Kipar

David Beckham med božanstvi

16. 05. 2000 16.48

Petindvajsetletnega angleškega nogometaša Davida Beckhama v bodoče ne bodo oboževali le navijači na nogometnih stadionih, ampak tudi verniki v templju na Tajskem. Današnji Times je poročal, da je kipec Manchesterovega nogometaša dobil prostor med nižjimi božanstvi ob vznožju bude v templju Pariwas v Bangkoku. Beckham je na kipcu nasmejan, sklonjen naprej in se z rokami opira na kolena, podobno kot vratar, ki čaka na strel z enajstmetrovke.

Sedeči kralj piva v Laškem

12. 05. 2000 11.55

Pivovarna Laško namerava septembra občini Laško podariti skulpturo sedečega kralja piva s kopico v roki, ki so jo poimenovali Gambrinus. Prvi osnutek za masivni kip kralja piva, ki bo visok 2,2 metra in ga je ustvaril Ferenc Kiraly iz Lendave, je že izdelan v glini, nakar ga bo kipar prelil v mavec. Skulpturo bodo postavili na desnem delu mostu čez Savinjo, prostor pa bo uredil ljubljanski arhitekt Andrej Kemr. Slovesnost ob postavitvi nove skulpture bo septembra, ko bodo v Laškem postavili še tri kiparske izdelke, ustvarjene v laških kiparskih delavnicah.

Kiparstvo Moma Vukoviča

27. 03. 2000 12.52

V Mestni galeriji Ljubljana bodo drevi ob 19. uri odprli pregledno razstavo kiparja in restavratorja Moma Vukoviča. Razstava nosi naslov Opus tihožitij, prikazala bo okrog šestdeset kiparskih del v bronu iz obdobja 1966-2000 ter osnutek vrat na glavnem portalu cerkve sv. Petra v Komendi.

O odnosu med Cerkvijo in umetnostjo

18. 02. 2000 20.33

Letošnji Prešernov nagrajenec Marko Rupnik se je v Vatikanu udeležil posveta Cerkev in umetnost v romanju proti Bogu, ki ga je kulturno-umetniški odbor jubilejnega leta priredil ob današnjem jubileju umetnosti.

Znanih 10 kandidatov za nagrado Zlata ptica

18. 02. 2000 19.12

V ožji izbor za nagrado Zlata ptica za leto 1999 je prišlo 10 kandidatov. To so: filmski režiser in scenarist Janez Burger in scenarist Jan Cvitkovič, plesalka in koreografinja Maja Delak, skladatelj in glasbenik Drago Ivanuša, avtor stripov Dušan Kastelic, kipar Damjan Kracina, esejistka Bojana Kunst, igralec Marko Mandič, grafični oblikovalec Matevž Medja in fotografinja Saša Vajd, so sporočili iz žirije za podeljevanje nagrade, namenjene izjemnim dosežkom na različnih področjih umetniškega ustvarjanja.

Jubilej umetnikov v Vatikanu

18. 02. 2000 14.33

Cerkev je vse umetnike povabila k sodelovanju na jubileju umetnikov v Vatikanu. Srečanje se je začelo včeraj z mašo in se bo danes nadaljevalo z nagovorom papeža Janeza Pavla II. ter večernim koncertom. Odzvalo se je skoraj 4000 umetnikov, med njimi slikarji, kiparji, skladatelji, arhitekti. Po papeževem mnenju je bila Cerkev v preteklosti preveč gluha za sporočilnost sodobne umetnosti. S to pobudo pa želi Cerkev povabiti vse umetnike, da se ji približajo in ''nadaljujejo svoje naravno poslanstvo glasnikov božje prisotnosti''.

Umrl slikar in kipar Izidor Urbančič

15. 02. 2000 12.36

V Ljubljani je umrl akademski slikar in kipar Izidor Urbančič, eden najbolj aktivnih likovnih ustvarjalcev starejše generacije.

Podelitev Prešernovih nagrad

08. 02. 2000 17.31

V Cankarjevem domu so na predvečer kulturnega praznika podelili najvišja državna priznanja za delo v kulturi - Prešernove nagrade.

Danes obletnica Plečnikovega rojstva

23. 01. 2000 11.05

Januarja se spominjamo kar dveh obletnic velikega arhitekta Jožeta Plečnika (1872-1957), ki je ustvarjal v Pragi, na Dunaju in v Ljubljani. Sedmega je bila obletnica njegove smrti, danes, 23. januarja pa je poteklo 138 let od njegovega rojstva. Dijaki in profesorji Plečnikove gimnazije v Ljubljani so si praznovanje arhitektovega rojstnega dne zamislili kot srečanje dijakov z nekdanjimi gimnazijci s popularne ''šubičke''. Vsako leto bo nekaj teh, zdaj uspešnih umetnikov, zdravnikov, piscev, politikov, novinarjev, ekonomistov, filozofov in drugih predstavilo svoje poti in delo.

Obletnica Plečnikovega rojstva

20. 01. 2000 12.19

Januarja se spominjamo kar dveh obletnic velikega arhitekta Jožeta Plečnika (1872-1957), ki je ustvarjal v Pragi, na Dunaju in v Ljubljani. Sedmega je bila obletnica njegove smrti, 23. januarja pa bo poteklo 138 let od njegovega rojstva. Dijaki in profesorji Plečnikove gimnazije v Ljubljani so si praznovanje arhitektovega rojstnega dne zamislili kot srečanje dijakov z nekdanjimi gimnazijci s popularne ''šubičke''. Vsako leto bo nekaj teh, zdaj uspešnih umetnikov, zdravnikov, piscev, politikov, novinarjev, ekonomistov, filozofov in drugih predstavilo svoje poti in delo.

Novo v ljubljanskih razstaviščih

09. 12. 1999 21.30

V galeriji Kralj in v Viteški dvorani Križank v Ljubljani so danes odprli razstavo s skupnim naslovom Litografije iz ateljeja Sqart. Odprta bo do 24. decembra. Razstavljene so grafike sedemnajstih slovenskih umetnikov, ki so v sklopu drugega tematskega projekta v koprskem ateljeju Janeza Mateliča in Ljerke Kovač ustvarjali v obdobju od leta 1996 do danes. Litografije so poleg njiju - oba sta grafika specialista - ustvarjali Zvest Apollonio, Boris Benčič, Bogdan Borčič, Jure Cihlar, Zmago Jeraj, Mira Ličen Krmpotič, Erik Lovko, Klavdij Palčič, Rudi Skočir, France Slana, Andraž Šalamun, Rudi Španzel, Biljana Unkovska, Tomo Vran in Huiqin Wang.

Kipar Plestenjak s ciklom mačk

16. 11. 1999 07.36

Kiparja Viktorja Plestenjaka se v zadnjem času spomnimo kot avtorja doprsnega kipa Antona Sovreta (1885-1963), lani postavljenega v njegovi rojstni Šavni Peči pri Hrastniku. Avtor, ki se je specializiral za portret, razstavlja pa ne prav pogosto, se zdaj v kiparski galeriji Latobia predstavlja z upodobitvami mačk. S to temo se ukvarja že kakšno desetletje, prvotno simbiozo ženskega telesa in mačke je kasneje nadomestilo upodabljanje samega obličja mačk, od nekdaj mističnih in mitičnih bitij. Plestenjak je za razstavo izbral upodobitve mačk v lesu, kamnu, siporeksu, bronu, glini, mnogostranska narava teh živali se kaže v mačkah mehkih, celo baročnih oblik, do tistih v kubističnih formah; za vse pa velja, da jim je avtor znal vdihniti dušo, je zapisala ob razstavi Semira Osmanagič.

Puškinov kip v Parizu

03. 10. 1999 11.35

V Parizu so pred dnevi v Parku pesnikov (Jardins des Poetes) postavili doprsni kip ruskega pesnika Aleksandra Puškina. Letos mineva dvesto let od pesnikovega rojstva. Kip, ki ga je mestu Pariz podarila Moskva, je izdelal ruski kipar Jurij Orehov, odkritju pa sta prisostvovala ruski veleposlanik v Parizu Nikolaj Afanasjev in moskovski podžupan Sergej Jastrjembski. Pariški župan Jean Tiberi se je ob priložnosti poklonil velikemu ruskemu pesniku, ki je prve verze spisal v francoskem jeziku. Odkritju Puškinovega kipa bo po besedah pariškega župana sledila postavitev doprsnega kipa Victorja Hugoja v Moskvi.

Tone Lapajne z novim slikarskim ciklusom

08. 09. 1999 18.31

Kipar Tone Lapajne je po mnenju umetnostne zgodovinarke dr. Nadje Zgonik v slovenski umetnosti opravil enega najbolj presenetljivih preobratov zadnjih let in se od ustvarjalca barjanskih totemov in idolov preobrazil v slikarja skrivnostnih piktogramov, ki jih še vedno hrani domišljija z Barja. Najnovejši ciklus akrilnih slik velikih formatov, ki so pod skupnim naslovom Drevo je bila njegova mati tačas na ogled v galeriji ZDSLU, Zgonikova v spremnem katalogu opredeljuje kot ''skrivnostne umetnine''.

V Firencah obsežna razstava zgodnjih Michelangelovih del

12. 08. 1999 14.04

V Firencah bo od 18. septembra do 9. januarja na obsežni razstavi v hiši Buonarrotti in palači Vecchio prvič na ogled celotna zbirka zgodnjih del renesančnega genija Michelangela Buonarrottija (1475-1564). Razstava bo ponudila pregled umetnikovega ustvarjanja iz zgodnjega florentinskega in rimskega obdobja. Umetnine, ki bodo na ogled, bodo v Firence prišle iz muzejev in galerij z vsega sveta. Med razstavljenimi primerki bodo tudi Madona iz Manchestra iz londonske Narodne galerije, marmornati kipi Mladi strelci iz New Yorka ter več skulptur iz Siene in Bologne. Michelangelo, italijanski kipar, slikar, stavbar in pesnik, je pokazal pot iz renesanse v barok. Med njegovimi najbolj znanimi deli so kipi Pieta, David in Mojzes, freske v Sikstinski kapeli v Rimu ter kupola v rimski baziliki Sv. Petra.

Detektiv upodobljen v kipu

03. 08. 1999 19.41

Na naslovu, kamor občudovalci Sherlocka Holmesa še vedno pošiljajo pisma, bodo oktobra odkrili bronasti kip tega znamenitega detektiva, ki ga je izdelal britanski kipar John Doubleday.

Kiparska razstava Jiržija Bezlaja v Italiji

28. 07. 1999 11.37

V parku Majana nedaleč od Vidma v Furlaniji-Julijski krajini bodo to soboto, 31. julija, ob 18. uri odprli razstavo kiparskih del večjih dimenzij slovenskega umetnika Jiržija Bezlaja. V galeriji Artesegnio v samem Vidmu pa so že 16. julija odprli razstavo Bezlajeve male plastike.

Umrl češki kipar in slikar Arnost Paderlik

02. 06. 1999 16.51

V Pragi je umrl češki kipar in slikar Arnost Paderlik. Paderlik je bil med letoma 1963 in 1986 profesor na praški akademiji lepih umetnosti. Komunistični režim ga je leta 1981 imenoval za ''narodnega umetnika'', še posebej znan pa je bil po svojih kipih in številnih ilustracijah. Deloval je tudi na področju dekoraterstva.

Prvič delo po naročilu za galerijo Tate

23. 05. 1999 17.56

Galerija moderne umetnosti Tate v Londonu se je prvič z naročilom obrnila na kakega umetnika. Tako bo 87-letni ameriški kipar Louise Bourgeois izdelal instalacijo za 152 metrov dolgo dvorano galerije, ki naj bi jo odprli prihodnje leto. Po podatkih iz Londona je naročilo omogočila donacija koncerna za prehrano in čistilna sredstva Unilever.

Podoba vojaka - fotografije in upodobitve generala Rudolfa Maistra

11. 03. 1999 16.16

Razstavo Podoba vojaka - likovne upodobitve in fotografije generala Rudolfa Maistra, ki jo je mariborski Pokrajinski muzej lani pripravil ob 80-letnici bojev za Maribor in slovensko severno mejo (1918-1919), so v četrtek odprli tudi v KIC Križanke, razstavišču Mestnega muzeja. V dveh prostorih, premajhnih za vse eksponate, je razstavljenih na desetine fotografij in umetniških upodobitev generala ter dokumentov iz tistega obdobja, razstavo pa dopolnjujejo tudi osnutki z natečaja za spomenik Rudolfa Maistra na konju, ki napovedujejo skorajšnjo postavitev spomenika, ki ga dokončuje kipar Jakov Brdar, v prenovljenem parku ob koncu Kolodvorske ulice, nasproti ljubljanske železniške postaje.

Umrl italijanski kipar Sandro Cherchi

28. 12. 1998 09.18

Na svojem domu v italijanskem Torinu je umrl italijanski kipar Sandro Cherchi, ustanovitelj protifašističnega umetniškega gibanja v Italiji v 30. letih. Po poročanju italijanske televizije RAI vzroki za smrt 87-letnega umetnika niso znani. Cherchi, rojen leta 1911 v Genovi, se je leta 1936 preselil v Milano, kjer je dve leti pozneje skupaj s slikarjem Renatom Guttosom, kiparjem Giacomom Manzujem, pisateljem Ernestom Treccanijem in nekaterimi drugimi umetniki ustanovil aktivno umetniško in literarno gibanje, znano pod imenom Corrente. Cherchijevo delo obsega predvsem izdelke iz plastike in četudi umetnikove stvaritve veljajo za abstraktne, odsevajo tudi trohico realizma. Stalna zbirka Cherchijevih del je v firenškem muzeju Uffizi.

Umrl kipar Cesar Baldaccini

07. 12. 1998 13.14

Na svojem domu v Parizu je v nedeljo umrl francoski kipar Cesar Baldaccini, ki je bil znan po svojih velikih skulpturah, sestavljenih iz jeklenih blokov iz stisnjenih starih avtomobilov. Baldaccini se je rodil leta 1921 v Marseilleu. Bil je pripadnih neorealističnega gibanja, oblikoval pa je tudi kipec Cesar, ki ga v Franciji podeljujo najboljšim igralcem.

OZN dobili v dar spečega slona

19. 11. 1998 08.36

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je v imenu svetovne organizacije v sredo prejel posebno darilo držav Kenije, Namibije in Nepala - bronastega slona v naravni velikosti. Kip slona, imenovan ''Speči slon'' so z žerjavom namestili na vrtu pri zgradbi OZN v New Yorku.

V Pragi bodo danes odkrili spominsko ploščo Jacobusu Gallusu

13. 10. 1998 10.16

Na pobudo mešanega pevskega zbora Ljubljanski madrigalisti bodo pred poslopjem Divadla Na zabradli na ulici Anenske namesti 5 v Pragi danes ob 13. uri na priložnostni slovesnosti odkrili spominsko ploščo renesančnemu skladatelju Jacobusu Gallusu. Slovesnosti se bosta udeležila ministra za kulturo Slovenije in Češke, Jožef Školč in Pavel Dostal, o pomenu dogodka pa bo spregovoril tudi veleposlanik Republike Slovenije v Pragi Damjan Prelovšek. V izvedbi Ljubljanskih madrigalistov bo zazvenela tudi Gallusova pesem.

Mala sirena praznuje 85 let

26. 08. 1998 07.43

Mala sirena iz Koebenhavna je v nedeljo z vsem ustreznim pompom, cvetjem, pesmijo in plesom ter ob navzočnosti več sto oboževalcev praznovala 85. rojstni dan. Navdih za kip, simbol danskega glavnega mesta, je prišel iz pravljice Hansa Christiana Andersena, sireno pa je oblikoval 23. avgusta leta 1913 kipar Edvard Eriksen na željo pivovarja Carla Jakobsena, ustanovitelja pivovarne Carlsberg. Jakobsenu je ''zmešala glavo'' baletka Kraljevega gledališča Ellen Price, zato se je odločil, da jo bo ovekovečil v kipu z imenom osebe iz Andersenove pravljice. Mala sirena, največja znamenitost Koebenhavna, je v svojem življenju preživela že marsikaj hudega: dvakrat je ostala brez glave, bila poškodovana, vendar vsakič obnovljena in postavljena na svoje mesto tako, da gleda na odprto morje v pričakovanju svojega princa, ki se ne bo vrnil.

Galerija Latobia pripravlja otvoritev dveh kiparskih razstav

24. 08. 1998 14.28

Kiparska galerija Latobia za ponedeljek, 31. avgusta, pripravlja dve kiparski prireditvi. Pozno popoldne bo v atriju Magistrata ljubljanska županja Viktorija Potočnik odprla kiparsko razstavo ljubljanskih avtorjev s temo Hitrost, prostor. Nato se bo dogajanje preselilo na travnik pred Gruberjevo palačo, kjer bo minister za kulturo Jožef Školjč odprl prvo slovensko kiparsko galerijo na prostem in hkrati njeno prvo razstavo, ki jo je pripravil akademski kipar Jiri Bezlaj, so sporočili iz omenjene galerije.

Slike in multipli Lucia Fontane

21. 08. 1998 09.31

Italijanski slikar in kipar svetovnega slovesa Lucio Fontana (1899-1968) je nekaj let pred smrtjo ustvaril vrsto del na temo gledališča Tartini, ki so tokrat v izboru na ogled v koprski galeriji Loža, je sporočil Medobčinski zavod za likovno dejavnost Piran.

Umrl španski kipar Leandro Cristofol

20. 08. 1998 13.04

Španski kipar Leandro Cristofol, eden od pionirjev nadrealizma v Španiji, je v 91. letu starosti včeraj umrl v rodni Leridi na severovzhodu Španije, piše današnji španski tisk. Leandro Cristofol, rojen revnima katalonskima kmetoma, se je izučil za mizarja, med državljansko vojno pobegnil v Francijo in po vrnitvi v Lerido poučeval risanje. Umetelnega mizarja je tam odkril francoski nadrealistični slikar Benjamin Peret in bil nad njim tako navdušen, da je o njem pisal Andreju Bretonu. Leandro Cristofol je dobil štipendijo za študij v Parizu in Firencah, njegove risbe pa so pokazali na razstavah nadrealistov v Tokiu in Parizu.

Razstava akademskega kiparja Ferenca Kiralya

07. 05. 1998 18.25

V tržiškem Paviljonu NOB bo od 8. maja do 8. junija na ogled razstava Razklenjeno v prostoru akademskega kiparja Ferenca Kiralya iz Lendave. Razstavo bo v petek zvečer odprl predsednik odbora za šport, kulturo in mladino v državnem zboru Janez Mežan, nastopil pa bo tudi violinist Jernej Brence. "Novejša plastika Ferenca Kiralya, vsaj ta, iz katere izbor je pričujoča razstava, je v lesu izražena nezadržna rast v prostor- predvsem v višino," je v spremnem besedilu k razstavi zapisal prof. Janez Šter ter dodal, da nam kipar kot pripovednik niza na podstavke domislice, iskrive vzgibe in črtice svojih življenjskih izkušenj, opazna pa je tudi "spoznavna" usmeritev k problemom.

Kip meseca maja 1998

04. 05. 1998 17.44

V ljubljanski kiparski galeriji Latobia bodo jutri zvečer predstavili kip Morje, akademskega kiparja Janeza Lenassija, ki je bil izbran za kip meseca maja 1998. Kip iz belega marmorja je med Lenassijevimi deli v umetnikovem Piranskem ateljeju izbral direktor koprskega podjetja Citropres Miran Petrinja, ki bo izbrano delo tudi predstavil, so sporočili iz galerije Latobia.