Izobraževanje

Se mora Dnevnik Ane Frank vrniti v šole kot priporočeno učno gradivo?

21. 02. 2023 18.16

Ali bi moral biti Dnevnik Ane Frank, knjiga o doživljanju 14-letne deklice, ki se je skupaj z družino skrivala pred nacisti zato, ker so bili Judi, spet na priporočenem seznamu za učno gradivo v osnovnih šolah? Zakaj ni niti na priporočenem seznamu del, ki jih berejo otroci, je bilo vprašanje poslanke Urške Klakočar Zupančič ministru za šolstvo. O tem odloča strokovni svet za splošno izobraževanje, ki je učni načrt spremenil že leta 2018, je odgovoril minister za šolstvo. Kako knjiga danes vpliva na učence, ki se z branjem dnevnika Ane Frank, čeprav čtivo ni obvezno, lahko poistovetijo z žrtvami nacizma in holokavsta?

Oblikovanje prodajnih marž: podražitev učbenikov, ne pa RTV-prispevka

21. 02. 2023 08.41

Vlada načrtuje nov način oblikovanja prodajnih marž za pogonska goriva, tako da bi bile vezane tudi na letno inflacijo, izhaja iz osnutka načrta uravnavanja reguliranih cen za leti 2023 in 2024. V obeh letih je predvideno tudi zvišanje cen učbenikov, ne pa denimo RTV-prispevka, za kar si prizadeva vodstvo Radiotelevizije Slovenija.

Mesec napovedal ukrepe za izboljšanje položaja žensk

20. 02. 2023 15.18

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je pred mednarodnim dnevom žensk predstavil ukrepe, ki jih pripravljajo za izboljšanje enakopravnosti spolov in položaja žensk. Načrtujejo jih na področjih preprečevanja nasilja nad ženskami, preživninske politike, ločitvenih postopkov in ekonomskega položaja žensk nasploh.

Začenja se prvi prijavni rok za vpis v višje šole

20. 02. 2023 06.28

Začenja se prvi prijavni rok za vpis v višje strokovno izobraževanje v študijskem letu 2023/24. Skupaj je za redni in izredni študij razpisanih 11.800 vpisnih mest, kar je toliko kot lani. Kandidati se lahko prijavijo do 17. marca. Že predhodno se je začel tudi prvi prijavni rok za vpis na fakultete.

Posledice pandemije na mlade: več depresije in nižji prihodki

19. 02. 2023 16.02

Francoska raziskava o duševnem zdravju je pokazala velik porast števila mladih, ki poročajo o depresiji. Najverjetnejši vzrok je pandemija covida-19 in z njo povezani ukrepi, ki so močno posegli v njihova življenja. Svetovna banka pa ugotavlja, da je zaprtje šol in podjetij vplivalo tudi na izobraževalni napredek in zaposlovalne možnosti mladih. Opozarjajo, da obstaja, če vlade ne bodo vlagale v izničenje teh negativnih vplivov, veliko tveganje za 'izgubljene generacije'.

Kje bo stala gorenjska bolnišnica? Trije župani še vedno na nasprotnih bregovih

19. 02. 2023 12.04

Boj za novo gorenjsko bolnišnico še ni končan. Kranjski in radovljiški župan vztrajata na nasprotnih bregovih, oba prepričana, da ponujata najboljšo lokacijo. Novi jeseniški župan pa želi s stališčem, da je pri obstoječi bolnišnici dovolj prostora za širitev, v igro vrniti tudi Jesenice. Ministrstvo naj bi odločitev sprejelo do poletja.

Talibani prepovedali kontracepcijo: 'Je zarota Zahoda za nadziranje muslimanov'

18. 02. 2023 15.38

Pravice žensk v Afganistanu so po tem, ko so avgusta 2021 oblast prevzeli talibani, drastično padle. Njihovo zatiranje pa je zdaj doseglo nove razsežnosti. Po poročanju afganistanskih medijev so talibani v dveh večjih mestih začeli uveljavljati popolno prepoved vseh oblik kontracepcije. Trdijo namreč, da gre za zaroto Zahoda, ki želi s kontracepcijo nadzirati muslimansko prebivalstvo.

Informativni dan nekoliko drugače: preiskava 'umora' in druženje s specialci

18. 02. 2023 10.08

Odločitev o tem, kaj bomo v življenju počeli po koncu šolanja, ni lahka. Mladim pri tem lahko pomagajo informativni dnevi, ki so letos prvič po dveh letih potekali tudi na Policijski akademiji v Tacnu. A nekoliko drugače. Več sto obiskovalcev je tam lahko opazovalo 'kraj nesreče, 'umor', policijske štirinožne kolege, merilo s pištolo ...

Dijaki srednjih strokovnih šol v diskriminatornem položaju

17. 02. 2023 13.33

Tik pred vpisi so nekateri dijaki, ki bodo letos srednješolsko izobraževanje končali s poklicno maturo, izvedeli, da določeni študijski programi na Univerzi v Ljubljani, ki so jim bili dostopni še lani, letos niso več.

Kaj pa, če nisi sanjal, kaj boš delal, ko boš velik?

17. 02. 2023 08.50

Če imata vaša 14-letnica ali 14-letnik jasno izoblikovano željo, kaj si želita postati, potem ju pri vpisu na šolo po njuni izbiri podprite. Večina otrok ob zaključku osnovne šole enostavno ne ve, kaj si želi početi čez pet do deset let, zato je zanje izbira šole polna dvomov, ali so se odločili prav. Prav nič lažje ni dijakom, ki se vpisujejo na fakulteto. Preverite, kaj svetujejo pedagogi.

Vladna stran Svizu predstavila predlog za odpravo plačnih nesorazmerij

17. 02. 2023 06.28

Vladna pogajalska skupina je po večurnem skupnem sestanku, sklicanem na njeno pobudo, Svizu in visokošolskemu sindikatu predstavila predlog za odpravo plačnega nesorazmerja med šolstvom in zdravstvom. Vlada je napovedala, da bo predlog sindikatoma pisno dostavila v ponedeljek do 12. ure.

Informativni dan je priložnost, da spoznate tudi 'drugo plat' šole

17. 02. 2023 06.00

Verjetno ste že slišali za pregovor 'kdor jezika špara, kruha strada'. To še posebej velja za informativne dneve, ko mnogi bodoči dijaki in študentje doživite prvi stik s šolo. Ne skoparite z vprašanji, ki jih imate. Eno je uradna predstavitev šole, drugo pa je priložnost, da skrbno izprašate dijake in študente o vsem, kar vas zanima in vam je lahko v pomoč pri izbiri izobraževanja.

'Če se trendi ne bodo obrnili, bomo v izobraževanju tam, kjer smo danes v zdravstvu'

16. 02. 2023 15.12

Odpoved torkovih pogajanj za sklenitev stavkovnega sporazuma s Svizom brez jasnih argumentov in razlogov po mnenju Branimirja Štruklja kaže na podcenjujoč odnos vlade do izobraževanja. Sindikat se bo v petek udeležil sestanka, na katerega jih vabi vladna stran, a bo vztrajal pri sklenitvi sporazuma z vsemi sredstvi, ki so mu na voljo.

CryptoUnity želi kriptovalute narediti varne in dostopne za vse!

15. 02. 2023 00.15

CryptoUnity je mlad slovenski start-up, ki si v svetu kriptovalut ustvarja ime.

Cene vrtcev v Ljubljani se do septembra predvidoma ne bodo zvišale

14. 02. 2023 17.09

Cene vrtcev v Ljubljani se do septembra predvidoma ne bodo zvišale, četudi država povišanja plač v vrtcih ne bo krila iz proračuna, je povedal ljubljanski župan Zoran Janković. Dodal je, da bodo počakali, da se začnejo višje plače izplačevati, nato pa bodo ministrstvom poslali primerjavo stroškov v mesecu marcu v primerjavi z lanskim marcem.

17 tekočih kilometrov gradiva, najstarejši dokument iz leta 1246

14. 02. 2023 14.39

17 tekočih kilometrov arhivskega gradiva, ki priča o zgodovini Štajerske, Pomurja in Koroške, pa obsežna zbirka listin in fototeka. Gradiva pomembnih posameznikov, celo plemiških družin, in na tone arhivskih škatel z zapuščinami okoliških gospostev, v katerih najdemo sodne spise, prastare fotografije, risbe, notne zapise, pesmi in nekoč zasebne dnevnike. Tako bogato zbirko hrani ena najpomembnejših kulturnih ustanov pri nas – Pokrajinski arhiv Maribor. Letos praznuje 90-letnico ustanovitve, a njeni začetki segajo precej dlje. Ob častitljivem jubileju zato pripravljajo pester nabor razstav in delavnic ter predstavljajo svoje delo.

'Mreža javnih zdravstvenih zavodov bi se lahko sesula že v času te vlade'

13. 02. 2023 15.34

V civilni iniciativi Glas ljudstva menijo, da ukrepi, ki jih sprejema vlada, koristijo zasebnikom, saj da jim sedanji sistem omogoča nekatere boljše pogoje delovanja kot javnim zasebnim zavodom. Slednje so predstavili na primeru Studia R, ki je v preteklem letu močno povečal obseg delovanja in iz javnih zdravstvenih zavodov zvabil šest zdravnikov. "Na področju koncesij trenutno vlada popoln divji zahod," je ponazoril predstavnik iniciative Jaša Jenull. Če ima vlada resničen namen obraniti javno zdravstveno mrežo pred popolnim razsutjem, mora problematiko koncesionarstva nasloviti nemudoma, še poudarjajo.

'Ko so ženske vključene v upravljanje z naravnimi viri, so izidi boljši za vse'

11. 02. 2023 07.23

Obeležujemo mednarodni dan žensk in deklet v znanosti, katerega namen je spodbuditi zanimanje žensk in deklet za znanost ter opozoriti na enakopravne možnosti v znanosti. Spodbujajte ženske, da vstopajo v poklicno usposabljanje in študij naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike, je na zasedanju, ki ga je na sedežu ZN v New Yorku organizirala fundacija The Royal Academy of Science International Trust, dejala predsednica Nataša Pirc Musar.

Kaj je ChatGPT in zakaj na univerzah povzroča težave?

07. 02. 2023 06.18

Univerze po svetu, tudi v Veliki Britaniji, imajo velik glavobol zaradi programa ChatGPT. Naj ga študentom dovolijo uporabljati ali ne? Bojijo se, da bo za vedno spremenil izobraževanje. Kdo ali kaj je to? Poenostavljeno povedano gre za računalniški program z umetno inteligenco, ki simulira pogovor z ljudmi. In zakaj je to problem za univerze?

'Brezplačen vrtec bi državo stal 200 milijonov evrov na leto'

06. 02. 2023 11.42

Nekatere starše že februarja ali marca čakajo višje položnice za vrtce. Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec se je odzval na aktualno problematiko cen vrtcev. "Brezplačen vrtec bi stal 200 milijonov evrov na leto, česar v proračunu nimamo," je dejal. Kot pravi, bodo, da bi čim manj bremena nosili starši, največ naredili na področju socialnih transferjev. S februarjem se tako povečujejo pragi za socialne transferje, kar po besedah ministra prinaša lažji dostop do subvencij. Z marcem pa je napovedal uskladitev otroških dodatkov z inflacijo.

Država samo za najemnine letno plača vsaj 26 milijonov evrov

06. 02. 2023 08.07

Četudi bi z izgradnjo nove sodne stavbe privarčevali dobre štiri milijone evrov na leto – toliko namreč ministrstvo za pravosodje plačuje za najem 18 različnih lokacij, v katerih delujejo ljubljanski pravosodni organi – pa je znesek, ki ga država plačuje za najemnine ostalih državnih organov, še vedno visok. Leta 2022 je skupna številka namreč presegla 26 milijonov evrov. Poslovni prostori, arhivi, skladišča, garaže in tudi najemnine športnih dvoran za dijake ter vojaška stanovanja v Sloveniji in tujini. A to ni končna številka najemnin, saj v njej niso zajeti podatki drugih organov, agencij, zavodov, državnih podjetij in na primer občin.

Slovenka Vesna Kaloh med najboljšimi ortodonti na svetu

05. 02. 2023 13.07

Vesna Kaloh, Mariborčanka, spada v sam vrh svetovne ortodontije, saj z modernim pristopom in najnovejšimi metodami ravnanja zob premika meje v sodobni ortodontiji.

Kadrovska kriza hromi Slovenijo

04. 02. 2023 12.00

Primanjkuje 1.000 zdravnikov, 3.600 delavcev v zdravstveni negi in rehabilitaciji, od 4.000 do 5.000 učiteljev v šolah, vzgojiteljev v vrtcih, skoraj 12.000 delavcev v gostinstvu in turizmu, 3.800 voznikov, 5.000 parov rok v gradbeništvu. Kdo bo torej gradil domove, socialna stanovanja, še zlasti pa bolnišnice, šole, vrtce? Predvsem pa, kdo bo tam delal? Bodo morala podjetja, tudi lokali, restavracije, hoteli – ker ni kadra – zapirati svoja vrata?

Aprila višji zneski za otroški dodatek in državne štipendije

02. 02. 2023 09.01

Aprila bodo družine, upravičene do otroškega dodatka, prejele višji znesek. Na pristojnem ministrstvu pojasnjujejo, da se bo uskladitev izvedla avtomatično. A zvišale so se tudi dohodkovne lestvice za ugotavljanje upravičenosti do socialnih transferjev, kar pa bodo na CSD upoštevali šele, ko upravičencem potečejo veljavne odločbe.

Reforma plačnega sistema s tremi stebri: 'Trenutno primerjamo jabolka in hruške'

02. 02. 2023 06.00

Načrti za reformo plačnega sistema predvidevajo tri nove plačilne stebre. Prvi steber bi vključeval funkcionarje vseh vej oblasti, predstavnike drugih državnih organov in direktorje, drugi steber javne uslužbence ožje javne uprave, tretji pa zdravstvo, vzgojo in izobraževanje ter ostale, je pojasnila ministrica za javno upravo Sanja Ajanovič Hovnik. Točna delitev stebrov je sicer še stvar dogovora z vladnimi strankami in sindikati, je napovedala. Vlada sicer obljublja tudi gradnjo 3000 javnih stanovanj od leta 2026 dalje.

Mož Olivie Newton John: Vsak dan z njo je bil čaroben

02. 02. 2023 06.00

John Easterling, mož Olivie Newton John, se je nekaj mesecev po njeni smrti poklonil svoji nekdanji ženi. Na enem od zadnjih dogodkov, ki se jih je udeležil, jo je v govoru opisal kot eno najpogumnejših in najbolj sočutnih žensk, s katero je bil vsak dan čaroben. Zvezdnica Briljantine, ki je lani umrla za rakom, in poslovnež sta bila poročena od leta 2008.

Pol milijona Britancev na ulicah: 'Kaj me čaka, ko se bo pogodba iztekla?'

01. 02. 2023 12.45

V Veliki Britaniji poteka največja stavka v zadnjem desetletju, ki naj bi se je po napovedih organizatorjev udeležilo okoli pol milijona ljudi. Sedem sindikatov zaposlenih v javnem sektorju jo je pripravilo zaradi nezadovoljstva s plačami in delovnimi pogoji. Stavka je prizadela šole in univerze ter železniški in avtobusni promet. Skupaj bo državo stala 86 milijonov funtov (77 milijonov evrov).

Obveščevalec pod krinko: začne se s šolanjem na obveščevalnih akademijah

31. 01. 2023 19.43

V Ljubljani prijeta domnevna ruska vohuna, ki sta v partnerski zvezi in imata mladoletna otroka, sta v priporu enaka vsem ostalim pripornikom. Dovoljena jima je uporaba nekaterih osebnih stvari, denarja in tiskovin oziroma ostalih sredstev za spremljanje javnih medijev. Pripadata jima tudi vsaj dve uri gibanja na prostem, a v priporu sta ločena. Moški je priprt na Povšetovi, njegova partnerka pa v ženskem zaporu na Igu. Kdo so ljudje, ki postanejo obveščevalci pod krinko? Kako dolgo se na novo identiteto privajajo in kako blizu ali daleč od resnice so filmi o vohunih?

Šport pod gospodarskim ministrstvom, Han: Pripravljeni smo na izzive

31. 01. 2023 12.24

Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han pričakuje, da bo vladna reorganizacija ministrstev prinesla veliko dobrega gospodarstvu, turizmu in športu, ki bodo poslej prvič pod isto streho. "Športu želimo vrniti, kar nam daje že vrsto let," je izpostavil na novinarski konferenci in napovedal, da bodo skozi panogo krepili promocijo države.

Odstotek kadilcev pri nas se znižuje, a izziv so novi tobačni in nikotinski izdelki

31. 01. 2023 07.00

Razširjenost kajenja pri nas se sicer zmanjšuje, še vedno pa kadi vsak četrti odrasel prebivalec Slovenije. Vsako leto 31. januarja obeležujemo dan brez cigarete, s katerim se kadilce spodbuja k opustitvi kajenja. Ker mnogi to težko storijo, na NIJZ priporočajo preizkušene, učinkovite in varne vrste pomoči. Ob tem pa opozarjajo, da so pred nami novi izzivi. Pojavljajo se namreč novi tobačni in nikotinski izdelki, kot so elektronske cigarete, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke. Te izdelke uporablja znaten odstotek mladoletnikov. Trenutno poznamo le kratkoročne učinke in pomembno je, da se zavedamo, da je vdihavanje kakršnekoli snovi potencialno nevarno.