Kipar

V obtoku kovanca za 20 in 50 tolarjev
07. 07. 2003 00.00
Banka Slovenije je prek poslovnih bank dala v obtok kovanca za 20 in 50 tolarjev. Na prvem je upodobljena štorklja, na drugem pa bik. Poleg novih kovancev ostaneta bankovca za 20 in 50 tolarjev še naprej neomejeno zakonito plačilno sredstvo.

Jeff Koons v hamburški rdeči četrti
20. 02. 2003 00.00
Ameriški popartist Jeff Koons je bil izbran za likovno preureditev trga v sloviti hamburški "rdeči" in gledališki četrti Reeperbahn.

Prešernove nagrade: mení je sestavilo ministrstvo
07. 02. 2003 00.00
V ljubljanski Unionski dvorani so podelili Prešernove nagrade in nagrade Prešernovega sklada. Veliko Prešernovo nagrado sta prejela Zlatko Šugman za igralstvo in Vojteh Ravnikar za arhitekturo.

Ta veseli dan kulture odpira vrata
03. 12. 2002 00.00
Na pobudo ministrstva za kulturo je tudi letos 3. december, ko Slovenci praznujemo obletnico Prešernovega rojstva, <em>Ta veseli dan kulture</em>. Akcija ministrstva odpira vrata kulturnih ustanov po celi Sloveniji. Upravni odbor Prešernovega sklada pa je predstavil letošnja Prešernova nagrajenca – Vojteha Ravnikarja in Zlatka Šugmana.

Predsedniški kandidati
17. 10. 2002 00.00
Zbrali smo kratke biografije predsedniških kandidatov in kandidatke: Barbare Brezigar, Janeza Drnovška, Leva Krefta, Franceta Arharja, Antona Beblerja, Gorazda Drevenška, Zmaga Jelinčiča, Franceta Bučarja in Jureta Cekute.

Znana identiteta arhitektov stolpa v Pisi
12. 06. 2002 00.00
Italijanski strokovnjak Antonio Caleca je odkril, da načrtov za znameniti poševni stolp v Pisi nista izdelala Bonanno in Tomasso Pisano, kot se je mislilo doslej, temveč Gerardo di Gerardo in Giovanni Pisano.

Spravno bogoslužje zaradi požiga križa
21. 04. 2002 00.00
V cerkvi Marijinega prikazanja v Strunjanu so pripravili spravno bogoslužje, za katerega so se odločili zaradi spornega požiga strunjanskega križa v okviru Umetniškega projekta Sveti križ.

Spravno bogoslužje zaradi požiga križa
15. 04. 2002 00.00
V cerkvi Marijinega prikazanja v Strunjanu bo v nedeljo spravno bogoslužje, za katerega so se odločili zaradi spornega požiga strunjanskega križa v okviru Umetniškega projekta sveti križ.

Otvoritev letališča Lennon v Liverpoolu
15. 03. 2002 00.00
Vdova Johna Lennona, Yoko Ono, je na letališču v Liverpoolu odkrila spomenik svojega pokojnega moža in ime letališča uradno prekrstila v Lennon.

Kam z marmornato lady?
04. 02. 2002 00.00
Kip iz plemenitega belega marmorja nekdanje britanske premierke Margaret Thatcher je britanske politike postavil pred težko odločitev: Kam z njim?

Vuk 195134osić v Mali galeriji
10. 06. 2001 00.00
S slavnostno otvoritvijo se je sinoči začela ena najprestižnejših mednarodnih prireditev sodobne umetnosti, 49. beneški bienale. Slovenijo predstavlja projekt Absolute One komisarke Aurore Fonda. V slovenski galeriji "A + A", tokrat spet v vlogi slovenskega paviljona na Bienalu, sodeluje Vuk Čosič z ikonami Umetnost za letališča, Tadej Pogačar z videom in zunajgalerijskimi akcijami, zamejska skupina 001, ki jo sestavljata Liljana Jemec in Tomaž Badovinac, pa z računalniškimi intervencijami.

Bernik prejel Herderjevo nagrado
09. 05. 2001 00.00
Na Dunaju je rektor tamkajšnje univerze Georg Winckler danes sedmerici umetnikov in znanstvenikov iz srednje in vzhodne Evrope izročil Herderjeve nagrade za leto 2001. Dobil jo je tudi slovenski slikar, grafik, kipar in pesnik Janez Bernik. Nagrade, poimenovane po pisatelju, filozofu in teologu Johannu Gottfriedu von Herderju, od leta 1963 podeljuje Univerza na Dunaju v sodelovanju s skladom Alfreda Toepferja iz Hamburga.

Kiparska galerija na prostem
08. 05. 2001 00.00
Na Rakušovem trgu v Mariboru bo ob 18.30 uri mariborski župan Boris Sovič odprl prvo mariborsko kiparsko galerijo na prostem. Svoje kipe bo razstavil akademski kipar Marjan Drev, doma iz Miklavža na Dravskem polju, sicer pa tudi avtor kipa Antona Martina Slomška, ki stoji pred mariborsko stolnico. O avtorju bo spregovoril umetnostni kritik Mario Berdič. To je za ljubljansko druga tovrstna galerija na prostem v Sloveniji, z njo pa želi Zavod za kiparstvo iz Ljubljane promovirati kiparstvo.

Lujo Vodopivec v Avstraliji
02. 05. 2001 00.00
Slovenski kipar Lujo Vodopivec je na povabilo galerije Rona Gomboca iz Pertha sodeloval na razstavi Sculpture Survey, ki vsako leto prikaže kiparsko ustvarjanje v zahodni Avstraliji, prireditve pa se redno udeležujejo tudi uveljavljeni avstralski in mednarodni umetniki.

Jakopičeva nagrada za Počivavška
12. 04. 2001 00.00
Nagrado Riharda Jakopiča, najvišjo stanovsko nagrado na področju likovne umetnosti, za leto 2001 dobi akademski kipar Matjaž Počivavšek. Izbrala ga je žirija, ki so jo sestavili ustanovitelji nagrade Riharda Jakopiča, to so Zveza društev slovenskih likovnih umetnikov (ZDSLU), Moderna galerija in Akademija za likovno umetnost.

Kafki bodo v Pragi postavili spomenik
18. 03. 2001 00.00
Pisatelju Franzu Kafki bodo v njegovem rojstnem mestu Pragi prihodnje leto postavili spomenik. Bronasti spomenik bo prikazoval obleko brez telesa, na kateri sedi majhen moški. Avtor spomenika, kipar Jaroslav Rona, je zamisel dobil v nekem Kafkovem delu, spomenik pa bo stal v starem delu Prage. Petino stroškov postavitve spomenika, približno 28.000 nemških mark, bo krilo mesto Praga, financiranje preostalega dela stroškov pa še ni dorečeno.

Pogovori z umetniki v Celju
08. 03. 2001 00.00
Likovni salon Celje ta mesec začenja izvajati nov projekt, poimenovan Pogovori z umetniki. Idejna voditeljica projekta kustosinja Nevenka Šivavec poudarja, da naj bi serija pogovorov o sodobni likovni umetnosti potekala vzporedno z razstavnim programom ter da so pogovori zamišljeni kot neformalna, odprta srečanja z umetniki, teoretiki, kustosi, pa tudi z ustvarjalci z drugih umetnostih področij.

Pomladanska suita v piranski Duki
03. 03. 2001 00.00
V piranskem Ateljeju Duka so odprli razstavo - projekt Pomladanska suita kostumografinje Maje Ljubotina in kiparja Bojana Mavsarja. Ljubotina je predstavila novo kolekcijo unikatnih pletenin - večernih in dnevnih oblačil, med katerimi še posebej izstopajo naravni materiali in dekoracija z etnološko simboliko različnih slovanskih civilizacij. Razstavljene so še modne ilustracije v kombinirani tehniki kolaža, akvarela, tuša, pastela in gvaša. Mavsar je sodeloval kot soavtor projekta in je predstavil skulpture - torze iz integralnega termopora, ki jih je poimenoval Piranoidke.

Kipi in risbe Metoda Bohinca
21. 02. 2001 00.00
V galeriji Krka v Ljubljani so odprli razstavo kipov in risb likovnega umetnika Metoda Bohinca. Avtor za svoje izražanje uporablja znak oziroma sistem znakov. V sodobni umetnosti se znak izraža skozi dva prepletena vidika: v ponovnem odkrivanju znaka kot arhetipa z magičnim izvirom in znak kot posledica doživete izkušnje. Gledališki utrinek je na prireditvi prispeval član SNG Drama Ljubljana Jernej Šugman, glasbenega pa etno skupina Ul-uru. Razstava bo odprta do 20. marca.

Premiera mlajšega Hamleta
18. 02. 2001 00.00
V Slovenskem mladinskem gledališču je bila premiera Shakespearove tragedije Hamlet, ki se v skladu z nekonvencionalnim programom tega gledališča oddaljuje od klasične uprizoritve. Režiser predstave Dario Varga, sicer član igralskega ansambla SMG, v novem prevodu in priredbi Andreja Rozmana-Roze, postavlja pod vprašaj žanr tragedije, ki pa ni edini novum "mladinskega Hamleta".

Umrl kubanski kipar Agustin Cardenas
12. 02. 2001 00.00
V kubanski prestolnici je včeraj v 73. letu starosti umrl eden najpomembnejših kubanskih kiparjev Agustin Cardenas, so sporočili njegovi svojci. Cardenas je dolga leta živel v Parizu, zaradi hude bolezni pa se je odločil zadnja leta preživeti na Kubi.

Razstava baskovskega kiparja Jorgeja Oteize
04. 01. 2001 00.00
V španskem letoviškem mestu San Sebastian so odprli obsežno razstavo del znanega baskovskega kiparja, 92-letnega Jorgeja Oteize, ki je skupaj z Eduardom Chillido najpomembnejši španski še živeči kipar. Razstavljenih je 88 skulptur in 230 ostalih predmetov, ki jih je v svojem življenju ustvaril Oteiza. Poznan je predvsem po svojih eksperimentiranjih z geometrijskimi formami in po "kolosaličnem" stilu ustvarjanja. Poznan je tudi po svojem temperamentu

Jaslice umetnikov v cerkvah
24. 12. 2000 00.00
V piranskih cerkvah so od danes do 6. januarja vsak dan na ogled številne jaslice znanih slovenskih umetnikov. Na župnijskem vrtu je moč občudovati velike jaslice akademskega slikarja Zmaga Modica iz Ljubljane, obogatene z zvočno in svetlobno kuliso. V cerkvi sv. Marije Tolažnice so jaslice iz keramike umetnice Lize Hribarjeve, v cerkvi Marije Snežne pa jaslice iz naravnih kamnov z morskega obrežja, delo otrok pod vodstvom sester dominikank. V cerkvi sv. Petra je svoje videnje jaslic razstavila akademska slikarka Fulvia Zudič, jaslice restavratorke in akademske slikarke Mire Ličen Krmpotič so v cerkvi sv. Štefana, v cerkvi sv. Marije od Zdravja na Punti pa jih je postavil akademski kipar Janez Lenassi. Jaslice iz keramike avtorice Ane Krmpotič so v krstilnici sv. Janeza, prav tako keramične iz Bassana v Italiji pa v cerkvi sv. Roka. Običajne župnijske jaslice so v stolnici sv. Jurija in v minoritskem samostanu sv. Frančiška in v cerkvi sv. Frančiška.

Razstava Stojana Batiča
23. 11. 2000 00.00
V Likovnem salonu na Ravnah na Koroškem bodo nocoj odprli razstavo znanega kiparja starejše generacije Stojana Batiča pod naslovom Evropske legende. Batič je s figuralno glavnino svojega kiparstva in zvestobo spomeniškemu kiparstvu NOB soustvaril sliko slovenskega kiparstva in širše tudi sliko celotne slovenske umetnosti XX. stoletja. V tokratnem ciklusu Evropskih legend se Batič predstavlja z malo plastiko, pri kateri se je umetnik motivno oplajal v ljudskem izročilu.

Begičev bronasti relief na Dunaju
24. 10. 2000 00.00
V spomin na 200-letnico rojstva Franceta Prešerna bodo v organizaciji veleposlaništva Republike Slovenije na Dunaju na Inštitutu za slavistiko dunajske univerze jutri, 25. oktobra, slovesno odkrili bronasti relief s pesnikovo podobo. Relief je zasnoval akademski kipar iz Ljubljane Mirsad Begič. Na priložnostni slovesnosti bo o Prešernu in Dunaju govoril akademik Matjaž Kmecl. Prešernove verze bo v lastnem prevodu bral Klaus Detlev Olof, Cankarjeve zapise o slovenski literaturi pa Erwin Köstler.

Razstava moderne umetnosti Apokalipsa
20. 09. 2000 00.00
V londonski Kraljevi akademiji lepih umetnosti v Londonu bodo 23. septembra odprli sporno razstavo moderne umetnosti z naslovom Apokalipsa: lepota in groza sodobne umetnosti. Na razstavi bodo predstavljena dela 13 sodobnih umetnikov. Med drugim bo na ogled kip papeža Janeza Pavla II., ki ga je zadel meteorit. Njegov avtor, italijanski kipar Maurizio Cattelan pravi, da delo izraža "ambivalenco lastne religije". Na razstavi bo tudi kup gnoja in na tisoče miniaturnih figuric, ki predstavljajo mučenje in smrt v nacističnih koncentracijskih taboriščih. Razstava bo na ogled do 15. decembra.

Retrospektiva kiparskih del Picassa
28. 07. 2000 13.55
V centru Georges Pompidou v Parizu je na ogled retrospektiva kiparskih del Picassa. Ta največja razstava njegovih del, ki bo na ogled do 25. septembra, vključuje več kot 300 del, ki jih je španski slikar in kipar ustvaril v več kot sedmih desetletjih. Originale za veliko razstavo so posodili muzeji iz Francije, ZDA in zasebni zbiratelji. Picasso je bil prvi umetnik, ki je ustvarjal iz odvrženih kosov materiala, saj ni nikoli ničesar zavrgel, vse je uporabil za kolaže. Tako je na razstavi poleg najrazličnejših umetnin razstavljen tudi kip iz avtomobilčkov, iz katerih je oblikoval glavo pavijana, iz sedežev in krmil koles je naredil glavo bika, kitaro pa iz žice in odpadne lepenke.

Goethe iz železa, kamna in marmorja
14. 07. 2000 16.02
V več kot 100 skulpturah iz železa, kamna in marmorja je španski kipar Andreu Alfaro upodobil nemškega klasika, Johana Wolfganga Goetheja. Na razstavi z naslovom <I>V znamenju svobode </I> si je moč v Weimarju na gradu Belvedere sedaj ogledati 27 izbranih skulptur.

Umrl umetnik gibanja Pop Art George Segal
11. 06. 2000 09.36
V 75. letu starosti je v New Jerseyju umrl eden najbolj znanih umetnikov gibanja Pop Art kipar George Segal. Segal je bil eden najvplivnejših umetnikov svojega časa, poznan po kipih robatega videza. Začel je kot slikar, s kiparjenjem pa se je ukvarjal od leta 1979. Za model je večkrat uporabil kar svojo ženo Helen, s katero je bil poročen od leta 1946.

V Zagrebu razstava del Jožeta Plečnika
07. 06. 2000 08.09
Pod pokroviteljstvom slovenskega predsednika Milana Kučana, hrvaškega predsednika Stipeta Mesića in češkega predsednika Vaclava Havla so sinoči v zagrebškem Muzeju za umetnost in obrt odprli razstavo slovenskega arhitekta Jožeta Plečnika z naslovom Arhitektura za novo demokracijo. Odprla sta jo predsednika Kučan in Mesić, medtem ko Havla na odprtju ni bilo zaradi nedavne operacije.