Japonsko

Mir na Zemlji

23. 03. 2001 00.00

Ruska orbitalna znanstvena postaja Mir je v petek ob 6.59 in 24 sekund po srednjeevropskem času nadzorovano strmoglavila v Tihi ocean. Tako se je končalo pet ur in pol dolgo iztirjanje 15 let stare vesoljske postaje. Ostanki postaje so padli na območje s koordinatami 40 stopinj južne in 160 stopinj zahodne zemljepisne dolžine na območju v obliki 3000 kilometrov dolge elipse, kar je približno polovico manj in zato bolje kot so pričakovali.

Bush in Mori za gospodarsko okrevanje

20. 03. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush in japonski premier Joširo Mori sta po srečanju v Beli hiši v skupni izjavi za javnost potrdila trdne dvostranske odnose, pri čemer je po njunem mnenju ameriško-japonska zveza temelj miru in stabilnosti v azijsko-pacifiški regiji. Največ časa sta v pogovorih namenila gospodarskim temam, predvsem težavam, v katerem se je znašlo japonsko gospodarstvo, ter sodelovanju pri vzpodbujanju rasti v obeh državah in po svetu. Ameriški predsednik je japonskemu premieru tudi obljubil, da si bodo ZDA prizadevale za čimprejšnje sprejetje Japonske v stalno članstvo Varnostnega sveta ZN.

Japonci naj ostanejo doma?

20. 03. 2001 00.00

Kljub zagotovilom ruskih znanstvenikov, da nadzorovan padec in uničenje orbitalne postaje Mir, ki naj bi se po zadnjih podatkih zgodil 23. marca, ne predstavlja večje nevarnosti, japonske oblasti vseeno pozivajo svoje državljane, naj zaradi varnosti v tem času raje ostanejo doma.

Japonsko gospodarstvo še vedno v težavah

16. 03. 2001 00.00

Japonska si po najhujši ekonomski krizi po drugi svetovni vojni še vedno ni povsem opomogla. Japonska vlada je tako že drugič zapored v svojem mesečnem poročilu objavila stagnacijo gospodarske rasti, v poročilu pa še poudarja, da naj bi se gospodarstvo samo izkopalo iz sedanjih težav.

Ukrepi za stabilizacijo japonske ekonomije

15. 03. 2001 00.00

Japonski premier Joširo Mori je danes sklical nujno zasedanje, namenjeno sprejemu ukrepov za stabilizacijo gospodarstva, ki so se ga udeležile ugledne osebnosti vladne večine s področja ekonomije. "Japonsko gospodarstvo je na mrtvi točki in prihodnost zbuja zaskrbljenost. Pristojne ministre sem zato zaprosil, naj premislijo o ukrepih, s katerimi bi izbojšali položaj na borzi, podjetjem pa bi z odpisom dolgov pomagali iz težav," je pojasnil premier, ki je ob tem poudaril, da bo najprej treba sprejeti "nujne ukrepe".

Slovenska podjetja na Foodexu

14. 03. 2001 00.00

Na mednarodnem prehrambenem sejmu Foodex, ki se je v torek začel v Tokiu, se na skupnem razstavnem prostoru predstavlja 24 podjetij slovenske živilsko-predelovalne industrije, predvsem s področja vinogradništva in vinarstva. Predstavitev je poleg urada za gospodarsko promocijo in tuje investicije podprlo tudi ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. To je že tretja zaporedna predstavitev slovenskih podjetij na največjem prehrambenem sejmu v Aziji, ki se bo končal 16. marca.

ZDA, Japonska in Kanada naj sledijo EU

05. 03. 2001 00.00

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je danes industrializirane države na čelu z ZDA, Japonsko in Kanado pozval, naj sledijo primeru EU, ki se je nedavno odločila, da bo najmanj razvitim državam na svetu omogočila neomejen brezcarinski dostop na svoje tržišče za vse proizvode, razen za orožje. Resda odločitev unije kot takšna ne bo odpravila revščine v svetu, vendar gre za ključni prvi korak, je Annan ocenil v prispevku, objavljenem v današnji izdaji časnika Financial Times.

Protestni shod proti globalizaciji

03. 03. 2001 00.00

Več kot 3000 demonstrantov, pripadnikov okoljevarstvenih in drugih nevladnih skupin, se je v Trstu udeležilo shoda proti ministrskemu srečanju sedmih industrijsko najbolj razvitih držav in Rusije (G-8) in proti globalizaciji. Shod, ki ga je organizirala Mreža proti G-8, je minil brez incidentov. Italijanski minister za okolje Willer Bordon je po protestnem shodu povedal, da ni dvomil v miren potek protestov.

Začetek vrha G-8

02. 03. 2001 00.00

Danes se bo v Trstu začelo ministrsko srečanje skupine G-8 o okolju, na katerem bodo ministri za okolje Združenih držav Amerike, Kanade, Japonske, Nemčije, Francije, Italije, Velike Britanije in Rusije obravnavali klimatsko problematiko, trajnostni razvoj ter vpliv okoljskih dejavnikov na zdravje. Zaradi ministrskega srečanja skupine sedmih industrijsko najbolj razvitih držav in Rusije bodo danes v središču Trsta, predvsem okrog palače deželne vlade na Velikem trgu (Piazza Unita), kjer bo potekalo zasedanje, začeli veljati strogi varnostni ukrepi. Po podatkih tržaške kvesture pričakujejo do nedelje v Trst okoli 10.000 protestnikov.

Plešasti Hitler zmagal na mednarodnem bienalu plakatov

01. 03. 2001 00.00

Plakat, ki prikazuje Hitlerja kot obritoglavca z brčicami, je prinesel grafiku Uwetu Löschu iz Duesseldorfa glavno nagrado na mednarodnem bienalu plakatov, ki je letos potekalo v finskem Lahtiju. Plakat z napisom www.scheisse.de (nemška spletna stran z naslovom "sranje") deluje proti propagandi neonacistov na internetu, je povedal Lösch. Priznanje profesorju za komunikacijsko oblikovanje, rojenem leta 1943 v nemškem Wuppertalu, je vredno 7000 nemških mark denarne nagrade. Na bienalu v Lahtiju so se s 1500 plakati predstavili oblikovalci iz 45 držav, drugi dve nagradi pa sta odšli na Japonsko in v Izrael.

Admiral se je opravičil

27. 02. 2001 00.00

Pomočnik ameriškega poveljnika pomorskih operacij, admiral William Fallon, se je danes ob začetku tridnevnega obiska na Japonskem v imenu ameriške vlade, mornarice in ljudstva uradno opravičil za nesrečo, v kateri je ameriška vojaška podmornica 9. februarja trčila v japonsko ribiško ladjo in jo potopila. Fallon bo skušal med obiskom ublažiti jezo Japoncev zaradi omenjenega trčenja, v katerem je umrlo 9 ljudi.

Točen kraj padca Mira znan pol ure prej

23. 02. 2001 00.00

Japonci pripravljajo posebno skupino za opazovanja, ki mora paziti, da ruska orbitalna postaja Mir ne bi nepričakovano padla na Japonsko.

Znižanje tečajev v Tokiu

19. 02. 2001 00.00

Tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu so se danes v povprečju znižali. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, se je znižal za 0,4 odstotka na 13.119,59 točke. To je 55,90 točke manj kot ob koncu petkovega trgovanja. Po mnenju strokovnjakov je rahlo znižanje tečajev posledica zaskrbljenosti nad japonsko konjunkturo, ki so jo finančni ministri in predsedniki centralnih bank izrazili ta konec tedna na srečanju skupine G-7 v Palermu.

Umrl realistični slikar Balthus

19. 02. 2001 00.00

Malo pred svojim 93. rojstnim dnevom je na svojem domu v gorski vasici Rossiniere v Švici umrl eden največjih realističnih slikarjev 20. stoletja Balthazar Klossowski de Rola, znan pod psevdonimom Balthus. Slikar je najbolj znan po svojih erotičnih, nekateri menijo, da celo pornografskih, upodobitev najstniške lepote.

Našli potopljeno ribiško ladjo

17. 02. 2001 00.00

Ameriška vojska je s pomočjo daljinsko nadzorovane naprave za globokomorsko potapljanje odkrila razbitine japonske ribiške ladje, ki je 9. februarja v bližini otočja Havaji trčila z ameriško vojaško podmornico Greenville.

Iskanje trupel pogrešanih

16. 02. 2001 00.00

Ameriška jedrska podmornica Greeneville je bila med trčenjem z japonsko ribiško ladjo dve navtični milji zunaj območja, ki je predvideno za vadbo zasilnega dviga na površje. Ameriška obalna straža pa je prenehala aktivno iskati morebitne preživele, kar pomeni, da bodo od danes naprej iskali le še trupla pogrešanih.

Mitsubishi znova umika svoja vozila

15. 02. 2001 00.00

Japonsko avtomobilsko podjetje Mitsubishi Motors bo po odkritju napak na kar enajstih modelih s svetovnega trga umaknil dobrih 1,3 milijona svojih vozil, od tega skoraj milijon na ameriškem in 401.000 vozil na japonskem trgu. Med njimi bo nekaj tisoč takih, ki jih bodo s trga umaknili že drugič.

Civilista za krmilom podmornice

14. 02. 2001 00.00

Ameriško ministrstvo za obrambo je potrdilo, da sta ameriško jedrsko podmornico Greeneville v času trčenja z japonsko ribiško ladjo upravljala dva civilista. En civilist pa naj bi bil na komandnem mestu med simulacijo manevra za nujne razmere.

V Goriških Brdih zadovoljni

13. 02. 2001 00.00

Čeprav časi za vinogradništvo in vinarstvo niso najbolj rožnati, so v Vinski kleti Goriška Brda z obsegom poslovanja v letu 2000 zadovoljni, saj je znašal 2,1 milijarde tolarjev. Nekoliko so zmanjšali prodajo v razredu namiznih in deželnih vin, zato pa povečali prodajo vrhunskih in kakovostnih vin, kar je v skladu z dolgoročnimi načrti podjetja, ki kažejo, da je nujna strateška usmeritev v prodajo vin na tujih tržiščih, so povedali predstavniki kleti. Lani so se na tržišču pojavili tudi z novo blagovno znamko Quercus in novo penino Duet, pridelano po klasični metodi ter novo sorto rdečega vina Syrah.

Vrnitev prvih preživelih v domovino

13. 02. 2001 00.00

Na Japonsko so se danes vrnili prvi preživeli petkove nesreče japonske ribiške ladje, ki je potonila po trčenju z ameriško jedrsko podmornico. V domovino je prispelo devet dijakov ribiške šole iz Uvadžime, še vedno pa pogrešajo devet ljudi. Medtem pa so na Japonskem izbruhnile polemike o obnašanju premiera Jošira Morija ob nesreči. Ta je namreč potem, ko je izvedel za dogodek, odigral še partijo golfa, šele nato pa odšel v svoj urad.

Trčenje jedrske podmornice z ribiško ladjo

10. 02. 2001 00.00

Japonski premier Joširo Mori je potrdil, da so se ZDA opravičile Japonski zaradi trčenja ameriške jedrske podmornice z japonsko ribiško ladjo. Do trčenja je prišlo v petek ponoči v bližini otočja Havajev. Na japonski ladji, ki je potonila, je bilo 35 ljudi, med katerimi je bilo tudi več učencev neke ribiške šole. Pripadniki ameriške obalne straže in marinci so rešili 26 oseb, devet pa jih še pogrešajo, med njimi štiri učence in njihova učitelja. Upanja za pogrešane pa je po besedah mornariškega podčastnika tamkajšnje obalne straže Garyja Openshawa vse manj. Devet pogrešanih v času trčenja nahajalo v notranjosti ribiške ladje, ki se je po trčenju s podmornico potopila 550 metrov globoko na morsko dno.&nbsp

Na Japonskem večja prodaja uvoženih avtomobilov

06. 02. 2001 00.00

Prodaja uvoženih avtomobilov na Japonskem se je januarja letos povečala za 2,7 odstotka predvsem na račun rekordne prodaje nemških avtomobilskih proizvajalcev Volkswagen in Mercedes. Januarja so Japonci kupili 15.733 tujih osebnih avtomobilov in tovornih vozil, medtem ko je bilo v enakem lanskem obdobju prodanih 15.355 tujih avtomobilov in tovornih vozil.

Poslali vabila za ZOI 2002

03. 02. 2001 00.00

Mednarodni olimpijski komite (MOK) je nacionalnim olimpijskim komitejem konec tedna poslal tudi uradna vabila za udeležbo na zimskih olimpijskih igrah prihodnje leto v ameriškem Salt Lake Cityju. Na uradni slovesnosti v olimpijskem muzeju v Lausanni je predsednik MOK Juan Antonio Samaranch osebno podpisal vabila za Avstralijo, Japonsko, Norveško, Švico, Južnoafriško republiko in ZDA. "MOK vabi športnike z vsega sveta, da se prihodnje leto zberejo na olimpijskih igrah v Salt Lake Cityju. Vsem želim obilo sreče," je na slovesnosti dejal španski predsednik MOK.

Xerox bo prodajal premoženje

03. 02. 2001 00.00

Ameriški proizvajalec kopirnih strojev Xerox se z več podjetji pogovarja o prodaji določenega deleža svojega premoženja ali pa celo celotne družbe. Po poročanju današnjega časnika New York Times se Xerox informativno pogovarja s številnimi podjetji pa tudi z investicijskimi bankami in skladi tveganega kapitala, ki si želijo ogledati njegovo premoženje. Resna pogajanja o odkupu se še niso začela.

Sodelovanje med Ericssonom in eBANK

02. 02. 2001 00.00

Ericsson in novoustanovljeno japonsko podjetje eBANK sta podpisala pogodbo o sodelovanju, katerega glavni cilji so razširiti uporabo Interneta v bančne in komercialne namene v deželi vzhajajočega sonca. Po dogovoru bo s tem Ericsson prevzel tudi enakovreden delež v novoustanovljeni družbi.

GM hoče v japonsko združenje avtomobilskih proizvajalcev

29. 01. 2001 00.00

Ameriški avtomobilski proizvajalec General Motors (GM) je zaprosil za članstvo v japonskem združenju proizvajalcev avtomobilov, da bi s tem povečal svoj delež na azijskem tržišču, je danes poročal japonski časnik Jiji. Če bo prošnja GM ugodno rešena, bo tako postal prvi tuji avtomobilski proizvajalec v omenjenem japonskem združenju.

Japonska lani izvozila več avtomobilov

29. 01. 2001 00.00

Japonski proizvajalci avtomobilov so lani izvozili za 4,45 milijona jeklenih konjičkov, kar je za odstotke več kot v letu 1999 in prvo letno povečanje v treh letih, je danes sporočilo japonsko združenje proizvajalcev avtomobilov. Pri združenju ocenjujejo, da je večji izvoz lani predvsem posledica boljše prodaje japonskih avtomobilov na severnoameriško in azijsko tržišče.

Škandal v japonski javni upravi

25. 01. 2001 00.00

Japonski zunanji minister Johei Kono je sklenil vrniti plačo zadnjih šestih mesecev in tako prevzeti odgovornost za škandal, ki pretresa japonsko javno upravo. Poneverbe v višini 2,6 milijona dolarjev je obtožen tudi eden izmed vodilnih uslužbencev zunanjega ministrstva, Katsutoshi Matsuo.

Japonska terja stalno mesto v VS ZN

23. 01. 2001 00.00

Japonski premier Joširo Mori se je danes po srečanju z generalnim sekretarjem Združenih narodov Kofijem Annanom zavzel za čimprejšnjo reformo Varnostnega sveta ZN, ki bi mesto med stalnimi članicami prinesla tudi Japonski. Japonska javnost vse bolj nasprotuje prispevkom v proračun te organizacije, saj japonski delež znaša že približno 20 odstotkov celotnega proračuna ZN, z reformo VS pa se vse bolj odlaša, je opozoril Mori. Japonska stalno članstvo v VS ZN terja že dlje časa.

Virusi opustošili Japonsko

13. 01. 2001 00.00

Na Japonskem so lani našteli trikrat več računalniških virusov kot leto pred tem. Vladna agencija za razvoj informacijske tehnologije je v posebnem poročilu lani naštela 11.109 prijav najrazličnejših virusov, medtem ko so leta 1999 poročali le o 3645 virusih.