Mars

Izstrelitev uspela, začela se je osem let dolga pot proti Jupitru

14. 04. 2023 14.51

Potem ko v četrtek ni šlo, je v petek uspelo: Evropska vesoljska agencija (ESA) je izstrelila raketo Ariane-5 s satelitom, ki ga čaka zamotana in kar osem let dolga pot proti Jupitru. Njegov cilj sicer ni največji planet našega osončja, ampak njegove lune Kalisto, Evropa in Ganimed, na katerih bo iskal pogoje za življenje. Obstajajo namreč dokazi, da se pod ledenim površjem teh treh Jupitrovih lun skrivajo globoki oceani tekoče vode.

Na življenje na Marsu se bodo navajali v 3D-natisnjeni komori

13. 04. 2023 19.48

Štiri prostovoljce v prihodnjem letu čaka prav posebna pustolovščina. Znotraj 3D-natisnjene komore v Teksasu se bodo pretvarjali, da živijo na Marsu. Gre za pomemben korak pri raziskovanju življenja na drugih planetih, pravijo Nasini raziskovalci, ki so se pri ustvarjanju podob rdečega planeta trudili, da bo ta videti čim bolj realistično. Štiričlanska posadka bo eno leto živela v majhni hiši, kjer bodo izvajali različne eksperimente ter vzgajali različne vrste sadja in zelenjave, s tem pa se bodo navajali na potencialno bivanje v vesolju.

Izstrelitev rakete proti Jupitru prestavljena

13. 04. 2023 09.59

Izstrelitev evropske rakete, ki bo vse do Jupitrovih lun ponesla satelit, je prestavljena. Ta bo na treh Jupitrovih lunah iskal pogoje, potrebne za obstoj življenja. Misiji Juice bo pot do Jupitra vzela osem let, pri tem pa si bo raketa pomagala tudi z gravitacijskim poljem Zemlje in Venere.

Znanstvenik, ki namerava na dnu Atlantskega oceana preživeti 100 dni

11. 04. 2023 12.27

Joseph Dituri, 55-letni vojni veteran in profesor s Floride, upa, da bo s 100-dnevnim bivanjem pod vodo naredil več, kot samo postavil svetovni rekord. S pomočjo ekipe znanstvenikov, zdravnikov in psihologov preučuje, kako se človeško telo odziva na dolgotrajno izpostavljenost ekstremnemu pritisku v majhnem okolju. Prepričan je, da lahko človek s tem podaljša svojo življenjsko dobo in prepreči bolezni, povezane s staranjem. "Sumimo, da bom postal nadčlovek!" je dejal, preden se je lotil medicinskega eksperimenta.

Prvi aprilski teden v slikah: od vremenskih nevšečnosti do poleta v vesolje

08. 04. 2023 17.14

Prvi aprilski teden smo začeli s hladnimi jutri, na Balkanu s snegom, v ZDA pa se borijo s tornadi. V Črni gori se je po desetletjih vladanja z oblasti poslovil Đukanović, Finska je postala 31. članica Nata, v ZDA pa je pred sodnika stopil nekdanji predsednik Trump. Medtem je Nasa predstavila astronavte, ki bodo obkrožili Luno. V svetu športa so bile vse oči uprte v volilni kongres Uefe v Lizboni, kjer je bil Aleksander Čeferin spet izvoljen in bo krovno evropsko zvezo vodil do leta 2027.

Nasa predstavila astronavte, ki bodo obkrožili Luno

03. 04. 2023 18.50

Ameriška vesoljska agencija Nasa je izbrala štiri astronavte, ki bodo v okviru lunarnega programa Artemis obkrožili Luno. Na pot bodo odpotovali trije Američani in en Kanadčan. Nasa želi v naslednjih dveh desetletjih vzpostaviti stalno prisotnost na Luni, poleg tega naj bi jim program dolgoročno utrl pot za pošiljanje misij s človeško posadko na Mars.

Ljubitelji vesolja pozor: na nebu se bo poravnalo pet planetov

28. 03. 2023 18.53

Ljubitelje vesolja na nebu čaka prava poslastica. Na nočnem nebu se bodo namreč poravnali Jupiter, Merkur, Venera, Uran in Mars. Pojav bo najbolje viden takoj ob zahodu, kar trije od petih planetov pa bodo vidni tudi s prostim očesom.

Hči Sofie Coppole želela najeti helikopter, starši so jo kaznovali

23. 03. 2023 16.53

Romy Mars, hči režiserke Sofie Coppole in vnukinja režiserja Francisa Forda Coppole, se je skregala s starši, iz kljubovanja pa posnela videoposnetek in ga objavila na družbenem omrežju, kjer je hitro postal viralen. V njem je dejala, da mora biti doma, ker je kaznovana, saj je želela najeti helikopter z očetovo bančno kartico. Dodala je, da ji sicer starši ne dovolijo, da javno objavlja na družbenih omrežjih.

S cepini in derezami v ledeni steni: 'Tam, kjer trpiš, se največ naučiš'

12. 03. 2023 10.55

Za njim je Misija na Mars, edina ledna smer z oceno WI 13. Za njim je plezanje po ledenih gorah na Grenlandiji in v kristalnih jamah ledenikov na Islandiji. Premikanje meja tam, kjer se zdi nemogoče. Klemen Premrl, eden najboljših lednih plezalcev na svetu, se je pravkar vrnil iz Kanade, kjer je že šestič plezal po slapovih Helmcken – zaradi previsnih sten zanj najbolj razburljivem kraju za plezanje. S kolegi je preplezal tri nove smeri, postavljanje novih mejnikov so jim prekrižale slabe razmere. S tem se moraš sprijazniti, pravi. Narava proti človeku.

Nasin rover na Marsu fotografiral mavričen oblak v obliki peresa

08. 03. 2023 17.12

Nasin rover Curiosity je na Marsu na kamero prvič nazorno ujel sončne žarke. Fotografiji sta nastali v času sončnega zahoda, ko so se na nebu pojavili zanimivi barvni oblaki. Gre za prve posnetke, ki so tako nazorno prikazali sončne žarke, saj je bila na roverju pred tem nastavljena črno-bela kamera.

V londonskem muzeju kmalu na ogled obsežen arhiv Davida Bowieja

26. 02. 2023 15.16

Londonski Muzej Viktorije in Alberta je pridobil dostop do obsežnega arhiva enega najbolj prepoznavnih glasbenikov Davida Bowieja. Od leta 2025 si bo tako možno ogledati rokopise besedil, pismo, notne zapise, kostume, fotografije in mnogo drugih stvari, ki so bile v lasti pokojnega pevca v njegovih šestih desetletjih ustvarjanja. Kot so povedali v muzeju, želijo z vpogledom v njegove osebne predmete še podrobneje predstaviti njegovo življenje in delo.

Gates: Verjamem v cepiva in ne v vesolje. Ljudje so si me izbrali za zlobneža

03. 02. 2023 11.22

Vse več bogatašev se odloča za vlaganje denarja v raziskovanje vesolja. A ne Bill Gates. Kot je povedal v nedavnem intervjuju, se mu to zdi potrata denarja. Svojega bi, kot pravi, raje vložil v razvoj cepiv, zdravil, umetno inteligenco in odpravo lakote.

Obletnica ene največjih vesoljskih tragedij in njena trajna zapuščina

01. 02. 2023 09.08

Pred natanko 20 leti se je zgodila ena najhujših vesoljskih nesreč v zgodovini. V nesreči raketoplana Columbia je umrlo sedem astronavtov, nesreča pa je spremenila način Nasinih priprav in izvajanj takšnih misij. O trajni dediščini te tragedije sta spregovorila takratni član agencije in član njene preiskovalne komisije.

Nasin satelit na Marsu posnel podobo medvedjega obraza

31. 01. 2023 09.49

Najnovejše Nasino odkritje na Marsu zagotovo velja za enega najbolj prisrčnih do sedaj. Delili so namreč fotografijo enega izmed satelitov, ki prikazuje edinstveno tvorbo v obliki obraza plišastega medvedka na površini rdečega planeta.

Leto 2022 v vesolju: premik asteroida, poslušanje Marsa in vračanje na Luno

31. 12. 2022 20.13

Leto, ki se končuje, je bilo posebno bogato za astronome in druge vesoljske navdušence. Zvrstilo se je več misij – prvič po 50 letih smo naredili korak proti Luni, prvič v zgodovini pa poslušali peščene nevihte na Marsu. V sredini leta smo opazovali čudovite slike novega Nasinega teleskopa Jamesa Webba, z njimi pa smo bili bližje nastanku vesolja.

Vseh sedem planetov na istem nebu

29. 12. 2022 17.48

V noči na petek nas čaka prav poseben nebesni dogodek. Na nebu je namreč mogoče hkrati opazovati vse planete našega osončja. Pet najbližjih je opaznih s prostim očesom, Uran in Neptun pa sta vidna le s pomočjo daljnogleda ali teleskopa.

'Cena pšenice bo tako visoka, da bo raje človek pojedel človeka'

28. 12. 2022 17.13

Po številnih vzponih in padcih, ki jih je človeška rasa preživela v zadnjih letih, se mnogi sprašujejo, kaj nam pripravlja leto 2023. Leto se namreč bliža koncu, zatorej je čas, da spregovorimo tudi o dogodkih, ki nas čakajo.

Zaključek misije na Marsu: 'To je morda zadnja fotografija, ki jo lahko pošljem'

23. 12. 2022 08.55

Po več kot štirih letih se je zaključila misija InSight, v sklopu katere je ameriška vesoljska agencija Nasa na površje Marsa poslala vesoljsko plovilo, da bi preučevali seizmično valovanje. Plovilo je namreč prenehalo delovati, potem ko so odpovedale baterije na sončno energijo.

Prvi zvočni posnetki nevihte na Marsu: rover se je ujel v 'peščenega hudiča'

14. 12. 2022 06.00

Po četrtem planetu našega osončja se že skoraj dve leti vozi Nasin rover Vztrajnost, ki širom Marsa pregleduje in zbira vzorce. A ob raziskovanju luknje, kjer je nekoč stalo jezero, ga je zajela prašna nevihta oziroma t. i. Marsov prašni hudič. In ker je Vztrajnost prvi rover, opremljen z mikrofonom, lahko prvič v zgodovini prašno nevihto tudi slišimo.

Nasina kapsula Orion po potovanju na Luno pristala v Tihem oceanu

11. 12. 2022 18.34

Po potovanju na Luno je v Tihem oceanu pristala Nasina kapsula Orion. Misija Artemis 1, v sklopu katere je potekala pot plovila Orion, je uvod v stalno človeško prisotnost na Luni in naj bi predstavljala odskočno desko na poti na Mars.

Mars bo za eno uro izginil z neba

07. 12. 2022 17.29

V zgodnjih jutranjih urah se bo na nebu po navedbah strokovnjakov zgodil relativno redek nebesni pojav, ki se zgodi le na nekaj let. Luna bo okoli 6. ure zjutraj zakrila Mars. Vendar pa na žalost vreme v Sloveniji ne bo v prid tistim, ki bi si želeli na nebu ogledati ta zanimiv pojav.

Začenja se pot domov: Nasino raketo in Luno ločevalo le 127 kilometrov

05. 12. 2022 17.39

19 dni je minilo, odkar se je s tal dvignila najmočnejša raketa v zgodovini ter se podala proti Luni. Do našega edinega naravnega satelita je prispela že pred dobrim tednom, v ponedeljek pa začela z vrnitvijo proti domu, ki jo lahko Zemljani spremljamo v živo. Trenutno je med raketnim modulom Orion in Luno le slabih 130 kilometrov, kar pomeni, da bi lahko razdaljo med njima z osebnim avtomobilom prevozili v eni uri.

Kitajska na vesoljsko postajo Tiangong pošilja še tri astronavte

28. 11. 2022 11.33

Kitajska bo na svojo vesoljsko postajo Tiangong poslala novo tričlansko ekipo astronavtov, so sporočili iz kitajske vesoljske agencije. Astronavti se bodo pridružili trem kolegom, ki so na postajo prispeli v začetku junija. Ti se bodo decembra vrnili na Zemljo, nova ekipa pa bo v vesolju ostala predvidoma šest mesecev.

Nasina kapsula Orion vstopila v Lunino orbito

26. 11. 2022 11.22

Deset dni po izstrelitvi rakete v okviru novega Nasinega lunarnega programa Artemis je vesoljska kapsula Orion vstopila v Lunino orbito, je v petek sporočila ameriška vesoljska agencija. Orion naj bi podrl Nasin rekord v oddaljenosti astronavtom namenjenega vesoljskega plovila od Zemlje.

Podelitev ameriških glasbenih nagrad: slavila Taylor Swift s šestimi

21. 11. 2022 12.32

Na podelitvi ameriških glasbenih nagrad, ki jo je letos vodil Wayne Brady, je največ nagrad prejela pevka Taylor Swift, ki jih je domov odnesla kar šest. V največ kategorijah je bil sicer nominiran raper Bad Bunny, in sicer v osmih. Z zmago v vseh osmih bi se izenačil z Michaelom Jacksonom in Whitney Houston, a mu to ni uspelo. 50. slovesnost so popestrili številni znani obrazi, ki so navdušili s svojimi nastopi, kot so Pink, Stevie Wonder, David Guetta, Charlie Puth, Imagine Dragons in mnogi drugi.

Znane so nominacije za grammyje 2023

15. 11. 2022 19.39

Znane so nominacije za grammyje. Nominacije so v Crypto.com areni v Los Angelesu med drugim razglasili glasbeniki Cyndi Lauper, Olivia Rodrigo, John Legend, Machine Gun Kelly, Jimmie Allen, Smokey Robinson, Luis Fonsi, voditelja Gayle King in Nate Burleson ter izvršni direktor glasbene Akademije Harvey Mason Jr. Podelitev najprestižnejših glasbenih nagrad se bo odvila 5. februarja 2023, ime voditelja pa zaenkrat ostaja skrivnost.

Artemis 1 s plišasto posadko se bo na Luno podal v noči na sredo

13. 11. 2022 10.35

NASA je potrdila nov datum izstrelitve Artemisa 1. Raketa se bo z Zemljinega površja odpravila v noči na sredo, s seboj pa bo na Luno ponesla tudi tri lutke in dve plišasti igrači. Ameriška vesoljska agencija se je na misijo pripravljala več kot pol stoletja, izstrelitev prve rakete pa so zaradi tehničnih težav in vremenskih razmer že štirikrat prestavili.

Nasa zaradi vremena znova preložila izstrelitev rakete Artemis

09. 11. 2022 11.39

Po tem, ko je ameriška vesoljska agencija Nasa zaradi uhajanja goriva septembra opustila drugi poskus izstrelitve rakete novega lunarnega programa Artemis, so iz agencije sporočili, da bodo izstrelitev zaradi vremenskih razmer ponovno preložili. Namesto 14. novembra jo bodo tako predvidoma izvedli dva, v skrajnem primeru pa pet dni kasneje.

Nov rekord v preživetju radioaktivnega sevanja. Kaj pa življenje na Marsu?

30. 10. 2022 08.10

Ali lahko mikroorganizmi preživijo resnično astronomsko izpostavitev radioaktivnemu sevanju? V raziskavi, ki je odgovarjala na to vprašanje, so sodelovali tudi trije slovenski znanstveniki: raziskovalca na ljubljanski biotehniški fakulteti Nina Gunde-Cimerman in Cene Gostinčar ter Tine Grebenc, znanstveni svetnik Gozdarskega inštituta Slovenije. Ugotovitve pa – v posebnih ekstremnih pogojih (ki so značilni tudi za Mars) lahko bakterija Deinococcus radiodurans preživi dozo sevanja, ki je kar 28.000-krat višja od smrtonosne doze za človeka.

Teden skozi fotografski objektiv

29. 10. 2022 16.35

Vabljeni k ogledu fotogalerije, v kateri je zbranih nekaj najbolj zanimivih, odmevnih in tudi pretresljivih fotografij, ki so zaznamovale minuli teden.