Kitajska

Cenejši internet na Kitajskem

25. 12. 2000 00.00

Kitajska bo z začetkom novega leta znižala cene telefonskih pogovorov s tujino in povezav z internetom za polovico, je danes poročala tiskovna agencija Xinhua. Cene pogovorov v mobilnih omrežjih in notranjih klicev bodo ostale nespremenjene. Cene telefonskih pogovorov s tujino bodo po novem letu znašale en dolar na minuto. Za klice v Hong Kong, Macao in Tajvan pa bo veljala enotna tarifa 0,25 dolarja na minuto.

Bo obseg trgovine rekorden?

24. 12. 2000 00.00

Trgovinska menjava med Kitajsko in ZDA utegne letos doseči rekordnih 73,5 milijarde dolarjev, Kitajska pa naj bi pri tem znova zabeležila trgovinski presežek, je poročala kitajska agnecija Xinhua. Napovedi temeljijo na statističnih podatkih iz prvih desetih mesecev letošnjega leta, ki kažejo, da je dvostranska blagovna menjava ter trgovina v storitvenem sektorju v tem obdobju znašala 61,3 milijarde dolarjev oziroma toliko, kot je znašala trgovinska menjava med državama v celotnem lanskem letu. Trgovinska menjava med letošnjim januarjem in oktobrom se je tako v primerjavi z istim obdobjem lani povečala za 24,4 odstotka.

Kitajska utirila navigacijski satelit

21. 12. 2000 00.00

Kitajska je na izstrelišču Xichang v jugozahodni pokrajini Sečuan z raketo dolgi pohod 3A izstrelila kitajski navigacijski satelit beidou (Bei Dou 2). Kitajska tako namerava dopolniti svoj satelitski navigacijski sistem za določanje položaja, ki ga je začela sestavljati 31. oktobra letos, ko je izstrelila prvi tovrstni satelit.

Sankcije proti afganistanskim talibanom

20. 12. 2000 00.00

Varnostni svet Združenih narodov je kljub nasprotovanju generalnega sekretarja organizacije Kofija Annana potrdil ameriški in ruski osnutek resolucije s katerim so proti afganistanskim talibanom uvedli embargo na trgovino z orožjem ter razširili obstoječo prepoved potovanja talibanskih voditeljev, če ti ne bodo izročili Savdijca Osamo bin Ladna, ki ga Američani sumijo organizacije nekaterih terorističnih napadov. Resolucija med drugim še zahteva zaprtje vseh talibanskih uradov v tujini, kakor tudi prepoved izvoza snovi, ki se uporabljajo za proizvodnjo heroina, ki je eden glavnih virov dohodkov za talibane. Za resolucijo so glasovali predstavniki 13 držav članic VS, Kitajska in Malezija pa sta se vzdržali, ker menita, da bodo sankcije samo še bolj prizadele nedolžno afganistansko prebivalstvo.

Palestinska resolucija pogorela v Varnostnem svetu

19. 12. 2000 00.00

Palestinska zahteva, da Združeni narodi čimprej pošljejo vsaj neoborožene mednarodne opazovalce na krizna območja v Izraelu, v Varnostnem svetu ZN ni dobila pozitivnega odziva. Čeprav je za resolucijo o napotitvi 2000 opazovalcev v Izrael glasovalo osem članic 15-članskega VS, pa to ni bilo dovolj, saj bi bil potreben vsaj še en glas.

Bush prejema čestitke

14. 12. 2000 00.00

Šestintrideset dni po volitvah za 43. ameriškega predsednika, kar štirih štetjih glasovnic na Floridi in pravnih sporih na pristojnih sodiščih je demokratski kandidat Al Gore priznal poraz in svojemu tekmecu Georgu Bushu mlajšemu čestital za zmago. Bush je kmalu zatem v zmagoslavnem govoru v Austinu poudaril, da se bo zavzemal za dobro vseh Američanov.

Železniška povezava med Šanghajem in Pekingom

13. 12. 2000 00.00

Kitajski premier Zhu Rongji je danes na srečanju z nemškim zunanjim ministrom Joschko Fischerjem potrdil interes Kitajske za gradnjo železniške povezave za hitre vlake med Šanghajem in Pekingom. O gradnji te proge naj bi se Kitajska odločila leta 2003, ko naj bi odprli 35-kilometrsko železniško povezavo do letališča v Šanghaju. Nemški zunanji minister je izrazil zadovoljstvo nad namerami Kitajske, a ni želel dati "abstraktnih obljub" o finančni podpori nemške vlade.

Mednarodna konferenca o Kosovu

12. 12. 2000 00.00

Ameriški veleposlanik pri Združenih narodih Richard Holbrooke je danes zahteval sklic mednarodne konference za Kosovo, podobno mirovnim pogajanjem za BiH v Daytonu. Holbrooke je dejal, da bi morale beograjske oblasti in zastopniki kosovskih Albancev podpisati pogodbo o prihodnjem statusu Kosova pod mednarodnim nadzorom, pred takšno mednarodno konferenco pa bi morali na Kosovu organizirati nove volitve.

Zastrupljen riž na Kitajskem

11. 12. 2000 00.00

Oblasti v osrednji Kitajski so odkrile 46 ton zastrupljenega riža. Kmetje, ki so ga prodali predelovalnici, so rižu primešali strupeno industrijsko olje, da bi bil riž težji in bi dosegel višjo odkupno ceno. Kitajska vlada je zato že odredila pregled zalog riža po vsej državi.

Trgovski center pokopal sto ljudi

02. 12. 2000 00.00

V Dongguanu na jugu Kitajske se je včeraj sesul nakupovalni center, v katerem naj bi se takrat nahajalo okoli 240 ljudi. Oblasti so do sedaj uradno potrdile le 8 žrtev in 32 ranjenih. Več kot 100 ljudi naj bi bilo še vedno pod ruševinami, upanja, da je kdo med njimi živ pa skorajda ni več.

Kitajski zunanji minister v Beogradu

02. 12. 2000 00.00

Kitajski zunanji minister Tang Jiaxuan je danes prispel na uradni obisk v Beograd. To je prvi visoki kitajski predstavnik, ki je po padcu Miloševićevega režima prišel v ZR Jugoslavijo. Kitajska je po zamenjavi oblasti izrazila podporo novim oblastem. Tang se bo danes sestal z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, zveznim premierom Zoranom Žižićem in zunanjim ministrom Goranom Svilanovićem, jutri pa naj bi si v Beogradu ogledal kitajsko veleposlaništvo, uničeno med lanskimi napadi zveze NATO. Predstavniki obeh držav naj bi se pogovarjali o nadaljnjem razvoju dvostranskih odnosov med državama, razmerah v regiji in mednarodnih vprašanjih, ki so v interesu obeh držav. Kitajskega zunanjega ministra sta na beograjskem letališču pričakala Svilanović in veleposlanik LR Kitajske v ZRJ Ven Sigui. Kitajski zunanji minister bo po navedbah kitajskega veleposlaništva v Beogradu v okviru evropske turneje poleg ZRJ obiskal tudi Albanijo, Madžarsko in Poljsko.

Predlog odprave embarga na orožje proti ZRJ

30. 11. 2000 00.00

Rusija je včeraj v Varnostnem svetu ZN vložila predlog resolucije za odpravo embarga na orožje, ki je bil proti ZRJ uveden marca 1998. V skladu s predlogom bi embargo ostal v veljavi za orožje, ki ne bi bilo namenjeno jugoslovanskim oblastem. Francija in Velika Britanija sta ob tem poudarili, da vlada jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice ni zahtevala odprave embarga na orožje, medtem ko je Kitajska ruski predlog podprla.

Hrvaška 140. članica WTO

30. 11. 2000 00.00

Hrvaška je danes uradno postala 140. članica Svetovne trgovinske organizacije (WTO), ki ureja pravila mednarodne trgovine. Zagreb je WTO že 31. oktobra obvestil, da je ratificiral sporazum z organizacijo, danes pa je dokument stopil v veljavo.

Kitajska delegacija na obisku

23. 11. 2000 00.00

Na tridnevni obisk v Slovenijo je prispela vladno-gospodarska delegacija iz Ljudske republike Kitajske. V okviru obiska bo jutri tudi 5. zasedanje slovensko-kitajsko mešane komisije za gospodarsko sodelovanje. Kitajska delegacija se bo srečala tudi s predsednikom parlamentarnega odbora za zunanjo politiko ter obiskala zunanje ministrstvo. Mešana komisija deluje na podlagi sporazuma med vladama Slovenije in LR Kitajske o trgovinskem in gospodarskem sodelovanju iz leta 1992

Srečanje Robinsonove in Zemina

21. 11. 2000 00.00

Mary Robinson, ki se je v Pekingu sestala s kitajskim državnim in partijskim voditeljem Jiangom Zeminom, je povedala, da sta se z Zeminom pogovarjala o kršenju človekovih pravic med pregonom sekte Falungong in o nadaljevanju pogajanj z dalajlamo. Kitajska bo v začetku prihodnjega leta ratificirala tudi prvo od dveh leta 1998 podpisanih mednarodnih konvencij o človekovih pravicah, je še dodala Robinsonova.

Podpis memoranduma v Pekingu

20. 11. 2000 00.00

Visoka komisarka ZN za človekove pravice Mary Robinson in namestnik kitajskega zunanjega ministra Wan Guanyan sta v Pekingu podpisala memorandum o razumevanju človekovih pravic. Dokument, ki javnosti ni dostopen, navaja projekte in področja, na katerih bodo ZN in Kitajska sodelovali v naslednjih treh letih, so povedali po podpisu memoranduma.

Visoka komisarka ZN na obisku v Pekingu

20. 11. 2000 00.00

Visoka komisarka Združenih narodov za človekove pravice pri Združenih narodih Mary Robinson je davi prispela v Peking. Med dvodnevnim obiskom se bo Robinsova sestala s predsednikom republike in sekretarjem KP Jiang Zeminom in podpredsednikom vlade Qian Qichenom. Pred prihodom visoke komisarke so na sedežu ZN v Ženevi izrazili upanje, da bo Robinsova v Pekingu podpisala sporazum o tehničnem sodelovanju, ki med drugim predvideva usposabljanje kitajskega vojaškega, policijskega in pravnega osebja. V skladu z novim sporazumom naj bi ZN Kitajski nudili tudi svetovalno pomoč pri uskladitvi zakonodaje z mednarodnimi standardi o človekovih pravicah.

Pozabili na prebivalce?

15. 11. 2000 00.00

Na Kitajskem naj bi danes končali štetje prebivalstva, ki bi ga sicer morali skleniti že pred petimi dnevi, vendar so ga zaradi številnih težav podaljšali. Kot so poročali uradni viri, naj bi v provinci Hunan pozabili prešteti skoraj deset milijonov od 65 milijonov prebivalcev, v provinci Shaanxi pa dva milijona od 36 milijonov ljudi. Po uradnih ocenah s konca lanskega leta ima Kitajska 1,256 milijarde prebivalcev.

Jiang Zemin končal obisk v Kambodži

14. 11. 2000 00.00

Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes končal zgodovinski obisk v Kambodži, ki pa je potekal v senci dogodkov iz preteklosti, predvsem iz obdobja 70. let, ko so kitajske oblasti podpirale režim Rdečih Kmerov. Kamboška Demokratska fronta kmerskih študentov in intelektualcev je med Jiangovim obiskom zahtevala uradno opravičilo kitajskih oblasti, pojavljale pa so se tudi zahteve po odškodnini zaradi kitajske podpore režimu Rdečih Kmerov. Uradni Peking je zavrnil opravičilo in celo zagovarjal svojo pomoč Kambodži v 70. in 80. letih, saj naj bi s tem Kitajska pomagala ohraniti neodvisnost Kambodže, ki jo je v tem obdobju priznavala tudi mednarodna skupnost. Jiang je prvi kitajski predsednik v Kambodži po letu 1963. Jiang med dvodnevnim obiskom ni dajal izjav za medije, njegovi predstavniki pa so obisk ocenili za uspešen. Visoki predstavniki obeh držav so se dogovorili za okrepitev sodelovanja. Tako so podpisali sedem sporazumov o sodelovanju na področju trgovine, kmetijstva in boja proti kriminalu.Med letoma 1975 in 1979 je pod režimom Rdečih Kmerov v usmrtitvah ter zaradi lakote, bolezni in suženjskega dela v Kambodži umrlo 1,7 milijona ljudi. Pripadniki gverilskih enot Rdečih Kmerov so se sicer v 80. letih borili tudi proti vietnamskim enotam.

Napovedana rast kitajskega gospodarstva

03. 11. 2000 00.00

Kitajski ekonomisti napovedujejo, da bo domače gospodarstvo naslednje leto zabeležilo 8,5-odstotno rast. S tem so spremenili prve napovedi, ko so trdili, da bo kitajsko gospodarstvo naslednje leto zabeležilo manjšo rast kot letos. Letos naj bi Kitajska namreč zabeležila 8,3-odstotno gospodarsko rast. Da bi Kitajska prihodnje leto res zabeležila 8,5-odstotno gospodarsko rast, bo morala po mnenju ekonomistov še naprej krotiti inflacijo, nadaljevati z liberalizacijo obrestnih mer ter pomagati majhnim podjetjem pri pridobivanju bančnih posojil. Sicer pa je kitajska državna agencija za makroeokonomske analize v začetku leta napovedala, da bo gospodarstvo letos zabeležilo osemodstotno rast, prihodnje leto pa naj bi zabeležilo 7,5-odstotno rast.

Ruski premier Kasjanov v Pekingu

03. 11. 2000 00.00

Ruski premier Mihail Kasjanov je danes prispel na dvodnevni uradni obisk v Peking in se nemudoma sestal s kitajskim premierom Zhu Rongjijem. Rusija je ena od redkih držav, ki ima v trgovinski menjavi s Kitajsko pozitivno bilanco, naj bi po nekaterih virih Pekingu poskušala prodati dodatno vojaško opremo. Namestnik ruskega premiera Ilija Klebanov, ki je v kitajsko prestolnico prišel pred Kasjanovim, se je včeraj sestal s kitajskimi vojaškimi oblastmi in z njimi razpravljal o možnosti za prodajo ruskih letal A-50, ki so opremljena z radarji za prestrezanje raket v razdalji do 400 kilometrov.

Aretiranih dvesto pripadnikov sekte falungong

26. 10. 2000 00.00

Na Trgu nebeškega miru v Pekingu je kitajska policija danes aretirala približno dvesto pripadnikov sekte falungong, ki jo je vlada pred letom in pol prepovedala. Po besedah očividcev je v množični aretaciji sodelovalo približno tisoč policistov in agentov v civilu, ki so s trga na silo neznano kam odpeljali protestnike. Tokratna demonstracija pripadnikov sekte, ki izvira iz budizma, je že druga v tem mesecu. Na dan obletnice ustanovitve Ljudske republike Kitajske, 1. oktobra, se je na istem trgu kljub strogim varnostnim ukrepom zbralo 600 pripadnikov falungonga, ki so na miren način protestirali proti prepovedi sekte. Današnja, čeprav nekoliko manj obsežna manifestacija, je bila bolj odločna, saj so pripadniki mimoidočim delili letake, na katerih kitajsko vodstvo in predsednika Jiang Zemina obtožujejo diktature in kršitve ustave. V prizadevanju za legalizacijo delovanja sekte, ki ima po neuradnih virih več članov kot kitajska komunistična partija (60 milijonov), je aprila lani približno 20.000 njenih pripadnikov obkolilo mestno četrt v Pekingu, kjer živijo najvišji partijski in državni voditelji. Pogajanja med vlado in predstavniki sekte, katere voditelj Li Honzhi živi v ZDA, so se lani končala miroljubno in z nekaterim obljubami, dva meseca kasneje pa so kitajske oblasti prepovedale dejavnost falungonga s pojasnilom, da so telesne vaje in meditacije falungonga šamanstvo, zaradi katerega je izgubilo smrt 1500 naivnih pripadnikov. Po poročilih neuradnih virov in agencij, ki spremljajo kršitve človekovih pravic na Kitajskem, so po prepovedi mnoge pripadnike sekte obsodili na prisilno delo, nekaj deset pa naj bi jih umrlo v zaporih. Pred dvema mesecema so kitajske oblasti sekti napovedale boj do njenega uničenja, mednarodna skupnost pa je Peking že nekajkrat pozvala k večji verski strpnosti. Po besedah francoskega predsednika Jacquesa Chiraca je tudi delegacija EU med nedavnim srečanjem na vrhu v Pekingu kitajskim oblastem izročila seznam zahtev, ki bi jih bilo potrebno urediti, med njimi pa je omenjeno tudi preganjanje članov falungonga.

Brez dogovora Kitajske z EU

24. 10. 2000 00.00

Pogajalci Kitajske in Evropske unije so se danes razšli brez dogovora o sporih glede uresničevanja dogovora o vključitvi Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO), ki je bil podpisan maja letos, se je izvedelo iz diplomatskih virov v Pekingu. Evropski komisar za trgovino Pascal Lamy je po današnjem večurnem srečanju s kitajskim ministrom za zunanjo trgovino Shi Guangshengom odpotoval iz Pekinga. Med glavnimi spornimi vprašanji naj bi bilo za EU odprtje zavarovalniških trgov. Kot trdijo v Bruslju, naj bi se Kitajska v majskem dogovoru obvezala, da bo v roku 60 dni evropskim zavarovalniškim družbam dodelila sedem licenc, čemur pa Peking oporeka.

Kitajci ostreje do Tajvana

16. 10. 2000 00.00

Kitajska je v danes objavljeni tako imenovani "beli knjigi", v kateri obravnava vprašanja globalne varnosti in nacionalno obrambno politiko precej poostrila stališče do tajvanskega vprašanja, saj je spet opozorila, da njena vojska na bo "ostala neprizadeta ob poskusih razdelitve države" ter da je "pripravljena uporabiti silo" za vnovično vzpostavitev suverenosti nad otokom. Gre za najbolj strogo opozorilo Pekinga glede vprašanja Tajvana, odkar je maja letos predsedniški položaj na otoku prevzel Chen Shui-bian. Peking v beli knjigi obtožuje tudi ZDA, ki naj bi Tajvanu še naprej prodajale najmodernejše orožje, otok pa naj bi nameravale tudi vključiti v nacionalni protiraketni ščit.

Zhu Rongji in Charlene Barshefsky o vstopu Kitajske v WTO

12. 10. 2000 00.00

Potem ko je ameriški predsednik Bill Clinton v torek podpisal zakon o normalizaciji trgovinskih odnosov med ZDA in Kitajsko, ki Američanom omogoča odprtje kitajskega tržišča, sta se danes v Pekingu srečala kitajski premier in ameriška trgovinska ministrica. Zhu je ob tej priložnosti zatrdil, da bo Kitajska spoštovala sprejete obveznosti, ki jih mora izpolniti pred vstopom v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO).

Zakonski par ni spregovoril 57 let

08. 10. 2000 00.00

Nek zakonski par s Tajvana je v 57 letih vzgojil deset otrok, ne da bi zakonca drug z drugim spregovorila besedo. Lee Shih-fa (77) in Lee Yuan-yang (73) živita skupaj srečno v Yuanshanu, vendar doslej še nikoli nista spregovorila drug z drugim, je poročala kitajska televizija. Tudi pogledala se nista nikoli. "Čeprav se nam je zdelo nenavadno, smo se na to navadili," je dejal eden od njunih sinov.

Zemin čestital Koštunici

07. 10. 2000 00.00

Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes čestital Vojislavu Koštunici kot novemu jugoslovanskemu predsedniku. Jiang je Koštunici zaželel miren prevzem novega položaja, uresničitev prizadevanj za stabilnost in napredek ZRJ.

Kitajska zaskrbljena ob dogodkih v ZRJ

06. 10. 2000 00.00

Uradni Peking je danes izrazil resno zaskrbljenost nad dogajanjem na Balkanu. Kitajske oblasti so tujino pozvale, naj se ne vmešavajo v notranje zadeve Jugoslavije, saj je ljudstvo popolnoma sposobno samo rešiti svoje probleme.

Kitajci se ne pogovarjajo o spolnosti

01. 10. 2000 00.00

Devet desetin Kitajcev je preveč sram, da bi se s svojimi otroki pogovarjali o spolnosti, in raje vidijo, da se otroci sami spoznajo s to temo, je pokazala anketa, ki jo je objavila tiskovna agencija Xinhua. Anketo so naredili med 700 starši v Šanghaju, največjem in najbolj liberalnem kitajskem mestu. Spolnost je že tradicionalno tabu tema v kitajski kulturi, poroča Xinhua. Če kdo pogovor napelje na spolnost, večina Kitajcev zardi.

Na Kitajskem umre zaradi neustreznih zdravil letno 200.000 ljudi

29. 09. 2000 00.00

Zaradi neustreznih in starih zdravil ter stranskih učinkov na Kitajskem vsako leto umre 200.000 ljudi, kar je več kot zaradi nalezljivih bolezni, so objavili kitajski mediji. Kitajska zveza za varstvo potrošnikov je sprožila preplah zaradi zaskrbljujoče velikega števila smrtnih primerov, povezanih z zdravili, med otroki, nosečnicami in ostarelimi. V kitajskih bolnišnicah vsako leto išče pomoč 50 milijonov ljudi, od tega 2,5 milijona zaradi zdravil. Neustrezna zdravila naj bi bila kriva tudi za 60 do 80 odstotkov primerov od skupno 10 milijonov gluhonemih Kitajcev.