Let 3

Kip meseca marca delo Irene Brunec
11. 03. 1999 15.24
Kiparska galerija Latobia na Mestnem trgu v Ljubljani, ki jo vodi Staša Kokot, bo v okviru tradicionalne mesečne akcije kot t. i. kip meseca prihodnji torek, 16. marca, predstavila delo kiparke Irene Brunec. Njen kip je izbrala direktorica zavarovalnice Triglav Nada Klemenčič.

Predstavili evropsko nagrado na področju informacijskih tehnologij
10. 03. 1999 15.45
Evropska komisija, generalna direkcija XIII (program IST - Information Society Technologies) je v sodelovanju z Euro-CASE (European Council of Applied Sciences and Engineering) objavila razpis za tekmovanje za Evropsko nagrado na področju informacijskih tehnologij 1999. Na ljubljanskem Inštitutu Jožef Štefan so na današnji predstavitvi omenjene nagrade med drugim poudarili, da je razpis že nekaj let odprt tudi za države srednje in vzhodne Evrope.

Na Kitajskem izkopali 6000 let star oltar
10. 03. 1999 12.19
Skupina kitajskih in japonskih arheologov je izkopala 6000 let star oltar, ki velja za najstarejši najdeni oltar na Kitajskem. Oltar velikosti 200 kvadratnih metrov in nepravilne elipsoidne oblike so našli v bližini jezera Dongting v kitajski pokrajini Hunan. Blizu dragocene najdbe so arheologi izkopali še kakih 40 jam s človeškimi kostmi. Domnevajo, da gre za ostanke ljudi, ki so bili žrtvovani med verskimi obredi. Direktor arheološkega raziskovalnega društva Hunan meni, da so oltar verjetno uporabljali v obrednih aktivnostih skupnosti v 300 let dolgem obdobju, ko se je razvijala religija.

Mars je bil nekdaj drugačen planet
10. 03. 1999 11.19
Če bi Mars Pathfinder na rdečem planetu pristal nekaj milijard let prej, bi priletel na popolnoma drugačen planet, morda celo na takšnega, na katerem bi bilo možno življenje, trdijo znanstveniki. Podatki, zbrani po misiji Pathfinderja leta 1997, projekta Mars Global Surveyor in misije Vikingi v 70. letih, kažejo, da je bilo podnebje na Marsu včasih bolj vlažno in toplejše. Zglajene stene, pogoste erozije in oblika razpok sten na mestih, kjer je pristal Pathfinder, kažejo na to, da je bila na Marsu nekoč voda, so zapisali v reviji Science. Po besedah Matta Golombeka, vodje projekta Pathfinder, je težko reči, koliko vode in kako dolgo je bila na tem planetu. ''Če - in to veliki 'če' - je tekoča voda bila stabilna, je to tisti dejavnik, ki je potreben za nastanek življenja.'' Oblike življenja na Marsu so bili verjetno primitivni enocelični organizmi, njihov obstoj pa bi lahko dokazali s preizkusi, s katerimi bi raziskali kemične ostanke, ki so jih pustili za seboj.

Republikanci ostro napadajo vlado predsednika ZDA Billa Clintona
10. 03. 1999 09.28
Republikanski kongresniki in senatorji ostro napadajo vlado predsednika ZDA Billa Clintona zaradi počasne preiskave primera vohunjenja v jedrskih laboratorijih v Los Alamosu na račun Kitajske. Senatni odbor za obveščevalne dejavnosti tako že pripravlja zaslišanja vladnih uradnikov na čelu z ministrom za energetiko in nekdanjim veleposlanikom ZDA v ZN Billom Richardsonom. Richardson je v ponedeljek sicer odpustil osumljenega znanstvenika tajvanskega rodu Wen Ho Leeja, senatorje pa razburja dejstvo, da so Leeja že vrsto let sumili, svoje delo pa je normalno opravljal naprej. Polemike je sprožilo tudi vprašanje varnostnega režima v znanstvenih laboratorijih. Bill Richardson je priznal, da je varnostni režim bolj ''akademski'', kar pa ne pomeni, da lahko kdorkoli pride do podatkov o ameriških jedrskih skrivnostih.

Vstop ameriške investicijske banke Goldman Sachs na organizirani trg vrednostnih papirjev
10. 03. 1999 08.39
Poslovni partnerji ene od večjih ameriških investicijskih bank Goldman Sachs naj bi po poročanju vodstvenega osebja družbe odobrili njen vstop na organizirani trg vrednostnih papirjev. Družba, ki ima prek 220 poslovnih partnerjev, deluje pa že 130 let, naj bi na Wall Streetu ponudila 15 odstotkov svojih delnic. Na Wall Streetu vrednost celotne družbe Goldman Sachs ocenjujejo na od 21 do 24 milijard ameriških dolarjev, prva emisija delnic pa naj bi prinesla od 2,1 do 3,6 milijarde dolarjev svežega kapitala.

Lakota v Severni Koreji vse hujša
09. 03. 1999 17.41
Kljub mednarodni pomoči je lakota v Severni Koreji vse hujša. Kot je danes v Ženevi povedala predstavnica Svetovnega programa za prehrano, je podhranjenih tudi vse več otrok v starosti nad sedem let.

Dalajlama pripravljen na avtonomijo Tibeta
09. 03. 1999 16.55
Tibetanski voditelj dalajlama se odpoveduje neodvisnosti Tibeta od Kitajske in je pripravljen pristati na njegovo avtonomijo. ''Ne zahtevam neodvisnosti za Tibet. Upam, da bodo pogajanja tibetanskemu ljudstvu prinesla pravo avtonomijo,'' je zapisano v vnaprej objavljenem govoru, ki ga bo imel dalajlama ob 40. obletnici upora proti kitajski zasedbi Tibeta.

Janez Sodržnik odslej svetnik MOL
09. 03. 1999 12.50
Dosednjemu direktorju mestne uprave Mestne občine Ljubljana (MOL) Janezu Sodržniku se 10. marca izteče trimesečni rok, odkar so ga potrdili za mestnega svetnika, tako da se je odločil, da bo odslej opravljal funkcijo mestnega svetnika.

Tisoč let templja Khajuraho
08. 03. 1999 19.39
Tisočo obletnico ''erotičnega'' templja Khajuraho v Indiji so počastili s festivalom, ki bo trajal celo leto. Festival je s prižigom oljenk v ribniku v soboto odprl indijski predsednik Kocheril Raman Narayanan. Tempelj je Indiji in svetu doprinesel ''estetsko in duhovno veselje'', je na praznovanju, ki ga je prenašala tudi televizija, dejal Narayanan. Hindujski tempelj v zvezni državi Madhaya Pradesh je bil zgrajen med letoma 950 in 1050. Njegovi zunanji zidovi so okrašeni s skulpturami, ki predstavljajo vsakdanjik tistega časa, ob teh pa tudi ljubezenske prizore. Ti so tako očitni, da so nekatere razglednice z bližnjimi posnetki neprimerne za mladino. Tempelj Khajuraho sodi skupaj z znamenitim Taj Mahalom med najbolj znane indijske zgradbe. Praznovanje visoke okrogle obletnice je obenem tudi uvod v ''leto obiska Indije'', s katerim želi vlada privabiti še več turistov.

Umrl japonski fotograf Hiroši Hamaja
08. 03. 1999 18.54
Priznani japonski fotograf Hiroši Hamaja, ki se je med drugim uveljevil s fotografijami demonstracij, je v starosti 83 let umrl minulo soboto v Tokiu, je danes sporočila njegova družina. Umetnik je bil znan po slikah pokrajin in običajev v osrednji Japonski.

Nova družboslovna zbirka Dialogi
08. 03. 1999 17.49
Iz mariborskega kroga filozofov in antropologov na tamkajšnji Pedagoški fakulteti, ki so že več let dejavni tudi pri reviji Dialogi, je prišla pobuda po ustanovitvi istoimenske humanistične in družboslovne zbirke. Po besedah Borisa Vezjaka si bodo uredniki in sodelavci zbirke prizadevali tudi za odpravljanje predsodkov do filozofije kot zapletene in nedostopne vede.

Emma Bonino kandidira za predsednico Italije
08. 03. 1999 07.42
Evropska komisarka Emma Bonino je uradno razglasila svojo kandidaturo za predsednico republike, so včeraj sporočili z Radikalne stranke, katere članica je Boninova.

7. marec - dan pomorstva
07. 03. 1999 10.27
Slovenija je pred osmimi leti (7. marca 1991) sprejela resolucijo o pomorski usmeritvi države, pet let kasneje pa je bil 7. marec, dan sprejetja dokumenta razglašen za dan pomorstva.

Mati japonskega cesarja Akihita dopolnila 96 let
07. 03. 1999 09.12
Mati japonskega cesarja Akihita, ki je med vsemi člani cesarske družine doslej dočakala najvišjo starost, je pred dnevi dopolnila 96 let. Nagako, žena pokojnega cesarja Hirohita, je častitljivo starost obeležila v družinskem krogu na čelu s cesarjem Akihitom in cesarico Mičiko v cesarski palači v Tokiu. Slavljenka je po navedbah virov blizu cesarski družini dobrega zdravja. Nagako se uradnih dogodkov ni udeležila že vse od praznovanja rojstnega dne cesarja Hirohita leta 1987. Po Hirohitovi smrti dve leti kasneje se je v javnosti pojavila le redko. Nagako se je s cesarjem Hirohitom poročila leta 1924, rodila pa je sedem otrok.

''Medel odziv Evrope na kurdsko vprašanje''
06. 03. 1999 19.38
Ocalanovi odvetniki so pozvali evropske vlade naj začnejo še bolj pritiskati na Turčijo, da bi bilo sojenje kurdskemu voditelju pravično. ''Evropa se je pokazala za bolj šibko pri celotni zadevi v zvezi z Ocalanom'', sta za nemški časnik Spiegel povedala predstavnika komiteja Ocalanovih odvetnikov Hatice Korkut in Ahmet Zeki.

Srbi razpisali tiralico za Hashimom Thaqijem
05. 03. 1999 18.14
Sodnica okrožnega sodišča v Prištini, Danica Marinkovič, je danes sporočila, ''da je za voditeljem kosovskih Albancev Hashimom Thaqijem razpisana tiralica in da ga bodo organi pregona priprli takoj, ko bo mogoče''.

Rekord pred Maximarketom
05. 03. 1999 17.56
V okviru projekta ''Leto rekordov'', ki ga gmotno podpira Coca-Cola, je v petek 5. marca 1999 med 14. in 17. uro na ploščadi pred ljubljanskim Maximarketom v Fiat Punto, ki ga prispeva Avto Triglav, poskušalo zlesti največje število ljudi. Po precejšnjih naporih jih je Punto vase sprejel kar 23 in tako so organizatorji dosegli svojevrsten rekord.

Na Lentu opravili rez najstarejše trte na svetu
05. 03. 1999 16.13
Študentje kmetijske fakultete so danes pod nadzorom mestnega viničarja Toneta Zafošnika na mariborskem Lentu opravili rez najstarejše trte na svetu. Njen gospodar, mariborski župan Boris Sovič, je ob tem dejal, da več kot 400 let stara modra kavčina sodi med najbolj znamenite simbole Štajerske in vse Slovenije. Na slovesnosti ob obrezovanju trte je Sovič podaril cepljenke najstarejše trte na svetu predstavnikom treh občin z dolgoletno vinogradniško tradicijo: Lendavi, Dobrovniku in Moravskim Toplicam. Na prireditvi, ki so jo popestrili s kulturnim programom, so sodelovali tudi predstavniki številnih prijateljskih občin, kjer že rastejo cepljenke modre kavčine z Lenta. Potomke omenjene trte uspevajo v Ljubljani, Novem mestu, Metliki, Kopru, Ptuju, Pesnici, Gornji Radgoni, avstrijski Lipnici, Šentjurju, Ljutomeru, Brežicah, v Franciji in v Osaki na Japonskem.

Miha Urban ostaja predsednik uprave Ljubljanskih mlekarn
05. 03. 1999 16.06
Delničarji Ljubljanskih mlekarn so na današnji skupščini potrdili vse predlagane sklepe. Sprejeli so sklep o delitvi dobička, o dopolnitvah in spremembah statuta ter izvolili člane nadzornega sveta. Ta se je po skupščini sestal in kot edinega člana za predsednika uprave imenoval generalnega direktorja Ljubljanskih mlekarn in predsednika dosedanje začasne uprave Miho Urbana.

Pilot v primeru Cavalese oproščen krivde
05. 03. 1999 08.34
Ameriškega pilota Richarda Ashbyja, ki je povzročil gondolsko nesrečo v italijanskem Cavaleseju, so včeraj oprostili krivde. Osemčlanska vojaška porota v Camp Lejeuneu v ameriški zvezni državi Severna Karolina je sklenila, da Ashbyju ne morejo dokazati, da je 3. februarja leta 1998 iz malomarnosti povzročil smrt 20 ljudi. Natančnejše obrazložitve za oprostitev za zdaj niso navedli.

Tirana poziva kosovske Albance, naj čimprej podpišejo mirovni dogovor
04. 03. 1999 19.14
Albanski parlament je pozval Albance na Kosovu, naj čimprej podpišejo mirovni sporazum, ki ga je pripravila kontaktna skupina. Obenem albanski poslanci poudarjajo, da je navzočnost sil zveze NATO na Kosovu nujna za zagotovitev uresničevanja mirovnega dogovora.

V Emoni Globtourju z naložbami do večjega tržnega deleža
04. 03. 1999 15.53
V Emoni Globtourju, turistični družbi, ki letos praznuje 30 let, so lansko leto končali uspešno, saj so prepeljali približno 70.000 turistov in ob tem ustvarili 30 milijonov nemških mark prihodkov, kar je za petino več kot predlani.

Večino bremena predlagane pokojninske reforme nosijo ženske
04. 03. 1999 15.15
Predlagana pokojninska reforma pomeni predvsem za ženske bistveno poslabšan položaj glede na sedanjo zakonodajo, je na današnji novinarski konferenci povedala izvršna sekretarka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Metka Roksandič in dodala, da vse predlagane rešitve slonijo na podaljšanju potrebne pokojninske dobe in na višanju potrebne starosti za vstop v pokoj za ženske. Pri moških se povezava starosti in pokojninske dobe ne spreminja in ostaja že od leta 1992 enaka. Ob predlogu pokojninske reforme bodo predvsem prizadete tiste ženske, ki imajo vsaj deset let delovne dobe, saj po besedah Metke Roksandič te ženske vseh prikazanih olajšav ne bodo mogle izkoristiti.

Roton naj bi pocenil pot v vesolje
04. 03. 1999 11.25
V puščavi Mojave v ZDA so v začetku tedna predstavili zasebno vesoljsko plovilo Roton, s pomočjo katerega naj bi se v prihodnosti vesoljski poleti močno pocenili.

Viagro poskusilo 20.000 Belgijcev
04. 03. 1999 08.57
Viagro, tabletko za povečevanje spolne potence, je od oktobra lani, ko je izdelek prišel na belgijsko tržišče, poskusilo 20.000 Belgijcev. Raziskava družbe Pfizer, ki tabletke izdeluje, je pokazala, da je bila večina teh starih med 40 in 70 let. Tako je tipičen oziroma povprečen uporabnik viagre v Belgiji moški, star 53 let, poročajo belgijski mediji, ki povzemajo poročilo družbe Pfizer.

Sedma knjiga sage - o Slovencih v drugi svetovni vojni
03. 03. 1999 18.43
Sedma knjiga cikla romanov Lipa zelenela je, s katerim namerava pisatelj Bogdan Novak v obliki sage leposlovno, a obenem ''kulturno-dokumentarno'' zaobjeti življenje slovenskega naroda od 80. let prejšnjega do konca tega stoletja, seže že v dogajanje druge svetovne vojne. V osrednjem delu predstavlja pomadžarjevanje Prekmurja, zapiranje knjižnic in uničevanje slovenskih knjig po ukazu madžarske vojaške uprave. Roman z naslovom Ugasla ognjišča se začenja s prihodom prekmurskega profesorja Vanča Godine v Ljubljano, potem ko mu je na porodu umrla žena, in srečanjem z lepo Primorko Vito, konča pa z Godinovim pregnanstvom in učiteljevanjem v Senti (Bačka, Srbija), leta 1942, med Madžari, Srbi, Hrvati in drugimi narodnostmi. Knjiga je pravzaprav prva novost nadaljevanja sage, potem ko je izdajanje zbirke prešlo v okrilje založbe Mladinska knjiga.

Slike Maje Paič Kveder v galeriji Ilirija
03. 03. 1999 18.38
V galeriji Ilirija na Tržaški 40 v Ljubljani bodo drevi ob 18. uri odprli razstavo akademske slikarke Maje Paič Kveder, rojene v Zagrebu, kjer je končala tudi likovno akademijo, zdaj pa že vrsto let ustvarja v Ljubljani.

Umrla pevka Dusty Springfield
03. 03. 1999 18.33
Pevka Dusty Springfield, ki je v šestdesetih letih navduševala ljudi s pesmimi, kot sta bili uspešnici Son of a Preacher Man in Wishin' and Hopin', je v starosti 59 let umrla po dolgem boju z rakom na dojkah.

V Narodni galeriji potekajo zadnje priprave
03. 03. 1999 15.44
V Narodni galeriji potekajo zadnja dela pri postavitvi razstave dveh restavriranih umetnin velikega pomena - Križanega iz krstilnice župnijske cerkve sv. Jurija v Piranu iz 14. stoletja in dvostransko poslikanega gotskega krilnega Ptujskega oltarja Konrada Laiba iz 15. stoletja. Restavracija obeh spomenikov je potekala več let. Razstavo obeh spomenikov skupaj s ponazoritvijo strokovnih postopkov bo jutri, 4. marca, ob 18. uri v novem krilu galerije odprl prof. dr. Janez Hoefler.