Mars

Planetoid 9674 poimenovali po Sloveniji
17. 02. 1999 15.45
Mednarodna astronomska zveza (IAU) je na predlog slovenskih astronomov planetoidu 9674 dodelila ime Slovenija.

Japonska sonda okoli Marsa štiri leta kasneje
13. 01. 1999 16.41
Japonska samodejna vesoljska sonda Nozomi (Upanje) bo zaradi pomanjkanja goriva prispela k Marsu štiri leta kasneje kot so načrtovali.

Mars Climate Orbiter na poti proti Marsu
12. 12. 1998 11.07
Ameriška samodejna sonda Mars Climate Orbiter (MCO), ki so jo izstrelili na vesoljskem izstrelišču v letalskem oporišču Cape Canaveral na Floridi sinoči ob 19.45 in 51 sekund po srednjeevropskem času, se je po 47 minutah nad Indijskim oceanom uspešno ločila od tretje stopnje nosilne rakete delta 2 in je na poti proti Marsu.

Mišja glava v čokoladki Mars
24. 10. 1998 09.41
Ko je Londončanka zagrizla v tablico čokolade, so ji med zobmi ostali mišja lobanja in prednja taca, se je izvedelo na procesu proti londonskemu izdelovalcu slaščic. Marie Heniques je prijateljica v kiosku podzemne železnice sredi Londona aprila lani kupila čokoladko Topic družbe Mars. ''Tri četrt je je že pojedla, ko pa je dala v usta zadnji košček, je začutila nekaj trdega,'' je povedal njen odvetnik. ''Gospodična Henriques je zagledala nekaj črnega z dlako, oblitega s karamelo in lešniki. Mislila je, da je koščica breskve''. Analize so pokazale, da gre za glavo in taco miši. Kot je pokazala preiskava, je proizvajalec lešnike kupil od turškega dobavitelja in jih shranil v skladišču neke družbe v Veliki Britaniji. Čeprav je slednja sporočila, da so se v skladišču zaredile miši, pa proizvajalec ni naročil kontrole svojih čokolad, je pripovedoval odvetnik mlade žrtve. Sojenje še traja. Vest pa molči o tem, kje je končala preostala miš.

V Parizu 14. julija brezplačni koncert Jean-Michel Jarra
08. 07. 1998 14.51
Ob francoskem državnem prazniku in v čast končanega svetovnega nogometnega prvenstva bo 14. julija v Parizu francoski skladatelj Jean-Michel Jarre priredil brezplačen koncert. ''Večer umetnosti in elektronske glasbe'' bo potekal pod vznožjem Eiffelovega stolpa, naj njem pa bodo sodelovali tudi številni tuji gosti, med drugim japonska zvezda Tecuja ''TK'' Komuro. Na Marsovih poljanah (Champs de Mars) pričakujejo več kot milijon ljudi, za varnost pa bo skrbelo 3500 policistov.

Nova odkritja o življenju na Marsu
02. 06. 1998 07.32
Ameriška sonda Mars Global Surveyor je nedavno odkrila nove geološke in topografske elemente, ki potrjujejo predpostavko, da je bilo nekoč na Marsu veliko vode, in mogoče tudi življenje. Ameriška sonda se na Marsovi orbiti nahaja od septembra lani, nedavno pa je na površini tega planeta zabeležila velike količine hematita, železovega oksida rdečkaste barve, ki se običajno nahaja tam, kjer je veliko stoječe vode in termalnih aktivnosti. Phil Christensen iz vseučilišča Arizona je na kongresu Ameriške geofizične zveze v Bostonu dejal, da ti dokazi govorijo o veliki hidrotermalni aktivnosti in navzočnosti tople vode na Marsovi površini. Odkritje hematita pa ne dokazuje le tega, da je bila temperatura na Marsu nekdaj bolj ugodna kot danes (podnevi doseže največ 20 stopinj Celzija, ponoči pa se spusti 70 stopinj pod ničlo), temveč da je bila tudi planetova atmosfera gostejša. Sonda je posnela tudi prve trodimenzionalne fotografije reliefov severnega pola planeta, na katerih sta pod površino razvidna led in ogljikov sneg.

Sladokuscem grozi, da ostanejo brez čokolade
10. 05. 1998 09.44
Vodilni proizvajalci čokolade v svetu skušajo ob pomoči združenj za zaščito okolja preprečiti katastrofo, ki lahko kaj kmalu doleti sladokusce in zasvojene s čokolado. Kakao, glavno surovino za proizvodnjo čokolade, po vsem svetu ogrožajo najrazličnejši zajedalci, ki uničujejo plantaže te vrste drevesa. Zato so predstavniki družbe Mars, Nestle in drugi združili moči z ekologi, da bi našli rešitev in ohranili naravno okolje, v katerem bi kakavovce zavarovali pred zajedalci.

Mesto na Marsu le plod človeške domišljije
16. 04. 1998 17.20
Ameriška samodejna vesoljska sonda Mars Global Surveyor je posnela podrobne fotografije kraja, ki so ga nekateri zaradi "piramid" in njihove razporeditve imenovali "marsovsko mesto". Izkazalo se je, da gre le za skale, hribe in sence.

Mars Global Surveyor razkril skrivnost obraza na Marsu
08. 04. 1998 08.13
Pred 22 leti je ameriška samodejna sonda vrste viking med kroženjem okoli Marsa na področju imenovanem Cydonia posnela nenavadno oblikovano površinsko tvorbo, ki je močno spominjala na človeški obraz. Novi posnetki t.i. "obraza" na Marsu, ki jih je posnela ameriška sonda Mars Global Surveyor, pa uganko končno pojasnjujejo. Navidezen "obraz" na Marsu je dolga leta buril domišljijo številnih ljudi. Posamezniki so trdili, da gre za umetno ustvarjen predmet, ki ga je lahko izdelala le razumska civilizacija. Nekateri so celo obtoževali ameriško vesoljsko agencijo NASA, da prikriva resnico. Gre verjetno za največkrat objavljeno fotografijo nekega koščka površine rdečega planeta, s katero so se pogosto okoristili manj resni mediji in šušmarji. Nove fotografije, ki so bile posnete minulo nedeljo in jih je zdaj objavila NASA, so bolj kakovostne; razkrivajo povsem običajne naravne površinske tvorbe. Kaže, da je vse ostalo ustvarila igra svetlobe in senc ter človeška domišljija.