Kitajska

Kitajci zavračajo očitke o dopingu
03. 08. 1999 16.05
Kitajska zavrača očitke, da je s panpacifiških iger v Sydneyju umaknila 15 od 20 prijavljenih plavalcev. Tiskovni predstavnik zveze, Zhang Quiping, je dejal, da so očitki neosnovani in nedopustni. Plavalci bodo namreč nastopili na državnem prvenstvu, ki je na sporedu le vsaka štiri leta in uvrstitve plavalcev na tem tekmovanju so izredno pomembne za regionalne kitajske plavalne zveze.

Preizkus kitajske rakete ni razlog za alarm
03. 08. 1999 08.46
Po ocenah ameriškega State Departmenta včerajšnji kitajski preizkus nove rakete velikega dometa ne pomeni odziva Pekinga na nedavne izjave Tajvana o neodvisnosti.

Kitajska je testirala novo raketo vrste zemlja-zemlja
02. 08. 1999 10.08
Kitajska je danes uspešno testirala raketo velikega dometa, je poročala kitajska tiskovna agencija Xinhua. Gre za ''novo vrsto rakete zemlja-zemlja velikega dometa''. O podrobnostih za zdaj ne poročajo.

Dogovor o odškodnini Kitajski
30. 07. 1999 18.37
ZDA bodo kitajski vladi izplačale 4.5 milijona dolarjev odškodnine za zračni napad zveze NATO na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu. Ta znesek bo Kitajska razdelila med družine treh novinarjev, ki so v napadu izgubili življenje in novinarjem, ki so bili v napadu ranjeni.

Tonga kmalu 187. članica Združenih narodov
28. 07. 1999 20.49
Varnostni svet ZN je danes soglasno odobril sprejem kraljevine Tonga v Združene narode. Sprejem mora potrditi še Generalna skupščina ZN.

Končana osemdnevna konferenca ASEAN
28. 07. 1999 17.54
Indijski zunanji minister Jaswant Singh je zavrnil vsakršno mednarodno posredovanje v sporu s Pakistanom glede Kašmirja. Indija in Pakistan se lahko neposredno pogovarjata o tem vprašanju, je ob robu konference zunanjih ministrov držav članic Združenja jugovzhodne Azije (ASEAN) v Singapurju dejal Singh. Indijski zunanji minister je s tem zavrnil prizadevanja za posredovanje v sporu tako ZDA kot Evropske unije.

O odškodnini za kitajsko veleposlaništvo
28. 07. 1999 13.20
Z obiskom visokega predstavnika ZDA so se danes v Pekingu ponovno začeli pogovori o odkškodnini za bombardiranje kitajskega veleposlaništva v Beogradu med napadi zveze NATO na ZRJ.

Umrla panda
25. 07. 1999 08.36
Dudu, najstarejša panda v ujetništvu, je umrla v živalskem vrtu v osrednji kitajski provinci Hubei, je danes poročala kitajska agencija Xinhua. 37-letna panda je trpela za epilepsijo in so jo nadzorovali 24 ur na dan, verjetno pa je na njeno smrt vplivala tudi poletna vročina. Pande v naravnem okolju živijo povprečno 15 let, v ujetništvu pa 25 let. Na Kitajskem živi še okoli 1.000 pand.

ASEAN o Kitajski in Tajvanu
23. 07. 1999 19.16
Zunanji ministri južnoazijskih držav članic organizacije ASEAN so na 32. ministrski konferenci organizacije v Singapurju Kitajsko in Tajvan pozvali, naj zmanjšata najnovejše napetosti in se ''vrneta k normalnim odnosom''. Predstavnik ASEAN je dejal, da ministri, ki se udeležujejo konference, upajo, da se bodo spori s Tajvanom rešili na miren način.

Prepoved verske sekte
22. 07. 1999 21.01
Kitajske oblasti so prepovedale neko versko sekto in zaprle okoli tisoč njenih članov. Uradno zato, ker naj bi jo podpirale tuje sile. Vendar pripadniki sekte Falun Gong trdijo, da imajo več članov kot kitajska Komunistična partija in zato predstavljajo preveliko nevarnost oblastem. Prepoved je sprožila proteste po vsej državi.

EU, ZDA in Rusija Kitajsko in Tajvan pozivajo k dialogu
20. 07. 1999 21.44
Evropska unija je Kitajsko in Tajvan danes pozvala h konstruktivnemu dialogu za rešitev dvostranskih sporov. V izjavi, ki jo je v Helsinkih objavilo finsko predsedstvo unije, EU izraža zaskrbljenost nad najnovejšim razvojem dogodkov. Unija podpira načelo enotne Kitajske, vendar poudarja potrebo po mirni rešitvi tajvanskega vprašanja s pomočjo konstruktivnega dialoga.

Zahteva po priznanju Tajvana
20. 07. 1999 10.19
Tajvanski predsednik Lee Tenh-hiu je danes zahteval priznanje Tajvana kot celovite države s strani Pekinga. Po njegovih besedah bi bila le v tem primeru mogoča združitev s Kitajsko. Tajvanski predsednik je poudaril, da bi morala pogajanja med stranema potekati na ravni enakovrednosti. ''Nismo lokalna vlada pod nadzorom osrednje kitajske vlade,'' je še poudaril tajvanski predsednik. Neki hongkoški časnik pa danes piše, da je Kitajska v bližini tajvanske obale mobilizirala enote, ki so v stanju pripravljenosti. Enote se po pisanju časnika nahajajo na območju Nanjinga, Guangzhoua in Jinana in so oborožene, kar po ocenah časnika pomeni, da vojaške vaje Kitajske v preteklih dneh niso bile zgolj rutinske.

Talibani pripravljeni na pogajanja
19. 07. 1999 19.28
Talibani, na oblasti v Afganistanu, in opozicijska zveza, ki še vedno nadzoruje nekatera območja na severu države, so danes na mednarodni konferenci v Taškentu izrazili pripravljenost za pogajanja, da bi končali dolgo državljansko vojno.

Slaba kitajska gospodarska rast
17. 07. 1999 08.40
Kitajski premier Zhu Rongji je voditeljem provinc ukazal, naj okrepijo napore za spodbujanje oklevajočega gospodarstva. Poziv je sledil objavi podatkov o upočasnitvi gospodarske rasti tudi v prvi polovici letošnjega leta. V skladu s podatki namreč gospodarstvo zaradi deflacije, skromnih tujih vlaganj in upočasnitve trgovine slabi. Vse to pa so posledice komunistične dediščine neučinkovitega in zgubaškega državnega sektorja. V prvi polovici letos je tako kitajsko gospodarstvo zraslo za 7,6 odstotka, kar je precejšnja upočasnitev v primerjavi z 8,3-odstotno rastjo v prvem letošnjem četrtletju.

Kitajska gospodarska rast se upočasnjuje
16. 07. 1999 15.35
Kitajski premier Zhu Rongji je voditeljem provinc ukazal, naj okrepijo napore za spodbujanje oklevajočega gospodarstva. Poziv je sledil objavi podatkov o upočasnitvi gospodarske rasti tudi v prvi polovici letošnjega leta. V skladu s podatki namreč gospodarstvo zaradi deflacije, skromnih tujih vlaganj in upočasnitve trgovine slabi. Vse to pa so posledice komunistične dediščine neučinkovitega in zgubaškega državnega sektorja.

Peking okrepil pripravljenost vojske blizu Tajvana
16. 07. 1999 13.27
Kitajska je okrepila stopnjo pripravljenosti vojske na vzhodu države, v pokrajini Nankin blizu Tajvana, je danes za hongkoški časnik povedal vir blizu kitajskim oblastem.

Kitajsko poročilo za ZDA nima velikega pomena
15. 07. 1999 21.48
ZDA ne pripisujejo prevelikega pomena sporočilu o tem, da Kitajska razpolaga s tehnologijo za izdelovanje nevtronske bombe.

Opravljeno posvetovanje
15. 07. 1999 10.22
Varnostni svet ZN je v sredo opravil posvetovanja o Iraku in sankcijah proti tej državi, vendar pričakovane resolucije ni sprejel zaradi nasprotij med stalnimi članicami. Velika Britanija je skupaj s šestimi državami - Nizozemsko, Slovenijo, Argentino, Brazilijo, Gambijo in Bahreinom - pripravila osnutek resolucije, ki je dobil tudi tiho podporo ZDA, vendar Kitajska, Francija in Rusija še vedno ostajajo pri svojih, Iraku prijaznejših predlogih. Britanski predlog, katerega bistvo je ukinitev izvoznih sankcij za Irak, potem ko bo Bagdad dokazal, da nima orožja za množično uničevanje in da ga tudi ne namerava proizvajati, ima največjo podporo, ki pa nima teže, če se z njim ne strinjajo vse stalne članice.

Posedovanje nevtronske bombe
15. 07. 1999 10.20
Kitajska je danes sporočila, da poseduje tehnologijo za izdelovanje nevtronske bombe. Objavo te novice opazovalci povezujejo z opozorilom Tajvanu, naj ne razmišlja o neodvisnosti. Nevtronska bomba je jedrsko orožje z višjo stopnjo sevanja in nižjo stopnjo eksplozivnosti. Učinek bombe je smrtonosen za vsa živa bitja, infrastrukture mesta detonacije pa ne poškoduje. Tajvan je ob tem sporočil, da je povišal stopnjo pripravljenosti svoje vojske na obmejnem območju na jugovzhodu Kitajske. Nek častnik tajvanske vojske je ob tem dodal, da tajvanska vojska ''pozorno nadzira delovanje kitajskih enot''.

Odškodnina za veleposlaništvo
15. 07. 1999 09.58
Kitajska in ZDA sta danes v Pekingu začeli pogovore o odškodnini za napad zveze NATO na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu 7. maja. Po navedbah ameriške strani naj bi pogovori trajali dva dni. Kitajska je zahtevala ''primerno odškodnino'' za družinske člane treh ubitih novinarjev ter 20 ranjenih. Razpravljali pa naj bi tudi o gmotni škodi. ZDA so se prejšnji mesec Kitajski že opravičile za napad 7. maja, ki naj bi se zgodil zaradi zastarelih zemljevidov, kar je Kitajska zavrnila kot ''nesprejemljivo'', saj je po njihovem mnenju za določanje tarče potrebna satelitska navigacija.

Kitajska vesoljska ladja že pred koncem leta
13. 07. 1999 16.52
Kitajska načrtuje izstrelitev vesoljske ladje s človeško posadko. Izstrelili naj bi jo celo prej, kot so doslej menili strokovnjaki po svetu. Japonska medijska družba NHK je od ameriškega obveščevalnega vira prejela podatek, da bosta prva kitajska vesoljca poletela v vesolje že konec letošnjega leta. Po podatkih tega vira se Kitajska ukvarja z gradnjo dvosedežne vesoljske ladje, ki bo opremljena s sistemom za združitev, je poročal japonski radio Radio Japonske.

Kitajska se bo pridružila WTO
09. 07. 1999 09.40
Japonski premier Keizo Obuči se je danes sešel s kitajskim kolegom Zhu Rongjijem. Sogovornika naj bi uradno objavila, da sta državi sinoči dosegli dogovor o priključitvi Kitajske k Svetovni trgovinski organizaciji (WTO). Podrobnosti tega dogovora še niso znane. Po ocenah analitikov je dogovor, četudi ne bo zadostoval za odprtje vrat WTO Kitajski, pomembna spodbuda za Peking, ki si že 13 let prizadeva za članstvo v tej organizaciji. Peking je danes potrdil sklenitev dogovora z Japonsko o priključitvi k WTO. Obuči se je sestal tudi s kitajskim predsednikom Jiangom Zeminom.

Kitajska sprostila pogoje za tuja vlaganja v trgovino
08. 07. 1999 11.20
Po poročanju kitajskih vladnih organov bo Kitajska omilila uredbe za tuja vlaganja na področju trgovine na drobno in distribucije. Takšni odločitvi kitajskih oblasti so botrovali pritiski njenih trgovinskih partneric, ki kitajski vstop v Svetovno trgovinsko organizacijo pogojujejo z omilitvijo omenjenih omejitev.

Ženski nogomet: V finalu Kitajke in Američanke
05. 07. 1999 10.20
V finalu ženskega nogometnega svetovnega prvenstva v ZDA se bodo pomerile domačinke in Kitajke. Prve so z 2:0 (1:0) premagale Brazilijo, druge pa so bile s kar 5:0 (2:0) boljše od Norveške.

Delnice kitajske naftne družbe bodo kotirale v tujini
30. 06. 1999 19.14
Največja kitajska naftna družba China National Petroleum Corporation (CNPC) namerava v novembru uvrstiti svoje delnice na newyorško, londonsko in hongkongško borzo. S tem si podjetje obeta večjo konkurenčnost in pritok svežega kapitala, so sporočili iz vodstva podjetja.

Filmski festival v Karlovyh Varyh
30. 06. 1999 17.58
V starem češkem zdraviliškem mestu Karlovy Vary bo od 2. do 10. julija že 34. mednarodni filmski festival, ki ga Mednarodna federacija združenj filmskih producentov uvršča med tekmovalne festivale najvišjega evropskega ranga, kakršne imajo festivali v Cannesu, Benetkah in Berlinu.

Prihodnje leto naj bi v vesolje poletela prva Kitajca
30. 06. 1999 07.35
Kitajska lahko že pomladi prihodnje leto uresniči svoj prvi vesoljski polet s človeško posadko in se tako pridruži Rusiji in ZDA, ki so za zdaj edine sposobne izvesti takšne odprave. Do takšnega sklepa so prišli ameriški in britanski strokovnjaki, poroča ameriški dnevnik USA Today. Dva Kitajca, Wu Tse in Li Tsinlung, sta v moskovskem Centru za priprave kozmonavtov (CPK) Jurija A. Gagarina v Zvezdnem mestecu že pred časom opravila kozmonavtske priprave. Po vrnitvi v domovino ju je Radio Peking označil kot člana prve kitajske vesoljske posadke. Kitajska nosilna raketa bo utirila kitajsko vesoljsko ladjo s kakršno naj bi Kitajci kasneje sestavili tudi manjšo vesoljsko postajo.

Odprli so prenovljen Trg nebeškega miru
28. 06. 1999 13.34
Po osmih mesecih so danes v Pekingu odprli prenovljen Trg nebeškega miru. Ta največji trg na svetu v središču kitajske prestolnice so začeli obnavljati ob 50. obletnici komunističnega režima oktobra lani.

Šarif na Kitajskem
28. 06. 1999 09.11
Pakistanski ministrski predsednik Navaz Šarif je danes prispel na Kitajsko, kjer naj bi tamkajšnje politično vodstvo seznanil o kašmirski krizi med Indijo in Pakistanom. Pakistan si prizadeva za politično podporo Kitajske glede mednarodnega posredovanja pri reševanju kašmirske krize, kar zavrača Indija.

Kitajcev bo leta 2000 1,3 milijarde
27. 06. 1999 08.44
Število prebivalcev na Kitajskem naj bi se v letošnjem letu povečalo za 11 ali 12 milijonov, je poročala kitajska tiskovna agencija Xinhua. Tako naj bi na Kitajskem konec leta živelo 1,26 milijarde ljudi. Kitajske oblasti si prizadevajo, da število ljudi do leta 2000 ne bi preseglo 1,3 milijarde. Kitajska je v sedemdesetih letih začela s strogo politiko omejevanja rojstev, ki zajema prisilne splave, zaseganje lastnine, pretepanje in druge prisilne ukrepe, ki pa jih uradni Peking ne priznava. Yang Kuifu, namestnik ministra za družinsko planiranje, je dejal, da nova in bolj prožna politika kitajske vlade omogoča kitajskim kmetom, da svobodno odločajo o oblikah kontracepcije. Kitajsko prebivalstvo predstavlja 20 odstotkov celotnega svetovnega prebivalstva, Kitajska pa ima le sedem odstotkov zemlje primerne za obdelavo, zato je omejevanje števila prebivalstva nujno, je dejal Tian Xueyuan iz kitajske akademije za družbene vede.