Kacin

Danes vzpostavitev odnosov z ZRJ
09. 12. 2000 00.00
Na uradni obisk je prispel jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović. Z gostiteljem, zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom, bosta podpisala sporazum o vzpostavitvi diplomatskih odnosov med državama.

Odbor DZ za zunanjo politiko na izredni seji
08. 12. 2000 00.00
Parlamentarni odbor za zunanjo politiko, ki se je na današnji zaprti seji seznanil z jutrišnjim obiskom jugoslovanskega zunanjega ministra Gorana Svilanovića v Ljubljani, je pozdravil namero o vzpostavitvi diplomatskih odnosov med Slovenijo in ZRJ. Obenem je odbor pozval vlado, naj sporazum o vzpostavitvi diplomatskih odnosov, ki bo predvidoma podpisan ob Svilanovićevem obisku, vsebuje tudi določilo, da sta obe državi enakopravni naslednici SFRJ. Kot je po seji še povedal predsednik odbora Jelko Kacin, je odbor tudi pozval vlado, naj vztraja pri stališču, da se lahko vprašanje pravnega nasledstva in nasledstvenih pravic nekdanje SFRJ rešujejo v okviru sporazuma vseh držav naslednic.

Kučan odlikoval kulturnike in znanstvenike
04. 12. 2000 00.00
Predsednik Republike Milan Kučan je na današnji slovesnosti v predsedniški palači vrsti zaslužnih umetnikov, znanstvenikov in kulturni ustanovi izročil visoka državna odlikovanja ob njihovih jubilejih. Srebrni častni znak svobode Republike Slovenije sta prejela operna pevca Vilma Bukovec in Rudolf Francl ob njuni osemdesetletnici za izjemno življenjsko delo in prispevek k visoki ravni slovenske operne poustvarjalnosti in za uveljavljanje slovenske kulture v mednarodnih okvirih. S častnim znakom svobode RS pa so bili odlikovani Božena Glavak, dr. Milica Kacin Wohinz, Fran Eržen, Boris A. Novak, med ustanovami pa Dolenjski muzej.

Kacin sprejel Davida Allina
20. 11. 2000 00.00
Nekdanji predsednik odbora DZ za mednarodne odnose, poslanec Jelko Kacin, je danes sprejel namestnika direktorja oddelka za jugovzhodno Evropo na kanadskem zunanjem ministrstvu Davida Allina, pristojnega za Bolgarijo, Romunijo in Slovenijo. Allina je zanimala predvsem slovenska ocena političnih sprememb v državah jugovzhodne Evrope po volitvah, in sicer v BiH, na Hrvaškem in v ZRJ. Zanimalo ga je tudi, kakšna bo nova slovenska vlada glede na napovedano zmanjševanje

Giro d'Italia tudi po Sloveniji?
12. 11. 2000 00.00
Prireditelji ene od treh največjih kolesarskih večetapnih preizkušenj, dirke Po Italiji, so se odločili, da po sedmih letih spet ponudijo možnost Sloveniji, da se izkaže s (so)organizacijo dveh etap dirke leta 2001. Slovenski organizacijski odbor na čelu s predsednikom Jelkom Kacinom je prepričan, da Italijanom ne bo žal, da pa bo imela od tega veliko korist tudi Slovenija, saj je giro ena najodmevnejših športnih tekmovanj na svetu, ki bo poskrbel za novo promocijo dežele Na sončni strani Alp. "Slovenija je edina tuja država, ki jo bo obiskal giro leta 2001. Svojevrstno promocijo smo doživeli že na sobotni predstavitvi etap, na kateri sta bili filmsko predstavljeni tudi naši etapi. Maja 2001 pa se bodo slovenske lepote dva dni pojavljale na italijanski in drugih televizijah. Ne glede na stroške, to Sloveniji lahko prinese veliko korist," meni Kacin.

Neposredne mandate dobilo 60 kandidatov
17. 10. 2000 00.00
Seznam tistih, ki bodo prihodnja štiri leta sedeli v poslanskih klopeh nove velike dvorane državnega zbora, je sicer že znan, po oblikovanju nove vlade pa se bo najverjetneje še spremenil. Neposredne mandate je dobilo več kot šestdeset kandidatov.

Znano mnenje Beneške komisije
16. 10. 2000 00.00
Beneška komisija je sporočila, da sprememba volilnega sistema v Sloveniji ni v nasprotju z evropskimi demokratičnimi standardi. Poročilo komisije danes sicer še ni prispelo v pisarno predsednika vlade, ki je obravnavo zahteval.

DZ že dobil stališče Beneške komisije
11. 10. 2000 00.00
Državni zbor je od Beneške komisije pridobil besedilo poročila o vprašanju glede spremembe volilnega sistema, ki ga je na to komisijo Sveta Evrope naslovil slovenski premier Andrej Bajuk. To je po zaprtem delu današnje izredne seje odbora DZ za mednarodne odnose, na katerem so razpravljali tudi o tej zadevi, povedal predsednik OMO Jelko Kacin (LDS). Poročilo je bilo po njegovih besedah pripravljeno že pred časom in posredovano tudi premieru Bajuku. Vsebina poročila je do javne obravnave na plenarnem zasedanju komisije, ki bo dan pred slovenskimi parlamentarnimi volitvami, 14. oktobra, zaupne narave, tako da bo javnost o njej obveščena šele po obravnavi in morebitnem sprejetju, poslanci DZ pa so z njo že seznanjeni, je pojasnil Kacin.

Podobnik in Kacin z japonsko princeso
09. 10. 2000 00.00
Predsednik DZ Janez Podobnik in predsednik parlamentarnega odbora za mednarodne odnose Jelko Kacin sta danes skupaj sprejela japonsko princeso Sajako, ki je na večdnevnem obisku v Sloveniji. Podobnik in Kacin sta v pogovoru s princeso izrazila zadovoljstvo nad stopnjo japonsko-slovenskega sodelovanja na področju znanosti in tehnologije ter se ji zahvalila za japonski prispevek v mednarodni sklad za razminiranje in pomoč žrtvam v BiH, so sporočili iz državnega zbora. Japonska je v sklad prispevala milijon dolarjev.

Zasedanje beneške komisije
05. 10. 2000 00.00
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin (LDS) je danes prejel odgovor na svoje pismo predsedniku beneške komisije Antoniu La Pergoli. Ta ga je obvestil, da bo na sejo komisije, ki bo mnenje o vprašanju premiera Andreja Bajuka v zvezi s spremembo volilnega sistema sprejemala dan pred slovenskimi parlamentarnimi volitvami, 14. oktobra, povabil pooblaščenega predstavnika slovenskega parlamenta. Sicer pa je La Pergola Kacinovo pismo, ki naj bi ga komisija prav tako upoštevala pri pripravi svojega stališča do tega vprašanja, posredoval tudi drugima dvema poro čevalcema beneške komisije.

Peljhan in Kacin zletela s ceste
23. 09. 2000 00.00
Na osemnajsti hitrostni preizkušnji "17. Petrol rally Velenje" sta Idrijca Darko Peljhan in Miran Kacin pri Šmartnem ob Paki zletela s ceste. Po prvih informacijah je z obema dirkačema vse v redu, njun WW golf kit car pa je po pripovedovanju očividcev povsem uničen.

Vojaška industrija pod drobnogledom
01. 09. 2000 00.00
Slovenska orožarska industrija je zadnje dni pod drobnogledom dnevne politike. Minister Janša naj bi med pregledovanjem dela bivše vojaške oblasti naletel na nepravilnosti, nekdanji minister Kacin ugotovitve zanika in s prstom kaže na Janšo. Priložnosti za vojaško industrijo pa medtem bežijo mimo.

Kacin sprejel Rastodera
29. 08. 2000 00.00
Predsednik parlamentarnega odbora za mednarodne odnose (OMO) Jelko Kacin je včeraj sprejel podpredsednika črnogorske skupščine Rifata Rastodera, so sporočili in DZ. Sogovornika sta največ pozornosti namenila političnim razmeram v ZR Jugoslaviji, kjer bodo 24. septembra zvezne parlamentarne volitve, ter stališčem Črne gore glede aktualnega dogajanja v Srbiji.

Prevetritev vojaške politike
12. 08. 2000 00.00
Na obrambnem ministrstvu so takoj po prevzemu oblasti napovedali temeljito prevetritev vojaške politike prejšnje oblasti, predvsem nabave orožja, za katere je bilo po zakonu o temeljnih razvojnih programih namenjeno več kot milijardo nemških mark. Delo prejšnje oblasti naj bi bilo po njihovi preiskavi neodgovorno, denar pa razdeljen nestrokovno. Od leta 1995, ko je minister postal Jelko Kacin, pa do danes, so porabili skoraj dve tretjini denarja, ki je bil po zakonu o temeljnih razvojnih programih vojske namenjen posodobitvi naših oboroženih sil. Sporna je po navedbah državnega sekretarja in ministra delitev denarja med rodovi vojske. Večino denarja, skoraj 76 odstotkov, ga je bilo namenjeno za letalstvo, protiletalsko obrambo in artilerijo. Problematičen je delež nabav iz držav članic Nata. Kljub temu, da si naša država želi v Nato, je delež opreme kupljene v državah članicah zanemarljiv. Janša pod vprašaj postavlja tudi smotrnost nekaterih razvojnih programov, denimo posodobitev starejših tankov Slovenske vojske. Kljub temu, da je velik del še ostalega razvojnega denarja dejansko že oddan, nameravajo s prerazporeditvami do leta 2003 preostali denar uporabiti čimbolj racionalno. V programu oboroževanja slovenske vojske je bilo torej veliko nepravilnosti, ki so zdaj tudi uradno potrjene. Toda o sumih, da davkoplačevalskega denarja za orožje ne trošijo racionalno, se je v preteklih letih že govorilo, tudi v medijih, pa se kljub temu do danes ni zgodilo nič, da bi bili nakupi orožja transparentnejši.

Kučan vedno bolj priljubljen
22. 07. 2000 17.15
V redni mesečni Dnevnikovi javnomnenjski raziskavi je vodilni Milan Kučan v primerjavi z minulim mesecem pri oceni največ pridobil in se z oceno 4,18 približuje nekdanjemu rekordu. Vodilna četverica, poleg Kučana še Janez Drnovšek, Borut Pahor in France Arhar, ohranja razmerje prejšnjih merjenj, pridružil pa se jim je še France Bučar na petem mestu. Jelko Kacin se je tokrat največ povzpel na razpredelnici, in sicer za tri mesta, najbolj pa je padel Zmago Jelinčič - za dve mesti. Položaj sta si nekoliko izboljšala Janez Janša in Janez Podobnik, družbo 22 najbolj priljubljenih politikov pa sta zapustila Polonca Dobrajc in Lojze Peterle. Prihodnji mesec ju bosta zamenjala Andrej Bajuk in Marjan Podobnik, ki sta bila največkrat predlagana.

''Problem so zdrave samske ženske''
21. 07. 2000 19.08
Stališče liberalne demokracije je, da odrekanje pravice do umetne oploditve samskim ženskam pomeni kratenje ustavnih pravic in manjvrednost ženske brez partnerja, je zagovarjala poslanka Darja Lavtižar Bebler. Med daljšim nastopom je poslanka opozorila na svojevrsten paradoks oziroma ''slovenski unikum'', ko naj bi se del stroke skliceval na mednarodne konvencije o človekovih in otrokovih pravicah samo zato, da bi določenim ljudem onemogočili uveljavitev njihovih pravic. Ker vsak četrti otrok živi v enostarševski družini, se Beblerjeva sprašuje, če smo torej zato Slovenci nekvalitetni.

Je Slovenija nedemokratična država?
19. 07. 2000 22.02
Liberalna demokracija Slovenije je pripravila okroglo mizo na temo nediskriminatorne denacionalizacije. Nekdanja vladna stranka sicer priznava, da izvajanje zakona res poteka prepočasi, vendar denacionalizacija ne bi smela postati predmet izsiljevanja posameznih držav pri vključevanju v Evropsko unijo.

Kacin pisal Occhetti
14. 07. 2000 14.25
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose (OMO) Jelko Kacin je v posebnem pismu predsedniku odbora za zunanje zadeve poslanske zbornice italijanskega parlamenta Achillu Occhetti v imenu OMO izrazil zadovoljstvo, da je italijanska poslanska zbornica sprejela zaščitni zakon za Slovence v Italiji, so sporočili iz DZ.

Kacin sprejel kitajskega veleposlanika
12. 07. 2000 09.05
Predsednik Odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je včeraj sprejel kitajskega veleposlanika v Sloveniji Wu Junfenga, so sporočili iz oddelka za informiranje državnega zbora. Sogovornika sta se pogovarjala o odnosih med državama, Wu pa je Kacinu povedal, da se po treh letih delovanja v Sloveniji poslavlja.

OMO predvsem o evropskih zadevah
04. 07. 2000 18.18
Na današnji seji odbora DZ za mednarodne odnose je francoski veleposlanik v Sloveniji Olivier de la Baume poslancem predstavil program francoskega predsedovanja Evropski uniji, ki se je začelo 1. julija. Med drugim se je zavzel, da bi Francija v prihodnji polovici leta uspešno izvedla medvladno konferenco o reformi evropskih institucij, tako da vstop novih kandidatk za članstvo ne bi bil upočasnjen; ritem pogajanj z dvanajstimi kandidatkami za članstvo bo treba nadaljevati in ga še pospešiti, je dejal de la Baume, ki pa o morebitnih datumih vstopa novih članic v EU ni želel govoriti.

Nadaljevanje obstrukcije?
04. 07. 2000 15.19
Odbor DZ za spremljanje in uresničevanje resolucije o izhodiščih zasnove nacionalne varnosti zaradi nesklepčnosti tudi v drugem poskusu ni uspel obravnavati okoliščin in mednarodnih posledic akcije Obveščevalno-varnostne službe (OVS) pri ministrstvu za obrambo imenovane Sava, pri kateri naj bi šlo po mnenju nekaterih za sporno sodelovanje med slovensko in ameriško vojaško-obveščevalno službo; predsednik odbora Branko Janc (LDS) je po drugem neuspešnem poskusu ocenil, da gre očitno za nadaljevanje obstrukcije in da bo o tem obvestil predsednika DZ Janeza Podobnika.

Delegacija DZ v Strasbourgu
27. 06. 2000 18.00
V Strasbourgu poteka tretji del rednega dela zasedanja Parlamentarne skupščine Sveta Evrope, ki se ga udeležuje tudi stalna delegacija državnega zbora, ki ga zastopajo Borut Pahor, Roman Jakič in Jelko Kacin, so danes sporočili iz DZ.

Janša potrdil zamenjave
21. 06. 2000 21.46
O razmerah v obveščevalno-varnostni službi obrambnega ministrstva, ki so bile zadnje čase v središču pozornosti javnosti, so danes govorili tudi v parlamentu. O zadnji aferi - odtekanju dokumentov o sodelovanju slovenskih in ameriških obveščevalcev v Jugoslaviji - je za zaprtimi vrati razpravljal odbor za nadzor obveščevalnih služb, ki pa razprave ni končal. Je pa zato obrambni minister Janša potrdil spremembe v obveščevalni službi.

OMO o krepitvi sodelovanja
16. 06. 2000 15.36
Na povabilo predsednika odbora DZ za mednarodne odnose (OMO) Jelka Kacina se na štiridnevnem povratnem obisku v Sloveniji mudi delegacija odbora romunskega predstavniškega doma za mednarodne odnose pod vodstvom predsednika Victorja Bostinaruja. Na današnji novinarski konferenci sta Kacin in Bostinaru poudarila, da je bil obisk v Sloveniji uspešen, oba predsednika odborov za mednarodne odnose pa sta poudarila, da bodo dvostranski odnosi dosegli še višjo raven z odprtjem slovenskega veleposlaništva v Bukarešti, katerega odprtje je v pogovoru z Bostinarujem potrdil tudi slovenski zunanji minister Lojze Peterle.

Kacin sprejel belgijskega veleposlanika
07. 06. 2000 17.18
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je danes sprejel belgijskega veleposlanika v Sloveniji Georgesa Godarta, ki je med drugim napovedal, da bo v bližnji prihodnosti v našo državo prišlo več belgijskih politikov, ti obiski pa bodo po njegovem mnenju lepa priložnost za sodelovanje med državama, ki je pomembno ne le v okviru vstopanja Slovenije v EU. Sogovornika sta precej pozornosti namenila tudi razmeram v jugovzhodni Evropi in vlogi Pakta stabilnosti za JV Evropo. Ob tem je Godart povedal, da Belgija podpira politične spremembe v Zagrebu, saj po prepričanju Bruslja Hrvaška predstavlja pomemben element stabilnosti v regiji.

Obisk delegacije Agencije za civilno krizno načrtovanje
30. 05. 2000 17.17
Predsednika odborov državnega zbora za obrambo in mednarodne odnose Rudolf Petan in Jelko Kacin sta danes sprejela šestčlansko delegacijo švedske Agencije za civilno krizno načrtovanje pod vodstvom direktorja agencije Stureja Ericsona, so sporočili z državnega zbora.

Kacin s predstavnikoma izraelskega zunanjega ministrstva
16. 05. 2000 15.49
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je danes sprejel pomočnika generalnega direktorja na izraelskemu ministrstvu za zunanje zadeve Šimona Steina in prvega sekretarja na izraelskemu veleposlaništvu v Sloveniji s sedežem na Dunaju Michaela Lotema, so sporočili iz DZ.

OMO potrdil ratifikacijo predlaganih sporazumov
10. 05. 2000 14.13
Odbor Državnega zbora za mednarodne odnose (OMO), ki mu predseduje Jelko Kacin (LDS), je danes potrdil ratifikacijo vseh predlaganih sporazumov, ki so bili na dnevnem redu. Med drugim tudi sporazum med Slovenijo in Hrvaško o spodbujanju in vzajemni zaščiti investicij.

Brok o demokraciji na Balkanu
18. 04. 2000 21.30
Predsednik odbora evropskega parlamenta za zunanje zadeve, človekove pravice, skupno varnost in obrambno politiko Elmar Brok je na današnjem srečanju s predsednikom odbora za mednarodne odnose državnega zbora Republike Slovenije Jelkom Kacinom in člani odbora največ pozornosti namenil razmeram na Balkanu in poudaril pomen graditve demokracije in stabilnosti na tem kriznem območju, so sporočili iz državnega zbora.

Kacin sprejel ameriško delegacijo
14. 04. 2000 07.40
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose (OMO) Jelko Kacin je včeraj sprejel delegacijo ameriškega ministrstva za trgovino pod vodstvom pomočnika državnega sekretarja Patricka A. Mulloya. Kot so sporočili iz DZ, je gost izrazil željo, da bi Slovenija in ZDA naredili bistveno več za izboljšanje ekonomskega sodelovanja, Kacin pa je poudaril, da je za Slovenijo ena izmed prioritet polnopravno članstvo v EU, ker ne vidi alternative za proces širitve.