Kitajska gradi nove raketne silose, slike komercialnega satelita pa so potrdile sum. Peking gradi več kot 140 novih silosov, saj od njih lahko sprejme interkontinentalno balistično raketo z jedrsko konico.

Med izkopavanji na območju izraelske Ramle odkrili novo človeško vrsto

25. 06. 2021 15.56

V Izraelu so, kot kaže, najverjetneje odkrili novo vrsto pračloveka. Med arheološkimi izkopavanji v kamnolomu nekdanje cementarne, blizu središča mesta Ramla, so namreč našli prazgodovinske ostanke človeka, ki jih doslej ni bilo mogoče povezati z nobeno znano človeško vrsto. 'Izraelske' kosti pripadajo novemu tipu zgodnjega človeka, znanstvenikom prej še neznanega, so ob tem obelodanili raziskovalci. Ob tem pa še zatrdili, da to lahko povsem na novo osvetli človeško evolucijo.

V Kanadi odkrili še eno množično grobišče

24. 06. 2021 09.39

Na zahodu Kanade v kraju Marieval so našli več sto neoznačenih grobov blizu bivšega katoliškega internata za otroke staroselcev, so v sredo poročali kanadski mediji. Grobove so našli ob izkopavanjih, ki so jih začeli konec maja.

Strastna, tragična in skrivnostna zgodba: kje leži Veronika Deseniška?

20. 06. 2021 09.18

Že v 19. stoletju je Anton Martin Slomšek iskal grob nesrečne druge žene celjskega grofa Friderika II., ki jo je dal utopiti njegov oče, po tem, ko je bila na sodišču oproščena čarovništva – a neuspešno. Dr. Mija Oter Gorenčič sedaj postavlja novo teorijo, kje je pokopana Veronika Deseniška, katere velika ljubezenska zgodba z grofom celjskim se je zapisala v slovensko zgodovino. "Je ravno prav dramatična, romantična, strastna, tragična in hkrati skrivnostna, da se hitro vtisne v srce."

Z ekshumacijo bodo poskušali razvozlati skrivnost neznanega trupla

19. 05. 2021 08.35

Truplo moškega, najdenega na plaži v Južni Avstraliji pred več kot 70 leti, bodo izkopali. Upajo namreč, da jim bo na ta način uspelo razrešiti eno največjih skrivnosti v državi. Identiteta in vzrok smrti tako imenovanega moškega Somertona namreč ostajata neznana. Z leti se je o njegovi identiteti pojavljalo veliko teorij, od vohuna v hladni vojni do zavrnjenega ljubimca. Bodo končno ugotovili njegovo identiteto?

Tik pred ekološko katastrofo: na Danskem izkopavajo 13.000 ton trupel minkov

13. 05. 2021 17.36

Da gre za "zadnji korak v mračni sagi", opisujejo tuji mediji, ko poročajo o izkopu kar 13.000 ton trupel minkov, ki so jih lani novembra na Danskem pobili iz strahu pred širjenjem mutriranih sevov novega koronavirusa. Način pokopa živali je bil namreč poln napak in nezakonit, množična grobišča pa so označili za ekološke bombe, ki v nekaterih primerih ogrožajo celo vir pitne vode.

'Če Teš zapremo do 2033, bi se lahko izognili 290 prezgodnjim smrtim'

17. 04. 2021 11.13

146-letnemu izkopavanju premoga v velenjskem premogovniku in delovanju Termoelektrarne Šoštanj se očitno bliža konec, predvidoma leta 2033. Društvo za trajnostni razvoj Focus medtem opozarja, da se trenutna razprava o opuščanju rabe premoga v Sloveniji vrti okoli vprašanja, katerega leta bomo zaprli TEŠ, medtem ko je v celoti izzvenel negativni vpliv kurjenja premoga na zdravje ljudi. Velenjska občina pa je opozorila, da moramo imeti pred ukinitvijo tako pomembnega energetskega vira v Sloveniji, kot je Teš, ki zagotavlja 30 odstotkov elektrike, jasno opredeljene nadomestne opcije energetskega vira.

Energetska zbornica: Z izstopom iz premoga se bo povečala energetska odvisnost od uvoza

13. 04. 2021 17.24

Upravni odbor Energetske zbornice Slovenije je obravnaval osnutek nacionalne strategija za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij, ki predlaga, da se v Sloveniji rabo in izkopavanje premoga opusti do leta 2033. Opozorili so, da se bo z izstopom iz premoga povečala odvisnost od uvoza električne energije.

Egiptovsko 'izgubljeno zlato mesto' razkriva skrivnosti življenja faraonov

11. 04. 2021 07.00

Blišč zlata in dragocenosti, v kamen vklesane skrivnosti, monumentalne grobnice in čaščenje božanstev. Tako nekako bi si lahko predstavljali življenja starodavnih faraonov. Arheologi pa so nedavno v bližini nekaterih najbolj znanih egiptovskih spomenikov našli do zdaj neznano mesto, ki bi lahko odstrlo še zadnje tančice skrivnosti in strokovnjakom omogočilo vpogled v prestiž vsakdana mogočnih egipčanskih vladarjev. Gre za najpomembnejšo najdbo vse od odkritja Tutankamonove grobnice.

'Zbogom, ti samotna velika hiša, mrtvašnica živih, zavetišče umirajočih'

05. 04. 2021 19.45

Nekdanja tovarna sladkorja oziroma "Cukrarna" v Ljubljani bo kmalu zaživela svoje novo poglavje. Po desetletjih propadanja se bodo namreč dela na 200 let starem objektu predvidoma zaključila že v začetku maja. Če ne bo zapletov s pandemijo, pa nameravajo prve dogodke v novi Galeriji Cukrarna organizirati že konec septembra.

Pred leti zavrgel trdi disk, ki je sedaj vreden 210 milijonov

14. 01. 2021 16.14

Pred sedmimi leti je James Howells zavrgel trdi disk - odločitev, ki jo danes močno obžaluje. Disk je sedaj namreč po njegovih izračunih vreden kar 210 milijonov funtov oziroma dobrih 236 milijonov evrov, saj je imel na njem shranjenih 7500 bitcoinov. V zadnjih letih je že večkrat zaprosil mestni svet za dovoljenje za iskanje diska in prekop odlagališča, a vse njegove prošnje so bile zavrnjene.

Starodavna stojnica s prigrizki razkriva sledi 2000 let stare ulične hrane v Pompejih

27. 12. 2020 12.13

Arheologi so v Pompejih, mestu, ki ga je pred skoraj 2000 leti uničil vulkanski izbruh, našli izjemno stojnico s poslikavami, ki je prebivalcem nudila toplo ulično hrano in pijačo. Znanstveniki so tako dobili nove informacije o gastronomskih navadah v mestu.

'Starodavna Sikstinska kapela': stenske poslikave prikazujejo izumrla ledenodobna bitja

06. 12. 2020 14.28

Arheologi so razkrili 13 kilometrov dolgo "platno ledenodobnih živali", ki so ga leta 2017 odkrili v amazonskem gozdu v Kolumbiji, zdaj pa so znane tudi ugotovitve raziskav. Na tisoče stenskih poslikav prikazuje že izumrla bitja, kot je mastodon, lovske prizore in utrinke življenja prvih prebivalcev te regije. Gre za "starodavno Sikstinsko kapelo", eno najobsežnejših odkritij stenskih poslikav na svetu.

V Ormožu odkrili rimsko peč, v kateri so izdelovali izdelke iz žgane gline

02. 12. 2020 16.10

Arheološke raziskave ob začetku gradnje daljnovoda Cirkovce - Pince so v Stanovnem v Občini Ormož razkrile pomembno najdbo. Arheologi so odkrili rimsko peč, ki priča o izrednem tehničnem znanju prebivalcev tega območja v rimskem obdobju.

V Pompejih odkrili dobro ohranjene ostanke gospodarja in njegovega sužnja

22. 11. 2020 11.27

Ostanke so našli v mestu Civita Giuliana, 700 metrov severozahodno od središča starodavnih Pompejev, v podzemnih prostorih velike vile, kjer potekajo arheološka izkopavanja. Njune ostanke so odkrili na istem mestu, kjer so leta 2017 odkrili hlev z ostanki treh vpreženih konj.

V nekropoli pri Kairu odkrili številne nedotaknjene sarkofage

14. 11. 2020 15.51

Egiptovski arheologi so v nekropoli nedaleč od Kaira odkrili skrivališče starodavnih krst, kar je že drugo tovrstno odkritje na tem območju letos. Tokrat so v treh podzemnih jaških v nekropoli v Sakari, v bližini slovite stopničaste Džoserjeve piramide našli več kot sto zapečatenih in nedotaknjenih sarkofagov ter 40 pogrebnih mask in kipov.

Antična Emona je imela obvoznico, bila je vozlišče poti

04. 10. 2020 20.51

Kjer je pred dvema tisočletjema tekla stara rimska cesta, ena izmed treh glavnih vpadnic v antično Emono, danes stoji Tržaška. Na njeni severni strani trenutno potekajo izkopavanja. Pod asfaltom se skrivajo tudi grobišča prvih Emoncev, ki ležijo (kot je velevala rimska tradicija) prav ob cesti. Med najpomembnejšimi ugotovitvami arheologov v zadnjih letih pa je zagotovo odkritje, da je imela antična Emona obvoznico, pravi arheolog Matej Draksler.

Z bagrom, lopatami in strguljami odkrivajo zaklade preteklosti

03. 10. 2020 19.51

Arheologi se odkrivanja naše preteklosti lotevajo z bagrom, motikami, rovnicami, lopatami in strguljami. Tudi na Pungrtu na Igu, kjer potekajo obsežna izkopavanja gradišča staroselcev iz mlajše železne dobe in rimskega obdobja. Razkrila so na terase preoblikovan teren, na vsaki terasi pa ležijo ostanki objektov oziroma hišk staroselcev. Predvsem izkušnje pa arheologom in izkopavalcem povedo, kaj je delo človeških rok, kdaj je bila skala vklesana ali izravnana.

Ostanki morskega plenilca iz obdobja jure, najdeni v Čilu

27. 09. 2020 15.59

Znanstveniki so v Čilu, v najbolj suhi puščavi na svetu Atacami, našli ostanke morskih plenilcev iz obdobja jure, ki spominjajo na kita ubijalca. Najdeni fosili so drugi najstarejši zapis te vrste na južni polobli.

Odkrili ostanke mogočnega dvora, kjer je nekoč menda užival tudi Dante Alighieri

29. 08. 2020 07.00

Po uspešnih arheoloških raziskavah na Kozlovem robu so se arheologi izkopavanj lotili še na bližnjem Doru v Tolminu. Po pripovedih in pisnih virih je tam stal dvor oglejskega patriarha. In raziskave niso bile zaman – našli so ostanke mogočne grajske stavbe. Gre za poletno rezidenco, ki so jo zgradili konec 13. stoletja, po legendi pa naj bi patriarh tam nekoč gostil celo slavnega Alighierija.

V breznu 3 v Kočevskem rogu posmrtni ostanki večinoma mlajših moških

24. 08. 2020 15.04

Predstavniki komisije vlade za reševanje vprašanj prikritih grobišč so danes predstavili odkritje novega morišča na območju Kočevskega roga. V t. i. breznu 3 so odkrili posmrtne ostanke in predmete, na podlagi katerih sklepajo, da gre za okoli 250 žrtev, večinoma mlajših moških, pomorjenih jeseni 1945.

V vinogradu na severu Italije odkrili mozaik iz rimske vile

27. 05. 2020 21.05

V vinogradu na severu Italije so arheologi po več desetletjih iskanja odkrili rimski mozaik. Gre za mozaik na tleh rimske vile v kraju Negrar di Valpolicella severno od Verone, za obstoj katere so znanstveniki našli dokaze že pred več kot stoletjem, a jim je do zdaj ni uspelo najti, poročajo tuje tiskovne agencije.

V Mehiki na gradbišču letališča našli ostanke 60 mamutov

23. 05. 2020 07.00

Blizu mehiške prestolnice Mexico City, kjer gradijo novo letališče, so arheologi odkrili ostanke 60 mamutov. Poznavalci teh izumrlih živali pravijo, da je bilo območje, ki je bilo nekoč plitvo jezero, izjemno privlačno za mamute, in sicer zaradi bujne vegetacije. Okostja mamutov so množično odkrivali že Azteki, ki so verjeli, da so dolino nekoč poseljevali velikani.

'Sovražnik posluša': da delajo v skrivnih podzemnih rovih, niso vedeli niti njihovi najbližji

01. 12. 2019 07.00

Na mariborskem Teznu – oziroma bolje rečeno pod njim – je eden največjih prepletov podzemnih predorov v Sloveniji. Pravo mrežo temnih in vlažnih hodnikov je med drugo svetovno vojno pod površjem (poznejšega) Tama zgradila nemška vojska. Pravzaprav so se v njih potili in trpeli vojni ujetniki, prisilni delavci in Mariborčani, medtem ko je tretji rajh pozorno spremljal vsak njihov gib. Labirint je sprva služil kot zaklonišče – za ljudi in stroje – pred bombnimi napadi zaveznikov, pozneje pa je postal prava podzemna tovarna, o kateri je bilo treba molčati ali še bolje – skrivnost odnesti kar s seboj v grob.

75.000 rastlin in 165 milijonov evrov pozneje: kako so opustošen otok spremenili v oazo

01. 12. 2019 07.08

Ocean Cay je otoček, ki leži dobrih 100 kilometrov vzhodno od Miamija, upravno pa sodi pod Bahame. Narejen je bil, da bodo na njem pridobivali aragonitni pesek. A ko se je proizvodnja končala, je na območju ostal opuščen industrijski kompleks, ki je zaradi vplivov na okolje opustošil tudi podvodno življenje v širši okolici otoka. Propadanje se je nadaljevalo, dokler se na otoku niso lotili inovativnega okoljskega projekta – spreminjanja območja v naravni rezervat.

V 15.000 let starih pasteh odkrili ostanke 14 mamutov

09. 11. 2019 11.36

V mehiškem mestu Tultepec so arheologi v starodavnih, okoli 15.000 let starih pasteh odkrili ostanke vsaj 14 mamutov, med drugim osem lobanj, pet čeljusti in 179 reber.

Domačini zaskrbljeni zaradi pogrezanja nasipa med Velenjskim in Šoštanjskim jezerom

29. 10. 2019 16.36

Ali tudi v Šoštanju potrebujejo načrt za evakuacijo? Domačini so zaskrbljeni, ker se pogreza nasip med Velenjskim in Šoštanjskim jezerom. Na občini od Premogovnika Velenje, ki ga za pogrezanje krivijo, zahtevajo jasne odgovore, kakšne so dejanske razmere. Zračni posnetki območja nasipa namreč kažejo grozljivo podobo območja in je prebivalce Šoštanja lahko upravičeno strah. A vodstvo premogovnika zagotavlja, da imajo razmere pod nadzorom, spremljali naj bi jih vsak dan, območje pa da je varno in da ni bojazni, da bi se zgodilo karkoli izrednega.