Kitajski

V Hong Kongu obeležili 10. obletnico pokola na Trgu nebeškega miru
30. 05. 1999 13.13
Več sto ljudi, ki so obeležili spomin na 10. obletnico krvavih dogodkov na Trgu nebeškega miru v Pekingu, se je danes v Hong Kongu udeležilo pohoda, na katerem so zahtevali ''konec enostrankarske diktature'' na Kitajskem.

Poročilo Coxovega odbora pretreslo ZDA
26. 05. 1999 09.55
Poročilo o vohunjenju Kitajske in kraji skrivnosti najmodernejšega ameriškega jedrskega orožja je bilo objavljeno šele po petih mesecih, ko ga je sestavil posebni kongresni odbor pod vodstvom republikanca Christopherja Coxa. V poročilu je navedeno, da je Kitajska v 20 letih posodobila zaloge jedrskega orožja s pomočjo vohunov, ki so podatke ukradli v ameriških laboratorijih in v sodelovanju z ameriškima podjetjema Loral in Huges, ki se ukvarjata z iztrelitvijo satelitov.

Kitajski nogometaši spijejo premalo mleka
20. 05. 1999 08.12
Za slabo igro kitajske nogometne reprezentance so končno našli pojasnilo - nogometaši ne popijejo dovolj mleka, so poročali kitajski dnevniki. Medtem ko nogometaši v tujini lahko na tekmo pretečejo od 10 do 12 kilometrov, kitajskim ne uspe več kot pol toliko. Trditev, da žogobrci ne spijejo dovolj mleka, časniki utemeljujejo z izjavo predstavnika kitajske mlečne industrije, ki je povedal, da 15 do 20 odstotkov Kitajcev trpi zaradi različnih oblik slabokrvnosti, ki so povezane s pomanjkanjem kalcija. Kitajci naj bi povprečno popili 6,6 litra mleka na leto, medtem ko prebivalci razvitih držav popijejo 205 litrov na leto. Vendar ostajajo Kitajci daleč največji porabniki zelenjave, saj v povprečju Kitajec na leto zaužije 253 kilogramov zelenjave, medtem ko znaša svetovno povprečje 102 kilograma.

Kitajski protesti proti zvezi NATO tudi v Ljubljani
13. 05. 1999 17.27
Pred ameriškim veleposlaništvom v Ljubljani je približno sto kitajskih državljanov protestiralo zaradi nedavnega napada zveze NATO na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu, je danes poročala Televizija Slovenija. Protestniki so po približno eni uri mirnih demonstracij predstavnikom ameriškega veleposlaništva izročili protestno pismo.

Nemški kancler potrdil razhajanja s Kitajsko o rešitvi za Kosovo
12. 05. 1999 16.25
Nemški kancler Gerhard Schroeder je danes v Pekingu dejal, da obstajajo razhajanja med Nemčijo in Kitajsko v zvezi s politično rešitvijo za Kosovo, saj kitajski voditelji zahtevajo ustavitev napadov zveze NATO še pred sprejetjem kakršnekoli mednarodne rešitve za kosovsko krizo.

Kitajski državni vrh se je poklonil žrtvam napada na veleposlaništvo
12. 05. 1999 13.55
Vodstvo kitajske komunistične partije pod vodstvom predsednika države Jiang Zemina se je danes v Pekingu poklonilo trem novinarjem, ki so umrli v petkovem napadu na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu.

Japonska, ZDA, EU in Kanada za včlanitev Kitajske v WTO še letos
12. 05. 1999 10.00
Predstavniki Japonske, ZDA, Evropske unije in Kanade so na štiristranskem srečanju danes v Tokiu izrazili željo, da bi Kitajska do konca leta lahko postala članica Svetovne trgovinske organizacije (WTO).

Černomirdin se je srečal z visokimi predstavniki v Pekingu
11. 05. 1999 08.42
Posebni odposlanec ruskega predsednika za ZRJ Viktor Černomirdin se je danes v Pekingu o krizi na Kosovu pogovarjal z vrsto visokih kitajskih predstavnikov. Srečal se je s podpredsednikom in predsednikom vlade, Qian Qichenom in Zhu Rongjijem ter predsednikom države Jiang Zeminom.

Clinton namerava osebno govoriti s kitajskim predsednikom
10. 05. 1999 17.43
Ameriški predsednik Bill Clinton namerava osebno govoriti s kitajskim predsednikom Jiang Zeminom, da bi ponovno izrazil obžalovanje zaradi nenamernega napada zveze NATO na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu.

Kitajci uspešno utirili dva satelita
10. 05. 1999 17.36
Na kitajskem kozmodromu Taiyuan v severni kitajski pokrajini Shanxi so davi ob 3.33 po srednjeevropskem času uspešno izstrelili nosilno raketo Dolgi pohod 4B z dvema civilnima satelitoma.

ZDA ne razumejo, kaj pričakuje Kitajska
10. 05. 1999 16.27
V Beli hiši so danes zatrdili, da ne razumejo zahteve Kitajske, naj se ji ZDA uradno opravičijo za bombardiranje kitajskega veleposlaništva v Beogradu, saj sta predsednik Bill Clinton in zveza NATO že izrazila obžalovanje zaradi incidenta in žrtev. Tudi obsežna preiskava o incidentu, ki jo je zahteval Peking, že poteka, so še povedali v Beli hiši.

NATO naj bi ciljal na kitajsko veleposlaništvo
10. 05. 1999 16.17
Zveza NATO je očitno ciljala na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu v napadu minuli petek, v katerem so umrli trije kitajski državljani, je ocenil danes tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Sun Yu Xi.

Peking zahteva uradno opravičilo Washingtona
10. 05. 1999 15.24
Kitajska je danes zahtevala, da se ji Združene države Amerike uradno opravičijo za bombardiranje kitajskega veleposlaništva v Beogradu. Peking tudi zahteva, da incident preiščejo in odgovorne kaznujejo.

Schroeder skrajšal obisk na Kitajskem
10. 05. 1999 15.12
Nemški kancler Gerhard Schroeder bo namesto tridnevnega uradnega obiska na Kitajskem odpotoval le na enodnevni delovni obisk v Peking, so sporočili obveščeni krogi v kitajski prestolnici.

Pogrešano žrtev napada na kitajsko veleposlaništvo našli
10. 05. 1999 11.54
Pogrešano žrtev napada na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu so našli devet ur po napadu, je danes poročal kitajski tisk. V napadu so bili ubiti trije ljudje, šest pa jih je bilo huje ranjenih.

Jelcin in Jiang o napadu na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu
10. 05. 1999 10.51
Ruski predsednik Boris Jelcin in njegov kitajski kolega Jiang Zemin sta se davi po telefonu pogovarjala o poslabšanju kosovske krize, ki ga je, kot je sporočil uradni Kremelj, povzročila ''barbarska operacija zveze NATO, v kateri so umrli kitajski državljani''.

Kitajski podpredsednik: Vlada podpira proteste proti zvezi NATO
09. 05. 1999 18.04
Kitajski podpredsednik Hu Jintao je danes podprl proteste po vsej državi, vendar je obenem opozoril, da je treba ohraniti mir v družbi. V televizijskem nagovoru ljudstvu je dejal, da protesti ''odražajo veliko ogorčenje ljudstva proti napadu zveze NATO pod vodstvom ZDA in veliko domoljubje kitajskega ljudstva''.

Versailles se je spremenil v osmanski dvor
09. 05. 1999 12.13
V gradu Versailles so minuli petek odprli bogato razstavo o življenju na osmanskem dvoru. Obiskovalci bodo lahko občudovali kakih tristo zakladov iz mesta Top Kapi Serai (današnji Carigrad) iz 17. in 18. stoletja. Versailles se je takorekoč spremenil v sultanovo palačo, saj so razstavo postavili po vzoru zgodovinskih prostorov osmanskega dvora. Turčija, ki letos praznuje 700. obletnico osmanske kulturne dediščine, je dala na voljo razstavne predmete, ki doslej še niso zapustili muzeja Topi Kapi. Med njimi je tudi zlati prestol z 954 zeleno-rumenimi okrasnimi kamni. Razstava, na kateri bodo na ogled tudi kaftani, z dragimi kamni okrašeno orožje in posoda ter kitajski porcelan in miniature, bo odprta do 15. avgusta.

Kitajski protestniki zažgali poslopje ameriškega konzulata
09. 05. 1999 10.46
Iz protesta zaradi napada zveze NATO na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu so demonstranti sinoči podtaknili ogenj v poslopju ameriškega konzulata v Chengduju, so sporočili iz kitajske pokrajine Sečuan.

Clinton opozoril, da ne izgubimo stika z realnostjo
09. 05. 1999 08.55
Ameriški predsednik Bill Clinton je ob odhodu iz Oklahome, kjer je obiskal žrtve opustošenja tornadov, ki so ta teden pustošili po omenjeni zvezni državi, izrazil globoko obžalovanje zaradi tragične napake pri napadu zveze NATO na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu. Clinton je ponovno izrekel sožalje kitajski vladi in kitajskemu ljudstvu zaradi nesreče, nato pa precej čustveno opozoril, da zaradi tega tragičnega dogodka ne smemo pozabiti na razlog, zakaj sploh poteka bombardiranje ZR Jugoslavije.

Kitajski demonstranti podtaknili ogenj v ameriškem konzulatu v Čengduju
08. 05. 1999 20.57
Demonstranti, ki so protestirali proti napadu zveze NATO na poslopje kitajskega veleposlaništva v Beogradu, so delno zažgali poslopje ameriškega konzulata v mestu Čengdu na jugozahodu Kitajske.

Solana obžaluje napad na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu
08. 05. 1999 18.32
Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je danes izrazil obžalovanje zaradi nenamernega napada zveze NATO na poslopje kitajskega veleposlaništva v Beogradu in obenem napovedal preiskavo o incidentu. Izidi preiskave naj bi bili tudi javno objavljeni.

Rusija in Kitajska obsojata napad na kitajsko veleposlaništvo
08. 05. 1999 18.24
Ruski zunanji minister Igor Ivanov, ki je danes zaradi napada zveze NATO na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu odpovedal tridnevni obisk v Veliki Britaniji, je incident označil za očitno izzivanje mednarodne skupnosti.

Končani protesti v Pekingu
08. 05. 1999 18.22
Več tisoč demonstrantov, ki so pred poslopjem ameriškega veleposlaništva v Pekingu demonstrirali proti napadu zveze NATO na poslopje kitajskega veleposlaništva v Beogradu, se je po burnih protestih mirno razšlo.

VS ZN ''pretresen'' zaradi napada zveze NATO na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu
08. 05. 1999 11.27
Varnostni svet Združenih narodov je danes izrazil ''pretresenost in zaskrbljenost'' spričo napada zveze NATO na poslopje kitajskega veleposlaništva v Beogradu, v katerem sta življenje izgubili najmanj dve osebi.

Osumljeni znanstvenik ostro zanikal obtožbe o vohunstvu
08. 05. 1999 09.22
Ameriški znanstvenik tajvanskega rodu Yen Ho Lee, ki ga v ZDA sumijo, da je Kitajski posredoval strogo zaupne podatke o jedrskem orožju, je v petek prvič javno zanikal obtožbe.

Kitajska in JAR za okrepitev trgovinskih odnosov
06. 05. 1999 20.14
Kitajska želi okrepiti trgovinske odnose z Južnoafriško republiko, je ob koncu obiska južnoafriškega predsednika Nelsona Mandele danes v Pekingu dejal kitajski premier Zhu Rongji.

Mandela začel obisk na Kitajskem
05. 05. 1999 17.56
Južnoafriškega predsednika Nelsona Mandelo, ki danes na Kitajskem začenja tridnevni obisk, je danes v Pekingu sprejel kitajski kolega Jiang Zemin. To je prvi obisk nekega južnoafriškega predsednika na Kitajskem.

Po zavezniških napadih prekinitev televizijskega programa
03. 05. 1999 20.44
Po nedavnih napadih zveze NATO in prekinitvi oskrbe z električnim tokom je srbska državna televizija prekinila vse tri programe.

Zborovanja ob 1. maju po vsem svetu
01. 05. 1999 11.14
V Rusiji, Kitajski, Kambodži in Južni Koreji so ob prazniku dela 1. maju potekala številna zborovanja in protesti, ki se jih je udeležilo več tisoč ljudi.