Kacin

Valonska delegacija podprla Slovenijo
20. 11. 2001 00.00
Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jelko Kacin je z delegacijo valonskega parlamenta govoril o aktualnih vprašanjih širitve Evropske unije in zveze Nato.

Konferenca o vlogi parlamentov pri širitvu EU
15. 11. 2001 00.00
Državni zbor v Ljubljani prireja 2. mednarodno konferenco na temo Projekti 21. stoletja - parlamenti v procesu širitve EU.

DZ o vlogi parlamentov pri širitvi EU
15. 11. 2001 00.00
V državnem zboru se je začela dvodnevna mednarodna konferenca, na kateri bo več kot 80 udeležencev iz 19 evropskih držav razpravljalo o vlogi parlamentov v širitvenem procesu Evropske unije.

ZDA podpira širitev Nata na Vzhod
08. 11. 2001 00.00
Predstavniški dom ameriškega kongresa je z veliko večino podprl širitev zveze Nato na Vzhod. Med sedmimi kandidatkami za vstop v zvezo je tudi Slovenija.

Jereb in Kurent prvaka
03. 11. 2001 00.00
Naslov prvaka v letošnji sezoni domačega rally prvenstva sta si privozila Andrej Jereb in Metod Kurent s seatom ibizo.

Odbor kongresa podprl širitev Nata
03. 11. 2001 00.00
Odbor za mednarodne odnose ameriškega predstavniškega doma je podprl predlog zakona o širitvi Nata. V okviru predloga, ki predvideva tudi finančno pomoč kandidatkam za vstop v Nato, naj bi Slovenija dobila 4,5 milijona dolarjev.

Slovenska parlamentarna delegacija v Estoniji
01. 11. 2001 00.00
V Tallinnu poteka že osma parlamentarna konferenca pod naslovom Estonija in Evropska unija - Estonija na svoji poti v spreminjajočo se Evropo, ki se je udeležuje tudi vodja slovenske parlamentarne delegacije Jelko Kacin.

OZP o madžarskem zakonu
26. 10. 2001 00.00
Odbor DZ za zunanjo politiko je obravnaval madžarski zakon o Madžarih, ki živijo v sosednjih državah. Zakon želi preprečiti val priseljevanja pripadnikov manjšine na Madžarsko pred vstopom države v EU.

Jelko Kacin: Teroristi so ZDA presenetili
14. 10. 2001 00.00
S predsednikom parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jelkom Kacinom smo se pogovarjali o mednarodnem boju proti terorizmu po napadih v Washingtonu in New Yorku.

Direktor Marshallovega centra pri Grizoldu
12. 10. 2001 00.00
Minister za obrambo Anton Grizold se je danes srečal z direktorjem Marshallovega centra - evropskega centra za obrambne študije, Robertom Kennedyjem.

Zapleti pri sprejemu deklaracije o terorizmu
11. 10. 2001 00.00
Opozicijski poslanci predsedniku odbora DZ za zunanjo politiko Jelku Kacinu očitajo nezaslišano zavlačevanje pri sprejemu deklaracije o boju proti terorizmu.

Nizozemska delegacija v Sloveniji
11. 10. 2001 00.00
Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin je danes sprejel delegacijo zunanjepolitičnega odbora nizozemskega parlamenta pod vodstvom predsednice Margarethe de Boer.

Vojaški cilji so v ozadju
09. 10. 2001 00.00
O razmerah v ZDA po napadu na New York in Washington ter o taktikah povračilnega napada na Afganistan smo se pogovarjali z bivšim obrambnim ministrom Jelkom Kacinom.

Koalicija Slovenije zapustila sejo odbora
10. 10. 2001 00.00
Člani odbora DZ za zunanjo politiko iz vrst Koalicije Slovenija so zapustili sejo, ker predsednik odbora Jelko Kacin ni hotel uvrstiti obravnave deklaracije DZ o skupnem boju proti terorizmu na dnevni red.

Pahor dobil podporo Španije
09. 10. 2001 00.00
Predsednik državnega zbora Borut Pahor, ki je na obisku v Španiji je povedal, da so mu španski sogovorniki zagotovili podporo Sloveniji v prizadevanjih za članstvo v EU tudi v prihodnje.

OZP o diplomatsko-konzularni mreži
18. 09. 2001 00.00
Parlamentarni odbor za zunanjo politiko je sprejel sklep, v katerem od vlade zahteva, da še letos aktivira veleposlaništvo v Indiji.

Dobri odnosi med Ljubljano in Beogradom
04. 09. 2001 00.00
Zadnji dan obiska v Sloveniji se je jugoslovanska parlamentarna delegacija s slovenskimi sogovorniki pogovarjala predvsem o gospodarskem sodelovanju med državama in procesu evropskih integracij.

Joras toži državo
28. 08. 2001 00.00
Joško Joras, prebivalec enega od treh spornih zaselkov ob meji s Hrvaško, je zaradi maloobmejnega sporazuma vložil tožbo zoper državo.

Srečanje pod lipo
15. 07. 2001 00.00
Na srečanju državnikov pod Najevsko lipo na Ludranskem vrhu nad Črno na Koroškem je predsednik državnega zbora Borut Pahor v slavnostnem govoru dejal, da bo referendum o vključitvi Slovenije v Evropsko unijo (EU) logičen nasledek plebiscita o samostojnosti Slovenije. Pahor je poudaril, da bo odločitev za EU čez nekaj let predstavljala dokončno preselitev Slovenije v družino razvitih držav.

Poslovilni obisk Hybaškove
12. 07. 2001 00.00
Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) Jelko Kacin je danes sprejel na poslovilni obisk češko veleposlanico Jano Hybaškovo. Kacin se je veleposlanici Hybaškovi zahvalil za vse, kar je naredila v obdobju štiriletnega dela v Sloveniji in poudaril, da je tudi po njeni zaslugi Češka danes bistveno bolj prepoznavna in prisotna ter tudi povsem drugače vrednotena v naši državi, so sporočili iz DZ.

Kučan sprejel osamosvojitelje
04. 07. 2001 00.00
Predsednik države Milan Kučan je ob deseti obletnici samostojne Slovenije v vili Podrožnik sprejel najožje sodelavce iz obdobja osamosvajanja. Ob tem je izrazil zadovoljstvo, da so se vnovič zbrali vsi, ki so sodelovali pri rojevanju in obrambi slovenske države ter nosili največji del odgovornosti za to, da je zgrajena na dobrih temeljih. Srečanja so se udeležili Igor Bavčar, France Bučar, Spomenka Hribar, Olga Jakhel Dergan, Janez Janša, Jelko Kacin, Matjaž Kmecl, Matija Malešič, Jože Mencinger, Ivan Oman, Lojze Peterle, Dušan Plut, Miha Ribarič, Dimitrij Rupel, Marjan Šiftar in Ciril Zlobec. Kot so sporočili iz predsednikovega kabineta, so se opravičili Janez Drnovšek, Jože Pučnik in Janez Slapar.

Odzivi na Schröderjev govor
26. 06. 2001 00.00
Kljub številnim polemikam in pomislekom je na včerajšnji osrednji državni slovesnosti vendarle govoril tudi nemški kancler Gerhard Schröder. Schröder se je v govoru med drugim opravičil Slovencem za vse, kar jim je pred petdesetimi leti slabega storil nemški narod.

Odzivi na pisanje hrvaških medijev
20. 06. 2001 00.00
Slovenija in Hrvaška naj bi bili tik pred dogovorom o najbolj občutljivem odprtem vprašanju med državama - o poteku kopenske in morske meje. Hrvaška stran današnjega pisanja hrvaškega časnika Vjesnik, ki je predstavil domnevni kompromisni predlog hrvaške vlade za rešitev vprašanja meje, in srečanja obeh premierov Drnovška in Račana ni želela komentirati, redkobesedni pa so bili tudi slovenski predstavniki.

Kacin na Kitajskem
06. 06. 2001 00.00
Na Kitajskem se na povabilo zunanjepolitičnega odbora Vsekitajskega ljudskega kongresa mudi delegacija odbora DZ za zunanjo politiko pod vodstvom Jelka Kacina. Delegacijo je sprejel podpredsednik kongresa Jiang Chunyun, ki je dejal, da med državama ni odprtih vprašanj. Poudaril je, da je Slovenija v očeh Kitajske ena najuspešnejših držav v tranziciji. Slovenski delegaciji je predstavil nekatere značilnosti in probleme Kitajske - visoka rast BDP, zaostanek v razvoju zahodnih pokrajin, številčnost prebivalstva in prizadevanja za napredek na področju človekovih pravic. Jiang je poudaril, da je na področju človekovih pravic treba upoštevati posebnosti vsake države posebej. Vodja slovenske delegacije, predsednik odbora Jelko Kacin, je izrazil zadovoljstvo, da bo delegacija v okviru obiska na Kitajskem lahko obiskala tudi Tibet.

Nov španski obisk
28. 05. 2001 00.00
Španija odločno podpira širitev Evropske unije na Vzhod, saj je to velik zgodovinski korak, Slovenija pa je po mnenju Madrida v zelo dobrem, tako gospodarskem kot socialnem položaju, da čimprej postane članice Unije, je izjavila predsednica zunanjepolitične komisije španskega kongresa poslancev Isabel Tocino Biscarolasaga, ki je z delegacijo komisije na obisku v Sloveniji.

Giro prihaja v Slovenijo
27. 05. 2001 00.00
Deseta in enajsta etapa druge največje etapne kolesarske dirke na svetu Giro di Italia bosta potekali tudi po slovenskih cestah. Kolesarji bodo v Slovenijo pripeljali v torek 29. maja okoli tretje ure popoldan skozi mejni prehod Fernetiči. Trasa desete etape bo kolesarje vodila skozi Sežano, Razdrto, Postojno in Vrhniko do cilja pred halo Tivoli v Ljubljani pozno popoldan.

Srečanje Pahorja in Robertsona
22. 05. 2001 00.00
Predsednik slovenskega državnega zbora Borut Pahor se je v Bruslju sestal z generalnim sekretarjem Nata Georgeom Robertsonom. Ob močni podpori, ki jo slovenska prizadevanja za pridobitev članstva v Severnoatlantski organizaciji uživajo v parlamentu, je Pahor Robertsonu zagotovil, da bo državni zbor storil vse, kar je v njegovi pristojnosti, za zagotovitev slovenske pripravljenosti za vstop v NAto.

Gröndahlova s člani odbora DZ
10. 05. 2001 00.00
Predsednica norveškega parlamenta Kirsti Kolle Gröndahl, ki končuje večdnevni uradni obisk Sloveniji, se je sešla s člani odbora DZ za zunanjo politiko na čelu s predsednikom Jelkom Kacinom. Govorili so o sodelovanju med obema parlamentoma, širitvi Evropske unije in prizadevanjih Slovenije za članstvo v zvezi Nato. Gröndahlova je poudarila pomen dobrih odnosov med parlamentoma, posebej pa se je zanimala za razvoj dogodkov na Balkanu, še zlasti v Bosni in Hercegovini, Makedoniji in Črni gori, pri čemer je izpostavila vlogo mednarodne skupnosti pri urejanju tamkajšnjih napetosti.

Kacin za nadaljevanje delovanja ITF
08. 05. 2001 00.00
Predsednik odbora za zunanjo politiko DZ Jelko Kacin se je v pismu ameriškim kongresnikom zavzel za nadaljevanje ameriškega financiranja Mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF) s sedežem v Sloveniji, so danes sporočili iz DZ. Kacin je v pismu zapisal, da so "Slovenija, ZDA in vse države donatorke do sedaj s svojimi prispevki za ITF naredile veliko, vendar pa je pred nami še veliko dela".

Kacin sprejel avstrijsko veleposlanico
07. 05. 2001 00.00
Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Jelko Kacin je sprejel Jutto Bastl, veleposlanico, ki je lani vodila avstrijsko predsedovanje Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi. Ker je Avstrija lani predsedovala OVSE, je bila glavna tema pogovorov prav sodelovanje Slovenije v tej organizaciji. Kacin je gostjo seznanil z razlogi za slovensko kandidaturo za predsedovanje OVSE v letu 2005 in poudaril, da gre za izziv, ne le zaradi stalnih sprememb na stari celini, temveč tudi zaradi sprememb v neposredni soseščini. Spregovorila sta še o trenutnih razmerah v Makedoniji.