Jiang

Kitajski komunisti želijo okrepiti partijo
26. 09. 2001 00.00
S sklepom o okrepitvi in izboljšanju dela partije je centralni komite kitajske komunistične partije v Pekingu končal tridnevno zasedanje.

Robertson o obračunu s teroristi
18. 09. 2001 00.00
Generalni sekretar zveze Nato George Robertson je za današnjo izdajo britanskega dnevnika Financial Times dejal, da ima zveza Nato moralno dolžnost pomagati ZDA pri obračunu s teroristi.

Svetovni odzivi na napade
13. 09. 2001 00.00
Medtem ko je večina svetovnih voditeljev Ameriki izrazila solidarnost in sožalje, je iranska televizija ob rušenju World Trade Centra predvajala patriotske pesmi, ki so se začele z Dol z Ameriko.

Odzivi na napade
13. 09. 2001 00.00
Številni slovenski in svetovi politiki so se odzvali na torkove teroristične napade v ZDA

Kitajski premier prispel v Moskvo
09. 09. 2001 00.00
Kitajski premier Zhu Rongji je v nedeljo iz Sankt Peterburga prispel v Moskvo, kjer se bo sestal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

Odstopila južnokorejska vlada
04. 09. 2001 00.00
Južnokorejski parlament je včeraj izglasoval nezaupnico ministru, pristojnemu za proces približevanja s Severno Korejo, danes pa je odstopila celotna južnokorejska vlada.

Obnovitev pogovorov med Korejema
02. 09. 2001 00.00
Severna Koreja je predlagala obnovitev pogovorov z Južno Korejo, je poročala južnokorejska agencija Jonhap.

Povračilni ukrepi izraelske vojske
24. 08. 2001 00.00
Izraelska vojska je z oklepnimi vozili, tanki in ob podpori helikopterjev vdrla v palestinsko četrt v mestu Hebron na Zahodnem bregu. Ponovno je šlo za povračilni ukrep.

ZDA in Kitajska o raketah
23. 08. 2001 00.00
Po mnenju Washingtona je kitajski izvoz raketne tehnologije eden glavnih zadržkov pri izboljšanju odnosov med državama.

Kitajski predsednik v Rusiji
15. 07. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes prispel v Rusijo na štiridnevni obisk, na katerem naj bi podpisal novo kitajsko-rusko zvezo o obrambi interesov in povečanju trgovine. Jiang je prispel le dva dni po tem, ko je Mednarodni olimpijski komite v Moskvi izvolil Peking za prizorišče olimpijskih iger 2008. Po mnenju ruskega predsednika Vladimirja Putina gre za simboliko, da sta se tako pomembna dogodka zgodila le dva dni narazen. Zemina je sprejel namestnik ruskega premiera Ilja Klebanov. Do obiska pa je prišlo tudi le nekaj ur po tem, ko so ZDA objavile, da so uspešno sestrelile testni izstrelek, kar je nov korak v smeri izgraditve ameriškega protiraketnega ščita, ki mu ostro nasprotujeta tako Rusija kot Kitajska.

Zemin bi bil Mao
01. 07. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin se je v govoru ob 80. obletnici ustanovitve Komunistične partije Kitajske primerjal z nekdanjima kitajskima voditeljema Mao Zedongom in Deng Xiaopingom ter obenem obljubil, da bo zgradil močno in moderno komunistično stranko. V govoru je še izpostavil svoj projekt "demokratične diktature", v kateri bo upošteval potrebe moderne družbe in se soočil z gospodarskimi reformami kapitalističnega tipa.

Šanghajska organizacija proti ZDA
15. 06. 2001 00.00
Kitajska, Rusija in štiri srednjeazijske države - Kazahstan, Kirigistan, Tadžikistan in Uzbekistan - so danes v kitajskem Šanghaju podpisale sporazum o sodelovanju v boju proti terorizmu in islamskemu ekstremizmu na območju. Omenjene države so članice včeraj ustanovljene Šanghajske organizacije za sodelovanje, ki je nasledila t.i. šanghajsko skupino. Kitajski in ruski predsednik Jiang Zemin in Vladimir Putin sta predstavila skupni boj proti protiraketnemu ščitu, ki ga predlaga Washington.

Kitajsko-ruski vrh v Šanghaju
14. 06. 2001 00.00
Kitajska zagotavlja polno podporo Rusiji pri ohranjanju strateškega ravnotežja moči v svetu, je glavno sporočilo z današnjega srečanja med kitajskim predsednikom Jiang Zeminom in njegovim ruskim kolegom Vladimirjem Putinom v Šanghaju. Putin je ob tem ponovil odklonilno stališče Rusije do ameriških načrtov za izgradnjo protiraketnega ščita.

Kacin na Kitajskem
06. 06. 2001 00.00
Na Kitajskem se na povabilo zunanjepolitičnega odbora Vsekitajskega ljudskega kongresa mudi delegacija odbora DZ za zunanjo politiko pod vodstvom Jelka Kacina. Delegacijo je sprejel podpredsednik kongresa Jiang Chunyun, ki je dejal, da med državama ni odprtih vprašanj. Poudaril je, da je Slovenija v očeh Kitajske ena najuspešnejših držav v tranziciji. Slovenski delegaciji je predstavil nekatere značilnosti in probleme Kitajske - visoka rast BDP, zaostanek v razvoju zahodnih pokrajin, številčnost prebivalstva in prizadevanja za napredek na področju človekovih pravic. Jiang je poudaril, da je na področju človekovih pravic treba upoštevati posebnosti vsake države posebej. Vodja slovenske delegacije, predsednik odbora Jelko Kacin, je izrazil zadovoljstvo, da bo delegacija v okviru obiska na Kitajskem lahko obiskala tudi Tibet.

Canonova tovarna na Kitajskem
04. 06. 2001 00.00
Japonska družba Canon bo za gradnjo tovarne na Kitajskem, v kateri bodo izdelovali fotokopirne stroje, namenila 83,3 milijona dolarjev. Tovarno bodo postavili v provinci Jiang Su, proizvodnja teh strojev pa naj bi se začela julija 2002. Canon bo do leta 2004 v njej zaposlil 3500 lokalnih delavcev, v tovarni pa naj bi izdelali 20.000 strojev na mesec. V Canonu so se za investicijo na Kitajskem odločili zato, ker kitajski trg velja za trg izrednih priložnosti, saj naj bi rasel z 10-odstotno letno stopnjo.

Val usmrtitev na Kitajskem
23. 05. 2001 00.00
V zadnjem valu usmrtitev, ki so jih kitajske oblasti v minulih šestih tednih izvedle v sklopu kampanje za zajezitev kriminala z imenom "Udari močno", je bilo usmrčenih najmanj tisoč ljudi, so danes v Pekingu sporočili diplomatski viri, medtem pa kitajski tisk še naprej objavlja sezname likvidacij obsojencev.

Zemin o prijateljskih odnosih z ZDA
09. 05. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes končal obisk na svetovnem gospodarskem forumu v Hongkongu. Srečanje s tajskim premierom je označil kot zanimivo, enourni pogovor z nekdanjim ameriškim predsednikom Billom Clintonom pa kot prijateljski. Njuno srečanje so pozitivno sprejeli tudi kitajski mediji. Sicer pa je hongkonški forum potekal v znamenju protestov na Kitajskem prepovedane sekte Falun Gong. Številnim pristašem "zle sekte", kot jo imenuje kitajska vlada, niso dovolili v Hongkong.

Sovražniki sedme sile
30. 04. 2001 00.00
Mafija, paravojaške enote in teroristične skupine so postali najnovejši nasprotniki sedme sile, kaže danes objavljeno poročilo Novinarjev brez meja (RSF) in Mednarodnega združenja novinarjev (IFJ). Poročilo, ki so ga objavili pred bližnjim dnevom svobode tiska, 3. maja, med drugim vsebuje seznam 30 največjih sovražnikov pravice do svobode izražanja, na njem pa so se letos predsednikom držav pridružili tudi vodje kolumbijskih gverilcev in baskovske separatistične organizacije ETA.

Srečanje Putina in Tanga
29. 04. 2001 00.00
V Moskvi sta se sestala ruski predsednik Putin in kitajski zunanji minister Tang. Govorila sta o odnosih med državama in jih označila za zelo dinamične. Za letos državi napovedujeta intenzivne stike na najvišji ravni, saj naj bi Putin dvakrat obiskal Kitajsko.

Kitajska ne popušča
21. 04. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je po občutljivih pogovorih o ameriškem vohunskem letalu, ki so potekali v minulih dneh, izjavil, da ne bo dovoljeval kršitev kitajske državne suverenosti. Jiang je v komentarju, ki so ga danes prenašali vsi državni mediji, še dodatno poudaril nepopustljivo stališče Kitajske po trčenju ameriškega vohunskega letala s kitajskim lovcem. Jiang je od ameriške strani znova zahteval, naj opusti prelete ameriških vohunskih letal nad kitajskim priobalnim pasom.

40 let kubanske revolucije
17. 04. 2001 00.00
Na Kubi slavijo 40 let kubanske socialistične revolucije in spodletelo ameriško invazijo v Prašičjem zalivu. V ta namen se bodo v prihodnjih dneh zvrstila številna praznovanja.

Pohvala kubanskemu "herojstvu"
13. 04. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je začel uradni obisk na Kubi. V pozdravnem govoru je izrazil podporo "edinemu komunističnemu prijatelju" Kitajske in še posebej boju Kube z ZDA, ki traja že desetletja.

Napeti odnosi med ZDA in Kitajsko
05. 04. 2001 00.00

Peking zahteva opravičilo
05. 04. 2001 00.00
Štiri dni po trčenju ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca so odnosi med državama še vedno napeti. Združene države so sicer izrazile obžalovanje zaradi smrti kitajskega pilota, vendar pa uradni Peking pa še vedno zahteva opravičilo za nesrečo.

Kitajska dovolila ZDA dostop
03. 04. 2001 00.00
Kitajska je danes izdala dovoljenja za tri ameriške diplomate, da stopijo v stik s štiriindvajsetčlansko posadko ameriškega vohunskega letala, ki je po nedeljskem trčenju s kitajskim vojaškim lovcem F-8 strmoglavilo na kitajsko ozemlje. Pilota kitajskega letala in razbitine še niso našli. Ameriška mornarica je ponudila pomoč pri iskanju pilota, vendar je Kitajska ponudbo zavrnila, tako da so se tri ameriške vojaške ladje umaknile iz južno-kitajskega morja. Štiriindvajset članov posadke letala so Kitajci ločili in njihovo zdravstveno stanje ni znano. Tudi avstralski zunanji minister Alexander Downer je po srečanju z namestnikom osrednje kitajske vojaške komisije Zhang Wannianu, ki se trenutno mudi na obisku v Avstraliji, izjavil, da mu je general Zhang zagotovil, da bo Kitajska ameriškim diplomatom dovolila dostop do posadke. Iz kitajskih policijskih virov se je izvedelo, da se bodo ameriški diplomati s posadko letala srečali danes zvečer v kraju Haiku, ki je 200 kilometrov oddaljen od letališča, na katerem je pristalo ameriško letalo.

Rusija in Kitajska proti protiraketnemu ščitu
20. 02. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je v pogovoru z generalnim sekretarjem zveze NATO Georgeom Robertsonom znova izrazil nasprotovanje Moskve širitvi Severnoatlantskega zavezništva na Vzhod, predlagal pa je tudi oblikovanje evropskega sistema protiraketne obrambe, ki bi bil nekakšna konkurenca ameriškemu protiraketnemu ščitu. Robertson pa je dejal, da mora biti prednostna naloga zveze NATO in Rusije izgradnja odnosa, ki bo temeljilo na zaupanju in odprtosti in bo odporno na krize. Putin je poudaril, da širitve zveze NATO proti ruskim mejam ni mogoče videti drugače kot grožnjo Rusiji. Vodja ruskih komunistov Genadij Zjuganov pa je po srečanju z Robertsonom širitev zveze NATO celo primerjal s Hitlerjevo priključitvijo Avstrije Nemčiji leta 1938.

Scharping bo obiskal Kitajsko
17. 02. 2001 00.00
Nemški obrambni minister Rudolf Scharping bo odpotoval na Kitajsko in v Indijo. Pogovori s tamkajšnjimi sogovorniki bodo predvsem v znamenju vprašanj mednarodne varnosti. Najverjetneje naj bi spregovorili tudi o ameriških načrtih za izgradnjo protiraketnega ščita. V Pekingu naj bi se Scharping sestal s kitajskim predsednikom Jiang Zeminom, zunanjim ministrom Tang Jiaxuanom in načelnikom generalštaba kitajske vojske, generalom Fu Quanyoujem.

Kofi Annan na Kitajskem
20. 01. 2001 00.00
Na tridnevni obisk na Kitajsko je danes prispel generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan. Le-ta se bo v okviru obiska pogovarjal s kitajskimi predstavniki o izboljšanju razmer na področju človekovih pravic, reformi Varnostnega sveta ZN ter večjem sodelovanju Kitajske v mirovnih operacijah ZN. Uradni del obiska bo Annan začel jutri, ko se bo srečal s predsednikom države Jiang Zeminom in drugimi visokimi predstavniki.

Srečanje Amata in Zemina
16. 01. 2001 00.00
Giuliano Amato je včeraj prispel na tridnevni uradni obisk na Kitajsko, kjer se je srečal s kitajskim predsednikom Jiang Zeminom. Po srečanju je Amato sporočil, da sta Kitajska in Italija dosegli dogovor o boju proti nezakonitemu priseljevanju in organiziranemu kriminalu, ki predvideva obsežno sodelovanje med policijama obeh držav. To je prvi dogovor med Kitajsko in kakšno zahodno državo.

Kim Jong Il na Kitajskem
16. 01. 2001 00.00
Severnokorejski voditelj Kim Jong Il je po poročanju južnokorejskih voditeljev nepričakovano odpotoval na Kitajsko. Kim se po včerajšnjem prihodu na Kitajsko trenutno mudi v Šanghaju, je danes poročala tiskovna agencija Yonhap, ki se sklicuje na partijske vire v Pekingu. Po podatkih zunanjega ministrstva v južnokorejski prestolnici Seul doslej niso dobili uradne potrditve o obisku Kim Jong Ila na Kitajskem. Za zdaj ostaja tudi nejasno, ali se bo Kim srečal s kitajskim predsednikom Jiang Zeminom, še poroča agencija Yonhap. Severnokorejski voditelj naj bi pred vrnitvijo v domovino v soboto obiskal industrijske objekte vzdolž kitajske vzhodne obale.