Izobraževanje

Klakočar Zupančičeva kritikom obiska v Afriki: 'Sram me je namesto vas'
08. 04. 2023 19.40
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič se vrača z uradnega obiska v Afriki, kjer je iskala podporo slovenski kandidaturi za nestalno članico Varnostnega sveta Združenih narodov. In znova požela tudi nekaj kritik. Med drugim zaradi izjave, da bi se lahko Slovenija pri uresničevanju pravic žensk zgledovala po Ruandi in zaradi srečanja s predsednico ugandskega parlamenta, ki je zaostril diskriminatorno zakonodajo zoper skupnost LGBTIQA+, ki jo sicer Slovenija obsoja.

Bećiri: Mladi Romi ne želijo živeti na račun države, radi bi delali, otroci pa se šolali
08. 04. 2023 17.41
Romi po vsem svetu praznujejo svoj dan. Njihov položaj je pri nas – glede na druge države EU – relativno dober, obstajajo pa tudi področja, ki jim bo veljalo posvetiti več pozornosti, opozarjata predsednik Zveze Romov Jožek Horvat Muc in direktor Urada Vlade RS za narodnosti Stanko Baluh. Tudi predstavnik mariborskih Romov Fatmir Bećiri meni, da se njihov položaj zadnja leta izboljšuje.

Vpis v srednje šole – točkomanija
08. 04. 2023 14.58
"Pri vsakem testu si računamo točke, ker ni tako dolgo do konca šolskega leta," "Nikoli ne veš, koliko se jih bo vpisalo na določeno gimnazijo in kje bo meja," "Skrbi me, koliko točk bom imel, ker sem bolj na spodnji meji." To so skrbi devetošolcev Matica, Zarje in Ane, 14-letnikov, ki se vpisujejo v srednjo šolo.

Klakočar Zupančičeva razburja: je Ruanda res lahko zgled za Slovenijo?
07. 04. 2023 20.21
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič na uradnem obisku v Afriki lobira za to, da bi tudi te, doslej za Slovenijo nezanimive države podprle slovensko kandidaturo za nestalno članico Varnostnega sveta Združenih narodov. Pri poznavalcih se poraja dvom, ali je izbor držav ustrezen. Klakočar Zupančičeva se je v Kigaliju v Ruandi sicer udeležila spominske slovesnosti ob dnevu genocida, v katerem je bilo leta 1994 pobitih več kot milijon ljudi, a je veliko prahu dvignila njena izjava, da bi se lahko Slovenija po Ruandi zgledovala glede spodbujanja pravic žensk.

Ministrstvo objavilo stanje prijav za vpis v srednje šole
07. 04. 2023 19.16
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je objavilo stanje prijav za vpis v srednje šole za šolsko leto 2023/24. V skladu z razpisom in rokovnikom imajo kandidati možnost, da do 24. aprila svojo prijavo iz kakršnikoli razlogov prenesejo na drugo šolo oziroma drug izobraževalni program. Na srednjih šolah je razpisanih 25.560 mest.

Strateški svet: Gre za možnost izbire in ne za uvajanje veganske prehrane
07. 04. 2023 12.56
Potem ko smo poročali, da pediatri nasprotujejo rastlinskim menijem v šolah in vrtcih, se je odzval Strateški svet za prehrano. Kot pravijo, gre le za možnost izbire med mešanim in rastlinskim obrokom in ne za uvajanje veganske prehrane v vzgojno-izobraževalne zavode.

Minister ob dnevu zdravja opozarja na pomanjkanje zdravstvenih delavcev
07. 04. 2023 06.10
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan v poslanici ob današnjem svetovnem dnevu zdravja poziva k tvorni razpravi o prihodnosti našega zdravstvenega sistema. Pri tem vidi več izzivov, med največjimi pomanjkanje zdravstvenih delavcev. Izpostavil je tudi aktivno vlogo ministrstva pri pripravi zakonodajnih sprememb na področju duševnega zdravja.

Slovenija se pridružuje tožbi proti Madžarski zaradi kršenja pravic oseb LGBTIQ+
06. 04. 2023 16.41
Slovenija se bo pridružila tožbi Evropske komisije proti Madžarski zaradi kršenja pravic pripadnikov skupnosti LGBTIQ+, je odločila vlada. Po navedbah ministrstva za delo se Slovenija tožbi pred Sodiščem EU, ki jo podpirajo tudi številne druge članice EU, pridružuje z namenom izražanja podpore temeljnim vrednotam Unije.

Strategija za obvladovanje demence: nekoč med prvimi, danes redki brez nje
06. 04. 2023 07.12
Po treh letih bo Slovenija spet dobila strategijo za obvladovanje demence, so napovedali v strokovni skupini ministrstva za zdravje. Čeprav smo bili nekoč ena prvih evropskih držav, ki je imela tovrstno strategijo, pa smo trenutno postali ena redkih brez strategije na tem področju. Nova strategija, ki bo veljala za obdobje do leta 2030, temelji na 10 stebrih. Med drugim prinaša nacionalni center za demenco, register za spremljanje značilnosti demenc, multidisciplinarno obravnavo in sodobno informacijsko-komunikacijsko tehnologijo. Ob tem se osredotoča tudi na oskrbo oseb na domu.

Mijatović: Sodelovanje z Uefo in Čeferinom ne bi moglo biti boljše
05. 04. 2023 16.38
Potem ko je predsednik Nogometne zveze Slovenije (NZS) Radenko Mijatović tako kot drugi delegati na kongresu v Lizboni podprl Aleksandra Čeferina za nov mandat predsednika Evropske nogometne zveze (Uefa), je po koncu kongresa poudaril, da sodelovanje med NZS in Uefo ne more biti boljše, kot je.

Konec psihoterapevtskega 'biznisa': zakonska regulacija poklica z licencami
05. 04. 2023 13.28
"Psihoterapija postaja biznis. Povpraševanje je večje od ponudbe, cene psihoterapevtske ure letijo v nebo," je jasna psihoterapevtka Urška Batellino. Prav zato sta regulacija in izobraževanje na področju psihoterapije tako potrebna. Na zdravstvenem ministrstvu so tako pripravili predlog zakona o psihoterapiji, s katerim želijo to področje regulirati, tudi z licencami in zbornico za psihoterapevte. Upajo, da bo v javno obravnavo prišel čez 14 dni.

Beg možganov: kako učinkovita je država?
05. 04. 2023 11.41
Vlada, ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ter ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport so bili pri izvajanju aktivnosti, usmerjenih v zmanjševanje tveganj za pojav bega možganov med letoma 2010 in 2021, delno učinkoviti, ugotavlja računsko sodišče.

V vrtcih in šolah več zelenjave, polnozrnatih žit in stročnic
04. 04. 2023 20.56
Člani strateškega sveta za prehrano so se seznanili z recenzijo smernic za prehranjevanje v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Te so nespremenjene od leta 2010, nove pa morajo po besedah predsednice sveta upoštevati uradna priporočila glede omejitev nasičenih maščob, holesterola in prostih sladkorjev ter zagotoviti dovolj prehranskih vlaknin.

'Duh je ušel iz steklenice'
01. 04. 2023 08.15
"Izgubljeni so," pravi Marko Grobelnik, član strokovnih skupin za raziskovanje umetne inteligence pri Evropski komisiji, NATU, OECD, UNESCU, ob vprašanju, kako se spopadajo s pojavom ChatGPT-ja. Prepričan je, da je pred človeštvom obdobje, ko bo prisiljeno sprejeti novo družbeno pogodbo, hkrati pa se sprijazniti, da se bo življenje zelo spremenilo.

Minister Felda za zgodnejše učenje jezikov in več digitalizacije
03. 04. 2023 08.54
Minister za izobraževanje Darjo Felda je na predstavitvi mnenj o šolstvu glede na že potekajočo kurikularno prenovo in pripravo programa šolstva do leta 2033 dejal, da bo treba dati večji poudarek digitalizaciji. V tretjem razredu bi spet uvedli nacionalno preverjanje znanja, prvega tujega jezika bi se učili že v prvem razredu in drugega v sedmem.

Ministrstvo razpisuje 250 pripravniških mest za vrtce in šole
03. 04. 2023 17.11
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je v uradnem listu objavilo dva razpisa za skupaj 250 klasičnih pripravniških mest v vrtcih in šolah v šolskem letu 2023/2024. Za vrtce je razpisanih 80 pripravništev s sklenitvijo delovnega razmerja za polni delovni čas, za šole pa 170 pripravniških mest, so sporočili iz ministrstva.

V Španiji ogorčenje zaradi igralke, ki je pri 68 letih vnovič postala mama
30. 03. 2023 16.09
68-letna španska igralka Ana Obregon se je znašla pod plazom kritik, potem ko je sporočila, da je vnovič postala mama. Bolj kot starost igralke je Špance zmotilo dejstvo, da se je deklica rodila s pomočjo nadomestne matere v ZDA. Nadomestno materinstvo je v Španiji prepovedano, španska vlada pa ga je nedavno opredelila kot obliko nasilja nad ženskami.

V maju javna predstavitev mnenj o prihodnosti šolske prehrane
30. 03. 2023 15.28
Odbor DZ za izobraževanje, znanost, šport in mladino je sprejel predlog koalicijskih poslanskih skupin Svobode, SD in Levice za sklic javne predstavitve mnenj o predlogih novele Zakona o šolski prehrani in sprememb Zakona o osnovni šoli.

Takšna zavarovanja potrebujete, če imate otroka
27. 03. 2023 00.15
Med starševskimi skrbmi je varnost otroka na prvem mestu, je pokazala ameriška raziskava.

Svetloba, čustva sprožajo napade, Ariana ne more v šolo: 'Sami delajte z njo'
30. 03. 2023 06.00
Po nekaterih podatkih je v Sloveniji le šest otrok z redkim Dravetovim sindromom. Med njimi je 8-letna Ariana. Deklica, ki s starši in bratom živi družinsko življenje, ki ga je močno zaznamovala njena bolezen. A kot da bolezen nje in družine ni že dovolj zaznamovala, ji ovire na pot postavljajo še tisti, od katerih bi družina upravičeno pričakovala pomoč – pristojni. Starši namreč poudarjajo, da je deklici onemogočen dostop do izobraževanja.

Plešeta povsod, tudi med ponvami in lonci
29. 03. 2023 07.18
Kaj dobite, če združite glasbo in šport, ju posladkate s panakoto in začinite z avokadom? Eno od dvojice najmlajših udeleženk letošnje sezone oddaje Mali šef Slovenije, ki slišita na ime Otja in Raja, znani pa sta zlasti po tem, da se jima vedno nekaj dogaja.

Vlada bi krepila kapitalske trge in potrojila promet na borzi
27. 03. 2023 20.28
Podrobnosti davčne reforme še vedno niso znane. Vlada bi se sicer sprememb lotila s široko javno razpravo, šle pa naj bi v smer poenostavitve sistema, davčne razbremenitve dela in višje obdavčitve kapitala. Minister za finance Klemen Boštjančič ocenjuje, da večja obdavčitev kapitalskih dobičkov ljudi ne bi odgnala od vlaganj v vrednostne papirje. Slovenci smo sicer pri vlaganjih v kapitalske trge precej konservativni, večino prihrankov, kar 26 milijard evrov, imamo namreč na bankah.

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'
26. 03. 2023 07.00
Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?

'Vsak dan, vsak mesec je preveč. Hude stiske povzročajo trajno škodo'
25. 03. 2023 07.00
"Najbolj škodljivo je, kadar eden od staršev v boj proti drugemu staršu potegne otroka. Otrok mora ostati v vlogi otroka. On ni tisti, ki se bo dogovarjal, to je odgovornost staršev. Otrok tudi ni prenašalec informacij," opozarja Tatjana Milavec, sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije.

Bodo na Hrvaškem uvedli celodnevno šolo brez domače naloge?
23. 03. 2023 17.41
Pouk od 8. do 17. ure. Šest novih predmetov, več športne vzgoje, hrvaškega jezika, matematike in geografije, brez domačih nalog. To je nekaj podrobnosti programa celodnevne šole, ki naj bi jo od jeseni poskusno uvedli na okoli 50 osnovnih šolah na Hrvaškem.

Nova protikadilska pravila pred vrati, na obzorju pa že nova
23. 03. 2023 06.00
Odstotek kadilcev med odraslimi se v Sloveniji znižuje, prav tako se zmanjšuje tudi razširjenost kajenja med mladostniki. Toda odstotek uporabnikov novih tobačnih in nikotinskih izdelkov, med katere se uvrščajo elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke, narašča. Po njih posegajo predvsem mladi in država vztraja pri spremembah zakonodaje, ki naj bi te izdelke naredile manj privlačne. Pravijo, da so njihovi predlogi prejeli široko podporo.

Izhodiščni seznam: manj sredstev za trajnostno prenovo stavb, oskrbo s pitno vodo ...
22. 03. 2023 18.09
Ministrstvo za finance je pripravilo izhodiščni seznam naložb, ki bodo ali izločene iz posodobljenega načrta za okrevanje in odpornost ali bo njihovo financiranje z nepovratnimi sredstvi v načrtu zmanjšano. Prilagoditev je med drugim potrebna, ker državi pripada 286 milijonov evrov manj nepovratnih sredstev od sprva predvidenih.

Obrambna ministra Srbije in Slovenije izpostavila solidarnost med državama
22. 03. 2023 17.42
Srbski obrambni minister Miloš Vučević se je v Ljubljani sestal z obrambnim ministrom Marjanom Šarcem. Ministra sta poudarila odlično sodelovanje na obrambnem in vojaškem področju in izpostavila solidarnost med državama. Izmenjala sta si tudi mnenja glede vojne v Ukrajini in razmer na Zahodnem Balkanu, so sporočili z obrambnega ministrstva.

Zelena luč za dvig obrambnih izdatkov za Slovensko vojsko
22. 03. 2023 13.22
Poslanci DZ so s 55 glasovi za in šestimi glasovi proti podprli resolucijo o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske do leta 2040. Dokument med drugim načrtuje dvig obrambnih izdatkov na dva odstotka bruto domačega proizvoda in določa financiranje vojaških investicij in raziskav. Poslanci koalicijske Svobode pa so s pomočjo opozicijske NSi izglasovali novelo Zakona o službi v Slovenski vojski, ki uvaja znižanje izobrazbenih pogojev za zaposlitev v SV pod pogojem, da pripadnik srednješolsko izobrazbo konča na delovnem mestu.

Svetovni dan Downovega sindroma tokrat pod geslom 'Z nami, ne za nas'
21. 03. 2023 06.10
Letošnji svetovni dan Downovega sindroma poteka pod geslom "Z nami, ne za nas". Tudi letos različna društva pripravljajo dogodke v več krajih po Sloveniji, tudi pohode z baloni, s katerimi bodo javnost seznanjali o pomenu vključevanja drugačnih v družbo.