Ledene

Krkovič o kadrovanjih, Golobu in Snežiču: Svojevrstna katastrofa
11. 11. 2021 14.17
Po tem, ko uprava podjetja Gen-I z Robertom Golobom na čelu v torek ni dobila novega mandata, se je ta odločil spregovoriti o aktualnih razmerah v družbi. Za enega najodmevnejših nastopov na tem dogodku pa je poskrbel Tone Krkovič, nekdanji brigadir, ki je danes zaposlen v Gen-I-ju. Krkovič, znan kot tesni zaveznik predsednika vlade Janeza Janše, je stopil pred javnost in povedal zgodbo, ki po njegovem mnenju kaže na "svojevrstno katastrofo". Govori pa o tem, kako se pri nas kadruje v velikih podjetjih in kdo vse ima pri tem besedo.

Sezona okužb dihal v polnem razmahu, nekateri starši kljub temu bolne otroke vozijo v vrtec
20. 10. 2021 12.13
Pediatri opozarjajo na velik porast števila virusnih okužb dihal pri otrocih, do česar je letos prišlo prej kot običajno. Posledično veliko otrok potrebuje bolnišnično zdravljenje, nekateri med njimi tudi intenzivno nego. Ob tem v skupnosti vrtcev starše pozivajo, naj bolnih otrok ne pripeljejo v vrtec, saj lahko okužijo druge otroke.

Omejitveni ukrepi zaradi pandemije vplivajo na vsakega sedmega otroka
05. 10. 2021 12.03
Kmalu se bo začelo tretje leto življenja s pandemijo covida-19, kar močno vpliva na duševno zdravje in dobro počutje otrok in mladostnikov. Po podatkih UNICEF skoraj 46.000 mladostnikov vsako leto umre zaradi samomora, kar je eden od petih najpogostejših razlogov za smrt v tej starostni skupini. Države pa premalo vlagajo v obravnavo psiholoških težav otrok in mladostnikov. Poročilo UNICEF navaja, da se po vsem svetu za stroške na področju duševnega zdravja nameni približno dva odstotka državnega proračuna za zdravstvo.

V štirih letih se je Mont Blanc znižal za skoraj en meter
01. 10. 2021 08.08
Od zadnje uradne meritve v letu 2017 se je francosko-italijanski Mont Blanc znižal za nekaj manj kot en meter. Ta najvišja gora v zahodni Evropi sicer že od leta 2001 vsako leto povprečju izgubi 13 centimetrov. Njen skalnati del namreč meri 4792 metrov, vendar pa je po vrhu prekrit z debelo snežno plastjo. Znanstveniki medtem ob višanju temperatur svarijo pred hitrim taljenjem ledenikov.

Dallas Mavericks v novo sezono brez 'Dončićevega največjega sovražnika'
24. 09. 2021 16.44
Haralabos 'Bob' Voulgaris. Ime, ki se je znašlo v središču pozornosti ob odhodu dolgoletnega športnega direktorja Donnieja Nelsona iz Dallasa. Kmalu zatem je klub zapustil še trener Rick Carlisle, ki je nov izziv poiskal v klubu Indiana Pacers, zdaj pa teksaško barko zapušča še Voulgaris. Človek, ki je sicer s svojim statističnim znanjem skrbel za kadrovanje Mavsov v preteklih sezonah. Pri The Athleticu so Voulgarisa, grško-kanadskega igralca pokra, sicer označili kar za največjega sovražnika Luke Dončića v Dallasu.

Ana Klašnja dva dni po poškodbi z otečeno nogo na snemanje Talentov
13. 09. 2021 15.17
Balerina Ana Klašnja se je dva dni pred začetkom prve avdicijske oddaje Slovenija ima talent med premiero baleta Dunajski večer poškodovala. Kljub hudim bolečinam in zatečeni nogi je kot prava profesionalka svojo nalogo za žirantsko mizo Talentov uspešno opravila. V pogovoru nam je zaupala podrobnosti poškodbe in pojasnila, ali je na snemanju Talentov sploh lahko obula visoke pete.

Stopnjevanje nasilja proticepilcev: 'Verbalno nasilje se je začelo v politiki'
09. 09. 2021 06.00
Po zavzetju studia RTV smo bili priča še požigu zabojnika za testiranje v Kamniku. Nesprejemljivo obnašanje so v oddaji 24UR ZVEČER komentirali kamniški župan Matej Slapar, ki pravi, da gre za strahopetno početje, generalni sekretar Sviza Branimir Štrukelj, ki je prepričan, da se je verbalno nasilje začelo v politiki, in infektologinja Mateja Logar, ki je pojasnila, da so zdravstveni delavci zaradi obnašanja ljudi že nekaj časa v skrbeh. Logarjeva je spregovorila tudi o predlogu za nov vladni semafor, ki se s šestih krči na štiri faze.

Hiška je bila brezhibno čista in pospravljena. V njej je dišalo po pravkar pečenem kruhu
05. 09. 2021 07.00
Poti Verige dobrih ljudi, skozi katero rešujemo družine največjih stisk vse Slovenije, smo tik pred vodenjem zadnjih izmen otrok na letovanjih malce strnili. Ob zavedanju, da je pred nami en silovito vroč dan in hkrati skoraj 500 km, smo si zadali obiskati najbolj oddaljene družine. Kajti najdaljša pot je vodila na skrajno severovzhodno točko naše dežele. Tja, kjer razen družine, ki živi v še iz blata zidani kočici, redko stopi katera koli človeška duša.

Policija pri petkovem vdoru v stavbo RTV zabeležila kar 90 kršitev
04. 09. 2021 11.06
Po vdoru nasprotnikov cepljenja in zanikovalcev obstoja novega koronavirusa v studio javne televizije so v vodstvu RTV Slovenija dejanje ostro obsodili in sporočili, da bodo uporabili vsa varnostna in pravna sredstva, da se tovrstni incident ne bo več ponovil. Vdor so obsodili tudi v Društvu novinarjev Slovenije. S Policijske uprave Ljubljana pa so sporočili, da shode pred stavbo RTV spremljajo že več mesecev, pri tem so zaznali več kršitev in zato tudi predlagali prepoved shodov, a je Upravna enota Ljubljana odločila, da pogoji za takšno prepoved niso izpolnjeni.

Nasprotniki cepljenja vdrli v studio javne televizije
03. 09. 2021 21.20
Skupina nasprotnikov cepljenja in zanikovalcev novega koronavirusa je vdrla v osrednji informativni studio nacionalne televizije. Posredovala je Policija. Ob tem v Društvu novinarjev Slovenije opozarjajo, da je napad na avtonomijo javnega medija nedopusten. "Napad na javni medij ni samo napad na novinarstvo, ampak je napad na temelje demokracije," še dodajajo. Podobno ocenjujejo v novinarskem sindikatu.

Na vrhu Grenlandije prvič v zgodovini meritev padal dež
20. 08. 2021 09.30
Prvič v zgodovini meritev so na vrhu Grenlandije, ki leži na 3200 nadmorske višine, namesto snega zabeležili dež. Temperature so se namreč konec tedna že tretjič v manj kot desetletju dvignile nad ledišče, topel zrak pa je na območju sprožil ekstremen dež.

Nasin zemljevid, ki prikazuje dvig gladine morja. Kako kaže naši okolici?
11. 08. 2021 19.48
Vesoljska agencija Nasa je ustvarila novo orodje, s katerim omogoča vpogled v prihodnost. Vendar pa to ne le kakršno koli prihodnost, temveč v prihodnost dviga morske gladine. Naraščajoče vodne gladine bo še poslabšalo težave, s katerimi se obalne skupnosti že spopadajo. "Orodje za projekcijo morske gladine bo utrlo pot prihodnjim aktivnostim, ki olajšajo izmenjavo znanja, odprto znanost in enostaven dostop do najsodobnejše podnebne znanosti," so prepričani pri Nasi.

Zalivski tok na robu zamrtja? 'Tega ne smemo dopustiti'
06. 08. 2021 07.17
Znanstveniki so odkrili, da bi lahko zalivski tok v Atlantskem oceanu v prihodnosti drastično oslabel, kar bi imelo katastrofalne posledice za ves svet. Med drugim bi zamrtje atlantskega toka vplivalo na padavine, nevihte, temperature in tudi dvig morske gladine. "To je nekaj, česar preprosto ne smemo dopustiti," opozarjajo raziskovalci.

Oblasti dale dovoljenje za odstrel 'problematičnega' severnega medveda
04. 08. 2021 09.08
Severni medved se je potikal okoli danske vojaške baze na Grenlandiji in nekoga ugriznil v roko. Če bi problematični medved zagrešil še kakšen podoben incident, ga lahko, na podlagi dovoljenja lokalnih oblasti, ustrelijo.

V talečem se ledu na Tibetanski planoti odkrili 15.000 let stare viruse
23. 07. 2021 09.46
V ledu, ki prekriva 'streho sveta', so približno 15.000 let preživeli starodavni virusi, je pokazala analiza. Večina virusov, odkritih v dveh vzorcih ledu, je "popolnoma drugačnih od katerih koli drugih virusov, ki so bili katalogizirani do sedaj", pravijo raziskovalci.

Zdravniki se bojijo vojaške hunte, bolnike zdravijo zunaj zdravstvenih ustanov
22. 07. 2021 18.48
V Mjanmaru se po februarskem vojaškem udaru, ko so ljudje na kisikove bombe čakali po več ur, hudo bolni pa, ker so se bali obiskati prenatrpane bolnišnice s premalo zaposlenimi, umirali doma, znova soočajo s hudim valom okužb. Ker so bili zdravniki ključni gonilniki začetnega protestnega gibanja, se bojijo aretacij in mučenja, bolnike pa zato v sklopu skrivne zveze prostovoljcev zdravijo zunaj zdravstvenih ustanov.

'Zadnje zatočišče' polarnih medvedov občutljivo na podnebne spremembe
03. 07. 2021 20.39
Nova študija ugotavlja, da območje Arktičnega oceana, ki je ključnega pomena za preživetje polarnih medvedov in tudi drugih živali, hitro postaja zelo občutljivo na podnebne spremembe. Raziskovalci pravijo, da je bilo rekordno taljenje ledu v lanskem letu v 80 odstotkih posledica vremenskih dejavnikov, kot so vetrovi, 20 odstotkov pa so doprinesle podnebne spremembe.

Jugovzhodna Francija pokopana pod točo, v Nemčiji močni nalivi povzročili poplave
29. 06. 2021 20.51
Silovita nevihta je zajela nekatere predele Francije, Nemčije in Švice ter povzročila številne težave in veliko škodo. V Franciji so se morali domačini izkopati iz svojih domov, saj so bila nekatera mesta pokopana pod skoraj metrom debelo odejo toče. Medtem je nevihta v Nemčiji poplavila ceste ter povzročila številne prometne nesreče.

Skupnost občin: Problematiko odpadnega blata je treba reševati sistemsko
29. 06. 2021 11.16
Skupnost občin Slovenje je na pobudo župana občine Hoče-Slivnica Marka Soršaka vlado, ministrstvo za okolje in prostor ter DZ in državni svet pozvala k takojšnjemu sistemskemu reševanju kritičnih razmer z odpadki oz. odpadnim blatom. V skupnosti se bojijo, da se bodo brez ukrepanja pojavile nepovratne posledice za okolje.

Kako smo pristali do grla v blatu in postali raj za okoljske kriminalce?
21. 06. 2021 14.49
Kdor pri gradnji čistilne naprave ni razmišljal dolgoročno, se sedaj dobesedno utaplja v komunalnem blatu. Ko je Madžarska leta 2019 rekla 'ne' našemu komunalnemu blatu, je vlada ostala pri iskanju rešitev, kako bi Slovenija končno postala samozadostna. Še vedno smo na točki iz leta 2019, opozarjajo na Zbornici komunalnega gospodarstva. "Takrat si niti predstavljati nismo mogli, da bodo priložnost zaznali 'okoljski kriminalci', ki bodo blato sicer od upravljavcev čistilnih naprav legalno prevzeli in ga nato nelegalno odložili v naravo." So pa nekateri vendarle gledali v prihodnost in čistilne naprave opremili s sušilnicami, s čimer so precej oklestili tonažo blata. A tudi ti se soočajo s težavami in pritiski.

Po tednu dni tavanja po arktičnem ledu rešili belo kosmatinko Aiko
10. 06. 2021 11.32
Po poročanju ruskih državnih medijev so mornarji rešili psičko, potem ko je več kot teden dni tavala po Arktiki. Posadka ruske ledolomne ladje je na psičko pasme samojed naletela daleč na ledenih poljih blizu vasi Mis Kameni na severu Rusije. Psičko so živo in zdravo vrnili lastnikom, ki še zdaj ne razumejo, kako se je znašla sredi ledene puščave.

Je Slovenija Meka za mafijske združbe in krvoločne klane?
05. 06. 2021 11.46
Racija za racijo, zaseženih na stotine kilogramov drog, pa denarja in orožja. Črnogorski Kavački klan, ki je svoje nasprotnike predeloval v čevapčiče, je imel pri nas veliko celico, tako številčno, da je celo imela svojo podcelico. Ali je bilo s to povezano tudi 17 pridržanih v zadnji akciji, ki so tihotapili droge iz Dominikanske republike, policija še preiskuje. So organi pregona razkrili le vrh ledene gore? O tem je v oddaji 24UR ZVEČER spregovoril vodja Oddelka za prepovedane droge v Upravi kriminalistične policije na Generali policijski upravi Mišo Radovančevič.

Psihoterapevti: Učitelji, držite se minimalnega števila ocen
26. 05. 2021 10.54
"Ne gre za znanje, gre za otroke in mladostnike. Veliko napako delamo, če pozornost usmerimo v ozko krpanje lukenj v kognitivnem znanju in ob tem pozabimo na psihofizično zdravje otrok in mladostnikov. Tovrstno 'krpanje' ran bo posledično veliko daljše in težje kot krpanje lukenj v znanju," ob zaključku šolskega leta opozarjajo v SKZP.

Spremenljivemu vremenu še ni videti konca. Kaj to pomeni za prihajajoče poletje?
14. 05. 2021 06.45
Letošnja pomlad nam daljšega obdobja stabilnega vremena še ni prinesla in tako bo najverjetneje ostalo še kar nekaj časa. Tudi v preteklosti je bilo vreme v tem delu leta pogosto nestanovitno, kar je tudi sicer značilnost obdobja, ko prehajamo iz hladne v toplo polovico leta in so še možni prodori polarnega zraka. Krivdo za mrzlo in mokro vreme v maju so dolga stoletja pripisovali t. i. ledenim možem in "poscani" Zofki, ki godujejo ravno v teh dneh. Po ljudskem izročilu bo hladni in mokri pomladi sledilo toplo in sončno poletje. Kaj pa pravijo dolgoročne napovedi evropskega meteorološkega centra?

Ali letošnja neobičajno hladna pomlad pomeni začetek ledene dobe?
07. 05. 2021 07.00
Letošnja meteorološka pomlad je za marsikoga razočaranje, saj nam daljšega obdobja zelo toplega in stabilnega vremena še ni prinesla. Ravno nasprotno, april je bil pri nas celo najhladnejši po letu 1997, podobno vreme pa se nadaljuje tudi v maju. Mnogi se sprašujete, kako je v dobi segrevanja ozračja to sploh mogoče, po družbenih omrežjih se širijo celo govorice, da je letošnja pomlad začetek male ledene dobe. Kaj je res in kaj ne?

Ciril Jazbec med nagrajenci fotografskega natečaja World Press Photo
16. 04. 2021 12.52
Slovenski fotograf Ciril Jazbec je na mednarodnem fotografskem natečaju World Press Photo osvojil drugo nagrado v kategoriji Okolje. Nagrajen je bil za serijo fotografij, ki jih je posnel v severni Indiji, objavljene pa so bile lani v reviji National Geographic. Doslej so nagrado na tem natečaju prejeli le trije slovenski fotografi.

Janša zaradi spora z Veldovo zapustil razpravo, Simoniti ni spregovoril
26. 03. 2021 07.19
V okviru skupine Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije je potekala razprava o Sloveniji, v kateri so najprej soočili mnenja o položaju medijev. Slovenski premier Janez Janša je zaradi spora s predsedujočo Sophie in 't Veld glede (ne)predvajanja videa zapustil sestanek, minister za kulturo Vasko Simoniti pa sploh ni spregovoril.

Predana mamica Karolina je podvomila vase, a ji je družina vlila novih moči
23. 03. 2021 07.50
Karolina Podvršnik pravi, da je preprosto podeželsko dekle, ki pa se znajde tudi izven cone udobja. Največji izziv zanjo je poleg prepričevanja sodnikov tudi ločenost od družine. Med prvo preizkušnjo je bila zato zelo čustvena, a ji je prav sporočilo njenih najdražjih vlilo novih moči.

Za Šarca nabava cepiv le vrh ledene gore, Tonin poziva k dialogu
17. 03. 2021 22.51
Kdo je odgovoren, da Slovenija lanskega decembra ni naročila vseh količin cepiva proizvajalcev Pfizer in BioNTech, ki jih je imela na voljo? Odgovor na to vprašanje so iskali na politično-strokovnem vrhu na Brdu pri Kranju, ki ga je sklical predsednik Borut Pahor. V opozicijski LMŠ zamujeno priložnost za nabavo dodatnih odmerkov cepiva vidijo kot tako veliko napako, da napovedujejo vložitev ustavne obtožbe zoper premierja Janšo.

Stiske zaradi pouka na daljavo: 'Posledice za celotno družbo bodo zelo velike'
17. 03. 2021 13.59
Šolanje na daljavo je na osnovnošolcih, dijakih in študentih pustilo velike posledice, tako socialne kot tudi psihofizične. Ker je, kot so pri stranki LMŠ zapisali, pomembno, da se s temi posledicami kot družba soočimo čim učinkoviteje, so organizirali okroglo mizo, v sklopu katere so različni akterji iz šolstva naslovili omenjene težave. Govorniki so se strinjali, da se je znanje mladih občutno poslabšalo, naloga politike pa bo v prihodnosti zaznati vse te težave in v sodelovanju s stroko čimprej zaznati izzive.