Ledene

Končuje se desetletje izredne globalne vročine, taljenja ledene odeje in rekordne morske gladine
03. 12. 2019 11.10
Desetletje od 2010 do 2019 se bo v zgodovino zapisalo kot najbolj vroče v zgodovini, je v najnovejšem poročilu ocenila svetovna meteorološka organizacija WMO. Leto 2019 bo medtem najverjetneje obveljalo za eno od treh najbolj vročih doslej. WMO se je pridružila vrsti organizacij, ki pozivajo k odločnemu zmanjševanju izpustov toplogrednih plinov.

Dveletnik umrl na božičnem sejmu: nanj se je zrušila ledena skulptura
25. 11. 2019 18.31
Na božičnem sejmu v Luksemburgu se je zgodila tragična nesreča, v kateri je umrl dveletnik. Nanj je padel kos ledene skulpture. Zakaj se je skulptura, ki so jo postavili le nekaj ur pred nesrečo, zrušila, še preiskujejo.

Nenavaden pojav: tisoče 'ledenih jajc' prekrilo obalo na Finskem
08. 11. 2019 09.43
Tisoče ledenih krogel jajčaste oblike je zaradi redkega vremenskega pojava prekrilo obalo finskega otoka Hailuoto. Na nenavaden prizor je naletel fotograf Risto Mattila, ki je ob tem povedal, da česa takšnega v življenju še ni videl. Strokovnjaki pojasnjujejo, da pojav nastane, ko ob mrzlem in vetrovnem vremenu morje kotali ledene kose.

Po naključju odkrili skrivnostno orjaško galaksijo
23. 10. 2019 08.59
Astronomka Christina Williams je med opazovanjem neba v Čilu po naključju odkrila rahlo sled svetlobe, ki jo je pripeljala do odkritja skrivnostne galaksije. Znanstveniki predvidevajo, da gre za galaksijo, ki je nastala ob začetku vesolja, pred približno 12,5 miljarde let.

'Triglavski ledenik bi lahko izginil v nekaj letih oziroma desetletjih'
05. 10. 2019 07.00
Po svetu ledenikom simbolično prižigajo sveče in jim postavljajo spomenike. Če bodo emisije toplogrednih plinov naraščale s takšno hitrostjo kot doslej, se bodo ledeniki v Alpah do konca stoletja skorajda povsem stalili, svarijo znanstveniki. Naša ledenika, Triglavski ledenik in ledenik pod Skuto, sta že izgubila temeljne lastnosti ledenikov. Lahko se zgodi, da Triglavskega ledenika ne bo več v nekaj letih ali pa desetletjih.

Ogromna ledena gmota se je odcepila od Antarktike
01. 10. 2019 09.29
Od Antarktike se je odcepila velika ledena ploskev. Dogodek ni posledica podnebnih sprememb, pravijo znanstveniki, ki bodo ogromno gmoto morali spremljati, saj bi v prihodnosti lahko pomenila grožnjo ladijskemu prometu.

Čudoviti biserni oblaki in nastanek ozonske luknje
27. 09. 2019 06.00
Septembra se nad Antarktiko pojavljajo biserni oblaki, ki se zaradi uklona Sončeve svetlobe leskatajo v čudovitih mavričnih barvah. Za razliko od običajnih oblakov, ki nastajajo na višinah do 10 kilometrov, se ti oblaki nahajajo precej višje, na višini okoli 20 kilometrov. Ne vplivajo na vreme, so pa zato toliko pomembnejši pri vsakoletnem stanjašnju ozonske plasti.

Mars, kot ga še niste videli: fotografije polarnih sipin
21. 09. 2019 11.09
Fotografija, ki jo je pred dnevi posnela kamera z ExoMars Trace Gas Orbiterja, plovila, ki ga skupaj upravljata Evropska vesoljska agencija in ruski Roscosmos, prikazuje severne polarne sipine na rdečem planetu. Namen misije je odgovoriti na vprašanje, ali na Marsu obstaja življenje.

Posnetki letalskih sledi, ki so videti skoraj neresnični
16. 09. 2019 13.53
Avstralski fotograf je v objektiv ujel trenutek, ki se lahko zgodi le pod posebnimi pogoji. Visoko nad Avstralijo je ujel letalo boeing 777 letalske družbe Qatar Airways, ki je delalo sledi, ki na prvi pogled zgledajo nenaravne, a imajo znanstveno pojasnilo.

Litijski gasilci vztrajajo: problemov je več, zato bomo pogodbo zamrznili
11. 09. 2019 08.47
Čeprav je občina Litija poravnala svoje finančne obveznosti do litijskih prostovoljnih gasilcev, ti pravijo, da številni drugi problemi ostajajo. Od četrtka se tako ne bodo odzivali na pozive po gašenju morebitnih požarov ali prevozu pitne vode. Še enkrat odgovorne pozivajo k pogovoru in iskanju rešitev. Na te težave se je že odzval minister Erjavec, ki je zagotovil, da bo vlada povečala sredstva za zaščito in reševanje.

Hokejski pokalni finale začinil tudi pretep, Olimpija dobila večni derbi
08. 09. 2019 12.39
Hokejski finale slovenskega pokalnega tekmovanja je ponudil dvoboj starih rivalov, ljubljanskih in jeseniških hokejistov. Pokalno lovoriko so osvojili zmaji, oba trenerja, Jure Vnuk in Mitja Šivic, pa sta po tekmi strnila vtise pred kamero. Derbi je popestril tudi pretep ob koncu tekme.

Kjer je dan dolg 20 ur, čudoviti, a brutalni naravi pa kljubuje le 250 ljudi
31. 08. 2019 08.36
Bujna, divja, neizprosna narava, pridih skrivnostnosti – tudi zaradi mitoloških bitij, ki naj bi tukaj bivala – in način življenja, tako drugačen od tistega, ki ga pozna večina izmed nas. Vse to so norveški fjordi. V odročnih vaseh sredi neokrnjene narave vztraja peščica prebivalcev, ki jih vsako leto obišče na tisoče turistov. "Tukaj lahko zbolite samo v torek, ko je v vasi zdravnik," razkrijejo o svojem odmaknjenem življenju, ki pa ga vseeno nikoli ne bi zamenjali za (vele)mestni vrvež.

Predsedniku Sindikata kmetov Slovenije grozijo s smrtjo, dodelili so mu policijsko varstvo
22. 08. 2019 15.35
Anton Medved je prejel anonimno grožnjo s smrtjo in požigom kmetije. "Poslušaj kmet, če misliš še dalje govoriti in delati take neumnosti, zavajati ljudi o volku, bo tvoja lepa kmetija kmalu pepel. Vedi, da ti sledimo na vsakem koraku, ponoči smo že bili v tvoji postelji, tvoj čas se izteka. Sivi volk.," se glasi vsebina grozilnega pisma, o katerem je obvestil policijo.

Kako nastanejo 'bele črte' na nebu?
16. 08. 2019 06.00
Pri izgorevanju fosilnih goriv nastaja veliko vodne pare in ogljikovega dioksida, majhen delež predstavljajo ostali plini in manjši trdni delci. V nasprotju s temperaturo na površju je na višini, kjer letijo potniška letala, vse leto okoli –50 stopinj Celzija. Vodna para se zato spremeni v ledene kristalčke, z zemeljskega površja to vidimo kot dolg bel oblak. Kako dolgo sled letala ostane na modrem nebu, je odvisno od relativne vlažnosti zraka na višini leta.

Vročinski val na Hrvaškem in v Srbiji dosegel vrhunec
12. 08. 2019 17.35
Na Hrvaškem, v Srbiji, Bosni in Hercegovini, Črni gori in Albaniji je vrhunec vročinskega vala, saj so v številnih krajih namerili več kot 40 stopinj Celzija.

Kopališče Žusterna: voda ponovno primerna za kopanje
07. 08. 2019 12.06
Kopalna voda v kopališču Žusterna in na odseku od kopališča Žusterna do vključno mandrača Molet je ponovno primerna za kopanje. Rezultati izrednega monitoringa so pokazali, da so se razmere na kopališču in kopalnem območju izboljšale. Povečanega onesnaženja morja ni več zaznati.

Policija pričela preiskavo: onesnaženje povzročil s puloverjem zamašen odtok
06. 08. 2019 18.51
S puloverjem zamašen odtok na jašku, ki je povzročil onesnaženje hudournika in posledično plaže v Žusterni, ni naključje. Nekdo ga je tja postavil namerno. In to je le vrh ledene gore. Podobnih sabotaž in nenavadnih dogodkov je bilo v zadnjem času preveč, da bi lahko šlo za naključje, pravi koprski župan Bržan. In čeprav s prstom ni pokazal na svojega predhodnika, se je Popovič, ki vse zaplete v zadnjem času komentira prek družbenih omrežij, tudi odzval.

Peklenski julij zaokrožil najtoplejšo petletko v zgodovini meritev
05. 08. 2019 11.27
Po podatkih Svetovne meteorološke organizacije je bil letošnji julij vsaj toliko vroč kot najtoplejši mesec, odkar beležimo temperature. Gre namreč za drugi zaporedni mesec, ki je podrl temperaturne rekorde. Tudi pri nas je bil julij zelo vroč, a ne najtoplejši.

Ali je protitočna obramba z letali sploh smiselna?
03. 08. 2019 07.00
Protitočna obramba že leta odpira različne debate v Sloveniji in v tujini, predvsem kar se tiče njene učinkovitosti. Ker je zadeva precej zapletena, smo za mnenje vprašali vse vpletene in opaziti je, da so mnenja deljena med stroko, ki trdi, da to ni učinkovito in izvajalci ter prebivalci, ki pravijo, da je ogromno dokazov, ali če smo bolj natančni, ravno pomanjkanje le-teh, saj naj toče ne bi bilo.

'To so nevarna vprašanja! Ne bom odgovorila.'
28. 07. 2019 07.00
Laro Komar smo na POP TV spoznali pred slabima dvema letoma, ko se je jeseni začela predvajati takrat nova slovenska nadaljevanka Reka ljubezni. Prelevila se je v fotografinjo Ireno in s tem razdelila Slovenijo – nekateri so jo imeli radi, drugim žal ni bila tako zelo pri srcu.

Ropret okrepil napad Olimpije, Vnuku bo pomagal Polončič
24. 07. 2019 14.59
Hokejsko moštvo SŽ Olimpija se je pred novo sezono okrepilo z Anžetom Ropretom, ki je svojo športno pot na ledu začel ravno v ljubljanski dvorani Tivoli, so sporočili iz vrst zeleno-belih. Prišlo je tudi do sprememb na klopi, kjer glavni trener sicer ostaja Jure Vnuk.

Kako odviti zamašek s plastenke z avtomobilom?
23. 07. 2019 17.03
Po izzivih z vedri ledene vode in plesu Harlem Shake se je po družbenih omrežjih bliskovito razširil nov izziv, tako imenovani "Bottle Challenge" oziroma po naše izziv odvijanja zamaška. Ljudje poskušajo na vse možne načine odviti pokrov, med tem ko mora steklenica ostati cela. Trend se je najprej pojavil med ljubitelji borilnih veščih, kjer so z nogo odvijali zamaške in se bliskovito razširil.

Parlamentarna preiskava v zadevi Kangler, sodelovanje večine strank vprašljivo
12. 07. 2019 12.42
Državni zbor je na zahtevo Državnega sveta odredil parlamentarno preiskavo o odgovornosti nosilcev javnih funkcij pri pregonu državnega svetnika Franca Kanglerja. Preiskavo so pozdravili v nevladnih strankah, iz vrst koalicije in Levice pa je bilo ob opozorilih o njeni nedopustnosti slišati napovedi, da v preiskovalni komisiji ne nameravajo sodelovati.

Jordanska princesa zapustila dubajskega šejka in pobegnila s 35 milijoni evrov
03. 07. 2019 06.00
Ne samo hčerki oblastnega dubajskega šejka, stran od njega je pobegnila tudi ena od njegovih šestih žena. Princesa Haya naj bi se zatekla v London in tam zaprosila za politični azil. S seboj je odpeljala sina in hčerko, vzela pa je tudi 35 milijonov evrov. Aktivisti za pravice žensk ob tem opozarjajo na številne druge trpinčene ženske, ki nimajo denarja in niso kraljeve krvi.

Vročinski val prekinila toča, na udaru vzhod Slovenije
27. 06. 2019 17.55
Ob veliki pregretosti ozračja so severovzhodni del države zajele močnejše nevihte. Toča je najprej udarila v Prekmurju in na Koroškem. Ledene kepe v velikosti kokošjega jajca so padale tudi na Pohorju ter v Celju.

V trajno zamrznjenih tleh Sibirije našli 40.000 let staro glavo volka
16. 06. 2019 09.28
Pred 40.000 leti je na območju današnje Sibirije umrl volk – njegovo glavo, skupaj z izjemno dobro ohranjenimi zobmi, kožuhom in celo možgani, pa so prejšnjo poletje odkrili v trajno zamrznjenih tleh ruskega severa.

Izbruh hiva v Pakistanu: zaradi uporabe rabljenih igel 700 okuženih
02. 06. 2019 09.41
V provinci Sindh na jugovzhodu Pakistana se je v zadnjih dveh mesecih z virusom hiv okužilo več sto ljudi. Pakistanske oblasti to pripisujejo uporabi rabljenih igel, kar pa se v državi dogaja že več let, zato ni jasno, zakaj se je zgodil ta izbruh bolezni. Med nedavno obolelimi je večina otrok.

Okoli 30 odstotkov nosečnic uživa alkohol, depresivna in anksiozna okoli petina
30. 05. 2019 16.37
Nosečnost, rojstvo otroka in začetek starševstva so velike življenjske prelomnice, ki za žensko in moškega ter otroka in ožjo okolico predstavljajo izzive, ki vplivajo na duševno zdravje in počutje. V nosečnosti in po rojstvu otroka je pogosta depresija, ki slabo vpliva na zdravje nosečnice in ploda, zato je pomembno, da bi jo čim prej prepoznali.

Slovenci, ki 3.100 ur igrajo igrice in brskajo (po družbenih omrežjih): do dna v pol leta
25. 05. 2019 07.00
"Ko otrok posluša pravljico o zmaju s sedmimi glavami, ki bruha ogenj, njegovi možgani slikajo prizor, nastaja sposobnost abstraktnega razmišljanja, oblikuje se avtonomna vest. Izoblikuje se samostojen človek. Sodobna tehnologija pa ustvarja nekritičnega potrošnika, ki sledi umetno ustvarjenim potrebam," pravi Miha Kramli, terapevt, vodja centra za zdravljenje odvisnosti v Novi Gorici.

Ruski znanstveniki bi klonirali 42.000 let starega paleolitskega konja, nato pa še mamuta
21. 05. 2019 07.42
V ruski Jakutiji so v večnem ledu znanstveniki odkrili zaledenelo truplo paleolitskega konja po imenu Lena, v katerem so našli tudi kri. Sedaj upajo, da jim bo uspelo s kloniranjem oživiti to vrsto, čemur pa bi sledilo tudi kloniranje mamuta.