Jiang

Železniška povezava med Šanghajem in Pekingom
13. 12. 2000 00.00
Kitajski premier Zhu Rongji je danes na srečanju z nemškim zunanjim ministrom Joschko Fischerjem potrdil interes Kitajske za gradnjo železniške povezave za hitre vlake med Šanghajem in Pekingom. O gradnji te proge naj bi se Kitajska odločila leta 2003, ko naj bi odprli 35-kilometrsko železniško povezavo do letališča v Šanghaju. Nemški zunanji minister je izrazil zadovoljstvo nad namerami Kitajske, a ni želel dati "abstraktnih obljub" o finančni podpori nemške vlade.

Visoka komisarka ZN na obisku v Pekingu
20. 11. 2000 00.00
Visoka komisarka Združenih narodov za človekove pravice pri Združenih narodih Mary Robinson je davi prispela v Peking. Med dvodnevnim obiskom se bo Robinsova sestala s predsednikom republike in sekretarjem KP Jiang Zeminom in podpredsednikom vlade Qian Qichenom. Pred prihodom visoke komisarke so na sedežu ZN v Ženevi izrazili upanje, da bo Robinsova v Pekingu podpisala sporazum o tehničnem sodelovanju, ki med drugim predvideva usposabljanje kitajskega vojaškega, policijskega in pravnega osebja. V skladu z novim sporazumom naj bi ZN Kitajski nudili tudi svetovalno pomoč pri uskladitvi zakonodaje z mednarodnimi standardi o človekovih pravicah.

Podpis memoranduma v Pekingu
20. 11. 2000 00.00
Visoka komisarka ZN za človekove pravice Mary Robinson in namestnik kitajskega zunanjega ministra Wan Guanyan sta v Pekingu podpisala memorandum o razumevanju človekovih pravic. Dokument, ki javnosti ni dostopen, navaja projekte in področja, na katerih bodo ZN in Kitajska sodelovali v naslednjih treh letih, so povedali po podpisu memoranduma.

Vrh Azijsko-pacifiškega foruma
15. 11. 2000 00.00
V brunejsko prestolnico, kjer se bo danes začel dvodnevni vrh predsednikov držav in vlad Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC), so sinoči pripotovali ameriški, ruski in kitajski predsednik Bill Clinton, Vladimir Putin in Jiang Zemin.

Jiang Zemin končal obisk v Kambodži
14. 11. 2000 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes končal zgodovinski obisk v Kambodži, ki pa je potekal v senci dogodkov iz preteklosti, predvsem iz obdobja 70. let, ko so kitajske oblasti podpirale režim Rdečih Kmerov. Kamboška Demokratska fronta kmerskih študentov in intelektualcev je med Jiangovim obiskom zahtevala uradno opravičilo kitajskih oblasti, pojavljale pa so se tudi zahteve po odškodnini zaradi kitajske podpore režimu Rdečih Kmerov. Uradni Peking je zavrnil opravičilo in celo zagovarjal svojo pomoč Kambodži v 70. in 80. letih, saj naj bi s tem Kitajska pomagala ohraniti neodvisnost Kambodže, ki jo je v tem obdobju priznavala tudi mednarodna skupnost. Jiang je prvi kitajski predsednik v Kambodži po letu 1963. Jiang med dvodnevnim obiskom ni dajal izjav za medije, njegovi predstavniki pa so obisk ocenili za uspešen. Visoki predstavniki obeh držav so se dogovorili za okrepitev sodelovanja. Tako so podpisali sedem sporazumov o sodelovanju na področju trgovine, kmetijstva in boja proti kriminalu.Med letoma 1975 in 1979 je pod režimom Rdečih Kmerov v usmrtitvah ter zaradi lakote, bolezni in suženjskega dela v Kambodži umrlo 1,7 milijona ljudi. Pripadniki gverilskih enot Rdečih Kmerov so se sicer v 80. letih borili tudi proti vietnamskim enotam.

Aretiranih dvesto pripadnikov sekte falungong
26. 10. 2000 00.00
Na Trgu nebeškega miru v Pekingu je kitajska policija danes aretirala približno dvesto pripadnikov sekte falungong, ki jo je vlada pred letom in pol prepovedala. Po besedah očividcev je v množični aretaciji sodelovalo približno tisoč policistov in agentov v civilu, ki so s trga na silo neznano kam odpeljali protestnike. Tokratna demonstracija pripadnikov sekte, ki izvira iz budizma, je že druga v tem mesecu. Na dan obletnice ustanovitve Ljudske republike Kitajske, 1. oktobra, se je na istem trgu kljub strogim varnostnim ukrepom zbralo 600 pripadnikov falungonga, ki so na miren način protestirali proti prepovedi sekte. Današnja, čeprav nekoliko manj obsežna manifestacija, je bila bolj odločna, saj so pripadniki mimoidočim delili letake, na katerih kitajsko vodstvo in predsednika Jiang Zemina obtožujejo diktature in kršitve ustave. V prizadevanju za legalizacijo delovanja sekte, ki ima po neuradnih virih več članov kot kitajska komunistična partija (60 milijonov), je aprila lani približno 20.000 njenih pripadnikov obkolilo mestno četrt v Pekingu, kjer živijo najvišji partijski in državni voditelji. Pogajanja med vlado in predstavniki sekte, katere voditelj Li Honzhi živi v ZDA, so se lani končala miroljubno in z nekaterim obljubami, dva meseca kasneje pa so kitajske oblasti prepovedale dejavnost falungonga s pojasnilom, da so telesne vaje in meditacije falungonga šamanstvo, zaradi katerega je izgubilo smrt 1500 naivnih pripadnikov. Po poročilih neuradnih virov in agencij, ki spremljajo kršitve človekovih pravic na Kitajskem, so po prepovedi mnoge pripadnike sekte obsodili na prisilno delo, nekaj deset pa naj bi jih umrlo v zaporih. Pred dvema mesecema so kitajske oblasti sekti napovedale boj do njenega uničenja, mednarodna skupnost pa je Peking že nekajkrat pozvala k večji verski strpnosti. Po besedah francoskega predsednika Jacquesa Chiraca je tudi delegacija EU med nedavnim srečanjem na vrhu v Pekingu kitajskim oblastem izročila seznam zahtev, ki bi jih bilo potrebno urediti, med njimi pa je omenjeno tudi preganjanje članov falungonga.

Zemin čestital Koštunici
07. 10. 2000 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes čestital Vojislavu Koštunici kot novemu jugoslovanskemu predsedniku. Jiang je Koštunici zaželel miren prevzem novega položaja, uresničitev prizadevanj za stabilnost in napredek ZRJ.

Člani VS podprli reforme
08. 09. 2000 00.00
Voditelji držav članic Varnostnega sveta Združenih narodov so na seji med vrhom tisočletja v New Yorku sprejeli izjavo v kateri so izrazili potrebo po utrditvi osrednje vloge ZN v mirovnih operacijah in se strinjali, da so glede izvajanja teh potrebne korenite reforme. Delovno gradivo za voditelje 15 držav je bilo poročilo skupine strokovnjakov, ki so po naročilu generalnega sekretarja ZN Kofija Annana izpostavili pomanjkljivosti in predlagali izboljšave glede mirovnih operacij.

Zavrnjen izpust domnevnega vohuna
02. 09. 2000 00.00
Prizivno sodišče v Denverju je takoj po prejemu pritožbe tožilstva na odločitev sodnika Jamesa Parkerja v Albuquerqueju o izpustitvi iz pripora po plačilu varščine za jedrskega znanstvenika po rodu s tajvana Wen Ho Leeja, to odločitev zavrnilo in ukazalo, da mora Lee ostati v zaporu.

Bo razglasitev palestinske države prestavljena?
14. 08. 2000 00.00
Palestinci bi lahko razglasitev neodvisne države prestavili na november, je danes izjavil predstavnik izvršnega odbora Palestinske osvobodilne organizacije (PLO) Zakaria al-Agha. Kot je pojasnil, je razglasitev sicer napovedana za 13. september, prestavili pa bi jo lahko predvidoma na 15. november, vendar mora odločitev o tem sprejeti osrednji svet PLO. Palestinski parlament v eksilu je namreč 15. novembra leta 1988 v Alžiru simbolično razglasil neodvisno palestinsko državo.

Preložitev razglasitve palestinske države je možna
13. 08. 2000 00.00
Egiptovski predsednik Hosni Mubarak meni, da bi bilo mogoče preložiti datum razglasitve neodvisne palestinske države 13. septembra. Po besedah Mubaraka obstaja želja po dosegu rešitve, da bi se izognili spopadu med Izraelom in Palestinci, je danes v Kairu dejal Mubarak. Mubarak je tudi izrazil prepričanje, da je mogoče doseči sporazum pred napovedanim datumom razglasitve palestinske države ali pa preložitev tega datuma. Egiptovski predsednik je dal ob tem jasno vedeti, da leži Jeruzalem na arabskih tleh in da bi, kot je pojasnil v intervjuju dan prej, lahko prišlo do izbruha nasilja, če bi se Arabci morali odpovedati zgodovinski zahtevi po Jeruzalemu.

Putin in Jiang proti protiraketnemu ščitu
18. 07. 2000 12.34
Ruski predsednik Vladimir Putin in kitajski predsednik Jiang Zemin sta danes v Pekingu podpisala deklaracijo proti ameriškemu protiraketnemu ščitu (NMD). Bistvo načrtovane vzpostavitve ameriškega protiraketnega ščita je v ''stremljenju po enostranski nadvladi na vojaškem področju,'' je po poročanju ruske tiskovne agencije Interfax zapisano v deklaraciji. Oba predsednika sta mednarodno skupnost obenem pozvala, naj ukrepajo proti NMD.

Dalajlama za avtonomijo Tibeta
21. 06. 2000 09.30
Tibetanski duhovni voditelj dalajlama je v indijskem mestu Dharamsala dejal, da se zavzema za avtonomijo in ne za neodvisnost Tibeta. Obstoj Tibeta je možen samo kot del Kitajske, je poudaril dalajlama in dodal, da se zavzema za širšo avtonomijo, ki bo zaščitila kulturo in duhovne vrednote prebivalcev Tibeta.

Zlato palmo prejel Lars von Trier
22. 05. 2000 09.05
Žirija je zlato palmo na letošnjem 53. filmskem festivalu v Cannesu podelila danskemu režiserju Larsu von Trierju za film Dancer in the Dark (Plesalka v temi).

Jiang in Mbeki o sodelovanju
25. 04. 2000 21.36
Južnoafriški predsednik Thabo Mbeki in kitajski predsednik Jiang Zemin sta danes potrdila sodelovanje za vzpostavitev novega svetovnega reda, v katerem ne bo nobena država ali narod prevladoval nad drugimi.

Zemin iz Grčije v JAR
24. 04. 2000 21.29
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes končal uradni obisk v Grčiji in odpotoval v Južnoafriško republiko. Namen štiridnevnega obiska v Južnoafriški republiki je okrepiti politično in gospodarsko sodelovanje med državama. Gre za prvi obisk kakega kitajskega predsednika v JAR. JAR je zadnja postaja Jiangove turneje, med katero je obiskal še Izrael, Turčijo, Egipt in Grčijo.

Kitajski predsednik v Turčiji
19. 04. 2000 21.54
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes začel tridnevni uradni obisk v Tučiji. Dopoldne se je srečal s turškim kolegom Sulejmanom Demirelom, ki je poudaril pomembnost odnosov med Kitajsko in Turčijo. Kitajski predsednik pa je ocenil, da bi se morala v novem stoletju odpreti nova področja sodelovanja med državama.

Odmevi na volitve v Rusiji
27. 03. 2000 21.36
Združene države Amerike so v prvih komentarjih ob izvolitvi Vladimirja Putina podvomile, da bo spodbujal demokratične spremembe v državi. Predsedujoča Evropski uniji Portugalska je sporočila željo po strateškem partnerstvu z Rusijo in nadaljevanju ruske modernizacije.

Tajvan za srečanje s Kitajsko
21. 03. 2000 08.39
Novoizvoljeni tajvanski predsednik Chen Shui Bian je včeraj pozval Peking k vrhunskemu srečanju in izrazil pripravljenost za pogovor o ''enotni Kitajski'' ob upoštevanju načela enakopravnosti. Peking zastopa stališče, da je Kitajska ena država z dvema sistemoma, Tajvan pa obravnava kot eno od kitajskih provinc. Chen je v soboto zmagal na predsedniških volitvah in premagal kandidata stranke Kuomantang, ki je bila na oblasti zadnjih 50 let. Najnovejša izjava pomeni omilitev stališča o neodvisnosti Tajvana.

Tajvanska vojska v pripravljenosti
16. 03. 2000 10.51
Dva dni pred sobotnimi predsedniškimi volitvami na Tajvanu in dan po ostrih grožnjah Pekinga je danes tajvanska vojska v stanju okrepljene pripravljenosti. Tajvanski obrambni minister Tang Fei je pojasnil, da so pripravljenost vojske povišali po sredinih izjavah Pekinga, poudaril pa, da ne gre za fazo priprav na spopade.

Solana ob Tuđmanovi smrti
11. 12. 1999 16.52
Skupni zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Javier Solana je danes ob robu vrhunskega zasedanja v Helsinkih ob smrti hrvaškega predsednika Franja Tuđmana, ki ga je opisal kot pomembno osebnost tako za Hrvaško kot za Balkan, izrazil upanje, da bo po bližnjih volitvah država ostala na poti demokratizacije.

Zaključek obmejnega spora
09. 12. 1999 14.38
Kitajski zunanji minister Tang Jiaxuan in njegov ruski kolega Igor Ivanov sta danes v okviru obiska ruskega predsednika Borisa Jelcina v Pekingu podpisala meddržavni sporazum in dva protokola, s katerimi so se uradno končali tri stoletja trajajoči rusko-kitajski obmejni spori.

Zdravniki Jelcinu odsvetovali potovanje
07. 12. 1999 15.06
Po besedah zdravniških virov so zdravniki ruskemu predsedniku Borisu Jelcinu odsvetovali načrtovano dvodnevno potovanje na Kitajsko, vendar pa je Jelcin zavrnil stališče zdravnikov in napovedal svoj jutrišnji odhod na srečanje s kitajskim predsednikom Jiang Zeminom.

Jelcin ponovno v Kremlju
06. 12. 1999 20.06
Rusija in Belorusija bosta pogodbo o združitvi podpisali v sredo, potem ko je bil podpis zaradi bolezni ruskega predsednika Borisa Jelcina pred 11 dnevi preložen, je sporočila tiskovna agencija RIA, ki navaja vladnega tiskovnega predstavnika Dmitrija Jakušina. Ruski mediji so namigovali, da je bila predsednikova bolezen le pripravno opravičilo za prestavitev podpisa pogodbe. Lukašenko je na beloruski televiziji sinoči povedal, da je država pripravljena podpisati pogodbo takoj, vendar pa je vse odvisno od Jelcinovega zdravja.

Minister Frlec začel uradni obisk na Kitajskem
10. 11. 1999 16.24
Slovenski zunanji minister Boris Frlec je na povabilo kitajskega kolega Tang Jiaxuana danes začel štiridnevni uradni obisk na Kitajskem. Minister Frlec se bo z gostiteljem pogovarjal o dvostranskih vprašanjih med državama in aktualnih mednarodnih vprašanjih.

Preko gospodarskih tudi politične spremembe
05. 11. 1999 12.56
Nemški kancler Gerhard Schroeder je ob koncu tridnevnega obiska na Kitajskem danes dejal, da je potrebno v dialogu s Kitajsko opozoriti na pomanjkljivosti v delovanju pravne države, hkrati pa dati priznanje napredku. Schroeder pričakuje, da bo s pomočjo tržnogospodarskih reform na Kitajskem dolgoročno prišlo tudi do političnih sprememb.

Jiang Zemin v Alžiriji
31. 10. 1999 09.21
Kitajski državni in partijski voditelj Jiang Zemin je včeraj prispel na dvodnevni obisk v Alžirijo. Ob prihodu ga je pozdravil alžirski predsednik Abdelaziz Bouteflika. Na programu Jiangovega obiska je bil podpis sporazuma o dvostranskem gospodarskem, tehničnem in kulturnem sodelovanju.

Jiang Zemin prispel na obisk v Portugalsko
26. 10. 1999 16.16
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes prispel na državni obisk na Portugalsko, kjer se namerava sestati s portugalskim predsednikom Jorgejem Sampaiom in predsednikom portugalske vlade Antoniom Guterresom. V središču dvodnevnega obiska naj bi bila vrnitev portugalske kolonije Macau Kitajski.

Na Kitajskem aretirali še tri oporečnike
24. 10. 1999 20.44
V mestu Hangzhou na vzhodu Kitajske, kjer se bo jutri začel proces proti štirim pripadnikom prepovedane Kitajske demokratske stranke, je policija danes aretirala še tri kitajske oporečnike, je danes v Hong Kongu sporočil kitajski informacijski center za zaščito človekovih pravic.

Chirac in Zemin o položaju kitajskih katolikov
24. 10. 1999 18.40
Francoski in kitajski predsednik, Jacques Chirac in Jiang Zemin, sta davi v Chiracovi rezidenci v Sarranu nadaljevala pogovore, med katerimi naj bi Chirac sprožil predvsem vprašanje položaja katoliških vernikov na Kitajskem, je danes sporočila tiskovna predstavnica francoskega predsednika Catherine Colonna.