MEJE

Razmere na slovenskih cestah

28. 03. 1999 11.31

Ceste po državi so ponekod vlažne, večinoma pa že suhe in normalno prevozne. V Ljubljanski kotlini se pojavlja jutranja megla in zmanjšuje vidljivost na posameznih odsekih. Promet poteka tekoče in brez večjih posebnosti. Na mejnih prehodih ni daljšega čakanja za prestop meje. Za vožnjo prek prelaza Vršič je obvezna zimska oprema.

Odmevi v Sloveniji na napad zveze NATO na ZRJ

27. 03. 1999 09.19

Svet za nacionalno varnost pod vodstvom premiera Janeza Drnovška je obravnaval posledice napada zveze NATO na ZRJ na varnostne razmere v Sloveniji in ocenil, da varnost države ni neposredno ogrožena. Kljub temu so odgovorni organi v državi sprejeli nujne preventivne ukrepe za zaščito določenih objektov in območij, npr. državne meje. Svet je akcijo zveze NATO ocenil kot skrajno sredstvo mednarodne skupnosti z namenom preprečiti humanitarno katastrofo civilnega prebivalstva in oborožene spopade na Kosovu ter obe sprti strani znova vrniti k mirnim oblikam reševanja spornih vprašanj. Seje sta se udeležila tudi predsednik države Milan Kučan in predsednik DZ Janez Podobnik.

Hrvaški sabor sprejel deklaracijo o odnosih Slovenije in Hrvaške

26. 03. 1999 21.25

Hrvaški sabor je popoldne sprejel Deklaracijo o stanju meddržavnih odnosov med Republiko Hrvaško in Republiko Slovenijo. Deklaracijo, ki ima 12 točk, je predlagal poslanski klub Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ), potem ko so v saboru pred nekaj tedni na predlog poslancev Hrvaške stranke prava razpravljali o odnosih med obema državama, a njihovo besedilo deklaracije ni dobilo potrebne večine.

Letalo zveze NATO strmoglavilo blizu Bijeljine v BiH?

26. 03. 1999 20.34

Po poročanju lokalne televizije bosanskih Srbov so očividci sporočili, da je na severovzhodu Bosne in Hercegovine nekaj po 17. uri strmoglavilo letalo zveze NATO.

Operacija zveze NATO vpliva na civilno letalstvo držav JV Evrope

26. 03. 1999 20.28

Evropska agencija za varnost zračne plovbe Eurocontrol zaradi vojaških aktivnosti zveze NATO proti ZRJ stalno posreduje letalske varnostne nasvete in opozorila, ki jih nato posamezne državne uprave za zračno plovbo objavljajo v obliki sporočil za letalce. Glede na trenutno stanje velja v Sloveniji prepoved za civilni letalski promet le na deset navtičnih milj široki zračni poti, in sicer od Trsta do Dolskega in naprej do meje z Madžarsko na zgornjih zračnih plasteh (od 3650 metrov navzgor).

V Turčiji več kot 2.600 beguncev, tudi Romunija ponudila zatočišče

26. 03. 1999 19.14

V Turčijo je od ponedeljka prispelo več kot 2600 beguncev s Kosova, so sporočili iz turške pokrajine Edirne, ki meji na Bolgarijo in Grčijo. Romunski premier Radu Vasile pa je danes sporočil, da bo Romunija na prošnjo Makedonije sprejela približno 4000 beguncev iz ZR Jugoslavije.

Ukrajinski zunanji minister bo posredoval na Kosovu

26. 03. 1999 11.50

Ukrajinski zunanji minister Boris Tarasjuk je danes odpotoval v Beograd, kjer bo s posredovanjem med zvezo NATO in Beogradom skušal preprečiti nadaljnje letalske napade zavezništva na ZRJ, so sporočili z ukrajinskega zunanjega ministrstva.

Sandy Berger potrdil srbsko bombardiranje Albanije

25. 03. 1999 21.37

Ameriški svetovalec za nacionalno varnost Sandy Berger je danes v Beli hiši potrdil, da je jugoslovanska vojska izstrelila nekaj granat prek meje Kosova z Albanijo. Berger je tudi priznal, da uvodni letalski napadi niso z ničemer zmanjšali jugoslovanske ofenzive na Kosovu. ''Ofenziva je sicer zgoščena na določenem delu ozemlja, je pa res, da se ni končala,'' je dejal Berger.

Ukrepi slovenske policije za zagotavljanje varnosti znotraj naše države

25. 03. 1999 18.35

Slovenska policija je zaradi vojaških posegov zveze NATO na izbrane cilje v Zvezni republiki Jugoslaviji (ZRJ) začela izvajati določene ukrepe, s katerimi bi zaščitila slovensko državno mejo in slovenske državljane, glede varovanja meja pa je ves čas tudi v stikih s hrvaškimi in madžarskimi varnostnimi organi.

Sile zveze NATO na Kosovu se pomikajo proti meji s Kosovom

24. 03. 1999 19.24

Vse sile zveze NATO, ki so nameščene v Makedoniji, so se iz oporišč napotile proti meji s Kosovom, se je danes izvedelo iz zanesljivih virov v Skopju, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa. 10.000 vojakov naj bi se že razmestilo vzdolž makedonsko-jugoslovanske meje, zahodno od Tetova vse do 30 oz. 40 kilometrov vzhodno od Kumanova.

Predsedstvo KNSS - Neodvisnost o politiki plač

24. 03. 1999 07.43

Predsedstvo KNSS - Neodvisnost je ugotovilo, da je v dogovoru o politiki plač, o načinu usklajevanja plač in o regresu za letni dopust za obdobje 1999-2001 sicer vgrajenih nekaj varovalk v zaščito minimalne socialne in materialne varnosti zaposlenih, predvsem tistih, ki so razvrščeni v najnižje tarifne in plačilne razrede po kolektivnih pogodbah, kljub temu pa dogovor že dosežene minimalne pravice zmanjšuje, z uvedbo draginjskega dodatka pa upravičuje in uzakonja revščino. Ugotovili so, da tudi vgrajeni mehanizmi za zmanjševanje negativnih učinkov na plače zaradi uvedbe davka na dodano vrednost ter storjen minimalni premik na področju plač in delitve plač iz naslova dobička podjetja ne zagotavljajo ohranjanja socialne in materialne varnosti delavcev. Predsedstvo Neodvisnosti-KNSS je zato prejelo sklep, da ne pristopa k podpisu dogovora o politiki plač za obdobje 1999-2001. Kot poudarjajo, ni mogoče pristati na usklajevanje izhodiščnih plač in osnov za določanje plač enkrat letno za 85 odstotkov rasti življenjskih potrebščin in na omejevanje zgornje meje regresa za letni dopust, s čimer bi večje število delavcev v uspešnih gospodarskih podjetjih prejelo v primerjavi z lanskim obdobjem približno 10 odstotkov in več nižji regres za letni dopust.

Makedonija ne bo dovolila uporabe svojega ozemlja za napad na ZRJ

23. 03. 1999 12.59

Makedonski varnostni svet je sinoči odločil, da Makedonija v okviru morebitnih letalskih napadov zveze NATO na ZR Jugoslavijo ne bo dovolila uporabe svojega ozemlja. Varnostni svet je vrhovni organ poveljstva makedonske vojske, vodi pa ga predsednik države Kiro Gligorov. Na vprašanje, kaj bi Makedonija storila v primeru morebitnega napada jugoslovanskih sil, je makedonski premier Ljubčo Georgievski za državno televizijo dejal, da Skopje ne bo dalo povoda za napad ter da Beograd zanj nima nikakršnega razloga. Madžarsko obrambno ministrstvo pa je danes sporočilo, da Budimpešta v morebitnem letalskem napadu na ZRJ ne bo sodelovala s svojimi enotami. Pripravljena pa je okrepiti nadzor svoje južne meje in letalom zavezništva dovoliti uporabo svojega zračnega prostora.

Razmere na slovenskih cestah ob 7.30

22. 03. 1999 08.35

Ceste po državi so večinoma suhe in normalno prevozne, cesta čez Vršič pa je prevozna le z verigam.

Razmere na slovenskih cestah ob 13. uri

21. 03. 1999 13.37

Ceste po državi so suhe in normalno prevozne. Na mejnih prehodih ni daljšega čakanja za prestop meje. Cesta prek prelaza Vršič je prevozna z verigami.

Clinton: Kosovo je v nacionalnem interesu ZDA

20. 03. 1999 09.06

Ameriški predsednik Bill Clinton je prvo samostojno novinarsko konferenco po več kot letu dni odprl z razlago politike do reševanja kosovske krize, pri čemer je poudaril, da je zaustavitev širjenja spopadov na Kosovu v ameriškem nacionalnem interesu. Jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševiča je opozoril, naj preneha ovirati mirovni proces, sicer bo moral biti pripravljen na soočenje s posledicami. ''Edino Miloševič še stoji na poti miru na Kosovu. Kosovski Albanci so včeraj podpisali mirovni načrt, čeprav jim ni dal vsega, kar so si želeli. Mirovni načrt je posledica skupnih prizadevanj zahodnih držav in Rusije. Pripravljeni smo na vse potrebne ukrepe. Pogovarjal sem se s svojimi svetovalci in senatorji, s katerimi smo preučili načrte naših ukrepov, če srbska stran ne bo privolila v mirovni načrt. Spomnimo se Bosne, kjer smo potrebovali dolgo časa za dosego enotnosti zaveznikov, ko pa smo odločno ukrepali, smo zagotovili mir. Tako moramo storiti zdaj na Kosovu,'' je dejal Clinton in omenil znani pokol albanskih civilistov v Račaku. Ti so morali umreti samo zato, ker so bili Albanci. ''Srbi kopičijo vojaške enote in le naša trdnost jih lahko odvrne od tega, kar so storili v Račaku. Če ne bomo ukrepali, bomo priča še več podobnim pokolom. Če oklevamo pri politiki do tega območja, je isto, kot da izdamo dovoljenje za pobijanje,'' je dejal Clinton. Ameriški predsednik je v nadaljevanju utemeljil potrebo po ukrepanju zaradi nacionalnih interesov, kajti vojna na Kosovu se lahko razširi čez meje in vplete Makedonijo, Albanijo in tudi Turčijo ter Grčijo.

Razmere na cestah ob 7.30

20. 03. 1999 08.32

Ceste po državi so suhe in normalno prevozne.

Novi spopadi med Vučitrnom in Kosovsko Mitrovico

19. 03. 1999 17.54

Albanski viri so poročali, da se na območju med Vučitrnom in Kosovsko Mitrovico tudi danes nadaljujejo spopadi med srbskimi silami in pripadniki Osvobodilne vojske Kosova( OVK).

Stanje na cestah ob 7. uri

19. 03. 1999 07.26

Ceste po državi so suhe in normalno prevozne.

NATO pripravljen; Češka ne bo posredovala

18. 03. 1999 19.22

Vojaške enote zveze NATO, ki se nahajajo v makedonskem hribovju okoli 7 km od meje s Kosovom, so v popolni pripravljenosti na morebitno posredovanje na Kosovu. NATO-vi vojaki bodo najprej evakuirali mednarodne opazovalce.

Razmere na slovenskih cestah

18. 03. 1999 13.16

Ceste po državi so suhe in normalno prevozne, le na Postojnskem sneži. Voznike prosijo, da vožnjo prilagodijo razmeram na cestah. Cesta prek prelaza Vršič je zaradi nevarnosti proženja plazov zaprta. Na mejnih prehodih ni daljšega čakanja za prestop meje.

Hudi spopadi med etiopsko in eritrejsko vojsko

18. 03. 1999 10.00

Približno 300 etiopskih vojakov je umrlo v spopadih z eritrejsko vojsko v zadnjih dveh dneh. Boji so potekali na obmejnem območju med državama.

Nov val beguncev v Albanijo

17. 03. 1999 17.07

Intenzivnejši napadi na kosovske vasi v bližini meje z Albanijo so povzročili beg prebivalcev teh vasi v Albanijo. Beguncem, med katerimi so v večini ženske, otroci in starejši ljudje, je pri prestopu meje pomagala albanska obmejna policija. Prebivalci okolice Tropoja v Albaniji so bili na nov val beguncev ob obnovitvi spopadov dobro pripravljeni in jih tudi sprejeli. Tropoje je predel, ki je od lanskega junija sprejel vsaj 17.000 beguncev.

Kopičenje dodatnih vojaških sil vzdolž meje med Kosovom in Makedonijo

17. 03. 1999 09.12

Beograjske oblasti nameščajo dodatne vojaške sile vzdolž meje med Kosovom in Makedonijo, verjetno kot odgovor na namestitev britanskih, francoskih in nemških enot na ozemlju slednje. Kot je povedal predstavnik Pentagona, Beograd na meji namešča rakete zemlja-zrak in krepi protiletalsko obrambo.

Razmere na slovenskih cestah

16. 03. 1999 07.50

Ceste po državi so večinoma suhe in normalno prevozne. Promet po državi poteka tekoče in brez posebnosti. Na mejnih prehodih ni daljšega čakanja za prestop meje. Cesta preko prelaza Vršič je zaradi nevarnosti proženja plazov zaprta.

Razmere na slovenskih cestah

15. 03. 1999 07.56

Ceste po državi so večinoma suhe in normalno prevozne. Na celjskem območju ponekod rahlo rosi, zato so ceste nekoliko mokre in spolzke. Promet je povečan na mestnih vpadnicah in v mestnih središčih, drugod poteka tekoče. Na mejnih prehodi ni daljšega čakanja pri prestopu meje.

Skopje zahteva podaljšanje mandata UNPREDEP

14. 03. 1999 09.26

Makedonski predsednik Kiro Gligorov je včeraj v Skopju v objavljenem pismu generalnemu sekretarju Združenih narodov Kofiju Annanu zahteval podaljšanje mandata za mirovne sile ZN v Makedoniji (UNPREDEP).

Razmere na cestah in mejnih prehodih

14. 03. 1999 08.36

Ceste po državi so večinoma suhe in normalno prevozne. Zaradi hude prometne nesreče na glavni cesti Ljubljana - Celje je v Depali vasi le-ta zaprta. Obvoz je urejen na kraju samem.

Bulić: Piranski zaliv naj državi združuje in ne ločuje

13. 03. 1999 12.46

Piranski zaliv bi moral državi združevati in ne ločevati, je ob robu pripravljalnega sestanka za Konferenco o varnostni in sodelovanju v Sredozemlju v Ljubljani za STA dejal vodja hrvaške delegacije in nekdanji minister za turizem Niko Bulić.

Razmere na slovenskih cestah ob 7.30

11. 03. 1999 08.12

Ceste po državi so večinoma suhe in normalno prevozne, z izjemo cest na območju Nove Gorice, kjer rahlo rosi.

Tudi danes nemirno na Kosovu

09. 03. 1999 18.52

Na Kosovu je tudi danes nemirno. Albanski viri poročajo, da se na jugu pokrajine, blizu meje z Makedonijo, nadaljujejo spopadi med silami kosovskih Albancev in srbskimi varnostnimi silami. Srbske sile naj bi napadle dve vasi na območju in uničile približno sto hiš. Tiskovna agencija OVK trdi, da so bili v ponedeljkovih spopadih na območju ubiti trije pripadniki OVK, štirje pa ranjeni. OVSE poroča, da je topniško obstreljevanje slišati tudi na severu Kosova, v okolici Vučitrna.