Kitajska

Različne napovedi gospodarski rasti

10. 01. 2000 15.02

Devet vzhodnoazijskih držav, sosed Japonske, utegne do leta 2020 zabeležiti realne stopnje gospodarske rasti, ki se bodo v povprečju gibale okoli 5,6 odstotka, piše današnji japonski gospodarski časnik Nihon Keizai Shimbun. Raziskave japonskega centra za ekonomska raziskovanja so pokazale, da bosta elektro in strojna industrija gonilo rasti v regiji. Po drugi strani pa obstaja nevarnost, da se bo ponovila huda denarna kriza iz leta 1997, če ne bo prišlo do okrepitve finančnih sistemov v vzhodni Aziji in države ne bodo nadaljevale s strukturnimi reformami, opozarja inštitut.

Karimov ponovno izvoljen

10. 01. 2000 14.32

Dosedanji uzbekistanski predsednik Islam Karimov je bil na nedeljskih volitvah izvoljen za nadaljnji petletni mandat. Volilna komisija v Taškentu je sporočila, da je 61-letni Karimov prejel 91,9 odstotka glasov, njegov edini protikandidat Abdulhafis Džalalov pa le 4,1 odstotka glasov. Volitve je spremljalo 108 opazovalcev iz prijateljskih držav (Kitajska, Rusija in Moldavija), da bi volitve vendarle prikazali kot verodostojne. Mednarodne organizacije namreč niso hotele poslati svojih opazovalcev, saj po njihovem mnenju v Uzbekistanu ni prave opozicije.

Prodaja organov kitajskih obsojencev

09. 01. 2000 13.26

Organe kitajskih obsojencev na smrt prodajajo za presaditve bolnikom, poroča hongkonški tisk. Eden od zdravnikov bolnišnice v kraju Gouangzhou na jugu Kitajske je v pogovoru za časopis South China Morning Post dejal, da so obsojenci ''dobri darovalci, ker so mladi''. Soglasje obsojencev za darovanje organov po njegovih besedah ni potrebno. Zatrdil je še, da imajo zelo dobro vzpostavljeno mrežo za darovanje organov, največkrat gre za jetra, in da večino organov prispevajo prav obsojenci na smrt.

Ustaljena kitajska gospodarska rast

04. 01. 2000 13.35

Kitajska naj bi letos ustalila gospodarsko rast na sedmih odstotkih. Tudi namigovanja, da naj bi vlada izgubila nadzor nad vrednostjo kitajske denarne valute jenom v primerjavi z ameriškim dolarjem, predsednik državne komisije za razvojno načrtovanje Zeng Peiyan zavrača in trdi, da bo povečan izvoz Kitajske vrednost jena obdržal na sedanji ravni. Trenutno je treba za en dolar odšteti 8,26 jena.

Štiri leta zapora zaradi prispevka na internetu

03. 01. 2000 17.49

Na Kitajskem so na štiri leta zapora obsodili 37-letnega asistenta na medicinski fakulteti v provinci Henan, ki je v prispevku na internetu učinke meditativnih vaj nelegalnega kultnega gibanja Falun Gong utemeljeval z medicino, so sporočili iz Centra za človekove pravice in demokracijo na Kitajskem.

Podpis obmejnega sporazuma

30. 12. 1999 18.26

Zunanja ministra Kitajske in Vietnama, Tang Jiaxuan in Nguyn Manh Cam, sta danes podpisala zgodovinski sporazum o poteku meje med državama.

Kitajska banka ZRJ nakazala pomoč

28. 12. 1999 08.58

Novoizvoljeni upravni odbor Beogradske banke je danes sporočil, da je kitajska banka Exim ZR Jugoslaviji dodelila posojilo v višini 53 milijonov dolarjev, namenjeno predvsem obnovi in izgradnji objektov, uničenih med pomladno operacijo zveze NATO proti ZRJ, je poročala agencija Tanjug.

Kitajska naftna industrija povečala dobiček

27. 12. 1999 16.07

Proizvajalci v naftni industriji na Kitajskem so letos skoraj podvojili dobiček. Prihodki petrokemične industrije naj bi tako po besedah kitajske vlade presegli napovedi za 25 odstotkov. Skupni dobiček naftne in kemične industrije bo tako, kljub izgubam kemičnih proizvajalcev, znašal tri milijarde dolarjev, je sporočil kitajski statistični urad. Proizvajalci v kemični in naftni industriji so za letos napovedovali 2,4 milijarde dolarjev dobička.

O vrnitvi Srbov na Kosovo

27. 12. 1999 11.24

Poveljnik prištinskega korpusa Tretje armade jugoslovanske vojske, generalpolkovnik Vladimir Lazarević je na včerajšnji slovesnosti v Somboru zatrdil, da bosta jugoslovanska vojska in policija srbsko prebivalstvo, ki je zbežalo s Kosova, vsekakor vrnili v to pokrajino.

Gong Li predsednica žirije berlinala

22. 12. 1999 16.07

Mednarodno uveljavljena kitajska igralka Gong Li bo predsednica žirije na 50. filmskem festivalu berlinale leta 2000, ki bo od 9. do 20. februarja, je sporočil vodja festivala Moritz de Hadeln. Gong Li je postala svetovno znana z vlogo v filmu Zhang Yimousa Rdeče žitno polje, ki je bil leta 1988 na berlinalu kot najboljši film nagrajen z zlatim medvedom. V čast Gong Li bodo na berlinalu izven konkurence prikazali njen najnovejši film Breaking the Silence (Prebiti tišino), režiserja Sou Zhouja. V njem leta 1965 v provinci Liaoning rojena Gong Li igra mater gluhonemega otroka.

EU poziva k izboljšanju varstva človekovih pravic

21. 12. 1999 13.16

Evropska unija je danes v izjavi ob začetku vrha s Kitajsko pozvala Peking k izboljšanju varstva človekovih pravic in odpravi smrtne kazni.

Vrnitev kitajskih oboroženih sil

20. 12. 1999 21.21

Zgodaj zjutraj po srednjeevropskem času, le dvanajst ur po predaji Macaa Kitajski, so v nekdanjo portugalsko kolonijo vkorakale oborožene sile. Konvoj 60 vojaških vozil s približno 500 vojaki je s kitajskimi zastavami pozdraviloveč desettisoč ljudi.

Kitajska pričakuje 8% gospodarsko rast

19. 12. 1999 17.05

Zaradi porasta izvoza bo Kitajska letos presegla načrtovano sedemodstotno gospodarsko rast, ta pa naj bi prihodnje leto narasla za osem odstotkov, je danes poročal kitajski dnevnik China Daily.

VS ZN za vrnitev inšpektorjev v Irak

18. 12. 1999 11.54

Varnostni svet ZN je po letu zastoja izglasoval resolucijo o vrnitvi inšpektorjev ZN v Irak. Če bo Irak sodeloval, so mu obljubili prekinitev sankcij. Resolucija določa tudi novo politiko ZN do nadzora nad iraškim orožjem.

ZDA in Kitajska o višini odškodnine

16. 12. 1999 21.54

Sedem mesecev po letalskem napadu zveze NATO na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu so se Združene države Amerike in Kitajska dogovorile o višini odškodnine.

Kitajska zanikala ameriške obtožbe

14. 12. 1999 21.22

Kitajska je zanikala ameriške obtožbe o vohunjenju na področju jedrske energije. Ameriške oblasti so namreč aretirale kitajskega strokovnjaka, ki naj bi v državi New Mexico na svoj osebni računalnik prenesel tajne podatke o ameriškem jedrskem programu in jih posredoval Kitajski. Če mu bodo dokazali vohunjenje, ga lahko doleti dosmrtna ječa.

Sprejem resolucije o Iraku v torek?

14. 12. 1999 10.13

Varnostni svet OZN tudi včeraj ni dosegel soglasja o sprejetju celovite resolucije o Iraku, glasovanje o njej pa naj bi bilo opravljeno v torek. Predsedujoči Varnostnemu svetu britanski veleposlanik Jerremy Greenstock je dejal, da o resoluciji niso glasovali v ponedeljek, ker si želijo zagotoviti čimvečje soglasje. Velika Britanija, ZDA in nestalne članice nimajo težav z osnutkom resolucije, Kitajska in predvsem Rusija si želita nekaj sprememb, Francija pa naj bi se v zadnjih dneh trudila za dosego soglasja.

Dalajlamov odposlanec v Sloveniji

13. 12. 1999 21.08

Na obisku v Sloveniji je bil Chimme R. Chhoekyapa, odposlanec tibetanskega voditelja Dalajlame. Slovenskim oblastem in javnosti je predstavil stališča tibetanskih oblasti v izgnanstvu o razmerah v Tibetu. Dalajlaminega odposlanca so sprejeli predstavniki nekaterih strank, predsednik parlamentarnega odbora za mednarodne odnose Jelko Kacin in predstavniki zunanjega ministrstva.

Vodilni pri proizvodnji elektrike

13. 12. 1999 14.32

Norveška, Brazilija in Kanada proizvedejo več kot polovico električne energije za lastno porabo v hidroelektrarnah. Norveška z energijo iz hidroelektrarn pokriva kar 99,4 odstotka domačih potreb po električni energiji, Brazilija 90,8 odstotka in Kanada 61,1 odstotka. Sledijo Švedska s 46,2 odstotka, Rusija z 18,8 odstotka in Kitajska z 16,8 odstotka.

Jelcin odgovoril na ameriške kritike

10. 12. 1999 07.51

Ruski predsednik Jelcin si je včeraj v Pekingu privoščil nekaj ostrih izjav na račun svojega ameriškega kolega Clintona, ki je pred dnevi kritiziral ruski poseg v Čečeniji. Jelcin meni, da je Clinton očitno pozabil, da je Rusija jedrska velesila in da sam ne more ukazovati svetu. ''To bova počela midva s kitajskim predsednikom,'' je še pribil Jelcin.

Frlec znova o obisku na Kitajskem

09. 12. 1999 18.05

Zunanji minister Boris Frlec je na seji odbora DZ za mednarodne odnose poudaril, da je dobil njegov nedavni obisk na Kitajskem v javnosti nesluten obseg zaradi slabega zapisa njegovega pogovora s kitajskim kolegom Tang Jiaxuanom. Zunanje ministrstvo je že uvedlo postopke, da se podobni spodrsljaji ne bi več ponovili, je dodal minister.

Zaključek obmejnega spora

09. 12. 1999 14.38

Kitajski zunanji minister Tang Jiaxuan in njegov ruski kolega Igor Ivanov sta danes v okviru obiska ruskega predsednika Borisa Jelcina v Pekingu podpisala meddržavni sporazum in dva protokola, s katerimi so se uradno končali tri stoletja trajajoči rusko-kitajski obmejni spori.

Kitajski izvoz tudi novembra nadaljeval stabilno rast

09. 12. 1999 10.34

Kitajski izvoz se je tudi novembra povečal in tako v enajstmesečnem obdobju skupno zrasel najmanj za šest odstotkov glede na prvih enajst mesecev lani. Po podatkih kitajskih oblasti je od januarja do novembra obseg izvoza zrasel za nekaj več kot šest odstotkov, vendar pa natančne številke oblasti niso razkrile.

Je bil Frlec narobe razumljen?

08. 12. 1999 20.14

V aferi na zunanjem ministrstvu, ki so jo povzročile sporne izjave ministra Borisa Frleca na Kitajskem, je prišlo do pomembne prelomnice. Frlec trdi, da nikoli ni rekel, da je vprašanje človekovih pravic v Tibetu notranja zadeva Kitajske, kot je zapisano v Biltenu zunanjega ministrstva, zanika pa tudi vse, kar je v biltenu spornega.

Zdravniki Jelcinu odsvetovali potovanje

07. 12. 1999 15.06

Po besedah zdravniških virov so zdravniki ruskemu predsedniku Borisu Jelcinu odsvetovali načrtovano dvodnevno potovanje na Kitajsko, vendar pa je Jelcin zavrnil stališče zdravnikov in napovedal svoj jutrišnji odhod na srečanje s kitajskim predsednikom Jiang Zeminom.

Manjša posojila za Kitajsko

05. 12. 1999 11.39

Svetovna banka bo v prihodnjih treh letih za tretjino zmanjšala letna posojila Kitajski, in sicer zaradi večje gospodarske zrelosti te države, je sporočil vodilni predstavnik banke na Kitajskem Yukon Huang.

Izidi SP v rokometu

03. 12. 1999 10.31

Skupina A (Hamar):

SDS: Minister Frlec naj odstopi

02. 12. 1999 12.36

Ravnanje ministra za zunanje zadeve Borisa Frleca, ki z izjavami podpira stališča, ki so v nasprotju z osnovnimi načeli Ustanovne listine OZN, v demokratičnih državah predstavljajo dovolj tehten razlog, da minister ponudi svoj odstop. Takšni spodrsljaji namreč kvarijo ugled slovenske države, so sporočili iz SDS.

Kanada odprla vrata Kitajski v WTO

27. 11. 1999 18.26

Kanada in Kitajska sta podpisali dolgopričakovani sporazum, ki naj bi povečal blagovno menjavo med državama in po 13 letih pogajanj omogočil Kitajski vstop v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Dogovor, ki sta ga podpisala ministra za trgovino Pierre Pettigrew in Shi Guangsheng, naj bi tudi povečal možnost večjih vlaganj med državama.

Drnovšek zaščitil Frleca

26. 11. 1999 20.22

Minister Frlec je med nedavnim obiskom na Kitajskem izjavljal, da je vprašanje Tibeta in kršenja človekovih pravic kitajska notranja zadeva. Danes je o tem spregovoril tudi premier Drnovšek. Frleca je za zdaj zaščitil, toda usoda zunanjega ministra vendarle ni tako gotova.