Kitajski

Na Kitajskem na ogled jedrska bomba
22. 03. 1999 09.07
Kitajska bo kmalu za javnost odprla raziskovalni center, kjer bo na ogled prava jedrska bomba, je poročal kitajski dnevnik Wenhui. Gre za center za raziskave in razvoj aerodinamike, dom kitajske jedrske in vodikove bombe, v Mianyangu v zahodnokitajski pokrajini Sečuan.

S protonom K izstrelili Asiasat-3S
21. 03. 1999 10.13
Na kozmodromu Bajkonur v Kazahstanu so davi približno ob 1.09 in 30 sekund po srednjeevropskem času izstrelili rusko tristopenjsko težko nosilno raketo proton K z dodatno raketno stopnjo, ki naj bi šest ur in 41 minut po izstrelitvi v prehodno orbito utirila kitajski geostacionarni telekomunikacijski satelit Asiasat-3S, ki ga je izdelala ameriška družba Hughes.

Azijska mesta najdražja na svetu
17. 03. 1999 07.59
Tokio, Hong Kong in Peking so za tujce najdražja mesta na svetu, ugotavlja študija, ki jo je objavila mednarodna svetovalna družba. Osaka in Šanghaj se uvrščata na četrto oziroma peto mesto, medtem ko osem azijskih mest sodi med deset najdražjih mest na svetu, navaja raziskava Corporate Resources Group, oddelka ameriške družbe William M. Mercer Companies LLC, ki ima podružnice v več kot 30 državah in zaposluje 12.000 ljudi. Med deset najdražjih mest sodita tudi dve evropski mesti: Moskva na šestem mestu in London na osmem. Ruska prestolnica je draga kljub devalvaciji rublja, britanska pa ravno zaradi močnega funta. V deseterici najdražjih so še kitajski mesti Canton (7) in Shenzhen (9) ter Seul (10). Najdražje mesto na svetu Tokio je za 663 odstotkov dražje od zimbabvejske prestolnice Harare, ki je med 150 mesti na zadnjem mestu. Na seznamu je tudi Ljubljana, in sicer na 88. mestu.

Sodelovanje honkgonškega Telecoma in Microsofta prinaša Hongkongu širokopasovne priključne storitve
11. 03. 1999 13.02
<B>Hongkonški Telecom in Microsoft sta objavila strateško sodelovanje, s ciljem, da razvijeta hitre širokopasovne storitve, ki bodo Hongkongu omogočale tesno povezovanje poceni osebnih računalnikov in komunikacijskih tehnologij. S tem sodelovanjem se v kitajski posebni upravni enoti Hongkong začenja novo obdobje večpredstavnih storitev za potrošnike in podjetja.</B>

Bill Gates Kitajcem nudi internet preko televizijskih sprejemnikov
10. 03. 1999 14.36
Predsednik družbe Microsoft Bill Gates je ta danes v Shenzenu, na jugu Kitajske, objavil načrte za projekt dostopa do interneta preko televizijskega sprejemnika, namenjenega posebej za kitajski trg.

Na Kitajskem izkopali 6000 let star oltar
10. 03. 1999 12.19
Skupina kitajskih in japonskih arheologov je izkopala 6000 let star oltar, ki velja za najstarejši najdeni oltar na Kitajskem. Oltar velikosti 200 kvadratnih metrov in nepravilne elipsoidne oblike so našli v bližini jezera Dongting v kitajski pokrajini Hunan. Blizu dragocene najdbe so arheologi izkopali še kakih 40 jam s človeškimi kostmi. Domnevajo, da gre za ostanke ljudi, ki so bili žrtvovani med verskimi obredi. Direktor arheološkega raziskovalnega društva Hunan meni, da so oltar verjetno uporabljali v obrednih aktivnostih skupnosti v 300 let dolgem obdobju, ko se je razvijala religija.

Kitajska in Ukrajina o možnostih boljšega sodelovanja
09. 03. 1999 16.55
Sodelovanje med Kitajsko in Ukrajino vsako leto vztrajno peša. Da bi to popravili, so se v začetku tedna sestali predstavniki gospodarskih organizacij obeh držav, ki so razpravljali o možnostih posojil in drugih oblikah sodelovanja.

Dalajlama pripravljen na avtonomijo Tibeta
09. 03. 1999 16.55
Tibetanski voditelj dalajlama se odpoveduje neodvisnosti Tibeta od Kitajske in je pripravljen pristati na njegovo avtonomijo. ''Ne zahtevam neodvisnosti za Tibet. Upam, da bodo pogajanja tibetanskemu ljudstvu prinesla pravo avtonomijo,'' je zapisano v vnaprej objavljenem govoru, ki ga bo imel dalajlama ob 40. obletnici upora proti kitajski zasedbi Tibeta.

Kitajski premier napovedal velik gospodarski primanjkljaj
04. 03. 1999 15.56
Kitajski premier Zhu Rongji je v poročilu, ki ga bo v petek predstavil na plenarnem zasedanju Ljudskega kongresa, napovedal, da naj bi se primanjkljaj Kitajske v prihodnjem letu povečal na 153 milijard juanov.

Madeleine Albright prispela v Peking
28. 02. 1999 13.57
Ameriška državna sekretarka je ob začetku šestdnevne azijske turneje danes prispela v Peking.

Varnostni svet ZN ni izglasoval podaljšanja mandata
26. 02. 1999 09.17
Varnostni svet ZN včeraj ni izglasoval podaljšanja mandata Preventivnim silam ZN v Makedoniji (UNPREDEP), ker je proti temu glasovala Kitajska. Za podaljšanje mandata do 31. avgusta v skladu s priporočili generalnega sekretarja Kofija Annana je glasovalo 13 članic VS, Kitajska je bila proti, Rusija pa se je vzdržala. Pri izdelavi osnutka neuspešne resolucije je sodelovala tudi Slovenija. Kitajski veleposlanik pri ZN Qin Huasun je kot razlog za vložitev veta navedel, da se je položaj v Makedoniji stabiliziral in zato ni več potrebe po trošenju denarja ZN za vzdrževanje tamkajšnje misije. Kitajska poteza je sprožila val obžalovanj in kritik drugih članic VS, med njimi tudi Slovenije, kanadski veleposlanik Robert Fowler pa je Kitajsko kar naravnost obtožil neupravičene vložitve veta zaradi dvostranskih problemov. Kitajska to sicer zanika, vendar večina meni, da je vložila veto, ker je Makedonija priznala Tajvan.

Kitajci so se le odločili za veto
25. 02. 1999 10.31
Kitajski veleposlanik v Varnostnem svetu OZN Qin Huasun je dejal, da bo njegova država glasovala proti podaljšanju mandata Preventivnim silam Združenih narodov v Makedoniji (UNPREDEP). V ozadju Kitajske odločitve je makedonsko priznanje Tajvana, čeprav Huasun tega ni omenjal, ampak dejal, da je ''Unpredep svoj mandat izpolnil''.

Kitajska uvedla popolno medijsko blokado v zvezi s sredino letalsko nesrečo
25. 02. 1999 09.15
Kitajska je uvedla popolno medijsko blokado v zvezi s sredino nesrečo letala vrste tupoljev, ki je letelo na kitajski notranji progi in v kateri je po uradnih podatkih umrlo 61 potnikov in članov posadke. Nekateri viri poročajo, da je žrtev nesreče 64. Oblasti v Pekingu trdijo, da niso znane nobene podrobnosti o nesreči, niti to, ali je letalo eksplodiralo v zraku ali po strmoglavljenju.

Zaustavitev posla s sateliti Ameriki prinaša škodo
24. 02. 1999 12.39
Odločitev ZDA, da bodo zaustavile velikanski posel - prodajo satelitov Kitajski, lahko povzroči veliko škodo ameriškim proizvajalcem, saj naj bi se kupci po vsem svetu zaradi tega raje obračali na neameriške proizvajalce. ZDA bi tako lahko izgubile vodilno vlogo pri izdelavi satelitov. Strokovnjaki so še povedali, da je Clintonova administracija, s tem da je zaustavila 450 milijonov dolarjev vreden posel s Kitajsko, odprla vrata evropskim proizvajalcem satelitov, ki bi Ameriko lahko izrinili iz vodilnega mesta na tem področju.

ZDA zavrnile prodajo satelita
23. 02. 1999 18.03
Danes so se v Clintonovem kabinetu odločili, da ne bodo prodali satelita, vrednega 450 milijonov dolarjev, kupcu iz Kitajske, ki je tesno povezan s kitajsko vlado. Pojavili so se očitki, da bi take pogodbe s Kitajsko lahko ogrozile varnost Združenih držav Amerike. Ta odločitev je sprožila vrsto dvomov o nadaljnjem dobavljanju satelitov Kitajski. Dogovor naj bi pripomogel k vzpostavitvi sistema mobilne telefonije nad področjem Azije, od Kitajske do Indonezije in Pakistana.

Kitajska na devetem mestu največjih svetovnih izvoznic
21. 02. 1999 08.18
Po podatkih kitajskega ministrstva za zunanjo trgovino in ekonomsko sodelovanje je bila Kitajska lani na devetem mestu največjih svetovnih izvoznic in s tem izboljšala svoj položaj za eno mesto. Kitajski izvoz je lani znašal 183,76 milijarde dolarjev, kar je za 0,5 odstotka več kot leta 1997. Rast kitajskega izvoza je bila lani zaradi azijske finančne krize dokaj upočasnjena. Leta 1997 je izvoz dosegel kar 20-odstotno stopnjo rasti. Z uvozom v višini 140,7 milijarde dolarjev se je Kitajska lani premaknila z 12. na 11. mesto.

Mulan v kitajskih kinematografih
08. 02. 1999 15.23
Potem ko so se iz političnih razlogov več mesecev upirali uvozu hollywoodskega risanega filma Mulan, so pekinški filmski cenzorji minuli teden končno odobrili predvajanje Disneyeve uspešnice o pogumni deklici Mulan, ki se namesto bolnega očeta bori proti vpadom severnih plemen na Kitajsko.

Prepotoval več kot 50.000 kilometrov od leta 1996
06. 02. 1999 09.36
Ruski popotnik Vladimir Nesin je od leta 1996, ko se je podal na pot okoli sveta, prepotoval že več kot 50.000 kilometrov. Popotnik, ki trenutno bos potuje po Avstraliji, je najprej prepotoval vseh petnajst nekdanjih sovjetskih republik, nato pa ga je pot vodila po Mongoliji, Kitajski, Vietnamu, Laosu, Tajski, Maleziji, Južni Koreji, Indoneziji in Filipihin. Želel se je podati tudi na Japonsko, vendar mu oblasti niso izdale vizuma.

Šanghaj pričakuje nižjo gospodarsko rast
03. 02. 1999 08.33
Oblasti v kitajski gospodarski in finančni metropoli Šanghaju pričakujejo, da se bo letos gospodarska rast mesta znižala z lanskih dobrih 10 na devet odstotkov. Po besedah namestnika šanghajskega župana je mesto lani za 2,3 odstotka preseglo stopnjo gospodarske rasti Kitajske. Kot glavna razloga za upočasnitev gospodarskega razvoja mestne oblasti navajajo azijsko finančno krizo in socialne težave pri prestrukturiranju državnih podjetij v mednarodno konkurenčne družbe. Uradna stopnja brezposelnosti v Šanghaju se bo letos predvidoma gibala okoli 3,5 odstotka.

Kitajska namerava povečati izvoz v EU
01. 02. 1999 09.29
Kitajci nameravajo svoj izvoz, ki ga je prizadela azijska kriza, letos povečati v države Evropske unije, je poročal uradni tisk. V skupnem evropskem uvozu je Kitajska zastopana samo s 5,6 odstotki, kar po navedbah tedenske priloge Business Weekly dnevnika China Daily pomeni dobro možnost za povečanje izvoza, s katerim bi Kitajska lahko nadomestila posledice azijske gospodarske krize. EU je tretji Kitajski trgovinski partner, po Japonski in ZDA, in je lani prevzela 15 odstotkov kitajskega izvoza, kar je več kot 13,6 odstotka v letu 1997.

Kitajski areheologi odkrili starodavno grobnico
29. 01. 1999 17.18
Kitajski arheologi so v grobnici visokega poglavarja iz obdobja med letoma 475 in 221 pred našim štetjem odkrili 110 redkih posod iz gline in bakra.

Kitajski namiznoteniški igralci in igralke prevladovali in zmagali v vseh kategorijah na finalu serije Pro tour
11. 01. 1999 09.02
Kitajski namiznoteniški igralci in igralke so na finalu serije Pro tour v Parizu povsem prevladovali in zmagali v vseh kategorijah. V pravem kitajskem državnem prvenstvu v malem - v vseh finalih so nastopili le Kitajci - je pri moških slavil Wang Liqin, pri ženskah je bila najboljša Wang Nan, oba pa sta zmagala tudi med dvojicami. Liqin skupaj z Yan Senom, Nanova pa z Li Ju. O premoči kitajskih namiznoteniških igralcev priča podatek, da so v 19 dvobojih s predstavniki drugih držav vselej zmagali. Ob tekmovalnem uspehu pa so Pariz zapustili tudi precej bogatejši - od skupnega nagradnega sklada 220.000 dolarjev so si jih priigrali 160.000.

Požar v kitajski veleblagovnici terjal devet življenj
10. 01. 1999 11.36
V požaru v veleblagovnici v jugozahodni kitajski pokrajini Sečuan je danes umrlo najmanj devet ljudi, več kot sto pa je ranjenih, so poročali državni mediji.

Kitajska črnogleda glede svoje gospodarske prihodnosti
06. 01. 1999 13.42
Kitajska je danes napovedala dokaj črnogledo lastno gospodarsko prihodnost v letošnjem letu in napovedala, da bo s proračunskimi intervencijami poskušala pospešiti domače gospodarstvo.

Kitajska uvedbo evra sprejela z mešanimi občutki
04. 01. 1999 08.14
Kitajske banke bodo danes začele poslovati z evri, vendar pa namerava Peking pazljivo spremljati trgovanje v novi valuti, preden jo bo popolnoma sprejel, trdijo kitajski bančniki ter uradni mediji. Kitajska ima ob uvedbi evra v enajstih državah Evropske unije mešane občutke. Sicer pozdravlja prihod alternative močnemu dolarju, obenem pa izraža bojazen spričo gospodarske nestabilnosti in povečane trgovine med evropskimi državami na račun ostalih, pravijo kitajski bankirji. ''Mislim, da Kitajci razumejo, da je evro boljši za Evropo kot za Kitajsko,'' je povedal nek tuj bančnik v Šanghaju. Skupna valuta bo zmanjšala stroške evropskih izvoznikov, tako pa bodo njihovi izdelki na območju evra konkurenčnejši.

Predsednik Jiang: Kitajsko čakajo zahtevne naloge v letu 1999
01. 01. 1999 14.31
Kitajski predsednik Jiang Zemin se je na današnjem državnem sprejemu zavzel za boj proti socialnim problemom in poskusom sovražnih sil doma in v tujini, ki bi lahko škodovali stabilnosti in gospodarskemu razvoju države.

Eksplozija v kitajski pirotehnični tovarni - 12 mrtvih
30. 12. 1998 12.23
Pekinški časopis Beijing Chenbao danes poroča, da je v nesreči ob dveh eksplozijah v kitajski tovarni pirotehničnih izdelkov v provinci Henan, umrlo dvanajst oseb, šest pa jih je bilo ranjenih.

Pande bodo odslej vpisane v poseben seznam
30. 12. 1998 09.26
Agencija Nova Kitajska je poročala, da je Kitajska naredila nov korak pri varovanju pand, ki jim grozi izumrtje. Odslej bodo pande vpisovali v poseben seznam. Tako bodo za 37 pand iz naravnega rezervata Tangjuahe v provinci Sečuan kitajski znanstveniki odprli dosjeje. V njih bodo vpisani spol, genetska identiteta in sorodstveni odnosi med pandami iz rezervata. Panda je nacionalni simbol Kitajske, ki je njena edina dežela izvora. Na jugozahodu države živi še okoli tisoč teh živali, ki pa so zelo ogrožene.

Povečevanje prodaje diamantov na Kitajskem
30. 12. 1998 08.41
Prodaja diamantov na kitajskem tržišču naj bi do leta 2000 dosegla 20 milijard juanov, s čemer bi se Kitajska uvrstila na tretje mesto v svetu po prodaji diamantov, takoj za ZDA in Japonsko, napovedujejo kitajski in tuji analtitiki. S porastom življenjskega standarda na Kitajskem raste tudi prodaja diamantov. Lanskoletna prodaja na domačem tržišču je znašala 3,75 milijarde juanov, kar je 13,6 odstotka več kot leto prej. Izvoz brušenih diamantov pa je porasel na približno 100 milijonov dolarjev.

Arabski parlamentarci za odpravo sankcij proti Iraku
28. 12. 1998 10.06
Udeleženci izrednega sestanka Arabske parlamentarne unije (APU) so sinoči pozvali arabske države, naj si prizadevajo za ukinitev sankcij proti Iraku, niso pa izrecno pozvali h kršitvi sankcij, kot je želel Bagdad.