Javni razpis

Hrvaško ustavno sodišče odločilo, da so ukrepi proti pandemiji zakoniti
22. 12. 2021 17.49
Hrvaško ustavno sodišče je presodilo, da so ukrepi za zajezitev širjenja pandemije covida-19 legitimni, in zavrnilo predlog o presoji ustavnosti covidnih potrdil, pooblastil štaba civilne zaščite ter obveznega testiranja zaposlenih v zdravstvu in sociali. Predsednik ustavnega sodišča, Miroslav Šeparović, je pojasnil, da je odločitev o uvedbi covdnih potrdil v skladu z ustavo, ker cepljenje na Hrvaškem ni obvezno. Potrdila tako ščitijo najobčutljivejše, zanje pa ni ustrezne alternative, je dejal.

'Prihodnost slovenskega visokošolskega prostora je ogrožena'
21. 12. 2021 12.17
Številni sklepi in predlogi vlade v visokem šolstvu predstavljajo prestrukturiranje slovenskega visokošolskega prostora, odsotnost širše javne razprave, kjer bi se lahko dogovorili o najustreznejših rešitvah, je nedopustna, opozarjajo javne univerze, združene v rektorski konferenci.

Teste Majbert Pharma še vedno uporabljajo v 47 zdravstvenih ustanovah
15. 12. 2021 19.08
Kriminalisti so se ob torkovih obsežnih hišnih preiskavah oglasili tudi na sedežu podjetja Majbert Pharm in preiskali prebivališče direktorja podjetja Klemna Nicolettija, nam je v telefonskem pogovoru potrdil sam Nicoletti. Kaj so preiskovali, ne ve in trdi, da ga policija ob preiskavah ni obravnavala kot osumljenca. Policija je sporočila, da za domnevno oškodovanje javnega denarja sumijo sedem oseb, med njimi je tudi odgovorna oseba gospodarske družbe.

V hrvaškem saboru burna razprava zaradi obveznih covidnih potrdil
15. 12. 2021 15.15
Ob hudih obtožbah, žalitvah in povišanih tonih ter celo na robu fizičnega obračuna je hrvaški sabor potrdil spremembe zakona o zaščiti prebivalstva pred nalezljivimi boleznimi, s katerimi se med drugim uvajajo kazni v višini več tisoč evrov za odgovorne osebe, ki ne spoštujejo obveznosti covidnega potrdila v javni in državni upravi.

Vrtovec o projektih v Kranju: Aktivnosti lepo tečejo, kmalu bodo vidni rezultati
07. 12. 2021 15.21
Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec se je pred petkovim obiskom vlade na Gorenjskem v Kranju srečal s kranjskim županom Matjažem Rakovcem. Povedal je, da so postopki za izgradnjo avtocestnega priključka Kranj sever v teku, steklo bo tudi projektiranje za nadgradnjo železniške postaje. Rakovec je opozoril tudi na problematiko hrupa zaradi preleta letal z brniškega letališča.

KPK NIJZ-ju predlagala, naj uveljavi ničnost pogodb ali sklene sporazum o skrajšanju
07. 12. 2021 10.45
DKOM je odločil, da je bil izbrani postopek NIJZ za javno naročilo za klicne centre nezakonit. NIJZ je namreč dvomilijonski posel oddal neznanemu podjetju City Connect. KPK je zdaj NIJZ-ju predlagala, naj sproži postopke uveljavljanja ničnosti pogodb ali z izvajalcema sklene sporazum o njunem skrajšanju ter na ta način vzpostavi zakonito stanje. Ministrstvu za javno upravo je medtem podala priporočila za spremembe zakonodaje o javnem naročanju.

Zakaj je MZZ najel bolgarsko poslovno letalo za zadnji mesec predsedovanja Svetu EU?
29. 11. 2021 14.36
Zadnji mesec in pol predsedovanja Slovenije Svetu EU bodo lahko naši državniki na dogodke v tujini leteli z najetim poslovnim letalom bolgarske letalske družbe Heli Air Services, ki ga je zunanje ministrstvo najelo brez javnega naročila, vrednost najema pa je 256.065 evrov. Zakaj šele zadnji mesec predsedovanja? In kaj se dogaja z vladnim falconom, da smo morali najeti drugo letalo? Na letalu bolgarske družbe je med letom v Bruselj svoj rojstni dan praznoval tudi minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek.

Dikaučič po nujnem postopku vložil predlog sprememb zakona o državnem tožilstvu
24. 11. 2021 18.11
Po imenovanju Tanje Frank Eler in Mateja Oštirja za slovenska evropska delegirana tožilca se je oglasil tudi slovenski pravosodni minister Marjan Dikaučič, ki je omenjenima čestital, a skoraj istočasno po nujnem postopku vložil tudi predlog sprememb zakona o državnem tožilstvu. Po novem bi tako končni izbor opravila vlada, in ne več evropsko tožilstvo, pravosodno ministrstvo pa bi lahko kar samo predlagalo kandidate, ki se niso prijavili na razpis. Nekdanji pravosodni minister Aleš Zalar ob tem: "Mislili smo, da smo ob vseh zapletih glede imenovanja delegiranih tožilcev že dosegli dno, a zdaj vidimo, da ga pravzaprav še nismo."

Vlada za delegirana tožilca začasno predlagala Oštirja in Frank Elerjevo
18. 11. 2021 17.22
Vlada je sprejela sklep glede seznanitve s postopkom imenovanja dveh evropskih delegiranih tožilcev in ugotovila, da ni bil zaključen v skladu z Zakonom o državnem tožilstvu, ker ni bilo vloženo zadostno število kandidatur. Tako vlada za evropska delegirana tožilca predlaga Mateja Oštirja in Tanjo Frank Eler, ki sta se za funkcijo že potegovala, a le začasno. Predsednik društva državnih tožilcev Boštjan Valenčič pa odgovarja, da zakon o državnem tožilstvu pojma začasnosti ne pozna.

Petra Grah Lazar čez noč postala direktorica NPU, zaradi nje spremenili celo zakonodajo
15. 11. 2021 18.51
Policija je potrdila naše informacije, da je dosedanja v. d. direktorice Nacionalnega preiskovalnega urada Petra Grah Lazar imenovana za direktorico NPU. Na položaj je prišla prav s pomočjo nedavno sprejetega zakona o organiziranosti in delu v Policiji, ki omogoča imenovanje vodje NPU brez posebnega razpisnega postopka. Ob tem se tudi odpira vprašanje, kako je Grah Lazarjeva sploh postala direktorica NPU, ko pa je delovno sodišče pritrdilo nezakonito razrešenemu direktorju NPU Darku Muženiču in odločilo, da se postopek izbire kandidata direktorja ne sme nadaljevati. Hkrati pa se z njenim imenovanjem potrjujejo naše napovedi, da se je vlada spreminjanja zakonodaje lotila zato, da bi lahko namesto direktorja NPU zaposlila osebo, ki sicer ne bi izpolnjevala pogojev za delovno mesto.

Minister Dikaučič naj bi prijavi specializiranih tožilcev Frank Elerjeve in Oštirja zavrgel
04. 11. 2021 10.29
Zgodbi o neimenovanju evropskih delegiranih tožilcev očitno še ni videti konca. Pravosodni minister Marjan Dikaučič je po neuradnih podatkih časopisa Dnevnik zavrgel prijavi specializiranih tožilcev Tanje Frank Eler in Mateja Oštirja na ponovljeni razpis za evropska delegirana tožilca. V petek sicer poteče 30-dnevni rok za izvršitev s tem povezane sodbe Upravnega sodišča, na katero naj bi se skliceval tudi Dikaučič.

V veljavo stopila spremenjena policijska zakonodaja, ki NPU jemlje avtonomnost
04. 11. 2021 09.45
Od danes velja spremenjeni Zakon o organiziranosti in delu v policiji, ki med drugim prinaša spremembe glede umestitve in avtonomnosti Nacionalnega preiskovalnega urada. Ta bo po novem notranjeorganizacijska enota Uprave kriminalistične policije, enota in direktor urada pa bosta podrejena direktorju Uprave kriminalistične policije. V policijskih sindikatih opozarjajo, da gre za zlorabo Policije do neslutenih razsežnosti.

Hojs: Ukinili bomo samopostrežbo NPU pri izbiranju primerov
02. 11. 2021 19.25
Po številnih kadrovskih rošadah v Policiji je stroka zdaj kritična tudi do Zakona o organiziranosti in delu v Policiji, ki je nastal pod taktirko notranjega ministra Hojsa, v državnem zboru pa je bil potrjen konec oktobra. Pomanjkanje neodvisnosti Nacionalnega preiskovalnega urada, imenovanje direktorja brez javnega razpisa in poseganje v predkazenske postopke je le nekaj očitkov stroke. Na eni strani Zakon sicer ureja plače zaposlenih, pravijo v policijskem sindikatu, na drugi pa vzbuja dvome, ali bo policija zares delovala avtonomno, neodvisno in brez političnega vmešavanja.

Sindikat policistov o novi zakonodaji: Zloraba Policije do neslutenih razsežnosti
29. 10. 2021 07.00
Novi policijski zakonodaji, ki razburja stroko in zaposlene, se obeta ustavna presoja. Posamezne določbe nove zakonodaje o organiziranosti in delu v Policiji po mnenju policijskih sindikatov predstavljajo grob poseg v pravice iz delovnega razmerja in uvajajo rešitve, ki bodo dopuščale zlorabe Policije do neslutenih razsežnosti, zato napovedujejo, da bodo na Ustavno sodišče vložili zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti. Do sprememb zakonodaje je kritičen tudi ustavni pravnik Andraž Teršek: "Lahko rečemo le nov dan, nova zavržna ideja sprevržene oblasti. Tovrstno početje v Sloveniji nima več dna." Opozarja tudi, da grozljiva škoda utegne biti dolgoročno nepopravljiva.

Si je politika dokončno podredila Policijo, še posebej pa NPU?
27. 10. 2021 07.00
Nova zakonodaja o organiziranosti in delu v Policiji, ki so jo poslanci sprejeli prejšnji teden, razburja stroko in zaposlene v Policiji, saj bodo ti še bolj na udaru politike. Nacionalni preiskovalni urad izgublja svojo avtonomnost, za imenovanje direktorja sploh ne bo več potreben javni razpis, spremenjena zakonodaja omogoča celo poseganje politike v predkazenske postopke, politično kadrovanje pa bo lahko doletelo tudi vse direktorje policijskih uprav in komandirje policijskih postaj, opozarjajo naši sogovorniki.

Minister Vizjak je, kot kaže, Petanu in Termam že večkrat pomagal
22. 10. 2021 14.15
So dogovori med Petanom in Vizjakom stvar preteklosti ali še vedno potekajo? Nova razkritja kažejo, da je Vizjak kot okoljski minister družbi Terme Čatež v lasti DZS, torej Petana, omogočil črpanje ogromnih dodatnih količin termalne vode, čeprav je to v nasprotju z dosedanjo okoljsko politiko in opozorili pristojnih. Počasi pa postaja jasno tudi, kaj bi lahko bil predmet pogovora na posnetku med Vizjakom in Petanom.

Vlada vztraja pri novem razpisu za delegirana tožilca, za DTS ta brez pravne podlage
14. 10. 2021 16.34
Državnotožilski svet je znova zavrnil stališče vlade, da prvi postopek imenovanja evropskih delegiranih tožilcev ni bil zakonit in da ga ni mogoče obuditi. Medtem ko vlada vztraja pri objavi novega razpisa, DTS trdi, da za to ni pravne podlage in da novih predlogov za imenovanje tožilcev ne bo oblikoval.

Začenja se gradnja nove Mozirske koče
13. 10. 2021 11.41
Planinsko društvo Mozirje začenja gradnjo nove Mozirske koče na Golteh, saj je stara zgorela v februarskem požaru. Začetek gradnje se je sicer malo zavlekel, ker so morali na gradbišču še poskrbeti za varnost zaradi krušljive skalne stene. Zato so gradbinci v začetku tega meseca uredili podložni beton.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?
12. 10. 2021 06.00
Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

Za podporo družinam v tveganih situacijah izbrali 14 izvajalcev
11. 10. 2021 15.03
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je zaključilo izbor izvajalcev na podlagi javnega razpisa za financiranje psihosocialnih programov, namenjenega podpori družinam v tveganih oziroma visoko konfliktnih situacijah. Izbrali so 14 izvajalcev, ki bodo centrom za socialno delo pomagali pri delu s temi družinami.

Svetovni dan duševnega zdravja: 'Duševna stiska nikoli ne sme biti tabu tema'
10. 10. 2021 14.45
Letošnji svetovni dan duševnega zdravja je posvečen odpravljanju neenakosti pri dostopu do pomoči. Številne organizacije namreč ugotavljajo, da mnogi ljudje ne morejo dostopati do pomoči, sistema skrbi in storitev za duševno zdravje. "Duševna stiska ni in nikoli ne sme biti tabu tema. O tem moramo govoriti, si pomagati in vsem, ki ga potrebujejo, tudi omogočiti dostop do zdravljenja," je ob tem zapisal minister za zdravje Janez Poklukar.

Vlada sporočila, da 'izreka sodbe ni mogoče izvršiti'. Zalar: To je kršitev ustave
07. 10. 2021 15.21
Vlada je ministrstvu za pravosodje naložila, naj v uradnem listu objavi nov javni poziv k vložitvi kandidatur za imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev, so sporočili po seji vlade. Vlada je namreč ugotovila, da izreka sodbe ni mogoče izvršiti, saj je bil postopek, ki naj bi ga ponovila, končan z objavo novega javnega poziva državnim tožilcem k vložitvi kandidatur. To je "norčevanje in huda ter namerna kršitev ustave", je odločitev komentiral nekdanji minister za pravosodje Aleš Zalar.

Izgredi na ulicah: Ljubljana v oblaku solzivca, organizator protesta pridržan
05. 10. 2021 14.39
V večernih urah se je struktura protestnikov, ki so vztrajali na ljubljanskih ulicah, močno spremenila. Tam so bili predvsem mlajši moški s kapucami, ki so provocirali policiste, dokler jih niso razgnali. Policisti so sicer proti udeležencem shoda večkrat uporabili vodni top in solzivec, v oblakih katerega se je kopalo središče Ljubljane. Zgodilo se je tudi več incidentov, protestniki so med drugim obkolili vozilo tuje delegacije, ko je Policija prijela raperja Zlatka, pa so v njihovo vozilo metali jajca. Po zraku so letela pirotehnična sredstva, kamni, steklenice in drugi predmeti. Organizator protesta Zoran Stevanović je pridržan.

DKOM razveljavil razpis 25 lekarn za dobavo zdravil
04. 10. 2021 12.16
Državna revizijska komisija razveljavila postopek oddaje javnega naročila "Dobava zdravil za potrebe javnih zavodov za obdobje 48 mesecev". Glavni očitki, ki jih je zapisala komisija, so, da je naročnik Lekarniška zbornica Slovenije kršil načelo transparentnosti javnega naročana in enakopravne obravnave ponudnikov. Osnovna težava pa – cene zdravil določa država, ki še vedno zahteva več konkurenčnih ponudb.

V Ljubljani na voljo okoli 450 neprofitnih najemnih stanovanj
02. 10. 2021 08.45
Javni stanovanjski sklad Mestne občine Ljubljana je te dni objavil razpis za oddajo okoli 450 neprofitnih najemnih stanovanj na različnih lokacijah v Ljubljani in tudi na Vrhniki. Stanovanja bodo vseljiva konec leta 2022 oziroma v letih 2023 in 2024. Vloge sprejemajo do vključno 29. oktobra.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja
30. 09. 2021 06.00
Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Izbira specializacije odvisna od delovnih razmer, plače in ugleda
29. 09. 2021 06.00
Ocenjena vrednost šestletnega študija medicine na ljubljanski univerzi je 90.000 evrov, kar je daleč največ med vsemi študijskimi programi v Sloveniji. Visoki so tudi stroški specializacij. Država za specializanta iz družinske medicine, ki se za delo v lastni ambulanti usposablja štiri leta, letno odšteje nekaj več kot 40.400 evrov. Kljub visokim stroškom izobraževanja zdravnikov in velikemu interesu za študij medicine pa se na državni ravni še vedno soočamo s pomanjkanjem zdravnikov. Država se je problema lotila s povečanjem prostih mest na obeh medicinskih fakultetah, a je to le kratkoročno 'celjenje ran'.

Poklukar: Če se bodo razmere slabšale, bomo sledili predlogu uvedbe pogoja PC za vse
24. 09. 2021 11.55
Minister za zdravje Janez Poklukar je predstavil aktivnosti v zvezi z nacionalnim razpisom za izboljšanje dostopnosti do zdravstvenih storitev. Ministrstvo je do zdaj podpisalo pogodbo s 57 izvajalci, ki bodo opravili določene posege, na katere pacienti čakajo nedopustno dolgo. Opozoril je, da trenutne razmere v zdravstvu, povezane z epidemijo, čakalne dobe še podaljšujejo, številni posegi in pregledi pa so odpovedani. Napovedal je tudi, da bodo – če se bodo epidemiološke razmere slabšale – sledili predlogu uvedbe pogoja PC za vse.

Prenovljena Cukrarna stopila na novo pot
22. 09. 2021 10.58
Nekdanja tovarna sladkorja oziroma Cukrarna v Ljubljani bo v petek začela pisati zgodbo na nov list papirja. Po desetletjih propadanja bodo v prenovljenem 200 let starem objektu zopet zaživele kulturne, razstavne in izobraževalne vsebine. Danes so na to temo v njej pripravili prvo novinarsko konferenco. Predstavniki iniciative Ljubljana Odprto Mesto pa so ob tej priložnosti spisali javno pismo s 150 podpisniki, ki se kritično opredeljujejo do tega projekta Mestne občine Ljubljana.

DZ Leona Cizlja imenoval med nadzornike SDH
22. 09. 2021 13.57
DZ je imenoval Leona Cizlja za člana nadzornega sveta Slovenskega državnega holdinga (SDH). Rednega profesorja na ljubljanski fakulteti za matematiko in fiziko in vodjo odseka za reaktorsko tehniko na Institutu Jožef Stefan je na to mesto predlagala vlada, potem ko je januarja iz nadzornega sveta odstopil Igor Kržan.