Javni razpis

V četrtek bodo potniki lahko brezplačno potovali z vlakom

19. 09. 2022 12.06

V okviru Evropskega tedna mobilnosti bo železniški potniški promet v četrtek brezplačen, je napovedal minister Kumer. "Vse vabim k uporabi vlakov, pa ne samo v četrtek, ampak skozi celo leto," je dejal.

Kriminalisti ovadili 14 fizičnih in šest pravnih oseb

15. 09. 2022 10.38

Celjski kriminalisti so konec avgusta na tožilstvo podali kazensko ovadbo zoper 14 fizičnih in šest pravnih oseb, med katerimi so štirje javni uslužbenci iz dveh občin na Celjskem, ki so prirejali javne razpise in tako omogočili določenim ponudnikom pridobitev posla. Seveda so za to morala podjetja plačati.

Razveljavljen razpis glede digitalnega izobraževanja starejših

13. 09. 2022 14.03

S petkom je razveljavljen razpis glede izobraževanj starejših na področju digitalnih kompetenc. V pripravi so nova izobraževanja. Izvajalcem bodo povrnili upravičene stroške za dokazane aktivnosti do začasne zaustavitve vseh aktivnosti. Udeležencem, ki so usposabljanja do 25. avgusta 2022 v najmanj 80 odstotkih ali devetih urah že opravili, bodo dodelili digitalni bon, je napovedala ministrica. Razveljavitev razpisa nima vpliva na upravičenost koriščenja digitalnih bonov mlajših skupin, to je učencev zadnje triade, dijakov in študentov. Digitalni boni se lahko koristijo do 30. novembra 2022.

Pri nas le 77 fizioterapevtov na 100.000 prebivalcev, pacientov pa vedno več

08. 09. 2022 13.32

Fizioterapija je za marsikaterega pacienta edino upanje za okrevanje in vrnitev v normalno življenje, a kaj ko se tudi na fizioterapevtsko obravnavo mora čakati, včasih tudi leto in še dlje. Zato ni čudno, da si mnogi pomagajo s samoplačniško obravnavo, a tudi tu je potrebna previdnost, saj ni vsak terapevt strokovno usposobljen. V Sloveniji je trenutno 1600 fizioterapevtov, potrebovali pa bi jih najmanj dvakrat več, torej 3200.

Za 2,73 evra ne želijo kuhati. 'Vsega, kar je zastonj, nihče ne ceni'

06. 09. 2022 11.04

Cena šolske malice za učenca ostaja pri 0,90 evra na dan, za dijaka pa 2,73 evra. Zaradi nizke cene pa imajo številne šole težave pri iskanju ponudnikov tople malice, saj cene surovin in živil naraščajo, nihče pa ne želi delati izgube. Z omenjenimi težavami se je soočil tudi ravnatelj sežanske gimnazije, ki je v iskanje ponudnika šel tudi osebno od vrat do vrat okoliških ponudnikov. Na koncu mu je le uspelo, a primer ni osamljen. In kaj na vse pravi pristojno ministrstvo? Za zdaj cene malic ostajajo enake, pripravljajo pa interventni zakon, ki bo šolam zagotovil dodatna sredstva za pripravo malic in nadomestil izpad prihodkov zaradi zamrznitve cen.

Začetek šolskega leta: za številne (pre)velik finančni zalogaj

01. 09. 2022 07.00

Začetek šolskega leta za družine predstavlja večji finančni zalogaj. Po podatkih Mladinske knjige morajo starši za šolske potrebščine za prvošolčka odšteti okoli 60 evrov, čemur je treba dodati še strošek za torbo, medtem ko se stroški pri devetošolcu povzpnejo na 150 evrov. Staršem, ki bremena ne zmorejo, pomagajo tudi humanitarne organizacije.

Kmetom možnost za uveljavljanje višje sile zaradi letošnje suše

20. 08. 2022 14.56

Škodo v kmetijski pridelavi, ki je nastala zaradi posledic letošnje suše, bo mogoče v primeru neizpolnjevanja pogojev za ukrepe kmetijske politike šteti za višjo silo. Ustrezen obrazec je objavljen na spletnih straneh Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja, ki bo o vsaki vlogi odločala individualno.

Revizijska komisija prikimala Avtobusnemu prometu Murska Sobota

17. 08. 2022 10.22

Zahtevek za revizijo, ki ga je podjetje Avtobusni promet Murska Sobota vložilo v postopku izbire koncesionarjev v linijskem avtobusnem prevozu, je po mnenju Državne revizijske komisije utemeljen. A komisija odločitve o oddaji koncesije za prevoze v Pomurju ni razveljavila, saj je to storilo že infrastrukturno ministrstvo.

Na 10 različnih lokacijah bo zaživelo 906 javnih najemnih stanovanj

16. 08. 2022 11.21

Stanovanjski sklad Republike Slovenije je z Razvojno banko Sveta Evrope podpisal posojilno pogodbo v vrednosti 70 milijonov evrov. S pomočjo posojila bo sklad izvedel projekt izgradnje 906 javnih najemnih stanovanj na desetih lokacijah v sedmih statističnih regijah. Podrobnosti bo direktor sklada Črtomir Remec predstavil prihodnji teden.

Študentje, pozor! Zadnji dan za oddajo vlog za bivanje v študentskem domu

16. 08. 2022 06.13

Izteka se rok za oddajo prošnje za podaljšanje subvencioniranega bivanja študentov v študentskih in dijaških domovih ter pri zasebnikih v prihodnjem študijskem letu. Rok velja tudi za oddajo prošnje za sprejem za študente, ki želijo biti uvrščeni na prvo prednostno listo. Študentje morajo vlogo oddati na spletnem portalu eVŠ.

Ukrepi za blažitev draginje: Golob napovedal znižanje DDV za vse energente

20. 07. 2022 07.21

Posvet o ukrepih za blažitev draginje, na katerem so med drugim sodelovali predsedniki vseh parlamentarnih strank, je bil po besedah premierja Goloba konstruktiven in "morda dober temelj za prihodnje, tudi za kakšna druga področja". Vlada namerava interventno zakonodajo opoziciji predstaviti na naslednjem posvetu, predvidoma konec avgusta. Vlada bo predvidoma v četrtek potrdila tudi ukrepe za pomoč socialno ogroženim prebivalcem v času draginje, med katerimi bodo enkratni dodatki, s katerimi bi pokrili razliko med dohodki in pragom tveganja revščine, je povedal minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec. Vrednost izplačil bo skupno okoli devet milijonov evrov.

Prva obtožnica Evropskega javnega tožilstva v Sloveniji: poskus goljufije

18. 07. 2022 14.19

Okrajno sodišče v Mariboru je v začetku meseca izdalo sodbo o kaznovalnem nalogu v zvezi s poskusom goljufije, kjer so trije obtoženi, dve fizični in ena pravna oseba skušali oškodovati proračun Evropske unije. Z lažnimi listinami sta direktorja dveh podjetij skušala pridobiti več kot 31.000 evrov nepovratnih sredstev. Gre za prvo obtožnico Evropskega javnega tožilstva v Sloveniji.

Podjetje od občine 150.000 kvadratnih metrov najema za 500 evrov

16. 07. 2022 09.43

V ljubljanski betonski džungli marsikdo pogreša možnost vrtnarjenja, a na srečo je občina v ta namen priskrbela zemljišča, ki jih posameznikom oddaja kot vrtičke. Cena najema je ugodna, manj kot en evro na kvadratni meter za celotno leto. A še bolj ugodna je za podjetje Grizlo, ki na leto za 15 hektarjev zemljišča v Črnučah ob Savi plača le 500 evrov. Podjetje nato vrtičke oddaja naprej, in sicer po ceni en evro na kvadratni meter, na leto pa tako od najemnikov dobi več 10 tisoč evrov. "Vem, da se dobro sliši, vendar ni tako. Ta posel terja ogromno stroškov," pravi direktor podjetja in pojasnjuje, da je treba območje še urediti. "Jaz si s tem poslom ne bom kupil ferrarija, gre pa veliko živcev," trdi in pojasnjuje, da od oddaje vrtičkov prejmejo približno 30.000 evrov na leto.

Gospodarstvu letos za 670,6 milijona evrov razvojnih spodbud

11. 07. 2022 17.55

Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je za letošnje leto dodatno zvišalo načrtovana vlaganja v razvojne projekte slovenskih podjetij in podpornega okolja. Gospodarstvu je tako na voljo 670,6 milijona evrov razvojnih spodbud, kar je 29,9 milijona evrov več, kot je bilo načrtovano v začetku letošnjega leta, so sporočili z ministrstva.

200 milijonov težak zakon za zdravstvo že skoraj v celoti usklajen

08. 07. 2022 15.18

Vlada je obravnavala predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu. Ukrepi iz zakonodajnega predloga so težki okoli 200 milijonov evrov in med drugim prinašajo administrativno razbremenitev, prenos dela kompetenc zdravnikov na kader zdravstvene nege, načrtujejo tudi uvedbo ambulant za bolnike brez izbranega osebnega zdravnika. Minister za zdravje je dejal, da je zakon že skoraj v celoti usklajen. Zatika se pri členu, ki po mnenju Levice še vedno izenačuje javne zavode s koncesionarji.

Vlada Grozniku ni podelila novega mandata na čelu državnega odvetništva

08. 07. 2022 18.21

Vlada je odločila, da Juriju Grozniku ne podeli novega mandata na mestu generalnega državnega odvetnika. Po oceni vlade Groznik ni skrbel za uresničevanje ciljev in poslanstva državnega odvetništva, je po seji dejala ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan in napovedala nov razpis za Groznikovega naslednika.

Kaj se bo zgodilo s požeto slovensko pšenico?

05. 07. 2022 18.33

Namero vlade, ki pravi, da bo v sklopu ukrepov za zajezitev draginje pomagala slovenskemu kmetu in da bo med drugim odkupila vso v Sloveniji pridelano pšenico, sicer kmetijske zadruge pozdravljajo. A se bojijo, da bo vse ostalo zgolj pri nameri. Precej pšenice je namreč že požete, kmetje jih vozijo v zadruge, še zdaj pa ne vedo, koliko bodo za pšenico, ki so jo praktično že oddali, sploh dobili. Država pravi, da jo bo odkupila, nihče pa nam ne pove, za koliko in ali se nam to ob vseh podražitvah, ki so nas doletele, sploh še splača, opozarjajo kmetje. V enem od največjih podjetij v Sloveniji na področju proizvodnje hrane pa opozarjajo, da bodo cene hrane samo še rasle.

Gospodarsko ministrstvo finančno podprlo letalsko povezljivost Slovenije

29. 06. 2022 11.59

Zaključil se je javni razpis za subvencije letalskih prevoznikov, namenjen izboljševanju letalske povezljivosti Slovenije s svetom. Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je z 1,8 milijona evrov podprlo osem obstoječih in dve novi letalski povezavi, in sicer Ljubljane z Dubajem in z letališčem London Gatwick. Vseh deset letalskih prevoznikov bo opravilo več kot 700 letov med Ljubljano in drugimi državami ter turistično pomembnimi destinacijami.

Referenduma o prispevku RTV ne bo

29. 06. 2022 11.17

Državni zbor je predlog SDS za razpis posvetovalnega referenduma o predlaganih spremembah zakona o Radioteleviziji Slovenija, ki so jih prav tako vložili v največji opozicijski stranki in po katerih prispevek RTV ne bi bil več obvezen, zavrnil. Za predlog je glasovalo 28 poslancev, proti pa 54.

Objavljen javni razpis za dodelitev Zoisove štipendije

27. 06. 2022 14.14

Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS je danes na spletni strani objavil javni razpis za dodelitev Zoisovih štipendij za leto 2022/2023. Prav tako so objavili tudi vlogo za nadaljnje prejemanje Zoisove štipendije za obstoječe štipendiste. Vrednost razpisa je tri milijone evrov in pol.

Koalicija proti referendumu glede prispevka RTV, v SDS in NSi za

27. 06. 2022 11.50

DZ je v nadaljevanju izredne seje prešel na poslansko razpravo o predlogu SDS za razpis posvetovalnega referenduma o predlaganih spremembah zakona o RTVS, po katerih prispevek RTV ne bi bil več obvezen. Koalicijski poslanci v predlogu za referendum vidijo željo po uničenju RTVS, v SDS pa so dejali, da želijo dobiti jasen odgovor državljanov.

Čebelarjem subvencije, čebelam pa vodne napajalnike

24. 06. 2022 19.17

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v uradnem listu objavilo dva razpisa za podporo čebelarjem. Na prvem razpisu podpirajo čebelarska društva pri izvajanju pašnih redov, na drugem pa bodo nepovratna sredstva čebelarjem podelili za vzrejanje čebeljih matic. Za čebele so v okviru dneva odgovornosti skrbeli tudi delavci podjetja Pernod Ricard.

Z novimi ministrstvi tudi nove zaposlitve? 'To so praviloma visoke plače'

23. 06. 2022 06.00

Bomo šli zaradi odločitve o dodatnih ministrstvih na referendum? Vladajoča koalicija je namreč v parlamentu potrdila tri nova ministrstva. Vendar ali Slovenija res potrebuje 20 ministrstev? Mnenja so deljena. Opozicija odločno, da gre le za nepotrebno bohotenje državne uprave. Golobova Svoboda pa po drugi strani: ta tri ministrstva nam bodo omogočila, da izpolnimo predvolilne obljube, ki smo jih dali.

Krajše informativne oddaje, Tednik odpovedan, pogovor s Čeferinom prepovedan

20. 06. 2022 10.30

Koordinacija novinarskih sindikatov RTVS nadaljuje stavko. "S skrajšanjem dnevnoinformativnih oddaj na nekaj minut in prepovedano produkcijo oddaje Tednik, sta nam onemogočila izvajanje stavkovnih aktivnosti," so na RTV ogorčeni nad grobimi posegi vodstva. Nič od posnetega materiala za tokratno oddajo se ob tem ne sme znajti niti v kateri drugi oddaji, saj da bi bila to hujša kršitev delovne pogodbe. "Prav tako so prepovedali snemati pogovor s Čeferinom za Odmeve," je na spletu dodala novinarka Eugenija Carl.

Odbor predlog za referendum o spremembah zakona o vladi ocenil kot neprimernega

20. 06. 2022 15.14

Odbora DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je s petimi glasovi za in devetimi proti predlog za posvetovalni referendum o predlogu sprememb zakona o vladi ocenil kot neprimeren. Pobudo za referendum je vložila SDS, ki želi s tem preprečiti širitev vlade Roberta Goloba s 17 na 20 resorjev.

'Resno možnost za mojo izvolitev je preprečila prejšnja vlada'

18. 06. 2022 11.06

Slovenska mednarodna pravnica Vasilka Sancin je po petkovi neizvolitvi za nov mandat v odboru ZN za človekove pravice poudarila, da je resno možnost za izvolitev preprečila prejšnja vlada, in sicer s tem, ko je blokirala njeno pravočasno nominacijo.

Vasilka Sancin ni bila izvoljena za nov mandat v odboru ZN za človekove pravice

17. 06. 2022 19.29

Slovenska mednarodna pravnica Vasilka Sancin ni bila izvoljena za nov mandat v odboru ZN za človekove pravice. Njena kandidatura, ki jo je po zavračanju prejšnje vlade nova podprla v začetku junija, je bila oddana kot zadnja in po izteku roka, za devet prostih mest pa se je potegovalo 17 kandidatov.

V Piranu predstavili projekt protipoplavne zaščite, med občani pomisleki

15. 06. 2022 16.07

Občina Piran je izvedla javno predstavitev idejne zasnove projekta protipoplavne zaščite mesta Piran, na kateri so snovalci načrtov in predstavniki Direkcije za vode, ki je predvidena kot investitor, poudarili pomen celovitega reševanja problematike. Več občanov, med njimi občinski svetniki, je izrazilo pomisleke in posvarilo pred hitenjem.

Cvikl novi kandidat za viceguvernerja Banke Slovenije?

15. 06. 2022 12.47

Predsednik republike Borut Pahor je zaključil prvi krog posvetovanj z vodji poslanskih skupin glede kandidatur za predsednika Računskega sodišča in viceguvernerja Banke Slovenije. Do konca tedna bo opravil še en krog neformalnih posvetovanj, nato pa načrtuje, da bo predlog kandidatov v DZ poslal v začetku prihodnjega tedna.

Kranj z digitalno platformo utrjuje svoj status pametnega mesta

15. 06. 2022 12.50

Evropska komisija je Mestno občino Kranj pred kratkim uvrstila v misijo 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030. Zdaj pa so občini obeležili nov mejnik – s telekomunikacijskim podjetjem T-2 so podpisali pogodbo za vzpostavitev digitalne platforme. Kranj tako postaja prvi v državi z digitalno platformo v najširšem obsegu – ta bo podpirala digitalne storitve mesta, zbirala, obdelovala in predstavljala ključne podatke za kakovostnejše upravljanje in izboljšala kakovost bivanja v občini.