Kitajska

Kosovska kriza ne bo vplivala na odnose Kitajska-Evropa
30. 03. 1999 18.26
Kriza na Kosovu ne bo imela negativnih učinkov na odnose med Kitajsko in Evropo, je danes v Potsdamu zagotovil vodja kitajske diplomacije Tang Jiaxuan, ki se v sklopu turneje po evropskih državah mudi na petdnevnem obisku v Nemčiji.

Kitajska poziva k ustavitvi napadov na ZRJ
24. 03. 1999 22.14
Kitajska je danes pozvala k takojšnji ustavitvi letalskih napadov zveze NATO na ZRJ, je v Pekingu sporočila kitajska tiskovna agencija Xinhua.

Za Peking nesprejemljivo vojaško posredovanje v ZRJ
22. 03. 1999 09.16
Kitajska je danes kot nesprejemljive označila vsakršne morebitne vojaške akcije proti ZR Jugoslaviji, ki bi jih uresničili brez mandata Varnostnega sveta ZN, vpletene strani pa pozvala k rešitvi težav s pogajanji.

Na Kitajskem na ogled jedrska bomba
22. 03. 1999 09.07
Kitajska bo kmalu za javnost odprla raziskovalni center, kjer bo na ogled prava jedrska bomba, je poročal kitajski dnevnik Wenhui. Gre za center za raziskave in razvoj aerodinamike, dom kitajske jedrske in vodikove bombe, v Mianyangu v zahodnokitajski pokrajini Sečuan.

Kitajska kritizira odločitev ZDA o protiraketni obrambi
18. 03. 1999 11.36
Kitajska je kritizirala včerajšnjo odločitev ameriškega senata o namestitvi sistema protiraketne obrambe, s pomočjo katerega bi državo zaščitili pred morebitnim napadom.

Kitajska: Končano zasedanje Ljudskega kongresa
15. 03. 1999 18.22
V Pekingu se je danes po enajstih dneh s sprejemom ustavnih sprememb, ki pomenijo odpiranje Kitajske za tržno gospodarstvo, končalo zasedanje Ljudskega kongresa, na katerem so kandidati sprejeli odločitev, da bodo vodilno idejo teorije o tržnem gospodarstvu pred dvema letoma umrlega reformnega politika Deng Xiaopinga vključili v preambulo.

Skopje zahteva podaljšanje mandata UNPREDEP
14. 03. 1999 09.26
Makedonski predsednik Kiro Gligorov je včeraj v Skopju v objavljenem pismu generalnemu sekretarju Združenih narodov Kofiju Annanu zahteval podaljšanje mandata za mirovne sile ZN v Makedoniji (UNPREDEP).

Guverner kitajske centralne banke zavrnil govorice o devalvaciji
11. 03. 1999 09.43
Guverner kitajske centralne banke Dai Xianglong je na novinarski konferenci v sklopu letnega plenarnega zasedanja kitajske ljudske skupščine v Pekingu potrdil, da namerava Kitajska letos ohraniti vrednost svoje valute juana in tako zavrnil govorice o devalvaciji.

Kitajska in Ukrajina o možnostih boljšega sodelovanja
09. 03. 1999 16.55
Sodelovanje med Kitajsko in Ukrajino vsako leto vztrajno peša. Da bi to popravili, so se v začetku tedna sestali predstavniki gospodarskih organizacij obeh držav, ki so razpravljali o možnostih posojil in drugih oblikah sodelovanja.

Kitajska obtožuje dalajlamo
07. 03. 1999 12.11
Kitajske oblasti so danes obtožile tibetanskega duhovnega vodjo dalajlamo, da je glavni krivec za družbene težave v Tibetu.

Kitajski premier napovedal velik gospodarski primanjkljaj
04. 03. 1999 15.56
Kitajski premier Zhu Rongji je v poročilu, ki ga bo v petek predstavil na plenarnem zasedanju Ljudskega kongresa, napovedal, da naj bi se primanjkljaj Kitajske v prihodnjem letu povečal na 153 milijard juanov.

Konvencija o prepovedi protipehotnih min je včeraj stopila v veljavo
02. 03. 1999 09.27
V ponedeljek je stopila v veljavo konvencija o prepovedi protipehotnih min, ki jo je od sprejema 3. decembra leta 1997 v Ottawi podpisalo 133 držav, ratificiralo pa 66, med njimi tudi Slovenija. Konvencije niso podpisale Združene države Amerike, pa tudi Kitajska in Rusija ne, ki so med največjimi proizvajalkami tega orožja, ki vsakih 20 minut pohabi ali ubije enega civilista.

Mirovne sile ZN v Makedoniji končale mandat
01. 03. 1999 10.50
Približno 1050 vojakov mirovnih sil Združenih narodov vzdolž meje v Makedoniji je danes opolnoči prenehalo z vsemi dejavnostmi, je sporočil tiskovni predstavnik sil ZN v Skopju.

Pogovori med Kitajsko in ZDA v polnem teku
01. 03. 1999 09.14
Kitajske oblasti so ob današnjem sprejemu Madeleine Albright v Pekingu zvišale ton in obsodile ZDA, da skušajo z vrsto ''protikitajskih'' ukrepov upočasniti razvoj ameriško-kitajskih odnosov, kot je dejal zunanji minister Tang Jiaxuan. Madeleine Albright je potrdila, da Washington zelo skrbi stanje človekovih pravic na Kitajskem, kar bo tudi ena najtežavnejših tem pogovora med dvodnevnim obiskom na Kitajskem. Madeleine Albright je sicer pred današnjim srečanjem s kitajskim kolegom Tangom Jixuanom čestitala kitajskim oblastem, da niso razvrednotile juana, in zdaj upa na napredek v sprejemanju Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO), kar je po besedah Albrightove zelo pomembno tudi za ZDA. Kitajska, ki se že več kot dvanajst let trudi vstopiti v WTO, je v četrtek dala vedeti, da se je ''pripravljena potruditi'' za sklenitev sporazuma z ZDA o tem vprašanju.

Kitajska, Sierra Leone in Afganistan najhujše kršiteljice človekovih pravic
27. 02. 1999 08.19
Afganistan, Kitajska in Sierra Leone so po mnenju ZDA najhujše kršiteljice človekovih pravic, stanje le-teh pa se je v letu 1998 poleg Kitajske najbolj poslabšalo v Srbiji, je danes objavilo ameriško zunanje ministrstvo v letnem poročilu o človekovih pravicah.

Varnostni svet ZN ni izglasoval podaljšanja mandata
26. 02. 1999 09.17
Varnostni svet ZN včeraj ni izglasoval podaljšanja mandata Preventivnim silam ZN v Makedoniji (UNPREDEP), ker je proti temu glasovala Kitajska. Za podaljšanje mandata do 31. avgusta v skladu s priporočili generalnega sekretarja Kofija Annana je glasovalo 13 članic VS, Kitajska je bila proti, Rusija pa se je vzdržala. Pri izdelavi osnutka neuspešne resolucije je sodelovala tudi Slovenija. Kitajski veleposlanik pri ZN Qin Huasun je kot razlog za vložitev veta navedel, da se je položaj v Makedoniji stabiliziral in zato ni več potrebe po trošenju denarja ZN za vzdrževanje tamkajšnje misije. Kitajska poteza je sprožila val obžalovanj in kritik drugih članic VS, med njimi tudi Slovenije, kanadski veleposlanik Robert Fowler pa je Kitajsko kar naravnost obtožil neupravičene vložitve veta zaradi dvostranskih problemov. Kitajska to sicer zanika, vendar večina meni, da je vložila veto, ker je Makedonija priznala Tajvan.

Kitajska in Indija obnovili uradne stike
25. 02. 1999 14.45
Kitajska in Indija sta danes po večmesečni prekinitvi s srečanjem visokih predstavnikov v Pekingu obnovili uradne stike. Peking in New Delhi sta odnose ohladila po lanskem maju, ko je Indija izvedla jedrske poskuse.

Jelcin poudarja strateško partnerstvo s Kitajsko
25. 02. 1999 11.58
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes na srečanju s kitajskim premierom Zhu Rongjijem v Kremlju izpostavil strateško partnerstvo obeh držav.

Kitajska uvedla popolno medijsko blokado v zvezi s sredino letalsko nesrečo
25. 02. 1999 09.15
Kitajska je uvedla popolno medijsko blokado v zvezi s sredino nesrečo letala vrste tupoljev, ki je letelo na kitajski notranji progi in v kateri je po uradnih podatkih umrlo 61 potnikov in članov posadke. Nekateri viri poročajo, da je žrtev nesreče 64. Oblasti v Pekingu trdijo, da niso znane nobene podrobnosti o nesreči, niti to, ali je letalo eksplodiralo v zraku ali po strmoglavljenju.

Kitajska proti podaljšanju mandata sil OZN v Makedoniji
24. 02. 1999 08.16
Varnostni svet OZN je v torek razpravljal o poročilu generalnega sekretarja Kofija Annana glede Preventivnih sil Združenih narodov v Makedoniji (UNPREDEP). Annan je v svojem poročilu razčlenil delo in pomen UNPREDEP ter priporočil podaljšanje mandata za prihodnjih šest mesecev, to je do 31. avgusta. Iz diplomatskih virov se je izvedelo, da vse članice VS zagovarjajo podaljšanje mandata, razen Kitajske, ki je izražala zadržke.

ZDA zavrnile prodajo satelita
23. 02. 1999 18.03
Danes so se v Clintonovem kabinetu odločili, da ne bodo prodali satelita, vrednega 450 milijonov dolarjev, kupcu iz Kitajske, ki je tesno povezan s kitajsko vlado. Pojavili so se očitki, da bi take pogodbe s Kitajsko lahko ogrozile varnost Združenih držav Amerike. Ta odločitev je sprožila vrsto dvomov o nadaljnjem dobavljanju satelitov Kitajski. Dogovor naj bi pripomogel k vzpostavitvi sistema mobilne telefonije nad področjem Azije, od Kitajske do Indonezije in Pakistana.

Zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA v rekordnih višinah
21. 02. 1999 13.01
Zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA v letu 1998 je po podatkih ameriškega ministrstva za trgovino znašal rekordnih 168,8 milijarde dolarjev. Do povečanja primanjkljaja je po ocenah gospodarstvenikov prišlo zaradi zmanjšanja odkupa ameriškega blaga v tujini, azijske finančne krize ter velike rasti domačega povpraševanja po tujih izdelkih v času gospodarske blaginje. Primanjkljaj je največji od leta 1987, ko je znašal 153,3 milijarde dolarjev. ZDA pa presežka v zunanji trgovini niso imele vse od leta 1975.

Feng shui pripomore k blagostanju in sreči
21. 02. 1999 08.44
Helen Weinstein ni mogla razumeti, zakaj ji v desetih mesecih ni uspelo prodati svojega enosobnega stanovanja, četudi je to bila luksuzna garsonjera s pogledom na East River, ki jo je sama uredila. Helen je poiskala pomoč R.D. China, mojstra feng shuija, ki ji je predlagal, naj premakne nekaj stolov, doda ogledalo in naredi še nekaj manjših sprememb. Stanovanje je nato prodala v enem tednu. Feng shui, kar pomeni ''veter in voda'', je tradicionalna kitajska veščina upravljanja s srečo in sicer z izgradnjo hiš ter razporeditvijo opreme v prostoru v skladu z naravo. Pomembno je takorekoč vse: od vhodnih vrat, kjer vstopa ''chi'' - življenjska sila, do kopalnice, kjer chi izstopa. Sicer zelo razširjen v Aziji postaja feng shui vse bolj priljubljen tudi v ZDA kot novodobni način, kako doseči blagostanje in srečo. Znanstvena razlaga za to kitajsko veščino je zelo šibka, zato je eno od ključnih vprašanj, ki se zastavlja, kako to življenjsko silo izmeriti? In zakaj doslej tega še nihče ni storil? To se sprašuje tudi upokojeni psihiater v Allentownu Steven Barrett, ki se je specializiral za razkrivanje mitov o zdravju. ''Obstaja logična povezava,'' trdi Chin. ''Bolje kot se počutite, bolj zdravi ste. Če ste zdravi, lahko več delate, zaslužite več denarja in izboljšate svoje zasebno življenje.''

Kitajska na devetem mestu največjih svetovnih izvoznic
21. 02. 1999 08.18
Po podatkih kitajskega ministrstva za zunanjo trgovino in ekonomsko sodelovanje je bila Kitajska lani na devetem mestu največjih svetovnih izvoznic in s tem izboljšala svoj položaj za eno mesto. Kitajski izvoz je lani znašal 183,76 milijarde dolarjev, kar je za 0,5 odstotka več kot leta 1997. Rast kitajskega izvoza je bila lani zaradi azijske finančne krize dokaj upočasnjena. Leta 1997 je izvoz dosegel kar 20-odstotno stopnjo rasti. Z uvozom v višini 140,7 milijarde dolarjev se je Kitajska lani premaknila z 12. na 11. mesto.

Izpustili novinarko Gao Yu
17. 02. 1999 12.46
Dve mednarodni skupini za pravice medijev sta danes z odobravanjem sprejeli izpustitev kitajske novinarke Gao Yu in izjavili, da mora Kitajska nujno izpustiti še ostalih 11 zaprtih novinarjev.

Kitajska namestila in usmerila nove rakete proti Tajvanu
11. 02. 1999 09.49
Kitajska je namestila najmanj sto novih balističnih raket kratkega dosega in jih usmerila proti Tajvanu, je danes sporočilo tajvansko obrambno ministrstvo. Ministrstvo je kot vir informacije navedlo svoje obveščevalne službe. Taipei je poudaril, da namestitev raket ne pomeni samo vojaške nevarnosti, ampak ogroža tudi politično, gospodarsko in psihološko stabilnost države, s tem pa mislil na kitajsko obstreljevanje Tajvana leta 1994 in 1995.

Kitajska prekinila diplomatske odnose z Makedonijo
09. 02. 1999 17.54
Kitajska je danes prekinila diplomatske odnose z Makedonijo v protest proti njeni nedavni navezavi odnosov s Tajvanom, poroča uradna agencija Xinhua.

Na Tajvanu gradijo najvišjo poslovno stavbo na svetu
08. 02. 1999 09.17
V Taipeiju gradijo poslovno stavbo, ki bo s 508 metri najvišje tovrstno poslopje na svetu. Stavba bo imela 101 nadstropje, zgradili pa naj bi jo do leta 2002, je sporočil tiskovni predstavnik konzorcija Taipei Financial Center Corp, ki ga vodi Kitajska razvojna banka. V nebotičniku, ki ga je projektiral tajvanski arhitekt C.Y. Lee, bodo imele svoje prostore vse najpomembnejše tajvanske finančne ustanove, v poslopju pa bo tudi trgovski del ter pisarne in restavracije. Sedanja tovrstna rekorderja sta nebotičnika Petronas v Kuala Lumpurju (452 metrov) in Sears v Chicagu (443 metrov). Nebotičnik naj bi v prvotnem načrtu v višino meril ''le'' 488 metrov, nato pa so mu dodali še 20 metrov.

Kitajska opozicijska stranka znova dejavna
04. 02. 1999 10.33
Opozicijska Kitajska demokratska stranka (PDC), ki je ostala brez vodstva, potem ko so oblasti lani obsodile štiri njene voditelje na 11 do 13 let zapora, je danes sporočila, da je odprla nove pokrajinske podružnice v petih kitajskih provincah.

Za lunino novo leto gneča na kitajskih cestah
02. 02. 1999 09.48
Včeraj so se na Kitajskem začele priprave na praznovanje luninega novega leta, znanega tudi kot Pomladni festival, ki bo potekal med 14. in 22 februarjem. Večina Kitajcev želi praznovati doma, zato so prazniki prava preizkušnja za kitajsko transportno omrežje, saj prazniki pomenijo hkrati tudi številčno največje letno preseljevanje, za to pa se poslužujejo vseh možnih transportnih sredstev.