Let 3

V Rusiji bodo oprostili 94.000 zapornikov

28. 01. 1999 14.02

Ruska vlada bo parlamentu predlagala oprostitev 94.000 zapornikov, z ukrepom pa želi vlada izboljšati razmere v prenapolnjenih zaporih, v katerih prestaja kazen več kot milijon zapornikov, je danes povedal pravosodni minister Pavel Krašeninikov.

Izrael hrani virus koz, trdi jeruzalemski časnik

28. 01. 1999 13.10

Izraelsko ministrstvo za zdravstvo hrani v laboratoriju virus črnih koz, s čimer krši mednarodne konvencije, piše v današnji izdaji časnik Jediot Aharonot.

Umrl veliki portugalski cineast Manuel Costa e Silva

28. 01. 1999 11.49

V Lizboni je v ponedeljek zaradi srčnega napada v 61. letu starosti umrl eden največjih portugalskih direktorjev fotografije Manuel Costa e Silva, poroča portugalsko časopisje. Manuel Costa e Silva, eden od protagonistov gibanja prenove portugalskega filma, je bil od 60-ih let nepogrešljiv pri vseh pomembnejših filmih nove generacije, v zadnjih letih pa se je posvetil tudi dokumentarnemu filmu. Režiserji Manoel de Oliveira, Ferando Lopes in Joao Cesar Monteiro so ga, poleg številnih drugih, hvalili kot čudežnega stvarnika luči, ki jo je znal čudovito prilagoditi scenariju. Ob kratkih in celovečernih filmih se bodo ljubitelji filma vedno spominjali tvorca ''najlepše črnobele fotografije portugalskega filma,'' se je umetniku poklonil režiser filma Čebela na dežju (Uma albelha na chuva) Fernando Lopes.

Hrvaški otroci v povprečju kadijo že pri trinajstih

28. 01. 1999 08.23

Hrvaški otroci naj bi v povprečju začeli kaditi pri trinajstih letih. Po ugotovitvah evropske raziskave o pivskih navadah in zlorabi mamil med šolsko mladino (ESPAD), izvedene v 26 evropskih državah, je to prej kot v večini ostalih anketiranih držav. Čeprav je le devet odstotkov hrvaške mladine v starosti od 15 do 16 let priznalo, da so že poskusili marihuano ali hašiš, je sicer zloraba trdih mamil redka. Zaskrbljujoče je predvsem število mladih, ki eksperimentirajo z inhalatorji. Med fanti je takšnih kar 14 odstotkov. Raziskava je še pokazala, da učenci iz boljših šol manj kadijo, redkeje pijejo in še redkeje uživajo mamila.

Banka Slovenija bo omejila pravila o višini depozitov

27. 01. 1999 13.46

Banka Slovenije bo februarja omejila pravila, ki zadevajo pogoje po katerih lahko slovenska podjetja kupujejo v tujini. Eno izmed teh pravil, ki ga narekuje sporazum o pridružitvi v Evropsko skupnost, zahteva od podjetij depozit v višini 30 odstotkov od vrednosti posojila za dve leti. Banka bo določila višino depozita, ki bo odvisen od višine in strukture posojila.

Ulikses najboljši roman v angleškem jeziku

27. 01. 1999 13.40

Roman Ulikses irskega pisatelja Jamesa Joyca je bil nedavno razglašen za najboljši roman v angleškem jeziku. Literarna mojstrovina, ki je bila ob izidu v Angliji prepovedana, naj bi po mnenju 47 književnih kritikov svoj ugled ohranila tudi v naslednjem tisočletju. Britanska knjigarna Waterstones je kritike prosila, naj izberejo 10 ključnih klasičnih romanov za naslednjih 100 let iz kateregakoli stoletja. Največ kritikov je menilo, da zob časa tudi v naslednjem stoletju ne bo načel epske pripovedi, ki opisuje en dan življenja v Dublinu. Na drugo mesto se je uvrstil Veliki Gatsby Scotta Fitzgeralda, na tretje K svetilniku pisateljice Virginije Woolf, na četrto pa roman Georgea Orwella 1984. Na seznamu knjigare Waterstones so se znašla tudi dela Ernesta Hemingwaya, Evelyn Waugh in D. H. Lawrencea.

Umrla najstarejša Belgijka

27. 01. 1999 08.41

V starosti 110 let je v nedeljo umrla najstarejša Belgijka. Kot je v ponedeljek poročal flamski časnik Het Nieuwsblad, se je Virgine Kestens rodila v majhnem kraju pri Loewenu, tam 24 let upravljala gostišče in do smrti ostala zvesta svojemu rojstnemu kraju. Umrla je zaradi prehladnega obolenja.

Vlagatelji v indonezijsko gospodarstvo bodo deležni novih davčnih olajšav

27. 01. 1999 08.34

Indonezijska vlada je z namenom privabljanja tujih vlagateljev v svoje opešano gospodarstvo ponudila morebitnim vlagateljem nove davčne olajšave, med drugim neplačevanje davkov na prihodek do osem let od začetka poslovanja. Najnovejše davčne olajšave zadevajo vlaganja v tekstilno, kemično in farmacevtsko industrijo, črno metalurgijo, proizvodnjo nevarjenih cevi ter turbinskih motorjev, proizvodnjo avtomobilskih delov in različnih orodij in strojev, vlaganja v naftne rafinerije, elektroniko, informacijsko tehnologijo ter opremo za naftno industrijo ter opremo v rudnikih. Vlagatelji v nove industrijske projekte na Javi in Baliju bodo deležni triletne oprostitve plačila davka na prihodek, v ostalih delih države pa bo ta oprostitev trajala pet let. Vlagatelji, ki bodo vlagali v projekte, ki bodo zaposlili več kot 2000 ljudi, bodo oproščeni plačila davkov še dodatno leto. Prav tako bodo lahko vlagatelji pridobili dodatno leto neplačevanja davkov v primeru sodelovanja domačih zadrug in pa, če bodo vložili v indonezijsko gospodarstvo več kot 200 milijonov dolarjev kapitala.

Japan Airlines bo prodal luksuzni hotel v New Yorku

26. 01. 1999 08.16

Predstavniki letalske družbe Japan Airlines so sporočili, da bodo luksuzni hotel Essex House v New Yorku za 250 milijonov dolarjev prodali ameriški hotelski družbi Strategic Hotel Capital. Pogodbo o prodaji tega 68 let starega hotela naj bi podpisali konec januarja. Letalska družba prodaja hotel v okviru prestrukturiranja svojega poslovanja, saj je hotel s 597 sobami in 148 apartmaji zaradi majhnega obiska preveliko finančno breme za družbo. Hkrati namerava družba v prihodnjih treh letih ukiniti 2300 delovnih mest.

Kralj Husein imenoval sina Abdulaha za prestolonaslednika

25. 01. 1999 14.46

Jordanski kralj Husein je svojega najstarejšega sina Abdulaha (37 let) imenoval za prestolonaslednika.

Monet v 20. stoletju v London privabil trumo obiskovalcev

24. 01. 1999 13.32

Razstava Monet v 20. stoletju, ki so jo pred dnevi odprli v londonski Kraljevi akademiji, je v britansko prestolnico zvabila trumo obiskovalcev, ki na vstopnice vsak dan čakajo že od zore.

Papež tudi o Chiapasu

24. 01. 1999 10.01

Papež Janez Pavel II., ki se mudi na obisku v Mehiki, se je med sobotnim srečanjem z mehiškim predsednikom Ernestom Zedillom zavzel za ''dialog in dogovor'' v državi Chiapas na jugu Mehike, kjer že pet let potekajo spopadi med vladnimi silami in zapatističnimi uporniki.

Elvis Presley v sumerščini

23. 01. 1999 11.30

Finski akademik Jutta Ammondt, znan po snemanju Presleyevih pesmi v latinščini, pripravlja nov album. Tokrat bo večne uspešnice kralja rock'n'rolla posnel v jeziku starodavnih sumercev. Mala plošča naj bi izšla čez nekaj mesecev, album pa jeseni.

Newyorški živalski vrt na zatožni klopi

23. 01. 1999 11.27

Newyorški oče toži živalski vrt v Bronxu zaradi nemarnosti in zahteva milijon dolarjev odškodnine, ker je gorila iz kletke njegovemu fantku vrgla kamen v glavo, poroča Reuters.

Craxiju pet let zapora

23. 01. 1999 09.52

Prvostopenjsko sodišče v Milanu je nekdanjega italijanskega premiera Bettina Craxija včeraj obsodilo na pet let in pet mesecev zapora zaradi korupcije.

Rushdie dobil visoko francosko priznanje

22. 01. 1999 14.04

Britanskemu pisatelju Salmanu Rushdiju je včeraj v Londonu nekdanji francoski minister za kulturo Jack Lang izročil križ komanderja francoskega reda za umetnost in književnost. Na kratki slovesnosti v rezidenci francoskega veleposlanika v Londonu je Lang pisatelju to visoko priznanje izročil šest let po podelitvi.

Turistični nagelj prejme Grand hotel Union, bodečo nežo pa Piran

21. 01. 1999 17.55

Grand hotelu Union so danes za prenovitev hotela in dvig kakovosti storitev podelili turistični nagelj za leto 1998. Bodečo nežo za leto 1998 pa je dobila občina Piran za propadajoč hotel Palace v Portorožu.

Vlada zaščitila lipicanca kot geografsko označbo

21. 01. 1999 16.51

Slovenska vlada je na današnji seji med drugim sprejela uredbo o geografski označbi lipicanec, s katero bo zavarovala domicil lipicanca. Uredba bo objavljena jutri in bo stopila v veljavo v soboto, notificirala pa se bo tudi pri Svetovni trgovinski organizaciji in po Pariški konvenciji o varstvu industrijske lastnine. Z njo naj bi imela Slovenija nadzor, kateri konj je lipicanec, dvostranskemu sporazumu med Avstrijo in Italijo o vodenju rodovniških knjig za lipicanca pa naj bi po besedah direktorja Urada za intelektualno lastnino Bojana Pretnarja ''vzela veter iz jader''.

Pariška nacionalna knjižnjica bo precej dražja

21. 01. 1999 10.22

Nova pariška nacionalna knjižnjica, več milijard vreden projekt preminulega nekdanjega francoskega predsednika Francoisa Mitteranda, bo očitno še dražja, kot je kazalo sprva. Načrtovani stroški gradnje, ki znašajo okoli 2,4 milijarde mark, po trditvah finančnih revizorjev najbrž ne bodo zadostovali za celotno izpeljavo načrta. Še posebej pereče je vprašanje namestitve računalniškega sistema, ki naj bi po navedbah revizorjev zamujalo za najmanj pet let. Sicer knjižico postopoma odpirajo že od leta 1995, vendar pa so revizorji, ki so te dni poročilo o poteku gradnje knjižnice poslali Mitterandovemu nasledniku Jacquesu Chiracu, opozorili na ''številne anomalije in druge probleme tehnične narave''. Tudi letni stroški obratovanja kar za 300 milijonov mark presegajo načrtovane. Sicer je knjižnjica, ki nosi Mitterandovo ime, najdražji projekt nekdanjega francoskega predsednika, ki se je v obdobju svojega predsednikovanja v letih 1981 in 1995 v zgodovino zapisal tudi z gradnjo nove opere, piramide pred Louvrom in novim slavolokom zmage v sodobni pariški četrti La Defense.

Pomoč Svetovne banke v Romunijo in Albanijo

21. 01. 1999 08.16

Svetovna banka je odobrila dolgoročna posojila za pomoč Romuniji v višini 10 milijonov dolarjev, Albaniji pa bo namenila devet milijonov dolarjev. Namen obeh posojil je spodbuditi gospodarski in družbeni razvoj na ravni lokalnih skupnosti. V Romuniji bodo denar namenili za izboljšanje infrastrukture na 600 revnih kmečkih območjih, s čimer bodo nadaljevali boj z revščino, ki traja že nekaj let. Tudi Albanija bo denar namenila izgradnji infrastrukture na podeželju in v mestih ter izobraževanju državnih uradnikov na lokalni ravni.

Nazarbajev zaprisegel kot predsednik

20. 01. 1999 10.00

Vnovič izvoljeni predsednik Kazahstana Nursultan Nazarbajev je danes zaprisegel v glavnem mestu Astana, je poročala ruska tiskovna agencija Interfax.

Levo usmerjene gverila v Kolumbiji prekinila mirovna pogajanja z vlado

20. 01. 1999 09.27

Levo usmerjene gverila v Kolumbiji je včeraj nepričakovano prekinila mirovna pogajanja z vlado v Bogoti. Nek predstavnik Revolucionarnih sil Kolumbije (FARC) je dejal, da bo mirovni proces ustavljen tako dolgo, dokler ne bo vlada prenehala s ''tiho zaroto'' s skrajno desničarsko paravojsko. Neposredni pogovori, ki naj bi prinesli konec več kot 40 let trajajoče gverilske vojne, med vlado in uporniki so se začeli šele pred dvema tednoma.

V Švici iz jezera potegnili 6000 let staro sekiro

20. 01. 1999 08.47

Švicarski arheologi so pred dnevi v mestu Zug sporočili, da so pri podvodnem izkopavanju na severnem delu jezera Zugersee odkrili 6000 let staro dvojno sekiro. Sekira ima natančno izdelano rezilo, za raziskovalce pa je edinstven njen ročaj iz lubja, okrašen z majhnimi vbodi.

Založba Vale-Novak predstavila novo knjigo

19. 01. 1999 17.07

Danes so v založbi Vale-Novak predstavili knjigo Josteina Gaarderja, V ogledalu, v uganki. Josteina Gaarderja sicer poznamo kot avtorja kar nekaj detektivsko napetih knjig o kulturni zgodovini in zgodovini filozofije ter knjigi Sofijin svet, ki je bila izdana v 16 milijonih izvodov. Po narodnosti Norvežan, sicer pa magister filozofije in religije, je za filozofijo storil to, kar je Stephen Hawking storil za fiziko - približal jo je ljudem.

Moya izpadel v Melbournu

19. 01. 1999 14.15

Drugi dan odprtega teniškega turnirja Avstralije v Melbournu je svoj nastop dočakala tudi Slovenka Tina Križan. Mariborčanka se ni preveč izkazala, saj jo je šesta nosilka in njena prijateljica iz mlajših let, Američanka Monika Seleš premagala kar s 6:1, 6:0.

Gospodarski pesimizem se poglablja

19. 01. 1999 14.13

Slovensko gospodarstvo sledi gospodarskim gibanjem v Evropi. Rast industrije se je, kot pišejo strokovnjaki ekonomskega inštituta ljubljanske pravne fakultete v zadnji številki redne mesečne publikacije Gospodarska gibanja, v zadnjih mesecih lanskega leta ohranjala le še na račun rudarstva in elektrogospodarstva. Stopnja brezposelnosti je do novembra že presegla predlansko, pri čemer se je zelo zmanjšalo število samozaposlenih. Vprašanje pa je tudi, ali bo večje domače trošenje lahko nadomestilo padec izvoznih naročil.

Umrl dirigent, publicist in skladatelj Ciril Cvetko

19. 01. 1999 11.25

Preminil je slovenski dirigent, publicist, skladatelj in pedagog Ciril Cvetko.

Pri gradbenih delih poškodovali 5000 let stare umetniške predmete

19. 01. 1999 11.19

Pri gradnji neke avtoceste na severozahodu Kitajske so hudo poškodovali 5000 let stare umetniške predmete, med drugim nagrobnike, orožje ter izdelke iz porcelana iz obdobja dinastij Qin (221 - 206 pred našim štetjem) in Han (202 p.n št. do 220 n. št.) 20.000 kvadratnih metrov veliko območje v provinci Shaanxi je sicer pod spomeniškim varstvom. Med preiskavo je policija zaplenila tudi precej kosov orožja in kovancev, ki so si jih delavci poskušali prisvojiti.

Pri Legu nameravajo odpuščati

19. 01. 1999 09.03

Danski proizvajalec igrač Lego namerava letos odpustiti do desetine svojih uslužbencev. Odpuščanje je del načrta prestrukturiranja, ki so se ga v Legu lotili zaradi lanske izgube. Odpustili naj bi 10.000 delavcev na področju prodaje, marketinga in financ, od tega 4.000 na Danskem. Prodaja Legovih izdelkov, ki stagnira že več let, je lani prvič zaplavala v rdeče številke. Konkretni zneski pa bodo znani šele aprila. Kot pravijo predstavniki Lega, zaenkrat še ni razloga za preplah, saj je premoženje družinskega podjetja sposobno prenesti te prve korake nazaj.

Francozi navezani na dom, križanke in šampanjec

19. 01. 1999 08.53

Francozi so zelo navezani na dom, zabavajo se s križankami in sestavljankami ter globoko cenijo penino, sodeč po raziskavi marketinškega podjetja Claritas.