MEJE

40 mrtvih v spopadih med uporniki in kolumbijsko vojsko
19. 02. 1999 09.47
V srditih spopadih med pripadniki kolumbijskih upornikov in vojsko v bližini meje z Venezuelo na vzhodu Kolumbije je bilo v zadnjih 48 urah ubitih več kot 30 upornikov in deset vojakov, je danes sporočilo poveljstvo kolumbijske vojske. Kot je povedal tiskovni predstavnik vojske, se spopadi med posebnimi vojaškimi enotami za boj proti upornikom in pripadniki ''Revolucionarne vojske Kolumbije'' (FARC), največje skupine upornikov v državi, nadaljujejo. Vojska pri tem uporablja tudi helikopterje in bojna letala.

Slovenija, Svet Evrope in pribežniki s Kosova
18. 02. 1999 19.41
Na mejah Republike Slovenije je vsak dan nekaj več pribežnikov s Kosova, ki po ilegalnem prehodu meje iščejo zatočišče v naši državi. Naša država je do sedaj le trem prosilcem odobrila status begunca po Ženevski konvenciji, ki jo je leta 1950 sprejela OZN, kljub temu, da Visoki komisariat za begunce, ki je specializirana organizacija OZN, nenehno poziva vse evropske vlade naj zagotovijo določen humanitarni status osebam z vojnih področij. Številne mednarodne organizacije, med njimi tudi Svet Evrope, opozarjajo na potrebo po globalni zaščiti prebivalstva, ki beži pred vojnami, Slovenija kot pridružena članica Sveta Evrope pa sprejema tudi tovrstne obveznosti.

Granić v saboru o napredku v slovensko-hrvaških odnosih
18. 02. 1999 14.31
Hrvaški zunanji minister Mate Granić je danes v hrvaškem saboru predstavil poročilo o hrvaški zunanji politiki ter ob tem govoril tudi o odnosih s Slovenijo. Granić je dejal, da ima Hrvaška še več nerešenih vprašanj s Slovenijo, ki so posledica razpada nekdanje skupne države, da pa se je Zagreb o njih zelo potrpežljivo pogajal in dosegel zelo konkreten napredek. Ob tem je ponovil, da sta državi uskladili 99,1 odstotka kopenske meje.

Frlec in Granić brez dokončnega dogovora
17. 02. 1999 21.16
sprejel tudi premier Janez Drnovšek. Zunanja ministra Slovenije in Hrvaške, Boris Frlec in Mate Granič, sta po srečanju o odprtih vprašanjih v meddržavnih odnosih povedala, da ostaja najjužnejši del kopenske meje ob izlivu Dragonje v morje še vedno problematičen, sicer pa imata ministra že izdelan predlog poteka preostalega dela kopenske meje, vključno z mejo na Muri, ki ga bosta predložila vladama v Ljubljani in Zagrebu. Kljub temu da sta oba dela mešane diplomatske komisije za meje pripravila zelo tehtno gradivo za pogovore, bo potrebno še nadaljnje delo ekspertnih in delovnih skupin, nato pa naj bi se ministra ponovno sestala.

Delo: Posipanje s pepelom
17. 02. 1999 21.16
V okoliščinah, ko poslanci državnega zbora in sabora tehtajo vsako potezo vodij svojih diplomacij in pogajalskih skupin, si ni mogoče predstavljati bistvenih premikov v urejanju sosedskih odnosov; to sta po srečanju v vili Podrožnik priznala tudi Mate Granič in Boris Frlec z besedami, češ da za to ali ono nimata pogajalskega mandata, piše Peter Potočnik.

Ministra Frlec in Granič že začela pogovore
17. 02. 1999 15.22
Slovenska in hrvaška delegacija pod vodstvom zunanjih ministrov Borisa Frleca in Mateja Graniča sta v vili Podrožnik v Ljubljani že začeli pogovore, ki se bodo dotaknili predvsem problematike meje, so potrdili na MZZ.

Kaspar gostuje na italijanskem festivalu Prebujanja mej
16. 02. 1999 17.53
Predstava Kaspar v režiji Angležinje Anne Furse in v produkciji Cankarjevega doma s slovensko igralsko zasedbo bo v petek gostovala na regionalnem festivalu Prebujanja mej (Risvegli di confine), ki poteka to sezono v gledališču Spazio Reno v mestu Calderara di Reno v bolonjski pokrajini.

Javno zbiranje podpisov pod peticijo o mejnih vprašanjih s Hrvaško
16. 02. 1999 16.58
Civilna družba Slovenije za mejo v Istri je na piranskem Tartinijevem trgu danes pripravila podpisovanje peticije, ki jo je oblikovala v začetku meseca, in v kateri je najvišjim državnim organom postavila svoje zahteve glede dogovarjanja Slovenije in Hrvaške o določitvi meddržavne meje v Istri in Piranskem zalivu.

Nerešeno vprašanje slovensko-hrvaške meje skupni neuspeh
16. 02. 1999 10.47
Slovenija in Hrvaška od leta 1992 nista dosegli dogovora o meji na kopnem in morju, kar je njun skupni neuspeh, saj nerešeno vprašanje meje vpliva na odnose med državama, je v današnjem pogovoru za hrvaško agencijo Hina dejal vodja Jadranskega zavoda HAZU in strokovnjak za mednarodno pravo Vladimir Djuro Degan.

Razmere na slovenskih cestah ob 7.30
16. 02. 1999 08.12
Vse glavne ceste po državi so večinoma mokre in spolzke, na regionalnih in lokalnih cestah pa se ponekod še pojavljajo ledene plošče. Zaradi nizkih temperatur je na izpostavljenih delih cest velika nevarnost poledice.

Razmere na slovenskih cestah
15. 02. 1999 08.37
Glavne ceste po državi so večinoma mokre in spolzke. Predvsem na Dolenjskem je preko noči rahlo naletaval sneg, zato je za vsa vozila obvezna zimska oprema. Zaradi nizkih temperatur je še vedno velika nevarnost poledice, na regionalnih in lokalnih cestah pa se ponekod še pojavljajo ledene plošče.

Razmere na slovenskih cestah
14. 02. 1999 09.23
Glavne ceste po državi so večinoma mokre in spolzke. Sneg, ki je padal ponoči, se na cestah še ni obdržal. Na regionalnih in lokalnih cestah je še snežna brozga, ponekod tudi ledene plošče. Zimska oprema je obvezna.

Kofi Annan pozval Etiopijo in Eritrejo k takojšnji ustavitvi sovražnosti
09. 02. 1999 09.32
Generalni sekretar OZN Kofi Annan je v ponedeljek pozval Etiopijo in Eritrejo, naj takoj ustavita sovražnosti in sprejmeta diplomatsko rešitev mejnega spora.

Razmere na slovenskih cestah ob 9.00
08. 02. 1999 09.07
Ceste po državi so večinoma urejene, splužene in posute. Snežiti je ponehalo. Nekaj težav je na avtocesti Ljubljana-Postojna med cestninsko postajo Log in Vrhniškim klancem, kjer je obtičalo večje število tovornjakov. Ta del ceste je zaprt, obvoz je urejen po stari cesti. Zaradi snega je nekaj težav tudi na cesti Ljubljana-Obrežje, na relaciji Karteljevski klanec-Otočec-Dobruška vas. Obvoz je urejen.

Annan pozval k prekinitvi spopadov med Eritrejo in Etiopijo
07. 02. 1999 10.40
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je Eritrejo in Etiopijo pozval, naj ustavita spopade, zavzel pa se je tudi za diplomatsko rešitev spora med državama. Annanov tiskovni predstavnik je še izjavil, da je ''nadaljevanje spopadov za mednarodno skupnost povsem nesprejemljivo''. Generalni sekretar je po njegovih besedah še posebej zaskrbljen nad dejstvom, da so spopadi znova izbruhnili ravno v času, ko si Annanov posebni odposlanec Mohamed Sahnun prizadeva za mirno rešitev spora.

Razmere na slovenskih cestah
07. 02. 1999 09.21
Ceste po državi so večinoma suhe in normalno prevozne, le na izpostavljenih delih so mokre in spolzke, zato obstaja nevarnost poledice.

Frlec predlaga umik sporazuma s Hrvaško z dnevnega reda 32. izredne seje DZ
03. 02. 1999 18.10
Zunanji minister Boris Frlec je na seji parlamentarnega odbora za mednarodne odnose (OMO) povedal, da je generalnemu sekretarju vlade Borutu Šukljetu danes predlagal umik predloga zakona za ratifikacijo sporazuma o obmejnem sodelovanju med Slovenijo in Hrvaško z dnevnega reda 32. izredne seje DZ. Omenjeni predlog naj bi prestavili na eno od naslednjih parlamentarnih sej. O predlogu mora vlada še odločati.

V Monoštru zasedanje mešane slovensko-madžarske komisije
02. 02. 1999 09.31
V Monoštru se bo danes začelo četrto zasedanje mešane slovensko-madžarske komisije za spremljanje sporazuma o zagotavljanju posebnih pravic slovenske narodne manjšine na Madžarskem in madžarske narodne skupnosti v Sloveniji. Slovensko delegacijo bo vodila državna sekretarka v MZZ Mihaela Logar.

Veleposlanik Kovačič se je srečal s predstavniki HSP
01. 02. 1999 16.40
Slovenski veleposlanik na Hrvaškem Boštjan Kovačič se je s sodelavci danes v hrvaškem saboru pogovarjal s predsednikom Hrvaške stranka prava (HSP) Antejem Djapičem. Poslanska skupina stranke HSP je namreč predlagala parlamentarno razprave o odnosih med Hrvaško in Slovenijo v saboru. Hrvaški poslanci naj bi o tem vprašanju razpravljal konec tega ali v začetku prihodnjega tedna.

Samaranch za profesionalce
01. 02. 1999 12.42
Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Španec Juan Antonio Samaranch je predlagal, da bi bili naslednji predsedniki MOK ''profesionalci'', torej temu primerno tudi plačani. Poleg tega je Španec poudaril, da ne namerava odstopiti zaradi nedavne podkupovalne afere.

Bujski župan za hitro ureditev obmejnih vprašanj
30. 01. 1999 12.31
Župan hrvaškega mesta Buje Dino Debeljuh je slovensko in hrvaško vodstvo pozval, naj čim prej in ob upoštevanju težav, s katerimi se soočajo prebivalci obmejnih krajev, vzpostavita mejni režim po pravilih, ki veljajo med državami članicami EU. Bujski župan je v sporočilu za javnost ostro obsodil in zavrnil vsak poskus spreminjanja meje na njihovem območju ter vsak poskus destabilizacije miru in odličnega sodelovanja med prebivalci na obeh straneh meje.

Razmere na slovenskih cestah ob 8.00
29. 01. 1999 08.03
Ceste po državi so večinoma mokre in spolzke, le na Primorskem so suhe in normalno prevozne. V Prekmurju rahlo sneži, zato voznike opozarjajo na previdnejšo vožnjo, saj so ceste na posameznih odsekih poledenele. Na območju Krškega, Novega mesta in Kočevja se pojavlja megla, ki zmanjšuje vidljivost na 100 metrov.

Spopad na meji med Kosovom in Albanijo
28. 01. 1999 16.05
Na severozahodnem delu meje med Kosovom in Albanijo je davi prišlo do novega spopada med jugoslovansko vojsko in oboroženimi Albanci, ki so skušali po poročanju srbskih virov iz Albanije pretihotapiti orožje.

Slovenija protestirala zaradi incidenta pri Petišovcih
28. 01. 1999 15.03
Slovenija je zaradi nedavnega incidenta pri Petišovcih, ko je hrvaška policija iz bližnje gramoznice odpeljala delavce podjetja Gradbenik Lendava v Čakovec in jih kaznovala z denarno kaznijo, protestirala pri hrvaških oblasteh. Državni podsekretar v slovenskem ministrstvu za zunanje zadeve Andrej Logar je zaradi dogodka poklical na pogovor hrvaškega veleposlanika v Sloveniji Ivico Maštruka in mu izrazil ustni protest zunanjega ministrstva, so danes sporočili z MZZ.

Srbi skušali prikriti pokol v Račku
28. 01. 1999 13.48
Pokol 45 Albancev v Račku so ukazali visoki srbski predstavniki, ki so po zgroženosti mednarodne skupnosti nato skušali prikriti dejstva, piše današnji Washington Post.

Hrvaški zunanji minister v saboru o odnosih s Slovenijo
27. 01. 1999 13.33
Hrvaški zunanji minister Mate Granić je danes v predstavniškem domu hrvaškega parlamenta odgovarjal na poslanska vprašanja o odnosih s Slovenijo. Zavrnil je očitke, da je hrvaška politika do Slovenije popustljiva, in poudaril, da ima hrvaška vlada do vprašanja štirih zaselkov v Istri - Mlini, Bužini, Škodelini in Škrile - zelo trdno stališče.

Razmere na slovenskih cestah
27. 01. 1999 08.18
Ceste po Sloveniji so mokre in spolzke. Sneži na Gorenjskem, severni Primorski ter v okolici Maribora. Voznike opozarjajo naj se na pot ne odpravljajo brez ustrezne opreme.

Razmere na slovenskih cestah ob 8.00
26. 01. 1999 08.10
Ceste po državi so večinoma normalno prevozne. Po vsej državi se pojavlja megla v pasovih in zmanjšuje vidljivost na od 50 do 100 metrov. Gostejša je na območju ljubljanske in celjske kotline, kjer je na posameznih odsekih vidljivost le od 20 do 50 metrov. Na izpostavljenih delih cest obstaja nevarnost poledice.

Bulatović: Odprtje mejnega prehoda s Hrvaško je neustavno
25. 01. 1999 14.25
Predsednik jugoslovanske vlade Momir Bulatović je danes dejal, da je odprtje mejnega prehoda na Debelom Brijegu med Črno goro in Hrvaško ''neustavno in nezakonito''. Glede razglasitve vodje misije OVSE na Kosovu Williama Walkerja za nezaželeno osebo je dejal, da ZRJ odločitve ni spremenila, ampak je le ''zamrznila njeno uresničitev''.

Razmere na slovenskih cestah
25. 01. 1999 08.33
Ceste po državi so večinoma suhe in normalno prevozne. Promet poteka tekoče in brez posebnosti. Na mejnih prehodih ni nikjer daljšega čakanja za prestop meje.